5D T Leiden draait ook Hapoel dol Metgod maakt weer indruk Cuba van aparte klasse Zola Budd kwam, zag de sneeuw, en overwon Haarlemse basketbalweek LEIDSCH DAGBLAD Teveel toeschouwers: duel gaat niet door. V.V. ZLC MAANDAG 31 DECEMBER 1984 PAGINA 13 ZURICH (Rtr., SID) - Zola Budd, voor het eerst weer in een wed strijd sinds de Spelen van Los An geles, heeft gisteren de Oudejaars stratenloop van Zürich gewonnen. Na 8090 meter in 26 minuten 26,68 seconden had zij een paar meter voorsprong op haar Zwitserse vriende Cornelia Buerki. Elly van Hulst kwam als vijfde over de streep, 42 seconden na de achttien jarige Zuidafrikaanse loopster met een Brits paspoort. De Oostenrijker Dietmar Millo- nig werd winnaar bij de heren na een eindsprint met de Zwitser Pierre Deleze. Na bijna vijf maanden zonder wedstrijden bleek in Zürich de snelheid van Zola Budd onaange tast. De achttien-jarige Zuidafri kaanse toonde tevens haar totaal onbekende omstandigheden aan te kunnen. In de Oudejaarsloop van Zürich lag de temperatuur rond vijf graden onder het vriespunt en Budd zag voor het eerst van haar leven sneeuw. Het verhinderde haar niet van het startschot de kop van het veld te nemen en het tempo te bepalen. Slechts twee loopsters konden de strijd met haar aan. De Westduitse Charlotte Teske, vorig jaar voor de tweede keer winnaar in Zürich en de eveneens in Zuid-Afrika gebo ren Zwitserse Cornelia Buerki. De drie loopsters, die ruim honderd meter voorsprong namen op het door Ellen Wessinhage en Elly van Hulst aangevoerde veld, vielen vrjj kort voor de streep uit elkaar. Charlotte Teske kon op een 200 meter lange helling het tempo van de twee uit Zuid-Afrika afkomstige atletes niet meer volgen. In de sprint toonde Zola Budd zich iets sneller dan haar vriendin. Zola Budd. (foto ANP) Budd, tegen wier start in Zürich gedemonstreerd was door tegen standers van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid, vertelde na haar overwinning dat zij nog geen vas tomlijnde toekomstplannen had. „Ik heb nog geen beslissing geno men over mijn volgende wedstrijd. Ik zie het later wel." In Zürich namen meer dan tien duizend lopers deel aan de Oude- jaarswedstrijden. Het grote aantal deelnemers, 2205 alleen al in de A- loop van de heren, zorgde voor pro blemen. In de laatste ronde kwam de kopgroep bestaande uit Millo- nig, Deleze en de twee zilveren Olympiërs Ryffel (5000. meter) en McLeod (10.000) in moeilijkheden door een grote groep achterblij vers. Ryffel en McLeod verloren het contact met Millonig en Deleze, die tenslotte zij aan zij* sprintend op de streep afgingen. Millonig, die door een rugblessure dit seizoen veel wedstrijden heeft moeten overslaan, won met een verschil dat in centimeters moest worden uitgedrukt. Half puntje voor De Wit GRONINGEN - De Nederlandse lijstaanvoerder in het schaaktoer nooi om de Europese jeugdtitel, Jan de Wit, heeft gisteren in Gro ningen zijn partij voor tiende ron de remise gespeeld met de IJslan der Thornstein. Zijn concurrenten Romero (Spa) en Hellers (Zwe) bra ken af. Laatstgenoemde deed dat tegen de Nederlander Nijboer, de nummer vijf in het klassement. Je roen Piket kwam er tegen de Pool Weglarz in eerste instantie ook nog niet uit. De Leidenaar staat mo menteel op een achttiende plaats. In Moskou eindigde de 36ste partij in de tweekamp om de we reldtitel tussen Karpov en uitdager Kasparov in remise. Vandaag zet het Sowjet-duo de marathon voort. ADVERTENTIE ZEG MAAR QM] TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions (Q ^^^2231 IVyKIEÏ OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! HAARLEM - Elmex Lei den lijkt niet te stuiten. De Leidenaars wonnen zater dag ook hun tweede wed strijd in de Haarlemse basketbalweek. De Israë lische runner-up Hapoel Tel Aviv werd in een prachtig duel naar een af getekende 88-73 neder laag gespeeld. Leiden ont moet morgenavond in de halve finale voor het twee de achtereenvolgende jaar het Amerikaanse Chicago. De andere halve eindstrijd zal gaan tussen het even eens sterk acterende Nashua Den Bosch en Ha- poel Tel Aviv, dat gister avond in de