T ariefVerJiögiiig 'onaanvaardbaar' Leidse clubs voor SDI Oostduitse zwemploeg heerst in Amerika Karpov-Kasparov opnieuw remise... Post niet in sprintstrijd Girardelli domineert in slalom Beste wereldprestatie Dirk Richter Pech voor De Rooy in ralley Afwijzende reactie op voorstel B en W Profclubs in Spanje diep in het rood Hockeydames kloppen Canada in zaal ZATERDAG 5 JANUARI 1985 SPORT BAD WIESSEE (SID/AFP/Rtr) - De Luxemburger Mare Girardelli heeft gisteren in de Westduitse plaats Bad Wiessee een slalom, tel lend voor het klassement om de wereldbekers, gewonnen. Hij maakte een totaaltijd van 1.51,29. In beide manches was de uit Oos tenrijk afkomstige Girardelli op permachtig. Zijn voorsprong op nummer twee, de Westduitser Flo- rian Beek, bedroeg bijna twee en een halve seconde. Derde werd de Zweed Ingemar Stenmark. Hij stond na de eerste manche nog slechts elfde. Girardelli nam in het klassement om de algemene wereldbeker de leiding over van de in Bad Wiessee uitgevallen Zwitser Pirmin Zur- briggen. in het begin van de wed strijd stond er een sneeuwstorm. De Fin Matti Nykanen won in Innsbruck de derde wedstrijd voor de 33e vierschansentoernee. Hij sprong 105 en 110 meter en kreeg 219,3 punten. Tweede werd de lei der in het tussenklassement, de Oostduitser Jens Weissflog. De Tsjechoslowaak Pavel Ploc, die derde werd, bracht het schansre cord in zijn eerste sprong op 112 meter. In de stand om de wereldbeker heeft de Oostenrijker Andreas Fel- der na zeven wedstrijden de lei ding. De Zwitserse deelneemsters be heersten in Maribor de reuzesla lom, tellend voor het klassement om de wereldbeker. Bij de eerste zes eindigden vijf skisters uit Zwit serland. Alleen de Spaanse Blanca Fernandez-Ochoa, die derde werd, kon zich in het Zwitserse onder onsje mengen. Winnares werd Mi- chela Figini, met een totaaltijd van 2.33,43. Veronika Schneider kwam 0,61 seconden te kort. In de stand voor de wereldbeker Reuzeslalom heeft Maria Walliser uit Zwitser land de leiding, de Duitse Kiehl leidt in het klassement voor de we reldbeker algemeen. Mare Girardelli met de grote trofee FAYETTEVILLE (AFP) - De Oostduitse zwemploeg heeft de eerste dag van de internationale wedstrijden in Fayetteville in de Amerikaanse staat Arkansas vrij wel volledig beheerst. In het 25 me ter bad zegevierde de Oostduitse ploeg op zes van de acht onderde len. De beste prestatie kwam op naam van Dirk Richter. De 20-jarige Oostduitser zwom de 100 meter rugslag in 54,34 se conden, de beste tijd ooit in klein bassin gemaakt. De beste wereld prestatie stond sedert 3 april 1981 op naam van de Zweed Bengt Ba ron met eeil tijd van 54,55 secon den. Baron, die in Fayetteville als zesde eindigde in 57,79 seconden, leverde zijn recordprestatie des tijds in Linkoping. De overwinning van Richter kwam met opvallend gemaakt tot stand. De Oostduitser legde de eer ste 50 meter af in 26,27 seconden. In de series had hij zich met 55,39 seconden ook al de snelste ge toond. Richter finishte met 2,3 se- Volleybalsters in kleine finale BREMEN (SID) - Het Nederland se dames volleybalteam heeft gis teren tijdens het internationale toernooi in Bremen teleurstellend van Frankrijk verloren. Na nauwe lijks een uur stond