LEIDSCH DAGBLAD Kabinetsformatie vertraagd Buschauffeurs stoppen na mishandeling collega Bom explodeert in Frans ambassadegebouw Bonn J Onenigheid tussen Surinaamse vakbeweging en militair gezag Bacterie doodt 20 apen in dierentuin Rotterdam moet snel tippelzone aanwijzen Huren drie pet hoger China bliift socialistisch Dreesmaiin weigert prijs' Het Leidsch Dagblad wenst al haat (toekomstige) lezers een goed en gelukkig nieuw(s)jaar V. MAANDAG 31 DECEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37590 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leden VoorW nrs.colofon De chauffeurs van de nacht bussen in Am sterdam spra ken de afgelo pen nacht in ga rage-West met hun directeur Ossewaarde (links op tafel) nadat een colle ga was afge tuigd door pas sagiers omdat hij weigerde naar een snack bar te rijden. (foto ANP» AMSTERDAM (ANP) - De chauf feurs van de nachtbussen in Am sterdam hebben vanmorgen vroeg rond half drie hun dienst afgebro ken. Tot zes uur in de ochtend re den er geen bussen in de hoofd stad. De chauffeurs besloten zich collectief ziek te melden uit protest tegen de mishandeling van een van hun collega's. De betrokken chauffeur was gis teravond door drie Amsterdam mers geschopt en geslagen, omdat hij had geweigerd hen naar een snackbar te rijden. Dat gebeurde op het eindpunt van lijn 77 op het Buikslotermeerplein. De chauffeur liep een gebroken neus en verwon dingen aan een oog op. De drie da ders konden kort na het voorval door de politie worden aangehou den op aanwijzing van een getuige. Directeur J.M. Ossewaarde van het gemeentelijk vervoerbedrijf in Amsterdam besloot vandaag na overleg met de chauffeurs om als tijdelijke veiligheidsmaatregel de eetpauze van de chauffeurs op de nachtbussen te verlengen. Dat houdt in dat er tussen twee en vier uur 's nachts geen bussen meer vertrekken. De rit van drie uur valt uit. Bovendien zullen de chauffeurs hun pauze in de garage doorbren gen en niet meer op de eindpunten. De maatregel gaat dinsdagnacht in. De dienstregeling vannacht wordt nog wel normaal uitgevoerd. Ossewaarde wil zo snel mogelijk overleg met het Amsterdamse ge meentebestuur over de gevaren waaraan chauffeurs op de nacht bussen bloot staan. Soortgelijke voorvallen vonden in de afgelopen twee maanden al drie keer eerder plaats. Ossewaarde zei „uiteraard" begrip te hebben voor de actie van de chauffeurs. De nachtdienstregeling in de hoofdstad betreft acht lijnen. Zij wordt uitgevoerd door 35 chauf feurs en loopt tot half zeven in de ochtend. 24 PAGINA'S DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Het nieuwe Suri naamse kabinet-Udenhout zal vandaag waarschijnlijk maar ten dele worden beëdigd, omdat over de voltallige bezetting van de ministersploeg nog geen akkoord is be reikt. Gisteravond werd op het laatste moment een topbe- raad afgelast dat het militair gezag zou voeren met het bedrijfsleven en de vakbeweging over de problemen bij de kabinetsformatie. De moeilijkheden spitsen zich toe op de verdeling van ministerspos ten en de reorganisatie van minis teries. Het aantal ministeries zal naar verwacht worden uitgebreid van negen tot twaalf. Veel van de EMMEN (GPD) - Een bacterie- ziekte heeft twee soorten kleine apen in het Noorder Dierenpark in Emmen in twee weken tijd gedeci meerd. Het gaat om een plotselinge uitbraak van pseudo-tbc, die vol gens dierenartsen niets met echte tbc te maken heeft. Er zijn tien Senegal Galago's, en een even groot aantal witoor-pen- seelaapjes om het leven gekomen. Directeur J. Rensen is vooral over het verlies van de Galago's be droefd. Het Noorder Dierenpark is de enige Nederlandse dierentuin die succesvol met deze nachtdie ren fokte. Er zijn er nu te weinig over om hiermee door te kunnen gaan. Bovendien is de invoer van nieuwe Galago's volgens Rensen vrijwel onmogelijk door de wette lijke bepalingen op de bescher ming van bedreigde