'Mathesis': al 200 jaar wiskunde in het vaandel Dagje uit naar de kantonrechter MAG HET IN 1985 NOG IETS MEER ZIJN? Eigen eiland voor bus reizigers op Stationsweg WOENSDAG 2 JANUARI 1985 LEIDEN Genootschap van weldoeners werd technische school LEIDEN - 'Mathesis Scienta- rium Genitrix': wiskunde is de moeder der wetenschappen. Een gevleugelde naam voor een genootschap dat tegen woordig in de wandeling ge woon middelbare technische school 'MSG' wordt genoemd, maar bij oudere Leidenaars nog steeds te boek staat als 'Mathesis'. Deze school, die het predikaat 'koninklijk' mag voeren, zal in september 1985 tweehonderd jaar bestaan. door Annemiek Ruygrok In 1785 verenigde zich in Leiden een aantal heren van aanzien, met het doel een school op te richten, waar onderwijs zou worden gege ven in de 'wis-, natuur- en werk tuigkunde, het teekenen en de zee vaart- en vestingbouwkunde'. De eerste lessen werden gegeven ten huize van één van de oprich ters, Pieter Rijk, aan de Heeren gracht. Wezen en kinderen van 'minvermogende lieden' zouden hier worden opgeleid, om te voor komen dat zij voor galg en rad zou den opgroeien. De school was de eerste in Nederland, die er zich op toelegde jongelui, naast de dage lijkse uitoefening van hun am bacht, een hoeveelheid nuttige kennis bij te brengen. De 's avonds geleerde theorie konden zij zo overdag in praktijk brengen. Dat er ook een opleiding was voor zeevaart- en vestingbouwkun de komt voort uit het feit dat de militairen van die tijd niet gehin derd werden door al te veel techni sche kennis. Om bij de bescher ming van huis en vaderland niet af hankelijk te zijn van kostbare - technisch wèl kundige - buiten landse huurtroepen, achtte men het noodzakelijk een deel van de eigen jeugd een en ander van de zeevaart- en vestingbouwkunde bij te brengen. Het initiatief werd alom gewaar deerd en zo werd al spoedig het be schermheerschap aanvaard door de Graaf van Bentinck, Schout en Ingegrepen biJ houtstapels LEIDEN - Nog voor jaar was begonnen, werd de politie al te hulp geroepen bij enkele uit de hand gelopen houtopstapelin gen in de Tomatenstraat en de Tsjaikowskikade. Volgens de poli tie had ze de zaak snel onder con trole. In beide gevallen was er nog geen sprake van brand, maar was er alleen hout opgestapeld. De houtstapels zijn opgehaald door de reinigingsdienst. Bij de Tsjaikowskikade, waar al les was verzameld onder een lan taarnpaal, lukte dit echter niet in een keer. Omdat mensen daar ook het restje wat er nog lag met vuur pijlen probeerden aan te steken, is deze troep tijdelijk gedumpt in een nabijgelegen sloot. "De situatie was te gevaarlijk om te laten be staan", aldus de politie. Baljuw van 's-Gravenhage. Korte tiid later (in 1788) werd dit overge nomen door de Erfprins van Oran je, de latere koning Willem I, die zich jaarlijks persoonlijk van de ontwikkelingen van de school op de hoogte kwam stellen. Later was ook de toenmalige koningin Julia na beschermvrouwe van het ge nootschap. In 1935 werd MSG, ter gelegen heid van de honderdvijftigste ver jaardag, het predikaat 'koninklijk' verleend. Vanaf het begin van het genoot schap is een deel van het onderwijs duidelijk bestemd geweest voor jongens die in industrie en am bacht werkzaam waren. In 1802 is het oorspronkelijke programma enigszins gewijzigd. Het accent werd meer gelegd op wis- en na tuurkunde, werktuig-, bouw- en te- kenkunde. Zeevaart- en vesting bouwkunde komen dan niet meer voor. Even later (in 1839) wordt de kiem voor de industriële revolutie gelegd: de stoommachine is in op komst. In het midden van de negentien de eeuw wordt de school 'moder ner': er komt een toelatingsexa men en een bijna volledig leerplan. De school was nog steeds een avondschool, die ambachtsschool