actief in I vrije tijd Burgerraadslieden krijgen tijdelijke kracht toegevoegd Hulp voor scholieren die stranden 'Crirninaliteit baart grote zorgen' ZATERDAG 5 JANUA_'RI 1985 Te ve^l bomen voor brand op Schuttersveld LEIDEN - Geen witte kerst, maar wel een witte kerstboomverbran ding. Tegen een sneeuwwitte ach tergrond ging gisteravond op het Schuttersveld het vuur in naar schatting 3.500 bomen. Dat hadden er zo'n tienduizend kunnen zijn, maar de andere bomen vonden hun einde in de vuilverbranding. "Het werd een beetje te gek", zegt Mari Tol, voorlichter van de reinigingsdienst, de instantie die de inzameling leidde. "Op een ge geven moment lagen er zoveel dat we bij ons gebouw een gevaarlijke brandhaard aan het kweken wa ren. Dus zijn er van te voren al een heel stel verbrand". De andere moesten er dus gister avond aan geloven. Deze 'officiële' verbranding was de afgelopen we ken overigens al vooraf gegaan door talloze kleine brandjes. Ter wijl deze groots opgezette kerst- boombrand, compleet met een lo terij, juist was opgezet om dat te voorkomen. Toch wil politievoorlichter Dick Graveland niet van een mislukking spreken. "Die brandjes heb je elk jaar. Na de feestdagen is de verlei ding voor sommige jongeren ge woon te groot. Maar het is beslist niet zo dat we er geweldig druk doende mee zijn geweest. Je kunt Ben W: ook onderzoek naar werk instituut Het vuur laait hoog op bij de kerstboomverbranding op het Schuttersveld. het nooit helemaal voorkomen en het is dit jaar zeker niet uit de spui gaten gelopen". Tol toont zich even enthousiast. Hij wijst op het aantal ingeleverde bomen. "Beduidend meer dan vo- lot daarvoor ook beloond. De win- rig jaar. Toen hadden we er zo'n nende nummers zijn te achterha- drieduizend. Nee, iedereen heeft len bij het gebouw van de reiniging goed zijn best gedaan dit jaar", aan de Noorderstraat. Daar worden Zo'n tachtig mensen ziin door het de prijzen ook overhandigd. LEIDEN B en W van Leiden wil len het Instituut Burgerraadslie den (IBR) voor een jaar uitbreiden met een arbeidsplaats. In dat jaar zou een onderzoek moeten worden gehouden naar het functioneren van het IBR en de taken die door het instituut worden uitgevoerd. Dat onderzoek zou bovendien het totale aanbod van rechtshulp in Leiden moeten bekijken. Het is de bedoeling dat aan de hand van de resultaten de rechtshulp beter op elkaar wordt afgestemd. Tevens zal dan een definitief besluit vallen over de uitbreiding van het IBR. Twee psychologen als kleine zelfstandigen' LEIDEN - Daadwerkelijke hulp bieden aan scholieren die op een of andere manier op school de mist in gaan. Dit idealistische plan is af komstig'van Heieen Kloos en Joy Oonk. Zij zijn, beiden afgestudeerd als psychologe, een maand geleden een psychologisch bureau voor jongeren begonnen. Geen zielkun dige ontleders "met dat beeld moet nu maar eens worden afgerekend", door Saskia Stoelinga maar twee, zoals ze zelf zeggen, volop in het leven staande hulpver leners. Een ruime kamer in een woning aan de Lammenschansweg dient als gespreksruimte; in die kamer zullen ook de toekomstige 'patiën ten' worden ontvangen. Heieen Kloos en Joy Oonk hadden eigen lijk tijdens tiun studie al voor zich zelf uitgemaakt iets te willen gaan doen voor jongeren. Echter, pas na de studie aan de universiteit van Leiden merkten ze eikaars bestaan op, maar toen was de zaak om sa men te werken wel gauw beklon ken. "Het voordeel om met z'n tweeën aan de slag te gaan is