Philips klaagt ex-topman aan D'66 beraadt zich op politieke koers Betrokkene ontkent poging tot afpersing Gif na dertig uur uit lekkende tank gepompt Gesprek met Suriname over democratisering 'Prins Bernhard' total loss Is het een kwestie van spelen of vèrspelen? Casino Scheveningen MAANDAG 7 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DORDRECHT (ANP) - Op het ter rein van het chemisch concern Du Pont de Nemours in Dordrecht is gisterochtend na dertig uur de laat ste giftige fluorwaterstof van een hoeveelheid van driehonderd ton overgepompt uit een lekkende tank in reservetanks en spoorweg wagons. Met het overpompen werd zaterdag onder de strengste veilig heidsmaatregelen begonnen. Vori ge week donderdag werd een eer ste lek volgende dag werd gedicht, vrijdag werd er een tweede lek aan getroffen op een lasnaad. Daaruit stroomde per uur zo'n honderd gram van de fluorwaterstof dat in de buitenlucht onmiddellijk ver dampte. EINDHOVEN (ANP) - Phi lips heeft bij de officier van justitie in Den Bosch een strafklacht ingediend tegen een voormalige medewer ker. De man heeft volgens een woordvoerder van het concern eind vorig jaar ge probeerd het bedrijf voor 5.250.000 gulden af te per sen. De hoofdofficier van justitie mr. A. Pfeil liet za terdag weten dat het Open baar Ministerie bezig is een onderzoek in te stellen. De verdachte, de register- tant drs C.v.B., heeft volgens Phi lips gedreigd met het openbaar maken van vertrouwelijke gege vens als hij het geld niet zou krij gen. Hü zou zijn eis vergezeld heb ben laten gaan gaan van fotoco- zfch'preciès pieen van de vertrouwelijke gege- speeld is niet helemaa] duidelijk zit. Philips wil uit concurrentie- In een later stadium kwam hij zelf oogpunt geen bekendheid geven met een vordering van 2,5 miljoen aan de mate waarin de onderne- gulden op Philips. Weer later, dat ming in andere bedrijven deel- was eind september, kwam hij met neemt, aldus de woordvoerder. Zaïre De verdachte heeft voor Philips gewerkt in Luxemburg en Zaire. Hij trad in 1970 in dienst. In 1973 kreeg hij een staffunctie bij Philips International Finance in Luxem burg. Eind 1975 vertrok hij naar Zaïre als financieel manager van de Philips-vestiging daar. Later kreeg hij de algemene leiding van dat bedrijf. Vijf jaar geleden besloot de ver dachte volgens de Philips-zegsman in Zaïre een eigen bestaan op te bouwen. Op datzelfde moment zet te Philips de activiteiten in dat land, vanwege de verwarde politie ke situatie, op een laag pitje. Wat Zaïre heeft afge- op als het met lucht in aanraking komt. Daarom werd er steeds een lans met stikstof op het lek gericht gehouden om het metaal rondom de^tank^ontdekt^dat de het lek droog te houden. Hierdoor 1 kon de fluorwaterstof vrij in de ruimte stromen en door de voch tigheid in de lucht worden geneu traliseerd. Op het terrein van het bedrijf liseren, werd donderdagavond al een cri- De politie siscentrum ingericht. Politie, brandweer en de Technische Mi lieudienst Drechtsteden waren voortdurend op het terrein aanwe zig. Er werd rekening mee gehou den dat eventueel een stalen plaat uit de lekkende bolvormige tank, die op poten staat, zou vallen waar door al de fluorwaterstof in één keer zou ontsnappen. Om dit te voorkomen werd onder de tank een stapel spoorbiels ter hoogte van 2,5 meter geplaatst. Drie water kanonnen werd gereed gehouden om bij eventuele hevige dampvor- ming het spul met watert te neutra- niet groter zou worden en dat er geen enkel gevaar bestond voor de omgeving. De werklieden die bij het overpompen en andere werk- zamheden