Gemakzucht breekt Leiden op 'Oudjes' doen het best George Best in gevangeniselftal Districtstitel voor Zeven clubs zeker Van der Capellen van tweede ronde Ook Den Bosch mist finale in basketbalweek EEN soEP VOORNEMEN MEESPELEN INR5 LOTTO! Freek wint van broer Herman In profzaalvoetbaltoernooi KHFC beschaafd weggetikt Lopes heerst ook in Sylvesterloop ia WOENSDAG 2 JANUARI 1985 SPORT PAGINA 13 HAARLEM De organisatoren van de derde Haarlemse basketbalweek moeten het vanavond in de fanale stellen zonder Nederlandse deelname. Zowel Nashua Den Bosch als Elmex Leiden gingen gisteravond in de halve eind strijd in de bomvolle Kennemersporthal onderuit. Uitslagen: DÉD M. Damen - B. Zonderop, 7-6, 6-2. HED v.d. Hee- den- E.v.d. Oest, 6-3, 6-3. HDD v.d. Heeden/ Treurniet- Bakker/ Bak ker, 1-6, 4-6. GDD Zonderop/ Zon derop- Darrien/Bakker, 0-6, 3-6. DDD Damen/Pattiwael- F. en K. Meijer, 6-4, 6-2. DEC J Paauw- W. den Hollander, 6-2, 3-6, 6-0. GDC I. Chaudron/E.J. Kip- G.van Duin/ Joh.v.d. Lippe, 7-5, 6-2. DDC Paauw/ Seters- Oudshoorn/ Ouds- hoorn, 6-3,6-2. HDC E. van Santen- Euser- Koemans/ M. Nagelkerken, 6-3,6-4. Warmond In het toernooi van het Dekker Tennis- en squash centrum in War mond won Rene van der Wilk on bedreigd het mannenenkelspel B. In de finale rekende hij af met Ste fan Faas, 6-0, 6-3, die in de halve finale met 6-2, 6-2 sterker was ge weest dan Tom Giberius, 6-2, 6-2. Rene van der Wilk liet in de andere halve finale weinig heel van R.A. Koppelle. 6-1. 6-3. Petra Velzel moest harder werken om de toernooiwinst bij de vrouwen op haar naam te brengen. Zij klopte in de finale Marijke Oudshoorn,7-6, 6-2. "In de eerste set moest ik nog uitkienen hoe ik kon winnen. Ik sla zelf graag hard, maar van Marijke kreeg ik de bal len nog harder terug. Pas in de tie break toen we op zeker gingen spe len zag ik dat Marijke kwestbaar was op hoge ballen achterin". De beste prestatiés in het toer nooi in Warmond kwamen van de 14-jarige Erik Snellenberg, winst in het mannenenkelspel C 1 tegen LONDEN (SID) - George Best, de voormalige Noordierse voet balinternational die een gevan genisstraf van drie maanden wegens dronken rijden uitzit in Londen, wordt overgeplaatst naar een andere gevangenis. Hapoel Tel Aviv revancheerde zich tegen Den Bosch knap voor de vo rige week in Voorschoten behaalde nederlaag en zette de gehandicapte Brabanders in de slotfase op ver lies: 80—79. De grote verrassing was echter de uitschakeling van ti telverdediger Leiden, dat volko men onnodig uitgleed tegen het wispelturige Chicago: 85-88. De Leidse nederlaag kwam erg hard aan. Na de toernooizeges in Parijs en Voorschoten en de voor spoedige start in Haarlem leek de ploeg van coach Ruud Harrewijn niet meer kapot te kunnen. Leiden blaakte in de plotselinge belang stelling, die met het oog op het aan trekken van een nieuwe sponsor voor de komende seizoenen bijzon der goed in de plannen van Harre- wijn paste. "Als we voor februari niets hebben gevonden, kan dat de Vandaag wordt Best van de Pentonville gevangenis overge bracht naar Fords, dat als een veel gematigder strafinrichting geldt. Best zal daar ook in het voetbalelftal van de gevangenis kunnen spelen. ploeg wel eens opbreken. Dan gaan anderen aan de spelers trek ken", liet Harrewijn niet na keer op keer te benadrukken. Leiden was in Haarlem dan ook op herhaling en wilde aantonen met meer dan alleen dan het door de organisato ren als 'brinta- basketbal' (het voedt wel, maar het smaakt niet) omschreven spel te kunnen win nen. Vorig jaar had Leiden al aange toond dat het uit een verzameling individualisten bestaande Chicago met gedegen teamspel zonder pro blemen opzij gezet kon worden. Eerder in de Haarlemse basketbal week had een bijzonder geconcen treerd Den Bosch dat nog eens on derstreept. Chicago leek vooraf dan ook geen partij voor de Leide- naars, die met hun