Cultureel centrum flink stuk duurder Schaatsen kunnen van zolder gehaald Kunstwerk Marte Röling hangt binnenkort in Leiderdorp Willen bejaarden straks gebouw wel in? Ambtenaren slaan alarm Wassenaar verdeelt woningen PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 7 JANUARI 1085 LEIDERDORP - Het kunstwerk, dat de Amsterdamse kunstenares Marte Röling voor Leiderdorp maakt, is zo goed als klaar. In prin cipe kan het binnen nu enkele we ken in de raadszaal van het ge meentehuis hangen, zo meldt wet houder I. Gehner. Het kunstwerk zal een groot deel van de raadszaal vullen. Het omvat een achttal zwart-wit tekeningen die het ontstaan en de geschiede nis van Leiderdorp uitbeelden. El ke tekening vertelt (in symbolen) apart weer iets over het oude dorp, waarbij de Rijn als leidraad fun geert. De kunstenares is niet over één nacht ijs gegaan. In januari vorig jaar kreeg ze de opdracht van bur gemeester en wethouders. Leider dorp trok voor het kunstwerk zelf zo'n 20.000 gulden uit; een ontwerp moest 4000 gulden kosten. Röling kreeg de vrije hand. Vorig jaar maart vertelde ze de raad al wat ze van plan was. Aan vankelijk was het de bedoeling dat het kunstwerk al in de loop van vo rig jaar gereed zou komen. Dat is dus niet gelukt. Hetgeen D'66- raadslid Stam tijdens de begro tingsbehandeling de vraag ontlok te of "de inspiratie van Marte Ro ling soms is opgedroogd? Moeten we niet een potje met inkt naar haar opsturen?" Dat hoefde volgens wethouder Gehner niet Dat het allemaal wat langer duurde kwam volgens haar doordat de kunstenares eerst uit gebreid de (ontstaans)geschiedenis van Leiderdorp was gaan bestude ren. Hele pakketten informatie had ze het gemeentehuis uitgesleept en al lezende werd ze steeds enthou siaster, aldus Gehner. Zelfs zou ze in de Leiderdorpse klederdrachten van weleer zijn gedoken. Maar nu heeft ze toch laten weten "heel bin nenkort" te komen met het resul taat van al die bestuderingen. Niet mooi Overigens heeft de komst van een kunstwerk de ge meentelijke gemoederen danig be ziggehouden. Een aantal kunst werken kwam in het verleden 'op proef het gemeentehuis binnen, maar steeds werden deze objecten als 'niet mooi' bestempeld en afge wezen. Toen ten slotte de opdracht aan Marte Röling werd gegeven, stuitte dat op verzet onder Leider- dorpse kunstenaars. Die vonden dat "iets specifieks Leiderdorps" ook door een plaatselijke kunste naar moest worden gemaakt. Ook in de raad leverde de opdracht ver deelde reacties op. Zo oordeelde raadslid Stam (D'66) dat het hier nu om "een prestigeobject" ging. En: "Röling heeft weinig met Lei derdorp te maken". Wetnouder Gehner sloeg de kri tiek van zich af door te stellen dat er al veel op proef was gekomen. "We hebben al veel meningen ge hoord en zijn nu tot een profiel schets van een kunstwerk geko men", zei ze toen. Desgevraagd deelt ze nu mee al lerminst in haar verwachtingen te zijn teleurgesteld. Het belooft alle maal heel mooi te worden, zegt ze. VOORSCHOTEN - De ver bouwing van het Voorscho- tense cultureel centrum valt enkele tienduizenden gul dens duurder uit dan ge raamd. Drie maanden voor dat het gebouw kan worden verhuurd, hebben ambtena ren ontdekt dat in het kre diet van 930.000 gulden geen ruimte meer zit voor de broodnodige inrichting. Zaterdag, tijdens raadsleden, sloegen zij dan ook alarm. De benodigde spullen moe ten snel worden besteld omdat ze vaak enkele maanden levertijd hebben, meldde sport-ambtenaar C. Kortleever. Dit zit er echter niet in. De kans is klein dat B en W nog deze maand geld vragen aan de ge meenteraad. Gemeentesecretaris De Graaff houdt er dan ook rekening mee dat bij de opening, op 1 april, nog het een en ander zal ontbreken aan de inrichting van het centrum. Zo Frisse