Oranje al weer met een nederlaag van 0-3 aan de kant. In de zogenoemde „kleine fi nales" speelt Nederland nu van daag tegen Tsjechoslowakije, dat gisteren met 3-2 van Canada won. EL GOLEA (ANP) - Jan de Rooy heeft geen gelukkig be gin gehad in de rallye Parijs - Dakar. Tijdens de eerste klasse mentsproef, gisteren over 234 kilometer op het traject tussen Ouargla en El Golea, liep zijn DAF-vrachtwagen een lekke band op. Het wisselen van het 220 kilo zware wiel kostte in de woes tijn nog al moeite en hij verloor twintig minuten op zijn concur renten. De truck waarmee prinses Caroline van Monaco rijdt met haar echtgenoot Stefano Casi- raghi ging ai in de eerste klasse mentsproef, met Casiraghi aan het stuur, op zijn kant. Volgens de eerste berichten waren er geen gewonden. Een dergelijk geluk viel mo torrijder Raymond Loizeaux niet ten deel. Met een snelheid van 160 kilometer kwam hij ten val en de rallye eindigde voor hem in een ziekenhuis. Bij de gewone auto's waren de vier-wielaandrijvers in het voordeel. Na de eerste klasse mentsproef leidt Gabreau met ruim twee minuten voorsprong op Darniche en meer dan acht minuten op Pescarolo. Jacky Ickx, één van de favorieten, had pech. Door verkeerd te rij den verspeelde hij minuten, door problemen met de ver snellingsbak verloor hij nog meer tijd op Gabreau. Zijn ver lies in de eerste klassements proef bedroeg ongeveer drie kwartier. LEIDEN Een groot deel van de Leidse verenigingen ziet niets in de nieuwe tarieven voor de sport accommodaties. De gezamenlijke tennisverenigingen, georganiseerd in de Stichting Leitensa, wijzen de negen procent verhoging voor het komende seizoen als volstrekt on aanvaardbaar van de hand. Ze wil len juist een verlaging van de tarie ven, omdat ze nu al meer aan de gemeente betalen dan de banen jaarlijks kosten. Maar ook de voetbalclubs zijn volgens hun 'samenwerkingsor gaan' de Belangenvereniging Ama teurvoetbal Leiden (BAVL), niet in staat de extra ^rhoging op te MADRID (GPD) - Ondanks dat de toeschouwersaantallen wekelijks boven de 35.000 kij kers liggen, verkeert het meren deel van de Spaanse profvoet balclubs in grote financiële nood. Met uitzondering van Barcelona (dat als enige prof club grote winsten maakt) ba lanceert het gros van de Spaan se eredivisieclubs op de rand van het financiële bankroet. De clubs uit de hoogste profliga ne men het leeuwendeel voor hun rekening van de totale schul denlast van het Spaanse be taalde voetbal, dat tussen de 250 en 300 miljoen gulden schommelt. Deze onthutsende cijfers zijn voor het eerst officieel op tafel gekomen onder dwang van het Spaanse ministerie van cul tuur. Het ministerie heeft ope ning van de boeken van de Spaanse profclubs geëist als voorwaarde om gesprekker,i te beginnen over overheidssteun aan noodlijdende clubs en een mogelijke uitkering van vijf procent in plaats van de huidi ge een procent uit de totopot. „Koplopers" in het rood zijn Valencia en Atletico de Madrid met schulden van respectieve lijk 30 en 22 miljoen gulden. hoesten. Dat komt vooral ook door de sterke stijging van de energie prijzen. De verenigingen en de Leidse Sportfederatie (LSF) schrij ven dat in een reactie op het ge meentelijk voorstel om de tarieven