Ik ben een produkt van de natuur' Strenge controle woningcorporaties bittere noodzaak Albert Geerlings over een week 107 jaar oud 'We willen ouders niet bang maken maar opmerkzaamr Mishandeling Veel overlast door afsteken van vuurwerk PvdA Lezers schrijven Bom Van der Stoel Leidse Hout ACHTERGROND MAANDAG 31 DECEMBER 1984 LEIDEN LEIDEN - De oudste man van Ne derland, Albert Geerlings, doet niet alsof hij het eeuwige leven heeft. Zijn huid draagt de sporen van honderd-en-zeven jaar zon en regen, en de ogen zijn wat rood van een verkoudheid. "Toch, als ik hier zo zit met een sigaar en een praatje maak, heb ik het gevoel of ik nog vijfentwintig ben. Maar haal me niet van mijn stoel, want als ik los sta, rol ik zo op de grond". Het kan hem eigenlijk niet veel schelen of hij de oudste man van Nederland is. Over ruim een week, op negen januari, wordt Geerlings, die in 1878 in Oldenhove in Gro ningen is geboren, 107 jaar. "Of ik dat haal weet ik niet", zegt hij een beetje nukkig. "Het is gewoon een bijzonder hoge leeftijd en dat komt omdat ik een produkt van de na tuur ben". Hij was hovenier. Eerst op de Hortus Botanicus, later bij de Rijksgebouwendienst. Tot zijn 93s- te jaar woonde hij aan de Lange- gracht in Leiden. Nu verblijft hij alweer bijna veertien jaar in het be jaardenhuis de Lorentzhof. Hijzelf zegt wel veertig. Dat dat niet hele maal klopt, voelt hij wel op de een of andere manier aan, want na een paar seconden stilte zegt hij dat de herinnering is verdwenen. "De ge dachten zijn nog wel goed". Als er buiten knallen te horen zijn en hij nieuwsgierig uit het raam van zijn kamer kijkt, mom pelt hij wat. Vuurwerk, dat woord zegt hem niets meer. Minutenlang denkt hij na. Bijna hoorbaar. Geer lings pijnigt zijn hersens. Dan weet hij wat: "Schuttersland (bedoelt waarschijnlijk Schuttersveld), daar was altijd vuurwerk. Na afloop, hoe ging dat? Nee, ik weet het niet meer. Als iemand daar goed over kan praten, herinner ik het me weer". door Saskia Stoelinga De wanden van zijn kamer zijn behangen met foto's van zijn vijf kinderen, kleinkinderen, ach terkleinkinderen en de natuur. Daar denkt hij heel veel aan. De na tuur loopt ook als een rode draad door het gesprek. Telkens komt hij daar op terug. Dat de benen niet helemaal meer willen, de oren wat minder horen en de ogen alleen nog met een loep wat voorstellen, deert hem niet. Dat is een natuur wet. "De natuur is een groot won der en dat gaat nog steeds door. We weten er heel weinig van, we ko men pas van de schoolbanken. Als de wetenschappers net wat te we ten zijn gekomen, staan ze weer voor een ander feit". De kaart van zijn zoon die met wat andere nieuwjaarsfelicitaties wordt gebracht, brengt hem even op andere gedachten. Zijn zoon, die nu bijna tachtig moet zijn, is op vakantie in Duitsland. "Ja, Piet ken ik wel". Geerlings strekt zijn armen. "Je komt en je gaat. Als er 1000 mensen sterven, worden er 2000 geboren. Dat was vroeger zo. Nu worden de mensen kunstmatig in leven gehouden. Toen er geen mens voor je zorgde, ging je van zelf dood. De natuur is ook wreed" Een verse Balmoral, overgehou den van de Kerstmis, wordt opge stoken. Na al dat praten gaat zijn ademhaling wat moeilijker. Wan neer zijn vrouw is overleden? "Dat is een hele geschiedenis. Ze is 75 jaar geworden, kan dat? Ik was ge makkelijk en meegaand. Altijd maar meewerken. Wees vóór en met mekaar. Ja, dat zeg ik veel". De geur van de soep die op zijn aanrecht is gezet, verbreidt zich door de kamer. Geerling heeft er nog geen tijd voor. Hij zegt dat het gele, wollige vogeltje dat bij de hyacintenbollen staat niet fluit en geeft dan een verhandeling over apen. "Ze hebben het niet gedaan kunnen krijgen om jonge Orang Oetangs te leren praten. Ze kunnen wel onthouden, maar praten nee. Zo denk ik erover. Ieder mens vat het leven anders op". "Als ik van de stoel kom, val ik om. Maar u moet niet met zorgen blijven zitten. Die moet je afstaan aan de natuur. Een professor van de Hortus heeft dat