Windmolen de gehaktmolen voor vogels? Spanningen lopen op in El Salvador Deze en volgende week Kerkbalanseen levensbelang Reportage Noodzakelijk wetenschappelijk onderzoek nog ontoereikend DINSDAG 8 JANUARI 1985 PAGINA 11 GRONINGEN - Als we de Nederlandse kust - en met name die in het noorden vol zetten met grote windmolens voor de opwekking van elektriciteit, houden we dan nog vogels over? De hoogspanningsleidingen in ons land vergen naar schatting per jaar een miljoen slachtoffers. Zullen de tot 80 meter hoge windturbines gehaktmolens voor onze gevleu gelde vrienden zijn? Of zullen de vogels er gewoon om- en overheen vliegen? Niemand weet het; het wetenschappelijk onderzoek dat op dit gebied is en wordt uitgevoerd, staat nog in de kinderschoenen. Toch dringt de tijd. Nederland heeft internationaal een bijzon dere verantwoordelijkheid, om dat vele honderden miljoenen trekvogels jaarlijks ons land pas seren. Nederland heeft boven dien een traditie op het gebied van molenbouw en de industrie maakt zich op om de wereld markt te bestormen waar met grote windmolens miljarden gul dens te verdienen zijn. Ook de binnenlandse markt is rijp: het Elektriciteitsplan spreekt over 2000 MegaWatt grootschalig windvermogen (vol doende om Den Haag, Rotter dam en Amsterdam van stroom te voorzien), opgesteld in het jaar 2000, en dat betekent de bouw van duizenden forse molens. De voorbereidingen voor de groefwindcentrale bij het Friese exbierum zijn gereed. De Sa menwerkende Elektriciteits Pro- duktiebedrijven (SEP) hebben bij Holec achttien windturbines besteld voor het proefpark. Met de opdracht is een bedrag van 30 miljoen gulden gemoeid. Het proefpark zal halverwege 1986 in gebruik worden genomen. Aanvankelijk zou Holec twaalf windturbines maken, terwijl er zes zouden worden geprodu ceerd door FDO-windenergie in Amsterdam. Dit bedrijf viel in november echter af, omdat FDO volgens de SEP te duur is en bo vendien niet in staat bleek de ge wenste molens te leveren. De SEP besloot in april van dit jaar definitief tot de bouw van het proefpark, waarmee een in vestering van ruim 60,7 miljoen gulden is gemoeid. De kosten worden voor de helft gedragen door het ministerie van economi sche zaken. De bedoeling van het proef park is dat bouw en exploitatie kennis en ervaring opleveren voor de toepassing van groot schalige windenergie in ons land en over technische, planologi sche en milieuaspecten die daar bij om de hoek komen kijken. Het proefpark krijgt een vermo gen van 5,4 MegaWatt. De acht tien windturbines zijn elk 35 me ter hoog. „Het project is tot een niveau uitgewerkt dat het onwaarschijn lijk maakt dat je nog op tech nisch onoplosbare zaken stuit", zeggen deskundigen. Geen tech nische prolemen dus meer. En de vogels dan? 'Niet schrikbarend' „Een turbine maakt wellicht slachtoffers onder de vogels, die door het rotorvlak vliegen. Eer ste, voorlopige onderzoekresul taten duiden erop dat dit effect niet schrikbarend is", schrijven vier medewerkers van de Rijks Planologische Dienst (ir. P. J. van Ham, drs. R. M. Hoffman, drs. E. Reckman en ir. F. W. We genwijs) in het recente RPD-stu- dierapport 'De ruimtelijke inpas baarheid van enige energieop- ties'. Een rapport dat vooral (tot teleurstelling van de schrijvers) in het nieuws kw.am door de daarin vermelde lokatie voor eventuele kerncentrales. Zij geven toe hun oordeel over vogelslachttoffers te baseren op een inleiding die A. N. Blijen- berg en J. J. Feenstra van het in