LEIDSCH DAGBLAD Koudegolf geeft problemen grote Eerste overleg van Gromyko en Shultz Khmer weerstaat zware aanval van Vietnamezen Voor een tientje wijzer Treinverkeer vanochtend 'een gigantische puinhoop' Bond tegen apartheid steekt villa in brand ANDIJVIE EN VARKENSLEVER LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 7 JANUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37595 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tef.nrs. zie colofon Een veelvoorkomend beeld vanochtend op de Nederland se stations. Grote aantallen passagiers wachtend op trei nen die roet grote vertragin gen binnen reden. Deze foto werd gemaakt op het Centraal Station In Amsterdazwfeto anp) verslaggevers) BAN SA-NGAE/AMPIL (Rtr/UPI) land in november toen het regen- - Na drie uur zware strijd heeft het seizoen afliep. Cambodjaanse nationalistische De Rhode Khmers zijn in totaal verzet vandaag een grootscheepse 60.000 man sterk en zijn daarmee aanval van het Vietnamese leger veruit de grootste verzetsbeweging op zijn hoofdkwartier in Ampil af- in Cambodja. Vietnam heerst in geslagen. Dat is bekend gemaakt Cambodja sinds januari 1979, toen door een Thaise commandant, de hoofdstad Phnom Penh werd generaal-majoor Salya Sripen. ingenomen en het pro-Chinese be- De aanval op Ampil, die vanmor- wind van Pol Pot werd vervangen gen vroeg begon, markeert de zes- door de regering van Heng Samrin. de veijaardag van de Vietnamese In het land verblijven 150.000 Viet- machtsovername in Cambodja, namese militairen, die het rege- Het vlakbij de grens met Thailand ringsleger steunen in de strijd te gelegen kamp werd eerst bestookt gen het verzet, met artilleriegeschut waarna door tanks aangevoerde infanterie-een- heden het kamp van het Nationale Bevrijdingsfront van het Khmer- volk (KPNLF) aanvielen en zwaar bombardeerden. Volgens guerrillaleiders bestaat de Vietnamese aanvalsmacht uit zeker 2.000 man, die worden ge steund door drie regimenten van elk 1.200 man sterk van de Vietna mese vijfde legerdivisie en zijn ver sterkt met met een Cambodjaanse legereenheid van 800 man. De Viet namezen beschikken naar wordt aangenomen over 15 tanks van Russische makelij. Het Khmer-verzet was al op de aanval voorbereid sinds de Vietna mese troepen in november hun vroegste en intensiefste offensief in het droge seizoen begonnen. Op eerste kerstdag liepen de Vietna mezen het vluchtelingenkamp Nong Samet, 30 km zuidelijk van het militaire hoofdkwartier, onder de voet. Rond 60.000 vluchtelingen zochten een veilig heenkomen over de grens met Thailand. De Khmers, die in Ampil kunnen beschikken over 5000 guerrilla strijders, hebben extra manschap pen en wapens aangevoerd om hun hoofdkwartier in Ampil te verdedi gen. Het kamp is het enige dat nog intact is sinds het begin van het Vietnamese offensief tegen guerril labases langs de grens met Thai- Referendum in Nw.-Caledonië LEIDEN/UTRECHT/DRIEBERGEN - De plotseling invallende koudegolf heeft zowel vanochtend als gisteravond voor grote problemen gezorgd. Het treinverkeer was vanoch tend volgens een NS-woordvoerder een 'gigantische puinhoop'. Met name in het westen en noorden van het land was nauwelijks sprake van een dienst regeling. De problemen werden veroorzaakt door bevroren wissels. Zware sneeuwstor men met snelheden tot windkracht 10 legden het wegverkeer in Noord-Holland gister avond volledig lam. de Achterweg in Nieuwveen ver- het Stationsplein, moedelijk door een sterk zijwind in totaal deden zich