dat je kunt overleggen en raad kunt vra gen aan elkaar. Dat is heel belang rijk voor dit werk", zegt Heieen Kloos, terwijl haar partner knikt. Wie kunnen er bij de dames te recht? Joy Oonk: "Jongeren in de leeftijd van twaalf tot twintig jaar die op school of in hun studie stranden. Om wat voor een reden dan ook. Te vaak zie je dat als de school en de ouders er niet meer uitkomen, dit soort 'probleemge vallen' aan hun lot worden overge laten of worden doorverwezen naar het RIAGG (Regionaal Insti tuut Ambulante Geestelijke Ge zondheidszorg), waar ze helaas met een wachtlijst van ongeveer drie maanden werken". De twee psychologen hebben al le scholen en artsen in Leiden van hun komst op de hoogte gesteld. Ze zijn zelfs bij scholen die er be hoefte aan hadden de beide dames persoonlijk te ontmoeten, op be zoek geweest. Joy Oonk: "Of dat wat heeft opgeleverd? Ja, ze geven ons het voordeel van de twijfel. En het is prettig als je een beetje weet hoe de school eruit ziet. Dat werkt makkelijker. Ervaring hebben we natuurlijk niet. We zijn alleen zo ar rogant dat we denken dat we het kunnen. Op dit moment is het meer een kwestie van vertrouwen. We zullen ons eerst moeten bewij- "Wat gaan wij precies doen?". Heieen Kloos herhaalt de vraag. "We hebben pas één 'cliënt' gehad. Nee, alle gekheid op een stokje: we beginnen met een kennismakings gesprek. Daarna volgen twee ge sprekken waarin we proberen een oorzaak te vinden. Afhankelijk van die uitkomst bekijken we wat er verder moet gebeuren: zoals nader contact met ouders of schoollei ding. Voor de een blijkt bijvoor beeld dat deze drie zittingen al veel hulp bieden, terwijl de ander op een andere manier verder moet worden geholpen. Dat kan bij ons, maar wij kunnen ze ook doorver wijzen naar andere instanties. De keus is aan de cliënt zelf'. Kosten Joy Oonk: "Kijk, wij zijn natuur lijk een particuliere instantie. De kosten van de behandeling moeten door de mensen zelf worden be taald. We proberen zoveel mogelijk onze tarieven naar draagkracht vast te stellen. Soms hebben de mensen er baat bij om naar een in stantie te worden doorverwezen die is gesubsidieerd, omdat ze het anders niet kunnen opbrengen. Daar zullen wij altijd rekening meehouden." Omdat ze nog weinig ervaring hebben als 'kleine zelfstandige', vinden ze het belangrijk dat ze ie mand hebben om op terug te val len. Om de problemen waar ze toch niet helemaal uitkomen te bespre ken. Hun leermeester van de uni versiteit heeft zich bereid ver klaard om een aantal keren per maand de theorie aan de praktijk te toetsen. Ook willen beide ontwikkelings psychologen willen afrekenen met het feit dat ze alleen maar 'gekken' behandelen en gigantische bedra gen willen verdienen. Heieen Kloos: "We hebben er begrip voor dat mensen er in eerste instantie huiverig voor zijn om zich bloot te geven. Je probeert toch eerst je problemen zelf op te lossen, maar als dat om een of andere reden niet lukt, nou dan zou ik zeggen: zo ont zettend is het bij ons ook weer niet". Een en ander blijkt uit een raads voorstel dat volgende week in de raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur wordt besproken. Het onderzoek, waarmee het IBR moet instemmen, heeft ook tot doel te bekijken of het instituut losgemaakt kan worden van de Stichting Welzijn, dat nu de admi nistratieve rompslomp van de bur gerraadslieden overneemt. Behalve het onderzoek stellen B en W ook als voorwaarde dat het salaris van de nieuwe kracht