Gauw zekerheid over steun ADM Toename telefoonverkeer ondanks daling inkomens Tien miljoen gulden nodig Kleinbedrijf heeft 30.000 extra banen voor jeugd 'WWV onderbrengen bij bedrijfsverenigingen SVZ pessimistisch over sociaal klimaat haven Argentinië betaalt bijna drie miljard aan de banken Israëlische banken manipuleerden beurs Britse mijnwerkers opgeroepen tot werk WOENSDAG 2 JANUARI 1985 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - Minister van Aardenne (economische zaken) zal het overlevings plan van de vakbonden voor de Amsterdamse reparatiewerf ADM nauwlettend en snel bestuderen. Wellicht aan het eind van de week al zal hij uitsluitsel geven over onder meer een steunverzoek tot een bedrag van tien miljoen gulden. De minister heeft echter al laten weten dat het een moeilijke zaak zal worden, aldus G. Honing, bestuur der van de Industriebond FNV. De bonden willen via het plan, dat de steun heeft van de werfdirectie en de commissarissen van het be drijf, de volledige werkgelegen heid (880 man) tenminste drie jaar handhaven. Het plan is opge bouwd rond de winstgevende, maar met risico's omklede verbou wing van een kruiser uit Peru. Voorts via aan te trekken reparatie- werk (al is deze markt verre van florissant) en het toeleveren aan andere metaalbedrijven in de Am sterdamse regio. Voor dat plan is tien miljoen gul den nodig van de overheid in de vorm van een overbruggingskre diet. Voorts moeten de schuldei sers tijdelijk afzien van hun vorde ringen en de rente die daarop moet worden betaald en zullen de werk nemers ook hun bijdrage moeten leveren. De aanvankelijk door de APM DEN HAAG (ANP) - In het mid den- en kleinbedrijf zijn in het af gelopen jaar 30.000 extra arbeids plaatsen voor jongeren geschapen. In 1985 zouden tenminste net zo veel jeugdige werklozen in deze sector aan werk geholpen moeten worden, en dat streven lijkt een haalbare kaart. Dat zei voorzitter Oosterhof van het Koninklijk Ne derland Ondernemersverbond (KNOV), gisteren voor de TROS- radio. Bij het merendeel van de nieuwe banen gaat het om zogenaamde leer-werkovereenkomsten, aldus Oosterhof. Hij wil uit de resultaten niet zonder meer concluderen dat de aanpak van de jeugdwerkloos heid in het midden- en kleinbedrijf voor 100 procent geslaagd is: „Bij zulk een probleem kan men nooit tevreden zijn, maar men kan wel constateren dat hier in elk geval de krachtsinspanning geleverd wordt die geleverd kan worden", aldus Oosterhof. Beroepsbevolking De Nederlandse beroepsbevol king (werkenden en werklozen) heeft per 1 januari 1985 een om vang bereikt van 6.055.000 perso nen: 3.904.000 mannen en 2.151.000 vrouwen ofwel 68 procent van de mannelijke bevolking respectieve lijk 36 procent van de vrouwelijke bevolking van 15 jaar en ouder. Dit blijkt uit maandag gepubliceerde ramingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tevens blijkt uit deze ramingen dat bijna 5,5 mil joen personen tot de afhankelijke beroepsbevolking gerekend kun nen worden. Varkens Het ministerie van landbouw en visserij heeft voor de jaren 1985 tot en met 1987 ongeveer veertien mil joen gulden beschikbaar voor de stimulering van onderzoek- en ont wikkelingsactiviteiten in de var kensvleesindustrie. Minister Braks acht deze extra prikkel in het ver nieuwingsproces nodig om de con currentiepositie van de sector die jaarlijks voor ongeveer vier miljard gulden exporteert te verbeteren. Informatie Het aantal gegevens over bedrij ven in de registers bij de Kamers van Koophandel wordt volgend jaar flink uitgebreid. Behalve de juridische gegevens wordt nu ook informatie over de omvang van de onderneming en de financiële jaar rekeningen opgenomen. De uit breiding van het openbaar register gebeurt in het kader van Europese richtijnen. Nu bestaat het register slechts uit gegevens over de juridische vorm van het bedrijf, over de eige naars en over het gestorte vermo gen. Uit de nieuwe informatie kan worden gelezen hoeveel mensen er in dienst bij een onderneming zijn en welke nevenvestigingen er zijn. Bovendien komen er nu jaarcijfers in het register. Verkeerswet In Zwitserland