Delft gevestigde Centrum voor Energiebesparing (een in 1979 door landelijke milieuorganisa ties opgerichte vereniging) sep tember vorig jaar hielden op de Nationale Windenergie Confe rentie in Noordwijkerhout. Een inleiding waarin welis waar werd gesteld dat „de erva ringen tot nu toe en de verwach tingen van de meest betrokken biologen zeker geen aanleiding geven om van een onthutsende dreiging te spreken", maar waar in de nadruk ligt op de onzeker heid. „Noch voor een optimistische, noch voor een pessimistische stellingname bestaan goede gronden. In deze onzekerheid moeten beslissingen worden ge nomen over bouw en lokatiekeu- ze van de experimentele wind- centrale en individuele molens. De uitweg uit dit dilemma lijkt eenvoudig: de nog trage intro ductie van windenergie behoeft niet te worden belemmerd, maar daaraan gekoppeld moet een on derzoekprogramma worden uit gevoerd dat de bestaande onze kerheden zo snel mogelijk ver mindert". Aldus Blijenberg en Feenstra een jaar geleden. door Kees Wiese De medewerkers van de Rijks Planologische Dienst nemen in hun rapport wel de geruststel ling over dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen (daarbij de term 'niet onthutsend' vertalend in 'niet schrikbarend'), maar gaan voorbij aan de suggestie de invoering van windenergie te be geleiden met wetenschappelijk onderzoek. Op andere gebieden adviseren zij wel tot verder on derzoek: zij willen bijvoorbeeld nader onderzoek naar de gevol gen voor de Waddenzee van een eventueel ongeluk met een kern centrale aan de Eemshaven. Geen zekerheid Is er dan al voldoende zeker heid, gebaseerd op in het laatste jaar uitgevoerd wetenschappe lijk onderzoek? Neen. De situatie is eigenlijk onveranderd. Er is onderzoek uitgevoerd. De voor naamste conclusie uit dat nog niet gepubliceerde onderzoek van het Rijksinstituut voor Na tuurbeheer (RIN) naar het ge drag van vogels bij middelgrote, tussen de bebouwing staande molens luidt, „dat de kans op aanvaring onder daglicht en goe de zichtomstandigheden nihil is". Maar dat zegt niet veel. Het zegt niets over het gedrag van vo gels bij slecht zicht (regen, mist) en duisternis. Het zegt niets over het gedrag van vogels bij middel grote molens in het vrije veld. En zeker niets over de kans op slachtoffers bij grote molens en parken van middelgrote en grote molens, die geplaatst zijn op lo- katies (als Sexbierum) op de rou te van tientallen miljoenen trek vogels. Het nog niet geheel afgeronde RIN-onderzoek werd vorig jaar opgezet door het Centrum voor Energiebesparing en het RIN en betaald (f 100.000) door het Bu reau Energie Onderzoek Projec ten (BEOP) van de stichting Energie-onderzoek Centrum Ne derland (ECN). Het ging om veldwaarnemingen van vogels die op middelgrote molens af vliegen. Dat onderzoek is alleen bij daglicht en goed zicht uitge voerd. De onderzoekers kregen niet de noodzakelijke moderne hulpmiddelen als kijkers met lichtversterkers en radar. Daar was geen geld voor. Vandaar dat men niets te weten kwam over het vogelgedrag bij slecht zicht en duisternis. Toch zou men uit de RIN-stu- die kunnen concluderen dat als vogels bij daglicht middélgrote molens zien, zij onder dezelfde omstandigheden ook grotere molens wel zullen v Een exemplaar van een windmolen: er voor zullen uitwijken. Of is zelfs dat niet vanzelfsprekend? De Groninger natuurkundige dr. J. van Klinken, voorzitter van Avifauna Groningen, zet er vraagtekens bij. Overigens is van hem de term 'onthutsende