niet gedaan en die heeft zichzelf opgehangen". LEIDEN - Een ongeluk zit in een klein hoekje. Cijfers van de stich ting Consument en Veiligheid wij zen uit dat jaarlijks 235.000 kinde ren in de leeftijd van 0 tot 14 jaar door ongelukken in het ziekenhuis terecht komen. Daarvan heeft 45 procent in huis plaats. Een schrik barend hoog aantal, dat Ricky Slin gerland en Marion Middelburg van het consultatiebureau aan de Ma- rislaan op de gedachte bracht ou ders van kleine kinderen bewuster te maken van het gevaar. "Het is helemaal niet onze bedoeling om ouders angstig te maken, maar wel moeten ze erop bedacht zijn, dat een ongeluk gauw is gebeurd". Vaak vinden ongelukken, waar bij kinderen soms voor hun leven worden verminkt, plaats terwijl één van de ouders er bij is. In de keuken bijvoorbeeld: moeder of vader is aan het koken, het kind speelt, valt en komt met de handjes tegen de gloeiend hete ovenruit aan. "Wij wijzen erop dat er oven- ruitbeschermers zijn. Dat de men sen de stelen van pannen naar bin nen moeten draaien en dat er rek- LEIDEN - Een negentienjarige jongeman is zaterdagnacht in het Huigpark door een groep van on geveer dertig jongens in elkaar ge slagen. Hij is in het ziékenhuis op genomen met een op drie plaatsen gebroken kaak. Volgens de politie fietste de jongeman met zijn vrien din in het Huigpark, toen zij van alle kanten werden belaagd. Het meisje kon hard weg fietsen en de vader van de jongen waarschuwen. De vader heeft zijn zoon naar het ziekenhuis gebracht. Toen de poli tie ter plaatse kwam was er van de daders echter geen spoor te beken nen. jes zijn die rondom de kookplaten kunnen worden gezet". In het consultatiebureau is een tentoonstelling ingericht, die dui delijk maakt waar het gevaar schuilt. De bedoeling is om na een half jaar de afbeeldingen naar an dere bureaus te laten verhuizen, opdat ook daar de bezoekers op de gevaren worden gewezen. Kaarsen en open haarden, in de ze tijd een geliefd middel om de donkere dagen wat te veraangena men, zijn ook van die 'ondingen' voor ondernemende kleuters. De kaars staat op een mooi kerstloper- tje, waar een kind maar al te graag aan trekt. Kaars valt om en het kwaad is geschied. De open haard is vooral gevaarlijk, omdat al het nachtgoed nog niet brandvrij is. Binnenkort komt daar verandering in en moet elk nachtjaponnetje op pyamaatje van brandvrije stof zijn vervaardigd. Eigenlijk zou het een automatis me moeten zijn, dat ouders hun kind hoeden voor alle gevaren, zo als: gif in de aanrechtkastjes, spiri tus in oude jeneverflessen, stop contacten bij het aanrecht (waar je zo makkelijk je kind even op zet om het uit de weg te hebben), elek trische keukenapparatuur, waar van die leuke knopjes opzitten, die leuke gekleurde lampenolie (net li monade), sigarettenpeuken en Overigens is tegenwoordig bij al le apotheken de gevarenkalender te verkrijgen: daarop staat wat je moet doen als iemand een bepaald gif heeft ingeslikt. Marion Middel burg: "Vroeger moest je tegen alles maar een heleboel melk drinken of het kind laten overgeven. Maar dat is tegenwoordig helemaal niet het geval. Soms kan het zelfs funest zijn om melk te laten drinken. Daarom is die kalender zo handig. In je paniek weet je niet zo gauw wat je doen moet. Dat kun je dan daarop lezen". LEIDEN - Op de valreep van het oudejaar heeft het stedelijk De Lakenhal zijn vijftigduizendste bezoeker kunnen begroeten. Mevrouw Cherie'-Goewie rechtsuit De Bilt was gisteren de gelukkige. Uit handen van mevrouw Wintgens, conservator moderne kunsten bij De Lakenhal, ontving zij het onlangs verschenen boek over Rembrandt. Vijftigduizend bezoekers dit jaar is aanmerkelijk meer dan vorig jaar toen ruim veertig duizend mensen het museum aan de Singel bezochten. (foto Holvast) Receptie Nieuwjaarsbal In café Scarabee in de Pieters- kerkchoorsteeg treedt nieuw jaarsdag de groep Tilt Team op. Om acht uur begint dit optreden onder het om 'Staying alive in eighty five'. De Hervormde Diakonie houdt