niet hoger mag zijn dan ruim 4.700 gul den. Dat is minder dan de burger raadslieden nu kunnen verdienen. B en W vinden een lager maxi mumsalaris gerechtvaardigd, om dat niet al het werk dezelfde hoge eisen stelt als aan de burgerraads lieden. Het college is afgestapt van het op voorhand schrappen van taken in het pakket van het IBR. B en W vinden wel dat de problematiek rond de schuldsaneringen niet in het takenpakket thuishoort, omdat de sociale dienst en de gemeente lijke kredietbank "voldoende hulpmogelijkheden" bieden. Voor de maatschappelijke begeleiding bij schuldproblemen kunnen men sen volgens B en W terecht bij de nieuwe stichting maatschappelijk werk Leiden. Het onderzoek moet uitwijzen of de schuldsanering ook daadwerkelijk uit het takenpakket van het IBR verdwijnt. De burgerraadslieden mogen hun 'signaleringsfunctie' op het terrein van de schuldenproblema tiek wel behouden van B en W. De signaleringsfunctie houdt in dat het IBR bemerkt dat een bepaalde gemeentelijke instelling herhaal delijk in de fout gaat daar via een speciale nota op wijst. Geheime brief De uitbreiding van het IBR wordt overschaduwd door een ge heime brief. De hele reorganisatie van de rechtshulp is beschreven in een nota van de directie maat schappelijke dienstverlening. B en W hebben deze nota niet overgeno men, zodat die nog steeds een amb telijke status heeft. Toen bleek dat B en W moeite hadden met de nota. schreven de opstellers een brief aan wethouder Schoute (WD) waarin nogal laatdunkend over het IBR werd gesproken. Ook bleek uit de brief dat de werkelijke be doeling van de uitbreiding heel wat anders was dan wat in de nota stond. Het nieuwe burgerraadslid zou in drie jaar vooral het maat schappelijke werk aan meer des kundigheid moeten helpen. De brief werd vertrouwelijk ver spreid onder de PvdA- en WD- raadsleden, maar kwam in de openbaarheid via deze krant. Wet houder Schoute ontkende toen dat de brief het standpunt van het col lege vertegenwoordigde, maar wei gerde er afstand van te nemen. De brief zou bovendien "per ongeluk" verstuurd zijn naar de PvdA- en WD-raadsleden. Na lang vragen besloot Schoute de brief alsnog vertrouwelijk aan de andere poli tieke partijen te verstrekken. Die waren boos, omdat zij de brief niet hadden gehad. Maar Schoute wei gert nog steeds de inhoud van de brief ter discussie te stellen. In het raadsvoorstel van B en W komen toch enkele elementen uit de geheime brief terug. In een eer ste reactie beaamt J. Mons, één van de twee burgerraadslieden, dat. Ze wil daaraan echter geen grote con sequenties verbinden, al zullen de burgerraadslieden de inhoud van de brief tijdens een gesprek met wethouder Schoute wel aan de or de stellen. Veel erger vindt ze het dat er on derscheid wordt gemaakt tussen het werk van de burgerraadslieden en het feit dat de uitbreiding voor lopig slechts tijdelijk is. Volgens haar bemoeilijkt de tijdelijkheid van de functie het vinden van een geschikte kandidaat. Maar ook het lagere maximumsalaris is fout. Mons: "Het is de bedoeling dat de nieuwe kracht een deel van ons werk overneemt. En dat betekent dus dat er geen onderscheid is in de werkzaamheden. Er zou dus ook geen onderscheid in salaris moeten zijn". "Ik denk dat dat het 'heetste' punt wordt. Als ze zeggen: of er nu of geen onderzoek is, het wordt dat en dat salaris", gaat ze verder, dan denk ik zelf dat dat een moge lijk breekpunt is". Dat zou dan be tekenen dat het instituut de uit breiding