Falasja's in Israël angstig en ontheemd 'Iedereen kon het op z'n klompen voelen aankomen' Benoemingen gereformeerde commissie oorlogsvraagstuk Reportage Braks over aanpak melk- en mestoverschotten MAANDAG 7 JANUARI 1985 PAGINA 15 DEN HAAG In de werkkamer van minister Braks (landbouw en visserij) lijkt alles klein. Het enorme bureau verdwijnt in het niets doordat het maar een klein hoekje van de kamer in beslag neemt. Een grote ronde verga dertafel en een flink dressoir vin den er gemakkelijk plaats, ter wijl de forse kerstboom nauwe lijks opvalt. Een gezellige werkkamer is het niet. Misschien wel doordat Braks maar weinig tijd heeft om daar aandacht aan te besteden. De ontwikkelingen in de Neder landse en Europese landbouw nemen hem geheel in beslag. Nog nooit eerder speelden er op dit gebied zoveel kwesties te gelijk. Allereerst is er de overpro- duktie in EG-verband: de boter berg en melkplas. Niets nieuws, door Henny Otten maar dit jaar is besloten tot de invoering van de superheffing, een EG-regeling die een einde moet maken aan het melkover schot. Alle zuivelboeren mogen een bepaalde hoeveelheid melk produceren. Wie meer produ ceert moet een boete, of te wel een superheffing betalen. Die regeling was nog maar net ingevoerd, of het „wetje van Braks" verscheen. Volkomen on verwacht en met onmiddellijke ingang werden de uitbreiding en nieuwe vestigingen van kippen en varkensmesterijen verboden. Dit omdat Nederland geen raad meer weet met de mest die deze dieren produceren. Nu al is er een overschot aan mest, die een forse belasting voor het milieu is. Nieuwe en grotere bedrijven zouden het probleem alleen maar verergeren. V erontwaardigd Agrarisch Nederland was ver ontwaardigd, vooral omdat Braks niet met de betrokkenen had overlegd. „Toch geloof ik, dat de laatste maatregel meer begrip dan kri tiek oproept", zegt Braks. „Ieder een kon op z'n klompen aanvoe len dat er een keer een grens moest worden gesteld. Op grond van onze ervaringen met de su perheffing hebben we tot deze zeer ongebruikelijke procedure besloten. Over de invoering van een superheffing wordt al jaren gesproken. Dat heeft ertoe geleid dat velen zich hebben ingedekt op grond van de vrees en de ze kerheid dat er grenzen gesteld zouden worden en er maatrege len zouden komen. Daardoor moeten we nu een groot deel van het geld, dat is gereserveerd voor „noodgevallen", besteden aan de mensen die kort geleden hebben geinvesteerd. Dat bedrag doe je anderen eigenlijk te kort". "Daarom heb ik bij de mest stoffenwet gedacht: „Je zult er niets van weten, ik overleg niet, en de wet treedt in werking zo dra 'hij bekend wordt'". Maar zoiets moet uitzonderlijk blijven, en dat is het ook. Daarbij is het een tijdelijke regeling. Als 1 ja nuari '86 de meststoffenwet en de bodembeschermingswet van kracht worden, dan vervalt de in- terimwet en is uitbreiding dus weer mogelijk. Het enige wat men dan zal moeten doen, is be talen voor de overlast die hoort bij deze produktie", aldus Braks. Toch zal een nieuwe fokkerij beginnen dan wat ondoenlijk worden door de hoge kosten die dat men zich mee zal brengen. Voor groei in deze sector lijkt geen plaats. Zeer gelukkig Braks: „Als ik een jonge boer was, die op de middelbare land bouwschool zat en ik zou niet het vooruitzicht hebben dat ik het ontwikkelde bedrijf van mijn va der kon overnemen, dan zou ik me behoorüjk genomen voelen. Dan zitje eigenlijk in dezelfde si tuatie als die jongeman die