in Leiden 24 en glad wegdek in een sloot. De au- aanrijdingen voor. Ook in de rand- to kwam op zijn kop in het water gemeenten had de politie het druk endebestuurderverdronk.Ook.de met aanrijdingen. In Wassenaar 19-jarige Rotterdammer S. Bie- was het 15 maal raak. Onder meer kram, die op de A4 in de gemeente op het spekgladde kruispunt Den Haarlemmermeer werd gesneden Deyl. door een inhalende auto en in een in Lisse moest een ingesneeuw- slip raakte, kwam in een sloot te- de politieauto worden uitgegraven, recht en verdronk. (zie 00h pagina's 5 en 7) Op de Westerschelde verdwaalde een binnenschip in een sneeuw storm. Dankzij Vlissingen-Radio en een loods kon het schip weer de haven worden binnengepraat. Voor zover bekend heeft de koude ïu toe aan drie mensen het le- gekost. Een 42-jarige inwoner Hattem verdronk toen hij schaatsend op een recreatiepias bij Heerde door het ijs zakte. Een man die te hulp schoot belandde ook in het water maar kon door omstan ders worden gered. De 29-jarige Cornells van Kas- bergen uit Zevenhoven schoof op Spoorwegen Voor de NS begonnen de proble men in de loop van gistermiddag, toen wissels in de kop van Noord- Holland kwamen vast te zitten. Door de stuifsneeuw duurde het te lang om de automatisch verwarm de wissels te ontdooien, waardoor vertragingen optraden. Vanochtend werden treinreizi gers opnieuw geconfronteerd met lange wachttijden. De passagiers moeten volgens NS ook de komen de dagen rekening houden met uit gedunde en aangepaste dienstrege lingen en vertragingen. De problemen voor de NS von den tijdens de ochtendspits voor namelijk in de districten Amster dam, Den Haag en Utrecht plaats. Op de lijn Utrecht-Den Bosch ont stonden grote vertragingen omdat bij Hedel een defecte trein bleef steken. Ook veel vertragingen op de snelwegen. In het hele land ston den vanmorgen in totaal ruim 25 files. Op de snelwegen Den Bosch- Utrecht en de A-9 bij de Velsertun-- nel stonden files van vijftien kilo meter. Er ontstonden enkele aan rijdingen, maar het bleef bij mate riële schade. Woonhuis als hasj plantage DEN HAAG (ANP) - De poliüe van Den Haag heeft gister avond een complete hasjplan- tage ontdekt in een woonhuis aan de Gaslaan. De woning bleek volledig door de hasj- kwekerij te zijn opgeslokt; er werden zo'n honderd hennep plantjes gekoesterd. Licht, wa ter en temperatuur werden vol gens de politie automatisch ge regeld. De kwekerij werd ontdekt doordat er een brandje uitbrak in de meterkast. De brandweer kon het pand slechts met moei te betreden doordat het goed was vergrendeld. Daarop werd de politie ingeschakeld. De kweker is nog niet achterhaald. haar nationale sprinttitel schaatsen, Hein Vergeer had het moeilijker. Jan Ykema bleef tot de aller laatste bocht kansrijk in de race. Welk een anti-cli max: daar klapte hij tegen het ijs. PAGINA 9 Philips beschuldigt ex- topman van poging tot af persing van miljoenen. PAGINA 5 In Engeland wordt een verbod op commercieel moederschap geëist. PAGINA 7 1 Winst in Weert en verlies van Den Bosch in Werkendam brachten EI- mex Leiden terug aan de top van de ranglijst. Vol gende week treffen de grootmachten elkaar. PAGINA 11 Broer en zus Lex en Eline Coene maakten van het nationale kampioenschap badminton in Nieuwegein een puur familiefeestje. PAGINA 13 Wegverkeer i vanmorgen De snelwegen volgens de Verkeersdienst in Drie bergen nog redelijk te berijden. De gemiddelde snelheid lag op onge veer 30 kilometer. De Verkeers dienst gaf