Israël bejubelt komst Falasha's 'In Genève wordt een muis gebaard' Politieke rel in Portugal Ethiopië protesteert tegen actie Drie besprekingen Niets met bevrijding gevangenen te maken Russische kernfysicus loopt over Verdachte aan eind latijn Shultz en Gromyko maandag aan tafel over wapenbeheersing ZATERDAG 5 JANUARI 1985 PAGINA 7 TEL AVIV Over de spectaculaire reddingsoperatie van vermoedelijk meer dan tien duizend Ethiopische joden heerst in Israël een stemming alsof er een oorlog is gewonnen. Commentatoren in kranten spreken over de briljantste onderneming in de geschiedenis van het zionisme. De afgelopen weken landden er 280 vliegtuigen met elk 160 zgn. „zwarte" joden op het vliegveld Ben Goerion in Tel Aviv. De van uiterlijke kenmerken ontdane toe stellen zouden in België zijn ge charterd en van vliegvelden zowel in Ethiopië zelf als in het buurland Soedan gebruik hebben gemaakt. In de zorgvuldig voorbereide „exo dus" waren in deze landen ook door Taco Slagter geïmproviseerde landingsstrips aangelegd. Na de vaak uitgemer gelde Falasha's te hebben opge pikt, vlogen de toestellen naar een Europees land, waarvan de naam nog niet is prijsgegeven. Wekenlang vlogen de „neutrale" toestellen in Israël af en aan, zon der dat het opviel. Na aankomst ta xieden de vliegtuigen naar een af gelegen plek op het platform, waar geblindeerde bussen en ambulan ces gereed stonden om de vaak door confrontatie met een moder ne maatschappij onthutste Ethio- piërs naar een centraal opvangcen trum in Ashkelon over te brengen. Zelfs premier Peres zag kans door niemand opgemerkt in een be scheiden gezinswagen naar het vliegveld te komen om bij de aan komst van de emigranten aanwe zig te zijn. Al onder de regering van Mena- chim Begin was in het geheim be sloten de Falasha-joden in Ethio pië langs slinkse wegen naar Israël te halen. Het Joodse Agentschap en de Wereld Zionisten Organisatie ontwierpen in overleg met het mi nisterie van emigratie een draai boek voor de evacuatie, opvang en integratie in Israël. De mammoet onderneming kreeg de code „Ope ratie Mozes". Maar vanaf 1980 tot halverwege vorig jaar lukte het niet meer dan 6500 door honger, burgeroorlog en vervolgingen geteisterde Falasha's naar Israël te laten emigreren. Ver schillende keren wendde de toen malige premier Begin zich tot pre sident Jimmy Carter van de Ver enigde Staten, om de marxistische militaire leiders van Ethiopië over te halen aan de evacuatie van de zwarte joden mee te werken. Gealarmeerd door de Britse joodse gemeenschap over de met de hongersdood bedreigde duizen den Falasha's, riep de socialisti sche premier Shimon Peres direct nadat hij in augustus vorig jaar aan de macht was gekomen, het kabi net ook in het geheim bijeen, met het oogmerk „Operatie Mozes" nieuw leven in te blazen. Ën met succes, zo is nu gebleken. Hoewel de evacuatie nog niet was voltooid, lekte het spectakel in de loop van donderdag uit. De Is raëlische kranten Ma'ariv en Jediot Acharonot citeerden op hun voor pagina's een artikel uit het veer tiendaagse magazine van de joodse nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever „Neku- da", waarin de directeur-generaal van het Joodse Agentschap, Jehu- da Dominitz, van de reddingsope ratie gewag maakte. Een sneeuw baleffect in de binnen- en buiten landse media was het gevolg. Toen werd ook pas duidelijk dat alle hoofdredacteuren van kranten, radio- en televisierubrieken in Is raël al maanden op de hoogte wa ren van de uittocht van de Falas ha's. Maar in overleg met de minis ter-president lieten zij zich muil korven. Vanaf dat moment waren de media verplicht de berichtge ving over het onderwerp zich aan de nog altijd in Israël geldende re gels van de militaire censuur te on derwerpen. Zelfs leden van het Israëlische parlement die de afgelopen weken vragen wilden stellen over de steeds weer opduikende geruchten omtrent een ophanden zijnde eva cuatie, werden door de voorzitter van de Knesset