De dag dat Elvis Abraham zouzien Brinkman wil spoedig plan voor jeugdtheater Vijftigste verjaardagmet golf van platen gevierd Televisie kampt met storingen MAANDAG 7 JANUARI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 17 bescheiden zendtijd op het derde "[JS 53310761 net. De televisie heeft in de afgelopen jaren, zeker net het overlijden van Elvis en het merkwaardige eerste „lustrum" van zijn sterfdag, wel de nodige films uitgezonden. Een keuzeprobleem bestond er nauwe lijks want Presley heeft in zijn 23- jarige carrière een voor een muzi kant ongekend groot aantal films (33) gemaakt. Kwitantie maakt Goya's echt MADRID (DPA) - In een ta baks-verwerkingsfabriek in Se- villa zijn twee schilderijen door de vondst van een kwitantie geïdentificeerd als van de hand van Francisco Goya. De direc teur van het bedrijf deelde vrij dag mee dat het gaat om por tretten van de Spaanse koning Karei IV en zijn vrouw Maria Luisa. In de archieven van de ko ninklijke tabaksfabriek 'Taba- calera' in Sevilla werd een door Goya ondertekende kwitantie gevonden waarmee hij op 11 mei 1789 de ontvangst van 4.000 realen voor beide portret ten bevestigde. De schilderijen hangen sinds het midden van de vorige eeuw in het kantoor van de directeur van de 'Taba- calera' in Madrid en werden door deskundigen al be schouwd als echte Goya's. Het vermoeden is door de ontdek king van de kwitantie beves tigd. US 53310761 werd Presley op 24 maart 1958 ingelijfd in het leger, een onafwendbare ge beurtenis waar de platen- en film- bonzen zich zorgen over maakten. De carrière is immers net in volle bloei en stilstand zou in dit geval wel eens teruggang kunnen bete kenen. RCA haalt de trucendoos echter open en brengt met tussen pozen eerder opgenomen mate riaal uit. Terwijl Elvis in Fort Chaf fee Arkansas z'n eerste excercities maakt en door het zand kruipt, ver schijnen veertien tracks op z'n 'El- vis Golden Records'. Na o.a. ge diend te hebben in West-Duitsland komt hij in maart 1960 weer in de platenstudio terug en davert de hit- trein in een mum van tijd verder. De inspanningen voor en de studio-opnamen voor de el- pee's hebben de live-optredens een tijdlang naar de achtergrond ver drongen. Zo gaf Elvis tussen maart 1961 en juni 1968 geen concerten en dat is voor een artiest van zijn formaat een extreem lange onder breking. Op 25 maart 1961 gaf Pres ley een benefiet-concert in de Bloch Arena in Pearl Harbour, een optreden dat georganiseerd was door de Pacific War Memorial Commission. De opbrengst (62.000 dollar) ging naar een fonds voor de nabestaanden van de slachtoffers op een Amerikaans oorlogsschip, dat door Japanse bommen was ge torpedeerd. Zeven jaar later, in de Californische Burbank Studio's gaf de toen als filmacteur zeer ac tieve zanger weer een live-optre den ten beste. Zijn 27ste film ('Speedway') met o.a. Nancy Sina tra in één van de hoofdrollen was toen net twee weken eerder in pre mière gegaan. De rubriek lief en leed vermeldt 1 mei 1967 als trouwdag. In het Al- ladin Hotel, Las Vegas, treedt Elvis in het huwelijk met Priscilla Ann Beaulieu. Dochtertje Lisa Marie DEN HAAG (ANP) - Nog voor de zomer maakt de regering bekend welke kant zij uitwil met het jeugd theater. Minister Brinkman van cultuur heeft dit voornemen giste ren in Den Haag meegedeeld, na dat hij met zijn kinderen in het HOT-theater de voorstelling 'Roos je van Doornen', een nieuwe pro- duktie van Theater Pssstt, had ge- De bewindsman was speciaal ge komen