Hekken in de strijd tegen vernielzucht 'Officieel' schaatsen in hele regio mogelijf Oegstgeester pabo: computer-steunpunt Kameleon verjaagt somberheid in zwembad Schoolpleinen straks ontoegankelijk? Valpartij op de Vliet Brutale operatie in Oegstgeest y CORRESPONDENT(E) Onzekerheid rond voortbestaan 'Golden Ten -spel in Noordwijk Waxinelichtje moest zwerver warm houden DINSDAG 8 JANUARI 1985 OEGSTGEEST - De pedagogi sche academie voor het basison derwijs (pabo) in Oegstgecst is aan gewezen als regionaal steunpunt voor het informatica-onderwijs. De pabo in Oegstgeest is één van de 25 regionale steunpunten in Neder land. Het gebied dat de school be strijkt, valt samen met dat van de schoolbegeleidingsdiensten Duin en Bollenstreek, Rijnland en Mid den-Holland. Met name de goede contacten met de afdeling onderwijskunde van de Rijksuniversiteit Leiden hebben meegespeeld bij deze be slissing. De taak van zo'n regionaal steunpunt voor het informatica-on derwijs (onderwijs met gebruikma king van de computer) is veelom vattend. Onder meer zal de pabo het regionale informatica-onder- Taak informatica-onderwijs veelomvattend mogelijkheden om leerlingen van de lagere school 'probleemoplos send' te laten leren. Het maken van computerprogramma's voor het basisonderwijs staat echter nog in de kinderschoenen Het zijn met name amateurs die de onderwijs programma's schrijven. wijs moeten coördineren. Boven dien verzamelt dit regionale steun punt informatie die in het land y-'ordt opgedaan. Verder zal bij het opzetten van projecten op basisscholen een be roep op de hulp en deskundigheid van de regionale pabo worden ge daan. Dit gebeurt onder meer door het geven van demonstraties en cursussen. Inmiddels zijn er (on- derwijs)computercursussen voor beginners, gevorderden en hele teams. Informatie over de computers P- 2000, BBC, Commodore, Apple en IBM is bij de pabo in ruime mate voorhanden. Scholen die willen beginnen met computeronderwijs kunnen hier terecht voor adviezen op het gebied van hard- en softwa- Staartdelingen Directeur J. Bosch van de peda gogische academie aan de Hazen- boslaan in Oegstgeest is al sinds 1982 bezig met de toepassing van de computer op zijn school. Hij ziet veel mogelijkheden voor de com puter in de klas. "Je kan bijvoor beeld de leerweg van kinderen vastleggen. Als je een kind staart delingen leert maken, kan je na en kele weken laten zien welke fouten hij in het begin maakte. Dit vereist echter een computer met een groot geheugen die voor een lagere school niet betaalbaar is. W(j heb ben zo'n grote computer waarin centraal kan worden opgeslagen. Scholen kunnen hiervan gebruik maken". Directeur Bosch verwacht dat de computer het basisonderwijs we zenlijk kan veranderen. Op sommi ge scholen wordt al gewerkt met computers. Dit is voor hem geen reden de vlag uit te hangen. Bosch: "Dat sommige scholen in de strijd om de leerling te werven een com puter neerzetten, wil niet zeggen dat ze er goed mee kunnen werken". De directeur van de Oegstgeester pabo ziet in de toekomst vooral Uitgeverijen zijn (nog) niet be reid veel geld in de dure ontwikke ling van dergelijke leerprogram ma's te stoppen. De reden hiervoor is dat het illegaal en kosteloos ko piëren van software meer regel dan uitzondering is. De dure ontwik- kelkosten zullen dus nooit terug worden verdiend. Wellicht kan de aanwijzing van regionale steun punten het informatica-onderwijs op dit gebied een goede dienst be wijzen. ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse schildersgroep 'Kameleon' heeft bij de gemeente drie ontwer pen ingeleverd om de wanden van het binnenzwembad op te fleuren. De schildersgroep is ongeveer drie maanden geleden gevraagd iets te doen aan de sombere muren van het binnenbad. Enthousiast togen drie 'kameleons' in competitiever band aan het werk. Vanavond maakt de raadscom missie voor welzijn uit welk ont werp wordt uitgevoerd. Het is ook mogelijk dat verschillende ontwer pen worden gecombineerd. "Het zijn praatprenten", zegt Bouke Mendel van de schildersgroep. Het doel van de ontwerpers was om met de wandschildering ruimte te scheppen in het bad. De drie werken hebben het thema 'strand' gemeenschappelijk. De uitwerking verschilt echter aanzienlijk. Eén ontwerp (van Theo Altink) is vrij strak uitgevoerd. Het is een strand gezicht met een moderne vormge ving. Gemeentesecretaris Kruithof hierover: "De strakke lijnvorming past goed in zo'n modern gebouw". Uitvoering van dit ontwerp kost vijfduizend gulden. De andere ont werpen kosten 6500 gulden. Deze twee ontwerpen zijn duurder om dat ze meer werk vragen om te worden uitgevoerd. George Eel- man maakte een strandgezicht met duinlandschap waarbij op de ach tergrond een spitse kerktoren is te zien. Bouke Mendel koos voor een strandtafereel met een parasol en een strandbal. De ramen van het zwembadge bouw (Mendel: "Die lelijke din gen") heeft hij in zijn ontwerp be nadrukt in plaats van ze te verber gen. "Als je op een lelijk ding het accent legt, maakt dat het juist mooi", aldus Mendel. Hij heeft van de ramen aan de lange zijde van het bad flatgebou wen gemaakt, terwijl hij het raam aan de korte kant heeft 'vermomd' als reclamebord door er poten on der te schilderen. Hoogtevrees Wanneer de raadscommissie voor welzijn een keuze heeft ge maakt, wil Mendel dat de gemeen te een verfdeskundige in huis haalt om te kijken op welke wijze de ont- Sfe. JJ\ DINSDAG Leiden K&O-gebouw - Oude Vest, film 'The Chosen', 20.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Oorlog en Vrede' van Sergei Bondarts- joek.19 i focentrum - Rapenburg 4» i 14- Gemeentehuis - raadscommissie onder wijs, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie wel zijn, 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis - raadscommisie welzijn, Warmond Gemeentehuis - raadscommissie i telijke ordening, 20 uur. den 'Krisiskabaret', 20.30 u WOENSDAG Leiden Waag - optreden de Duitse groep 'Liken- thal', 20 uur. Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade 40. film 'Vrouwen zoals wij' 9.30 uur. K&O-gebouw - Oude Vest, kinderfilm- middag, 14.30 uur, vanaf 5 jaar. Lesbiese Vrouwen Leiden - Caecilia- Straat 18, Lesbies kafee, 20-24 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17. LEIDERDORP - De kans bestaat dat de schoolpleinen in Leiderdorp in de toekomst niet film Missing' van Costa Gravas, 20 en langer toegankelijk blijven als speelterrein voor de jeugd. Het stijgend vandalisme zou Fümhuis lvc - Breestraat, film t Fi- daarvan de oorzaak zijn. Een aantal schoolbesturen denkt dat de vernielzucht kan wor- danzatr vanErmannoOimi,'20en22.i5 den ingedamd door rond de schoolgebouwen hekken te plaatsen en er borden 'verboden uur- toegang' neer te zetten. De 'praatprenten' van de schildersgroep 'Kameleon' op een rijtje. Boven het ontwerp van George Eelman, midden Bouke Mendel, onder de schets van Theo Altink. Vanavond wordt een keuze gemaakt. (foto Holvast) werpen het beste kunnen worden uitgevoerd. Mendel denkt aan een acrylaatverf of een andere