'We zullen de wereld versteld doen staan' I r jeontie )resen1 ;n C teert eulemans nieuwe le NCRV J: how van c Boy George en het spel van de tweeslachtigheid Muziekjaar door Claus ingeluid COMU moet inkrimpen Duo's in het LVC S WOENSDAG 2 JANUARI 1985 KUNST PAGINA 25 LONDEN (GPD) - Het toe val speelt zijn grillig spel. Vlak voordat Boy George belet geeft, staat de verdere carrière van Culture Club ter discussie in het journaal van de BBC. „Ach", zegt discjockey Simon Bates, „dat gedoe met die mannen in vrouwelijke kleding en make up is in 1985 voorbij. Het worden weer gewoon liefdesliedjes zonder ver kleedpartijen". Tussen neus en lippen door voorspelt hij het uiteenvallen van Cultu re Club en een ineenstor ting van de videomarkt. door John Oomkes Boven in het Wembley-complex waar Culture Club zeven avonden achtereen voor uitverkochte zalen speelt, breekt de arrogantie van de BBC het monotone ritme van het leven aan de top. Boy George loopt vloekend rond. Met stemverhef fing: „Bates is een idioot. Ongeluk kigerwijs wordt de muziekindus trie - en dat is nu eenmaal een mo nopolie - geleid door mensen die menen dat het hun taak is dat ze geruchten moeten verspreiden. Ik denk dat het voor de media prettig is... De vloek fuck off...". Geirri- teerd jaagt hij alles wat storend' werkt de hotelkamer uit. „Sorry", zegt hij vermoeid van achter een buitenmodel zonnebril. Hij heft de handen: „Ik denk dat de hele malle molen zover is doorge draaid dat de meeste bands zich gedragen volgens een ijzersterk pa troon, een cyclus die je door de me dia zo'n beetje wordt voorgeschre ven. Je hebt je tijd gehad, wegwe zen! Het is heel voorspelbaar dat de meeste bandjes dan na verloop van tijd uiteenvallem We hebben met Culture Club het moment be reikt waarop je de terugslag krijgt van je populariteit". „Mensen scheppen er ineens ge noegen in om ons af te maken. De meeste artiesten reageren daar vanzelfsprekend op: ze gaan er met de staart tussen de benen vandoor. De meesten verwerken slechte kri tieken slecht - ze krijgen onder ling ruzie. Je wordt er ook gek van, maar ik denk dat we er juist een „Meestal wordt over het hoofd gezien dat ik een heel erg menselijk wezen ben. Vooral veel mediamensen hebben de neiging je te bekijken alsof je niets menselijks hebt. Je bent een 'ster'. Alleen dat maakt het onmogelijk dat je precies dezelfde gevoelens kunt hebben als elk ander Ontmoet Boy George, de zanger van Culture Club en het fenomeen dat de Britten op onvertaalbare wijze aanduiden als King of the Gen der-Benders. Eind 1982 schreef de boulevardpers in Londen gretig: „Hij is geen man, en geen vrouw. Is hij helemaal niets?". Het uiterlijke spel dat deze George O'Dowd speelt met travestie is zo verwarrend dat honderden conservatieve Amerikanen tijdens de zojuist beëindigde Amerikaanse toernee demonstreerden tegen 'deze belediging van de goede smaak en bedreiging van de moraal'. Niettemin denkt een miljoenenpubliek daar anders over. Boy Geor ge's populariteit benadert zeker in de Verenigde Staten die van Mi chael Jackson. Tijdens diezelfde tournee zagen een slordige 800.000 Amerikanen Culture Club. George: „Popmuziek uitsluitend lichtge wicht? Nee, entertainer zijn is een zware opgave. Je moet alleen niet de illusie koesteren dat je mensen werkelijk kunt beinvloeden. De mensen tolereren nu meer dan vroeger hoe ik er uit zie, maar denk maar niet dat ze toleranter zijn geworden". Een