afgehamerd, met de mededeling dat de militaire cen sor er niets over wilde horen. Een wat merkwaardige vertoning van de vragenstellers, want ook de vol tallige Knesset wist van de hoed en de rand. Maar enkele weken geleden dook in de niet aan persbreidel on derworpen New York Times het eerste bericht op over een lucht brug tussen Israël en Ethiopië. Voorzitter Arve Dulzin van het Joodse Agentschap had zich op een bijeenkomst in Amerika ver sproken door zijdelings een op merking te maken over de „Opera tie Mozes". Sinds die tijd probeerden Israëli sche journalisten en buitenlandse correspondenten de waarheid te achterhalen. Ze werden echter door de autoriteiten met nietszeg gende verklaringen misleid of, als het geheim toch dreigde onthuld te worden, beloofd als 'eersten' op de hoogte te worden gesteld als de on derneming zou zijn voltooid. De regering in de Ethiopische hoofdstad Addis Abbeba heeft in middels een fel protest laten horen over de operatie. Inmenging van Israël in onze binnenlandse aange legenheden, zei een regerings woordvoerder vrijdagavond. Daar entegen blijft het ministerie van buitenlandse zaken in Jeruzalem beweren dat er een goede ver standhouding bestaat met Ethio pië. Speculaties dat Israël de me dewerking van de marxisten in Ad dis Abbeba met wapens zou heb ben gekocht, worden in Jeruzalem met klem weersproken. Toch stond er deze week een bericht in de Jeruzalem Post van het buiten landse persbureau Reuter, dat Is raël het Ethiopische leger zou trai nen. Van de kant van Jeruzalem is daar toen niet op gereageerd. Er zouden nog zes- tot zevendui zend Falasha's in Ethiopië op eva cuatie wachten. Volgens het Jood se Agentschap zou de reddings operatie door vroegtijdige publika- tie in gevaar zijn gebracht. Inmiddels wordt in Israël, maar vooral in de Verenigde Staten, op grote schaal geld ingezameld om de exodus en de opneming van de zwarte joden in Israël te kunnen betalen. Voor de eerste twee jaar is er ruim 700 miljoen gulden nodig; alle aan de luchtbrug verbonden kosten worden op bijna een mil jard gulden geschat. Een aderla ting Verboden ANC: Twee kinderen uit Chicago, die al anderhalf jaar spoorloos zijn, zijn afgebeeld op kartonnen pakken melk. Het gaat om de 2'/z jaar oude Gary Feitman en de negenjarige Tracia Kellett. Half 1982 verdwenen de kinde ren. Sindsdien is er geen enkel levensteken meer van hen vernomen. In middels zijn er tweeëneenhalf miljoen containers melk over heel Chicago - en in de omgeving ervan verspreid. Het idee om fotootjes van de kinderen Israël, dat de diepste eco- Gp pakken melk af te drukken is afkomsitg van de directeur i nomische crisis sinds de oprich- melkfabriek die een dergelijke actie al eens eerder in lowa had meege- ting van de staat doormaakt. maakt. (foto afp> LISSABON (GPD) Het jaar 1985 is voor Portugal slecht begonnen, met een nieuw groot conflict tus- cialisten en sociaal-democraten, die er volgens de president niet in geslaagd was verandering in de be- president Eanes en premier narde economische situatie aan te Mario Soares. De directe aanlei- brengen. Ook hekelde Eanes de ding voor de zoveelste rel vormde onmacht van het huidige kabinet schetste Eanes 'zonder sofismen' de werkelij' ke toestand van Portugal beeld van de nabije toekomst de Portugese nieuw zware offers van de Portuge- gen zen zullen worden gevraagd. Eanes leverde ook scherpe kri tiek op de regeringscoalitie van so somber volk mede te delen t het i het po tentieel van de bevolking te benut ten om verbeteringen aan te bren- de huidige crisis, en communiqué diende de regering eergisteren Eanes in har de termen van repliek. In de rege- Over wapenbeheersing GENÈVE (UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz en zijn Sowjetcollega, Andrei Gromyko, hebben gisteren drie vergaderingen vastgesteld voor hun besprekingen over kernwapens volgende week in Genève. Amerikaanse en Russische functionarissen, die het programma bekendmaakten, zeiden dat