werd genoemd. Daarin kwam verandering toen door de invoering van een aantal nieuwe vakken het lesprogramma te overladen werd. De leerlingen waren niet in staat om na hun dag taak al deze stof in de avonduren nog eens in zich op te nemen. In 1870 werd het programma herzien en bracht men de algemeen vor mende vakken samen in een twee jarige voorbereidende cursus. Daarna stapten de leerlingen over in de vierjarige ambachtelijke op leiding van het vroegere systeem. In 1901 werd in Leiden een nieuw instituut opgericht: 'de Ver- eeniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker'. In de werkplaatsen van het natuur kundig laboratorium van de Leid- se Universiteit werden jongens op geleid tot werktuigkundig, elektro technisch, natuurkundig, chirur gisch en orthopaedisch instru mentmaker en glasblazer. In het reglement stond de bepaling dat de leerlingen verplicht waren de avondschool van 'Mathesis' te vol gen. Tijd vooruit Dat 'Mathesis' goed aansloot bij de maatschappelijke ontwikkelin gen, ja zelfs de tijd een stuk vooruit was, blijkt wel uit het feit dat al in 1895 de toenmalige voorzitter van MSG in een rede een bespiegeling hield over dé ontwikkelingen in de elektriciteit: "De toepassingen der elektriciteit worden steeds talrij ker en omvangrijker, elektrische installaties verrijzen in onze labo- ratoriën en fabrieken. Er rijst be hoefte aan werklieden, die met dy namo's ea booglampen en accu mulatoren weten om te gaan, die weten wat ze op den voltmeter en den ampèremeter aflezen". v Het bestuur besloot een proef te nemen met lessen in de elektro techniek aan leerlingen die de vijf jarige cursus hadden voltooid. Be halve dit initiatief stelde de 'Neder- landsche Vereeniging voor electro- techniek' in datzelfde jaar een commissie in, waarin onder ande ren de vermaarde professor Ka- merlingh Onnes zitting had. Deze commissie moest vaststellen welke bekwaamheden de 'elektrotechni sche werklieden' moesten bezitten en hoe ze die moesten Tegenslag De geschiedenis van 'Mathesis' kent niet alleen maar voorspoed. Het genootschap is ook wel door tegenvallers getroffen. Voor de ge plande reorganisatie zo rond 1913 was wel geld, maar omdat de huis vesting miserabel was, moest de uitvoering daarvan worden uitge steld. Uiteindelijk kwam die reorgani satie in 1922 tot stand: op beperkte schaal werd met een dagcursus be gonnen. Maar het aantal leerlingen bleef steeds, beneden de verwach ting en op 1 april 1928 moest de dagcursus weer worden opgehe- Inmiddels was bij wet sinds 1923 niet meer toegestaan, dat leerlin gen van een dag-ambachtsschool bovendien avondonderwijs volg den. Ook hierdoor was het aantal leerlingen teruggelopen. In de reorganisatie werd daarop gerea geerd met een wijziging, waardoor leerlingen die de ambachtsschool hadden doorlopen in de vierde klas van MSG konden worden ge plaatst. Tussen de twee wereldoorlogen in verloopt het eveneens minder voorspoedig met Mathesis. De al gemene economische recessie is ook hier voelbaar. Een eigen ge bouw - men deelde een gebouw aan de Pieterskerkgracht met de gemeentelijke hbs - is nog steeds een utopie. Als gevolg daarvan moet de cursusduur bekort wor den van twaalf naar tien maanden per jaar. Een bittere pil voor een genootschap dat erop stond het ge hele jaar door onderwijs te geven. Vlak na de Tweede Wereldoorlog zette de algemene behoefte aan we deropbouw en herstel zich ook in Mathesis voort. De belangrijkste ontwikkeling was de opzet van een dagschool. In de na-oorlogse perio de beleefde ook de avondschool in eerste instantie een nieuwe bloei periode. Maar door oorzaken van buitenaf, zoals de verlenging van de leerplicht tot 16 jaar en de mili taire dienstplicht, daalde geleide lijk de belangstelling voor het