lucht bij gemeente ZOETERWOUDE - Om de lucht voor de ambtenaren van de Zoeter- woudse dienst gemeentewerken wat frisser te maken, komt er een afzuigkap in de gemeentewerk plaats. Het wordt een grote dak ventilator die de uitlaatgassen van de vrachtauto, tractor en verschil lende machines naar buiten af zuigt. Bij het starten, wegrijden en repareren van de komen veel gas sen vrij die in de werkplaats blij ven hangen. De dakventilator kost bijna zesduizend gulden. zouden er wel eens onvoldoende stoelen kunnen zijn. In het cen trum zijn er 350 tot 400 nodig, ter wijl er slechts 100 in redelijke staat verkeren en daarnaast 200 frames aanwezig zijn. Voor dit stoelenpro- bleem zijn verschillende oplossin gen. Kortleever droeg er zaterdag twee aan. Mogelijkheid een: de gemeente koopt 250 nieuwe stoelen, geeft 100 frames een nieuwe zitting en rug en laat enkele stoelen schoonma ken. Kosten, inclusief BTW: 86.000 gulden. Mogelijkheid twee: 250 fra mes krygen nieuwe zittingen en ruggen en 150 andere stoelen wor den opgeknapt. Kosten: 58.800 gul den. De raadsleden kregen zatermor- gen nog andere kostenposten op hun bordje. Voor een totaal van 77.000 gulden, maar liefst. Het ging om de aanschaf van een geluidsin stallatie, toneelverlichting, 'zaalho- ge' gordijnen, op te hangen vóór het toneel, kantelbare spots in de zaal, schoonmaakapparatuur, keu- keninspullen en gordijnen voor de ronde hal. Daarnaast dienen er nog eens twintig tafels te komen voor in totaal 4.900 gulden. Vloek en zucht Dat voor deze posten geen geld is, weet Kortleever aan onzorgvul digheid van de gemeente. "In een vloek en een zucht is door de ad hoe accommodatiecommissie een pakketbegroting in elkaar gezet", bracht hij naar voren. "Eigenlijk stond daar geen cent in voor in richting, terwijl iedereen wél praat te over sfeer en cosy-dingetjes". Volgens de gemeentesecretaris is dit niet als kritiek bedoeld, maar is het zo dat de raadsleden er toen- dertijd ten onrechte vanuit zijn ge gaan dat de oude spullen van het cultureel centrum opnieuw kon den worden gebruikt Het gevolg van dit alles: de gemeente moet 111.000 gulden ophoesten wanneer zij kiest voor de dure variant, met de aanschaf van 250 stoelen. Voor de goedkopere 'oplap-variant' moet ze 84.000 gulden op tafel leg gen. Deze bedragen heeft ze enigzins kunnen drukken doordat de aan nemer de klus 22.000 gulden goed koper heeft geklaard en de ge meente de afgelopen maanden 30.000 gulden heeft kunnen bespa ren op personeelskosten bij het cultureel centrum. De komende maanden zal dit laatste verande- cLSLnJl Si Vf-t e Zaterdagmorgen, in de grote zaal van het Voorschotense cultureel centrumhet gemeentebestuur drinkt koffie, conciërge aanstellen name^J een terwijl de architect de plannen van de verbouwing nogmaals ontvouwt. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Op het eerste gezicht lijken de raadsleden tevre den over de opknapbeurt van het cultureel centrum. Vooral de glim mende toiletten, ruime koffieka mer en de met glas omgeven ronde hal konden hun goedkeuring weg dragen, tijdens de excursie zater dag. Maar onder de oppervlakte leeft toch een zekere vrees, die in bedekte termen steeds weer terug komt: willen de bejaarden van UW en ANBO wel in de grote zaal? Zo merkt wethouder Van Leeu wen op dat er vloerverwarming komt in de grote zaal, "zeer com fortabel voor bejaarden". Ook klinkt van verschillende kanten heel subtiel dat de zaal lekker ge lijkvloers is geworden. Benen bre ken is er niet meer bij. Officieel twijfelt de gemeente echter niet. Ze wacht gewoon af t,ot het gebouw bijna klaar is, eind maart. Dón organiseert ze een ex cursie die ANBO en UW ervan zal overtuigen dat het centrum een ideale accommodatie is. Er wordt dan ook niet