betrokken waren, droe gen overigens wel allen speciale beschermingspakken. De op poten staande, bolvormige tank zal nu vrij worden gemaakt van dampen waarna een grondig onderzoek zal worden ingesteld. Gistermiddag kon het bedrijf de stilgelegde produktie hervatten. De Pont de Nemours gebruikt de fluorwaterstof bij de produktie van freon. Het giftige spul lost metalen intussen paraat om zo nodig de be volking van de naburige wijk De Staart op te roepen binnen te blij ven en ramen en deuren gesloten te houden. Maar een woordvoerder van Dupont verklaarde zaterdag middag te verwachten dat het gat De woordvoerder van het bedrijf verklaarde niet te begrijpen hoe de lekken zijn ontstaan, temeer omdat de tank nog onlangs met röntgen stralen is onderzocht en de druk in de tank slechts een tiende van het Dordrecht bleef maximum bedroeg. Hij deelde ver der mee, dat de brandweer van Dordrecht paraat zou blijven en dat alle voorzorgsmaatregelen voorlopig worden gehandhaafd. De regionale blusboot blijft gesta tioneerd op de Beneden-Merwede ter hoogte van Du Pont. i concept-artikelen die hij zou aanbieden aan de kranten. De man in kwestie ontkent overi gens ten stelligste het concern te hebben willen afpersen. Hij spreekt slechts van een 'civiel me ningsverschil' tussen hem en Phi lips. Volgens de Philips-woordvoer- der wilde de man onder meer ver trouwelijke gegevens bekend ma ken over bedrijven in de hele we reld waarvan Philips aandelen be- Vast staat, aldus de Philips zegs man, dat de verdachte in juni 1980 uit Zaïre is gevlucht. Op 16 juli van datzelfde jaar nam hij op eigen ver zoek ontslag bij Philips. In het kader daarvan werd een soort afvloeiingsregeling getroffen. Later rees bij Philips het vermoe den, dat het bedrijf van de ver dachte nog 350.000 gulden tegoed zou hebben. „Aanvankelijk rea geerde de betrokkene daar niet op. ARNHEM (GPD/ANP) - D'66 wil zich in de komende maanden bera den op haar politieke uitgangspun ten. Dat zal gebeuren aan de hand van een discussiestuk dat wordt opgesteld door de zes leden van de Eerste-Kamerfractie van de partij. Senator Hans van Mierlo, een van de oprichters, maakte dit zaterdag in Arnhem bekend. Hij liet overi gens ook weten niet opnieuw lijst trekker van D'66 te willen zijn. Volgens Van Mierlo heeft de 'poli tieke boodschap' tot doel de ge loofwaardigheid van de partij te herstellen. Hij moet duidelijk ma ken waarom D'66 bestaat, hoe de partij politiek bedrijft en welke op vattingen ze heeft op een aantal be langrijke terreinen. Hiermee verlaat D'66 de visie van de vroegere leiders Terlouw en Brinkhorst, die streefden naar een 'vierde stroming' in de Nederland se politiek. De bijeenkomst in Arn hem was bedoeld als officieus be gin van de campagne voor de ko mende verkiezingen voor gemeen- Koningin 30 april in Noord-Holland teraden en de Tweede Kamer in het voorjaar van 1986. Van Mierlo sprak op een manifes tatie die was georganiseerd door een groep verontruste staten- en gemeenteraadsleden. Hij zei dat duidelijk moet worden dat de par tij nog bestaansrecht heeft en niet de eis van 5,25 miljoen gulden in ruil voor zijn stilzwijgen", aldus de Philips-zegsman. Philips zegt de man nog de mo gelijkheid te hebben geboden om de afpersing ongedaan te maken. Toen hij dat weigerde is Philips naar de officier van justitie in Den Bosch gestapt. Fraude Drs. Van B. bevestigde zaterdag avond dat hij in een brief aan Phi lips 5,25 miljoen gulden heeft geëist. Volgens de register-accoun tant zou hij in Zaïre volgens een contract bepaalde activiteiten van Philips overnemen. Philips