aanstaande woensdag een nieuwjaarsreceptie. Dat gebeurt tussen 17.00 en 18.30 uur in het Hooglandse Huys (hoek Hoog- landsekerkgrachVMoriaansteeg). Tekenfilms In het K&O-gebouw worden woensdag tekenfilms met daarin een aantal bekende stripfiguren, vertoond. Aanvang is 14.30 uur. BOA Het BOA-comité houdt woens dagavond in zijn kantoor aan de Oude Vest 79 (20.00 uur) een bij eenkomst. De informatie- en do natiecampagne die in maart wor den gehouden, komt dan ter sprake. Daartoe wordt steun ge zocht bij maatschappelijke, so ciaal-culturele, educatieve en le vensbeschouwelijke organisa ties. LEIDEN - De politie heeft het de afgelopen dagen druk gehad met optreden tegen jongelui die vuur werk afstaken en overlast veroor zakende kerstbomenjagers. Het bontst maakte een 16-jarige jonge man het. Hij werd gisteren op he terdaad betrapt tijdens het tot ont ploffing brengen van een zelfge maakte bom op een schoolplein aan de Lusthoflaan. De jonge Leidenaar had onge veer vijftig stuks vuurwerk in een volgens de politie levensgevaarlij ke combinatie verwerkt. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vuur- wapenwet. Bij de knaap thuis werd nog een soortgelijke bom aange troffen. Een speciaal politieteam is dezer dagen actief om de overlast van vroegtijdig afgestoken vuurwerk te beperken en oorlogjes om kerst bomen te sussen. Vooral gisteren was het druk. Op de Rijn- en Schie- kade werden fietsers bekogeld met ontploffend vuurwerk en er moest opgetreden worden bij kerstboom brandjes. Aan de Van 't Hofstraat moest de brandweer er aan te pas te komen. Vannacht bezocht de politie een zeventienjarige jongen aan de Ce- lebesstraat, die door een open raam vuurwerk op straat gooide. Een zak vuurwerk werd in beslag genomen. Drie kwartier later kreeg ging de politie op pad in Leiden- Noord na een groot aantal telefoni sche klachten. Een groep van on geveer veertig jongens was bezig kerstbomen te verzamelen. De groep veroorzaakte zo veel overlast dat de politie omstreeks half drie een charge met de wapenstok moest uitvoeren. Er werden geen arrestaties verricht. Zaterdag werden op de Room burgerlaan drie jongens aangehou den, die ondanks een waarschu wing, toch doorgingen met het af steken van vuurwerk. De politie maakte vier processen-verbaal op. Vrijdag werden zes processen- verbaal opgemaakt tegen knallen de jongeren en nam de politie on geveer tweehonderd kerstbomen in beslag. Het zou in principe niet uit moeten maken of we door links of rechts worden vertegenwoordigd. Iedere partij heeft zijn goede kanten. Wij kiezen onze partij, omdat wij ons daar het beste bij thuis voelen. De één belooft dit, de andere dat. Hier in Leiden allemaal loze kreten. Ei genbelang gaat hier voor. Zie boek werk: "Parkeer-regiem in de Leid- se binnenstad". Alleen het woord regiem kwam mij erg bekend voor. Had ik dit woord al niet eerder ge hoord. Na lang denken wist ik het weer. Werd dit niet gebruikt in 1940-45? Het duikt nu weer op maar nu slaat het op het verkeers- en par keerbeleid van Leiden. Nu wordt Jan de arbeider er de dupe van. Was het niet de PvdA die jaren ge leden zei dat ook Jan de arbeider recht had op een eigen woning en een autootje. De PvdA wijkt nu met de coalitiepartner VVD van zijn principes af. De socialisten noemen in een vergadering van de gemeenteraad de auto een luxe Hoe kunnen deze godsnaam zeggen. Juist Jan de ar beider wordt gedwongen om met de metaal of bouwvak vakantie te nemen. Voor hem is het na een jaar hard werken niet weggelegd om juist in die periode een hotel of vakantiehuisje te huren. Het enige wat voor hem nog betaalbaar is. is juist met zijn autootje en zijn gezin gezellig dagjes uit te gaan. Maar zelfs dat wordt hem straks ontno men. En de PvdA maar zeggen dut ze opkomen voor de laagstbetaal den. Dit geldt niet voor Leiden, daar willen ze zelfs dat de laagstbe taalden die wonen binnen de sin gels 240,00 per jaar betalen om zijn autootje voor de deur te mogen zetten. En maar zeggen. Blijf van