om Herman Frank, de lei der van het gezelschap, in het zon netje te zetten. Frank begon vijfen twintig jaar geleden zijn loopbaan als theatermaker. Brinkman zei met de Raad voor de Kunst te overleggen over de sa menstelling van een commissie die gaat adviseren over jeugdtheater. De minister verwacht dat de com missie in de lente haar advies uit brengt. Dat moet onder meer gaan over de behoefte aan kleine en grote jeugdtheaterprodukties m ons land. Behalve door het Amstelto- neel wordt er weinig groot opgezet jeugdtoneel geboden. Daarbij moet ook over eventuele initiatie ven worden gerapporteerd. Moge lijk zijn de omstandigheden wel van dien aard, dat initiatiefnemers vrijwel steeds de moed in de schoe nen zinkt. Nagegaan moet worden of grote toneelgezelschappen voor waarden kunnen scheppen voor jeugdtheatermakers of dat ze an derzins een helpende hand kunnen toesteken. Minister Brinkman verwacht ook dat in het advies wordt inge gaan op de rol die de televisie kan spelen als belangrijk element voor jeugdtheater. Daarbij komen dan ook de bestuurlijke en financiële mogelijkheden aan de orde die moeten worden ingezet om jeugd theater van topkwaliteit op de buis te laten verschijnen. Op de foto's links: Elvis Pres ley achtereenvolgens in de ja ren 1957, 1958. zestig, 1974 en 1977. Op de foto rechts: Priscilla Presley, de vroegere echtgenote van Elvis, die vorige week een persconferentie gaf op Grace- land, het landgoed van de Pres ley's in Memphis, om een tv-film over Elvis aan te prijzen (GPD) Bij leven en welzijn zou Elvis Presley morgen vijftig geworden zijn. De ontmoeting met Abraham werd in het geval van de zingende evangelistenzoon echter wat vervroegd: in 1977 verwisselde een door ziektes, drank en medicijnen gekwelde Presley het tijdige met het eeuwige, z'n miljoenen fans geschokt achterlatend. Een van de meest invloedrijke muzikanten in de ontwikkeling van de popmuziek was niet meer. En al bleven de talloze platen en films zijn stem en gezicht in herinnering houden, Elvis Aaron Presley leefde slechts voort als legende, een speel bal van sentiment en commercie. 'Elvis 50th Anniversary' luidt de campagne waarmee z'n Ameri kaanse platenmaatschappij RCA deze dagen zo'n beetje alle muziek- kwinkels, sigarenboeren en groot grutters in de wereld oproept, om massaal nieuwe platen van het ge kuifde fenomeen in te slaan. Werd tot voor kort aangenomen dat in middels zo'n 400 miljoen platen hun weg naar de draaitafel hebben gevonden, aan de vooravond van het Abrahamsfeest weet de distri buteur te melden dat er „worldwi de" nu al één biljoen zwarte schij ven over de toonbank zijn gegaan. Een platenmaatschappij zou een commerciële misstap begaan, als aan geboortes, veijaarspartijtjes, jubilea en sterfdagen van sterren van het formaat Presley geen aan dacht besteed zou worden. 'RCA viert Elvis' verjaardag' staat er dan ook in gouden letters boven de ve le tot platenconsumptie uitnodi gende epistels, die zijn rondge stuurd. Vanaf januari 1984 is er al aan deze campagne gesleuteld. Linkerarm van drummer Rick Allen geamputeerd LONDEN (UPI) - Rick Allen, drummer van de heavy metal groep 'Def Leppard', zal nooit meer kunnen drummen. Zijn lin kerarm is na een auto-ongeluk geamputeerd. Aliens Nederlandse vriendin Miriam Barendsen liep bij het ongeval verwondingen op, maar heeft het ziekenhuis al verla ten. De 21-jarige Allen verloor zijn arm toen hij op oudejaarsavond in de buurt van zijn huis in Sheffield met zijn