is dat contract niet nagekomen, aldus Van B. „Daardoor heb ik financiële schade geleden. Dat bedrag is in middels opgelopen tot 5,25 miljoen gulden". Volgens Van B. zou de zaak nooit zo hoog zijn opgelopen als Philips niet ruim een jaar na zijn terugkeer uit Zaïre tegen eer der gemaakte afspraken in alsnog geld van hem had geëist. „Ik heb als werknemer van Phi lips in opdracht van de onderne ming frauduleuze handelingen ver richt en onwaarschijnlijk grote be dragen uitgegeven in de vorm van steekpenningen. In Zaïre bestond een zwarte kas. Ik ben door Philips na het beëindigen van mijn dienst verband definitief gevrijwaard van alle mogelijke gevolgen van mijn handelwijze", aldus Van B., die verder niets wilde zeggen over die frauduleuze handelingen en steek penningen. In een reactie op de beschuldi ging van drs. Van B. verklaarde een woordvoerder van Philips gis terochtend dat het concern in Zaï re zogenoemde commissiebetalin gen aan derden heeft verricht. Dat is in een land als Zaïre en zeker in de periode waarin drs. Van B. daar werkte heel gebruikelijk. De zegs man van Philips voegde er aan toe dat het concern aan geen enkele werknemer vraagt frauduleuze handelingen te verrichten. Hij noemde het overigens 'uiterst op merkelijk' dat Van B. zich nooit eerder daartegen heeft verzet. AMSTERDAM Bij een ontplof fing en daarop volgende brand is gisterochtend in alle vroegte een dierenwinkel in de Amsterdamse Jan van Galenstraat grotendeels verwoest. Twee woningen liepen rook- en waterschade op. Brand weerlieden brachten de bewoners, onder wie de vrouw op de foto, via de ladder in veiligheid. (foto anpi verworden tot een 'speeltje uit VS-OEFENING (GPD) De lucht- de zestiger jaren', dat door het hui dige electoraat verveeld terzijde wordt gelegd. haven Schiphol zal eind deze week fungeren als spil in de Amerikaan- militaire oefening Reforger. De 'Boodschap' moet onder meer Ruim vijfduizend Amerikaanse militairen zullen via Schiphol i West-Duitsland gaan, en nog eens zo'n dertienduizend op een andere manier. Reforger is een jaarlijks te- i de snel- uitspraken bevatten over de bui tenlandse politiek en daarbij reke ning houden met een verschuiving in het internationale krachtenveld, waardoor West- en Oost-Europa rugkerende oefening meer op elkaar zijn aangewezen, heid te demonstreren Ook moet het discussiestuk nieu we dingen zeggen over de proble men rondom de informaticatech- nologie, de werkgelegenheid, de sociale voorzieningen, milieu en cultuur. Volgens Van Mierlo zal de politie ke boodschap ook duidelijk moe ten maken dat D'66 zich rekent tot het kamp van de progressieven en ROTTERDAM (ANP) - Het voor de Noordspaanse kust in tweeën gebro- NAVO-eenheden uit Amerika naar West-Duitsland kunnen worden getransporteerd. De letters Refor ger staan voor Return of Forces to Germany. Dierenliefde werd voor haan te warm EINDHOVEN (ANP) - Dieren liefde is het afgelopen weekein de in Eindhoven een haan fa taal geworden. De eigenaar wil de het hok van het beestje wat opwarmen. Daartoe gebruikte hij stenen die eerst waren warm gemaakt op een gaska chel. De man wikkelde die ste nen vervolgens in doeken en legde ze in het hok van de haan. De stenen waren echter kenne lijk zo warm dat de doeken in brand zijn gevlogen waardoor uiteindelijk het hele hok af brandde en dat heeft de haan niet overleefd, aldus een woordvoerder van de politie gisteravond. dat de partij bereid blijft ken RDM-dok Prins Bernhard 10 is total loss verklaard. Directeur D. jmet andere een grote progressieve Rosman Van Nedbarges Sublift BV in Schiedam, de