gedachten al bij de finale tegen Hapoel Tel Aviv za ten. Leiden zette in de openingsmi nuten van het treffen met de Ame rikanen de goede lijn van de afge lopen weken voort. Uit de rebound van Kragtwijk en Beek werd Ran dy Wiel (22 punten) met de snel heid van een vuurpijl de aanval in gestuurd en waren de "oh's en aah's" van het op spektakel beluste publiek niet van de lucht: 44-29. Op het moment dat zich een de bacle aftekende voor de Amerika nen, die het in de rebound en op snelheid (Hagens) tegen Leiden moesten afleggen, keerde evenwel het tij. Harrewijn prikkelde de eer- gevoelige Yanks door al vroeg naar zijn bankspelers te grijpen. Die presteerden het om door oliedom me fouten (vier p's onder andere van Jim van Dam) de riante voor sprong nog voor rust bijna geheel uit handen te geven (47—40). Het tot dan toe saaie duel kreeg opeens kleur en het publiek begon zich achter underdog Chicago op te stellen. Chicago was door balvir tuoos en beste speler Steve King (26 punten) na de hervatting direct terug in de strijd (49-47) en wist dankzij de hardwerkende Pegl zelfs aan de leiding te komen: 66-68. De gemakzucht begon Leiden op te breken. Emill Hagens kreeg van Steve King geen meter ruimte meer, waardoor de Leidse aanval stokte. De Amerikaanse amateurs, die in eigen land zijn uitgerangeerd en ook voor de Europese ploegen niet interessant zijn, lieten zien dat ze toch tot meer dan louter één te gen één aanvalsspelletjes in staat waren en zetten met name Lock- hart en Beek verdedigend hele maal klem. Er kwam geen goed schot meer uit hun handen, terwijl Grear en de driftig met hun ellebo gen en schouders zwaaiende Pegl en Simson aan de andere kant wel ruimte vonden: 78—83. In de slotminuut kreeg Leiden een laatste kans om Chicago, dat als team onder de druk bijna be sweek, alsnog naar de troostronde te verwijzen. Met nog 53 seconden op de klok en een 82—86 stand gooide Toon van Helfteren de bal echter in de handen van Grear. De Amerikanen scoorden, waarna Ha gens tot grote vreugde van het pu bliek zijn tweede driepuntsschot zag mislukken: 85—88. Leiden ontmoet vanavond (19.30 uur) voor de tweede maal binnen een week landskampioen Den Bosch, dat volgende week al weer tegenstander is in de vaderlandse competitie. Een weinig interessant duel derhalve, waarin beide ploe gen elkaar niet het achterste van de tong zullen laten zien. Het als favo riet gestarte Leiden kan zich overi gens geen tweede nederlaag ver oorloven tijdens 'zoekactie' naar een nieuwe sponsor, maar het is de vraag of de spelers zich kunnen op laden voor de zoveelste confronta tie met de aartsrivaal. Den Bosch, met de geblesseerde Franken en Gibson aan de kant en zonder de bij Den Helder ingelijfde Sid Bruinsma, had gisteravond te gen Hapoel de winst voor het opra pen nadat Labanovski voor 80-79 had gezorgd. Er restte het door in valler Jan Dekker geleide Den Bosch veertien seconden voor de laatste aanval. Henk Pieterse liet zich echter de bal ontfutselen, waarna Hapoel zich zeker wist van een finaleplaats. HANS JACOBS TT777? LEIDEN- Freek van der Capellen heeft gisteren in het tennis- en squash centrum Nieuwersloot de districtstitel overdekt gepakt. Dat ging ten koste van zijn broer Her man, die overigens pas in de derde set capituleerde voor het toen gave spel vanuit het achterveld van win naar Freek. "Ik had de eerste set moeten winnen" vond Herman, "in de tie break heb ik volleykansen gemist, die ik normaal maak". Freek van der Capellen leek na de winst van de eerste set snel op de districtsti tel te zullen afstevenen toen hij een 4-0 voorsprong nam, maar het werd 7-5 en in sets gelijk. Tot 2-2 in de derde set ging het gelijk op. Drie foutloze spellen op rij van Freek met haarzuivere drives be slisten het pleit. 