voor de sportaccommodaties voor het seizoen '84/'85 aan te passen. B en W van Leiden willen de ta rieven voor de sportaccommoda ties per sport verschillend verho gen. De veldsporten zouden vol gend seizoen zes procent meer moeten betalen, evenals de tennis sport. De zaalsporten komen er vanaf met een stijging van vier pro cent, terwijl de zwemsport 'slechts' één procent meer hoeft te betalen. Bovenop deze extra verhogingen in het kader van een bezuinigings operatie, die in totaal 244.000 gul den moeten opbrengen om zo het tekort van de gemeente Leiden te rug te dringen, komt nog eens de trendmatige stijging van drie pro cent. De LSF heeft de gevolgen van de tariefsstijgingen berekend. Voor een veldsporter betekent de verho ging indien die geheel wordt door berekend in de contributie dat hij gemiddeld 2,70 gulden per jaar meer gaat betalen, een zwemmer 4,40 gulden, een binnensporter 4,55 gulden en een tenniser 7,65 gulden. Rechtvaardiger De verschillen in de tariefsstij gingen zijn volgens B en W nodig omdat dat rechtvaardiger is. B en W kijken dan vooral naar de "fi nanciële achtergronden van de di verse sporters". Simpel gezegd: B en W menen dat een tennisser meer geld heeft en dus beter in staat is contributieverhogingen te betalen die logischerwijs het ge volg zijn van de tariefsstijging voor de tennisbanen. Een tweede reden voor de ver schillende tariefsaanpassingen ligt in het feit dat de huren die de di verse sporten betalen voor hun ac commodaties sterk uiteen lopen. B en W pogen door hun tarievenbe- leid deze "scheefgroei" recht te trekken. Oneens De Leidse Sportfederatie (LSF) is het volstrekt oneens met dit be leid. Bij de vaststelling van de hui dige tarieven boekte de LSF een klein succesje. Voor het seizoen '84/'85 stegen alle tarieven met een gelijk bedrag. Maar volgens B en W heeft dat onrechtvaardige gevol gen gehad. Alleen de tennissport heeft baat bij een dergelijk beleid. Voor alle andere verenigingen leidt het tot financieel nadeel als het LSF-voorstel wordt uitgevoerd in plaats van het gemeentebeleid, concluderen B en W. De tennisver enigingen hoefden slechts 2,8 pro cent meer te betalen door de uit voering van het LSF-voorstel. Volgens Jan Duivesteijn, hoofd van de directie sport en recreatie, zou het verder toepassen van het door de LSF voorgestane beleid tot een nog "foutere verdeling leiden". Duivesteijn wijst er op dat de LSF het aan zichzelf te wijten heeft dat B en W nu weer terugkeren naar het oude beleid. De LSF zou in het vooijaar van 1984 een nota uitbren gen over de tarievenproblematiek, maar dat is niet gebeurd. De nota wordt nu pas in het eerste kwartaal van dit jaar gepresenteerd. Te laat dus, concludeert Duivesteijn. Daarom is er geen rekening gehou den met de ideeën van de LSF over de aanpassing van de tarieven, zegt Duivesteijn. Voorstellen De LSF heeft wel gereageerd op het B en W-voorstel. In die reactie wordt teruggegrepen op de laatste tariefsaanpassing: een gelijk be drag per sportbeoefenaar, on geacht de sport die hij beoefent. Dat betekent een contributiever hoging van 4,24 gulden. Maar er wordt ook nog een tweede voorstel geopperd. Dat houdt in dat de ta rieven voor alle clubs met hetzelf de percentage (zeven procent) wordt verhoogd. Dan zijn de gevol gen voor sporters verschillend, omdat niet overal dezelfde contri butie wordt berekend. Een veld sporter betaalt per jaar dan gemid deld 2,10 gulden meer, een zaal- sporter 4,55 gulden, een tennisser 5,95 gulden en een zwemmer 7,70 gulden. Bij de tennissers, conden voorsprong op de Ameri kaan Larry Craft. De Amerikaanse Olympische dubbelkampioen op de 100 en 200 meter rugslag en hou der van het wereldrecord op de 100 meter, Rick Carey, alsmede de Russische wereldrecordhouder op de 200 meter rugslag Sergei Zabo- lotnov, waren in Fayetteville niet aan de start, hoewel zij waren inge schreven. Carey had kort voor de wedstrijd wegens een rugblessure moeten af zeggen en Zabolotnov bleek tegen eerdere afspraken in toch niet in de Russische ploeg, die kort voor de wedstrijden in Fayetteville arri veerde, te zijn opgenomen. De twee andere heren finales van de eerste dag leverden eveneens een Oostduitse overwinning op. Sven Lodziewski won 200 meter vrije slag in de matige tijd van 1.48,61 en Jens-Peter Berndt zege* vierde op de 400 meter wisselslag in 4.18,50. Lodziewski en Berndt imponeerden door de manier, waarop zij in de slotfase de aanval len van respectievelijk Craig Oppel en Jeff Kostoff afsloegen. Bij de dames versloeg de Oost duitse Astrid Strauss de Ameri kaanse Olympische dubbelkam- pioene op de 400 en 800 meter vrije slag, Tiffany Cohen, met een ver schil van ruim veertien seconden. Met haar een jaar jongere landge note Grit Richter ging de 16-jarige Strauss snel van start. Het Oost duitse tweetal wisselde elkaar voortdurend af aan de leiding en in de eindsprint bleek Strauss de snelste. Cohen moest ook haar landgenote Juliane Brossman nog bijna acht seconden laten voor gaan. Verrassend was ook de overwin ning van de 16-jarige Susanne Bör- nicke op de 100 meter schoolslag in 1.09,91 op Larissa Bolokon, een Russische zwemster die geldt als een van de beste specialistes wereld op de schoolslag. M< Meagher verhinderde door een e ste plaats op 200 meter vlinders) een complete triomf van de Oo duitse zwemsters op de eerste d van deze wedstrijden. Meagher gevierde met een voorspring v vier seconden op de Engelse t mantha Purvis in 2.09.23. Flach en Segusa in halve finale dubbeltoernooi LONDEN (Rtr) - Bij de strijd o het wereldtitel herendubbels h< ben de Pool Wojtek Fibak en Amerikaan Sandy Mayer gistel de halve finale bereikt door in sets te winnen van de Zweec combinatie Anders Jarryd/Hc Simonsson: 3-6, 6-1, 3-6, 6-4, 6 Ook de jonge Amerikanen K Flach en Robert Segusa haalden laatste vier. Zij wonnen in de tw< de ronde van hun groep van Pe' Fleming en Fritz Buehning: 6-2, 6,3-6, 6-7,6-3. Door de overwinni van Flach/Segusa zijn ook Ke\ Curren en Steve Denton zeker v een plaats in de halve eindstri Zij versloegen Mark Edmonds (Aus) en Sherwood Stewart ("V met 6-4, 7-6, 6-3. In 38e partij in tweekamp Jan Duivesteijn: eigen schuld. voetballers bestaat voorlopig een voorkeur voor het eerste voorstel: één bedrag voor iedereen. Zo blij ven de huidige verschillen gelijk en worden niet vergroot. Pas als de nota van de LSF volledig is uitge werkt, zou er een verdere tarief saanpassing moeten komen. Zowel de