met grote ambitie zegt: ik wil onder wijzer worden, ik ga naar de pe dagogische academie. Hij doet het goed en komt niet aan de bak". „Maar als ik een varkensboer was die zijn bedrijf al had vol tooid, dan zou ik een zeer geluk kig iemand zijn. De prijzen zijn redelijk goed. En dan zou ik mis schien wel hetzelfde doen als sommige varkensboeren nu ook hebben gedaan: ik zou bloemen naar de minister sturen. Want eindelijk heeft er eens iemand een lijn getrokken in een ontwik keling die zonder meer bedrei gend was naar de toekomst toe. En dan gaat het niet alleen om het milieu". "De produkten van de veehou derij zouden op den duur ernstig te lijden krijgen van de overpro- duktie van mest. De vruchtbaar heid van de bodem zou op den duur ernstig te lijden krijgen van de overmaat aan mineralen. Deze bedreigen bovendien de gezond heidstoestand van de dieren en de kwaliteit van de geteelde pro dukten. En daar is de landbouw ook niet mee gebaat". „Het is geen nieuwe situatie, daar troost ik mezelf maar een beetje mee. Toen ikzelf in de midden van de jaren 50 op de boerderij zat, zat ik daar met vyf broers en met vijf zussen. En in de hele buurt waar ik woonde waren er allemaal grote gezinnen en kleine bedrijfjes. Nu heb je te maken met grotere bedrijven en kleinere gezinnen. Dus het aan tal getroffenen, ook met betrek king tot bedrijven die over te ne men zijn, is veel geringer. Het is geen excuus, maar ik wil maar zeggen dat we op dit moment grenzen trekken op een zeer hoog en ver ontwikkeld niveau". Cijfers Braks illustreert deze uitspraak met enkele cijfers. In 1960 wer den er jaarlijks vier miljoen var kens geslacht. Afgelopen jaar waren dat er achttien miljoen. De melkproduktie is de laatste jaren gegroeid van vijf miljard liter naar 12 miljard liter per jaar. En deze groei heeft noodzakelijk na 1981 plaats gehad. „Zolang ik minister ben heb ik gewaarschuwd voor de conse quenties van overproduktie. Maar een boer is een zelfstandig ondernemer, die zelfstandig be slissingen en daarmee risico's neemt. En dan nu die risico's af wentelen op de overheid zou ik volstrekt in strijd vinden met het zelfstandig ondernemerschap". „Als we de superheffing eerder hadden doorgevoerd, hadden we nu niet met de problemen geze ten. Maar ook nu hoeven we ei genlijk niet eens zoveel terug. Het probleem is dat we de laatste twee jaar zo sterk gegroeid zijn, terwijl de markt toen al verza digd was. En de overheid trekt zich natuurlijk niet helemaal te rug. Als we een marktevenwicht hadden willen bereiken, hadden de prijzen 15 tot 20 procent om laag gemoeten. Dat zou volstrekt asociaal geweest zijn". Perspectief Is er nog een toekomst voor de landbouw, en hoe ziet die eruit? „Het komt nu allemaal tege lijk", zegt Braks, „maar het zal in de toekomst als een goede zaak worden beschouwd omdat nu voorkomen is dat de problemen nog veel groter worden. Zo wordt dat ook in dc brede lagen gezien. Het enige probleem is dat je die mensen die je persoonlijk raakt dit nauwelijks uit kunt leg gen". „Met deze maatregelen geef je de landbouw perspectief voor de huidige situatie. Ik kan de boe ren geen grote groei in het voor uitzicht stellen voor de basispro- dukten van de land- en tuin bouw. Maar op het gebied van de hoogwaardige landbouwproduk- ten als zaaizaad, pootgoed en fokvee kunnen we nog erg veel meer doen omdat we een grote voorsprong hebben op de ont wikkelingen waar ter wereld ook. We moeten ons meer gaan concentreren op