Vergeer 'baalt' van Ykema's buiteling Van Gen nip neemt nog meer afstand V.d. Berg sportman van 1984 Contract van Albert Fritz geen stuiver meer waard... KNVB buigt zich over dopingzaak LEIDSCH DAGBLAD Allrounder prolongeert sprinttitel Aapje van zeven ton Arbiter weet niet meer van ophouden MAANDAG 7 JANUARI 1985 PAGINA 9 53M UTRECHT (GPD) Het nationaal sprintkampioenschap heeft opnieuw aangetoond, dat Yvonne van Gennip mo menteel met kop en schouders boven de andere Neder landse schaatsters uitsteekt. De 20-jarige Haarlemse pro longeerde haar titel zonder enige bedreiging door op alle vier de afstanden als eerste te eindigen. De suprematie van allrounder Van Gennip onderstreepte in Utrecht meteen de armoe van de vrouwelijke-sprinttop. Tussen Van Gen nip en nummer twee, Alie Boorsma, gaapte een gat van drie punten. De nationale sprintkampioe- nen Vergeer en Van Gennip op het erepodium. Met krans en bloe men. (foto ANP) ZEIST (GPD) - Het sectiebestuur betaald voetbal besluit morgen of ex-Feyenoord-trainer Clemens Westerhof voor de tuchtcommissie zal moeten verschijnen naar aanlei ding van zijn 'dopingbekentenis in het voetbalmaandblad Elf. Daarin vertelt de huidige trainer van Vi tesse, zoals gemeld, over dopingge- bruik bij Feyenoord in de uitwed strijd tegen AZ'67 van vijf jaar ge leden, terwijl hij verder vraagte kens zet achter het vrij recente KNVB-onderzoek naar het gebruik van stimulerende middelen. In het bewuste artikel kondigt Westerhof bovendien aan 'de pil te zullen uit reiken als Vitesse straks een wed strijd krijgt waarin we de derde pe- riodetitel kunnen verdienen'. Vooral die laatste twee opmer kingen zijn het sectiebestuur be taald voetbal in het verkeerde keel gat geschoten. „In de eerste plaats", aldus vice-voorzitter Jac ques Hogewoning, „brengt Wester hof daarmee de voetballerij als zo danig in diskrediet en verder zijn wij van mening dat zijn aankondi ging over eventueel dopinggebruik bij Vitesse alle perken te buiten gaat. Het sectiebestuur betaald voetbal is er voor om het produkt betaald voetbal te bewaken en daarom zullen we dan ook niet schromen om de tuchtcommissie in te schakelen als we tot de con clusie komen dat Westerhof te ver is gegaan". Feyenoord ziet vooralsnog geen aanleiding om samen met de door Westerhof in opspraak gebrachte ex-Feyenoord-manager Peter Ste- phan juridische stappen te onder nemen. Volgens het bestuur van Feyenoord moeten de uitlatingen van Westerhof worden gerang schikt onder 'borrelpraat'. Ook volgens enkele Feyenoord- spelers is het verhaal van Wester hof en de bevestiging van de in middels voor FC Den Haag spelen de Karei Bouwens volkomen strij dig met de waarheid. De bewering van Karei Bouwens dat hij 's avonds na afloop van het duel te gen AZ in het toilet van een disco in elkaar was gezakt en in het zie kenhuis op de hartbewaking te recht zou zijn gekomen wordt door André Stafleu in verband gebracht met jarenlang gebruik van 'stuif Naar de mening van Feyenoord- clubarts John Andriessen heeft Bouwens die avond waarschijnlijk gewoon last gehad van ritme-stoor nissen. Want volgens hem kampte Bouwens in die periode wel vaker met die klachten. Hij was daarvoor zelfs onder behandeling van een cardioloog in militaire dienst. John Metgod, Kees Kist en Jos Jonker, drie voetballers die op 9 november 1980 met AZ'67 mee speelden in de met 5-2 gewonnen thuiswedstrijd tegen Feyenoord, hebben niets „vreemds" gemerkt aan de Rotterdammers. De nu bij Nottingham Forest in Engeland spelende Metgod: „Ik heb altijd ge hoord dat spelers die slikken het schuim op de mond moeten heb