er ruimte is gelaten voor een vierde bijeenkomst zo deze nodig zou zijn. De Amerikaanse bewindsman wordt zondagochtend in Genève ver wacht. Gromyko zal in de loop van de avond arriveren. Shultz en zijn gevolg logeren in een hotel. Gromyko verblijft in hoog ommuurde Sowje- tambassade. ringsnota werd het optreden van Eanes bestempeld als dat van een oppositieleider inplaats van presi dent van de republiek. De rede van Eanes had volgens de nota een boodschap van hoop en nationale solidariteit moeten zijn inplaats van de zoveelste daad die aan het systeem toornt. De wrijving tussen de Portugese president en premier Soares krijgt binnenkort nog een vervolg. Eanes heeft in een korte antwoordnota aangekondigd, na een periode van bezinning op het regeringscommuniqué te zullen reageren. In politieke kringen (met name binnen de socialistische partij) wordt de nieuwjaarsrede van Ea nes vooral geïnterpreteerd als een eerste aanzet van de oprichting van een nieuwe politieke partij rond Eanes, die naar alle waarschijnlijk heid eind januari of begin februari het licht zal zien. In een recent in terview voor de katholieke radio zender Radio Renascenca veroor deelde premier Soares deze nieu we partij al bij voorbaat, omdat de ze volgens de Portugese premier 'slechts zal bijdragen tot verwar ring, omdat in het partijprogram ma slechts oppervlakkige oplos singen worden aangedragen'. JOHANNESBURG (GPD) Het in Zuid-Afrika verboden Afrikaans Nationaal Congres heeft zich per telex vanuit Londen en Lusaka ge distantieerd van de bevrijding van ANC-leden uit de gevangenis van Mbabane, de hoofdstad van Swazi land. Volgens het ANC zou de ge wapende actie van woensdagoch tend niet zijn uitgevoerd door ANC-leden, maar door het Zuid- afrikaanse leger. Dit om op deze manier ANC-leden voorgoed uit te schakelen. Het ANC heeft de be middeling van de Verenigde Na ties en de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid gevraagd. De zaak heeft ondertussen voor de nodige opschudding in Swazi land zelf gezorgd. Vrijdag is de re gering van Swaziland bijeen geko men om de kwestie te bespreken. Volgens de hoofdcommissaris van politie van Swaziland, mr. Mjaje Semelane, is de politie nog steeds op zoek naar de personen die de aanval op de gevangenis hebben uitgevoerd. De drie niet-politieke gevangenen die bij deze actie wer den bevrijd, zijn ondertussen weer gevangengenomen volgens de po litie van Swaziland. De politiewoordvoerder van Swaziland, Mgcwembe Diamini, heeft vrijdag gezegd, dat men er van overtuigd is dat de actie van woensdag door ANC-leden is uit gevoerd. Arrest Het gerechtshof in Johannes burg zal op 22 januari uitspraak doen tegen de 25-jarige sociaal werkster Maxine Sandra Hart, die op 11 september vorig jaar werd gearresteerd. Hart verscheen don derdag onder grote publieke be langstelling voor de rechter na een twee maanden durende eenzame opsluiting en nog eens vier weken gevangenis in afwachting van het proces. Tijdens het proces bekende Hart schuld aan vier van de aanklach ten, die in totaal 12 velletjes in be slag namen. Ze gaf toe de doelstel lingen van het in Zuid-Afrika ver boden ANC, het African National Congress, te hebben ondersteund en gedurende de periode februari- augustus 1984 hulp aan ANC-acti- Wenen stelt bouw van centrale uit WENEN (AP) - De Oostenrijkse kanselier Fred Sinowatz heeft gis teren gezegd dat voorlopig niet verder zal worden gewerkt aan de bouw van de omstreden kracht centrale aan de Donau. Het project zal daarna echter worden voortge zet ondanks protesten uit interna tionale milieukringen, aldus Sino watz. Woensdag werd de regering via een gerechtelijk bevel verboden bossen te rooien op de plaats waar de krachtcentrale moet komen, on geveer 40 kilometer ten oosten van Wenen. viteiten te hebben verleend. Als het hof te Johannesburg haar veroordeelt, kan ze maximaal 8 jaar gevangenisstraf krijgen. WASHINGTON (AP) - De Russi sche kernfysicus Artem Vladimiro- vitsj