avondonderwijs. De dagschool zou de avondoplei ding op den duur overvleugelen. In 1979 is het zover: dan wordt de avond-mts opgeheven. Inmiddels zit men dan - sinds 1966 - in een eigen, nieuw gebouw: aan de Dieperpoellaan. De samen werking met de Leidse Instru mentmakers School is dan beëin digd. Uitbreiding Uiteindelijk belanden we zo zoetjes aan in de jaren tachtig: de school is danig aan uitbreiding toe. Vanwege het grote aantal leerlin gen worden lange cursusdagen van elf uur gemaakt. En hoewel de commissie-Wagner in een rapport ooit heeft gezegd dat de aanslui ting van het beroepsonderwijs met het bedrijfsleven slecht is, heeft het middelbaar technisch onder Het gebouw aan de Pieterskerkgracht, dat Mathesis met de hbs moest delen. gemeen te-archjeft wijs daar geen last van. De huidige directeur van de school, zelf 'oud- Mathesianer', durft zelfs te bewe ren dat bijna elke afgestudeerde Mathesianer in het bedrijfsleven een baan vindt. "Wij hebben een pre, omdat onze school zo oud is. Veel oud-leerlingen brengen het dan ook tot chef of directeur van een bedrijf. Ik krijg zelfs telefoon tjes uit het bedrijfsleven of er bin nenkort niet een paar leerlingen 'te leveren' zijn", zegt directeur Her mans glunderend van trots. Het ministerie van onderwijs sluit goed bij de vlucht van het middelbaar technisch onderwijs aan: MSG heeft een behoorlijke subsidie gekregen om het gebouw uit te breiden. Achter de school ko men in totaal 8 extra lokalen. Ook de inrichting daarvan wordt gro tendeels door het ministerie gesub sidieerd. Dit en het feit dat MSG 200 jaar bestaat, is reden genoeg om danig feest te vieren. In oktober zullen de oud-leerlingen worden opgetrom meld om een tweetal reunieën te vieren (inlichtingen hierover op een speciaal telefoonnummer: 071- 177513). De dagschoolleerlingen LEIDEN - De oudejaarsdag bleek bij uitstek geschikt om fa milieleden, vrienden en kenissen mee te tronen naar het kantonge recht. Zo werd het toch nog druk, ondanks dat de helft van de verdachten lekker achter de oliebollen thuis was blijven zit ten. Maar of het ook leerzaam was voor de toehoorders, dat blijft een vraag. De verdachten die wel de moeite hadden geno men om te komen, bekenden eerlijk, hadden nauwelijks smoe zen en troffen een uiterst coulan te rechter. En zo gaat het er bij het kantongrecht heus niet altijd aan toe. Een bekeuring niet betalen zoiets kost de overtreders geld, maar ook de rechtelijke macht. "Drie rechtelijke ambtenaren die zich bezig moeten houden met een niet brandend voorlicht of het ontbreken van een reflector", dat vond rechter Van de Broek een beetje te veel van het goede. En dat louter en alleen omdat de overtreders de acceptgirokaart even terzijde hadden geschoven en daarna hoopten dat ze voor de eeuwigheid zouden worden ver geten. Een misvatting. Er gaat inder daad veel mis in het logge admi nistratieve apparaat, maar als het op betalen aankomt weten ze je hoe dan ook te vinden. Al was het maar op Schiphol waar je, voordat je in uitgelaten stem ming de douane passeert, nog even in de kraag wordt gegrepen voor een niet betaalde bekeu ring. En of je het maar gelijk wilt voldoen. Toch hoefden de drie verdach ten die deze fout hadden ge maakt niet extra diep in de bui del te tasten. We constateerden het al: de rechter was goed ge stemd. De boetes die hij oplegde, kwamen overeen met de bedra gen van de bekeuring. Om pre cies te zijn: voor de koplamp. 