ben. Dat was bij de Feyenoorders absoluut zeker niet het geval. Ik heb helemaal niets aan ze gemerkt destijds". Jos Jonker was in het duel de di recte tegenstander van Karei Bou wens. „Ik vond alleen dat Karei wat hard en veel liep, maar dat was wel voor de rust, en in de rust zou de doping gebruikt zijn. Niemand maakte een rare vreemde indruk op mij. Er is ook niets geks voorge vallen in de wedstrijd. We hadden in ieder geval met 7-0 kunnen win nen toen". Kees Kist kan zich alleen nog haarscherp herinneren dat hij in die wedstrijd een doelpunt maak te. „Maar verder is mij ook niets vreemds opgevallen". PHOENIX (DPA) - Het bestuur van de Phoenix Suns, een van de 23 verenigingen in de Amerikaanse professionele basketballiga, heeft besloten het contract met Henry Ro- jas met vier jaar te verlengen. Ro- jas verdient met die hernieuwde verbintenis een bedrag van 230.000 dollar (ongeveer 700.000 gulden). Ondanks dat vorstelijke loon zal hij in die vier seizoenen geen com- petitiepunt maken voor de Suns. Rojas is namelijk, verkleed als go rilla, de officiële maskotte van de club uit Phoenix. UTRECHT (GPD) - De enige smet die aan Hein Vergeers tweede sprintti tel kleefde, was een buite ling van zijn grootste con current Jan Ykema. Ver geer zat zelf een beetje in zijn maag met die abrupte en onbevredigende ont knoping. „Ik baal er echt van. Het zou het mooiste zijn geweest als ik hem net had verslagen", vond de man, die in Utrecht zijn nieuwe rol in de nationale schaatstop volledig waar maakte. Toch ondervond Vergeer onverwacht zwa re tegenstand van Ykema, die voor het slotonderdeel het klassement zelf aan voerde. De grillige sprin ter balanceerde echter tussen uitersten en sloeg enkele tientallen meters voor de eindstreep tegen de besneeuwde ijsvloer. In de beslissende kilometer-race mocht Ykema 0,71 seconde aan zijn directe rivaal verspelen en gedurende 700 meter gaf hij geen krimp. Net als zaterdag daalde in de laatste omloop het tempo, ter wijl Vergeer krachtig doorging. Bij het uitkomen van de binnen- bocht naar de finish zette Ykema nog eens aan; een wanhoopspo ging die hem de das om deed. „Het had erom gespannen", stelde Vergeer naderhand vast. Maar volgens Ykema was het verschil op het moment dat hij onderuit ging al iets te groot om Vergeer van titelprolongatie af te kunnen houden. Ykema: „Ik had het toch niet meer gered, denk ik. Voor mijn doen bleef ik na 600 meter aardig doorschaatsen en ik had nog wat meer kracht over dan zaterdag, toen ik als een waanzinnige vertrok en de de laatste ronde haast niet meer doorkwam. Maar ineens liet mijn techniek me in de steek en was alles over". De cursus 'hoe leer ik beter schaatsen', die bondscoach Henk Gemser hem laat volgen, is nog in volle gang, maar een weg terug is er voor de vaak wat al te onstuimige Friese sprinter niet meer. „Op de oude manier kan ik niet meer rijden. Maar de ene keer lukt het en soms gaat het helemaal niet. In de eerste wed strijden van het seizoen moest ik bij elke slag nadenken, dat is nu gelukkig niet meer nodig. De grootste problemen heb ik nog in de bochten", aldus Ykema. Springplank Alleen zijn tweede 500-meter verliep gesmeerd en de halve se conde winst op Vergeer plaatste hem op de springplank naar het kampioenschap. Zaterdag had Ykema namelijk 0,6 sec. op de 1000 meter moeten prijsgeven, een marge die toereikend zou zijn voor een verrassende afloop van het sprintgevecht. Met zijn geforceerde aanval in het zicht van de finish greep Ykema ech ter boven zijn macht. Toch gaat hij er volledig vanuit er in februari op het WK in Hee renveen bij te zullen