He t is meer lan alleen een mui riekje erge :ns onder zetten' Handen schudden in de gemeentehuizen Kerstbomenverbranding is prijzenslag in regio Voorschotenaar kwart eeuw kerkorganist onderwijzer Loslopende hond komt tegen auto Warmonds gemeentehuis bekogeld Geen gemeentezang zonder orgelondersteuning Oegstgeester jeugd krijgt feest voorgeschoteld PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 31 DECEMBER 1984 Alleen in Wassenaar geen nieuivjaarsreceptie REGIO - Traditiegetrouw kunnen de inwoners van Voorschoten, Lei derdorp, Warmond, Oegstgeest en Voorschoten een dezer dagen weer de handen schudden op het ge meentehuis. Zo'n nieuwjaarsre ceptie ontbreekt alleen in Wasse naar. Niet omdat de gemeente Wassenaar geen zin heeft in een re ceptie, maar omdat eind januari ie dereen al bij elkaar kan komen. Immers, 1 februari gaat burge meester Staab met pensioen. De nieuwjaarsreceptie wordt gewoon even vooruit geschoven naar 25 ja nuari, als 's avonds tussen acht en elf uur een bijeenkomst wordt georganiseerd in de sporthal. "Wassenaar kan zich daar ter gele genheid van de burgemeesterswis seling manifesteren", aldus de ge meente. De meeste andere regiogemeen ten houden het wat de nieuwjaars receptie betreft op woensdag 2 ja nuari. In Leiderdorp zijn de inwo ners per advertentie opgeroepen om te komen. Vanaf half acht 's avonds staan de deuren van het ge meentehuis aan de Statendaalder wijd open. Wie worden er verwacht in Lei derdorp: "Vertegenwoordigers van sportverenigingen en culturele in stellingen, mensen uit het Leider- dorpse zakenleven, het onderwijs, het maatschappelijk werk, de ge zondheidszorg". Maar vooral ook 'gewone' Leiderdorpers worden uitgenodigd. Zoeterwoude houdt ook woens dag 2 januari open huis. Het ge meentehuis aan de Noordbuurtse- weg is voor die gelegenheid 's avonds tussen zeven en negen uur geopend. Burgemeester Houdijk en de zijnen zullen ongetwijfeld ve le handen schudden, want, zoals bekend, Zoeterwoude heeft een rijk verenigingsleven. Dezelfde avond, maar dan een uurtje later, is de gemeente Voor schoten present. De nieuwjaarsre ceptie wordt tussen acht en tien uur gehouden in de Ambachtszaal van het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat. Ook Voorscho ten onderstreept nog eens dat echt 'iedereen' kan komen. Hier meldt het gemeentebestuur ook "uw aan wezigheid bijzonder op prijs te stellen". Wat Oegstgeest betreft: ook hier geldt de datum 2 januari. Burge meester Scheenstra meldt dat al zijn 'onderdanen' 's avonds tussen acht uur en half tien welkom zijn in het gemeentehuis aan het Wilhel- minapark. In Warmond ten slotte wordt het nieuwe jaar ook aanstaande woensdag ingeluid. Het gemeente huis (Herenweg) is tussen acht uur en half tien geopend. Met nadruk wordt vanuit Warmond gesteld dat er géén toespraken worden gehou den. REGIO LEIDEN - Kerstbomen verbranding in de regio is een lu cratieve prijzenslag aan het wor den. Althans dat mag worden op gemaakt uit de verschillende re gelingen per gemeente. In Voorschoten geven de lootjes die per ingeleverde kerst boom worden uitgereikt kans op een stereo pick-up installatie, cassette-recorder, klokradio, draagbare radio en een platen- bon. In Warmond liggen 1200 cho coladerepen klaar voor de bren gers van kerstbomen. De ver branding is op 4 januari van 19.00 tot 20.15 uur 's avonds. In Zoeterwoude is de verbran ding op 2 januari om kwart over vier in het midden van het Molenpad, bij de ge meentelijke barbecue. Iedereen krijgt een lot dat recht geeft op één van de vijftien tientjes die de gemeente verloot. Wassenaar doet het gezond. Ie dereen krijgt een lot en een stuk je fruit. Donderdag om 18.00 uur begint de verbranding aan het Van Polanenpark. Leiderdorp steekt op 3 januari de fik in de bomen op het par keerterrein van RCL. Lootjes ge ven recht op geldprijzen. In Oegstgeest wordt op 3 ja nuari om 19.00 uur in de omge ving van de Van Eysingabrug de verbranding gehouden. Lootjes geven recht op prijzen. VOORSCHOTEN - Wat is gemeentezang zonder orgelon dersteuning? Een janboel. Het gezang dient nu eenmaal in goede banen te worden geleid, vindt Voorschotenaar H.J. (Henk) Walvaart (52). En hij kan het weten, want als de klok vanavond 12 uur slaat is hij precies 25 jaar als cantor/ organist aan de Voorschotense Dorpskerk verbonden. Een kwart eeuw verbondenheid met de kerk, midden in het 'oude' Voorschotense centrum. Geeste lijk, maar ook