Telford zorgt voor sensatie Marathontoppers houden zich schuil in Haarlem Zaaltoernooi voor herhaling vatbaar Hoeveel was het nu wel? Allrounders vechten om twee EK-plaatsen Kras Boys net geen Europees kampioen Wenzel wint in La Mongie Ijs is nog veel te dun PAGINA 10 MAANDAG 7 JANUARI 1985 LEIDEN - Hoeveel het uiteindelijk. is geworden, daar lopen de menin gen over uiteen, maar in elk geval zijn de selectiespelers van Lugdu- num en UVS gisteren een uurtje nuttig bezig geweest. Lugdunum had gistermiddag het kunstgras veld van de hockeyclub Roomburg voor twee uur afgehuurd en UVS uitgenodigd om met het eerste en tweede elftal een vriendschappelijk 'sneeuwballengevecht' te houden. Volgens UVS-aanvoerder Bert Jan sen won UVS het duel tussen beide eersteklassers uit de Kikkerpolder met 2-5, zijn elftalleider Wim van Loef hield het op 2-6, terwijl Lugdu- num-trainer Clement Koster het tweemaal een half uur durende potje in 3-5 had zien eindigen... Op de foto (Holvast) proberen Will Henskens (uiterst links) en Wim Oppelaar de UVS-er Leen de Goey de voet dwars te zetten. Engelse amateurs bereiken vierde bekerronde Wedstrijden op natuurijs lokken HAARLEM (ANP) - De marathonschaatsers hielden zich zaterdag even schuil. Als de temperatuur daalt en aantrekkelijke wedstrijden op natuurijs in het verschiet liggen, maken de premiejagers een pas op de plaats. Met het oog op de ouverture, maandag in Polsbroek, lieten Henri Ruitenberg en de zijnen in Haarlem na jacht te maken op een kopgroep met louter subtoppers, van wie Lex Cazemier zegevierde. donderdag in Ommen een nationa- werd verplaatst naar het natuurijs le marathon gehouden, terwijl de (Ammerstol). Tenslotte zal aan- marathon voor de KNSB-beker, staande zondag ook in Giethoorn die zaterdag in Den Haag op de een nationale marathon worden Uithof zou worden geschaatst, gehouden. LONDEN (Reuter) - De amateurs van Telford United zorgden dit weekeinde voor de grootste sensa tie in het Engelse voetbal door de vierde ronde van de strijd om de FA-cup te bereiken. Verdediger Hancock velde vlak voor tijd Brad- kerwedstrijd paradeerden de spe lers van Telford langs de tribunes met hun mascotte, een stier met de naam Liverpool ter waarde van 65.000 gulden, drie keer zo veel als de gezamenlijke 'marktwaarde' van de voetballers bij elkaar. Twee clubs uit de eerste divisie moesten in de derde bekerronde het onderspit delven tegen clubs uit lagere klassen. Queens Park Rangers verloor met 1-0 van Don- caster (derde divisie) en Orient ver sloeg West Bromwich Albion (2-1). Voor de Londense clubs was het een slechte bekerronde. Zowel lijstaanvoerder Tottenham als pro movendus Chelsea werd op eigen veld een replay afgedwongen door respectievelijk Charlton en Wigan, terwijl Arsenal op het veld van He reford (vierde divisie) niet verder kwam dan 1-1. VITERBO (Belga) - Kras Boys, de Nederlandse zaalvoetbalkampioen uit Volendam, is gisteren in het Ita liaanse Viterbo op de tweede plaats geëindigd in de eerste uitga ve van de Europese beker voor landskampioenen zaalvoetbal. De Volendamse ploeg verloor in de fi nale na twee verlengingen met 3-4 van het Belgische Hoboken. De winnende treffer werd 15 seconden voor tijd gescoord. Kras Boys haalde eindstrijd door het Spaanse La Coruna met 4-2 te verslaan. Hoboken kwalificeerde zich door de overwinning (2-1) op AS Roma. In de finale, die door 1000 toeschouwers werd bijge woond, was Hoboken voor de rust heer en meester. Door doelpunten van Pittcoors en Debruyn hadden de Belgen halverwege een voor sprong van 2-0. Na de pauze waren de rollen vol