6-2. Bij de vrouwen in B was Inge van der Loo oppermachtig. Vast als een huis met een scherpe sprei ding en zonodig een tempoversnel ling. De concurrentie wist dat en legde zich bij voorbaat neer bij ver lies. Het ging er eigenlijk alleen maar om wie tegen haar de beste score zou maken. In de finale kon Tine Langeveld niet verder komen dan 1-6, 2-6. Een score die eerder in het toernooi door Marijke Guyt ook werd bereikt. In het mannendubbelspel kon Bob van Overbeeke zijn in het en kelspel geschonden blazoen, hij verloor van Thomas Koemans, weer oppoetsen. Met Herman won hij in een spectaculair duel van Freek van der Capellen en Bub van der Zee. 6-7.6-3.7-5. Tom Giberius, 6-1, 6-7, 6-2, Mau reen Meijer, 6-2,0-6,6-2 in het vrou wenenkelspel C tegen de getalen teerde, jonge Arienne de Boer, Har Meijer, winst in de finale van het mannendubbelspel C met Tom Gi berius, Philip van der Kwast, finale mannendubbelspel B met Har Meijer waarin hij excelleerde en tenslotte Rene van der Wilk met winst in het mannenenkelspel en mannendubbelspel B met Stefan Faas. Voor een goede partij zorgden in het mannenveteranenenkelspel Jan de Groot en de latere winnaar Adri van Leeuwen, 3-6, 6-7. De meeste kijkers kregen Jan Vonk/ Joost Roodenburg in de hal ve finale van het mannendubbel spel C tegen Tom Giberius/ Har Meijer, 6-7 in de derde set. Uitslagen HED Noest- Haas noot, 6-2, 6-0, DED Voskuil- Ver steeg, 6-0, 6-4, HDD v.d.LaarWij ling - v.d. ZeeuwNoest, 2-6, 4-6, Hogervorst/ de Ruyter- Vermin/ v.d. Heide, 6-2, 6-1, GDD Lepelaar/ Lepelaar- v.d. Heide/ Vermin, 6-7, 1-6. HEC 2 Wendl de Joode- L. Zwart, 7-6,6-2, HDC 1 Meijer/ Gibe rius- Taat/ Minnee, 6-4,6-1, HDC 2 VonkSchiphorst- v.d. Berg/ de Mooy, 3-6, 3-6, GDB M. Meijer/A.J. van der Meer- M. Oudshoorn/ Nije, 7-5,6-1, HE Vet.van Leeuwen- Roo denburg, 1-6, 2-6, HD Vet. de Groot/ Koggink- Beckwith/ Wilson, 6-2, 6-0. FRANK BONTE Sjaak Swart (l) kopt de 'oudjes' naar 2-1 nadat doelman Van Essen de bal heeft gemist. (foto anpi HAARLEM (ANP) - Het streven van de Koninklijke dammer te imiteren maar het lukte eigenlijk alleen HFC een van de oudste tradities in het Nederlandse Rensenbnnk, ondanks herhaa de en verwoede pogin- voetbal in stand te houden is door het publiek niet 6en daartoe van vooral Hovenkamp. gehonoreerd. Het duel van de glimlach tegen de oud- HFC, dat snel op 1-0 kwam (Van Tetering) werd in internationals leverde, na een paar goede jaren, het volgende uur beschaafd weggetikt. Door Coupe- slechts een recette op van rond de 1500 gulden. Daar- rus, Swart, Wery en een schoonheid van een straf- om kunnen de kosten lang niet worden gedekt. schop van Mühren werd de score in overeenstemming De gewoonte van een speelse show met winst (4-3) met de vaardigheden gebracht, 1-4. Doordat in de laat- voor de oud-internationals werd op Nieuwjaarsdag ste fase voor de oud-internationals alleen nog het ple- 1985 wel voortgezet aan de Haarlemse Spanjaardlaan. zier telde en blessures van Wery en Van Duivenbode De „oudjes" met actieve eredivisiespelers als Gerrie de ploeg aantastten, werd de eindstand 3-4 dankzij De Mühren en Piet Schrijvers waren dan ook veel te goed la Mar en Arends. voor HFC. Vooral Mühren, die weer eens kon voetbal- Opstelling oud-internationals: Schrijvers; Flinke- len zoals hij vermoedelijk het liefst wil, verplichtte de vleugel, Warnas, Schneider en Van Duivenbode; Ho- vijfhonderd toeschouwers aan zich. Andere oud-Oran- venkamp, Swart en G. Mühren; Wery, Couperus (Van jespelers probeerden de demonstraties van de Volen- der Lugt) en Rensenbnnk. SAO PAULO (ANP) - Carlos Lopes heeft zijn beste jaar uit zijn carrière in de Oudejaarsnacht van 1984 in Sao Paulo afgesloten met een over winning in de 60 e editie van de be roemde Sylvesterloop. De 37-jarige Portugees, met 2 uur 8 minuten en 39 seconden houder van het offi cieuze Europese record op de ma rathon, veroverde in het afgelopen jaar de wereldtitel veldloop voor de tweede maal en werd