de laagstbetaalden af, die kunnen niets m Ook wil ik nog even terugblik ken op een uitspraak van wethou der Peters in het blad Stadswerk. Daarin zegt de heer Peters het on billijk te vinden dat niet autorij ders mee moeten betalen aan de parkeervoorzieningen. Maar heer Peters wij autorijders betalen toch ook mee als belastingbetaler aan het openbaar vervoer. U weet don dersgoed dat éénderde van het openbaar vervoer wordt betaald door de mensen die daar gebruik van maken en tweederde door ons (belastingbetaler). Daar hoort u ons ook niet over, want het openbaar vervoer moet er blijven. U zou er wijs aan doen om de mensen zelf de keuze te laten hoe zij zich willen verplaatsen en niet zoals nu om de mensen te dwingen gebruik te maken van het openbaar vervoer d.m.v. het par- keerregiem in de Leidse binnen stad. Hiermee jaagt u de consu ment naar andere gemeenten, waar ze wel kunnen parkeren en welke snel en gemakkelijk bereikbaar zijn. Zegt u nu niet dat dit niet ge beurt. Ik persoonlijk kan u laten zien dat ik meer dan 200 brieven heb ontvangen uit Leiden en regio van mensen die voorheen altijd in Leiden winkelden maar nu zijn uit geweken naar andere gemeenten, omdat ze uw beleid, gesteund door uw achterban en de WD. on-de- mocratisch vinden T. Kok Nw. Beestenmarkt Leiden Mocht de gemeenteraad van Lei den overwegen op korte termijn in navolging van andere steden een straatnaam te wijden aan onze am bassadeur bij de VN, de heer Van der Stoel, dan kan dit zonder de aanleg van een nieuwe straat af te wachten. Het in het centrum gele gen Gangetje kan zo herdoopt wor den in het 'Van der Stoelgangetic'. Mochten de slagers, aangesloten bij de FNV overwegen in navol ging van de Bouw- en Houtbond een eigen slagershond op te rich ten, dan zou hiervoor als passende naam 'Houw— en Boutbond FNV' J.J. Raal'f Immaplcin 4 Ocgstgccst Naar aanleiding van uw artikel over de Leidse Hout op 18 decem ber wil ik gaarne reageren. Het be treft hier één van de weinige stuk jes natuur in de directe omgeving waar we volop gebruik van moeten maken. Opvallend is dat sommigen rïie- nen de vrijheid van anderen le be perken. zie bijvoorbeeld de plan nen om honden verplicht aan te lij nen. Verder valt het op dat de Leid se Hout is aangelegd in de tijd van werkloosheid, maar dat het groot onderhoud in de huidige tijd van werkloosheid niet goed uit de verf komt. De velden en paden zijn zeer drassig als het regent en de dieren in het hertenkamp staan tot hun enkels in het water Dit moet met enige inspanning op te lossen zijn. desnoods met vrijwilligers. Gaarne wil ik dit on der de aandacht brengen van de gemeente Leiden die sinds kort ook het beheer voert over het her tenkamp. In februari is een open bare commissievergadering van de Leidse gemeenteraad over de Leid se Hout. Dan is het zaak de nodige actie af te dwingen, als de dieren inmiddels niet vastgevroren zijn tenminste G.L. Bordewijk Het mag toch ook wel eens gezegd worden, dat het gemeentebestuur rondom de bom voortreffelijk zijn werk heeft gedaan Hoogste lof verdienen natuurlijk de drie man nen en dat moeten wel echte zijn geweest, die toch dit gevaarlijke werk voor ons hebben geklaard. De hele organisatie liep toch maar gesmeerd. Ik dacht: ze kunnen het dus toch. Coördineren zijn we niet altijd gewend. Kijk maar naar de opbrekerij. Af en toe. of liever gezegd dikwijls, loop je meer vast in het verkeer dan dat er sprake is van doorstro ming. Je zpu denken: was de actie rond de bom een afspiegeling van het toekomstige beleid? 