drei ging' afkomstig: hij gebruikte die term in een artikel in 'Het Vo geljaar' in december 1981. Grote snelheden Bij molens met een ashoogte en een rotor van 80 meter - zo berekende hij is de snelheid bij de uiteinden van de wieken bij één omwenteling per seconde 900 kilometer per uur, in het midden 450 kilometer per uur. „Deze snelheden zijn zó groot, dat de afzonderlijke wieken niet meer dan vaag worden gezien, 's nachts niet en overdag even- „De wieken vormen overdag vaag zichtbare schotels dunne schijven, waarin platte messen draaien met een doorsnee van tachtig meter, bijna even on zichtbaar als een mistnet zoals dat soms gebruikt wordt voor de vogelvangst", stelt hij. Het op pervlak van de wieken houdt im mers slechts twee tot vier pro cent van doorvallend licht tegen en reflecteert eveneens slechts enkele procenten van opvallend licht. Per jaar trekken naar schatting ongeveer vijf miljard trekvogels tussen Europa en Afrika heen en weer. Zij volgen vaak de kustlijn. Voor de massale najaarstrek van watervogels en vele andere op het noordelijk halfrond liggen daardoor Engeland, Nederland en Denemarken in de mond van een aantrekkelijke trechter vol pleisterplaatsen rustgebieden, broedplaatsen, voedselgebieden. Hoeveel vogels per jaar de kustlijn van ons land op geringe hoogte volgen en dus de kans lo pen slachtoffer van de windener gie te worden, is niet bekend. Het gegeven dat uit veldwaarne mingen in de onderste luchtla gen bleek dat in het oosten van ons land wel anderhalf miljoen vogels per strekkende kilometer per jaar passeren, is alleen illu stratief. Wel schat men dat van alle wad- en strandgebonden steltlo pers 66 procent Nederland be zoekt, evenals 48 procent van alle futen, eenden, rallen en bles hoenders, 47 procent van de niet aan water gebonden steltlopers, de kwartels en kwartelkoningen, 38 procent van alle aan zout wa ter gebonden duikers en eenden en 25 procent van alle roofvogels. Verschillend gedrag Het gaat, kortom, om heel gro te aantallen verschillende soor ten vogels met verschillend ge drag. Om nachttrekkers ajs meerkoet en waterhoentje, en om vogels die alleen overdag vliegen, zoals postduif, grutto, knobbelzwaan en torenvalk. Om trage en snelle vliegers, om al leen vliegende vogels en in grote groepen vliegende spreeuwen, duiven en goudplevieren, die in paniek tegen elkaar kunnen bot sen en elkaar het zicht ontne men. Om nachttrekkers als rood borstje en spreeuw, die 's nachts minder zien dan de mens, en om uilen die 's nachts juist beter zien. Om hoogvliegers en om laagvliegers. Duizend 80 meter hoge wind turbines langs onze kust leveren, aldus een theoretische bereke ning van dr. Van Klinken, voor al die vogels een risico op dat ver gelijkbaar is met dat van een soort volley balnet van 84 kilome ter lengte dat dwars over het land is gespannen op een hoogte tussen de 50 en 110 meter. Van de honderd vogels die door het net vliegen worden er gemiddeld zes gedood, oftewel 60.000 van elk miljoen vogels sterft. „Deze berekening is nooit be streden. Dat is opvallend", zegt dr. Van Klinken nu. „Zo'n aantal slachtoffers is natuurlijk vol strekt ontoelaatbaar". Een jaar lijkse extra sterfte van zes pro cent. „Het is niet zeker dat het een aantasting van de vogelstand betekent", zegt het Centrum voor Energiebeparing voorzich tig. „Het zal fataal zijn voor soor ten die nu reeds op de rand van hun voortbestaan balanceren", zegt dr. Van Klinken. Tegenover zijn berekeningen staat