wateraf stotende verfsoort. Hij is vooral benieuwd hoe de ontwerpen uitpakken op de steen soort van het zwembad. Hierin zit ten gaatjes. Mendel: "Het kan een mooi pointilistisch effect hebben, maar het kan ook het hele ontwerp wegslaan". Vandaar dat hij pleit voor een deskundig onderzoek voordat de ontwerpen worden uit gevoerd. In elk geval ziet de Kameleon er weinig heil in om, behalve het crea tieve gedeelte, ook de uitvoering van het ontwerp ter hand te ne men. "Zoek daar een jonge knul voor, ik heb al hoogtevrees als ik op een krant sta", zegt Mendel hierover. Hij denkt aan een soort leeroroiect voor een lagere am bachtschool uit de regio. De gemeente Zoeterwoude heeft vijf- tot zesduizend gulden begroot voor de verfraaiing van het binnen bad. Burgemeester Houdijk vindt de ontwerpen "erg aardig, hoewel het nog de vraag is hoe het uitein delijk zal staan". Het is overigens niet de eerste keer dat de gemeente een beroep doet op de binnen de eigen gelede ren aanwezige talenten van schil dersgroep 'Kameleon'. De kerst kaarten die de gemeente dit jaar heeft verzonden, zijn op gemeente lijk verzoek ontworpen door Wil lem Wendt, een lid van 'Kameleon'. Kwaliteit ijs niet overal goed REGIO - In de hele regio kan nu worden geschaatst op de officiële ijsbanen. Ook de Zoeterwoudse en Wassenaarse banen zijn nu ge opend. Al is het ijs in Wassenaar "niet zo best". Weliswaar heeft de afdeling groenvoorziening van de gemeente gisteren de baan een beetje "gelijkgebikt", maar van een egale ijsvloer is nog geen spra ke. Het is dan ook nog maar de vraag of vanavond het licht ontstoken zal worden rond de baan aan de Bac- kershagelaan. Evenzeer is onzeker of de ijsclub wedstrijden zal orga niseren. "Officieel is er wel een ijs- club, maar die doet de laatste jaren weinig tot niets", zegt een woord voerder van de gemeente. "Alleen hoor je achteraf opmerkingen over de verzorging van het Us". De Zoeterwoudse ijsvereniging is een stuk actiever. Zij organiseert ZOETERWOUDE - Een ongeveer 50-jarige vrouw uit Den Haag is gistermiddag bewusteloos geraakt bij een valpartij op de Vliet. Omwonenden belden direct de ambulance, en deze bracht de vrouw die in gezelschap was van haar man, naar het Haagse zieken huis Bronovo. Op het moment dat de ambulance arriveerde was de vrouw overigens al weer bij ken- Ze viel overigens ter hoogte van Vlietweg 34, tussen Voorschoten en Leiden, aan de kant van Zoeter woude. morgenmiddag om half twee op de Noord-Aa korte baanwedstrijden voor de lagere schooljeugd. In schrijven kan ter plaatse, een half uur van tevoren. Zaterdagmiddag, eveneens om half twee, zijn er korte baanwed strijden voor de middelbare schooljeugd en senioren. Voor de eerste groep zijn medailles be schikbaar gesteld; de tweede groep strijdt om geldprijzen. Zondag ten slotte, wordt gereden om de Zoe terwoudse titel. Eerst wordt om half twee de 500 meter verreden. De snelste sprinters mogen door naar de 1.500 meter. Het Zoeter woudse ijs is "heel mooi, maar wel spekglad. Alleen aan de kanten ligt sneeuw". Bij de Leiderdorpse ijsbaan ach ter de Mauritssingel (bij de Does haven) is dc kwaliteit van het ijs wat minder. De bestuursleden zijn daar druk bezig met het dichten van de scheuren. Zaterdag om twee uur moet de baan goed zijn voor korte baanwedstrijden. Jon gens- en meisjesleden onder de zestien jaar kunnen dan strijden Meidensoos De Meidensoos van het Voor- schotens jongerencentrum de-Lin dehoeve gaat door, maar voor taan wel op een ander tijdstip. De meiden komen nu