ledig omgedraaid. De Volendam- mers overspeelden hun tegenstan ders en bogen de achterstand door doelpunten van De Boer, Silven en Veerman binnen vijftien minuten om in een voordelige marge van 3- 2. Een slotoffensief bracht Hobo ken terug in de strijd. Twee minu ten voor het einde bracht Debruyn beide partijen weer opgelijke hoogte. In de twee verlenging van vijf minuten werden beide ploegen ge remd door faalangst. Met nog vijf tien seconden te spelen waagde de Belg Van Overloop een afstands schot dat zowaar doel trof en de be ker in Belgische handen bracht. Nederlaag amateurteam BAGDAD (ANP) - Het nationale amateur-elftal, met de Rijnsburger Jack Manuputty in de gelederen, heeft de eerste van twee vrien- schappelijke wedstrijden tegen Irak verloren. Gisteren werd het in Bagdad 3-1 voor de Irakezen. Na dat het gastland voor 10.000 toe schouwers een voorsprong van 1-0 genomen had, kwam het door Ron Groenewoud getrainde Oranje op gelijke hoogte via Peer Schepers van Geldrop. Daarna bleek Irak te sterk voor Nederland. Nottingham Forest-doelman Hans Segers haalde gisteren opge lucht adem toen zijn ploeggenoot Bowyer Forest naast Newcastle United kopte en daarmee een re play veilig stelde. De voormalige reserve-doelman van PSV had na melijk in de 37e minuut van dit be kerduel misgegrepen waardoor Megson Newcastle op voorsprong had gezet. Voor de wedstrijd werd manager Brian Clough gehuldigd voor tien glorieuze jaren bij Forest. Hij tekende onlangs bij tot 1988. Behalve Telford United kwamen nog twee clubs van buiten de Lea gue uit in de derde bekerrronde, Burton Albion en Dagenham. Maar beide amateurclubs werden uitge schakeld door respectievelijk Lei- cester (6-1) en Carlisle (1-0). Man chester United en Liverpool maak ten hun aspiraties waar door met 3-0 te winnen van respectievelijk Bournemouth en Aston Villa. Italïe Buitenlanders hebben zondag op de veertiende speeldag in de Ita liaanse eerste divisie de hoofdrol len vertolkt. Diego Maradona was voor 71.000 toeschouwers bij Na- poli buitengewoon op dreef. Hij re gisseerde zijn medespelers in het duel tegen Udinese (zonder Zico) voortreffelijk en benutte twee Strafschopppen. Zijn Argentijnse landgenoot Daniel Bertoni weiger de een ondergeschikte rol en scoorde eveneens twee keer, waar door de Napolitanen de thuiswed strijd met 4-3 afsloten en de geva- verlieten. Applaus was er ook voor Hans- Peter Briegel, de Westduitse vedet te van koploper Verona. Hij werkte voor twee, had pech met een af standsschot dat via de onderkant van de lat weer in het veld kaatste en kon niet verhinderen, dat Ata lanta aan de uitwedstrijd een gelijk spel (1-1) overhield. Konsekwen- ties had dat overigens niet voor Verona. De concurrenten moesten eveneens genoegen nemen met puntendelingen. Bij Torino-Fio- rentina (2-2) vielen twee Brazilia nen op. Junior bij Torino in posi tieve zin. Hij was de uitblinker en scoorde een magistraal doelpunt. Socrates bij Fiorentina in negatie ve betekenis. Hij voelde zich op de besneeuwde ondergrond hulpe loos en werd halverwege de twee de helft gewisseld. Michel Plaitini smaakte het ge noegen het eerste Italiaanse com petitie-doelpunt in 1985 te scoren. Hij deponeerde in het duel tegen Sampdoria de bal in de vijfde mi nuut in het net (0-1). Daarna werd de dure Fransman door zijn directe tegenspeler Graeme Souness (ex- Liverpool) meer en meer in een de fensieve rol gedrongen. Na de rust maakte de Genuaanse club ver diend gelijk (1-1). Bij Como maakten de twee bui tenlanders hun eerste doelpunt se dert de start van de competitie. De Westduitser