zou weigeren. Mons wil niet zover gaan dat ze nu al aangeeft wat in het raads voorstel onaanvaardbaar is. "Ik kan niet op voorhand zeggen dat er voor ons breekpunten in het voor stel zitten. Kijk, we zitten te snak ken om uitbreiding. Het gaat dan natuurlijk erg ver om nu al te zeg gen dat er dan maar geen uitbrei ding moet komen". ABVA - KABO AFDELING LEIDEN Het afdelingsbestuur houdt dinsdag 8 januari 1985 een nieuw jaarsreceptie. Vanaf 19.30 uur staan de deuren van het afdelingskantoor, Driftstraat 49a te Leiden, open voor alle leden. Het bestuur Hengelsport (1) De kerstkoppelwedstrijd van de Leidse Hengelaars Bond had de volgende uitslag: 1. C. Schou ten H van Tongeren 7175 gr; 2. J. Nieuwenburg J. Benning 5650 gr; 3. H. Moenen W. van Loon 5050 gr; 4. H. Schouten T. Hoppenbrouwer 2950 gr; 5. A. Holland M. Bronmeijer 2925 gr; 6. W. Moenen H. Eradus 2750 gr; 7. G. Kokkedee J. v.d. Mey 2725 gr; 8. A. de Vink H. Boelee 2350 gr; 9. J. de Os sr. B. van Rossem 2300 gr; 10. L. van Wel S. Kokkedee 2200 gr. Cursussen In het LVC aan de Breestraat is de inschrijving begonnen voor de komende voorjaarscursussen. Opgeven en vragen voor en daar over kan aan de Breestraat en te lefonisch (146448/146449). Nieuwjaar De PvdA-Leiden organiseert zondag een nieuwjaarsont vangst. Tevens wordt dan de 65s- te verjaardag van Toos Fallaux gevierd. De bijeenkomst vindt plaats in 't Parlement (ingang Nieuwstraat) en begint om 16.30 uur. Het eerste-kamerlid Bertus de Rijk houdt een nieuwjaarstoe spraak. Burgemeester Goekoop in nieuwjaarsspeech Voorwaardelijk voor handlangers DEN HAAG/LEIDEN - De president van de Haagse rechtbank heeft gis teren twee mannen en een vrouw uit Leiden zes maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf opgelegd met een proeftijd van twee jaar. De Leide- naars hadden hun woningen aan de Jan Luijkenlaan en de Ververstraat beschikbaar gesteld om er verdovende middelen te verhandelen. De officier van justitie eiste twee weken geleden tegen de vrouw en beide mannen, naast de voorwaardelijke celstraf, ook nog een geldboete van duizend gulden. Het drietal werd voor het beschikbaar stellen van zijn woonruimte betaald met heroïne: een kwart gram per dag. De politie, die werd getipt over de handel, greep na twee dagen in.De dealers, af komstig uit Lelystad en Den Haag, kregen respectievelijk negen en twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes en vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. LEIDEN - Het paaltje bleek ster ker dan de auto. Een 19-jarige au tomobilist uit Lisse voerde deze test gistermiddag ongewild uit op de Boommarkt. Hij reed in de richting van het Kort Rapenburg toen hij schrok van een hem tegemoet ko mende vrachtauto (bestuurd door een 41-jarige man uit Ter Aar). De doorgang was hem te smal en hij remde. Als gevolg van de gladheid gleed hij door tegen de achterwielen van de vrachtauto die, ook al glijdend, de personenauto de stoep opduwde. Het resultaat is op de foto te zien. De bestuurders bleven ongedeerd, de personenauto is total loss ver klaard. (foto Holvast) INBRAKEN - In een kledingzaak in winkelcentrum De Hoftuin in Rijnsburg is in de nacht van woensdag op donderdag ingebro ken. Bij de inbraak werd het slot van de achterdeur opengebroken. Tien jasjes werden gestolen en de inhoud van de kassa werd meege- LEIDEN - Het toenemende aantal aggressieve delicten (doodslag en mishandelingen) in Leiden baart het gemeentebestuur grote zorgen. Burgemeester