op donderdag avond, van half acht tot half tien, welkom in het centrum aan het Van der Haarplein. De toegang is nog altijd gratis. Donderdag ook gezelligheidscafé van half tien tot één uur. 1 De Lange, - beker. Twee dagen later kunnen de herenleden van zestien jaar en ou der de, in memoriam A. Kwik be ker, - verdienen. Hun korte baan- wedstrijd begint om zeven uur. Dezelfde aanvangstijd is uitge kozen voor de korte baanwedstrijd voor de dames- en herenschaatsers van het district, een dag later. Deze wedstrijd is echter nog met vraag tekens omgeven. Voor de geweste lijke wedstrijden voor junioren A en B zijn daarentegen al wel be paalde uren geprikt: zij gaan woensdagmorgen om tien uur van start. Tenminste, wanneer het weer meezit. De bestuurders van de Lei derdorpse ijsclub maken zich trou wens niet zo druk over deze vraag. Ze zijn al blij dat de "gewone leden de kans krijgen om eens lekker te schaatsen: die wedstrijdrijders rij den toch wel". Hond slachtoffer van automobilist LEIDERDORP - Een jonge her dershond is gistermorgen op ver schrikkelijke wijze het slachtoffer geworden van een automobilist. Deze automobilist reed keihard door nadat hij de hond een gebro ken rug had bezorgd op de provin ciale weg vijf, in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan. Zwaar bloedend zocht de vier voeter een goed heenkomen in de berm. Om acht uur werd hij gevon den op het ijs in de buurt van de molen bij de Dwarswetering. De dierenambulance heeft het jonge beest, dat inmiddels ontzettend koud aanvoelde, afgevoerd. Aanleiding tot een uitgebreide dis cussie over dit 'hangijzer' is het verzoek van het schoolbestuur om een hek rond kleuterschool 'Mir jam' aan de Koekoekstraat te mo gen plaatsen. Het verzoek komt vanavond aan de orde in de raads commissie onderwijs, waar tege lijk de discussie over het al dan niet openbaar houden van de schoolpleinen wordt gevoerd. Krijgt 'Miijam' toestemming, dan is het hek waarschijnlijk van de dam. Andere scholen zullen dan ongetwijfeld ook een dergelijke be- schermhaag rond hun gebouw wil len. Dat terwijl de gemeente ooit heeft bepaald dat de schoolterrei nen ook na de lesuren gebruikt mogen worden door buurtkinde ren. Maar van bestuurslid J.W. van Dijke van het schoolbestuur van 'Miijam' hoeft het zo niet meer. Hij kampt met een tweeledig pro bleem. "Enerzijds hebben we last van baldadige jongens, die ook nog allerlei rommel achterlaten. Zo erg, dat de hygiëne rond de school soms ver te zoeken is. Want in de achtergebleven resten moeten de kleuters weer spelen, en dat is sme rig. Anderzijds worden daar ook veel honden uitgelaten, met alle gevolgen van dien. De combinatie van die twee maakt dat wij de si tuatie onverantwoord vinden te genover de gezondheid van de kin deren", aldus het bestuurslid. Ruiten De kleuterschool staat trouwens niet alleen. Met name de scholen Elckerlyc en Vogel weid ondervin den de nodige last van - al dan niet met opzet gepleegd - vandalisme. Met name de ruiten van Elcerlyc moeten het nogal eens ontgelden. De school aan de Klimopzoom heeft daarom ooit al eens overwo gen om een hek te laten neerzetten, vertelt secretaris J. de Bok van het schoolbestuur. "Maar op het mo ment is het weer even rustig. Dus laten we hopen dat dat hek nooit nodig is", zegt hij. De borden met 'verboden toe gang' er op kunnen een tussenop lossing zijn. In een ambtelijk ad vies aan de leden van de commis sie onderwijs staat dat (Je politie al bij enkele scholen, die in het bezit van dergelijke borden