is op 1 januari de omstreden wet in werking getre den volgens welke alle binnen- en buitenlandse automobilisten, die de Zwitserse autosnelwegen willen berijden, een speciale heffing moe ten betalen. Voorts worden de ma ximumsnelheden van 100 kilome ter per uur op buitenwegen en 130 kilometer per uur op autosnelwe gen teruggebracht tot 80, respectie velijk 120 km/u aangevraagde herstelfinanciering van 25 miljoen gulden is niet no dig, aldus Honing. Het college dat minister Van Aardenne daarover moest adviseren, oordeelde nega tief, waardoor de ADM acuut in de problemen raakte. "Als er dan geen verdere steun op basis van de criteria van de herstelfinanciering mogelijk is, dan maar niet", aldus Honing. Als alternatief vragen de bonden nu het overbruggingskrediet van tien miljoen gulden. Daardoor ont staat volgens Honing een duidelij ke situatie: "Als de werf omvalt is iedereen zijn geld kwijt en de werknemers hun baan". De werk nemers dragen in het plan bij on der meer via het afzien van hun bo nus, voorts zal vijf procent van het salaris worden gereserveerd, wat over drie jaar zal worden verre kend met de winst van de krui serorder Volgens wethouder Heerma van Amsterdam is minister Van Aar denne, mocht deze het ADM-plan afwijzen, bereid om met gemeen ten en provincie te bekijken of het mogelijk is of en hoe er reparatie- capaciteit in Amsterdam kan blij ven bestaan. Daarbij staan volgens Heerma een aantal mogelijkheden open, waarbij uitstel van betaling voor de hand ligt. Twee jaar geleden, toen ADM eveneens in de problemen zat, op perde de minister zelf het zoge noemd "technisch faillissement" van de reparatiewerf, vanwaaruit dan een nieuwe reparatiewerf op gezet zou kunnen worden. Over die variant liet Heerma zich niet uit. "Het gesprek is aan de gang en nog open," zo besloot hij. Amsterdam is één van de schuld eisers van ADM, via een vordering van vijf miljoen. Voorts is de ge meente aandeelhouder voor een miljoen, heeft het een voor ADM gunstig erfpachtcontract afgeslo ten en is het eigenaar van twee dokken. De Staat staat garant voor verliezen bij eventuele verkoop van die dokken. Heerma is bereid de gemeenteraad te vragen ak koord te gaan met bevriezing van de schulden, onderdeel van het overlevingsplan. Volgens werfdirecteur Bosman bedraagt de totale schuld van de ADM "enige tientallen miljoenen guldens". De Amsterdamse werf ADM, mensen werken. AMSTERDAM (ANP) - Het So ciaal Fonds Bouwnijverheid (de bedrijfsvereniging in de bouw) is zeker in staat om de uitvoering van de WWV over te nemen van de so ciale diensten, als volgend jaar WW en WWV in één nieuwe wet samen gevoegd zijn. Dat zei directeur drs J. Neervens van het SFB vandaag tijdens een bijeenkomst in Amster dam. Hij meent dat de werkloze bouwvakker beter af is als hij ge durende zijn volledige werkloos heidsperiode onder de vleugels van de bedrijfsvereniging voor de bouw blijft. Bovendien is het SFB reeds vol ledig toegerust voor de uitvoering van de WWV. De noodzakelijke, ver doorgevoerde automatisering is al enige tijd afgerond en het per soneelsbestand is daarop afge stemd. Het SFB beschikt over de juiste mensen om de extra taak uit te voeren. Voor de bouwvakker, de man waarvoor wij werken, is dat een groot voordeel. De overgang van WW naar WWV kan geruisloos verlopen, aldus drs Neervens, die de kritiek van de sociale diensten als zou de begeleiding van de werkloze in gevaar komen be strijdt. Ook het SFB is heel goed in staat die begeleiding te geven, meent hij. Hoe de daadwerkelijke overgang van de WWV naar de bedrijfsver enigingen gestalte moet krijgen is Neervens nog niet duidelijk. Ook (foto and financieel is de zaak nog niet rond (wie gaat de premie van de nieuwe regeüng betalen?) en daarmee is de afwachtende houding van het be drijfsleven wel verklaard, aldus Neervens. SFB-directeur Neervens hekelde de overheid, die de bedrijfsvereni gingen regelmatig op het verkeer de been zet. Aangekondigde maat regelen gaan op het laatste mo ment niet door of percentages wor den te laat vrijgegeven. Dat heeft nervositeit bij de uitkeringsgerech tigden