voetbalclubs als de tennisver enigingen laten in hun reacties al blijken dat zij niet in staat zijn ex tra verhogingen op te vangen het tekort MOSKOU (ANP) - Ook na de 38e partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel is kampioen Anatoli Karpov nog slechts één winstpartij verwijderd van een succesvol slot aan het duel. Gari Kasparov ging gisteren wel op zoek naar de winst maar vond die niet:,remise. Tot de vijftiende zet volgde de partij het zelfde zettenverloop als dat van de twaalfde wedstrijd, op 12 oktober. In het dame-gambiet bracht de uitdager toen een wijzi ging aan die de titelverdediger enigzins van zijn stuk bracht. Dat was niet nodig geweest als Karpov net als zijn tegenstander het blad „Schaken in de Sowjetunie" had gelezen. Na de twaalfde partij had groot meester Vladimir Bagoerov name lijk al de gisteren door Kasparov uitgevoerde zejgggopperd. Nu had Karpov 42 minuten nodig om een goede tegenmaatregel te beden ken. Zijn antwoord op Kasparovs Hoewel beide spelers vrij V€ bedenktijd nodig hadden, war de grootmeesters in de zaal het na de 21e zet overeens dat remi. de enig mogelijk uitkomst van c: ze partij was. Na de 25e zet vond' beide spelers dat ook. De 39e par wordt maandag gespeeld. Het zettenverloop was: Kaspar (wit) Karpov (zwart): 1. d2-d^ Pg8-f6, .2. c2-c4-e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5, 4. Pbl-c3—Lf8-e7, 5. Lcl- h7-h6, 6. Lg5-h4—0-0, 7. e2-eC b7-b6, 8. Lfl-e2-Lc8-b7, 9. Lh4 f6—Le7xf6, 10.Pc3xd5-e6xd5, 1 b2-b4— C5, 12. B:c5-b:c5, 1 Rbl-bc6, 14. 0-0-nd7, 15. Bb5- c7, 16. Qc2— r(f)d8, 17.Tfl-cl-Tc b8, 18. a2-a4—Dc7-d6,19. d4xc5- d7£c5 20.Lb5xc6-Dc7xc6, 21.Pc b5-Lf6-e7, 22.Dc2-f5-Dc6-t 23.Pf3-e5—Tb8-b7, 24.Pb5-d4-Tt c7. 25.Ftd4-b5-Tc7-b7, remise. Extra aandacht voor beveiliging van baan de gemeente te UTRECHT (ANP) - Egbert Post zal dekken. De voetbalclubs voeren vandaag en morgen niet deelne- aan dat ze toch al veel meer uitga- i het toernooi om het Ne- ...1 hebben, vooral door de stijging df lands kampioenschap sprint i van de enpreiekosten Utrecht. De Drentse allrounder zet Bij de tennisverenigingen ligt ^fs °P de kwalificatievierkamp het iets anders. Per jaa? bltaalt de halverwege volgende week, waar gemeente aan onderhoud voor de twee startbewijzen voor de Euro tennisbanen gemiddeld 75 gulden Pese titelstrijd in Eskilstuna te ver- per tennisser. Die tennisser moet ai^nen zUn daarvoor echter 85 gulden betalen. Met andere woorden In verband met een rugblessure, tarief ^em voriêe we^k tijdens de de "tennisclubs Ts'nu'al veel te drie-landenwedstrijd ook parten speelde, wil Post geen onnodige n- nemen. Post wordt vervan- De tarievenproblematiek komt gen door A-junior Tjerk Terpstra. i week aan de orde de raadscommissie sport tie. Later deze maand zal de voltal Bij de dames moest kernploeglid Maija Adema van de deelnemers lijst worden geschrapt. Tijdens de lige gemeenteraad zich buigen Jcc*i?rln „1°^! de tarieven. Waar Gijs van Heumen als coach het veld om studieredenen heeft derhalve kon bogen op het bezit beëindigd. BILTHOVEN (ANP) - De Neder landse zaalhockeyselectie heeft gisteravond in Bilthoven een rui me overwinning (11-6) geboekt op Canada, ook deelnemer aan het toernooi om de FIH-beker, volgen