deze activitei ten, terwijl het hoge niveau van onze basisprodukten moeten vasthouden". Praktijkman Van Braks is bekend dat hij erg ter zake kundig is. Een man uit de praktijk, die na enkele ja ren werken op het boerenbedrijf van zijn ouders de mulo en de avond-hbs voltooide. Inmiddels werkte hij al als assistent bij de Landbouwvoorlichtingsdienst. Na de Landbouwhogeschool kwam Braks op het ministerie van landbouw. Daarna vervulde hij jarenlang verschillende func ties in Brussel. Op de post landbouw in de EG zal binnenkort de Nederlander Andriessen beginnen. Ervaren in het reilen en zeilen van de Euro pese Gemeenschap. Maar heel wat minder ervaren op het ge bied van de landbouw. „Hij heeft lang genoeg in de politiek gezeten om te weten waar de knelpunten in de land bouw zich bevinden", geeft Braks als commentaar. „Boven dien wordt hij bijgestaan door een zeer goed ambtelijk apparaat dat zeer veel routine heeft op landbouwgebied. Ik ben erg in genomen met zijn benoeming. Door het feit dat een Nederlan der goed is bevonden om de ver antwoordelijkheid voor de land- bouwportefeuille te dragen blijkt dat ondanks alle kritiek op agra risch Nederland uit het buiten land er ook nog zeer veel waarde ring en vertrouwen is. En And riessen is een overtuigd Europe aan, dat is in zijn functie eigen lijk wel zo belangrijk, omdat de Europese eenheid voor Neder land en voor de Nederlandse landbouw van zeer groot belang TEL AVIV - Slechts zwarte han den zijn zichtbaar tussen de sple ten van de houten zonwering voor de ramen van de barakken. Bij aan komst van tientallen journalisten, fotografen en tv-ploegen in het centrale opvangcentrum in Asjke- lon hebben de honderden Ethiopi sche joden zich in hun kamers vrij willig opgesloten. Ze zijn woedend over de wereldwijde bekendheid die aan de reddingsoperatie van ruim 7000 zogenaamde zwarte jo den is gegeven. door Taco Slagter De boosheid is begrijpelijk. Tal rijke familieleden van de Ethio- piërs die wel het Beloofde Land haalden, verblijven nog in de vluchtelingenkampen in Soedan. Door het uitlekken van de tot dan toe in het geheim uitgevoerde mas sale emigratie met de codenaam 'Operatie Mozes' heeft de Belgi sche chartermaatschappij Trans European Airways de luchtbrug tussen Soedan en Israël gestaakt. Veel wanhopige Ethiopiërs vrezen nooit meer herenigd te worden met hun vader, moeder of kinderen. Geen foto's, geen televisiebeel den en geen interviews. „Jullie hebben onze achtergebleven broe ders in gevaar gebracht", zegt een Ethiopische tolk tegen de verza melde pers. Hem kan niet worden duidelijk gemaakt dat het niet de nationale en internationale media waren die het 'historisch geheim' onthulden, maar de leiding van het met de uitvoering van de operatie belaste Joods Agentschap. Het is doodstil in en rond de ba rakken van het schitterend aange legde welzijnscentrum voor Israë lische militairen in Asjkelon. Tus sen de gebouwen hangt een door dringende lisollucht. Af en toe huilt er een baby. De ruim 150 Ethiopische joden die hier een voorlopig onderdak hebben gevon den, zijn pas 48 uur in Israël. Ze kwamen met het laatste vliegtuig, voordat de Belgen er de brui aan gaven. Beloofde land Ori, een Israëlische welzijnswer ker, wil wel iets vertellen over zijn ervaringen met de Ethiopiërs. „Het is ontroerend om hen bij aankomst op het vliegveld in Israël de grond te zien kussen. Ze vragen dan vaak met verstikte stem: zijn we echt in het Beloofde Land?" Volgens