gestudeerd op alter natieven, waaronder het ANBO- plan voor een ontmoetings- en dienstverleningscentrum met goedkope bejaardenflats in het centrum. En als de bejaarden 'nee' blijven zeggen tegen de grote zaal, die zij vergelijken meteen bunker? "Nou, dan hebben zij niets en proberen wij het gebeuren aan anderen te verhuren", zegt Van Leeuwen sim pel. Hij gelooft niet dat het zover komt. Hy noemt de grote zaal -een ruimte met grijze, ruwe stenen, en enkele nissen voor materiaal- "zeer cosy". Dat er geen ramen zitten in de ruimte, vindt hij de normaalste zaak van de wereld. "De ramen die er tot vorig jaar inzaten, waren bij na altijd dicht. Ze waren gewoon compleet overbodig". PvdA/PPR- raadslid Both zet hier echter vraag tekens bij. Als hij aanstipt niet zo goed te begrijpen waarom de ra men zijn dichtgemetseld, begint de wethouder echter over de vele mo gelijkheden van het cultureel cen trum, nó de verbouwing. Koffiekamer, ronde hal en grote zaal kunnen dan namelijk apart worden gebruikt, zonder dat de ge bruikers last hebben van elkaar. Dit kan doordat vóór de grote hal een halfronde entree wordt ge bouwd, die uitkomt op twee gan gen; de gang rechts leidt naar de garderobes en grote zaal, de gang links naar de koffiekamer. Buffet en keuken zijn eveneens Anders ligt het v ganisaties, de gebruikers van het derde bovenlokaal. Zij moeten via de koffiekamer naar hun optrekje. Voor het vierde bovenlokaal geldt in principe hetzelfde, maar dit lo kaal is nog vrij. Ook de kelder on der het toneel is nog niet verdeeld, terwijl het volgens de gemeente een ideale oefenruimte is voor bandjes. Kortleever: "We hebben regelmatig contact met drie pop bandjes, ze kunnen er in principe zó intrekken". IJspret voor jong en oud in de Leidse Hout. Menigeen bond de ijzers onder bij de vijvers van het Leidse park. Van de nood een deugd maken? Of alvast oefenen voor de wintersport? Deze Wassenaarse bewoog zich gisteren in elk geval per langlavfski's door (foto Holvast) de straten van haar woonplaats. Alleen ijsbanen in Wassenaar en Zoeterwoude (nog) niet open REGIO - Er kan in praktisch alle regiogemeenten (onverwacht) wor den geschaatst op de officiële ijs banen. In Leiden zelf wordt al ge schaatst op de baan in de Stevens- hof. De baan, die langs de spoorlijn ligt, zal niet 'officieel' opengaan. Wat wil het geval: de IJsclub Rijn dijk-Hoge Mors heeft er (nog) geen hek omheen kunnen leggen. Ieder een kan er dus vrijelijk gebruik van maken, tot teleurstelling van de ijsclub, want die mist nu de no dige inkomsten. De Leiderdorpse ijsbaan, die achter de Mauritssingel (bij de Doeshaven) ligt, is vandaag wel of ficieel opengegaan. Daar kan vanaf 's ochtends negen tot 's avonds tien uur worden geschaatst. Waar schijnlijk worden er deze week ook wedstrijden gehouden, maar de ijs- vereniging beslist daar eerst van avond over. De Warmondse ijsbaan, achter de Dekker-tennishallen, is gisteren al in gebruik genomen. Volgens een woordvoerder van de plaatse lijke ijsvereniging is er al druk ge bruik van gemaakt ook. Het ijs ver keert in uitstekende staat. Helaas kan er alleen nog overdag van de Warmondse ijsbaan gebruik wor den gemaakt, want er is nog geen verlichting. Maar ook daar wordt hard aan gewerkt, aldus de woord voerder, die evenals de meeste col lega's uit andere gemeenten ietwat werd overvallen door de ijsmoge- lijkheden. Ook Voorschoten kan de ijzers onderbinden. De baan aan de Nico- laas Maeskade werd gisteren al ge bruikt. 