uitvoerder jPaftj te vormen. De politieke op- transport van het dok, heeft zaterdagavond bevestigd dat het dok niet Istellmg van D 66 mag er echter met meer worden gerepareerd. DEN HAAG (GPD) - Nederland gaat 'via diplomatieke kanalen' praten met Suriname over de plan nen van de regering-Udenhout de democratie in dat land geleidelijk te herstellen. Ook blijft de moge lijkheid bestaan dat minister Van den Broek (buitenlandse zaken) opnieuw een gesprek over dit on derwerp zal hebben met zijn Suri naamse ambtgenoot. Dat verklaarde minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking) gis termiddag in het NOS-televisiepro- gramma Het Capitool. De minister onderstreepte daar nogmaals dat het grootste bezwaar van de Neder landse regering tegen de democra tiseringsplannen zich richt op het gebrek aan inspraak door het Suri naamse volk. Zij herinnerde eraan dat in het plan-Udenhout een toetsing van de plannen niet wordt uitgesloten. „Ergens in het plan staat dat de le gitimiteit van de regering margi naal getoetst moet worden". De minister wees erop dat het van be lang is op welke manier die toet sing wordt toegepast. Zij noemde een referendum over de plannen of een uitspraak van de Surinaamse bevolking in bepaalde districten „een stap in de goede richting". Volgens de minister kunnen dergelijke uitspraken van de bevolking ook al plaatshebben binnen de 27 maanden die de nieu we regering-Udenhout en de Na tionale Assemblee ter beschikking staan. De minister bevestigde overi gens dat de kleinschalige hulp via de Nederlandse ambassade in Su riname gewoon doorgaat. Vorig jaar stelde zij 100.000 gulden ter be schikking voor deze zeer gerichte hulp, binnenkort komt daar nog eens 100.000 gulden bij. Zij noem de het verstrekken van bepaalde in Suriname moeilijk te verkrijgen medicijnen als voorbeeld. Voor waarde blijft echter dat de hulp „buiten het regime om" ter plaatse komt. Inmiddels heeft de Surinaamse Associatie van Fabrikanten (AS- FA) dit weekeinde haar zes verte genwoordigers in de Nationale As semblee aangewezen. Daarmee is ook dit 31 leden tellende orgaan compleet. In de genoemde over gangsperiode van 27 maanden moet de Assemblee een grondwet opstellen en fungeren als wetge vende vergadering. In de Assem blee zitten ook veertien militairen en elf leden van vakbonden. Drie aanvaringen in mist op Waal DODEWAARD (GPD) - In dichte mist zijn dit weekeinde op de Waal bij drie aanvaringen zes schepen met elkaar in botsing. Daarbij is ter hoogte van Dodewaard een schip gezonken. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, wel ontstond grote schade. Het gezon ken schip, de Elma-B, geladen met zandstraalmateriaal, is eigendom van een schipper uit Ouderkerk aan de IJssel. Zijn schip kwam za terdagavond in aanvaring met het 1110 ton metende motorschip Georgsburg, dat cellulose vervoer de. De Elma-B sloeg lek en zonk onmiddellijk. De schipper-eige- naar kon met nog een andere opva rende tijdig aan boord worden ge nomen worden van de Georgs burg. Enkele uren later kwamen ter hoogte van Dreumel twee duwstel- len met elkaar in aanvaring. Het ging om de Ingolberg-Sonnenberg en de Haniel-15. Het eerste duw- schip geladen met gasolie liep aan zienlijke schade op, maar kon toch zijn reis vervolgen. Het tweede vierbaksduwstel was leeg onder weg naar Rotterdam. Daarvan raakte een van de bakken bescha digd. Ook deze kon zijn reis later voortzetten. Gistermorgen ontstond aanzien lijke averij toen een motortank schip bij Tiel in botsing kwam met een coaster die ijzer vervoerde. De coaster werd zodanig