de welzijnswerker komt na enkele uren de schok. Ze willen op zoek naar familieleden die ze in de vluchtelingenkampen uit het oog zijn verloren en die vermoede lijk al in Israël zijn. In het opvang centrum wordt van alles gedaan om de gezinnen en families te her enigen. Maar eenvoudig is dat niet. De zogenaamde falasja's komen uit primitieve gebieden in Ethiopië waar geen bevolkingsregistratie bestaat. Familienamen hebben ze niet. Het systeem zoals dat in Euro pa voor de Franse revolutie in de vorige eeuw bestond, is voor hen het enige aanknopingspunt: Mosje, de zoon van Abraham, de zoon van Rachaliem. Maar doordat alle per soonsgegevens van elke emigrant bij aankomst in de computer gaan, is een familielid vaak snel opge spoord. De hereniging vindt on middellijk plaats. Toch zijn er in totaal 1500 jonge Ethiopiërs die geen enkel familie lid op dit moment in Israël hebben. Of de vader, moeder, broers of zus ters overleden tijdens de exodus naar de Soedaanse grens - dat zijn er volgens voorzichtige schattin gen honderden geweest - of de ou ders waren door ondervoeding te zwak de uittocht veelal barrevoets naar de Soedanese grens te onder nemen. Chaotisch Onduidelijk is nog steeds hoe de evacuatie in Soedan in zijn werk is gegaan. Maar uit de talrijke onvol ledige gezinnen die in Israël zijn aangekomen, mag voorzichtig wor den afgeleid dat er iets aan de orga nisatie heeft geschort. Er moeten zich bij de vliegtuigen chaotische taferelen hebben afgespeeld. Een moeder die in het vliegtuig werd geduwd, zag haar kinderen achter blijven. Ori wil er niets over zeg gen. Wel wil hij kwijt dat er tijdens de vluchten naar Brussel, Rome en Bazel en vandaar naar Israël een aantal Ethiopiërs zijn bezweken. De lichamen werden naar Israël meegenomen en daar begraven. Hoeveel er het heilige doel, na 2500 jaar diaspora in Jeruzalem te bid den, op de valreep niet hebben ge haald, wil het Joodse Agentschap niet prijsgeven. Uri en 70 andere al enkele jaren in Israël verblijvende Ethiopiërs leren hun geloofgenoten bij aan komst de gewoonten en gebruiken van een moderne samenleving, in clusief de bediening van een koel kast, toilet, douche en wasmachi ne. Want ook de confrontatie hier mee heeft m het begin een trauma tisch effect op de falasja's, die voordien bij wijze van spreken nog nooit een fiets hadden gezien. Ve len stapten op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv uit het vlieg tuig met nog een gevulde water kruik. Ze hadden bij het vertrek uit Soedan niet willen aannemen dat in Israël daaraan geen gebrek be staat. In het begin leidde de cultuur schok tot dramatisch-komische si tuaties. Vrouwen hingen kleren op in koelkasten; een moeder die de les 'hoe een toilet te gebruiken' van de vorige dag niet had gevolgd, werd met haar baby in de WC aan getroffen die zij een bad in de toi letpot gaf. Tegen een voor de pers gehuurde bus in het opvangcentrum in Asj kelon staat David uit Addis Abeba. Een natuurkunde-student. Spreekt vloeiend Engels. Vloog een maand geleden samen met zijn broer Jesa- ja per lijnvlucht van Ethiopian Air ways naar de Egyptische hoofd stad Cairo en van daar naar Tel Aviv. Nu is hij ingezet als tolk. Geluk David en zijn broer hadden ge luk. Afkomstig uit een redelijk welgestelde familie konden zij via een „luxe" weg het zo verlangde le vensdoel bereiken. De ouders van David en Jesaja zitten nog in Ethiopië. De twijfels bij hen zijn groot, of vader en moeder ooit nog naar