exclusief gesprek over wat man en vrouw scheidt en verbindt met een van de weinige individuen die over praktijkervaring beschikt. hechtere eenheid door zijn gewor den. We hebben al heel wat moeten doorstaan, maar deze periode van zware belasting heeft ons sterker gemaakt. In tegenspraak tot de verhalen die over ons de ronde doen, en de roddel waarin de men sen blijken te geloven, gaan we on derling beter met elkaar om: vrien delijker, maar ook als het moet, on- verbloemder, met meer vastbera denheid. We zullen de wereld nog versteld doen staan. Ja, het is type rend voor artiesten om dè boel maar de boel te laten. Het zou voor my precies zo voor de hand liggen om nu maar kostuums te gaan dra gen. Maar ook dat zal waarschijn lijk niet gebeuren". Volgt een exposé dat even oud is als het lied 'There's no business li ke show business'. Het wordt later tijdens het gesprek de basis van de discussie over het mogelijke en on mogelijke onderscheid tussen de seksen. „Het zit zo met de muziek industrie: aan de ene kant heb je het serieuze vak. Je schrijft en je speelt - dat is het werkaspect. Dan heb je nog de frivole kant. Net zo als er journalisten zijn die het hun vak vinden om er gezond mee om te springen en er roddelaars zijn, mensen die je koffer voor je willen dragen, maar ondertussen. Ik ben bang dat je ze beide nodig hebt. Soms is het alleen zo dat het even wicht zoek is". Om datzelfde subtieleevenwicht gaat het als je wilt beoordelen of Boy George net zo'n verklede pop is als een van de honderden kleine kostuumpoppeijes die hij heeft op gespaard, of omdat het meer gaat. Welke tol speelt het spel met de seksualiteit op het podium? Is dat louter frivool, of gaat het om meer? Boy George: „Nu heeft het publiek geleerd zich te vermaken met mijn uiterlijk, eerst was er alleen de vi suele shockwerking. Nu mag het speeltje weer worden afgedankt. Vinden de media". Of Gender-Bending een gril van voorbijgaande aard zal zijn, staat te bezien. Travestie heeft een zeer lange traditie in showbusiness. Het spel met het onderscheid en de in wisselbaarheid van de seksen intri geert nu eenmaal. „Kijk, als je zo uitziet als ik, en je zo gedraagt als ik, dan ben je net een rondwandelend taboe. Je doet alles wat mensen eigenlijk zelf zou den willen doen. Iedereen wil zich verkleden, als is het maar eenmaal in z'n leven. Iedereen vertroetelt zichzelf graag, tut zich gaarne op. Ik laat mensen zien wat ze zouden kunnen doen. Veel mensen vinden het zeer beangstigend om het bui tenbeentje te zijn. De meesten dur ven in geen enkele omstandigheid het inititiatief te nemem. En ik doe dat 24 uur per dag". Superieur „Zij die aanstoot aan mij nemen, vragen zich af wat is de reden dat hij er zo uitziet? Er is geen reden. Maar ze willen koste wat het kost een reden vinden. Zolang ze zich dat maar kunnen afvragen, hebben ze het gevoel dat ze het niet hoeven te accepteren. Ze achten zich bo ven me verheven. In feite is het te genovergestelde het geval. Hun le ven wordt gerund volgens een be paalde formule. Mijn leven ver loopt niet volgens een vast pa troon. Ik zeg niet dat iedereen het zelfde kan doen als ik. Maar veel mensen zouden wat luchtiger door het leven kunnen stappen. Wat los ser worden. Veel heeft uiteraard te maken met geloof, school, maat schappij. En dat zijn dan ook de za ken waarover ik in mijn songs schrijf'. „De meeste mensen groeien niet werkelijk op, dat is het