Gebruik van antibiotica veel te hoog Rabobank 9 Belangstelling voor scouting neemt toe Tot 16 jaar geëist voor cocaïnesmokkel Te vee1 i I is na onderzoek: Joke Smit-prijs op komst Lubbers: Kamer moet meer letten op agenda ministers Onderzoek na dood vrouw door schoonmaakmiddelen Kies voor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek vcsiigi Jvjaai laiig gaat uw rente weer naar 80/o de rente-schokken op. Grootste Nederlandse jeugdorganisatie viert 75-jarig bestaan ZATERDAG 5 JANUA" "ANUARI 1985 VOO" UTRECHT (ANP) - Het antibioticagebruik is nog veel te hoog en veel te duur. Dat concludeert de arts D. Post na een onderzoek naar het 'voorschrijfgedrag' van 65 huisartsen in de regio Zwolle. Gemiddeld schreven de artsen in één jaar per 1.000 ziekenfondsver zekerden 322 recepten voor anti- bacteriële middelen uit, zo blijkt uit de in het Pharmaceutisch Weekblad gepubliceerde resulta ten. Maar de verschillen tussen de artsen zijn volgens Post gigan tisch: van 51 tot 1.197 recepten per 1.000 verzekerden. De hoogst voor schrijvende huisarts geeft zijn pa tiënten dus 23 keer zoveel antibio- ticarecepten mee als de laagst voorschrijvende. De zogenoemde breedspectrum- antibiotica (middelen die werk zaam zijn tegen vele bacteriën en enkele virussen) worden het meest voorgeschreven. Een op de drie huisartsen lijkt smalspectrum-an- tibiotica zelfs min of meer te heb ben afgeschaft. Post noemt dat een zeer kwalijke zaak. In een gemiddelde huisartsprak tijk wordt per jaar voor bijna 15.000 gulden aan antibacteriële midde len voorgeschreven. Maar ook wat RACISME (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft gisteren de 21-ja rige ex-Centrumpartij-medewer ker R. van W. uit Velp wegens het opstellen en laten verspreiden van racistische pamfletten jegens Tur ken veroordeeld tot vijf weken ge vangenisstraf. Een andere ex-me- dewerker van die partij, de 26-jari- ge J.C. uit Arnhem, kreeg wegens medeplichtigheid vier weken cel. Officier van justitie mr. J. Denie had respectievelijk twee maanden en één maand geëist. dit betreft bestaan er tussen de huisartsen grote verschillen. Er zijn huisartsen die altijd een lange kuur voorschrijven en die daar voor dan ook het duurdere specia lité kiezen. Fout gedoseerd Uit Amerikaans onderzoek is ge bleken, dat meer dan de helft van de antibioticarecepten niet nodig, fout of onjuist gedoseerd is. Verder staat vast, dat de meeste bacteriële infecties zonder antibiotica wor den overwonnen en dat in veel ge vallen zelfs geen bacteriën aan toonbaar zijn (bij 30 40 procent van de middenoorontstekingen en de helft van de patiënten met keel pijn). „Als we bovendien weten dat vooral antibiotica nogal eens lei den tot ongewenste geneesmidde lenreacties, waarbij zelfs zieken huisopname nodig is, en dat het uitgebreide en vaak niet-kritische gebruik van antibiotica een be langrijke factor is geweest bij de resistentievorming (weerstand van de bacterie tegen het middel), dan lijkt de tijd aangebroken om het antibioticagebruik kritisch onder de loep te nemen", aldus Post. Omdat het uitschrijven van een recept nog steeds de door de huis arts meest verrichte handeling is, zal volgens Post in de opleiding veel meer aandacht moeten wor den besteed aan hoeveelheid, dose ring, aard en prijs van geneesmid delen. Hij bepleit ook nascholing van artsen door apothekers. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een regeringsprijs in het leven roepen op het gebied van het emancipatiebeleid. Aan de prijs, die wordt vernoemd naar de in 1981 overleden voorvechtster voor de vrouwenemancipatie Joke Smit, wordt een geldbedrag van 10.000 gulden alsmede een beeldje verbonden. Staatssecreta ris Kappeijne van de Coppello (emancipatie) zal met de Emancipa- tieraad overleggen over de nadere uitwerking van het prijsplan. De bedoeling is de emancipatieprijs tweejaarlijks, te beginnen in 1985, uit te reiken aan een persoon, groep of instantie voor het leveren van een fundamentele bijdrage aan de verbetering van de positie van vrouwen in de Nederlandse samenleving. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer moet bij het vaststellen van vergaderingen meer rekening hou den met de agenda van ministers en staatssecretarissen. Vooral wij zigingen van vergadertijdstippen moeten eerder aan de bewindslie den worden doorgegeven. Dit heeft premier Lubbers aan de voorzitter van de Tweede Kamer, Dolman, gevraagd in een gesprek eerder deze week. Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat de werk last die de Kamer de bewindslie den oplegt, bij de bewindslieden 'irritaties' opwekt. Hij doelde voor al op het op het allerlaatste mo ment afblazen van vergaderingen, HAARLEM (GPD) - Voor de Haarlemse rechtbank zijn gisteren gevangenisstraffen van zes tot zes tien jaar geëist tegen negen men sen die betrokken waren bij een smokkellijn van cocaïne van Zuid- Amerika naar ons land. De hoogste eis - 16 jaar - was gericht aan het adres van een 36- jarige Chileen in wiens flat in Am sterdam ruim 2^5 kilo cocaïne en een bedrag van rond vier ton werd gevonden. Hij beweerde „geen idee" te hebben wat er in de pakjes zat die hij in zijn flat moest bewa ren. In het eerste deel van de zit ting in oktober vorig jaar zei hij echter dat hij wel wist dat het om drugs ging. Hij ontkende voorts dat hij de koeriers voor de transporten van de cocaïne naar Schiphol en Frankfurt zou hebben geregeld. Bij zijn aanhouding op Schiphol had hij wel drie vliegtickets voor andere mensen op zak. In een eer dere verklaring ontkende hij zelfs dat hij met zijn echtgenote op de Amsterdamse flat samenwoonde. De eis tegen zijn vrouw was zes jaar cel. Deze zei dat ze „absoluut" niet wist wat dat er onder meer in haar linnenkast een pak cocaïne lag. Officier van justitie mevrouw mr. Koch hechtte geen enkel ge loof aan hun verklaringen. Volgens haar is alles gelogen en weet ieder een drommels goed wat er aan de hand was en leefde iedereen goed van de rijke opbrengsten. Tegen vier vrouwelijke koeriers in de leeftijd van 18 tot 31 jaar eiste de openbare aanklaagster straffen van zes tot negen jaar cel. Een zus ter van een van de verdachten is onlangs in Portugal gepakt met een grote hoeveelheid cocaïne. Een ander familielid werd nog niet zo lang geleden op het Brusselse vliegveld met cocaïne voor ons land betrapt. De koeriers kregen voor hun diensten - enkele malen op en neer naar Zuid-Amerika - samen ruim 250.000 gulden plus riante onkostenvergoedingen en vakanties. Het oprollen van de smokkellijn gebeurde volgens de rijkspolitie op Schiphol „per toeval", toen enkele personen bij een wisselkantoor op de luchthaven werden gepakt. De politie verklaarde dat ze werden opgepakt omdat ze verdacht wer den van zakkenrollerij. Die verden king rammelt aan alle kanten, zo meenden alle advocaten die de ver dachten verdedigen. Er was vol gens de verdedigers geen enkel ob jectief oordeel op grond waarvan het wettelijk noodzakelijke „rede lijk vermoeden" van schuld ge grondvest moet zijn. Zonder dat re delijk vermoeden is aanhouding onrechtmatig. De rijkspolitie heeft hen volgens de advocaten alleen op subjectieve gronden gepakt, uit geen enkel duidelijk waarneembaar feit of bij komende omstandigheden bleek ook maar iets verdachts. Ze zijn volgens de verdedigers gepakt met AMSTERDAM (ANP) - Zo zag de Duitse intercity-trein van Amster dam naar München er uit nadat hij gisterochtend door een aantal actievoerders kort na vertrek uit de hoofdstad was stopgezet en bespo ten met leuzen. De actievoerders wilden hiermee de aandacht vesti gen op de hongerstaking door sym pathisanten en leden van de Rote Armee Fraktion in Duitse gevange nissen. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Vergiftigingeninformatiecentrum in Utrecht gaat een onderzoek instellen naar de dood van een 80-jarige vrouw die donderdag door het mengen van twee reinigingsmiddelen be dwelmd raakte en overleed. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid gisteren meegedeeld. De vrouw, de 80-jarige E.J. Prins-Abee uit het Groningse Ten Boer, heeft het bleekmiddel Glorix vermengd met een fosforhoudend toiletrei nigingsmiddel. De gaswolk die daarbij vrijkwam heeft haar bedwelmd, maar of dat de enige doodsoorzaak is geweest staat niet voor honderd procent vast. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Groningen leed de vrouw ook aan een zwak hart. Voor zover bekend is het in ons land nooit eerder voorgekomen dat iemand overleed als gevolg van giftige dampen die bij het combineren van schoonmaakmiddelen kunnen ontstaan, aldus woordvoerder Meyer van de Stichting Consument en Veiligheid. Bij vermenging van chloor- bleekmiddelen en fosforhoudende reinigingsmiddelen treedt een chemi sche reactie op, waarbij chloorgas kan vrijkomen. „Dat zoiets de ademha lingswegen aantast is bekend", zegt Meyer, „maar dat de afloop ook fataal kan zijn verbaast ons eerlijk gezegd nogal. De gevaren zijn natuurlijk groter wanneer een en ander zich afspeelt in een kleine afgesloten ruimte, en de betrokkene een zwak hart heeft, maar hoe groot weten we eigenlijk niet precies. Er zijn geen duidelijke gegevens over. Sterfgevallen hebben zich in elk geval nog nooit voorgedaan. Meestal maak je je natuurlijk tijdig uit de voeten als zo'n wolk ontstaat". Hoe de talloze schoonmaakmiddelen die in de handel zijn op elkaar reageren is in veel gevallen niet eens bekend. „Wij hebben bij voorbeeld geen idee wat er gebeurt als je pakweg Jif en Glorix bij elkaar gooit", aldus Meyer. Daar is nooit onderzoek naar gedaan". Als er echt gevaar voor de gezondheid bestaat is de fabrikant krachtens het besluit aflevering gevaarlijke stoffen verplicht een waarschuwing op de verpakking te zetten. Alle bleekmiddelen bevatten dan ook de waar schuwing dat ze niet in combinatie met enig andere schoonmaakmiddel moeten worden gebruikt, verzekert voorzitter J.W. Janssen van de Ne derlandse Vereniging van Bleekmiddelenfabrikanten desgevraagd. ADVERTENTIE zodat'ministers met hun de knoop komen. Verder vragen vooral de uitge breide commissievergaderingen erg veel tijd van de kabinetsleden. Een minister moet op drie manie ren contacten onderhouden, aldus Lubbers: met het parlement, zijn departement en het land. Vooral dit laatste komt in de verdrukking, meent hij. Een van de mogelijkheden om de komst van bewindslieden naar de Kamer te verminderen, is in te gaan op het voorstel van Dolman om ambtenaren meer direct met kamerleden in contact te brengen. Lubbers meent dat deze suggestie "de moeite van het bestuderen" waard is. de gedachte: veel zakkenrollers op Schiphol blijken Zuid-Amerikaan, dan zullen deze types ook wel zak kenrollers zijn, laten we ze dus maar vast pakken. Op dit onrecht matig verkregen bewijs moet vrij spraak volgen, meenden de advo caten. Bij fouillering van een van de verdachten werd een kleine portie cocaïne ontdekt, waarna huiszoe king werd gedaan en op andere plaatsen koeriers thuis werden gearresteerd. De advocaten meen den dat die fouillering juridisch ook volkomen verkeerd is, volgens hen ten onrechte gedaan op een tijdstip dat de wettelijke „voorge leiding" nog moest gebeuren. Wat er gevonden is, is dan eigenlijk ju ridisch niet gevonden. Volgens de officier is de huiszoe king alleen gedaan op grond van de vondst van de cocaïne en niet op grond van de verdenking van zakkenrollerij. Uitspraak over twee weken. Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%. U3rtOt 1331' kmar Daalt de rente weer tot 10%, dan r dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad De verreweg grootste jeugdorganisatie in ons land, de Vereni ging Scouting Nederland, viert in dit jaar haar 75-jarig bestaan. De belangstelling voor scouting neemt toe: terwijl het kindertal daalt is het ledental de laatste vier jaar met 15.000 gestegen tot 125.000. Een opmerkelijke herleving van de geüniformeerde jeugdbe weging. Maar die heeft, zegt Scouting vanuit het landelijk bureau in Leusden, niets te maken met toenemende belangstelling voor militarisme: het uniform van de scout is niets anders dan het clubtenue van de voetballer. Een terugblik op het ontstaan van de padvinderij in Nederland en een vooruitblik op het feestjaar. LEUSDEN (ANP) In Nederland begon de verkennerij al vlot nadat in 1907 het op militaire leest ge schoeide, alleen voor jongens openstaande spel van verkennen in Engeland van de grond was ge komen. Luitenant W. J. van Hoyte- ma uit Den Haag publiceerde het boekje 'Op! Hollandsche jongens naar buiten'. Daarmee werd ge poogd een spontane kampeerbe- weging te organiseren. Het leidde in december 1910 tot de vorming van de eerste groep in Den Haag van De Jonge Verken ners. In Amsterdam richtte de journalist Gos de Voogt hetzelfde jaar een proefpatrouiïle op. Behal ve De Jonge Verkenners was er een jaar later ook de Nederlandse Padvinder. De verkenner stond het vrij wet of gelofte te volgen. De padvinder diende trouw aan God, Koningin en Vaderland te zweren. In 1915 ontstond er eenheid. Het volgende jaar was er ook een Pad- vindstersgilde. Rond 1928 voerden ook rooms-katholieke en protes tants-christelijke jeugdorganisa ties padvindersmethodieken in. Na de Tweede Wereldoorlog hadden we in Nederland behalve de twee algemene organisaties, een voor jongens en een meisjes, ook twee katholieke. Het grootste aantal leden stond in de jaren 1950 tot 1960 geboekt: 150.000. Het afnemende kindertal en het niet direct kunnen reageren op de versnelde maatschappelijke ontwikkelingen in de jaren zestig voelden de vier verenigingen aan den lijve. Ze staken de hoofden bij elkaar en gingen in 1968 een fede ratie aan om in 1973 met elkaar op te gaan in die ene Vereniging Scou ting Nederland met in totaal 93.000 leden. Eigen signatuur De Nederlandse overheid geeft financiële steun aan Scouting. Het rijk stelt voor dit jaar 2,5 miljoen gulden beschikbaar. De provincies dragen nog eens drie miljoen gul den bij voor de gewestelijke bu reaus. Ook zijn er nog gemeenten die scouting subsidiëren, maar de subsidiekraan wordt sinds 1978 wat dichter gedraaid. De vereniging kan tot nog toe de tering naar de nering zetten. De 1.500 groepen in de honderd dis tricten bepalen zelf hun contribu- tiebeleid. Een klein deel gaat naar het landelijk bureau. Scouting kent geen bijdrage naar draag kracht. De groepen hebben alle maal een eigen signatuur. Ze zijn er voor onder meer katholieken, protestanten, mormonen, joden, en zevendedagsadventisten. Ook zijn er algemene groepen. In ongeveer vijftig bijzondere groe pen spelen gehandicapterf het spel van scouting. Waar mogelijk wordt integratie met andere groepen bevorderd. Scouting