verlenging toch nog ruim van het Britse Worthing won: 102-90 na 86-86. Leiden is na de knappe zege op Hapoel Tel Aviv favoriet voor de eindzege, hoewel Den Bosch ze ker niet over het hoofd mag wor den gezien. Het wedstrijdpro gramma is echter duidelijk in het voordeel van titelverdediger Lei den. Gisteren en vandaag kende de ploeg van coach Ruud Harre- wijn een rustdag, terwijl Den Bosch na de twee zware wedstrij den op het kersttoernooi van Blitz en bij Oostende geen dag vrij af heeft gehad. Ook vandaag moeten de Bosschenaren aantre den in Haarlem om de poulezege veilig te stellen tegen het zwakke Fluminense Brasil. Leiden kan dus aanmerkelijk fitter aan de fi naleronde beginnen. De derde Haarlemse basket balweek heeft na drie wedstrijd dagen zijn bestaansrecht al be wezen. De Kennemersporthal stroomde voor iedere sessie bar stensvol en de ruim 3000 toe schouwers hebben met name van het drietal Leiden, Den Bosch en Hapoel Tel Aviv goed basketbal voorgeschoteld gekre gen. Enige dissonant is Flumi nense, dat nog het best te verge lijken valt met eredivisieploeg Orca's. De Brazilianen, die in ei gen land op de negende plaats staan, hebben in Haarlem dan ook niets te zoeken. Chicago komt tot leuke individuele acties (King, Grear), maar moet het op conditie, cohesie en spelcontrole afleggen tegen de Europese (sub- Koppers. Leiden moet morgen dan ook, evenals een jaar eerder, door het doorknede teamspel kunnen afrekenen met de Ameri kaanse formatie. Leiden zette tegen Hapoel de opmerkelijke zegereeks van de afgelopen weken onbedreigd voort. Vriend en vijand waren het er na afloop dan ook over eens dat dit Leiden, waarbij de basis vijf (Hagens, Wiel, Lock- hart, Beek en Kragtwijk) elkaar blindelings vindt, niet te stoppen is. De verliezende Israëli's bevin den zich wat dat betreft in goed gezelschap (Frankrijk, Den Bosch), al kwam de nederlaag bij coach Rosin hard aan. Rosin had vooraf zeker kansen gezien voor zijn team, die in eigen land sinds jaar en dag in de schaduw van stadgenoot en erfvijand Maccabi speelt. Hapoel-speler Willis poogt Jerry Beck van scoren af te houden. De Leidenaar was weer niet te stoppen. (foto ANP) 1 TT IJl Bij Hapoel was de roem van center Lavon Mercer de ploeg vooruitgesneld. Mercer kende te gen Leiden een pijnlijke avond, want coach Harrewijn had het drietal Beek, Kragtwijk en Lock- hart (later vervangen door Van Helfteren en Heijdeman) op dracht gegeven om de topre- bounder in bedwang te houden. Mercer kon daardoor de bal niet kwijt, weigerde zijn ploeggeno ten aan te spelen en werd on danks zijn 17 punten en 12 re bounds op belangrijke momen ten uit de wedstrijd gehouden. Leiden duldde de Israëli's pre cies 13 minuten naast zich: 30-30. Ook met twee man kon Hapoel geen vat krijgen op het briljante spel van de zaterdag 31 jaar geworden Emill Hagens, die met zijn gave en op maat gesne den assists andermaal de show stal. Twee ongelukkige persoon lijke fouten (Sims) brachten Ha poel op het kookpunt en Leiden ongenaakbaar aan de leiding. Twee driepunters van Hagens en enkele dunks van Beek tilden Leiden naar een alleszeggende 50—32(!) voorsprong. Na rust brachten Largey en Zisman hun ploeg weer terug in de strijd toen de aandacht bij Leiden even ver slapte (58-54), maar het bleek een laatste stuiptrekking van de Israëli's. Elmex, dat al in de twaalfde minuut de excellerende Bert Kragtwijk met vijf fouten verloor - Leiden had op dat mo ment 8 p's, Hapoel één; aan het einde van de wedstrijd was de stand 8-8! toonde zijn uitste kende vorm en stootte door naar een ruime 88-73 zege. Het publiek beloonde beide ploegen met een staande ovatie. Hapoel mag het verder proberen tegen Den Bosch, waarvan het vorige week in Voorschoten net aan verloor. Het met karakter spelende Den Bosch, dat on danks het goede spel van invaller Kevin Sprewer de inbreng van de geblesseerde Larry Gibson duidelijk mist, moest zaterdag avond tot op de bodem gaan om Haaksbergen te kloppen: 87-74. De oostelijke ploeg miste in de afwerking en kwam tegen de tra pezewerkers Fields en Sprewer reboundkracht tekort om een plaats