auto van de weg raakte en over de kop sloeg. In het Royal Hallamshire Ziekenhuis van Shef field slaagden artsen er dinsdag met micro-chirurgie er in de arm weer aan te zetten, maar vrijdag werd besloten dat amputatie on vermijdelijk was, omdat er een ge vaarlijke infectie was opgetreden. De andere leden van de band, die op het ogenblik in Nederland zijn, zijn op de hoogte gesteld van Al- lens conditie. Def Leppard geniet nauwelijks bekendheid in Enge land, maar werd vorig jaar in Ame rika door jongeren uitgeroepen tot de populairste band. Van hun al bum „Pyromania" uit 1983 zijn in middels acht miljoen exemplaren over de toonbank Rijksmuseum ralogie - Hooglandsekerkgracht, 'Ne derland uit water', t/m 19/5; ma t/m vr van 10-17 uur, zo 14-17 uur. Sylvius Laboratorium - Wassenaarse- weg, expositie Judith de Vries, kera miek, t/m 15/1; ma t/m vr 8.30-17 uur. Charouska - Oude Rijn la, gouaches van Paula van der Weerdt-Schmit, tl m 15/2; dag. van 12-22 uur Don Wardell en Gregg Geiler zijn er mee bezig geweest en horen de kassa nu al rinkelen: „Dit project omvat een aantal opwindende en heel gevarieerde nieuwe plaatuit gaven, die bedoeld zijn voor de ou de Elvis-fans, de verzamelaars en een nieuwe generatie van potentië le Elvis-liefhebbers". Benieuwd naar het veijaardag- spakketje komen we alras aan de weet dat voor de Elvis-presentjes fors in de buidel getast moet wor den. 'A Golden Celebration' is de veelzeggende titel van een zes el pees bevattende doos. Legendari sche live-opnamen voorspelt de platenboer en het moest gezegd: de fan krijgt waar voor zijn geld. Uit The Dorsey Brothers Stage Show (1956), de Sun Session (1954/1955), The Ed Sullivan Show in Holly wood (1956) en zelfs opnamen van onbekende herkomst komen kleine stukjes muziekgeschiede nis, die tesamen een aardig beeld opleveren van de gigant uit Tupe lo, Mississippi. Van 'Harbor Lights' tot 'Trying to get to you' blijft deze Elvis-muziekencyclope- die spannend. Zijn miljoenen-pla ten 'Heartbreak Hotel' en 'Love me Tender' ontbreken niet en voor de liefhebbers van curiosa staan ook nog een dialoog met Carl Perkins ('Blue Suede Shoes'), de nodige in troducties en gedeelten uit inter views op dit verzamelwerkstuk. „Wat is nu een betere manier om Elvis zijn veijaardag te vieren?", vraagt Gregg Gelier van RCA zich af. De boekhouder van RCA zal medio dit jaar het antwoord weten, want het laat zich raden waar de giften op deze 'veijaardag' blijven. Een deel van de opnames is opge doken door Joan Deary, een nijver platenvrouwtje dat in Graceland wat rondsnuffelde in het huis van Elvis. En dan tovert de vindingrij ke maatschappij nog wat histo risch mono-materiaal van Presley om in stereo. Vraag niet hoe het kan, maar via 'electronically repro cessed stereo' moeten Elvis Pres ley, Elvis, Elvis Golden Records en 50.000.000 Elvis Fans Can't Be Wrong een geheel nieuw geluid door de speakers blazen. Vervol gens verschijnt nog een compila tieplaat met rock roll klassiekers en komen er enkele andere verza melplaten opnieuw met een fris kleurtje in de handel. In tegenstelling tot Amerika, waar herdenkingsbijeenkomsten zijn in Tupelo, Graceland (Mem phis Tennessee) en andere locaties, loopt Nederland niet echt warm voor de vijftigste veijaardag van de man die eigenlijk niet verder kwam dan tweeënveertig. De tele visie heeft morgen andere priori teiten. De KRO laat Fela Kuti z'n Afrikaanse muziek uitdragen. Op het andere net mocht van de EO ook geen Elvis-herdenking