beschadigd dat een van de ballasttanks vol wa ter liep, waardoor het schip stevige slagzij begon te maken. Beide schepen moeten eerst worden ge repareerd vóór zij hun reis kunnen vervolgen. Twee doden door brand in Maassluis MAASSLUIS (ANP) - Door een uitslaande brand in een woning in Maassluis zijn afgelopen nacht twee mensen om het leven geko men. De slachtoffers zijn de 52-jari- ge C.J. Davidse en de 68-jarige me vrouw U.E. Alfarez, die bij Davidse een kamer had gehuurd. De brand die omstreeks kwart voor twee vannacht ontstond, ver woestte het hele pand. Een Turks koffiehuis op de begane grond werd eveneens geheel in de as ge legd. De twee bewoners zijn vol gens de politie door verstikking om het leven gekomen. Hoe de brand is ontstaan was vanochtend nog niet bekend. De recherche is een onderzoek begonnen. De poli tie schat de schade op enkele ton- DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix en Prins Claus zullen op 30 april van dit jaar in de Noordhol landse plaatsen Anna Paulowna, Callantsoog en Schagen toe leiden dat de partij, net als Ivooral PvdA en WD, vraagstuk- c |ken probeert te versimpelen tot de gebruikelijke links/rechts-tegen- |stelling. D'66-fractieleider Engwirda ver- ^aiiaiuauug ui oLimgcii ecu ge- .klaarde zaterdag dat de PvdA ten deelte van de feestelijkheden rond onrechte zo hoog scoort in de opi- De 'niepeilingen. Op cruciale punten is (RVD) deze partij namelijk onduidelijk of conservatief, zei hij. Hij noemde in het bijzonder het 'gezinsdenken' (eerste en tweede fase van de twee- verdienerswet worden gesteund, de derde weer niet), de kruis- Koninginnedag Rijksvoorlichtingsdienst heeft dat meegedeeld. Volgens de RVD zullen Konin gin Beatrix en Prins Claus in Noord-Holland worden vergezeld door Prinses Margriet en mr Pieter raketten (onduidelijk) en het me- Vollenhoven. diabeleid (conservatief). De beslissing hierover is gevallen na uitvoerig overleg met onder ande de assuradeuren en bergingsdëskundigen van Smit Tak. Voor hoe- verzekerd is nog niet bekend. De twee delen van de Prins Bernhard 10 zullen nu worden verkocht aan een sloper. Het lot van het ponton, de Giant I, dat na de breuk van het dok op de kust liep, is volgens Rosman nog onzeker. De bergingsdeskundigen heb ben tot nu toe slechts een derde deel van het ponton bekeken en dat zag er slecht uit. Nedbarges gaat nu namens de eigenaar, de Verolmewerf in Rio de Ja neiro, en de assuradeuren op zoek naar een gegadigde die het oude dok, dat in 1928 werd gebouwd, wil slopen. Rosman verwacht, dat gezien de bijzonder moeilijke ligging van het gestrande dok de bergers met kranen vanaf het land zullen moeten werken. De zee voor de Noordspaanse kust bij La Corinthe. waar het ponton en gebroken dok op de rotsachtige kust vastzitten, is volgens hem zeer onrustig, zodat het bijna onmogelijk zal zijn vanaf kleinere bootjes de sloopwerkzaamheden te verrichten. "Ik ken er genoeg die vinden dat je in het casino gewoon lekker uit bént, leuk spannend zit te spelen - wat er ook uitrolt. Je moet er alleen je hoofd een beetje bij houden, maar dat maakt het nou net zo aar dig. Je neemt wel risiko, maar je bent toch aktief bezig. En aan zo'n speeltafel zitten een paar prima croupiers het spel te regelen. Dus niet een notaris die ergens een nummertje trekt. Plus dat het er puur gezellig is, bar, tele visie-zaaltje. restaurant." Roulette cn Blackjack elke dag van 2 tot 2. Baccara van 9 tot 6. Le gitimatie is verplicht, korrekte kle ding ook. FNV-ambtenaren nu ook voor 32- urige werkweek HILVERSUM (ANP) - De FNV- imbtenaren zijn niet