in de semifinale af te dwingen. Gisteren begon Den Bosch vermoeidheidsverschijnselen te tonen in het desondanks specta culaire sleutelduel tegen het wis selvallige Chicago. Voor 'eigen' publiek wilde oud-Haarlemmer Kees Akerboom wel vlammen. Dankzij zijn 35 punten, die het publiek in extase brachten, won Den Bosch, na een 45-45 rust stand, met 97-84. Haaksbergen kon zich gisteravond maar moei lijk losmaken van Fluminense, maar won toch: 81-76. HANS JACOBS 5 DT Nottingham vijfde LONDEN (Rtr.) - John Metgod blijft belangrijke doelpunten ma ken voor Nottingham Forest. Za terdag werkte hij zeven minuten voor tijd in de thuiswedstrijd tegen Aston Villa een achterstand van 1-2 weg. De gelijkmaker van de Am sterdammer kreeg nog een vervolg ook, want vier minuten voor het einde bracht Davenport de over winning binnen vanaf de straf schopstip. De overwinning bracht Forest op de vijfde plaats van de ranglijst achter Spurs, Everton, Manchester United en Arsenal, die ook de drie punten binnen haalden en daar mee aantoonden dat de sterken minder moeite hebben met het overladen kerstprogramma. De overwinningen van Manchester United, na drie achtereenvolgende nederlagen buiten Manchester, en Arsenal, zes keer verlies op rij in de voorgaande uitwedstrijden, waren verrassend. De Mancunians, die woensdag onderuit waren gegaan bij Stoke, stonden bij Chelsea al na vijf minuten achter en Arsenal moest met een door blessures ge teisterde ploeg naar Newcastle United. Lijstaanvoerder Tottenham had in de thuiswedstrijd tegen Sunder land weer de beschikking over Glen Hoddle en de international maakte een opmerkelijke rentree. Na acht minuten al scoorde hij uit een vrije trap van twintig meter. Sunderland, dat dit seizoen al twee keer van de Spurs had gewonnen en een keer gelijkgespeeld, behield de volgende tachtig minuten de kans om de nederlaag te ontlopen, maar in de laatste minuut zorgde Garth Crooks voor 2-0. Voor de wedstrijd in Ipswich klaagde Everton-manager Howard Kendall dat het veld onbespeel baar was en dat de wedstrijd dien de te worden afgelast. Er werd ech ter gespeeld en Graham Sharp stel de zijn manager in het ongelijk. Hij scoorde twee keer na rust in een duel dat Everton zonder moeilijk heden doorstond. Arsenal had weer een beroep ge daan op Charlie Nicholas en de 22- jarige invaller bleek zeer waarde vol voor het elftal. Twee van de drie doelpunten in Newcastle kwa men op zijn naam. Manchester United stond bij Chelsea al na vijf- minuten achter, maar nog voor rust hadden Hughes en Moses de score een ander gezicht gegeven. Stapleton voegde er achttien minu- Volleybalteam vierde in Apeldoorn Geong He Yoon slaat de bal langs het Cubaanse blok. Zuid-Korea moest genoegen nemen met een tweede plaats. APELDOORN (ANP) - Het inter nationale volleybaltoernooi van Dynamo is in Apeldoorn opnieuw een evenement van de eerste orde geworden. De finale bij de dames tussen Cuba en Zuid-Korea was zonder meer van grote klasse en le verde de de eerste plaats op voor Cuba. Nog sterker dan de dames speelden evenwel de heren uit Cu ba die in de finale Zweden kans loos versloegen met de sprekende cijfers 15-9, 15-0 en 15-2. In dit sterke deelnemersveld vie len de prestaties van de Nederland se teams wat tegen. Het dames team eindigde na een benauwde overwinning op West-Duitsland op de zesde plaats, maar vertoont in het spel een opgaande lijn. De he ren bleken in hun ontmoeting met Zuid-Korea om de derde en vierde plaats, conditioneel aan het einde van hun krachten te zijn. Het ge mis van Pim Raterink, die wegens familie-omstandigheden verstek moest laten gaan, was duidelijk voelbaar. Zuid-Korea echter, dat deze wedstrijd blijkbaar als een oe fenduel beschouwde, bood de Ne derlanders voldoende kansen waarvan evenwel geen gebruik werd gemaakt. In het Nederlands team werd constant gewisseld, maar dat had nauwelijks invloed op het resultaat. Zuid-Korea won met 3-1. De dag daarvoor was het team van coach Geert Trompetter vol maakt kansloos tegen de superieu re Cubaanse springers. Na een snelle eerste set (15-7), liet Cuba in de tweede rondgang