worden verwacht. Een in België neerge streken Amerikaanse countryzan- ger wint het deze avond van de man, die voor de ontwikkeling van de country-muziek belangrijker was, dan menigeen tot vandaag de dag wil geloven. Elvis immers put te zijn inspiratie, vooral in de be ginjaren, uit de country en blues. Roy Acuff, Ernest Tubb, Bob Wills en Jimmy Rodgers waren zijn voorbeelden. De country en blues die samengesmolten tot - wat later genoemd werd - de rockabilly, de lichte muziek een heel nieuwe di mensie gaven. Alleen de Elvis-fans in West-Duitsland zien iets van hun idool op het scherm. Doch ook daar moet de Pelvis het doen met ziet 1 februari 1968 het levenslicht. 'Don't cry daddy' zingt vader Presley korte tijd later. Er vloeien echter toch traantjes, want volgens goed gebruik in muziekkringen, is het liefdesgeluk geen lang leven beschoren. In 1973 moeten diverse optredens worden afgezegd. Ziek te wordt als reden opgegeven. Op 11 oktober van dat jaar is de schei ding van Elvis en Priscilla een feit. 'De Duo's: sterke twee-eenheid Heupwiegend In de jaren zeventig gaat het snel bergafwaarts met het idool van weleer. Elvis trekt zich terug, is re gelmatig ziek. wordt erg dik en zit onder de medicijnen. Er verschij nen in deze periode dan ook opval lend veel verzamelplaten, terwijl de filminspiraties helemaal zijn ge doofd. Een 50-steden toernee brengt de meester in 1977 voor het laatst op de planken, zijn laatste optreden is dat op 26 juni in de Market Square Arena van Indiana polis. Amper twee maanden later (16 augustus) vindt vriendin Gin ger Alden hem 's middags even na tweeën in de badkamer. Reanima tie helpt niet meer. Overmatig ge bruik van allerhande medicijnen is Presley fataal geworden. Over zijn dood doen jaren later nog vele ver halen, gissingen en reconstructies de ronde. Feit is dat hij om half vier 's middags als dood verklaard in de boeken wordt bijgeschreven. De levende legende houdt op, de le gendarische Elvis doet z'n intrede Niemand heeft ooit echt een af doend antwoord kunnen geven op de vraag waarom juist Elvis Pres ley zo'n enorme populariteit wist te verwerven. Nog steeds inspireert zijn muziek velen en staan van Londen tot Losser en van Holly wood tot Holten jongens op, die als de zoveelste Elvis-imitator nog een beetje bewondering hopen af te dwingen. Zeker tot het eind van de zestiger jaren had Presley de char me van een hartendief. Een muzi kale 'macho' met een uitzonderlij ke grote uitstraling. Het is dan ook niet vreemd, dat zyn platenmaat schappij en z'n fans juist dat beeld van de swingende en nog goed ogende rocker levend houden. De campagne rond de '50th Anniver- sery' bevestigt dat: Elvis als goed lachse twintiger en heupwiegend op het podium. Dat zijn de foto's die RCA maar wat graag ver spreidt. Het archiefmateriaal, waarop de aftakeling zichtbaar is, blijft achterwege. En zeg zelf: wie ziet nog graag die afschuwelijke zwarte bril, de decadent glinsteren de pakken en dat veel te dikke, ge drogeerde lichaam? 