Leiden op herhaling mm Gemser: 'Geen flauw idee hoever we zijn Opwinding in tweekamp Chicago opnieuw tegenstander in finale Madagascar boycot Spelen '88 Leiden wint jeugdtoernooi Lugdunum Koemans verslapt geen moment ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 9 Recordpoging van Peter Smit LEIDEN - Leidenaar Peter Smit doet morgen in Noord-Scharwou- de een aanval op de Europese re cords powerliften. De tiller van LKV De Spartaan zet zijn aanval in op de nationale junioren kam pioenschappen powerliften, die worden georganiseerd door de Westfriese vereniging Spartacus. Smit komt uit in de klasse tot 110 kilogram. De titelstrijd begint om 12.00 uur. DEN HAAG (ANP) - De trekking van de extra lotto heeft vrijdag geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Bij het cijferspel was geen deelnemer met alle cijfers goed. Ix>tto 51a: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 5 winnaars, die elk f. 47.558,90 ontvangen; derde prijs: 186 deelnemers krijgen f295,00; vierde prijs: 3.259 deelnemers krijgen f 16,80; vijfde prijs: 36.159 deelnemers krijgen f5,00. Cijferspel zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: 2 deelnemers; vier cijfers goed: 13 deelnemers; drie cijfers goed: 174 deelnemers; twee cijfers goed: 1.589 deelnemers. Zaalvoetbal Uitslagen van de gisteravond in de tweede ronde gespeelde wed strijden in het KNVB-zaalvoetbal- toernooi: Rijnhal Arnhem Vitesse-NEC 7-8, Helmond Sport-De Graafschap 11-15, Go Ahead Eagles-Wageningen 8-5. Stand: NEC 2-4 (29-21), GA Eagles 2-4 (19-15), Graafschap 2-2 (25-22), Vitesse 2-2 (20-19), Wageningen 2-0 (16-21), Helmond Sport 2-0 (25-36) Maaspoort Den Bosch Willem II-NAC 9-6, Roda JC- RKC 8-10, Fortuna S.-MW 11-10. Stand: RKC 2-4 (22-19), Willem II 2-2 (20-18), Fortuna S. 2-2 (22-22), NAC 2-2 (20-20), Roda JC 2-2 (20- 21), MW 2-0 (21-25) Sporthal Zuid Amsterdam AZ'67-Telstar 11-7, Ajax-SW 21- 14, Haarlem-FC Utrecht 6-17. Stand: FC Utrecht 2-4 (34-10), Ajax 2-4 (36-23), Haarlem 2-2 (22-23), AZ'67 2-2 (15-24), Telstar 2-0 (16-26), SW 2-0 (20-37) Merwehal Dordrecht Sparta-RBC 17-4, Excelsior-FC Den Haag 7-5, Feyenoord-DS'79 13-13. Stand: Sparta 2-4 (30-9), Ex celsior 2-4 (25-14), Feyenoord 2-3 (27-19), DS'79 2-1 (22-31), FC Den Haag 2-0 (10-20), RBC 2-0 (10-31) Frieslandhal Leeuwarden SC Cambuur-SC Veendam 9-5, Heerenveen-PEC Zwolle 10-10, FC Groningen-Heracles 18-19. Stand: Heracles 2-4 (34-31), PEC Zwolle 2- 3 (31-20), FC Groningen 2-2 (42-31), SC Cambuur 2-2 (19-26), Heeren veen 2-1 (23-25), SC Veendam 2-0 (1" 33) TOKIO - Madagascar zal in 1988 niet deelnemen ««n de in Zuid-Korea te houden Olympi sche Spelen. Dat heeft het Ko reaanse persbureau KCNA be kendgemaakt. In een gesprek met de Zuid- koreaanse zaakgelastigde ver klaarde de minister van sport van het land dat- Madagascar zich aansluit bij het Noordko- reaanse standpunt inzake de hereniging van de beide Ko rea's en dat zijn land daarom in 1988 in Seoul verstek zal la ten gaan. Noord-Korea heeft het Inter nationaal Olympisch Comité gevraagd de Spelen ergens an ders te houden, maar heeft nog niet gezegd dat de Spelen zul len worden geboycot. Schaatsinterland serieuze aangelegenheid Argentinos Juniors toch landskampioen BUENOS AIRES (EFE) - De tucht- commissie van de Argentijnse voetbalbond heeft de nationale ti tel toegekend aan Argentinos Ju niors. De club waar Maradona op groeide eindigde de competitie met een punt voorsprong op Ferro- carril Oeste, maar de laatste wed strijd van het seizoen werd niet voltooid doordat de arbiter het duel met Temperley vier minuten voor tijd staakte omdat aanhangers van de Juniors het speelveld over stroomden. De tuchtcommissie be paalde dat de vier minuten niet meer gespeeld zullen worden en dat de stand op dat moment, 1-0 voor Argentinos Juniors, de eind stand is. LEIDEN - In het districtsten nistoernooi in het tennis- en squashcentrum "Nieuwer- sloot" in Alphen is de eerste verrassing gevallen. Thomas Koemans klopte Bob van Over- beeke in twee sets: 6-2,6-1. Ont hutsende cijfers, die de tegen stand van Bob van Overbeeke geen recht doen wedervaren. Het was bepaald geen 'walk over' voor Thomas Koemans. Hij moest voor elk spel alles uit de kast spelen, maar dat deed hij ook zonder ook maar een moment te verslappen. Nu wacht hem in de kwartfinale een speler die in zijn eerste op treden ook al iedereen verbaas de, Jan Siemerink. Hij liet Freek Tanis