zijn. Ver geer start daar als Nederlands kampioen in ieder geval en de tweede plek kan vrijwel zeker voor Hilbert van der Duim wor den gereserveerd. Ykema: „Dat Emill Vierpunter (archieffoto verwacht ik ook, maar dan is er nog één plek te verdelen en ik denk dat ik die pak". Daarvoor moet hij nog vijf weken geduld hebben. In Inzeil volgt dan deel twee van de selectieprocedure voor het WK sprint. Van der Duim vertoonde in de sprintvierkamp een stijgende lijn. Met het pure snelheidswerk ging het tot dusver nog niet zo bevredigend als op de lange af standen, maar langzamerhand begint de noodzakelijke scherpte zich bij hem af te tekenen. Zijn afsluitende 1000 meter was zelfs van uitstekend gehalte en de bes te die hij in eigen land afraasde. Van der Duim: „Dit toernooi be tekent een hele geruststelling voor me. Voor de eerste maal dit seizoen was de 500 meter echt raak en op de 1000 kon ik lekker ontspannen doorgaan. Nu ben ik ervan overtuigd dat het met de sprint weer helemaal goed komt". De zesvoudige nationale all round-kampioen voelt zich erg behaaglijk nu de aandacht zich eens niet volledig op hem richt, maar Vergeer in het middelpunt staat. „Hij neemt me op deze ma nier veel werk uit handen", grijnsde Van der Duim. „Ik kan me nu rustig concentreren op de grote toernooien, want daar wil ik vlammen". In zijn agenda heeft hij ook het WK sprint staan. „Ik heb tenminste veel ambitie om eraan mee te doen", stelde de Heerenvener, die het vorig jaar het geruzie over de se- lectiewijze beu was en zelf zijn kandidatuur introk. De nationale titelstrijd, helemaal aan het eind van het seizoen, liet hij eveneens aan zich voorbijgaan In de eindrangschikking kwam Van der Duim gisteren op de derde plaats terecht, een frac tie achter Geert Kuiper, die zich BREMEN (SID) Kritiek op de wedstrijdleiding is de Westduitse wielrenner Albert Fritz op een 'ro de kaart' komen te staan in de zes daagse van Bremen. De organisa toren besloten zaterdag zijn con tract te verscheuren en de renner met onmiddelijke ingang uit de wedstrijd, die hij zes keer won, te verwijderen. De 37-jarige Fritz, die de lieveling van het Bremense pu bliek - elk jaar honderdduizend toeschouwers - is, was van oordeel evenmin als Ykema liet wegrij den door de allrounders. Kuiper, de bochtenstylist bij uitstek, was een van de vier afstandswin- naars. Hij won het eerste num- «ner en vormde met Vergeer, Ykema en Van der Duim het [i kwartet dat de lakens uitdeelde. Een afgang was het dus voor de sprinters allerminst, al sprak j Gemser er zijn spijt over uit dat weer een allrounder met de eind- j zege was gaan strijken. Gemser: j, „Niet dat ik iets op de titel van Vergeer wil afdingen, maar ik vind het jammer dat een sprinter geen sprintkampioen is gewor- den". Stayers De voltallige kernploeg van j! Gemser mocht zich in de titel- Ij strijd mengen, dus ook de stayers Emiel Hopman en Ro- bert Vunderink, die deze week een Heerenveen een gooi doen naar de EK-ploeg. Vooral Hop- man moet zich als een kat in een u vreemd pakhuis hebben ge voeld, maar hij greep de gelegen heid aan om op beide afstanden zijn persoonlijk record bij te stel- len. Op de 500 meter ging het weliswaar maar één honderdste sneller, binnenkort zal de man van de lange adem op het hoog gelegen ijs van Davos zeker on- der de 41 seconden duiken. Hopman liet Vunderink, net als een week eerder in Oslo, we- derom achter zich, zodat zijn kansen om over drie weken in het Europese titeltoernooi te mo gen aantreden sterk zijn geste gen. Vergeer zal er in elk geval debuteren. De beste Nederland se rijder van het voorseizoen is