Hansi Müller opende de score tegen Avellino, de Zweed se international Corneliusson maakte de winnende treffer (2-1). Bij Inter Milan - AS Roma ontbrak Falcao aan Romeinse zijde terwijl bij de thuisclub Rummenigge en Brady in figuurlijke zin 'niet thuis' gaven. In Rome sneeuwde het weer voor het eerst sinds 1971. In de nacht van zaterdag op zondag vie len de eerste vlokken en de sneeuwval hield gedurende de ge hele zondag aan, waardoor het duel tussen Lazio Roma en AC Milan werd verschoven naar maandag middag. Spanje Barcelona heeft zijn voorsprong in de Spaanse eerste divisie op nieuw vergroot. De Catalanen wonnen de uitwedstrijd bij Real Zaragoza met 2-4, terwijl Real Ma drid op eigen veld Sporting Gijon een gelijk spel (0-0) moest toestaan. Door die resultaten groeide het verschil tussen koploper en run- ner-up tot zeven punten. Real Zaragoza, dat na het vertrek van Leo Beenhakker en spits Val- dano een ondergeschikte rol in de eerste divisie speelt, nam voor 40.000 toeschouwers al na acht mi nuten de leiding door een treffer van de voormalige Joegoslavische international Suijak: 1-0. Het ope ningsdoelpunt had een sneeuwbal effect en inspireerde vooral Bernd Schuster tot grootse daden. De Westduitser op de Catalaanse loon lijst nam bezit van het middenveld en strooide kwistig en listig met subtiele passes. Drie ervan werden binnen vijftien minuten produktief afgerond door Clos, de vervanger van Carrasco die zaterdag op de be sneeuwde weg zijn auto tegen een boom parkeerde en met een zware hersenschudding in het ziekenhuis werd opgenomen, Esteban en Ar chibald. In de tweede helft beperk te Barcelona zich er toe de marge te consolideren. Voor Zaragoza verkleinde Suijak vijf minuten voor tijd de achterstand, maar op nieuw Archibald herstelde de mar ge van twee. In het Bernabeu-stadion in Ma drid was Real tegen Sporting Gijon driekwart van de wedstrijd op de helft van de tegenstander te vin den. Sterk defensief spel van inter national Maceda en streng optre den van de scheidsrechter voor kwamen evenwel doelpunten. De arbiter gaf Real in de 50e minuut een strafschop, nadat de doelman van Gijon Juanito van Real onder uit had gehaald. Juanito benutte zelf het buitenkansje, maar de arbi ter liet de strafschop overnemen, omdat de Spanjaard tijdens de aan loop eventjes inhield. In tweede in stantie schoot de beduusde Juani to de bal naast. Espanol bewees stadgenoot Bar celona een goede dienst door in een harde wedstrijd Valencia in te pakken met 3-2. Bij de rust leidde de thuisclub met 2-1. Na de rust bracht de Deense international Lauridsen Espanol op 3-1 uit een strafschop, waarna het duel ont aardde. De Spaanse international Roberto (Valencia) verloor zijn be heersing en kreeg de rode kaart. In de slotminuut bracht Ribes de eindstand op 3-2. De marathonkampioen van het ge west Groningen incasseerde zijn eerste KNSB-overwinning door in de sprint Albert Bakker, Andries Kasper en Eef Rougoor terug te wijzen. Het kwartet vormt echter geen enkele bedreiging voor de po sitie van ranglijstaanvoerder Rui tenberg. Door zijn zege klom de uit Den Horn afkomstige Cazemier van de tiende naar de achtste plaats in het algemeen klassement. Toch werd er hard gereden in Haarlem. Ruimschoots binnen het uur werden de honderd ronden af gelegd. Slachtoffers van het hoge tempo werden Wim Westerveld en Dries van Wijhe, die na een vierde van de koers wel bij de beslissende slag waren. 'Slecht-weerrijder' Westerveld kon niet aanklampen, toen zijn vluchtmakkers demar reerden om de grote groep op een ronde te zetten. 