diersoorten. De pseudo-tbc steekt elk jaar wel de kop op, maar dan blijft het aan tal slachtoffers beperkt tot paar exemplaren. Volgens ministers uit de sinds vandaag de missionaire ploeg-Udenhout zou den terugkeren. Afgelopen vrijdag hebben de drie regeringspartners, militair ge zag, vakbeweging en de Associatie van Surinaamse Fabrikanten (AS- FA), tevergeefs geprobeerd de pro blemen rond de formatie uit de weg te ruimen. Over de reorganisa tie van de ministeries is een con flict ontstaan tussen vakbeweging en militair gezag. De laatste wil het ministerie van arbeid en sociale za ken, dat in de per 31 december af tredende regering-Udenhout in handen was van de vakbeweging, in tweeén splitsen. De vakbeweging beschouwt dit echter als een „uitholling" en wenst arbeid en sociale zaken niet als twee aparte ministeries te ac cepteren. Vakbeweging en ASFA verzetten zich volgens goed inge lichte kringen voorts tegen een* voorstel van het militair gezag eerP nieuw ministerie van „infonjiatie en natievorming" te creëren. Inmiddels hebben vakbeweging en militair gezag hun respectieve lijk elf en veertien vertegenwoordi gers aangewezen in de Nationale Assemblee, die in een overgangsfa se van maximaal 27 maanden een grondwet moet opstellen en die in die periode zal fungeren als wetge vend orgaan. Rechter: Ongekende zege voor In diase premier Gandhi. PAGINA 7 Rijk vordert premie koop woningen in Bergambacht terug. PAGINA 5 Het basketbalteam van El- mex Leiden blijft verba zen. Na toernooien in Pa rijs en Voorschoten te heb ben gewonnen is de ploeg ook na twee speeldagen in de Haarlemse basketbal- week nog ongeslagen. PAGINA 13 Zowel de vrouwelijke als mannelijke schaatstop is vroeg in vorm. In Oslo lie ten de oranjeklanten - met Hein Vergeer als uitblin ker - weinig heel van de Noorse en Zweedse repu tatie. In Inzeil reed Ria Visser een nieuw natio naal 5000 m record. PAGINA 17 Freek de Jonge probeert vanavond wat minder cy nisch te zijn. PAGINA 21 Doden en tientallen gewonden bij aardbeving India NEW DELHI (AFP/UPI) - Bij een krachtige aardbeving in Cachar, in de oostelijke Indiase deelstaat Assam, zijn vanochtend tien men sen om het leven gekomen en der tig ernstig gewond geraakt. Dit heeft het Indiase persbureau PTI gemeld. Details onbraken nog. ROTTERDAM (ANP) - Bur gemeester en wethouders van Rotterdam moeten bin nen een maand officieel be sluiten om de G.J. de Jonghweg aan te wijzen als tippelzone. De Rotterdamse rechtbankpresi dent mr. F.J.M. Nivard, heeft dat vandaag bepaald in zijn uitspraak in het kort geding dat de bewoners van de wijk Middelland en de hts aan de G.J. de Jonghweg hadden aangespannen. Zowel de hts als de bewoners ei sen opheffing van de tippelzone in verband met de overlast van tippe laarsters en hun klanten. De raads man van de hts voerde aan dat die overlast zo ernstig is dat leerlingen van de school, waar ook 's avonds wordt lesgegeven, geregeld wor den lastig gevallen. Voorts staat volgens hem het voortbestaan van de hts op het spel, omdat ouders dreigen hun kinderen van school te zullen nemen. Ook heeft het be stuur van de hts brieven ontvan gen van middelbare scholen die aankondigen niet langer te zullen adviseren om verder te studeren aan de bewuste school. Volgens mr. Nivard kan het col lege van b en w op grond van de Algemeen Politie Verordening een ontheffing van het algemene tip pelverbod verlenen. Neemt het stadsbestuur zo'n besluit dan kun nen diegenen die bezwaar hebben tegen het tippelen op de G.J. de Jonghweg een uitspraak vragen van de administratieve rechter. Tot nu toe konden protesteren den dat niet omdat het aanwijzen van de G.J. de Jonghweg als tip pelzone voor heroinehoertjes werd genomen in overleg tussen de bur gemeester en de hoofdofficier van justitie. De tippelzone werd begin juni van dit jaar ingesteld. De gemeente achtte het aanwijzen van deze weg als „gedoogzone" vanwege de lig ging buiten de woonwijken een goede mogelijkheid om overlast gevende (heroïne)prostitutie elders in de stad te kunnen aanpakken. De uitspraak betekent dat de prostitutie aan de G.J. de Jongh weg voorlopig doorgaat en de ge meente niet onmiddellijk maatre gelen moet nemen om de prostitu tie te stoppen. AMSTERDAM (ANP) - Door een brand in zijn woning aan de Leid- sekruisstraat in Amsterdam is vanmorgen een 81-jarige man om het leven gekomen. Dit heeft de po litie bekend gemaakt. Hoe de brand ontstond is niet pre cies bekend. Volgens de politie is de man vermoedelijk onwel geworden en op een brandend straalkacheltje gevallen. De tweede etage van de woning brandde geheel uit. In 1985 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil per 1 juli 1985 de trendmatige huurverhoging op drie procent stellen. Daarop komt nog maxi- en maal twee procent wanneer de de huur van een woning nog niet op Deng Xiaoping in boek: PEKING (AP) - In een vandaag verschenen boek met recente toe spraken van de Chinese leider Deng Xiaoping verklaart Deng dat China socialistisch zal blijven, ook al worden er "enkele kapitalisti sche elementen" geïntroduceerd om de modernisering te bevorde- Het 72 pagina's tellende boek be- Regen en sneeuw Veel bewolking en enige tijd regen of sneeuw. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur onge veer 4 graden. Noordwesten wind, vrij krachtig, aan de kust af en toe hard. 1 januari 1985 Zon op: 08.48 uur, onder: 16.36 uur. Maan op: 13.11 uur, onder: 02.43 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 10.32 en 23.01 uur, laagwater 06.15 en 18.42 uur. 2 januari 1985 Zon op: 08.48 uur, onder: 16.38 Maan op: 13.27 uur, onder: 03.55 Waterstanden Katwijk 11.27 uur, laagwater 07.16 en 19.39 vat 22 redevoeringen vanaf 1982 en draagt de titel "Opbouw van het socialisme met Chinese karakteris tieken." Het boek, dat uitgegeven werd door het Centrum voor Lite ratuuronderzoek van het Centraal Comité van de communistische partij, bevat enkele niet eerder ge publiceerde verklaringen. Eén van de teksten is de toe spraak die Deng hield tot het Cen traal Adviescomité, twee dagen na dat de partij een ingrijpend econo misch hervormingsprogramma aangenomen had. Deng is voorzit ter van het Centraal Adviescomité. De op 22 oktober uitgesproken re de werd ook gepubliceerd in de nieuwjaarseditie van het partijblad Hong Qi (Rode Vlag), om "het be lang ervan te onderstrepen. Deng stelde in zijn toespraak dat een verviervoudiging van de land- bouwopbrengstcn en de industrie le produktic tegen het jaar 2000 het belangrijkste doel van zijn land is. Vervolgens moet China halvcrwe- 'hoogwater ge de volgende eeuw ingelopen zijn op de ontwikkelingslanden. nisatie" (in stadsvernieuwingsge bieden van 22 gemeenten) wordt gehandhaafd, waardoor de huur verhoging daar maximaal vier pro cent is. Dit geldt alleen voor wo ningen die de laatste tien jaar zijn verbeterd of gebouwd. Dit schrijft staatssecretaris Brokx (Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) vandaag in zijn jaar lijkse Huurbrief aan de Tweede Kamer. In de begroting voor 1985 en de meeijarenraming was uitgegaan van een trendmatige huurverho ging van vier procent. Naar aanlei ding van de Algemene Beschou wingen over de rijksbegroting 1985 wil het Kabinet de huurverhoging beperken tot drie procent. Hier mee wordt tegemoet gekomen aan door de Tweede Kamer aangeno men moties, waarin werd aange drongen op het voeren van een ge matigd woonlastenbeleid. Kat reist 2V2 dag mee onder de motorkap (Van c 1 onzer verslaggevers) RIJNSBURG - Waarschijnlijk geschrokken, maar ongedeerd werd gisteren een kat door een garagehouder bevrijd uit zijn benarde positie. Het beest had, naar later bleek, tweeënhalve dag onder de motorkap van een personenauto bekneld gezeten. De eigenaresse van de auto kwam er gisteren achter omdat de kat begon te