volgens Gemser bezig aan "een schitterende preparatie op het EK". "Ja", beaamde het nieuwe paradepaardje, "in dat opzicht zit 1 het wel snor". dat zijn koppelgenoot, landgenoot Horst Schütz, te veel werd ingezet in de stayerswedstrijden van het bijprogramma. Schütz werd vijf maanden geleden in Barcelona we reldkampioen in die discipline. De regenboogtruidrager zou chter de motoren te veel krachten verspil len en te weinig reserves overhou den voor de koppelkoersen. Na een onderhoud van twee uur werd Fritz ontslagen. Schütz kreeg Sieg- Kloosterboer beaamde, dat er op dit moment weinig specifieke sprintsters voorhanden zijn. „Ei genlijk hebben we maar een spe cialiste en dat is Van Gennip". De concurrentie keek slechts bewon derend toe hoe Van Gennip ge makkelijk naar vier afstandszeges schaatste. Talenten als Boukje Keulen, die als gewestelijk rijdster redelijk presteerde, Maija Adema (geblesseerd) en Ingrid Haringa (totaal uit vorm) hebben geen mo gelijkheden in huis om uit te groeien tot een volwaardig sprint ster. Alleen Alie Boorsma heeft in aanleg sprintcapaciteiten, maar haar kilometer is op dit moment van weinig allure. De Friezin legde op eerbiedige afstand van Yvonne van Gennip beslag op de tweede plaats. Boorsma, die dit seizoen is afgeschreven als allroundster hoopt naast Van Gennip op een plaatsje in de WK-sprintploeg, die eind februari aantreedt in Heeren veen. Volgens afspraak met de be geleidingscommissie kernploegen zal ze met de nummer twee van Utrecht, Els Meijer, in Davos en In zeil om het ene plaatsje achter Van Gennip moeten duelleren. Niet zozeer haar tweede zege in successie alswel haar prestaties op met name de tweede dag, beteken de voor Van Gennip een geweldige morele opsteker voor het Europees kampioenschap, dat het komende weekeinde in Groningen plaats vindt. De 42.36 sec. op de 500 meter en 1.24.78 (een persoonlijk record) op de kilometer, waren voor Van Gennip een stevige aanwijzing, dat het met haar vorm wel snor zit en dat ze het grote gat van negen pun ten, dat er vorig seizoen gaapte ten opzichte van de Oostduitse concur rentie voor een groot deel kan dichten. Van Gennip is een type, dat nog al eens aan zichzelf twijfelt. Knieklachten en ziekte in het voor seizoen brachten haar in onzeker heid, terwijl door de goede resulta ten tijdens de IJsselcup en lande- nontmoeting in Groningen bij haar het bange vermoeden rees dat ze te vroeg in vorm was. De studente medicijnen trainde tijdens de Kerstdagen zelfs zo hard door, dat ze zichzelf bijna over de kop joeg. Coach Tjaart Kloosterboer moest haar flink afremmen om dreigende overtraining te voorkomen. Hoe weinig zeggend het sprint kampioenschap ook is, het heeft Van Gennip in elk geval zekerheid verschaft over haar vorm van dit moment. „Ik had niet verwacht, dat het verschil ten opzichte van de rest zo groot zou zijn. Dat heeft me verrast. Dit sprintkampioenschap was een uitstekende voorbereiding op het Europese kampioenschap en heeft me in ieder geval een stuk zelfverzekerder gemaakt", aldus Van Gennip, die gistermiddag nog eens duidelijk stelde, dat ze de sprint maar bijzaak vindt. „Ik pro beer een goede allrounder te wor den". mund Hermann uit Liechtenstein als partner. De stand in de zesdaagse van Bremen was zondag: 1. Thurau/ Clark (Brd/Aus) 93 punten; 2. Wig- gins/Doyle (Aus/Eng) 76; op één ronde: 3. Kristen/Rinklin (Brd) 118, 4. Frank/Oerstedt (Den) 83; op twee ronden: 5. Gölz/Pijnen (Brd/Ned) 48; 6. Knetemann/Roman Her mann (Ned/Lie) 45; op zeven ron den: 12. Siegmund Hermann/ Schütz (Lie/Brd) 103. Tjaart Kloosterboer het gisteren weer