Goekoop zei dit gisteravond in in zijn nieuwjaar- speech. Het aantal misdrijven in Leiden is het afgelopen jaar met ruim twintig procent gestegen tot een record aantal van 8.997. Het op lossingspercentage steeg in dezelf de periode van 19 tot ongeveer 21 procent, aldus Goekoop. Met name het aantal delicten op het gebied van eenvoudige diefstal nam toe van 2.287 in 1980 tot 4.076 in 1984, meer dan een verdubbe ling dus in vier jaar. Fietsendief stallen maken de helft uit van dit aantal en springen er dus sterk uit. Een aantal delicten dat er in ne gatieve zin sterk uitspringt is dood slag en mishandeling. Deze delic ten verdubbelden zich ook ruim schoots in de afgelopen vier jaar: van 118 in 1980 tot 243 in 1984. Vol gens Goekoop een symptoom van een wijder verspreide tendens. Maar wel een ontwikkeling die het gemeentebestuur grote zorgen baart. Voor het overige hield de burge meester in zijn nieuwjaarsrede een grote lofzang over de toekomst van Leiden en het beleid van het Leid se gemeentebestuur. Op het gebied van de woningbouw, stadsvernieu wing, sport, economische en cultu rele ontwikkeling wist Goekoop niets dan dan goeds te melden. Op tal van terreinen zit de vaart er nog volop in, aldus de burgemeester. Het inwonertal van Leiden is het afgelopen jaar gestegen 104.600. Verwacht wordt dat het aantal Leidse ingezetenen dit jaar de 105.000 zal overschrijden. Goekoop stond in zijn nieuw jaarsrede ook stil bij het overlijden van jhr. mr. F.H. van Kinschot, die 18 jaar burgemeester van Leiden is geweest. Hij herinnerde aan Van Kinschots voortreffelijke leiding van de gemeenteraadsvergaderin gen en diens consequente handha ving van het collegiale bestuur. Slechts eenmaal kwam burge meester Van Kinschot in conflict met de raad. Dat was toen zijn ge voel voor historie en traditie hem ertoe bracht om het raadsvoorstel tot demping van de Lange Mare voor vernietiging door de Kroon voor te dragen. Van Kinschot heeft deze zaak niet gewonnen, maar het tekent zijn gevoel voor stijl en voor schoonheid van de oude binnen stad, aldus Goekoop. De nieuwjaarsreceptie van de ge meente werd gisteravond, na de speech van de burgemeester, druk bezocht. Veel belangstelling was er voor een film over de bom die Lei den onlangs wekenlang in de ban heeft gehouden. De fragmenten over de ontruiming en demontage van de bom worden in deze korte film gecombineerd met opnamen van het speciale bomlied van de Leidse zanger 'Lampie'. Een docu mentaire over de 'operatie bom' volgt misschien nog als de regiona le Omroep Rijnland weer mag uit zenden. 'Huwelijk blijkt een blijvertje' LEIDEN - Het aantal huwelijken in Leiden is in 1984 voor het eerst sinds jaren gestegen en het aantal echtscheidingen gedaald. Vorig jaar werden 566 huwelij ken gesloten tegen 495 het jaar daarvoor. Het aantal echtscheidin gen daalde van 320 naar 291. "Het huwelijk mag dan niet meer de hoeksteen van de samenleving zijn, maar een blijvertje is het wel", aldus burgemeester Goekoop gis teravond in zijn nieuwjaarsspeech. LEIDEN - De brandweer heeft gisteravond tijdens de nieuwjaarsrecep tie afscheid genomen van collega Henk Klom (rechts). De 55-jarige ad- junct-branmeester verlaat het korps (zogenaamd functioneel leeftijds ont slag) na een dienstverband van bijna dertig jaar. Commandant Mark huldigde de afzwaaiende brandweerman met een aantal versierselen, waaronder de zilveren brandweerspeld. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3