Israël kunnen emigreren. Da vid vindt echter dat er nu juist wèl publiciteit moet worden gegeven aan de operatie. „De wereld weet het nu toch. Het kan helpen de re geringen van Soedan en Ethiopië te bewegen ook de overigen te la ten aan". De jonge Ethiopiërs hebben er begrip voor dat de anderen in het opvangcentrum zich niet willen vertonen. „Hun woede en teleur stelling is verschrikkelijk. Ze dach ten nu eindelijk in vrede met hun families te kunnen leven. En nu is er dit gebeurt. Afschuwelijk". ACHTERGROND Inmiddels zoeken in Israël de au toriteiten binnen het Joods Agent schap en in regeringskringen wie voor de gevolgen van de onvoltooi de reddingsoperatie in de verdach- tenbank kan worden geplaatst. Maar de beschuldigingen vliegen over en weer. In het Israëlische parlement hebben zondag twee op positiepartijen al een motie van wantrouwen tegen het kabinet van nationale eenheid ingediend. Pre mier Shimon Peres is „Barbertje die moet hangen". Hij gaf na het uitlekken van de operatie toestem ming de censuur voor de media op te heffen en gaf opdracht tot een persconferentie door de voorlich tingsdienst van de regering. In Amerikaanse regeringskrin gen wordt zelfs gesuggereerd dat het Joods Agentschap, met mede weten van de Israëlische regering, met opzet de operatie heeft laten uitlekken, omdat Israël het finan cieel, maar ook met de opvang van de Ethiopische niet meer kon be happen. In Jeruzalem zijn die be schuldigingen verontwaardigd van de hand gewezen. Besnijdenis En dan zijn er nog de rabbi's, die het de toch al zo geplaagde immi granten moeilijk maken. Hoewel bij de joodse religieuze wetgeving (Halacha) als joden erkend, zijn er rabbijnen die daar toch steeds min der van overtuigd raken. Ze willen dat de Ethiopische geloofsgenoten het jood-zijn hernieuwen door een aantal rituele handelingen te on dergaan, zoals een symbolische be snijdenis en rituele wassingen. Maar veel zwarte joden weigeren dat. Bij het vertrek van de pers-bus in Asjkelon verschijnt de hoofd-rab- bijn, Jozef Chaim Blau, van deze gemeente. Hij komt de Ethiopiërs leren hoe ze - 2500 jaar falasja-tra- ditie ten spijt - volgens de Halacha moeten bidden. Wat in velerlei opzichten een feest voor de Ethiopische joden had moeten zijn, verandert lang zaam in een drama. Pornogratie. Een warenhuis in dc Amerikaanse stad Whea- ton, in de buurt van Chicago, heeft de verkoop van pornografi sche bladen gestaakt nadat ker ken in de omgeving actie hadden ondernomen tegen de verkoop van deze bladen. De baptisten- kerk was de initiatiefnemer tot een boycot van het warenhuis. Het bestuur van de gerefor meerde synode heeft ds. E. Over- eem (Haren) benoemd tot voor zitter van het deputaatschap (commissie van deskundigen) voor de bestudering van het oor- logsvraagstuk, als opvolger van de predikant J. Goumare. Deze wil zich beperken tot het voorzit terschap van de commissie voor de geestelijke verzorging van zee-, land- en luchtmacht. Over- eem was een van de onderteke naars van het voorstel van 7 maart vorig jaar waarin de gere formeerde synode werd ge vraagd, zich tegen plaatsirig van kruisraketten op Nederlands grondgebied uit te spreken. Naast ds. Overeem zijn nog drie leden van de synode van Dokkum. die begin december vorig jaar werd gesloten, tot lid i het deputaatschap benoemd, te weten mevrouw C. J. Diemer- van der Esch uit Dordrecht, me vrouw C. J. Hamminga-Fraanje uit Heinkenszand (Z.) en de heer M. Vis uit Stiens. Opnieuw