tot gevolg, voor wie bij voorbeeld dubbelde kortingen in een maand dreigen, als een maatre gel niet tijdig kan worden doorge voerd. De hoogte van de uitkerin gen laat een dergelijke forse ader lating niet toe, meent Neervens, die vraagtekens zet bij de maat schappelijke aanvaardbaarheid van zo'n beleid. Hij wijst erop dat het SFB er ook nu weer in is ge slaagd de kortingspercentages in de uitkeringen van januari te ver werken. Neervens omschreef 1984 als we derom een weinig rooskleurig jaar voor de bouwnijverheid. Er wer den ongeveer 88.000 aanvragen om een uitkering wegens werkloos heid ingediend, ongeveer evenveel als in 1983. Het lopende bestand daalde met ongeveer 22 procent, wat komt doordat veel werklozen hun maximum WW-tijd (een half jaar) erop hebben zitten en uit ge zichtsveld van het SFB verdwij- HILVERSUM (ANP) - Directeur Zeebregts van de werkgeversorga nisatie SVZ in de Rotterdamse ha vens is niet erg optimistisch over het sociale klimaat in die havens in 1985. Vooral de stukgoedsector, al dus Zeebregts maandagochtend voor NCRV-radio, blijft een bron van sociale zorg. De werkgelegenheid in die sec tor is volgens Zeebregts altijd nog de helft van de werkgelegenheid in de Rotterdamse haven, „terwijl ze iets van vijf procent doen van de bedrijvigheid". Die arbeidsintensi viteit verdwijnt, aldus Zeebregts. Zowel die werkgelegenheidspro- blematiek als de nieuwe CAO die per 1 april moet gaan lopen doen bij Zeebregts het vermoeden rijzen dat het wel eens een*harde tijd zal' kunnen gaan worden. Zeebregts maakte de vakbewe ging het verwijt dat hij daarmee als werkgeversvoorman niet het soort contacten kan hebben „wat je wel zou willen hebben om eens rustig op informele wijze de gang van za ken in de havens door te spreken". Zelf ziet hij geen kans verbetering in die situatie te brengen. „Om iets te verbeteren moetje met z'n twee ën zijn". TEL AVIV (GPD) - De banken in Israël hebben met medeweten van de centrale bank en het ministerie van financiën jarenlang de beurs noteringen van hun aandelen ge manipuleerd, waardoor in oktober 1983 een groot deel van deze waar depapieren van het ene op het an dere moment niets meer waard wa ren. Hoewel de president van de centrale bank en de toenmalige mi nister van financiën, Joram Aridor (Likoed), al maanden tevoren wis ten dat een 'beurskrach' met ramp zalige gevolgen onvermijdelijk was, grepen zij niet in. door Taco Slagter Dat staat in een maandag gepu bliceerd rapport van de Israëlische rekenkamer, dat in Israël grote op schudding heeft veroorzaakt. Een financieel schandaal van deze om vang was in de korte geschiedenis van de staat Israël nog niet eerder voorgekomen. Bij het ineenstorten van de effectenbeurs, vijftien maanden geleden, verloren hon derdduizenden Israëli's miljarden guldens. Premier Peres heeft gisteren met instemming van het kabinet en de Knesset (het Israëlische parle ment) een diepgaander onderzoek (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - Het binnenlands telefoonverkeer is on danks een sterk verminderde groei van het aantal aansluitingen in 1984 met vier procent toegenomen, evenals het jaar ervoor. Het inter nationale telefoonverkeer steeg met acht procent, aldus PTT-direc- teur-generaal Wit vandaag in zijn nieuwjaarsbericht. De daling in de groei van het aan tal telefoonaansluitingen is niet al leen te wijten aan een minder gun stige inkomensontwikkeling. Voor het grootste deel (zeventig procent) wordt de daling veroorzaakt door andere oorzaken zoals het overlij- BUENOS AIRES (AP) - Argenti nië heeft volgens afspraak voor het einde van 1984 850 miljoen dollar (bijna 3 miljard) achterstallige rente betaald aan zijn banken, zo is maandag in de Argentijnse pers meegedeeld. De rente werd onder meer be taald met een lening van 500 mil joen dollar van het Amerikaanse ministerie van financiën, waarvoor vrijdag goedkeuring werd ver leend. Op diezelfde dag keurde de directie van het Internationale Mo netaire Fonds een economisch pro gramma van Argentinië goed en verstrekte het land een nieuw over- bruggingskrediet van 1,4 miljard dollar. De rente