de teugels wat vieren waardoor Oranje zowaar nog bijna voor een verrassing kon zorgen. Op tijd stelde de favoriet voor de eindzege evenwel orde op zaken: 15-13. In de derde set kwam Nederland er niet meer aan te pas. Achter Nederland legde Grie kenland beslag op de vijfde plaats. Het Italiaanse clubteam Asti Biste- fani werd met 2-0 geklopt. West- Duitsland werd achtste, de organi serende vereniging Dynamo ne gende. Bij de dames greep de DDR het brons door het Italiaanse Olimpia te kloppen. Zevende werd Canada en Frankrijk sloot de rij. VARZIM (SID) - Lijstaanvoerder Porto is gisteren in de Portugese voetbalcompetitie niet in het veld gekomen, omdat scheidsrechter Mario Luis de wedstrijd afgelastte, nadat hij had geconstateerd dat er veel te veel toeschouwers in het stadion waren. Porto moest thuis spelen tegen Portimonense, maar was door de Portugese voetbalbond gedwon gen uit te wijken naar een ander stadion De eigen accommodatie namelijk was voor twee wedstrij den tot verboden gebied verklaard ten na rust nog een derde treffer aan toe. Chelsea miste tien minu ten voor het einde de kans weer in de wedstrijd te komen. Kerry Di xon, topscorer in de eerste divisie, liet een strafschop ongebruikt. Peter Shilton speelde zaterdag zijn 700e wedstrijd in de league. Het was niet de gelukkigste voor de doelman van Southampton. De dag werd voor de jubilerende doel man letterlijk en figuurlijk ver knald door Sunderlands Lee Chap man (twee treffers) en Imre Varadi. Phil Neal, die aan zijn 800e wed strijd toe was, stapte met Liverpool wel winnend van het veld. De kam pioenen van Engeland en Europa speelden weinig indrukwekkend tegen het nietige Luton Town, maar wonnen wel dank zij een tref fer van John Wark. Spanje Barcelona is op weg naar zijn eerste Spaanse voetbaltitel sinds 1974. In het bomvolle stadion Nou Camp (125.000 toeschouwers) ver sloeg Barcelona zondag concur rent Real Madrid met 3-2. De voor sprong van de Catalanen op Real bedraagt nu zes punten. Barcelona was sterker in het emotionele duel. Tot rust bleef Real op gelijke hoogte met Barce lona, dat door Gerardo op 1-0 kwam. Vier minuten later maakte Sanchis gelijk. In de tweede helft hep Barcelona door Migueli en Es- teban uit tot 3-1. Tien minuten voor het einde veranderde het beeld to taal. Victor, middenvelder van Bar celona, werd van het veld gestuurd en met elf tegen tien ging Real nog één keer voor wat feitelijk de laat ste kans van dit seizoen was. Het slotoffensief van de Koninklijke, die op eigen veld met 0-3 van de eeuwige favoriet had verloren, le verde in de laatste minuut nog een treffer op van spits Butragueno, 3- Everton laat supporters liever thuis LIVERPOOL (Reuter) - Het be stuur van de Engelse eerste di visieclub Everton heeft de sup porters dringend verzocht niet naar Nederland te reizen voor de returnwedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars tegen Fortuna S., die op 20 maart in Sittard wordt gespeeld. Everton zal geen kaartjes afnemen voor de uit wedstrijd. De club heeft reisor ganisaties verzocht dezelfde politiek te volgen. Jim Greenwood, de secreta ris van de club uit Liverpool: Onaangename ervaringen met Engelse voetbalsupporters in de afgelopen tijd hebben het belangrijker dan ooit gemaakt duidelijk te laten zien, dat wy alles doen om problemen met supporters te voorkomen." Everton heeft Fortuna S. ge vraagd al het mogelijke te doen de 20.000 voor 20 maart be schikbare kaartjes in eigen land af te zetten en geen toe gangsbewijzen te verkopen aan Britse reisorganisaties. na misdragingen van de toeschou- Porto koos het stadionnetje van Varzim, dat op veertig kilometer ligt. De capaciteit in Varzim is 24.000 toeschouwers, er waren ech ter 35.000 mensen binnengekomen en dat vond scheidsrechter Mario Luis wat veel. Omdat hij meende dat er, bij een bijzondere ontwik keling van het duel, ernstige moei lijkheden konden worden ver wacht, hield hij de ploegen in de kleedkamers en gelastte het duel af. ADVERTENTIE Nieuwjaarsreceptie 1 januari 15.00 uur Levende muziek.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13