'Slecht-ijsrijder' Van Wijhe slaagde daar wel in, maar werd door een val terug ge worpen. Animator van de wedstrijd was Andries Kasper. Als een van de weinigen bleek de rijder uit Driel bereid voor de prijzen te strijden. Waar Ruitenberg, Pronk, Giling en Kooiman zich rustig hielden, toon de de 30-jarige Kasper de aanvals lust, die zo graag van marathonrij ders wordt gezien. Hij legde na een dertigtal ronden dan ook de basis voor de voornaamste ontsnapping. ,Een niet doorgezette inhaalpoging van Gert Jakobs uitgezonderd en verlost van de twee afvallers, kon den de vier koplopers ongestoord de prijzen verdelen. Natuurijs En die waren schamel, vergele ken met wat straks - ijs en weder dienende - weg te grissen valt op natuurijs. Na een aantal kwakkel- winters is de prijzenpot altijd goed gevuld. Vandaag keert de gretig heid in het marathonpeloton onge twijfeld terug want in het Zuidhol landse dorpje Poslbroek staat de eerste officiële KNSB-marathon op natuurijs op het programma. En als het blijft winteren zal bin nen tien dagen ook de nationale marathontitel op natuurijs worden geschaatst. Voornaamste kandi daat is Ankerveen. Verder wordt UTRECHT (GPD) - Zes allroun ders duelleren morgen en woens dag om de resterende twee plaat sen in de ploeg voor het EK. Hein Vergeer en Hilbert van der Duim kwalificeerden zich reeds voor de ze titelstrijd op 26 en 27 januari in het Zweedse Eskilstuna. Het kern ploeg-viertal Frits Schalij, Emiel Hopman, Robert Vunderink en Henk Groen krijgt in Heerenveen niet alleen met elkaar, maar ook met de béide gewestelijke rijders Egbert Post en Harm van der Pal te maken. Voor deze selectiewedstrijd is Van der Pal pas in tweede instantie aangewezen. Hij neemt de plaats in van de Haarlemmer Erik Stecher, die om studieredenen verstek moet laten gaan. Er wordt in Heerenveen een klei ne vierkamp gereden. De doet automatisch aan het EK mee, de Begeleidings Commissie Kern ploegen wijst na ruggespraak met bondscoach Henk Gemser de vier de man aan. Hoewel Vergeer en Van der Duim zijn vrijgesteld van deze wedstrijd, zullen ze woensdag op de baan verschijnen voor een on derlinge tien-kilometerrace. Het tweetal heeft zich echter al voorge nomen niet tot het uiterste te gaan. Vergeer: „Ik beschouw het als een trainingsrit, maar als ik ergens on der aantrekkelijke voorwaarden een wedstrijdje op natuurijs kan rijden, doe ik dat eigenlijk wel zo graag". Van der Duim denkt daar net zo over. „Je zult dan wel goed ijs moe ten hebben, anders is het slecht voor je techniek", aldus de Fries, die in Eskilstuna zijn Europese ti tel verdedigt. LA MONGIE (RTR/AFP) - De Liechtensteinse skiër Andreas Wenzel heeft gisteren in de Franse wintersportplaats La Mongie een slalom ge wonnen die meetelt voor het klassement om de wereldbeker. Wenzel legde de basis voor die zege in de eerste afdaling langs de 55 poortjes. Hij gleed na 49,62 seconden onder het finishdoek door. Bijna de helft van de 74 man tellende deelnemersveld slaagde daar op de ijzige flanken, het vroor zeventien graden, van de Pyreneeënberg niet in. Zo kwam Mare Girardelli, leider in de strijd om de wereldbeker, niet voor in de uitslag door een val. De tweede manche leverde aanmerkelijk betere tijden op. Wenzel behoefde niet meer tot het uiterste te gaan om de eerste plaats veilig te stellen. Jens Weissflog uit Oost-Duitsland heeft gisteren in Bisschofshofen net als vorig jaar het vier-schansentoernooi op zijn naam geschreven. In de vierde en afsluitende wedstrijd eindigde de Olympisch kampioen van Serégewo als vierde, terwijl de Noor Hroar Stjernen eerste werd. De