Gemeentegarantie verruimd Milj oenenbr anden tijdens nieuwjaar Doden in verkeer door gladde wegen Acht gewonden na wraakactie man 'nieuwjaarstunt x Avondshnting horeca Zeedijk tot 10 januari Huurverhoging stadsvernieuwingsgebieden maximaal 4 procent ««SBSWI WOENSDAG 2 JANUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Viering over het algemeen rustig verlopen DEN HAAG (ANP/GPD) - De overgang naar het nieuwe jaar is weer op verschillende plaatsen in ons land gepaard gegaan met vernielingen, brandjes en opstootjes. Toch is de oudejaarsnacht over het algemeen rustig verlopen. De politie schrijft dit met name toe aan het feit dat het regende, waardoor de meeste mensen binnen bleven. DEN HAAG (GPD) - De parle- mentaire pers heeft Cees van Dijk, de voorzitter van de RSV-enquete- commissie, gekozen tot politicus van het jaar 1984. Bij de jaarlijks door het weekblad De Tijd georga niseerde verkiezing kreeg Van Dijk (CDA) 128 punten, waarmee hij een riante voorsprong heeft op premier Lubbers (in 1983 nog eer ste) die met 65 punten als tweede eindigde. De enquêtecommissie is in de uitslag royaal vertegenwoordigd: de derde plaats is voor Joekes (VVD), ondervoorzitter van de commissie, terwijl in de uitslag ook de socialist Marcel van Dam (zevende) en de RSV-commissie als geheel (elfde) voorkomen. PvdA-fractieleider Joop den Uyl werd vierde en GPV-voorman in de Kamer Schutte vijfde. Enkele motiveringen die de jury leden hebben gegeven bij hun stem op Cees van Dijk: zijn intege re en onderkoelde wijze van presi- Pers kiest Van Dijk tot politicus van het jaar deren van de RSV-enquetecom- missie: scherpzinnig rechter over schandalige oplichters; hij vindt vrouwen mooier dan (RSVjsche- pen. Over Ruud Lubbers: koele stra teeg, dompteur van Ruding, tam- gemaakte leeuw; politicus in hart en nieren en daarenboven een bril jant denkend econoom. Over Bij Den Uyl: redt zijn partij door het besluit aan te blijven (tot '87 wan neer Max van den Berg definitief naar Zuid-Amerika is afgereisd). Staatssecretaris Ploeg (land- voorzitter RSV- Dljk (foto ANP) Boeing 747 in problemen SCHIPHOL (ANP) - Een Boeing 747 van de KLM is maandagavond laat vlak voor de landing op Schip hol in moeilijkheden geraakt door elektrische ontladingen die het vliegtuig troffen. Bij de landing zijn daardoor mogelijk een aantal wielen geblokkeerd als gevolg waarvan negen van de in totaal achttien banden sprongen. De 185 passagiers hebben het vliegtuig op de baan moeten verlaten. De Boeing, de PH-BUD, had een lijnvlucht Colombo-Amsterdam uitgevoerd. Rond half elf maan dagavond werd het toestel door het natuurverschijnsel getroffen op het moment dat het laatste gedeel te van de landing was ingezet. Alleen in Den Haag kwam het tot relletjes. Hier werden 33 personen aangehouden, het merendeel we gens het gooien van stenen naar de politie. Vijftien politieagenten raakten licht gewond. Een groot aantal branden heeft tijdens de jaarwisseling voor mil joenen guldens schade aangericht. In de Noordhollandse gemeente Uithoorn ging een winkelcentum vrijwel geheel in vlammen op. Van het winkelcentrum dat ongeveer 20 winkels telde staan alleen een bankgebouw en een winkel nog overeind. De schade wordt ge raamd op ten minste 25 miljoen gulden. De brand is vermoedelijk ont staan door het gooien met brand bommen. Ook het gemeentehuis van Uithoorn is namelijk maan dagnacht met brandbommen be stookt. Door drie ramen van het stadhuis werden molotov-coctails naar binnen gegooid. De brand weer van Uithoorn was er echter tijdig bij, zodat de schade daar tot een minimum beperkt bleef. Van de daders is nog geen spoor. In Odijk (gem. Utrecht) is gister ochtend een jongerencentrum ge heel afgebrand. De politie ver moedt dat de brand door baldadige jongeren is aangestoken. De scha de wordt geraamd op vele tonnen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het jongerencen trum, een verbouwde boerderij met een rieten dak, stond in een minimum van tijd in lichterlaaie. Toen de brandweer na anderhalf uur het