300 agenten en 200 parkeerwach ters op straat, voor de rest de bin nenstad leeg. Allemaal aan het winkelen in zone C. Alhoewel ook die zone zijn aantrekkelijkheid gaat verliezen, want de afdeling Groenvoorziening is aardig aan het ruimen. Milieu verpesten noem ik dat. Bezuinigingen, jawel, maar op welke manier is de vraag. Meer inzet, meer liefde voor het vak en een goede coördinatie net als met de bom, zou betere resulta ten geven. Het was Leiden in Last. het werd Leiden in overlast Wordt het nu misschien veel minder last en prettig vertoeven voor alle in woners en de goede gast? Dit tot genoegen en groot plezier van elke burger en winkelier. C W. Kistemaker, Amethisthof 28, Leiden De Leidse woningcorporaties moeten, met name op last van de gemeente, vijfjarenplannen - zeg maar rustig saneringsplan nen - opstellen. Onder meer door het debacle met het project Herengracht/Zijlsingel, waar een slordige 2,5 miljoen gulden ge meenschapsgeld werd ingesto ken, is het besef tot het gemeen tebestuur doorgedrongen dat een strengere controle op de wo ningbouwverenigingen nood zaak is. Dat werd hoog tijd ook. want nog aan het begin van dit jaar bleek dat zes van de negen Leid se woningcorporaties in Finan ciële problemen verkeerden. Met als gevolg dat de renovatie stag neerde. Hierbij speelde echter niet alleen de voor de corporaties minder voordelige, nieuwe sub sidieregeling van het Rijk een rol. Bij een aantal clubs is van de krappe beurs de bodem al in de loop van de afgelopen jaren steeds duidelijker in zicht geko- Hoe de problemen ongeveer liggen, mag blijken uit de vol gende bloemlezing. De woning bouwvereniging De Eendracht kan een groot-onderhoudsplan voor 72 woningen in Marijke- straat en omgeving niet financie ren. Een groot onderhoudsplan voor 111 woningen aan de Prins Bernhardkade is door de slechte financiële situatie onzeker ge worden. De algemene bedrijfsre- serve (abr) zit op het minimum. Het onderhoudsfonds komt 1,6 miljoen gulden tekort. Een reor ganisatie en ontslag van vijf werknemers kan soelaas bieden. Een groot onderhoudsplan voor 82 woningen aan de Drui ven- en Kersenstraat van Ons Be lang moet in drie fasen worden uitgevoerd. Ook hier is de oor zaak Financiële moeilijkheden. Deze vereniging leed bovendien een miljoenenstrop op de slecht uitgevoerde renovaties aan de Haagweg en omgeving. Drie projecten van Tuinstads- wijk (TSW) zijn vastgelopen. On der meer het groot onderhoud van 50 woningen aan de Frederik van Eedenlaan is van de baan door de slechte Financiële situa tie van de woningbouwvereni ging. De vereniging denkt het onderhoud over vijf jaar uit te smeren. Groot onderhoud van 218 woningen aan de Van 's Gra- vesandestraat staat zwaar op de tocht wegens de slechte financië le situatie van de bouwvereni ging. TSW heeft weliswaar nog tien tot twaalf miljoen van het rijk te goed, maar zou dan nog net uit de rode cijfers zijn. Faillissement De vereniging Eensgezinheid kampt met een groot tekort in het onderhoudsfonds. Dit is ge zakt onder het wettelijke mini mum. Werkmanswoningen be schikt over een gerenoveerd wo- ningbezit van 600 woningen en een aanzienlijke abr, maar staat er desondanks niet rooskleurig De Leidse Woningstichting (LWS) heeft moeilijkheden met de Financiering van een onder houdsplan voor 158 woningen in de Valeriusstraat. De LWS krijgt wel subsidie van het rijk voor dit onderhoudsplan, maar is niet in staat het resterende geld op te hoesten. De abr bevat ongeveer drie miljoen gulden, maar dit zou zestien miljoen moeten zijn. Uit het rapport (mei dit jaar) van de 'werkgroep herstructure ring', de werkgroep die onder meer de haalbaarheid van ver schillende fusiemogelijkheden heeft onderzocht, blijkt dat Lei den zelfs geen echt. rijke wo ningbouwcorporaties meer heeft. De gezamenlijke abr's van de verenigingen zullen per 1 ja nuari 1988 ver onder de door het ministerie van volkshuisvesting vastgestelde grens liggen, voor spelt dit rapport. Het faillisse ment van de Leidse volkshuis vesting is dan nabij. Afrekeningen Deze zorgelijke situaties is on der meer toe te schrijven aan de renovatie van vooroorlogse wo ningen. Doordat de afrekeningen van het rijk, de definitieve subsi die, zo lang op zich lieten wach ten kregen de verenigingente maken met renteverliezen op de voorgeschoten rijksvergoeding. Deze kwamen daardoor ten laste van de abr. Tevens speelde dat het rijk sommige uitgaven achteraf niet wilde subsidiëren zodat