Koelikov, die op kerstavond naar de Verenigde Staten overliep, heeft politiek asiel gekregen. Dit hebben Amerikaanse regerings functionarissen bevestigd. De 51-jarige Koelikov was in het kader van een wetenschappelijk uitwisselingsprogramma samen met drie landgenoten werkzaam in een laboratorium bij Chicago. Hij vroeg op 24 december, enkele ogenblikken voordat hij naar de Sovjet-Unie zou vertrekken, op het vliegveld van Chicago politiek asiel aan. GRATIE - De Spaanse scheepska pitein Jose Luis Pecina, die vorige maand in Nigeria ter dood werd veroordeeld, heeft gisteren gratie gekregen van de Nigeriaanse mili taire junta. De Spaanse kapitein van de tanker Izarra was in juni vo rig jaar in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos gearresteerd op be schuldiging van klandestiene olie smokkel. TORUN (DPA) - In het proces te gen de vier Poolse veiligheids beambten die zich in Torun moe ten verantwoorden voor de moord op de oppositionele priester Jerzy Popieluszko, heeft de beklaagde Waldemar Chmielewski gisteren geschilderd hoe de misdaad zich heeft voltrokken en er de nadruk op gelegd dat zijn rol daarin passief was. Aan de 29-jarige ex-luitenant, die sinds zijn aanhouding een ze nuwtrek vertoont en donderdag flauw viel, was te zien dat hij aan het eind van zijn latijn is. Chmielewski trachtte zijn rol bij de ontvoering en het mishandelen van de geestelijke zoveel mogelijk passief voor te stellen. De voorma lige luitenant vertelde hoe de drie daders het bewegingloze slachtof fer, aan wiens benen een zak met stenen was gebonden, gezamenlijk in het water van een stuwmeer bij Wroclawek wierpen. Met het ster vende of wellicht al overleden slachtoffer in de kofferruimte wis ten zij eerder twee politiecontroles ongehinderd te passeren dankzij een speciaal pasje waar mede-be klaagde Adam Pietruszka voor had gezorgd. Maandag 7 en dinsdag 8 januari: in het Zwitserse Genève, met zijn kreukvrije neutraliteit, beginnen de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George P. Shultz en zijn Sowjet-collega Andrei Gro myko aan een nieuwe ronde van besprekingen tussen de' super machten. Vermindering van kern bewapening is wederom de voor naamste opzet van deze zoveelste inspanning om de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie te verbeteren. door Henk Kolb Vooralsnog zijn de verwachtin gen niet hooggespannen, al geeft het Witte Huis, zo goed als het Kremlin, voortdurend te kennen hoopvol te zijn. Shultz heeft van president Reagan 'mars-orders' meegekregen, die zestien getikte pagina's beslaan en vooral weer spiegelen, dat binnen de Ameri kaanse regering nog steeds heftige twisten woeden over de vraag of met de Russen wapenovereenkom sten moeten worden gesloten. Mi nister van defensie Weinberger, van wie tijdens de verkiezingspe riode weinig werd gehoord, heeft wederom zijn stempel gezet op de uitgangspunten van de Ameri kaanse onderhandelingspositie. Alle Amerikaanse functionaris sen die bij het overleg zijn betrok ken, hebben een nieuwe verklaring van geheimhouding moeten onder tekenen. Het is zeker, dat de prag matische vleugel (vooral geconcen treerd bij Buitenlandse Zaken), die onderhandelingen noodzakelijk vindt, opnieuw concessies heeft moeten doen aan de voorstanders van een hardere lijn (de 'civiele' sector van het ministerie van de fensie). Verbetering kernwapens voor de middenlange afstand in West Europa. Maar de wereld behoeft er niet op te reke nen, dat dinsdag meer ter tafel ligt dan de wederzijdse inventarisatie van uitgangspunten. Het resultaat van dit gesprek kan volgens vele waarnemers niet meer zijn dan een afspraak om met de werkelijke on derhandelingen op een later tijd stip te beginnen. Dit zeet Richard N. Perle fWein- President Reagan heeft het weekeinde van de jaarwisseling ook een beetje besteed aan overleg met het politiek zeer incongruente duo Weinberger-Shultz. De resul taten, voorzover het Witte Huis die bekend heeft gemaakt, verschaffen