blijken geen fan te zijn van Boorsma door tegen alle richtlij nen in te opperen, dat naast de 25- jarige rijdster uit Drachten en Els Meijer ook stayer Ria Visser en Thea Limbach, die na haar Kest- prestatie (een nationaal record op de 1000 meter) gisteren tegenviel, in Inzeil aan het selectieduel moe ten deelnemen. „Daar komt de he le mondiale sprinttop naar toe en dat lijkt me een goede graadme ter", aldus Kloosterboer, die hard leers blijkt te zijn. De trainer uit Heerenveen probeerde een maand geleden Marieke Stam ten koste van Boorsma in de landenploeg te krijgen, waar de begeleidingscom missie toen een stokje voor stak. Ondanks die terechtwijzing trachtte Kloosterboer gisteren op nieuw aan de afspraken te tornen. Alie Boorsma was daar niet ver baasd over: „Ik heb laten zien dat ik er bij hoor, maar dat was vorige maand ook het geval en toen heeft Kloosterboer toch nog geprobeerd om me ernaast te zetten. Hij doet alle mogelijke moeite om me bui ten de ploeg te houden". De begeleidingscommissie kern ploegen en coach Kloosterboer be sloten gisteren na lang vergaderen tot een compromis. Kloosterboer: „Boorsma wordt in de gelegenheid gesteld om volgende week als sprintster met mijn ploeg mee te gaan naar Davos. De kernploegda mes rijden daar een kleine meer kamp en Boorsma kan, als ze dat wil, aan het sprinttoernooi in Da vos meedoen. Daarna volgt half fe bruari in Inzeil de selectiewed strijd voor de tweede plaats in het WK-team. Daar doet zowel de kernploeg als Boorsma aan mee". LAREN (ANP) Olympisch kam pioen plankzeilen Stephan van den Berg is zaterdagavond in de Sin- ger-concertzaal in Laren uitgeroe pen tot sportman van het jaar 1984. Bij de dames ging de onderschei ding naar atlete Ria Stalman. Zij won tijdens de Olympische Spelen in Los Angeles goud bij het discus werpen. Stephan van den Berg werd uit verkoren voor twee boksers: Alex Blanchard, Europees kampioen bij de beroeps in het halfzwaarge- wicht en Arnold Vanderlijde, brons in het zwaargewicht tijdens de Olympische Spelen. Bij de dames bleef Ria Stalman twee 'gouden' zwemsters voor: Jo- landa de Rover, goed voor goud op de 200 meter rugslag en Petra van Staveren, goud op de 100 meter schoolslag. De sportploeg van het jaar werd de dameshockey-ploeg. die in Los Angeles eveneens beslag legde op het waardevolste eremetaal Het zijspanduo Streuer en Schnieders. dat voor de eerste keer wereldkam pioen werd, en de dames-wieler ploeg, die in de Ronde van Frank rijk voor dames vijftien van de achttien etappes binnenhaalde, be hoorden tot de afvallers. De aanmoedigingsprijs, de Tom Schreurs-prijs, ging naar de wiel renner Tom Cordes (18). Hij werd vorig jaar in Caen wereldkampioen op de weg bij de junioren. LEIDEN - De dit seizoen bij het basketbal geintroduceerde driepuntsre- gel heeft zonder twijfel een extra dimensie aan het spel toegevoegd. Maar arbiter Kamerling vond zaterdag in de Vijf Meihal de bonus van één punt voor zo'n bekroond schot vanachter die verre lijn blijkbaar toch nog te weinig. Nadat specialist Emill Hagens met succes zijn bijnaam 'driepun ter' weer eens eer had aangedaan stak Kamerling maar liefst vier vingers omhoog. Daar kon commissaris Berteling weliswaar vrolijk om lachen, er op ingaan mocht hij natuurlijk niet. Het bleef bij drie punten. Saillant détail: Kamerling had niet gezien dat Hagens bij zijn afzet met twee voeten op de lijn stond. Dus de poging was geen vier, geen drie, maar slechts twee punten waard. Dat deed aan de 108-76 overwinning van Elmex Leiden op Weert overigens niets af.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9