de ver enigingen daarvoor zelf moesten opdraaien. Dan krijgt de vereni ging toch al gauw een klap in de orde van grootte van een miljoen gulden, zoals bijvoorbeeld Werk manswoningen heeft geïncas seerd. Het kwam ook voor dat begro tingen voor onderhoud fors wer- door Raymond Peil den overschreden. De verenigin gen waren dan vaak niet in staat om het fonds in het volgende jaar weer aan te vullen. Evenmin was een sanering met behulp van de abr mogelijk. Aldus zonken de fondsen dieper in de rode cijfers. Alleen door te lenen van de ge meentelijke rekening-courant dat in principe ongelimiteerd mogelijk is - konden de vereni ging nog plannen financieren. Met weer hogere rentelasten als gevolg. Het ligt voor de hand dat door de hierboven geschetste voorval len de corporaties er Financieel op achteruit gaan. Hierbij moet worden aangetekend dat de re novatie van de naoorlogse wo ningen, waarin het rijk de helft bijdraagt, de grootste boosdoe ner is. De LWS heeft daardoor de abr nagenoeg opgesoupeerd. De subsidieregeling voor renovatie van vooroorlogse woningen was namelijk aanzienlijk gunstiger. Noodrem Toch rijst dan de vraag waar om niemand aan de noodrem heeft getrokken toen duidelijk werd dat het met een aantal cor poraties de verkeerde kant op ging. De jaarrekeningen van de verenigingen moeten burge meester en wethouders onder ogen komen. Ook budgetover schrijdingen doen zich niet zo maar, ongemerkt voor in een re novatieproject. Meerwerk móet in het bouwbegeleidingsteam, waarin onder meer gemeente, ar chitect, corporatie, stichting wel zijn en soms bewoners zyn verte genwoordigd, worden bespro ken. Desondanks ligt de financiële verantwoordelijkheid in de eer ste plaats bij de woningbouwver eniging. Uit de verslechterende financiële situatie had echter vrij snel wel duidelijk kunnen wor den dat sommige verenigingen nauwlettender op de vingers moeten worden gekeken. Als zes van de negen woningcorporaties in geldproblemen zitten, lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat een strenge controle noodzaak is. Aan deze controle heeft het ontbroken. De jaarrekeningen van de corporaties kwamen vaak te laat binnen, soms wel driejaar later. Dikwijls konden B en W al leen maar constateren wat er mis was gegaan. Er werd wel berispt, maar het kwaad was inmiddels al geschied. Een harder optreden lijkt in een dergèlijke situatie meer voor de hand te liggen. Weliswaar is de laatste tijd streng de hand gehouden aan het indienen van begrotingen en jaarrekeningen. De Eensgezind heid werd onder een bepaalde vorm van curatele gesteld. Toch wekt dit optreden van de ge meente de indruk een prototype te zijn van het spreekwoord 'als het kalf verdronken is, dempt men de put' Om excessen te voorkomen probeert de gemeente nu dan ook de afrekeningen zo snel mo gelijk af te handelen. Mede door de automatisering is elke uitgave controleerbaar. Als een complex in uitvoering is, wordt een waar schuwing gegeven zodra budget- overschrijdingen dreigen. Ook op de uitvoering van de werk zaamheden wordt nauwlettender toegezien. Voor de overlevingskansen van de volkshuisvesting zijn der gelijke maatregelen waarschijn lijk bittere noodzaak. Ook als de woningcorporaties zijn gefu seerd tot twee grote verenigin gen. Want louter samenvoegen lost dergelijke problemen niet op. Daarom moet het risico dat de gefuseerde clubs op dezelfde manier schipbreuk lijden als de afzonderlijke corporaties, zo be perkt mogelijk worden gehou den. De gevolgen van een bank roet zijn immers nauwelijks te overzien. Dat besef is, zij het wat laat. doorgedrongen. POOT GEBROKEN - Van een bij het Gorlaeuslaboratorium. aan de Wassenaarseweg. grazend schaap is vermoedelijk op Tweede Kerstdag de rechterachterpoot gebroken. De Sassenheimse eigenaar heeft aangifte gedaan van dierenmishandeling. Op het grasland in deze omgeving zijn al vaker schapen mishandeld en gestolen. Het schaap is inmiddels afge maakt.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3