35 gulden en de reflector 20 gulden. De overtreders die het snelst de balie verlaten zijn zij die wel door Saskia Stoelinga schuldig worden bevonden, maar geen straf krijgen. Deze veroordeelden hebben zoiets van 'laat ik me maar gauw uit de voe ten maken' voordat die 'pinguin' zich bedenkt. Zo ook de Noordwijker. Waar schuwen voor een snelheidscon trole door de lichten even snel aan en uit te doen, dit vriendelij ke gebaar aan de medewegge bruikers is ten strengste verbo den. De aardige chauffeur werd er door een woeste agent voor bekeurd. Gelukkig had de man daarna het recht aan zijn zijde. Er was een fout gemaakt in de dag vaarding. Zijn naam stond hele maal fout gespeld. De rechter kan dan niet veel meer uitrichten dan schuldig verklaren zonder straf. Iets anders verliep het voor de Voorschotenaar. Hij moest eerst een heel pleidooi houden alvo rens de rechter ervan overtuigd was dat hij naar zijn beste weten had gehandeld. Wat was er ge beurd? Eind vorig wilde de ver dachte na enige omleidingen op de Koningin Julianalaan die voor een gedeelte was opgebro ken, invoegen. Dat lukte hem echter niet omdat er een hele lan ge file stond. De automobilist be sloot niet te wachten op dit ge vaarlijke punt, maar trok met een knipperlicht, aangevend dat hij er tussen wilde, langs de stil staande auto's. Dat werd door een langskomende agent niet goedgekeurd. Omdat ook de rechter niet precies wist wat nu het beste zou zijn geweest, restte hem niets anders dan 'schuldig zonder straf. Nog voordat de gedaagde de balie had bereikt, moesten zijn meegekomen vrienden al lachen. Dat beloofde wat. Inderdaad, na enige minuten kon ook de rest van de zaal meelachen. De Leide- naar was namelijk uit de broek geweest. Na een kroegbezoek had hij gemeend om twee uur 's nachts wel tegen een blinde muur aan de Beestenmarkt een plasje te kunnen plegen. Zijn verweer: een urinoir was op dit moment niet te vinden; hij had die dingen trouwens nog nooit in Leiden gezien. "Waren ze er wel?" De officier van justitie nam het ernstig op. Hij vond het een ongemeen smerige zaak en eiste een boete van 45 gulden. De rechter wilde er ook geen woor den meer aan vuil maken en kon zich voor deze keer helemaal vin den in die eis van de officier. De eerst zo onbeschaamde overtre der verliet met de staart tussen zijn benen het pand. Misschien dat de boete ertoe bijdraagt dat hy die staart daar voorlopig ook maar laat, althans op de openba re weg. ADVERTENTIE Honderden mensen hebben zich in de laatste maanden van 1984 aangemeld als donor bij de Leidse Bloedbank. Daar zijn wij uiteraard bijzonder verheugd over. Maar we zijn er natuurlijk nog lang niet. Want het tekort aan donoren is nog steeds erg groot Daarom vragen wij u aan het begin van het nieuwe jaar: 'Mag het in 1985 nog iets meer zijn?'. Donor worden is heel simpel. Vul de onderstaande bon in en stuur deze in een gesloten enveloppe (zonder postzegel) naar: Stichting Rode Kruis Bloedbank Leiden en omstreken. Antwoordnummer 10375, 2300 WB Leiden. - prod •bute 0vet van nel r dan orn^1 avï iLornaW J Naam: Adres: J Postcode en plaats: Deze advertentie is aangeboden door de Leidse Spaarbank LEIDEN - De ongeveer achtdui zend busreizigers die elke dag op de Stationsweg in- en uitstappen kunnen dit tegenwoordig veel vei liger doen. Een groot deel van de bussen stopt sinds kort bij een zo genaamd buseiland dat midden in de straat is gekomen. Om over te stappen hoeven de reizigers niet meer dan enkele meters te lopen naar de andere kant van het eiland. Het oversteken over de door voor bij jakkerende auto's onveilig ge maakte rijbanen is daarmee voor een groot gedeelte verleden tijd. Op het eiland staan acht bushal tes. Twee uitstaphaltes, voor de bussen die hun eindpunt op het Stationsplein hebben, staan nog voor de deur van de supermarkt. De buslijnen uit de Merenwijk hebben een halte op de midden berm van het Stationsplein gekre gen zodat de reizigers vlak bij het station kunnen uitstappen. Het buseiland is een idee van de ENFB, die vorig jaar een uitge breid verbeteringsplan lanceerde