probleem van onze samenleving. Ik heb zelf geen enkel verlangen om mensen uit te schelden omdat ze er anders uitzien. Het publiek zal ook niet ophouden zich af te vragen wat mijn seksuele voorkeuren zijn, hoe mijn seksualiteit gericht is. De vraag die ik altijd maar weer tij dens talk shows voor de voeten ge worpen krijg, is: neem je later kin deren? Dat is een neutraliserende vraag. Eigenlijk wordt er dan ge vraagd: zul je ooit zo doen en laten zoals wij? Ik zeg dan altijd: nee, ik hoop het niet. Haha. Liever niet". Flirt Toch is Boy George een entertai ner in een lange reeks van entertai ners die te beginnen met Little Ri chard en David Bowie juist hebben geflirt met hun androgyne uiter lijk, het spel van tweeslachtigheid zeer hebben uitgebaat. Soms, zoals bij Boy George, kreeg dat spel een bijna aseksuele betekenis. O'Dowd vouwt de bananenschillen zorgvul dig op. „Nee, dat denk ik niet. Maar rock 'n roll heeft de laatste vijftig jaar kunnen overleven door tel kens maar weer de troefkaart van de seks uit te spelen". „Ik kan er niet langer iets ge waagds in zien. Het shockeert mij dat er zovelen zijn die dat nog steeds wel zo zien. Toen de punk in 1976 toesloeg had dat een loute rend effect op de vermaaksindus trie. Grote kansen voor jonge men sen! Maar al die jonge mensen van toen hebben zich ontwikkeld tot hartebrekertjes die met de regel maat van de lopende band worden afgeleverd. Zijn verschrikkelijke, kleingeestige creaturen geworden! Ze redeneren als volgt: wil het pu bliek glamour, geef het glamour! Daar kunnen wij als Culture Club nooit van beschuldigd worden. Als ik op het podium rond dans, dan beschouw ik mezelf nooit als sexy, hoewel ik wel een zeker appeal zal bezitten. Voor de hand liggende verwijzingen naar seks ga ik uit de Boy George: We hebben met Culture Club het moment bereikt waarop je de terugslag krijgt van je populariteit". (foto gpd> weg. Uiteraard zit er wel een on derliggende verwijzing naar seks in mijn manier van presenteren, maar nooit zo dat die er bovenop ligt". „Ik ben een flirt", lacht Boy schalks. „Op het podium lach ik, en deel ik een kusje uit en ren ik dan snel weg. Ik zou wel meer wil len, maar ik durf niet, dat idee. Ou derwets, hé?". Het heeft inderdaad veel weg van een ouderwets rollen patroon tussen mannen en vrou wen. George klakt met de tong. „Het probleem is dat er een dwaze mythe is ontstaan over de gelijk heid van vrouwen. Waarom accep teer je jezelf niet zoals je bent? Door te denken dat je niet gelijk bent en door krampachtig gelijk heid na te streven, schiet je aan de essentie van het leven voorbij". Boy George kent de discussie door en door, de valkuil van het verwijt komt aan bod. „Er is sek sisme in deze wereld, maar soms wordt die aangemoedigd door vrouwen. Het wordt wat belache lijk langzamerhand; al die lui die zegggen: oh, dat is seksistisch! Vi sueel seksisme beledigt niet, mij zich afspeelt in kantoren, waar vrouwen door hanige mannetjes worden gepikt, belachelijk ge maakt, in het achterwerk gekne pen, betast. Dat zit helemaal fout. Maar tv-reclarnes zijn niet beledi gend. Waarom zou ik het me aan trekken als een gespierde kerel af ter shave op zijn kinnebakkes smeert? Over zulke visuele stereo typen kun je toch alleen maar la chen? Als je ze ziet als een voor schrift van hoe je je moet gedra gen, dan krijg je problemen. Hij kan geen kerel zijn omdat hij niet hetzelfde type sigaret