slechts dat bij de weinige, nu draaiende middelgrote mo lens nauwelijks vogelslachtof fers worden gevonden. Noch in Europa, noch in de Verenigde Staten. Dat lijkt geruststellend. Maar alweer: het zegt niets, om dat het over alleenstaande en niet zo hoge molens gaat op on derling nauwelijks vergelijkbare lokaties. Daarbij komt dat de techniek niet stilstaat: de 'tipvanes' (klei ne vleugeltjes aan de uiteinden van de wieken) beloven het ren dement van windturbines met wel 70 procent te verhogen en het aantal vogelslachtoffers dras tisch te vergroten. Met de ontwikkeling van die tipvanes loopt Nederland voor op, dank zij onderzoek aan de TH-Delft. Dat geldt trouwens ook - hoe pover ook tot dusver uitgevoerd - voor het vogelkun- dig onderzoek. Dank zij het Cen trum voor Energiebesparing en het Rijksinstituut voor Natuur beheer. Verbijsterend Het blijft verbijsterend dat dit onderzoek nationaal en interna tionaal nog zo in de kinderschoe nen staat, dat er zo weinig voor-, rang aan wordt gegeven en dat er zoveel onbekend en onzeker is en voorlopig blijft. Dat moderne hulpmiddelen als radar en kij kers met lichtversterkers niet ter beschikking van Nederlandse onderzoekers blijken te staan, hoewel die kijkers ook een Ne derlands (militair) exportpro- dukt zijn. Behalve de niet in geld uit te drukken natuurwaarden is im mers ook de toepassing van windenergie zelf in het geding. Snel groeiende economische be langen staan op het spel. In 1980 wezen de onderzoekers H. L. F. Saeijs en J. J. M. Baptist (Deltadienst Rijkswaterstaat) er al op dat een groot aantal vogel- slachtoffers „in ieder geval zal kunnen leiden tot maatschappe lijke verontrusting en mogelijk politieke ophef'. „Vertragingen in de toepassing van windener gie kunnen hiervan het gevolg zijn". Gedegen vogelkundig onder zoek en een daarop gebaseerd zorgvuldig plaatsingsbeleid en eventuele voorzorgsmaatregelen kunnen de maatschappelijke on zekerheden wegnemen en daar mee de introductie van wind energie bevorderen", rapporteer den zij. Deze onderzoekers willen het zelfs niet bij alleen vogelkundig onderzoek laten. Uit het onder zoekprogramma van het Cen trum voor Energiebesparing blijkt dat zij ook een sociologisch onderzoek naar de reacties van 'het publiek' op vogelslachtof fers door windturbines aanbeve len... MEXICO STAD - In El Salvador begint de verkiezingskoorts te stij gen. Op 17 maart, binnen tien we ken, zijn er verkiezingen voor het parlement en het plaatselijk be stuur. De linkse oppositie zal hoogstwaarschijnlijk opnieuw niet meedoen. Het resultaat is dat de spanningen tussen de christen-de mocraten van president Jose Na poleon Duarte en het ultra rechtse blok van Roberto d'Aubuisson snel stijgen. De Salvardoraanse aartsbis- schiep mgr. Arturo Rivera y Da- mas heeft ervoor gewaarschuwd dat de verkiezingsperikelen kun nen uitbarsten in een nieuwe golf van geweld. Hij riep de christen democraten en ultra rechts op om hun geschillen naast zich neer te leggen en gezamenlijk te zoeken naar een oplossing voor de bloedi ge strijd met de linkse oppositie, een burgeroorlog die inmiddels meer dan 50.000 levens heeft ge kost. Maar tevergeefs,zo lijkt het. Dit weekeinde kwam het tot een eerste bloedbad. Pedro Yanez, een vooraanstaande christen-demo craat die van president Duarte op dracht had gelo-egen om de corrup tie van voorgaande regimes te on derzoeken, werd op klaarlichte dag vermoord. Het incident vond plaats in een stadje in de oostelijke provincie