werd voorts afgelost met 250 miljoen dollar uit de Ar gentijnse valuta-reserves en met 100 miljoen dollar uit leningen van andere, niet nader genoemde La tijns Amerikaanse landen, aldus het hoofdstedelijke dagblad Cla- rin. De krant vermoedde dat die landen Brazilië, Mexico, Venezuela en Colombia waren. Argentinië beloofde vorige week in het kader van de herfinanciering van zijn schuldenlast van 46,5 mil jard dollar de achterstallige rente voor het einde van het jaar te beta len. den van een abonnee, verhuizing naar een bejaardenoord en veran deringen in samenlevingspatro- Weliswaar stijgt ook het relatief geringe aantal gevallen waarbij het inkomen wèl een rol speelt. Maar deze opzeggingen - waaronder nog al wat afsluitingen wegens wanbe taling - worden echter meer dan goed gemaakt door de toetreding van nieuwe telefoonabonnees. Vol gens de PTT is zelfs in de categorie huishoudens met niet meer dan een minimuminkomen van 23.900 gulden nog steeds sprake van een stijging van het percentage tele- foonbezitters. Het percentage in deze categorie bedraagt thans on geveer 85 procent. De PTT verwacht voor de ko mende jaren een verdere daling van de groei onder invloed van de marktverzadiging. Bellen in het binnenland wordt zoals bekend in veel gevallen duurder. In het zoge noemde basistariefgebied (in de naaste omgeving) gaat vanaf 1 maart ook 's avonds en in het weekend een tijdtellend tarief gel den. In 1986 zal hetzelfde met loka le gesprekken gebeuren. Celge- sprekken worden in 1985 duurder Honderdduizenden gedupeerden van een staatscommissie aange kondigd, die onder meer de op dracht krijgt de schuldige bankiers op te sporen en de politiek verant woordelijken voor het drama te ontmaskeren. Voor de directeuren en commissarissen van het bank bedrijf gaat het daarbij in de eerste plaats om de vraag of er sprake is van strafbare feiten, zoals fraude en andere economische delicten. De president van de centrale bank van Israël en minister Aridor zul len moeten aantonen dat zij hun in de wet vastgelegde plichten als toezichthouders van het bankwe zen niet hebben verzaakt. Voorzitter Tunik van de Israëli sche rekenkamer ging na dat de banken in de jaren tussen 1977 en 1983 de marktwaarde van hun aan delen kunstmatig verdrievoudig den, zonder dat daar een reële te genwaarde tegenover stond. Het publiek kon op een aantrekkelijke wijze veel geld lenen, echter op voorwaarde dat het belegde in bankaandelen. Kleine zelfstandi gen werden 'lekker' gemaakt voor kredieten, als zij er maar effecten voor terug kochten. Wie schulden bij de bank had, mocht de afbeta ling uitstellen, maar met de ver plichting de schuld te vergroten om dat bedrag vervolgens te inves teren in effecten van de geldschie ter. Op die manier wekten de banken de indruk dat de 'honger' naar hun waardepapieren en het daaraan verbonden vertrouwen ontembaar was, dat als gevolg daarvan de beursnoteringen voor de overge waardeerde effecten dagelijks als ruimteveren omhoog schoten. Bo vendien had ook de voorthollende inflatie de Israëli's in de armen van de banken gedreven, in de ver wachting dat dergelijke beleggin gen wel 'safe' zaten. Toen het langzaam wakker ge worden speculerende pubhek in oktober 1983 met 3,5 miljard gul den aan bankaandelen de effecten beurs in Tel Aviv overrompelde, was de 'krach' een feit. In één klap waren banken hun geldreserves kwijt en hadden zij geen cent meer in kas om de overige massaal ter verzilvering aangeboden aandelen op te kopen. De staat moest bijspringen om een totaal bankroet van Israëls toch al zo precaire economie te voorkomen. De Israëlische rege ring nam de verplichting op zich om de nog uitstaande aandelen ter waarde van ruim 21 miljard gulden in de loop van zes jaar van het pu bhek op te kopen. Tegen een van zelfsprekend veel lagere koers en rente dan ooit voor de ineenstor ting van de beurs. De rekenkamer berekende het verhes voor de staatskas op ruim 7,5 miljard gul den. Gepensioneerden, die hun een malig uitgekeerde pensioen aan de banken toevertrouwden, zijn bro deloos. Verhalen over zelfmoord na de ineenstorting van