vuur meester was, was er van het pand weing of niets meer over. In de eerste uren van het nieuwe jaar is in het Utrechtse plaatsje Wil- nis de daar gevestigde post van de rijkspolitie geheel afgebrand. De politie vermoedt dat er sprake is van brandstichting. De schade wordt geschat op ongeveer 200.000 gulden. In het centrum van Almelo is maandagavond een gebouw met baby-artikelen in vlammen opge gaan. De schade bedraagt zeker twee ton. De brand is volgens de politie van Almelo vermoedelijk ontstaan doordat vuurwerk via een kapotgeslagen ruit naar binnen is gegooid. Omdat het merendeel van de opgeslagen goederen van po lyester was, kwamen bij de brand giftige dampen vrij. Ook op verschillende andere plaatsen in het land moest de brandweer in actie komen voor be ginnende brandjes in onder meer scholen, clubgebouwen en sloop- panden. In bijna alle gevallen zijn de branden aangestoken of ont staan als gevolg van vuurwerk. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij de branden nergens voor gedaan. Volgens de diverse politiekorp sen in het land heeft de regen er voor gezorgd dat de oudejaars nacht zonder al te veel incidenten kon verlopen. Het slechte weer was er de oorzaak van dat veel mensen, na het afsteken van vuur werk, weer snel het vertier bin nenshuis opzochten. Een inwoner van Heemskerk raakte ernstig ge wond toen een doos vuurwerk ont plofte. Het brandwondencentrum in Beverwijk heeft het tijdens de jaarwisseling rustig gehad. Er zijn daar geen vuurwerkslachtoffers geregistreerd. In Amsterdam, Rotterdam en Utrecht verliep de jaarwisseling zeer rustig. In de hoofdstad wer den alleen op een aantal plaatsen autowrakken in brand gestoken; in Rotterdam-Zuid gooide baldadige jeugd ruiten in van een school. Vier jongens werden naar het bu reau meegenomen omdat ze ge vaarlijk vuurwerk hadden ge maakt. In Leeuwarden en Gronin gen werden in totaal twintig men sen aangehouden op verdenking van diefstal en geweldpleging. De politie in de noordelijke provincies sprak echter toch van een rustige oudejaarsviering. Ook in Nijmegen moest de ME enkele malen optre den tegen jeugdige vandalen. De trieste resten van het uitgebrande winkelcentrum in Uithoorn. Van de 20 winkels e vrijwel niets over. DEN HAAG (ANP) - De sluiting 's avonds na acht uur van horecabedrij ven zonder alcoholvergunning op de Amsterdamse Zeedijk blijft gehand haafd tot uiterlijk 10 januari. De Raad van State heeft maandag beslist dat deze noodmaatregel van de gemeente volgende week donderdag wordt geschorst. Het gemeentebestuur zal op die dag de bezwaarschriften van middenstanders behandelen die sinds 6 december 's avonds moeten slui ten in verband met het bannen van drugsverlaafden op de Zeedijk. Vier Chinese restauranthouders en een snackbar-exploitant hadden de Raad van State gevraagd om schorsing van de gemeentelijke maatregel, die er op neerkomt dat zij hun overlast-vergunning kwijt zijn. Zij wezen er op dat de cafés en restaurants met alcoholvergunning wel tot diep in de nacht open mogen blijven. De gemeente beroept zich er op dat in die bedrijven geen verslaafden naar binnen vluchten als de politie patrouil leert. Een Amsterdamse politieman, hoofdinspecteur J. Dietz van het bureau Warmoesstraat, verklaarde maandag tegenover de staatsraad dat het ef fect van de sluiting van „niet-café-achtige gelegenheden" optimaal was gebleken, wat betreft de verslaafden. Door het samenscholingsverbod was sinds 31 oktober het verslaafden- bestand op de Zeedijk al gedaald van ruim 800 tot iets meer dan honderd. Volgens Dietz bleven alleen nog de echte criminele figuren over „die totaal niet gevoelig zijn voor overheidsoptreden en ongelimiteerd door gaan met dealen en beroven". Na de sluiting van hun toevluchtsoorden waren zij ook verdwenen. Scheepswrakken 'gaan verloren voor wetenschap' AMSTERDAM (GPD) - Al meer dan de helft van de ruim honderd historische scheepsw rakken is verloren gegaan, zon der dat de wetenschap zich er mee bezig heeft kunnen hou den. Daarom moeten de