La Union. De aanvaller schoot ook nog drie voorbijgan gers neer, voordat hij werd gedood door een lijfwacht van Yanez. Na identificatie bleek het om Francis co Alfaro te gaan, een fervente mi litant van de Arena-partij van Ro berto d'Aubuisson. De moord op Yanez vormt een nieuw hoogtepunt in de oplopende spanningen tussen de christen-de mocraten en de ultra rechtse volge lingen van d'Aubuisson. Ultra rechts heeft nu nog een meerder heid in het Salvadoraanse parle ment, de in 1982 gekozen grond wetgevende raad. En d'Aubuisson lijkt niet van plan om die meerder heid zonder slag of stoot uit han den te geven. Onderhandelingen De populariteit van president Duarte is aanzienlijk gestegen na dat hij in oktober vorig jaar besloot te gaan onderhandelen met de ge wapende oppositie. Het gespannen klimaat in El Salvador is enigszins geluwd. Progressieve vakbonden en mensenrechtenorganisaties hebben weer toegang gekregen tot de Salvadoraanse media, zij het op beperkte schaal. En dit weekeinde verscheen er voor het eerst sinds vijf jaar een betaald communiqué van de guerrilla in een van de Sal vadoraanse kranten. Ultra rechts heeft het benauwd gekregen door die ontwikkelingen. Toch is de kans op een akkoord tussen Duarte en de gewapende oppositie ver weg. Tijdens de afge lopen feestdagen bleek het Salva doraanse leger een obstakel te zijn voor het handhaven van de ver schillende bestanden. En kolonel Adolfo Blandon, de stafchef van het regeringsleger, maakte duide lijk dat er maar twee denkbare op lossingen voor de burgeroorlog zijn: of de guerrilla levert de wa pens in, of de guerrilla moet wor- ACHTERGROND door Rob Sprenkels den uitgeroeid. Wat president Duarte nu precies wil blijft ondui delijk. Maar het was opmerkelijk dat hij Blandon na zijn uitspraken tot generaal promoveerde. Duarte's officiële voorstel luidt nog altijd dat de guerrilla de wa pens neerlegt en meedoet aan de verkiezingen die op 17 maart moe ten worden gehouden. De kans dat het zover zal komen is miniem. De gewapende oppositie heeft duide lijk gemaakt dat er geen sprake kan zijn van eerlijke verkiezingen als het niet eerst tot een brede overgangsregering komt er. een sa menvloeiing van het guerrillaleger en de regeringstroepen. Duarte wijst dergelijke ideeën voorlopig nog resoluut af. De verkiezingsstrijd gaat dus weer tussen de christen-democra ten en het ultra rechtse blok van d'Aubuisson. De eerste botsing vond eind vorig jaar plaats. Het door ultra rechts overheerste parle ment wijzigde de verkiezingswet. Alle familieleden van Duarte, tot in de vierde graad, werd elke kandi datuur verboden. De direct getrof fene was Duarte's zoon Alejandro. Deze is sinds 1982 burgemeester van de hoofdstad San Salvador en wil die functie bij de verkiezingen van 17 maart verdedigen. Veto Duarte besloot een veto uit te spreken over die wetswijziging. Maar tot nu toe verzet het parle ment zich tegen dat optreden van de president. Duarte is reeds met een rechtszaak gedreigd en naar het heet zal deze week de ultra rechtse versie van de verkiezings wet in de Salvadoraanse kranten worden gepubliceerd. Duarte pu bliceerde zijn versie reeds eind de cember in de officiële staatscou rant. Terwijl het conflict over de ver kiezingswet nog niet is beslecht is er alweer een nieuwe botsing in zicht. Een week geleden presen teerde Duarte zijn begrotingsvoor stellen voor 1985 aan het parle ment. Daar werd het mes gezet in de post voor de 'presidencia', het presidentiële