rookt, dat idee! Iedereen moet aangemoedigd worden om te lachen om dat soort tv-beelden". Het doet me denken aan Geor ge's eerder op de dag gedane uitla ting dat hij bezig is zijn eigen bio grafie te schrijven en in het vervolg de roddelpers te willen mijden. Boy, naar aanleiding van een auto biografische song op zijn laatste el pee 'Waking up with the house on fire': 'Mannequin' gaat over de houding van de pers en gunt je een blik in mezelf. Deze mensen den ken dat je een dummy bent. Maar in werkelijkheid ben jij het die het laatste lacht. Ik geloof dat je je in stincten moet volgen; je kunt niet dicteren wat mensen van je den ken. Het enige datje in dit bestaan kunt bereiken is je zo goed moge lijk gedragen. Meestal wil het pu bliek zelf bepalen hoe je je ge draagt - en ja, soms moet ik opzit ten en pootjes geven en me als Boy George gedragen. Maar je kunt, als je dat wilt, ontsnappen aan het ste reotype beeld dat het publiek zich zo graag van je vormt. Ik heb me zelf niet hoeven te verkopen om succes te krijgen. Ik was al zo. De meeste mensen moeten zichzelf wel verkopen in het leven. Dat zou een verklaring zyn voor de wrok die ik naar mijn hoofd heb geslin gerd gekregen de laatste tijd". Boy George, smalend: „Mensen zijn altijd voorspelbaar, vooral mensen die in de vermaaksindus trie werken. Ze denken altijd dat ze alles weten, terwijl ze niets weten. Je weet zelf hoeveel mensen zich achteraf minachtend over de Beat-, les hebben uitgelaten, alleen maar om er zelf beter van te kunnen wor den. Ik hou me niet echt met de media bezig, het is roddel. Ik denk dat ik daar boven sta zonder dat ik daardoor arrogant zou zijn". AMSTERDAM (ANP) - Prins Claus heeft gisteren in het Paleis op de Dam in de hoofdstad de op maat gegeven voor het Europees Jaar van de Muziek. Hij deed dat door een noot aan te slaan op de beiaard in de toren van het paleis. In een zestigtal Nederlandse ste den gaven de carillons vervolgens van 12.00 tot 13.00 uur concerten van Bach, Handel en Scarlat ti. Het internationale Jaar van de Muziek staat in het teken van de herdenking van deze drie compo nisten, die alle in 1685 werden ge boren. De plechtigheid vormde de inleiding tot de tv-uitzending van het traditionele Nieuwjaarsconcert uit Wenen. Prins Claus verrichtte de ope ning als voorzitter van het Natio naal Comité Europees Jaar van de Muziek. Hy zei in een korte toe spraak dat de herdenking van deze „waarlijk Europese" componisten een waardig onderwerp is om naar meer eenheid in Europa te illustre ren en te bevorderen. „Muziek is immers niet alleen door de eeuwen heen een onlosmakelijk onderdeel van onze beschaving geweest, maar ook altijd internationaal", al dus de prins. UTRECHT (GPD) - De in Utrecht gevestigde stichting COMU (Coör dinatie Muziek) zal binnen korte tijd drastisch ingeperkt worden, waarbij de mogelijkheid niet wordt uitgesloten dat ze zelfs wordt opge heven. Deze stichting organiseert zelf concerten, meestal op het ter rein van de oude muziek, en ver leent haar diensten van organise rende en administratieve aard aan diverse andere stichtingen die werkzaam zijn op het gebied van de oude muziek. De belangrijkste 'poot' van de COMU is de Nederlandse Bach ver eniging. De alom gewaardeerde ac tiviteiten van de Bachvereniging maken het mogelijk, mede met subsidie van het ministerie van wvc, om in de toekomst zelfstandig door het leven te gaan. Het is de bedoeling de Bachver