waren, heeft kunnen optreden. Maar onvol doende is nog aangetoond dat de scholen mét bord helemaal ge spaard blijven voor vernielzucht. De ambtenaren suggereren ver der om elke school in Leiderdorp een zogeheten vandalisme-koffer te geven. Daarin zit heel wat les- en praatstof. Een dergelijke koffer wordt in de Haarlemmermeer ook gebruikt. Nadeel van deze koffers, die 500 gulden per stuk kosten, Voorschoten Poppentheater - Churchillweg, kinder- zich positiever op dan haar colle- voorstelling, 14.30 uur. ga's, als ze zegt dat er over het af- Leiderdorp sluiten van schoolpleinen gepraat Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan. moet kunnen worden. "We hebben schrijfavond Amnesty International, destijds bewust voor die openheid 19.30-20.30 uur. gekozen. Maar als de boel wordt af gebroken, moet je zo'n standpunt APOTHEKEN kunnen herzien". De avond-, nacht- en zondagsdienst van Dat terwijl de andere wethou- de apotheken in de regio Leiden, wordt ders eerst het advies van de com- waargenomen van vr 4 tot vr 11 januari dewerking te verlenen aan de missie onderwijs afwachten, bang door: Doep Apotheek, Doerastraat 31, an 3.3.^ straks ook voor een hek in de nj Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000. gaan staan. mogelijkheid is om alle scholen een hoog hek te geven, op kosten van de gemeente. Herzien Of het zo ver komt is de vraag. Men adviseert namelijk op voor hand negatief op het verzoek van het 'Mirjam'-schoolbestuur om me- komst van een hek. Als 'Miijam een hek krijgt, dan zullen andere scholen er ook één willen, zo ver moedt men op het gemeentehuis. Als 'Mirjam' een dergelijke afschei ding wil aanbrengen, moet de school dat zelf maar bekostigen. In soortgelijke bewoordingen uit ook de verantwoordelijk wethou der Gehner zich. Toch stelde zij OEGSTGEEST - Op wel heel bru tale wijze hebben dieven hun slag geslagen op een bouwplaats bij de Oegstgeester Jan Campertlaan, in Haaswijk. Waarschijnlijk hebben zij de hekken rond de plaats 'wegge drukt' en hebben zij uiterst kalm een grote vrachtwagen volgeladen met loodzware steigerdelen, die ongeveer 13.000 gulden waard zijn. Wanneer deze brutale operatie heeft plaatsgehad durft een woord voerder niet te zeggen. Het kan al met de kerst gebeurd zijn, zegt hij. ADVERTENTIE De regio-redactie van het Leidsch Dagblad zoekt voor Leiderdorp een actieve die in de betreffende plaats woont en er plezier in heeft zijn haar vrije tijd de gebeurtenissen daar op de voet te volgen. Het werk zal voornamelijk bestaan uit het verslaan van (gemeentelijke) vergaderingen en het vergaren van 'nieuwtjes'. Naast een flinke dosis enthousiasme is een goede be heersing van de taal onontbeerlijk. Sollicitaties richten aan redactie Leidsch Dagblad, t.a.v. M. Hoenson, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Tele fonische inlichtingen zijn verkrijgbaar via nr. 071- 144941, toestel 219. Sluiting heeft grote gevolgen voor regio NOORDWIJK - Het is nog met ze ker dat de 'Golden Ten'-speelzaal in het Boulevardhotel in Noord- wijk moet worden gesloten. De of ficieren van justitie in het district Den Haag willen hierover pas een besluit nemen als de Noordwijkse politie meer inzicht heeft of 'Gol den Ten' een kansspel of een be hendigheidsspel is. De politie heeft het afgelopen weekeinde een paar keer een be- dat deze voor lagere scholen zijn zoek gebracht aan de speelzaal om bedoeld. Dat terwijl de vernielin- een indruk te krijgen van het spel. gen vooral voor rekening komen Volgens plaatsvervangend