scheepswrakken beter worden beschermd. Dat schrijft de Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen in een brief aan minister Brinkman (WVC). Het gaat met name om de wrakken van de Vereenigde Oostindische Compagnie (VOC), zo'n honderd in totaal, die door de ontwikkeling van de duiktechniek toegankelijker zijn geworden. De duikers zijn wel geïnteresseerd in de wrak ken, maar niet in de weten schap. Belangrijk historisch-weten schappelijk onderzoekmate riaal wordt hierdoor vernietigd. In de meeste gevallen worden vondsten uit hun verband ge haald, opmetingen niet of maar half gedaan en wordt er geen wetenschappelijk verslag uit gebracht. De Akademie wil dat de mi nister regels opstelt, die beper kingen opleggen aan het dui ken naar scheepswrakken. De Monumentenraad heeft daar over al een advies uitgebracht. Ook moet de overheid wegen zien te vinden om de wrakken van Nederlandse schepen te beschermen, die zich elders in de wereld bevinden. HEESCH (GPD/ANP) - Zes jon gens en een meisje zijn in de oude jaarsnacht gewond geraakt toen een 20-jarige man plotseling het vuur opende op een groep bezoe kers van een jeugdsocieteit in het Noordbrabantse Heesch. Twee slachtoffers zijn er ernstig aan toe. De schutter kon vrijwel direct na zijn daad door omstanders worden overmeesterd en worden overgele verd aan de politie. Tijdens een eerste verhoor verklaarde de man dat hij zich wilde wreken op een van de slachtoffers. Het drama speelde zich gister morgen om half zes af. Op dat mo ment bevond zich een aantal men sen voor de deur van sociëteit De Meule in het centrum van Heesch. De 20-jarige man richtte zijn wa pen op de aanwezigen en vuurde diverse schoten af. Alle slachtof fers werden direct overgebracht naar een ziekenhuis in Oss. De 29-jarige J. van Z. uit Heerlen heeft op nieuwjaarsdag een val van af de zevende etage van zijn flat overleefd. De man werd 's morgens vroeg tijdens een ruzie door de 19- jarige I.K. over de railing van de zevende etage naar beneden ge worpen. K. was in de nacht van maandag op dinsdag op bezoek bij zijn vriendin, de 30-jarige G.N., die in het flatgebouw woont. Tegen de ochtend kregen beiden ruzie. De vrouw zette haar vriend met veel misbaar de deur uit. K. nam dit niet en sloeg zijn vriendin in het gezicht. Op het moment dat K. toch weer de woning van zijn vriendin wilde binnengaan schoot een buurman de vrouw te hulp. Van Z. posteerde zich in de deuro pening, maar werd daarbij aange vallen door K., die Van Z. naar de galerij sleurde en hem over de leu ning naar beneden gooide. In Hilversum raakte op slag van nieuwjaar een vrouw gewond bij een vechtpartij met een buurman. Het zou daarbij gaan om een lang lopende ruzie. De man ging de vrouw te lijf met een klewang en een bijl. Hij takelde haar zo toe, dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De man is aangehou den. De 30-jarige J.W. uit Amersfoort heeft zondagavond vanuit zijn flat woning aan de Paladijnenweg te Amersfoort geschoten op een groepje van tien jongeren. De poli tie heeft dit maandag meegedeeld. De man ergerde zich volgens de politie aan het vroegtijdig afsteken van rotjes en loste zes waarschu wingsschoten. De politie heeft hem aangehouden. Hij wordt on der meer verdacht van illegaal vuurwapenbezit en waarschijnlijk poging tot doodslag. DEN HAAG (GPD/ANP) - De ko per van een woning kan sinds 1 ja nuari ook gemeentegarantie krij gen op de financieringskosten voor het afsluiten van een hypotheek. Die kosten betreffen de afsluitpro- visie over de hypotheeksom, de no tariële kosten van de hypotheekak te en de kadastrale leges. Staatssecretaris Brokx (volks huisvesting) heeft hiertoe besloten, omdat veel kopers deze bijkomen de kosten door de hoogte ervan moeten meefinancieren. De kosten van het (verplichte) advies van het bemiddelend orgaan en het (even eens verplichte) taxatierapport vie len al onder de garantieregeling. De subsidieregeling voor nieuwe premiekoopwoningen blijft onge wijzigd. Dat betekent dat de tijde lijke eenmalige bijdrage van 