de week in Londen. De Olympi sche kampioen op het veld, liet zien ook in de zaal een geducht te genstander te zijn, al hadden de Nederlandse speelsters bepaald baat bij de'produktiviteit van Fie- ke Boekhorst bij strafhoekslagen. l specialisten voor de dode helpen met technisch niet onaardi ge speelsters, die het echter aan koelbloedigheid ontbrak. Neder land won vooral door de individue le kwaliteiten van ervaren interna tionals als Boekhorst, Irene Hen driks en Sophie von Weiier, die haar internationale loopbaan op Met deze Olympische kern, aan- van Doorn, demarreerde Oranje na rust, die met een voorsprong van 5-3 was aangebroken. In het begin van de tweede helft werden door de Belgische scheidsrechters een fors aantal strafcorners en strafbal- len toegekend. De Nederlandse specialisten profiteerden gretig. ijs zal houden. Haar vervangster is Yvonne Ottenhof. Bijde heren ver schijnen 24 sprinters aan de start; er zullen 20 dames op de Vechtse Banen rijden. Kernploegcoach Henk Gemser kondigde gisteravond tijdens de loting aan de beveiliging van de Utrechtse kunstijsbaan nauwlet tend in de gaten te zullen houden. Scheidsrechter Wiebe Brouwer zegde toe dat de baan door middel van matrassen zal worden bevei ligd. De matrassen zijn afkomstig van de baan in Alkmaar. Door gaans wordt de beveiliging door autobanden in Utrecht voldoende gedacht. De loting had het volgende resul taat: 500 meter dames: Eerste rit: Els Meijer (Drie- mond)-Thea Limbach (Em- meloord), 2: Marieke Stam (Eg- mond)-Ingrid Haringa (Velsen), 3: Yvonne van Gennip (Haarlem)-Ria Visser (Almere), 4: Alie Boorsma (Drachten)-Petra Moolhuizen (Weesp), 5: Boukje Keulen (Inr- sum)-Griet Mulder (Ureterp), 6: Yvonne Ottenhof (Blaricum)- hris- tine Aaftink(Baambrugge), 7: In- grid Paul (Zevenhuizen)- Alida Pasveer (Groningen), 8: Trijnie Nieuwenhuis (Oosterzee)-Gea Ro sing (Gieterveen), 9: Marja Struick (Den Haag)-Anita Loorbach (Sap- pemeer), 10: Coby Borst (Kromme nie) - Erna Uitham (Groningen) 500 meter heren: Eerste rit: Jaco Mos (Rhooi Frits Schalij (Weesp), 2: Hein V< geer (Haastrecht)-Harm van d Pal (Oosterzee), 3: Sies Uilken (Heerenveen)-Jan Ykema (Harli gen), 4: Ron Ket (Amstelveei Hans Janssen (Delft), 5: Peter v; Leeuwen (Eindhoven)-Geert Ki per (Oldeholtwolde), 6: Hilbert v; der Duim (Heerenveen)-Ben v; der Feltz (Enter), 7: Lieuwe t Boer (Ureterp)-Bouke Jonkm. (St. Nicolaasga), 8: Tjerk Terpst (Engelum)-Leo van Geest (Po< dijk) 9: Victor van den Hoff (Haé lem)-Henk Groen (Emmen), 10: P ter de Kant (Zuidlaren)-Henk Hc pes (Heerenveen), 11: Robert Vu derink (Raalte)-Emiel Hopm; (Het Zand), 12. Ronald West (Langweer)-Jan Nieuwenhuiz< (Nieuwkoop). 1000 meter dames: 1: Stam - Limbach, 2: Van Ge nip-Moolhuizen, 3: Boorsma-Ke len, 4: Meijer- Haringa, 5: Visse Mulder, 6: Ottenhof-Loorbach, Uitham-Borst, 8: Nieuwenhui Pasveer, 9: Struick-Paul, 10: R sing-Aaftink. 1000 meter heren: 1: Van der Duim-Ket, 2: Van d Pal-Ykema, 3: Kuiper-Van Lee wen, 4:Janssen- van der Feltz, Schalij-Uilkema, 6: Vergeer-Mo 7: Vunderink-Westra, 8: De Kar Hospes, 9: Van den Hoff-Hopma 10: Groen-De Boer, 11: Terpstr Van Geest 12: Jonkman - Nieuwe: huizen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10