goeddeels lijfelijk. Immers, op de gewone werkdagen is hij hoofd van de Gevers Dey- nootschool. Die staat pal naast de kerk. Mocht Walvaart 'zijn' acht tiende eeuwse orgel in de gaten willen houden, dan is een blik door het raam voldoende. Niet dat het nodig is. Weliswaar steekt de Voorschotenaar uitge breid de loftrompet over het zijns inziens echt schitterend gerestau reerd orgel, maar koesteren is niet nodig. Een orgel gaat niet naar een 'speler' staan; iedere willekeurige organist kan er uithalen wat er in zit. En dat is volgens hem nogal wat. Hij citeert met graagte de compo nist Cesar Franck, die ooit de kreet slaakte: "Het orgel is mijn orkest". Eindeloos veel klankkleuren heeft OEGSTGEEST - Een loslopende herdershond is gistermiddag aan gereden door een personenauto op de kruising Warmonderweg/De Kempenaarstraat in Oegstgeest. De bestuurder van de auto stopte netjes. En samen met de eigenaar, die in de buurt van de viervoeter liep, zette de chauffeur koers rich ting dierenarts. Het is onbekend welk letsel het dier heeft. WARMOND - Onbekenden heb ben in de nacht van zaterdag op zondag drie ruiten ingegooid van het Warmondse gemeentehuis. Ze deden dit met brokken straat- tegel, die nagenoeg geen schade aanrichtten in het pand, aldus een woordvoerder van de politie. Vol gens hem ging het om pure vernie ling: men heeft niet geprobeerd binnen te komen. Overigens zou hij graag inlichtin gen ontvangen over de ruitengooi- ers, die hun verwoestende arbeid vermoedelijk rond half vier heb ben verricht. Getuigen kunnen bel len naar 02522 - 19029 of 01711 - 10073. door Miep Hoenson het, zegt de jubilerend organist, en daarmee komt hij meteen bij het aardige van zijn 'bijvak': de ontel bare nieuwe wegen die hij kan in slaan. Na 25 jaar is hij nog aller minst uitgewandeld. "Kijkje moet het natuurlijk niet de spuigaten la ten uitlopen. Het moet niet hübsch worden. Maar nieuwe wegen hoe ven niet altijd storend te zijn; het is heel aardig om eens niet traditio neel te spelen. Heb ik bijvoorbeeld een koraal met vijf verzen, dan zal ik proberen ze alle vijf verschillen de klankkleuren mee te geven. Je kunt zelfs met een orgel cantonne- Dissonant De uitdaging van het orgel: niet altijd wordt het hem in dank afge nomen dat hij die regelmatig aan gaat. Zo heeft Walvaart eens mee gemaakt ("Nee, ik zeg niet in welke plaats") dat hij trachtte met orgel en kerkgangers een canon te bren gen. Zodra de gemeente het twee de vers inzette, begon Walvaart vrolijk weer opnieuw. Hetgeen het kerkbestuur na de dienst de op rechte vraag ontlokte 'dat het orgel zeker gestemd moest worden?' Zo'n enkele dissonant deert hem niet. Er staan teveel positieve ge luiden tegenover. Walvaart over zijn (bij)vak: "U kunt gerust stellen dat ik hoge eisen stel aan het be spelen van het orgel. Het is veel méér dan alleen maar ergens een muziekje onder zetten. Je bereidt je wel degelijk voor op een dienst. En als je je vak goed verstaat moet je veel blijven studeren. Ik probeer er elke dag een uur mee bezig te zijn. In het weekeinde moet je de cantorij voorbereiden, op zaterdag avond repeteren we. Dan heb je je concerten die je moet voorberei den... Ja, m'n agenda staat vol". Een enkele keer botst zijn be roep hoofdonderwijzer met dat van organist. Maar is Walvaart echt ver hinderd om bijvoorbeeld een rouw- of een trouwdienst bij te staan, dan valt zijn vrouw voor hem in. Vooral in de zomermaan den, als de organisten-spoeling dun is, slokt het orgel beiden op. "Het komt dan vaak voor dat mijn vrouw ergens in Leiden speelt op een moment dat ik hier in de Dorpskerk zit", zegt hij laconiek. Mevrouw Walvaart troont ook achter het immense gevaarte als haar man de cantorij ("Dat is echt mijn trots") dirigeert. Het kerkblad meldt niet voor niets dat de heer Walvaart ondenkbaar is zonder zijn echtenote. MAANDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, oudejaarsviering met muziek, 22-3 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, ou- dejaarsnahct Salsa-feest, 1-4 uur, met vuurwerk om 1 uur. DINSDAG Scarabee - Pieterskerkchoorsteeg, op treden de groep Tilt Team, 20 uur. Breehuys - Breestraat 19, nieuwjaarsre ceptie, 19-22 uur. Voorschoten Dorpskerk - Schoolstraat, carillonbe speling met werken Handel en Bach, 12- Zoeterwoude De Hangkonten - Noordbuurtseweg 1, nieuwjaarsreceptie, 17-19 uur. Leiderdorp WOENSDAG ILeiden jHooglandse Huys - nieuwjaarsreceptie jHervormde Diakonie, 18-18.30 uur. IK&O-Gebouw - Oude Vest, kinderfilm- imiddag, 14.30 uur. lBOA-kantoor - Oude Vest 79, bjjeen- Ikomst, 20 uur. iLeiderdorp {Sportzaal op Drees - Van Alphenplein, mieuwjaarsinstuif Ned. Ver. v. Huis- r alle 10 L iMuzenhof - klaverjassen en sjoelen voor j iedereen, 19.45 uur. •Oegstgeest Groene Kerkje - orgel- en clavecimbel- concert Theo Goedhart, 20.15 uur. Gemeentehuis - Wilhelminapark, nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur, 19-21 uur.- Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, nieuwjaars receptie gemeentebestuur, 20-22 uur. Warmond Gemeentehuis - Herenweg, nieuwjaars receptie gemeentebestuur, 20-21.30 uur. edfscheDiensten Organist H.J. Walvaart, morgen p$ de kop af 25 jaar onlosmakelijk aan de Voorschotense Doroskerk verbonden: 'Het orgel'bledt oneindig vetA mogelijkheden' (foto Holvast) Onderwijs In de tijd dat het tussen hen 'klikte' was Walvaart, zoon van een dominee die onder andere in Sas- senheim preekte, al jaren bezeten van het orgel. "Tja, ik kreeg het met de paplepel ingegoten. Bij mijn ouders thuis werd altijd al ge musiceerd. En toen kregen we in de oorlogsjaren een organist inge kwartierd, die toch ook moest oefe nen om vingerstijfheid te voorko men. Nou, dan gaat het snel" zegt de man die al op zijn vijftiende ei genhandig kerkdiensten begeleid de. Toch zou hij uiteindelijk het on derwijs als hoofdvak kiezen en via de Ds. Fortgensschool (waar hij ook in 1960 werd aangesteld) op de Gevers Deynootschool belanden. Waarom die keuze? "Je moet nu eenmaal een boterham hebben. Maar om een soort lesboer te wor den voor kerkmuziek: dat moet je liggen. En het onderwijs trok me toch ook. Trouwens, mijn twee voorgangers op de Gevers Dey nootschool schijnen ook die twee functies tegelijk te hebben gehad. Dat zegt toch wel wat". De combinatie is voor hem al thans altijd heel gunstig gebleken, zegt Walvaart. "Als je met kinderen iets wilt doen in de liturgie van een kerkdienst, dan is de relatie school - kerk gauw gelegd. Op vrijwillige basis natuurlijk", haast hij zich te zeggen. "Op die manier kun je als school een stukje identiteit naar buiten brengen". Glazen huis De verstrengeling van die twee in het oog lopende functies brengt met zich mee dat de Voorschote naar in een glazen huisje woont. Salsa-feest Jongeren die vannacht het nieuwjaar willen inluiden kun nen in de Lindehoeve terecht. Daar wordt tussen een en vier uur 's nachts een zogeheten 'Salsa feest' gehouden. De Afrikaanse Salsa-band Makabo verzorgt er de muziek. Rond een uur wordt er buiten een gigantisch vuurwerk gehouden. Voor de eerste honderd bezoekers aan het jongerencen trum staat er een glas champagne klaar. En voor degenen die een en ander morgen nog eens dunnetjes willen overdoen: vanaf half twee is de Lindehoeve weer geopend voor een 'Katercafé' met aspiri nes, vitamines en katers. Morgen avond weer gewoon darten en stripcafé. Concert In de Oegstgeester Groene Kerk wordt woensdag 2 januari een concert gehouden. Theo Goed hart, cantor-organist van het kerkje, speelt dan orgelmuziek van Bach en clavecimbelmuziek van Handel en Scarlatti. Dit con cert is het eerste in een reeks akti- viteiten, die worden georgani seerd in verband met het Europe se Jaar van de Muziek. Aanvang kwart over acht. Instuif De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leider dorp, organiseert aanstaande woensdag een nieuwjaarsinstuif. In 'Op Dreef kunnen vrouwen el kaar ontmoeten vanaf 10 uur. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Alle mogelijke inlichtingen over de vereniging zijn die ochtend te verkrijgen in de sportzaal aan het Van Alphenplein. Carnaval Mensen die het carnavalsgebeu- ren een warm hart toedragen zijn van harte welkom op de nieuw jaarsreceptie, die de Zoeterwoud- se carnavalsvereniging 'De Hang konten' morgen houdt in het club huis aan de Noordbuurtseweg 1. Het belooft er heel gezellig te wor den tussen vijf en zeven uur. Ove rigens alvast voor de agenda: op 12 januari is er een boerenkielbal in het Muziekcentrum. Carillonspel Voorschotenaar mr. Romke de Waard bespeelt morgen tussen twaalf en een uur de beiaard in de toren van de Dorpskerk van zijn gemeente. Iedereen is welkom om te komen luisteren. Er worden hoofdzakelijk composities van Handel en Bach vertolkt. Hij beseft het wel, maar het stoort hem allerminst. Hij geniet ook van zijn honkvastheid, temeer daar hij als kind van een dominee heel wat verhuizingen achter de rug heeft. Zijn jubileum wordt, hoe kan het anders, gevierd met een kerkcon- cert. Aanstaande zondagmiddag is het zo ver. Enige collega-organis ten, zijn eigen cantorij en die van Noord-Hofland zullen dat opluiste ren. Gelukkig hoeft Walvaart op dat moment zelf nergens anders te spelen: om drie uur 's middags is er geen kerkdienst, dus heeft hij even de handen vrij. 