geen vaste grond voor grpot opti misme. Het gesprek tussen Shultz en Gromyko is op zichzelf een belang rijk teken van langzaam verbete rende verhoudingen, nadat de Rus sen van de onderhandelingstafel waren weggelopen bij wijze van protest tegen de plaatsing van Shultz: gematigd (foto anp) bergers staatssecretaris voor inter nationaal veiligheidsbeleid en een drijvende kracht achter eerdere Amerikaanse onderhandelingspo sities die een akkoord bij voorbaat vrijwel onmogelijk maakten) over het aanstaande gesprek te Genève: „Zij zullen een muis baren en die muis gaat over het toneel rennen en de pers gaat zeggen 'Was dat al les?'. En dat is geen goede situatie voor het Westen... Veel controverse over wiens schuld dat is, waarom er niet meer vooruitgang werd ge maakt, meer problemen in België en Nederland. Tijdens de periode zonder onderhandelingen verliep alles heel gladjes". Perle vergezelt Shultz naar Ge nève: een luid blaffende waakhond bij de belangen van een rechter vleugel in de Amerikaanse poli tiek, die gewoon niet gelooft in overeenkomsten met de Russen. In die kringen beschouwt men on derhandelingen voornamelijk als zinvol omdat zii helpen bij het handhaven van politieke steun voor enorme militaire uitgaven. Overhoop De geestige, intelligente en char mante levensgenieter Perle, die voortdurend overhoop ligt met de strakke bureaucraten van het Pen tagon, heeft zijn vijfjarige zoontje geleerd alle landen te benoemen op een legpuzzle van Europa, be halve de Sowjet-Unie. In zijn gezin is het genoeg als dat grondgebied wordt aanduid als 'the bad guys'. Volgens de staatssecretaris die, zeggen velen, de grootste invloed heeft gehad op het Amerikaanse wapenbeheersingsbeleid tot nu toe, zijn voorstanders van een ge matigder positie ten aanzien van wapenakkoorden simpelweg 'naief. In de Amerikaanse lijn is de afge lopen weken duidelijk een ver schuiving naar rechts opgetreden. Aanvankelijk heette het dat de VS desnoods bereid zouden zijn een moratorium af te kondigen voor de verdere ontwikkeling van een ruimtewapen tegen strategische raketten in afwachting van het ver loop der onderhandelingen. Nu verklaren de Amerikanen, dat de ontwikkeling van zo'n wapen ge woon moet doorgaan, terwijl zij ook niet bereid zijn de beproeving van een anti-satellietwapen tijde lijk stil te leggen. Van geen enkel wapen wordt bij voorbaat de ontwikkeling tijdelijk gestaakt. De VS zullen tot zulke beslissingen slechts bereid zijn binnen het raam van een 'package- deal' met de Sowjet-Unie. Presi dent Reagan, zo kan men te Was hington vernemen, is voor de argu menten van het Pentagon ge zwicht. Oplossing Een dezer dagen werd ook be kend, dat de 77-jarige Paul H. Nitze niet aan het hoofd zal staan van de Amerikaanse delegatie die uitein delijk met de Russen zal gaan on derhandelen. Hij werd onlangs be noemd tot Shultz's speciale advi seur voor wapenbeheersing. In Washington werd dit gezien als een duidelijk teken dat de Amerikaan se regering in ernst streeft naar wa penovereenkomsten met de Sow jet-Unie. Gromyko: ander doel (foto AP) Nitze, een conservatief welis waar, heeft als onderhandelaar de reputatie opgebouwd te zoeken naar de oplossing van problemen. Met zijn Russische tegenvoeter be reikte hij tijdens hun befaamde 'boswandeling' een ontwerpover eenkomst over de Euro-wapens die, naar ingewijden verzekeren, eerst door Moskou en vervolgens ook door Washington werd ver worpen. Nitze wil uitsluitend adviseur zijn, heeft hij laten weten. Uit Mos kou is vernomen dat Gromyko wel de voormalige onderhandelaar over strategische wapens, Karpov, in zijn delegatie meeneemt, maar niet Nitze's voormalige gespreks partner Kwitsinsky. Omdat de VS tweeledige onderhandelingen wil len over respectievelijk offensieve en defensieve wapens, ligt de slot som voor de hand, dat beide partij en ernaar streven de zogenaamde INF-wapens (I=Intermediate, N=- Nuclear, F=Forces) met hun zware politieke lading in