voor het Stationsplein. Behalve het buseiland willen de busonderne mingen en de gemeente ook nog een andere suggestie van de fiet sersbond overnemen, zoals een royale, overdekte wachtruimte (met telefoon en koffieautomaat) De gewijzigde 'bus-situatie' op de Stationsweg. Rijbanen oversteken hoeft niet i en gebundelde informatievoorzie ning in de vorm van een rolfilm- kast (zoals op het station). De gemeente zelf denkt, als top punt van gemak voor de busreizi ger, aan een systeem waarbij op een bord is af te lezen dat een be paalde bus over enkele momenten aankomt. Men kan dan rustig bin nen blijven zitten tot de bus er is. Het is echter nog de vraag wie dit moet gaan betalen. Subsidie wil het rijk er (nog) niet voor geven. Deze service aan de buspassa giers maakt deel uit van de herin richting van de Stationsweg. Per dag komen er ongeveer 17.000 voetgangers en 15.000 fietsers over deze weg. Zij en het openbaar ver voer krijgen van de gemeente, me de op basis van het verkeerscircu latieplan, voorrang. Dit is ook merkbaar aan de trottoirs, waarin reliëftegels zijn opgenomen voor blinden en slechtzienden. krijgen van 7 tot en met 11 oktober een hele feestweek voorgescho teld. Ook het bestuur en personeel komen aan hun trekken op een feestelijke slotavond. En voor de Leidenaars, die in de geschiedenis van 'Mathesis' zijn geïnteresseerd zal een tentoonstelling in De La kenhal worden georganiseerd. Te vens zal een jubileumboek over de geschiedenis van het genootschap worden uitgegeven. Want dat het tweede eeuwfeest van de 'moeder der wetenschappen' ongemerkt zal passeren, hoeft niemand te vrezen. (Oud-)Mathesianer of niet. Dronken man maakt brokken LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht een dronken chauffeur in de kraag gevat die, na twee aanrij dingen te hebben veroorzaakt, nog steeds in staat meende te zijn een auto te besturen. Deze twintigjari ge Leidenaar zag omstreeks kwart voor twee een stilstaande auto op de Calandstraat over het hoofd en botste daar achterop. Daarop reed de man onverdroten verder, nam op de Lage Morsweg een bocht te ruim en reed achterop een gepar keerde auto. De politie kon de dronken brokkenpiloot even later op de Reigerhorst aanhouden. Grote menigte bekogelt automobilisten LEIDEN - Een aantal automobilis ten heeft tijdens oudejaarsnacht flinke schade aan hun wagen opge lopen toen zij op de Willem de Zwijgerlaan reden en door stenen werden bekogeld. Ook een politie bus onderging hetzelfde lot. Nadat de pijlen de lucht in wa ren, had zich om half twee in de Marmxstraat zo'n twee- tot drie honderd man verzameld om brand te stichten en auto's te bekogelen. Tien agenten die de menigte tot bedaren wilden brengen, kregen flessen met daarin vuurwerk naar hun hoofd geslingerd. "Op dat mo ment zijn er twee honden ingezet om de menigte uit elkaar te krij gen", aldus een politiewoordvoer der. "Dat lukte daarna vrij snel". Hoewel er over en weer klappen zijn gevallen, is er niemand ge wond. Er zijn ook geen arrestaties verricht. Wel is de brandweer enige tijd bezig geweest om de op ver schillende plaatsen opgelaaide vu ren te doven. VOETBAL - De voetbalvereni ging Leiden organiseert morgen in de Vijf Meihal een toernooi voor F- junioren. Vanaf 8.45 uur zullen de jongste voetballers van veertien verenigingen met elkaar in het strijdperk treden. In de pauze, rond 11.45 uur, voetballen de Leid se pers en de Leidse gemeenteraad tegen elkaar. BREEHUYS - In het Breehuys aan de Breestraat is morgenmid dag een break/boogie-middag (aan vang 15.00 uur), 's Avonds is aldaar het scholierencafé, vrijdagmiddag een disco-café en zaterdagavond treedt de Utrechtse hard-rock- groep Martyr in het Breehuys op.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3