beste speler van het KNVB profzaalvoetbaltoernooi Gerald Vanenburg passeert Sparta-doelman Bas van Noortwijk en scoort het zesde doelpunt voor Ajax in de aantrekkelijke finale in Ahoy'. (foto anp> Ajax pakt hoofdprijs in Ahoy' ROTTERDAM (GPD) Naar schatting 45.000 toeschouwers hebben de afgelopen weken het profzaalvoetbaltoernooi van de KNVB bezocht. Dat is weliswaar beduidend minder dan de organi satoren vóór het begin van de tweede ronde hadden verwacht, „maar toch nog altijd zo'n tien tot vijftienduizend mensen meer dan vooraf was begroot", zo verklaarde sectiebestuurslid Jacques Hoge- woning zaterdag na afloop van de finalepartijen in sportpaleis Ahoy' in Rotterdam. Als het aan Hogewoning en de rest van het sectiebestuur betaald voetbal ligt krijgt het toernooi vol gend jaar dan ook een vervolg. Al voegde Hogewoning daar wel on middellijk aan toe, dat er dan drif tig gesleuteld zal moeten worden aan de organisatie en de spelregels* van het toernooi. Gebleken is na melijk dat in een paar hallen waar gespeeld werd (De Maaspoort in Den Bosch en in wat mindere mate de Merwehal in Dordrecht) de ver wachte publieke belangstelling ver achter bleef bij bijvoorbeeld die in Leeuwarden en Ajnsterdam. Enerzijds was dit het gevolg van het ontbreken van de plaatselijke favoriet (Den Bosch) en verder vooral van de desinteresse die een aantal clubs aan de dag legde. Feyenoord bijvoorbeeld, zorgde op de openingsavond nog voor een uitverkochte hal in Dordrecht, maar stelde de 2500 mensen met een team waarin alleen Tahamata als speler van naam opdraafde zo teleur dat het publiek daarna mas saal wegbleef. Naarmate het toer nooi vorderde zette Feyenoord- trainer Ab Fafié wel wat meer gere nommeerde spelers in, maar het kwaad voor wat betreft Dordrecht was toen in feite al geschied. Toen Feyenoord vervolgens in de tweede ronde ook nog werd uit geschakeld door Sparta verflauw de de belangstelling van de Rotter damse voetballiefhebbers voor de finale helemaal als sneeuw voor de zon. Om die reden zaten er zater dagmiddag dan ook slechts 3200 mensen op de tribunes van Ahoy' bij de finalepartijen tussen Ajax, Sparta, Roda JC en Go Ahead Eagles. Waren dit er iets meer ge weest, dan had de KNVB het toer nooi mede door de financiële steun van een sponsor kunnen afsluiten met een positief resultaat. Boarding „Nu spelen we hoogstwaar schijnlijk net quitte", aldus Jac ques Hogewoning, die het eens was met de kritiek op het materiaal van de boarding. Want doordat die niet veerkrachtig genoeg en boven dien niet doorzichtig was, ver dween er niet alleen veel snelheid uit het spel, maar bleef een groot gedeelte van de wedstrijd ook nog eens onzichtbaar voor de toeschou wers op de laagst gelegen rangen. Vooral van de zijde van de trai ners werden er ook veel vraagte kens gezet achter de geringe afme ting van het speelveld. Combina ties waren daardoor namelijk veel al tot mislukken gedoemd. Ook de afmeting van de doelen moet vol gens de trainers worden herzien. „Ten minste als men echt wil dat het zaalvoetbal een waardevolle overbrugging van de winterstop wordt", stelde trainer Henk Wul- lems van GA Eagles. „Want", zo verduidelijkte hij, „in de eerste plaats voorkom je daarmee dat er voortdurend van die monstersco res op het bord komen en verder dam je daarmee ook zoveel moge lijk 'ruw spel' (veel schieten van af stand) in". Wat die ruwheid betreft wordt het overigens ook zinvol geacht om slidings te verbieden. „Want doe je dat niet", aldus scheidsrechter Ignace van Swieten „dan kun je er op wachten dat ie mand vandaag of morgen een