in Los An geles Olympisch kampioen op de marathon. Het Portugese succes in Sao Paulo, waar honderdduizen den toeschouwers het 21,6 kilome ter lange parkoers omzoomden, werd compleet door de vierde achtereenvolgende zege van Rosa Mota, die in Los Angeles brons ver overde op de marathon. Eind oktober zorgde het Portu gese tweetal ook voor een dubbele overwinning in een groot evene ment. Lopes en Mota zegevierden toen in de marathon van Chicago. Carlos Lopes won in de straten van Sao Paulo opvallend gemakkelijk. De kleine Portugees, die in 1982 ook de Corrida" in de Zuidameri- kaanse stad op zijn naam schreef, nam even over de helft van de wed strijd de leiding. De Braziliaan Da Silva, die in 1980 de Sylvesterloop won, kon enkele kilometers naast Lopes blijven maar toen de lange klim naar de finish tussen de wol kenkrabbers begon, moest hij af haken. Onder het geknal van vuur werk en tussen het papier dat uit de ramen werd geworpen, nam Lo pes een voorsprong van bijna veer tig seconden op zijn voornaamste tegenstander. Zo gemakkelijk als Lopes zege vierde zo moeilijk kwam de vierde achtereenvolgende overwinning van Europees marathonkampioe ne Rosa Mota tot stand. De 27-jari- ge Portugese werd als een scha duw gevolgd door de veertienjari ge Jorilda Sabino. De loopster uit het Braziliaanse Amazone-gebied volgde blootsvoets opvallend ge makkelijk en pas vlak voor de eindstreep kon Rosa Mota defini tief afstand nemen. Het verschil bedroeg na 12,6 kilometer slechts 0,23 seconden. Een jaar tevoren was Jorilda Sabino ook tweede ge worden achter Rosa Mota. DEN HAAG (GPD) - Met nog een wedstrijddag in de eerste ronde voor de boeg zijn al zeven clubs ze ker van plaatsing voor de tweede ronde van het profzaalvoetbaltoer nooi van de KNVB. Go Ahead Eagles, RKC, FC Utrecht, Ajax, Sparta, Feyenoord en Heracles ble ven namelijk ook maandagavond ongeslagen en werden zodoende onbereikbaar voor de nummers drie in hun poule. Alleen in de pou les, die worden afgewerkt in Am- hem, Den Bosch en Leeuwarden staat nog niet vast welke club daar op de tweede plaats eindigt en daarmee overgaat naar de tweede ronde. In de Arnhemse Rijnhal bijvoor beeld maken zowel De Graafschap als NEC nog een kans, terwijl van avond in sporthal De Maaspoort Roda JC en Fortuna Sittard in een onderling duel moeten uitmaken wie het verrassend sterke RKC vergezelt naar de volgende ronde. Roda JC staat er het beste voor met twee punten meer op Fortuna S, maar verliest de Kerkraadse ploeg van Fortuna Sittard, dan wordt het doelsaldo hier beslissend. Ook in de Frieslandhal in Leeuwarden moeter* FC Groningen en PEC Zwolle, dat overigens ook nog steeds ongeslagen is, vanavond on derling uitmaken wie op de tweede plaats eindigt in deze groep. PEC Zwolle staat een punt achter op FC Groningen, dat bij winst op PEC Zwolle evenwel nog op de eerste plaats kan eindigen als Heracles die avond onderuit gaat tegen Veendam. In Amsterdam en Dordrecht is de beslissing al gevallen en daar mee de spanning verdwenen. In beide gevallen is weliswaar nog niet zeker welke ploeg op de eerste plaats eindigt, maar zowel Ajax en FC Utrecht (in Amsterdam) als Sparta en Feyenoord (in Dor drecht) zijn door hun resultaten van gisteravond onbereikbaar ge worden voor de overige clubs. De slotwedstrijd in Amsterdam tussen Ajax en FC Utrecht en die in Dor drecht tussen Sparta en Feyenoord moeten morgen uitsluitsel geven over de definitieve bezetting van de eerste twee plaatsen aldaar. Een en ander betekent, dat drie eerste divisieclubs (Heracles, RKC en De Graafschap of NEC) verder mogen strijden om de eerste prijs van 40.000 gulden. De belangstel ling voor het profzaalvoetbalge- beuren is maandagavond op de vierde speeldag overigens weer enigszins toegenomen na een ken tering op vrijdag- en zaterdag avond.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13