automobilisten het ad vies om tijdens de spitsuren de snelwegen zoveel mogelijk te mij den. Het bus-streekvervoer heeft van morgen vooral last gehad van ver tragingen. Veel diensten van Cen- traal Nederland reden met een ver- Russische minister Gromyko (links) met zijn Amerikaanse collega trap;np ,,an ppn b-wart ;Pr Wph mp ■■Vina Rose", de Sowjetrussische missie in dSd ha^^ minuten op de verschillende dien sten. Daardoor vielen hier en daar ritten uit. De vertragingen ontston den door een aanmerkelijk groter aanbod van passagiers. Pech onderweg GENÈVE (Rtr.AJPI/ANP/ tier van de Verenigde Naties. Daar GPD/DPA/AFP) - De minis ters van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten, Andrei Gromyko en George Shultz, hebben vanmiddag om een uur hun eerste gespreksron- u de in Genève beëindigd. Pisani maakte dat vanochtend Vanochtend om half tien bekend in een rechtstreekse radio- begonnen zij met de eerste NOUMEA (AFP-RTR-DPA-UPI) - De Franse gezant voor Nieuw-Ca- ledonië, Edgar Pisani, heeft voor gesteld om in juli een referendum te houden over het verlenen van onafhankelijkheid aan het gebieds deel per 1 januari 1986 met behoud bijzondere banden met Parijs, vanmiddag om half drie de tweede gesprekronde beginnen. Over ruimtewapens hebben de twee landen nog niet eerder onder handeld. President Reagan heeft voorlopig niet minder dan 26 mil jard dollar gereserveerd voor de ontwikkeling van zijn 'Starwars'- project, officieel genoemd het Stra- van zeker drie gespreksron- «e den die zich over twee da- Caledoniê of onafhankelijkheid als gen zullen uitstrekken. tv-uitzending. Hij zei dat de be volking kan kiezen tussen behoud de huidige status van Nieuw- geassocieerd land met Frankrijk. Van de 145.000 inwoners kunnen zij die langer dan drie jaar in Nieuw-Caledonië wonen aan het referendum deelnemen. Zeer koud i vrijwel overal droog:. vorst met minima va 20 graden. Middagtemperatuur rond min 4 graden. Zwakke tot matige veranderlijke wind, aan de kust later zuidenwind. 8 januari 1985 Zon op: 08.46 uur, zon onder: 16.48 uur. Maan op: 18.11 uur, maan onder: 10.16 Gromyko en Shultz willen pro beren een nieuw kader op te stel len voor besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten over de beperking van nucleai re (offensieve) wapens en (defen sieve) ruimtewapens (Star Wars). De besprekingen over nucleaire wapens zijn in november 1983 af gebroken, toen de Sowjet-delega- tie wegliep van de onderhande lingstafel in Genève uit protest te gen de stationering van Ameri kaanse middellange-afstandsraket- ten in enkele Westeuropese lan den. Shultz vertrok na de bespreking van vanochtend onmiddellijk naar de Amerikaanse vertegenwoordi ging bij het Europese hoofdkwar- De ANWB heeft het afgelopen weekeinde enkele duizenden auto mobilisten met uit de vorst voort komende pech geholpen. De meest voorkomende klachten waren startproblemen, uitgevallen dyna mo, verlichting of ruitenwissers. Ook kampten veel automobiüsten met bevroren koelsystemen en slo- tegisch Defensie Initiatief, oftewel ten. Bij de waterleidingbedrijven SDI. kwamen veel meldingen binnen In de opvatting van de Sowjet- van bevroren leidingen. Unie behoren de Verenigde Staten "R^o-ir* alle gedachten aan een defensie in -TuGglOriRRl de ruimte te laten varen, omdat on- Een 18-jarige Leidenaar werd derhandelingen alleen mogelijk gisteren met schedelletsel in het zijn als de supermachten weder- ziekenhuis opgenomen nadat hij zijds kwestbaar blijven. met zijn