2000 gulden voor premie A-woningen niet meer wordt gegeven. Die pre mie was alleen bedoeld on) de ver koop van premiekoopwoningen in 1984 te stimuleren. In de regeling is met terugwer kende kracht tot 1 januari 1984 op genomen dat ook opvolgende eige naar-bewoners voor de subsidie in aanmerking komen. Voor de wo ningen die onder deze regeling val- Staatssecretaris Brokx (foto ANP) len bedraagt de subsidie voor een opvolgende eigenaar-bewoner bij een premie A-woning maximaal vijf jaarlijkse termijnen van 5500 gulden en bij een premie B-woning ten hoogste vijf jaarlijkse premies van 5000 gulden. De tweede of vol gende eigenaar krijgt nooit meer premie dan de vorige eigenaar-be woner nog zou hebben gekregen. Om voor subsidie in aanmerking te komen, moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan. De woning moet binnen elf jaar na de eerste datum van bewoning wor den doorverkocht, het belastbaar inkomen van de koper mag in het jaar voorafgaande aan de koop niet meer bedragen dan 70.000 gulden, de koper of een eventuele partner mogen geen vermogensbelasting verschuldigd zijn en de verkoop prijs van de woning mag niet hoger zijn dan de geindexeerde aankoop prijs. Huurverhoging Het kabinet wil per 1 juli de huurprijzen met 3 procent verho gen. Daarop komt nog maximaal 2 procent wanneer de huur van een woning nog niet op een redelijk ni veau is (harmonisatie). In stadsver nieuwingsgebieden van 22 ge meenten, waaronder Leiden, wordt de huurverhoging maximaal 4 procent. Dit geldt alleen voor wo ningen die de laatste tien jaar zijn verbeterd of gebouwd. Dit schrijft staatssecretaris Brokx in zijn jaar lijkse brief over de huurprijzen aan de Tweede Kamer. In de begroting voor dit jaar en de meerjarenraming was uitgegaan van een huurverhoging van 4 pro cent. Op verzoek van de Kamer heeft het kabinet de huurverho ging beperkt tot 3 procent. Vorig jaar is verhoging van de minimaal- en maximaal-redelijke huren achterwege gebleven. Deze bevriezing was eenmalig en hield verband met de voorgenomen wij ziging van het harmonisatiestelsel dit jaar. Inmiddels is, aldus het mi nisterie, besloten deze wijziging nog niet in 1985 in te voeren Om nu de aansluiting te bewaren tus sen huren van nieuwe woningen en het huurniveau van bestaande woningen is het nodig per 1 juli de minimaal en maximaal redelijke huurniveaus weer te verhogen. Ook bij de extra huurverhoging in het kader van de huurharmoni- satie wordt rekening gehouden met de wens van de Tweede Ka mer een gematigd woonlastenbe- leid te voeren. Daarom is besloten het maximumpercentage op 2 pro cent te stellen. Woningen met een in verhouding tot de kwaliteit te la ge huur kunnen dus maximaal met 5 procent in huur worden ver hoogd. In de stadsvernieuwingsgebie den van 22 gemeenten zal de helft van het harmonisatiepercentage gaan gelden voor woningen die de laatste tien jaar met rijkssubsidie zijn verbeterd of gebouwd. Dit be treft woningen die liggen in de be bouwde kom, gebouwd zijn voor 1930 en eigendom zijn van de ge meente of een woningcorporatie. De staatssecretaris heeft tevens maatregelen aangekondigd voor het beheersen van de servicekos ten. Verder wil de bewindsman een halt toeroepen aan het eenzij dig verhogen door de verhuurder van voorschotbedragen indien de verhuurder geen duidelijke speci ficatie van die kosten geeft. Voor mensen die huursubsidie ontvangen geldt eveneens dat de huren met drie procent moeten worden verhoogd. Hoeveel subsi die zij vervolgens ontvangen is vol gens een woordvoerder van het mi nisterie niet zonder meer te zeg gen, omdat dit afhankelijk is van een aantal persoonlijke omstandig heden, zoals de hoogte van het in komen en de gezinssamenstelling. BRUMMEN (ANP) - Drie mensen zijn gisterochtend door een ver keersongeval in het Gelderse Brummen om het leven gekomen. Een personenauto raakte door plotselinge gladheid in een slip. kwam op de linkerweghelft terecht en werd vervolgens frontaal ge raakt door een tegemoetkomende auto. De slachtoffers zijn de 26-jari- ge