'Roman' van De Duo's. Spelers: Ar jan Ederveen en Kees Prins. Muziek: Paul Prenen en Rob Boonzajer. Sti mulatie: Pieter Kramer. Techniek: Mare van Gelder. Gezien op 6 janua ri in het Leids Vrijetijds Centrum. LEIDEN - Een ongelukkige lief de vormt voor een beginnend au teur de meest rijke bron van in spiratie voor het schrijven van een roman. Hoe vaker Cupido mis schiet, des te meer werk is er aan de winkel voor de Muze van de literatuur. In 'Roman' speelt Kees Prins de schrijver Wim ten Druul die ons in de huiselijke sfeer wat fragmenten zal voorlezen uit zijn eerste roman. Die is natuurlijk autobiografisch, gaat uiteraard over een afgebroken liefdesrela tie, maar - zo probeert de ze nuwachtige schrijver ons te ver zekeren - het leed hierover is al lang geleden. Dan verschijnt Ar jan Ederveen ten tonele als Ten Druul's alter ego en die begint zich op storende wijze met het verloop van dit schrijversavond je te bemoeien. Door zijn ingrij pen wordt het al snel duidelijk dat de schrijver ten onrechte meende met de roman zijn ver driet van zich af te kunnen schrijven. "Stel nu eens", zegt zijn alter ego: "Stel nu eens, dat...", en vervolgens weet hij de schrijver mee te trekken in een waarin hij en zijn vriendin weer De Duo's: Arjan Ederveen linksen Kees Prins. (foto gpdi bij elkaar komen. En gelouterd, schoongewassen komt Wim ten Druul uit deze 'fictie-therapie' te voorschijn. Maar zo serieus als het hier klinkt is het zeker niet. Met zeer eenvoudige middelen, een grote dosis persoonlijke charme en vooral een haast grenzeloze fan tasie springen de twee soepel van de ene situatie in de andere, van de ene visuele grap naar de volgende, van de ene fictie in de andere. En terloops geven ze een aantal leuke persiflages weg op schrijvers als Maarten 't Hart en Jan Wolkers of bekende bio scoopreclames. De twee zorgden gisteravond op sommige momenten voor gro te hilariteit in de zaal, maar waar ze op hun sterkst waren, dat was op die momenten dat ze heel subtiel, met zeer weinig spel, maar des te meer spanning lieten zien hoe de schrijver langzaam gedwongen werd zyn .verdriet om het verlies van zijn liefde toe te geven. De Duo's hebben al in eerdere programma's, en ook in de paar keer dat ze voor de VPRO-came- ra's hun bizarre horrorverhalen mochten vertellen, laten zien hoezeer zij het patent hebben op 'het cliché' en 'theater als voort zetting van de kinderlijke fanta sie'. Maar ook nu blijkt hun grootste kracht te liggen in de twee-eenheid die ze vormen: een geboren duo. MARC VAN DER VELDEN Lakenhal - Oude Singel, Maastrichts aardewerk, tot 3/3; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. Cosi fan tutte - Gerrit Doustraat, gra fiektentoonstelling van Erik jan, t/m 25/1; ma t/m vr van 10-18 uur, za en zo van 11-17 uur. De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, 10/1 tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Piggelmee - Jan Vossensteeg, exposi tie pasteltekeningen Marian Visser, tot 1/2; ma 13-18 uur, di, woe, vr 9-18 uur, do 9-21 uur, za 9-17 uur. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, A. van den Ouweelen, winterobjecten, t/m 31/1; di 17-21 uur, woe 10-12 en 14-16 uur, do, za, zo 14-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - Hilde Vaatstra, zwart/wit fotografie, Marianne van Dorenma- len, aquarellen, tekeningen, tot 9/1; HILVERSUM/WAALWIJK (GPD) Een mankement aan de straal zender heeft zaterdagavond de rechtstreekse televisie-uitzen ding van VARA's 'Sterrenshow' in de war geschopt. De show uit de in het Brabantse Waalwijk opge slagen circustent kon door de niet tijdig verholpen storing pas drie kwartier na het geplande tijdstip beginnen. In verband met de rechtstreekse marathon-Eurovi- sie-uitzending van de NOS op het zelfde net moest het programma bovendien halverwege worden af gebroken. In de circustent is de show daarna overigens gewoon afgewerkt en opgenomen. Het restant van de show zal vrijdagavond