's Middags tussen twee en vijf en 's avonds van zeven tot tien kan schaatsminnend Voorschoten er terecht. Wedstrijden De Voorschotense ijsclub heeft ook al wedstrijden georganiseerd. Aanstaande woensdag zijn er korte baanwedstrijden. Inschrijven kan van zeven uur tot kwart voor acht 's avonds in het gebouwtje bij de ijsbaan. De wedstrijden beginnen 's avonds om acht uur. Donderdag 10 januari is er een marathon-prestatietocht over vijf tig ronden. Aanvang 21.30 uur. Overigens gaat het recreatieschaat sen tijdens de wedstrijden gewoon door. Het Voorschotens ijs is in zeer goede conditie. Niemand is er nog op geweest Dat komt door de be waking, die de vereniging had in gesteld. "Dat mag best wel eens in de krant aldus de woordvoerder. Inwoners van Zoeterwoude moeten nog even wachten op het 'officieel' schaatsen. De baan aan de Noord-Aa is nog niet open. "Dat doen we pas als het ijs helemaal veilig is, en dat is nu nog niet het geval. Er zijn nog plaatsen die ver raderlijk zijn", aldus secretaris Loeters. "Het is nu eenmaal een grote plas. Die heeft wel een paar dagen vorst nodig". Loeters ziet de zaak wel optimis tisch in: hij is tenminste bezig met het organiseren van wedstrijden. Aanstaande woensdag zouden de kinderen aan de beurt moeten ko men; zaterdag de oudere jeugd. Geduld Ook Wassenaarders moeten nog even geduld uitoefenen. De ge meentelijke ijsbaan bij de Backers- hagelaan is nog niet 'vrijgegeven'. Vandaag zou de afdeling groen voorziening van de gemeente de baan gaan schoonmaken. Daarna wordt de dikte van het ijs gemeten. Is het ijs er 6Vi of 7 centimeter dik, dan gaat ook de Wassenaarse ijs baan open. De man van groenvoor ziening verwacht dat het morgen zo ver is. De Oegstgeester ijsbaan nabij kasteel Oud-Poelgeest (tegenover de sportvelden in de Kikkerpolder) is wel al open. Van tien uur 's mor gens tot tien uur 's avonds kunnen daar op de maat van gezellige mu ziek rondjes worden gedraaid. Scholen die klassikaal willen schaatsen kunnen om negen uur 's morgens op de baan terecht. Mor gen wordt gepraat over het organi seren van wedstrijden. WASSENAAR - In het bouwpro ject Johan de Wittstraat-Haven in Wassenaar worden dit jaar 45 wo ningwetwoningen gebouwd. Der tien huizen worden gebouwd ter voltooiing van het project Kerke- hout. Over de 26 resterende huizen die Wassenaar dit jaar mag hou wen, moet nog worden gepraat. Gedacht wordt aan de bouw van 22 premiehuurwoningen aan de Kerkstraat, in de plaats van de voormalige kleuterschool. De res terende vier wil de gemeente reser veren als aanzet voor het in 1986 te beginnen bouwproject op de ter reinen van de firma Rooyakkers aan de Molenweg. Deze verdeling van de 84 wonin gen die Wassenaar van het rijk mag bouwen, wordt woensdag bespro ken in de raadscommissie ruimte lijke ordening en openbare werken. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Oorlog en Vrede' van Sergei Bondarts- joek, 19 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, le zing over Rome, 20.15 uur. Muzenhof - Gordijnsingel, bijeenkomst philateristenvereniging 'De Rijnstreek', jeugd 19 uur, ouderen 20 uur. Oegstgcest Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken, 19.30 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - raadscommissie open bare werken en volkshuisvesting, 20 via deze linkse gang te bereiken. De voorzieningen zijn zo gereali seerd dat ook zij door alle gebrui kers kunnen worden benut. Ze hebben zowel ingangen aan de gangkant als aan de kant van de koffiekamer. Ook de twee zuidelij ke bovenlokalen, bestemd voor poppentheater en toneelvereni ging, krijgen een aparte ingang, nóast de koffiekamer. LEIDEN - Ondertrouwd: N. Vreeken en E.M. Dietmann; K. Mohajerani en A. Taghavi; P. del Arco Iglesias en E.M. Lamboo; R.P. van der Wel en D.E. de Jong; P.H. Rodenburg en V.F. Prijs; H. van Leeuwen en C. Klein; H.A. Singe- ling en H.M. Schenk; L.J.F. Fielemon en S.J. Voorzaat. Gehuwd: M.R. Rexen en L. Hemerik; R J W. Mostard en R.Y. Bamfo; A.T.J. Ruiten en E.J.W. van den Broek; M. Wil- lemse en S. Zwart; G.J. de Vos en G.L. Meeuwisse; J.E. van Polanen en C. Ra- vensbergen; J. van Egmond en E.M. Borsboom; H.R. Bos en M. Hazelbag; M.G. Heruer en A. Kleijn; A.H.L. Back- haus en M. Groen; J.P.R. Julien en J.E. van Zonneveld; B. Bérczy en J.L.A. Lambrechts. Gemeentehuis - raadscommissie onder wijs en organisatie, 19.30 uur. Warmond Gemeentehuis - raadscommissie maat schappelijk welzijn, 20.30 uur. DINSDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, the ma-ochtend over fobieën, 9.