de beurs. Middenstanders die op de fles zijn gegaan. Fabrieksarbeiders die hun huis hebben verspeeld. En een kib boets, die in strijd met het op het socialisme geïnspireerde zionisme in een klap 3 miljoen gulden ver loor. op de korte afstand en goedkoper op de lange afstand. De PTT heeft pér 1 januari de ta rieven voor telefoongesprekken naar verreweg de meeste landen buiten Europa verlaagd en de tarie ven voor telefoongesprekken naar landen dichter bij huis, zoals Bel gië, West-Duitsland, Oost-Duits- land, Denemarken, Frankrijk, En geland en Zwitserland verhoogd. Technici Het feit dat de PTT een aantal ar beidsvoorwaarden van de rijks overheid dient te volgen is volgens Wit een belemmering bij het aan trekken van hbo'ers en academici voor functies op onder meer auto- matiserings-, commercieel, tech nisch en financieel-economisch ge bied. Becijferingen voor de jaren 1985/ 1986 wijzen uit dat de PTT jaarlijks minimaal 400 HBO'ers en academi ci moet aantrekken. Volgens de PTT leidt dit tot een verdubbeling van de vraag naar personeel op de betrokken arbeidsmarkt, terwijl de PTT niet de enige is die wil werven in deze schaarse categorieën. Het staatsbedrijf is in verband daarmee zelf al begonnen met de opleiding van medewerkers. Beurs Amsterdam Noteringen van woensdag 2 januari 1985 (tot 12:30 uur) AANDELEN la^é9|in 17200 binnenland doorlopend 173.00 109.00 252 50 260.5C 2050.00 2140.00 425.00 40.70 329 00 LONDEN (AP) - Met pagina-grote advertenties in de dagbladen heeft de directie van de Britse staatsmijnen de werknemers die al 43 weken sta ken gevraagd het nieuwe jaar goed te beginnen en op 2 januari het werk "Stel uzelf deze vraag: Wat kan ik winnen door nog langer in staking te blijven?" luidde de kop van de advertentie, die werd geplaatst op kosten van de Nationale Kolenraad (NCB). "Het eerlijke antwoord is niets". Mijnwerkers die weer aan het werk gaan wordt in het vooruitzicht gesteld dat zij op een eerste maandsalaris in het nieuwe jaar kunnen rekenen van tegen de 1000 pond (fl 4060,-) waarin is begrepen hun normale loon plus vakantiegeld en enkele extra toeslagen. Leider Scargill van de mijnwerkersbond NUM had echter een geheel andere nieuwjaarsboodschap: "Geef niet toe en we zullen winnen". Vol gens Scargill zit er niets nieuws in de advertentie van de NCB. "Ze geven nog steeds aan dat ze de bedrijfstak op zo menselijk mogelijke manier zullen afslachten," zei Scargill. Hij liet weten het nieuwe jaar met vertrou wen tegemoet te zien hoewel de NUM niet meer over haar eigen tegoeden kan beschikken, omdat daarop gerechtelijk beslag is gelegd, en een derde van de NUM-leden geen heil ziet in voorzetting van de staking. Minister van energie Walker verklaarde afgelopen weekeinde dat de bevolking niet bang hoeft te zijn voor rantsoenering van de stroom, omdat de kolen- voorraad op voldoende peil is om 1985 door te komen schim*" telegraaf c buitenland beleggingsinst. NG offoéle not geschorst 1205 00 1215.00 314.00 315.00 OBLIGATIES staatsleningen bng bg11'/4 8 bg 1OV4 8 bg 8^ 6411-09 107.5 bedrijfsleven 107 00 107 0C 103.30 143 70 h 12 80-88 h9'/2 79-87 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 7.26 BNG leningen 7 38 Pandbneven 7.56 Goud en zilver Goud onbewerkt. 35150-35650. Zilver onbewerkt: 690-760 Beursoverzicht e aandelenmar* Zeer v De Amslerdamse effectenbeurs is 1985 begonnen met een ware koersexplosie Bij vri|wel alle sec toren van de aandelenmarkt gin gen de noteringen in snel tempo naar boven,waarbij diverse re cords sneuvelden. De vraag kwam voor een aanzien lijk deel uit het binnenland Er zijn veel kleine opdrachten en dat duidt op vraag van het publiek Ook zijn er (linke orders van institutionele beleggers en vanuit het buitenland. dat het algemeen indexcijtc. het ANP-CBS vandaag ruim schoots boven de 185 zal uitko- Koninklijke Olie werd f4,50 duur der en Unilever trok met zeven gul den aan Ook Akzo en Hoogovens deden het goed. De verzekeraars lagen vanochtend zeer vast in de markt en deze fond sen stegen tot niet eerder bereikt hoogten

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9