G. Hilhorst en de 23-jarige J. de Geest uit Zutphen en de 17-jarige J.H. de Kok uit Eerbeek. Een 71-jarige automobilist uit Lonneker en zijn 66-jarige echtge note zijn maandagmiddag om het leven gekomen bij een verkeerson geval in Apeldoorn. Hun auto bot ste frontaal op een auto die na een slip op de verkeerde weghelft was geraakt. De chauffeur van deze wa gen en een inzittende van de auto uit Lonneker raakten zwaar ge wond. De 47-jarige P. van de Velde uit Zoetermeer is gisteravond om het leven gekomen door een autobot sing op de provinciale weg Delft- Westerlee. Hij zat in een auto die frontaal werd aangereden door een auto die een inhaalmanoeuvre uit voerde. Drie andere mensen uit de auto van het slachtoffer raakten ge wond. Voor het leven van twee van hen wordt gevreesd. De 22-jarige mevrouw Malie paard is gistermiddag door een verkeersongeluk op Schouwen- Duiveland om het leven gekomen. De vrouw zat in de auto bij haar echtgenoot, die rijdend in een file moest remmen, in een slip raakte en in de flank geraakt werd door een tegenligger. De 73-jarige H. Harberink uit 01- denzaal is maandag door een ver- keerongeval in haar woonplaats om het leven gekomen. De vtouw werd bij het oversteken van de weg door een personenauto geschept. De bestuurder van deze personen auto verkeerde onder invloed. De 29-jarige C. van Roosendaal uit het Noordbrabantse Ulicoten (gem. Baarle-Nassau) is maandag avond door een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven geko men. De man reed in zijn auto te gen een boom. Hij was op slag dood. De 30-jarige K.J.M. Sturk uit Be verwijk is gisteravond om het le ven gekomen door een verkeerson geval in Heiloo. De man kwam met zijn auto door nog onbekende oor zaak op de linkerweghelft terecht. Daar raakte hij met de linkervoor- kant van zijn auto een tegemoetko mende bus. Hij overleed ter plaat se, aldus de politie. Op Oudejaarsavond is een ver moedelijk dronken automobilist ingereden op negen jongelui, die in Groningse Nuis aan de rand van de rijbaan liepen. Enkele jongens werden geschept en door de auto weggeslingerd. Drie van hen raak ten zwaar gewond. De automobi list reed na de aanrijding door, maar kon korte tijd later worden aangehouden. Hij zou de jongelui te laat hebben gezien. Gedetineerden ontsnappen uit inrichting UTRECHT (ANP) - Uit het Pieter- Baancentrum in Utrecht, de psy chiatrische observatiekliniek van het ministerie van justitie, zijn gis teren aan het begin van de avond vier gevangenen ontsnapt. Een van hen, een 31-jarige man, zat vast we gens medeplichtigheid aan de ont voering van bierbrouwer Heineken en diens chauffeur. De andere drie, in de leeftijd van 17 tot 23 jaar, wa ren gedetineerd wegens kleinere misdrijven. Het viertal kon ontsnappen door een vloerboenmachine door de ge pantserde ruit van een gemeen schappelijke celruimte op de twee de verdieping van het centrum te gooien. Via een dak wisten de vier mannen daarna op de spoorbaan, die langs de kliniek loopt, te ko men. Een van de ontsnapten is in middels weer aangehouden, de overigen zijn nog op vrije voeten. MOORDENAAR TERECHT - Een 17-jarige jongen, die irl augus tus 1983 Kerwin Duinmeijer om het leven heeft gebracht wegens zijn bruine huidskleur, is op nieuwjaarsdag kort na zes uur 's avonds teruggekeerd in de rijksin richting Op de Berg in Amersfoort. De jongen had zich woensdag avond 26 december na zijn kerst verlof weer bij de inrichting moe ten melden. Hij is wegens de dood slag op zijn stadgenoot veroor deeld tot jeugd-tbr. SCHEVENINGEN Op het strand van Scheveningen nabij de Pier werd gisteren weer het traditionele 'zeebad' gehouden. Talloze enthou siastelingen trotseerden kou, storm en regen en hesen zich in badkostuum om zich in de golven te storten. (foto anp» MODIEUZE BLOUSES Begin het nieuwe jaar goed met de hoogste kwaliteit voor de laagste prijs. 100% katoen. Opstaand kraagje. Vele eden Meuren of gestreept. Normaal 24.95 en 19.95. Tel 071 -15 .SS II. oor geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5