langer tegen oanen van 32 uur voor jongeren bij 0 ie overheid. Hierdoor kan minister rijkspolitie Kurhaus, tel. 070-512621 Rietkerk (binnenlandse zaken) met ie ambtenarencentrales een ak koord bereiken over zijn jeugd werkplan. Dit blijkt uit uitlatingen van voorzitter J. van de Scheur van de grootste ambtenarencentrale ACOP, zaterdag voor de VARA-ra- dio. Aanvankelijk hield de ACOP in FNV-verband vast aan een 36-urige werkweek, ook voor jongeren. Dat sluit beter aan bij de doelstelling van de FNV om de komende twee jaar een 36-urige werkweek voor iedereen te bereiken. De werkge vers in het bedrijfsleven daarente gen hebben steeds laten weten dat ze voor jongeren niet verder willen gaan dan 32 uur. Onder die voor waarde willen ze wel aan jongeren- plannen meewerken. De ACOP heeft vanuit andere ambtenarencentrales nogal wat kritiek te verduren gekregen door steeds vast te houden aan 36 uur, ook voor jongeren. Van de Scheur zei zaterdag dat hij door de werk tijdverkorting per saldo meer ba nen bij de overheid verwacht. Problemen in verkeer door hevige sneeuw (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Proble men in het wegverkeer deden zich gisteren met name in het noorden en het westen van het land voor, waar een stormachtige wind de sneeuw tot duinen opblies. Hoewel het steeds moeilijker werd het wegdek schoon te houden, bleven de snelwegen tot het begin van de avond berijdbaar. Op de Afsluit dijk moest de politie gisteravond één rijstrook afsluiten. Toen de sneeuw gisterochtend ge stadig viel, paste het wegverkeer zich verrassend snel aan de situatie aan, waardoor ernstige ongevallen zo goed als achterwege bleven. Volgens een woordvoerder van de Driebergen werd ge hoor gegeven aan de oproep zoveel mogelijk thuis te blijven. Het ver keersaanbod op de weg was slechts een kwart van normaal. Het luchtverkeer ondervond wei nig hinder van de sneeuw. Sneeuwploegen waren de hele dag in de weer om de start- en lan dingsbanen schoon te houden. Wel ontstonden op Schiphol wat ver tragingen, omdat de vliegtuigen sneeuw- en ijsvrij moesten worden gemaakt. Vijf vluchten van en naar Schiphol werden geannuleerd door slechte weersomstandighe den elders. Zes Nederlandse autobussen van touroperator Stella Zon Expres uit Eindhoven met in totaal 312 vakan tiegangers liepen zaterdagavond vast in de sneeuw. De bussen wa ren met de vakantiegangers vanuit Benidorm op de terugweg naar Ne derland. In de buurt van Tarragona kregen de bussen in de bergen te kampen met zware sneeuwval. Volgens me dedelingen van de chauffeurs lag er op sommige plaatsen wel een Onder de rook van Hoogovens proberen twee paarden in Wijk aan Zee nog iets van hun gading te vinden onder de sneeuw De Dierenbescher ming kreeg gisteren vijftien klachten binnen over het onbeschut laten staan van vee - meestal paarden - in de ijzige wei. De eigenaars werd mede door de politie gesommeerd hun dieren beter te verzorgen, (foto anpi ongeveer honderd Nederlandse passagiers van Concordia Reizen zouden vandaag met grote vertra ging uit Spanje terugkeren in ons land. Deze touringcars zaten niet vast in de sneeuw, maar liepen nietteming grote vertagingen op. doordat niet met de gebruikelijke snelheid gereden kon worden. meter sneeuw. Een bus raakte in een slip zonder verder ernstige ge volgen. Maar de chauffeurs vonden het onverantwoord verder te rij den. De passagiers werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant, waar zij de nacht hebben doorge bracht. Ook twee touringcars met in totaal

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5