kent drie speltakken: de gewone scouts, de lucht- en de waterscouts. Op wereldniveau bestaan er nog afzonderlijke organisaties voor jongens en meisjes. Scouting Ne derland is bij beiden aangesloten. Over de gehele wereld spelen ruim 24 miljoen jongeren in meer dan 120 landen het spel van scouting. In dit spel speelt het ontdekken van het avontuur en de natuur een Het motto van het jubileumjaar: Scouting natuurlijk... avontuurlijk belangrijke rol. Daarbij wordt veel aandacht besteed aan dienstvaar digheid, expressie, sport en spel. In groepsverband leren de scouts hun capaciteiten ontdekken en ontwikkelen. Activiteiten als overlevingstochten, het afdalen in grotten, het beklimmen van ber gen, wild-watervaren, zeilen en kamperen winnen, volgens Scou ting Nederland, bij jongeren steeds meer aan populariteit. Militaire trekjes Scouting wordt nog wel eens mi litaire trekjes verweten, juist door het gebruik van ceremonies en uni formen. De feiten weerleggen dit echter, meent de vereniging: Scou ting heeft nimmer haar positie mis bruikt om jeugd de belangen van volwassenen te laten dienen. De veelheid van opvattingen binnen de vereniging staat er garant voor dat dit ook in de toekomst niet kan gaan gebeuren, aldus Scouting Ne derland. Ceremonies scheppen een sfeer waarin het kind duidelijk het 'club gevoel' ervaart. Het spel staat ech ter centraal. De kleding is hierbij aangepast. De scouts zijn opge groeid met hun spelkleding, zoals de voetballer met zijn voetbalte nue, meent de Vereniging Scou ting Nederland. Tentoonstelling Een beeld van de geüniformeer de jeugdbeweging wordt van fe bruari tot het einde van 1985 gege ven op de reizende tentoonstelling 'Scouting van Toen, Nu en in de Toekomst'. Het jubileum wordt ge vierd onder het motto 'Scouting, natuurlijk....avontuurlijk'. In het jubileumjaar, dat op 8 februari offi cieel wordt geopend, wordt veel aandacht geschonken aan de on derlinge samenwerking. Be schermheer prins Claus zal de scouts bij de opening een belang rijke opdracht meegeven. De jongeren vanaf elf jaar kun nen die opdracht verwerken in de landelijke actie die ruim een maand later onder de titel 'Scou ting helpt natuurlijk' van begint. De jongeren vanaf zeven jaar gaan in april op pad voor een 'Heitje voor 'n karweitje', maar zullen, an ders dan tot nu toe, in groepsver band grote klussen klaren. Na af loop bepalen ze waar het verdiende geld naar toe gaat. Op drie zaterdagen in juni spelen naar schatting 40.000 welpen en ka bouters het spel 'Jubilee', waarbij ook vriendjes en vriendinnetjes welkom zijn. Meer dan 2.500 zee verkenners uit Nederland plus zo'n 500 scouts van over de grens pre senteren in juli op de Vinkeveense Plassen alle takken van water sport. Jamboree In Apeldoorn wordt van 26 juli tot 6 augustus een Jamboree ge houden. Daaraan nemen 8.000 bui tenlandse scouts deel, onder wie enige tientallen uit ontwikkelings landen. Iedere scout van tien tot vijftien jaar kan vader, moeder, vrienden of bekenden op vrijdag 13 september meenemen op een nachtelijke wandeltocht die wordt georganiseerd op meer dan 300 plaatsen. Later in die maand is er drie da gen achtereen in Ommen een openluchtfeest voor kaderleden. Op het programma staat voorts een Jamboree-on-the air die op 19 en 20 oktober plaatsheeft. Vanuit meer dan 250 plaatsen in ons land leggen dan groepen radiocontacten met anderen in binnen- en buitenland. Het jubileumjaar wordt besloten met een oecumenische bijeenkomt op 23 november in Utrecht waar aan twee vertegenwoordigers kun nen deelnemen van elk van de 1.500 groepen die er in ons land zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5