apparaat, ten bate van loonsverhogingen bij de juridi sche macht. Zo kreeg de president van de hoge rechtbank, de ultra rechtse Jose Francisco Guerrero, een loonsverhoging toegezegd van zo'n 1200 dollar per maand. Chris ten-democratische woordvoerders hebben inmiddels aangekondigd dat Duarte die loonsverhogingen voor ultra rechtse functionarissen ongedaan zal maken door opnieuw een veto uit zijn zak te halen. D'Aubuisson lijkt succes te heb ben bij zijn pogingen om Duarte te provoceren. Ultra rechts probeert met het oog op de verkiezingen het verloren terrein te heroveren door Duarte af te schilderen als een met een veto's zwaaiende dictator. Maar ook de christen-democraten zitten niet stil. Zij beschuldigen ul tra rechts van geweld en corruptie. Zo zou de dit weekeinde door ultra rechts vermoorde Pedro Yanez volgens de christen-democraten vlak voor zijn dood een fraude van 50.000 dollar hebben ontdekt waar bij verschillende Arena-leiders zouden zijn betrokken. De Nederlandse kerken die aan de financiële actie 'Kerkbalans' meedoen moeten er rekening mee houden, dat de inkomsten aan levend geld ongeveer gelijk zullen blijven of zelfs licht achteruitgaan. Bij de Rooms-Ka- tholieke Kerk en de Gerefor meerde Kerken was in 1983 waarover nu definitieve gege vens beschikbaar zijn voor het eerst sprake van een zekere da ling, terwijl de Hervormde Kerk nog een lichte groei te zien gaf. Wel blijft daar de stijging aan in komsten achter bij de stijging van de kosten. Oorzaken van de daling zijn de economische teruggang en het verminderde kerkbezoek. De collecten in de kerkdiensten lo pen terug, de vaste vrijwillige bijdragen blijven nagenoeg ge lijk. Dit werd gisteren in Utrecht meegedeeld op een persconfe rentie naar aanleiding van de in terkerkelijke actie 'Kerkbalans', die deze en volgende week onder het motto 'Een levensbelang' wordt gehouden. Zeven kerken werken daarbij samen (hoewel er nog altijd plaatselijke gemeenten en parochies zijn die hun eigen actie voeren): rooms-katholiek, hervormd, gereformeerd, lu thers, doopsgezind, remon strants en oud-katholiek. Deze kerken tellen samen ongeveer 9 miljoen leden, van wie er 1,75 miljoen wekelijks naar de kerk gaan. De bijdragers geven jaar lijks ongeveer 650 miljoen gul den voor de kerk. Uitgaande van het gegeven dat ongeveer één-derde van alle her vormden financieel aan de kerk bijdraagt, is de opbrengst per ac tieve hervormde nog gestegen van f. 223 tot f. 225. In de Gerefor meerde Kerken ging het gemid delde met 23 cent achteruit. De daling in de Rooms-Katholieke Kerk (waarschijnlijk met enkele tonnen) is procentueel vrijwel te verwaarlozen. Overigens zijn de cijfers van vorig jaar nog niet de finitief. Ds. W. H. den Ouden (Rotter- dam-Schiebroek), voorzitter van de interkerkelijke commissie, was niet pessimistisch. Er ziin negatieve invloeden, maar, zei hij. aan de andere kant is er spra ke van een groeiend verantwoor delijkheidsbesef. "Belangrijk is of de kerkelijke besturen de ge meenteleden blijvend kunnen doordringen van hun geloofsve- rantwoordelijkheid, ook in de materiële zaken van de kerk". Mr. J. Klok van de rooms-ka- tholieke commissie 'Geldwer ving' verwacht geen enkele in vloed van de financiering van het komende pausbezoek op de bij dragen van de individuele gelo vigen aan de plaatselijke paro chies. De kosten worden op f. 5 miljoen geschat. De kerk zal dat bedrag geheel moeten bijeen brengen. Dat is ongeveer 2,5 pro cent van het totaal aan levend geld. Het is nog steeds niet de be doeling, dat voor dit bezoek spe ciale collecten in de parochies worden gehouden. Klok acht het niet uitgesloten, dat door het be zoek van de paus kerkleden meer geïnspireerd zullen raken, meer oog krijgen voor plaatselij ke activiteiten en hogere bijdra gen aan de kerk zullen geven. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Kinderdijk kandidaat J. Kop pelaar Putten, te Vroomshoop G. A. van de Weerd Ophemert, aan genomen naar Assen L. Lingen Klooster ter Apel (buitengewone wijkgemeente). Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Nijkerk P. van Dijk Berlicum. Nederlands Gereformeerde Kerken: bedankt voor Gronin gen J. Horsman Dordrecht. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Kapelle-Bieze- linge (Z.) J. van Vliet Veen; be dankt voor Rotterdam-West in combinatie met dovenzorg R. Boogaard Leiden, voor Rijssen N. W. Schreuder Goes, voor Lelystad L. Blok Nunspeet, voor Hilversum J. W. Verweij Ridder kerk, voor Hoogvliet en voor Me- liskerke AHoogerland Dirks- land. Minderheden. Bij het beleid voor etnische minderheden zal aan vier basisvoorwaarden moe ten worden voldaan, zo staat in een 'notitie' van de Raad van Kerken, aangeboden aan de poli tieke partijen. Die voorwaarden zijn: gelijke rechtspositie, gelijke behandeling, wegwerken van achterstanden en bewustwor ding en organisatie. De notitie van de raad is be doeld voor de regeringsperiode van 1986 tot 1990. De Raad van Kerken pleit voor vrij verkeer binnen de EG voor daar geves tigde buitenlanders. Een gelijke rechtspositie voor minderheden is niet voldoende. Ten minste zo belangrijk zijn gelijke startkan sen, het tegengaan van ongelijke behandeling, bestrijding van dis criminatie en uitingen van racis me en het geen misbruik maken van een gebrekkige kennis van de Nederlandse taal binnen min derheden De notitie vraagt ook aandacht voor de wens van oudere buiten landers om hun levensavond in het geboorteland door te bren gen. Nu worden zij door moge lijk verlies van inkomen ge dwongen hier te blijven. De Raad van Kerken heeft minister Van den Broek van bui tenlandse zaken gevraagd, initia tieven van Scandinavische kant te steunen voor vrije doorgang van voedseltransporten in Etio- pië. Het gaat daarbij om gebie den als Eritrea en Tigray, die in handen zijn van bevrijdingsbe wegingen. "Gezien het indrukwekkende antwoord van het Nederlandse volk op het bekend worden van de hongersnoood, dient de Ne derlandse regering in actie te ko men", zegt de raad. "Ze moet al haar invloed gebruiken om te voorkomen, dat voedseltrans porten worden misbruikt als po litiek wapen tegen hongerende Kinderen. De Raad van Ker ken in Kenia (Afrika) toont zich in een dagbladadvertentie be-' zorgd over de kinderrijkdom in het land. Volgens de raad verto nen de vrouwen een te grote hu welijksvruchtbaarheid. Er zou den minder grote gezinnen moe ten komen. Methoden tot gezinsplanning behoren, volgens de raad, al aan scholieren en studenten te wor den onderwezen. Elke methode is goed als het echtpaar daarmee tevreden is en de arts controleert of zich geen problemen voor doen. De raad veroordeelt abor tus als middel tot gezinsplan ning. In een aanhangsel bij de ver klaring van de Raad van Kerken spreken enkele kerken zich ook uit tegen sterilisatie van mensen. Zij vinden dat 'onafrikaans, niet in overeenstemming met het christelijk geweten en de mense lijke waardigheid'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11