miauwen. Zij waarschuwde de politie die het beest niet kon helpen. Dat luk te een garagehouder uiteinde lijk wel. Maar voordat het zover was moest de man eerst de hal ve motor demonteren. Uit het halsbandje bleek dat de kat uit Vlaardingen afkom stig was. De eigenaresse van de auto was daar vrijdag op visite geweest. Daar moet de kat on der de motorkap zijn gekropen en heeft zo de reis naar Rijns burg meegemaakt. Ook zater dag heeft de vrouw nog enkele ritjes met de auto gemaakt zon der iets van de ongewone pas sagier te merken. Verband met bomaanslagen op legerinstallaties VS? HILVERSUM (GPD) - Dr. A. Dreesmann van het grootwinkelbedrijf V. D. heeft geweigerd een prijs van de VARA in ontvangst te nemen. Het radioprogramma 'Wekkerradio' reikt jaarlijks een beker uit aan het be drijf, waaraan de Nederlandse consument zich het meest heeft geërgerd. BONN (DPA/AFP/GPD) - Een bomontploffing bij één van de gebouwen van de Franse ambassade in Bonn heeft afgelopen nacht voor zeker een ton schade aange richt. Niemand raakte ge wond. Een onbekend geble ven vrouw waarschuwde omwonenden vóór de ont ploffing. In het gebouw be vindt zich de Franse techni sche missie, die zich vooral beziff houdt met de aan koop van wapens en mili tair materieel in de Bonds republiek. Onduidelijk is nog of er een ver band bestaat met de twee bomaan slagen die eerder op de dag werden uitgevoerd op Amerikaanse leger installaties in Edingen en Düssel- dorf. Zaterdag werd een bom on schadelijk gemaakt bij een Ameri kaanse legeropslagplaats in Wies- baden. De Westduitse politie houdt er rekening mee dat terroristen van de Rote Armee Fraktion (RAF) voor de aanslagen verantwoorde lijk zijn. Deze linkse terreurgroep is de afgelopen weken opeens weer actief geworden. In het plaatsje Edingen tussen Heidelberg en Mannheim werd de zendmast van een radiostation van de Amerikaanse strijdkrachten volledig verwoest. De schade wordt geschat op 300.000 mark. In een kantoor van het VS-leger in een Britse kazerne in Düsseldorf werd voor 50.000 mark schade aan gericht. Bij beide aanslagen waren geen slachtoffers te betreuren. Zaterdag werd een aanslag ge pleegd op een opslagplaats van de Amerikaanse luchtmacht in Wies- baden. Deze mislukte omdat de brandbom onschadelijk kon wor den gemaakt. Via zogenaamde 'be- kenner-brieven' hebben sympathi santen van de RAF de verantwoor delijkheid hiervoor opgeëist. Zij willen onder meer de aan dacht vestigen op het feit dat onge veer dertig gevangen zittende le den van de Rote Armee Fraktion als enige tijd in hongerstaking zijn om te protesteren tegen de manier waarop zij worden vastgehouden. De hongerstakers eisen bijvoor beeld dat zij met elkaar in grotere groepen worden opgesloten. Goede voornemens? In het afgelopen jaar kwamen twee dochterbedrijven van V. D., Lek- turama en Keurkoop, in aanmerking voor de prijs De manier waarop deze bedrijven reclame maken, is veel Nederlanders een doorn in het oog. CONCERTZENDER - De Concert- zender in Amsterdam krijgt een door de overgang van de zomertijd naar de wintertijd verloren uur De advertenties en zg. persoonlijke brieven waarin wordt beweerd dat zendtijd terug. Minister Brinkman de lezer een prijs gewonnen heeft, bezorgen het publiek een hoop erger- heeft de Concertzender toestem nis. Ondanks klachten van de Consumentenbond en een uitspraak van de ming gegeven om tijdens de jaar- Reclame Code Commissie blijven de beide bedrijven doorgaan met de wisseling tot 01.00 uur te blijven daarna beslis ik over een definitief abonnement Ja. ik neem mij voor dit jaar de gebeurtenissen in wereld, stad en land op de voet te volgen. Noteer mij voor een kwartaalabonnement 65.70) en de eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoord nummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941) omstreden prijzenfestivals. uitzenden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1