been breekt". Ontknoping Een ander aspect dat nadere aan dacht van de organisatoren ver dient, is de vraag of het wel zo ver standig is om een zo groots opgezet toernooi (30 deelnemers) binnen een tijdsbestek van twee weken af te werken. Want merkwaardig ge noeg ebde de belangstelling weg na de eerste ronde, terwijl juist was verwacht dat die zou toenemen naarmate de ontknoping naderde. Alleen in Amsterdam (in Leeuwar den werd na de eerste ronde zoals bekend niet meer gespeeld) bleef het publiek naar de sporthal Zuid komen, maar dat had vermoedelijk alles te maken met het feit, dat Ajax in tegenstelling tot veel ande re clubs van meet af aan wel bereid bleek alle toppers in te zetten. Ajax werd trouwens ook de uit eindelijke winnaar van de eerste editie van dit profzaalvoetbaltoer nooi en legde daarmee beslag op de hoofdprijs van 40.000 gulden. Sparta eindigde als tweede en ver diende 30.000 gulden, terwijl GA Eagles en Roda JC elk 20.000 gul den ontvingen. Ajax had zich voor de eindstrijd geplaatst via een zeer benauwde 9-8 overwinning op Ro da JC en Sparta bereikte de finale door een zege van 12-9 (rust 5-5) op GA Eagles. In de finale leek Ajax aanvanke lijk volledig onder de voet te wor den gelopen. En slechts met de grootste moeite konden de Am sterdammers na een 4-0 achter stand terugkomen tot 9-9 bij rust. In de tweede helft gaf de grotere techniek van Ajax uiteindelijk de doorslag: eindstand 17-15. Uitblin ker in dit duel was andermaal Ge rald Vanenburg, die tot de beste speler van het toernooi werd uitge roepen. Topscorer van het toernooi werd de Spartaan Danny Blind met 33 doelpunten. LEEUWARDEN (ANP) - Het dikke pak sneeuw met zijn iso lerende werking zorgt ervoor dat de Elfstedentocht voorlo pig nog niet zal kunnen worden gereden. „De eerste weken kunnen we het zeker wel verge ten", vertelde voorzitter ir. J. Sipkema van de Vereniging de Friesche Elfsteden. Ondanks de strenge vorst van de afgelo pen dagen is de ijslaag in de tweehonderd kilometer lange route niet dikker daan vijf tot zeven centimeter. De Elfste dentocht wordt pas gereden als er een vijftien centimeter dikke laag in de vaarten ligt. „Het begon er al een beetje op te lijken", zei voorzitter Sip kema zondagmiddag, „we lie pen al zenuwachtig rond maar onze hoop is eigenlijk vervlo gen". Vooral -in het noorden van Friesland ligt er een dik pak sneeuw. Het kan nu vrie zen wat het wil, maar vooral vers gevallen sneeuw met zijn enorm hoge isolatiewaarde zorgt ervoor dat het ijs niet dik ker wordt. Twee belangrijke kanalen in de route, de Zwette en de Dokkummer Ee, lagen zaterdag nog open. Nu ligt er ongeveer vijf centimeter ijs. Het provinciaal bestuur be kijkt momenteel of er een vaar- verbod kan worden afgekon digd. Voorzitter Sipkema heeft het draaiboek voor de Elfste dentocht al klaar liggen. Vier honderd vrijwilligers staan pa raat. Voorlopig houdt het be stuur de gewone werkvergade ringen zoals die deze herfst ook wekelijks op het programma stonden. „We doen nog even kalm aan, maar we staan wel te trappelen van ongeduld". Oefenwinst Feyenoord BARENDRECHT (ANP) - Feye noord heeft zaterdagmiddag in Ba- rendrecht een oefenwedstrijd te gen de club van die naam met 5-1 gewonnen. Bij de rust stonden de Rotterdammers met 3-0 voor. Voor Feyenoord scoorden Gullit (2), Rep, Houtman en Wijnstekers, Hokke maakte de Barendrechtse treffer. Simon Tahamata speelde mee tot een kwartier voor het ein de, toen hij werd gewisseld. Scheidsrechter was Bezemer, er waren ongeveer 500 toeschouwers.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10