korps- de oudere jeugd. Maar het is chef G. Schilperoord is daarvoor bepaald dat het een behendig heidsspel is. Die beslissing was mede geba seerd op een rapport van TNO. De Dienst voor het IJkwezen heeft on langs echter een rapport uitge bracht waarin weer wordt aange toond dat het een kansspel is. Schilperoord licht toe dat het eventuele sluiten van de speelzaal vérstrekkende gevolgen neen: "Als het 'casino' in Noordwijk dicht moet, betekent dat dat er in de rest van de regio ook geen 'Gol den Ten'-speelzalen mogen wor den geopend". De officieren van justitie beslis sen nu waarschijnlijk in de loop van de volgende week of de politie moet ingrijpen. een begin, aldus het advies. Derde Van der Geest (82) overleden ZOETERWOUDE - Op 83-jarige leeftijd is zaterdag Zoeterwoude- naar Leen van der Geest overle den. Van der Geest was 22 jaar voorzitter van voetbalvereniging SJZ, gemeenteraadslid voor de KVP en voorzitter van de parochie raad van de Sint Jan-parochie. In 1982 ontving Van der Geest de ere medaille in zilver behorende tot de Orde van Oranje-Nassau. Van der Geest wordt morgenochtend om elf uur begraven op de begraaf plaats aan de Zuidbuurtseweg. echter meer tijd nodig. De politie zal daarom ook deze week de speelzaal een paar keer bezoeken. Schilperoord sluit zelfs niet uit dat politiemensen zullen meespelen om meer inzicht te krij gen in het spel. "Al moet je daar wel mee oppassen, want iemand kijkt natuurlijk opeens heel anders tegen dat spel aan als hij 100 gul den verliest", zegt hij. Het onderscheid kansspel of be hendigheidsspel is van belang, om dat kansspelen alleen in een 'casi no' mogen worden gespeeld met speciale toestemming van de over heid. Voor de Noordwijkse speel zaal is een dergelijke toestemming niet gegeven. In andere delen van Nederland is 'Golden Ten' wel toe gestaan, nadat de Hoge Raad had Oorzaak brand Oegstgeest OEGSTGEEST - De brand die gistermorgen in een garagebox aan de Dahlialaan in Oegstgeest woed de blijkt te zijn veroorzaakt door een waxinelichtje. De 60-jarige man die als gevolg van de brand lichte verwondingen opliep, is bij kennissen in Oegstgeest onderge bracht. Hij had het waxinelichtje aangestoken en in een conserven- blikje geplaatst om het warm te krijgen. Nadat de man in slaap viel, vatten enkele materialen in zijn omgeving vlam. De man was van plan om de nacht in de garagebox door te brengen. Hij heeft geen vaste ver blijfplaats. Zijn adres staat op een postbusnummer in Rotterdam. Volgens de politie, die de brand heeft onderzocht, zwerft de man van het ene adres naar de andere. De politie beaamt dat het geen pretje is om in de huidige weers omstandigheden in een garagebox te slapen. Overigens is het niet toe gestaan om in een garagebox woonachtig te zijn. LEIDSCH 30S DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de opzegging is ontvangen, volg automatische verlenging. Betaling van 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 65,70 Per post f 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Adj.dir.:N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Alg. redactiechef: Commentaren: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. v.d. Post (plv) W F, J Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) a van Kaam (plv) W.C H. Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaft regio Lelden P. C. Rosier (radio, televisie, Kunst) S. J. de Groot (geestelijk leven) Redactie stad e randgemeenten tel. 071-144941,1 Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2