slee tegen een betonnen (Zie verder pagina 7) paal was gebotst. Het ongeluk ge- beurde op het talud van de rijks weg 4, waar deze .autosnelweg de spoorlijn Leiden-Utrecht kruist. Een Leidse vrouw hep gisteravond een hoofdwond op bij een val op NIJMEGEN (GPD) - Een deel van de gebouwen op het kapitale land goed van oliehandelaar John Deuss in Berg en Dal (gemeente Groesbeek) is vanmorgen om streeks vier uur door brandstich ting verwoest. De Burgerbond Ne derland, een groepering tegen apartheid in Zuid-Afrika, heeft de verantwoordelijkheid voor deze 'aanslag' opgeëist via een verkla ring tegenover het Algemeen Ne derlands Persbureau. De brandweer van Nijmegen werd om half vier vanochtend gea larmeerd voor een uitslaande brand in 'het kasteeltje' van direc teur Deuss van Trans World Oil. Toen zij een kwartier later ter plaatse arriveerde, stond de achter zijde van de villa en van het be drijfsgebouw in lichterlaaie. De parterre en eerste verdieping aan de achterkant van het gebouw brandden volledig uit. De rest van het gebouw hep zware water- en rookschade op. De schade be draagt enkele tonnen. Rechercheurs van de rijkspolitie mingsdienst uit Culemborg zou de brandbom vandaag onschadelijk maken en onderzoeken. De Burgerbond Nederland zegt in de verklaring dat 'enkele uren geleden op oliehandelaren aansla gen zijn gepleegd, onder meer op John Deuss'. Van andere aansla gen was overigens vroeg in de mid dag nog niets bekend. De reden van de aanslag is volgens de Bur gerbond het feit dat 'de Zuidafri- kaanse regering in april '84 een presentje van 360 miljoen dollar uitgekeerd heeft aan Deuss voor olieleveringen. John Deuss heeft zich niet gestoord aan de apart heidspolitiek'. Israël nieuwe actie Falasja's LONDEN (AP) - Het dagblad de London Times heeft vandaag ge meld dat Israel klaar is om nog ontdekten bij het bedrijfsgebouw eens 12.500 zwarte joden, zoge- op het landgoed twee ontstekingen in plastic, die waren verbonden met een jerrycan met ontplofbare vloeistof. Aan de achterkant van het terrein was het hek openge knipt. Het kapitale pand, dat we gens restauratiewerkzaamheden niet werd bewoond, wordt nog steeds bewaakt door een particu liere veiligheidsdienst, de onmid dellijke omgevig is door de politie Agentschap in Jeruzalem, (zie afgezet. De Explosieven Oprui- der pagina 7) noemde Falasja's, te e Soedan en Ethiopië. Volgens de Times wordt er door diplomaten in Israel over gespecu leerd dat een 'operatie in militaire stijl' zal worden uitgevoerd om 'al thans de 4000 hongerende en door ziekten verzwakte Falasja's in Soe dan te redden'. Het blad citeert woordvoerder Eyal van het Joods Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Italiaanse andijvie,1 QQ kilo l.Z/O Varkenslever, 1 QQ 500 gram O albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Man doodt vijf maanden oud dochtertje NOORDOOSTPOLDER (ANP) - Een 26-jarige man uit de Noord oostpolder heeft, naar pas vanoch tend bekend is geworden, in de nacht van 2 op 3 januari zijn vijf maanden oude dochtertje door ver stikking om het leven gebracht. Volgens een woordvoerder van Justitie in Zwolle gebruikte hij daarbij het kussen of matras van het kinderbedje.Een arts die de dood van de baby kwam vaststel len, vertrouwde de verklaring van de man niet en lichtte de officier van justitie in Zwolle in. Ja. ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mij voor een kwartaalabonnement (f65,70): vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1