West-Europa, een minder prominente positie toe kennen dan voorheen. Ook de ministers van buiten landse zaken van de Europese NA- VO-landen hebben die bui kenne lijk voelen hangen, toen zij onlangs in Brussel Shultz dringend hebben verzocht veel aandacht te blijven schenken aan de INF-wapens waarmee Britten, Duitsers, Italia nen, Belgen en Nederlanders het binnenslands moeilijk hebben. Vruchteloos Wapenonderhandelingen zijn niet alleen buitengewoon gecom pliceerd, maar bij voorbaat vruch teloos wanneer de betrokken par tijen het niet eens kunnen worden over de feiten die in het geding zijn. De VS streven er kennelijk naar de ruimtewapens (defensief naar zij zeggen) te scheiden van de kernwapens, strategisch of voor korter bereik die offensief bruik baar zijn. Tot de Russen wegliepen werd te Genève over strategische en INF- wapens apart onderhandeld. De VS willen die onderhandelingen nu onder één noemer brengen ter wijl elders over de ruimtewapens wordt gesproken. Vooropgesteld dat Shultz en Gromyko het over een agenda eens kunnen worden, dan nog liggen snelle resultaten niel in het verschiet. De Amerikanen hebben techno logisch een ruime voorsprong op de Russen. Zij zijn eerder geneigd die voorsprong te blijven vergro ten dan een wapenovereenkomst aan te gaan die een machtseven wicht schept waar de VS nu spre ken van een superioriteit. Hoe dan ook: de VS willen de Sowjet-Unie in Genève confronte ren met overtredingen van be staande wapenovereenkomsten. Dit betekent dat er geen overeen komsten zullen komen naleving niet toereikend kan wor den getoetst. Radar In Krasnoyarsk (Midden-Siberië) bouwen de Russen aan een enorme radarinstallatie die in 1988 of 1989 klaar moet zijn. Amerikaanse des kundigen zijn ervan overtuigd dat die radar deel uitmaakt van een verdedigingssysteem tegen raket- Reagan: marsorders ten, en volgens het bestaande ver drag met de Sowjet-Unie mogen dergelijke installaties alleen in grensgebieden worden opgesteld. De Russen zeggen dat hun nieuwe radar bestemd is voor het volgen van ruimtevaartuigen, maar, zo denken de Amerikanen, daarvoor staat het ding op de verkeerde plaats. Shultz en Gromyko, ieder met een legertje adviseurs van vijftig man of daaromtrent, een duizend tal journalisten, pelotons veilig heidsagenten, 200 man van de gro te Amerikaanse televisiemaat schappijen alleen al: Genève wacht een merkwaardig festival, dat de onderhandelende partijen met hun voortdurend beroep op de media zelf hebben geregisseerd. De onderhandelingen die daar moeten beginnen, kunnen niet van de ene op de andere dag tot resul taat leiden. Zeer langdurig en bui tengewoon gecompliceerd als zij zijn, vergen zij van Amerikanen en Russen een uitzonderlijke blijk van politieke wil om te blijven on derhandelen, alle ideologische en andere fricties tussen de super machten ten spijt. In Washington, is met Reagans herverkiezing nauwelijks iets ver anderd: dezelfde mensen, dezelfde ministers en raadgevers, proberen een beleid te smeden met behulp van zeer tegengestelde opinies. President Reagan is er vooralsnog niet in geslaagd aan de loopgraven- strijd binnen zijn kabinet een eind te maken. Ongetwijfeld wil Reagan een wapenovereenkomst 'meer dan iets anders in de wereld', doch zolang hij dit verlangen binnen zijn regering niet tot gemeengoed kan maken, behouden de saboteurs vrij spel. Frustratie Zo ongeveer alle politieke leiders van betekenis in deze wereld, in clusief de paus, hebben uitgelegd hoe belangrijk deze met zoveel moeite gearrangeerde ontmoeting tussen Shultz en Gromyko is. Se cretaris-generaal van de Verenigde Naties Javier Perez de Cuellar ver woordde de frustratie van de om standers. „Met welk recht", zo vroeg hij zich af in een rede tot de Algemene Vergadering van de VN, „beslissen de leidende nucleaire machten over het lot van de hele mensheid?" In Genève kortom is onze be schaving in het geding die van ie dereen is.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7