zijn benoemd mevrouw H. M. Rijks- en uit Alkmaar en de heren R. Jobse uit Zoetermeer, A. Numan uit Olst, dr. L. Schuurman uit Arnhem en J. J. Voskuil uit Waarder. Mevrouw Rijksen en dr. Schuurman zitten op de lijn van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), de andere herbenoemde leden hangen het comité Twee zijdige Ontwapening (Icto) aan. dat zich verzet tegen de anti- kernwapencampagne van het IKV. Taak van de deputaten is on der andere de gereformeerde deelnemers in het IKV te bege leiden. Het deputaatschap heeft op dit ogenblik geen studie-op dracht meer. In overleg met het bestuur van de synode zal het aan de volgende synode, die in mei in Gouda wordt geopend, een voorstel doen over een 'stu diepakket'. Beroepen. Hervormde Kerk: -beroepen te Wijk (bij Heusden) J. Maasland Waddinxveen, te Zuid- Beijerland kandidaat G. Bikker Zeist; aangenomen naar Ochten F. Wijnhorst Dussen. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Alblasserdam J. Mol El- speet, voor Clifton (Ver. Staten). Sheboygan (Ver. Staten) en Ha milton (Canada) J. J. van Ecke- veld Zeist. heeft genoten aan het door bis schop Gijsen opgerichte semina rie 'Rolduc' in Kerkrade be noemd in het aartsbisdom Utrecht. Het is pastoor A. Wool- derink (32) van de parochie 'St. Oda' in Weert. Hij gaat werken in drie Achterhoekse parochies: Gendringen, Megchelen en Net- terden. In de laatste twee zullen de gepensioneerde pastores hem als assistent in de dagelijkse ziel zorg bijstaan. Bisschoppen. De paus neen gisteren een traditie voortgezet door op het 'feest van Driekonin gen' in de Sint Pieter zeven priesters tot bisschop te wijden. Onder hen was Kazimierz Gorny. hulpbisschop van Krakow, de stad in Polen waar de paus aarts bisschop is geweest. Ook twee zwarte priesters ontvingen de bisschopswijding, een uit Ango la en een uit Tanzania. Luther. De belangstelling voor de gerestaureerde 'Luther- hal' in Wittenberg (Oost-Duits- land) is ongekend groot. Sedert de heropening in 1983 hebben meer dan 350.000 mensen uit bin nen- en buitenland de permanen te tentoonstelling, gewijd aan de kerkhervormer, bezocht. Nooit tevoren zijn in het huis waar Lu ther van 1508 tot 1546 heeft ge woond en gewerkt in zo korte tijd zoveel bezoekers ontvangen. De permanente tentoonstel ling heet: 'Maarten Luther - 1483 tot 1546'. Er komen dit jaar nog drie bijzondere tentoonstel lingen bij, waaronder een over 'muziek en Reformatie', dit ter herdenking van Johann Sebas tian Bach, die 300 jaar geleden werd geboren. Niemöller. In de Oostduitse universiteitsstad Jena is een straat genoemd naar de bekende predikant Martin Niemöller, die het symbool werd van het kerke lijke verzet in Duitsland tegen het nazidom. De gemeenteraad besloot hiertoe omdat in het des betreffende stadsdeel meer stra ten zijn vernoemd naar mensen uit het verzet tegen Hitier. Vredesprijs. De Amerikaan se oud-president Jimmy Carter is de Vredesprijs 1985 van het Wereldverbond van Methodisti sche Kerken toegekend. Carter is de eerste Amerikaan die deze prijs krijgt. Eerder werd de in 1981 vermoorde Egyptische pre sident Sadat daarmee onder scheiden. Bij het wereldverbond zijn 64 methodistische kerken aangesloten. Een Israëli slaat zijn arm beschermend om de schouder van een pas gearriveerde Ethiopiër. Velen hebben hun familie in het oude vaderland moeten achterlaten en kunnen zich in Israël niet verstaanbaar maken. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15