door de VARA wor den uitgezonden in plaats van de geplande aflevering van de serie Tijdens VARA's sterrenshow Love Boat. Door de problemen viel ook het loterijgedeelte min of meer in het water. Toen presenta tor Willem Ruis de show begon was de trekking reeds verricht, opdat de juiste letter en cijter- combinatie in elk geval aan de te levisiekijkers zou kunnen worden getoond. Door de storing werd de VARA eveneens gedwongen de uitzending van de actualiteiten rubriek Achter het Nieuws te la ten vervallen. Ook de VPRO-televisie had dit weekeinde te kampen met uit- zendproblemen. Door de winterse weersomstandigheden kon gister avond geen blijvende straalver binding met Amsterdam tot stand worden gebracht ten behoeve van het rechstreeks uit te zenden pro gramma 'Tijdverschijnselen'. Toen dit na enige vertraging wel leek te lukken, viel de verbinding opnieuw uit. Daarna besloot de VPRO de uitzending definitief af te gelasten. Concert met muziek van Burekhardt Sóll, uitgevoerd door het Neder lands Theater Orkest. Gehoord op zaterdag 5 januari in de tuinzaal van het Burchtcomplex. LEIDEN - Het Nederland Thea ter Orkest was voor deze gek genheid samengesteld als blazer sensemble, bestaande uit twee saxen, twee trompetten, twee tu ba's en piano, slagwerk en syn thesizer onder leiding van diri gent en gitarist Rombout Wil- lems. Het orkest bracht de mu ziek bij het toneelstuk 'Egmont' van Goethe, gecomponeerd door de in Leiden woonachtige West- duitse componist Burekhardt SöU, bestemd voor de voorstel ling van de Arnhemse groep Theater. Die is in Leiden op 2 maart te zien. Soil heeft ook ge schreven voor de Volharding, een groep, waarbij naast de mu ziek de sociale betrokkenheid voorop staat. Hij studeerde in Darmstadt, Frankfurt en West Berlijn bii o.a. Blacher en Des sau. De compositie Egmont is opgebouwd uit veertien kleine stukken met titels als 'De slag bij Grevelingen', 'Opkomst Alva 'Beeldenstorm'. 'Koraal', 'Staat van beleg' en de 'Onthoofding van Egmond'. De stukjes hebben een eigen krakter en een wisse lende imstrumentatie. Ook het spaarzaam gebruik van een syn thesizer en slagwerk geeft het ge heel een aparte kleur. De afzon derlijke stukken hebben een poëtisch karakter en dienen als begeleiding of ondersteuning van de toneelhandelingen De gecomponeerde muziek heeft marsachtige motieven of een ge dragen karakter en heeft soms wel iets weg van de improvise rende musici, die de muziek van Kurt Weill gebruiken. De musici komen uit diverse sferen, maar zijn toch zeer betrokken bij de muziek. Hoewel de wat steriele omgeving van de tuinzaal een ne gatieve invloed op de uitvoering van het eerste deel had kunnen hebben, werd er na de pauze veel geinspireerder gespeeld. Voor de pauze speelde Rombout Wiilemsen een paar gitaarsolo's. Het eerste. 'Campo' van de Uru- guayaan Abel Carlevaro, is een stuk waar de volksmuziekele- menten duidelijk te horen zijn. 'Tento nr 1' van Hans Werner Henze is duidelijk veel moderner en inspirerender voor de luiste raar. De twee saxofonisten van de groep zijn bekend uit de geïm proviseerde muziek. Banton sa xofonist Bob Dnessen speelde met Willem Breuker en Leo Cuy- pers. Altsaxofonist Hans Mekel speelde met Herman de Wit en het saxofoon kwartet Rotter dams peil. Hun improvisatie werd met veel afwisseling en dy namiek gespeeld. Het thema van de improvisatie was een com mentaar op muziek van Burek hardt Sóll WILLEM WINSEMIUS

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17