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Oorlog en Vrede' van Sergei Bondarts- joek, 19 uur. Recreatiezaal AZL - Wassenaarseweg, Diabetes Ver. Ned. afd. Leiden houdt avond met als onderwerp 'Acceptatie en diabetes', 20 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, geopend op werkdagen van 14- Oegstgeest Lange Voort - stiltekring Vrouwen v Vrede, IKV, Wereldwinkel, 12-13 uu APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 tot vr 11 januarie door: Dóeza Apothek, Doezastraat 31, Leiden, tel. 121313. Apotheek van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Schrijfavond De afdeling Leiderdorp van Am nesty International houdt aan staande woensdag een schrijf avond in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Aan de hand van voorbeeldbrieven kan men van half acht tot half negen schrijven naar diverse landen. Dit om het lot van enige politieke ge vangenen te bepleiten. Bah&'i De Bahó'is van Leiderdorp mo gen vanaf morgen de tentoonstel lingsruimte van de bibliotheek vullen. Tot en met 1 februari kan men allerhande informatie over deze geloofsovertuiging krijgen tijdens de openingsuren van de bibliotheek in de Muzenhof (Gor dijnsingel). Het Bahói'i geloof is in de vorige eeuw ontstaan in Per- zië. Centraal figuur is Bahó'u'l- lóh, die leerde dat alle godsdien sten onverbrekelijke en gelijk waardige schakels vormen in een proces van goddelijke opvoeding van de mensheid. Poppentheater 'Het vrouwtje met de pukkel'. Zo heet de voorstelling, die kinde ren van 4 tot 10 jaar woensdag middag kunnen bekijken in het theater van Wellus-Nietus aan de Churchillweg in Voorschoten. Het poppenverhaal begint om half drie. Graag van tevoren reserve ren via telefoonnummer 01717- 8361. Volksdansen Leiderdorpse ouderen boven de 50 jaar kunnen morgen weer volksdansen in de Muzenhof (Gor dijnsingel). Er is vanaf twee uur een volksdansinstuif. Toegang twee gulden. Hennie Polak leidt de instuif. Ze zorgt voor een geva rieerd programma, met dansen voor beginners én gevorderden. Krisiskabaret 't Krisiskabaret uit het Belgi- sche Schoten doet morgen de Voorschotense Lindehoeve aan. Het optreden begint om half ne gen; de zaal is om acht uur open. Toegang (aan de deur) vijf gulden. Man gewond bij brand in garagebox OEGSTGEEST - Aan de Dahlia laan in Oegstgeest is vannacht rond vier uur een 60-jarige man ge wond geraakt bij een brand in een garagebox. Buren zagen de garage brand en waarschuwden de brand weer. Een uur later was de brand geblust. De man is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Naar de oorzaak van de brand wordt nog gezocht. LEIDSCH -SL DAGBLAD Bij automatische overschrijving geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1.- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J.W. E. Metselaar Adj Hoofdredacteur: Plv. Alg. redactiechef: M.Hoenson-de Graaff Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. v.d. Post (plv) W F.J.Wirtz (bin.buit ./eco) P. J. de Tombe (sport) .A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) randgemeenten M. 071-144941, tst 219 Aangesloten bij de Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington. Caïro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2