eniging, die nog onlangs een dras tische verjongingskuur doormaak te, in de richting van „authentiek" musiceren snel los te maken van de COMU, die voor haar diensten verhoudingsgewijs veel geld vraagt. Voor de Bachvereniging houdt dit in, dat zij niet alleen de traditionele concerten, zoals die in Naarden, kan brengen met de Pas sies Cantates en de Hohe Messe van Bach, om wat voorbeelden te noemen, maar dat zy ook speciale projecten kan uitvoeren. LEIDEN - De Duo's komen zondag januari naar het Leids Vrijetijds centrum met hun voorstelling 'Ro man'. Een programma over en per siflage op schrijversleed. Hoofd persoon is de jonge schrijver Wim ten Druul, die onhandig schutte rend zijn eerste pennenvrucht aan het publiek presenteert. Het gaat al beter als zijn muse Irrealea Fictie hem terzijde staatbezoekt. Schijn en werkelijkheid, zelfspot en ernst zijn in 'Roman' moeilijk van elkaar te ondrscheiden. De duo's, Arjan Ederveen en Kees Prins, zijn een jong theater- paar, dat een aantal malen op tele visie (bij de VPRO) te zien was. Hun optreden in het LVC is in het kader van de maandelijkse avond fooistheater, hun humor is echter van een subtieler gehalte. Aanvang 21.00 uur. wandkleden, aquarellen, tekeningen Luyten, Gertrud Mandelsbaum Hetty Geursen, vr. en za. van 12-16 uur. beh. 30/11. 7/12, 28/12 en 29/12. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg. Peter Schraven, schilderyen, tekeningen, Arie Teeuwisse, klein- plastiek, t/m 6/1; vr. za en zo van 13.30- 17.30 uur. Galerie Stelling - Lange Mare 65, 'Een nieuw huis', schilderingen en blokhut van Bert Kieryet, Ben Overdevest en Okke Spierenburg, t/m 11 jan, di t/m Ryl ralogie - Hooglandsekerkgracht, 'Ne derland uit water', t/m 19/5; ma t/m vr 19-17 uur, zo 14-17 uur. Galerie Le Pigeon - ScheepmaKers- steeg 2. Frans Rombout, kleurenfo to's van Leiden, etsen van Wim van der Mey en Gerda Boersma, keramiek van Liesbeth de Reiger en Cor Slooff, Galerie De Oude Ryn - Stille Mare 4, expositie Corneille, Kees van Bohe- men, litho's, zeefdrukken, t/m 4/1; di, 10-18 uur, ma 12-18 uur, do 10-21 v 11-18 t Sylvius Laboratium Wassenaarse- weg. expositie Judith de Vriesn kera miek. t/m 15/1: ma t/m vr 8.30-17 uur. Charouska - Oude Rijn la. gouaches van Paula van der Weerdt-Schnut, V m 15/2: dag. van 12-22 uur Lakenhal - Oude Singel. Maastrichts aardewerk, tot 3/3; di t/m za van 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Leontien Ceulemans. HILVERSUM (GPD) - De plotselinge overstap van Ted de Braak naar het 1-2-3-circus van de KRO stelde de amusementssec tor van de NCRV-televisie halverwege dit jaar voor niet geringe problemen. Binnen een haast onmo gelijk tijdsbestek moest worden omgezien naar een redelijk alternatief voor de maandelijkse Ted- show. Uiteindelijk is met een vertraging van enkele maanden de oplossing ge vonden in de „Helemaal alleen in je eentje-show", waarin op 4 januari Leon tien Ceulemans haar de buut in de TV-wereld voor volwassenen maakt. NCRV-amusementsbaas Dick van Bommel: „Je moet Leontien beslist niet beschouwen als de vervangster van Ted de Braak. Het zoeken naar een opvolger voor een zo veelzijdige entertai ner is eigenlijk bij voorbaat al een vrij zinloze zaak. In de Ted- show draaide alles om hèm, waardoor je ook van een perso- nalityshow kon spreken. Dat is in dit nieuwe programma niet het geval. Leontien presenteert de show, waarin spelelementen en muzikale