'De Sleutels' winnen eigen toernooi onverwacht NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN Het rolstoel-basketbalteam van de Leidse gehandicapten-sportver eniging De Sleutels is gisteren in sporthal De Schelft in Noordwij- kerhout winnaar geworden van het eigen toernooi. Aan het toernooi dat werd gehouden in het kader van het 25-jarig bestaan van de ver eniging, namen negen teams deel.' Volgens voorzitter M. van Die- men kwam de overwinning van het 'Sleutel-team' geheel onverwacht. De gedoodverfde winnaar was het team van De Kameleon uit Den Haag, maar de basketballers van de Leidse vereniging slaagden er in een zeer spannende wedstrijd in, dat team met 33 tegen 28 punten te kloppen. "De Kameleon domineer de de wedstrijd lange tijd, pas in de slotfase slaagden we erin langszij te komen en uiteindeijk zelfs te winnen", aldus Van Diemen. ARTSEN Leiden Spreekuur van 12 tot 12.30 uur, (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groeneveld, De Ruiter: di 8 uur tot 24 uur: H. de Ruiter, tel. 125096; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Mastenbroek, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis: di 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste- gracht 129, tel. 132500. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: di 8 uur tot 24 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, Arnou, Lahr: di 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Bénit, Brahmslaan 315, tel. 720404; spreekuur Kennedylaan 24. Groep, 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Singel 72, tel. 124961. Leiderdorp O. Du Ry v. Beest Holle, Vlaskamp 16, tel. 891100; spreekuur van 12.30-13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Ste.enhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik- Voorschoten J. Baars, R. Wagnerlaan 63, tel. 2520. Warmond tot di 9 uur: F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 10030; van di 9 uur tot 23 uur: A. de Gijzel, Orapje Nassaulaan 10, tel. 10834. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van ma 31 tot 4 jan door: Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, den, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten J. Frencken, J. Róntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De dienst voor Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest wordt waargenomen door: E.F.J. Dickman, Breestraat 58a, Leiden, tel. 146004. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 1 het weekend te LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OEGSTGEEST - "Oef, roept de vrouw van kindertheater Pluisje. "Oh", reageren dejongsten. Het is spannend in het Hollebollebomenbos. En dat op zaterdagochtend. Ook 's middags is het trillen geblazen in de Oegstgeester Joris de Witteschool. De wat oudere jeugd krijgt dan het stuk 'Liesje en Lorre op de planmeet Fluorisa' voorgeschoteld. Ook maken de jongens en meisjes maskers, kijkdozen en andere dingen. Kortom: de kinderdag die buurtgroep Haaswijk organiseerde bleek een doorslaand succes. Maar liefst 140 Oegstgeester kinderen kwamen er opdraven. «eisen foto) Post uitsluitend aan Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon; 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Indien één maand voor het abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt e verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 65,70 Per post 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1.- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Commentaren: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. v.d. Post (plv) W. F. J.Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C H. Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff regio Leiden P. C. Rosier (radio, televisie. Kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Redactie stad en randgemeenten tel. 071-144941, tst 219 Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn. Brussel, Londen, Parijs. Washington, Caïri

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2