show-blokken el kaar afwisselen. Voor de presen tatie hebben we een auditie ge houden en daaruit kwam Leon tien verreweg als beste tevoor schijn. Ik vind haar een hele goe de aanwezigheid en heb er erg veel vertrouwen in dat zij snel In deze voor haar volstrekt nieuwe rol zal groeien". Van Bommel wyst er niet zon der enige trots op dat de formule voor de „Helemaal alleen in je eentje-show" geheel in eigen huis is uitgedokterd. „Doorgaans zijn die spelprogramma's stuk voor stuk afgeleid van al in het buitenland gehanteerde formu les. Maar dit is een puur eigen be denksel". In elke show maken drie kan didaten hun opwachting. Zy moeten, zoals de titel van het programma al aangeeft, alles in dividueel oplossen. Enkele we ken voor de opnamen in theater 't Spant in Bussum worden steeds op drie lokaties in het land filmopnamen gemaakt. De kandidaten krijgen daar op drachten te vervullen, zoals het zo snel mogelijk formeren van een winkeliers-voetbalelftal. Dat buitengebeuren staat on der leiding van Frank Masmeyer, een 23-jarige knaap uit Soest die ooit in de Tedshow als kandidaat fungeerde en daarin reeds blijk gaf van enige kwaliteiten. Bij de NCRV verwacht men daarvan ook op de wat langere termijn te kunnen profiteren. Later, tijdens de opnamen in het theater, is op een groot scherm te zien hoe de kandidaten het er buiten hebben afgebracht. Bovendien krijgen zij ter plekke ook nog enkele aanvullende opdrachten te ver vullen. Van de „Helemaal alleen in je eentje-show" staan voorlopig zes afleveringen op stapel. Ze zullen met een maandelijkse frequentie steeds op vrijdagavond worden uitgezonden. Het eerste gedeelte speelt zich tussen zeven en acht uur af, na het Journaal volgt dan het een uur durende tweede stuk. 1 3) Do they know it's Christmas - Band Aid 2 5) Last Christmas Wham 3 1) When the rain begins to fall - Jackson and Za- dora 4 4) Like a virgin - Madon- 6 9) I should have known better - Jim Diamond 7 8) Ik verscheurde je foto - Koos Alberts 8 6) The wanderer - Status Quo 9 (16) Waarom ben ik met Kerstmis - Koos Al berts 10 (11) Too late for goodbyes Julian Lennon 11(7) Purple rain - Prince 12: (22) Eeuwige kerst - Annie Schilder/Kinderen voor Kinderen/Het Goede Doel 13 (13) Sexcrime - Euryth- 14 (26) I would die for you - Prince and The Revo lution 15 (23) The power of love - Frankie Goes to Holly wood 16 (12) We belong - Pat Bena- ter 17 (10) Freedom - wham 18 (20) Gisteren heeft zij my verlaten - Koos Al berts 19 (21) The riddle - Nik Kers haw 20 (24) I want to know what lo ve is Foreigner 21 (31) Rode rozen - Jantje koopmans en zyn Band 22 (34) Gimme all your loving - ZZ Top 23 (19) Give the girl a break - Dolly Dots 24 (15) The belle of St. Mark - Sheila E 25 Easy lover - P. Bailey and P. Collins 26 (14) The medicine song - Stephanie Mills 27 (27) De sprong in het duis ter - Peter Koele wijn 28 (17) Lost in music - Sister Sledge 29 (18) In the evening - She- ryl Lee Ralph 30 (39) I'm so exited - Pointer Sisters 31 We are the young - Dan Hartman 32 (32) It ain't necessarily so - Bronski Beat 33 We all stand together - Paul McCartney and Frog Chorus 34 Rattlesnakes - Lloyd Cole and Commotions 35 (28) Somebody - Depeche Mode 36 Solid - Ashford and Simpson 37 One night in Bangkok - Murray Head 38 (30) I feel for you - Chaka Khan 39 Everything must chan ge - Paul Young 40 Say Yeah - The Limit

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25