in twee sets volko men kansloos. Dat zal dus een stukje vuurwerk geven. De par tij is morgen gepland voor 13.30 u. De kwartfinales in Alphen zullen allemaal veel bekijks bieden. Freek van der Capel- len, die gisteren Rolf van Splunter conform de verwach ting in twee set uitschakelde 6-1,6-4 krijgt te maken met Waldo Jansen, die op zijn beurt geen spaan heel liet van Rene Cardinaal 6-0,6-2 Bub van der Zee mag zich instellen op een zware pot want Carel de Bruyn geeft zelden een puntje cadeau. Herman van der Capellen, die gisteren geen probleem had met Richard Oskam 6-2,6-3 mag vandaag de dagafsluiting verzorgen tegen Stefan Faas. Het programma luidtBub van der Zee- Carel de Bruyn, 12.00 u., Thomas Koemans- Jan Sie merink, 13.30 u., Freek van der Capellen- Waldo Jansen, 16.00 u-, Herman van der Capellen- Stefan Faas, 19.30 u. In het tennistoernooi van Dekker tennis- en squash cen trum in Warmond won Tom Gi- berius in het herenenkelspel Cl knap van de hardserverende Willem Taat. Aanvankelijk moest hij het antwoord op diens service schuldig blijven, maar in de tweede set blok keerde hij de kogels van Taat vakkundig en kwam deze niet verder dan een serie opwaartse volleys, die voor de goed lopen de Giberius alle kansen boden voor een vernietigende pas- seerslag. Giberius won met 6-4, 6-2. Patrick Chin A Foeng kwam ook een ronde verder, maar hij moest wachten op de tiebreak van de derde set voordat Ver hees zich gewonnen gaf, 2-6, 6- 3, 7-6 7-5 In het damesenkel spel C kwam de no 1 geplaatste Maureen Meijer moeilijk in haar spel tegen Mary Leunisse, die bedriegelijk veel haalde en ook nog goed retourneerde. De dropshot en de korte schuine drive die Maureen Meijer be wust speelde, bleken op den duur toch teveel voor haar. Maureen Meijer won zonder in gevaar te zijn geweest, 6-3, 6-2. In het damesdubbelspel D onderscheidde zich gisteren Marlon de Buck met haar beke ken spel van lob en drive. Met haar partner Weefing rekende zij in twee sets af met van Dijk en Hogerlandt, 7-6, 6-1. FRANK BONTE. MOSKOU (RTR) - In een van de meer opwindende partijen in de reeks van 36 is wereldkampioen Anatoli Karpov dicht bij het beslis sende zesde winstpunt geweest. Alleen het doorzettingsvermogen van uitdager Gari Kasparov voor kwam gisteren in het gebouw van de vakbond een einde van de lang ste tweekamp in de historie om de wereldtitel schaken. Toen na ruim vijf uur en 41 zetten de kruitdam pen optrokken, bleek de jonge Sowjet zelfs één pion meer te heb ben dan zijn tegenstander. Of hij met dit geringe voordeel nog iets kan uitrichten, wordt door de in Moskou aanwezige grootmeesters betwijfeld. Alleen Mark Taimanov zag in de afgebroken stelling voor deel voor Kasparov en noemde de positie van Karpov niet gemakke lijk. Toch leek tijdens de partij de titel houder de beste papieren in han den te hebben. Tot teleurstelling van het publiek, dat niet meer in zulke grote getale opkomt als in het begin van de tweekamp, liet Karpov zijn opponent uit een moeilijke situatie ontsnappen. In plaats van zich tot het uiterste te verdedigen, koos de uitdager toen voor de aanval. Daar had Karpov niet op gerekend, net zomin als de aanwezige grootmeesters. Na een grote afruil van stukken, keek Kas parov weemoedig naar de overge bleven stelling, realiserende dat de verdediging van de kampioen niet eenvoudig zal zijn te ontrafelen. 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 d7-d5, 4. Pbl-c3 Lf8-e7, 5. Lcl-g5 h7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6, 8. Lfl-e2 Lc8-b7, 9. Tal-cl d5xc4, 10. Le2xc4 Pb8-d7, 11. 0-0 c7-c5, 12. d4xc5 Pd7xc5,13. Ddl-e2 a7-a6, 14. Tfl-dl Dd8-e8, 15. Pf3-e5 b6-b5. 16. Pc3xb5 a6xb5, 17. Lc4x- b5 Lb7-a6, 18. Tclxc5 Le7xc5, 19. Lb5xa6 De8-a4, 20 Lh4xf6 g7xf6, 21. La6-b5 Da4xa2, 22. Pe5-d7 Lc5- e7, 23. De2-g4+ Kg8-h8, 24. Pd7xf8 Lf7xfB, 25. Dg4-f3 Lf8-e7, 26. Lb5- c4 Da2-a7, 27. Df3-h5 Kh8-g7, 28. Dh5-g4+ Kg7-f8, 29. Lc4-fl Ta8-d8, 30. Tdl-cl Da7-b8, 31. Tcl-c2 f6-f5, 32. Dg4-e2 Kf8-g7, 33. g2-g3 Td8-c8, 34. h2-h3 Tc8xc2, 35. De2xc2 Le7- f6, 36. b2-b3 Db8-b4, 37. Dc2-dl Db4-c3, 38. Kgl-g2 Dc3-c6,39. Kg2- h2 Dc6-c5, 40. Lfl-e2 Lf6-e7, 41. Kh2-g2 afgebroken. De afgebroken stelling is: Wit: Kg2; Ddl; Le2; pionnen op b3, e3, f2, g3 en h3 Zwart: Kg7; Dc5; Le7; pionnen op e6, f5, f7 en h6 De partij wordt vandaag ver volgd Bij het Europees kampioenschap jeugd- schaken in Groningen heeft de Spaanse koploper Remero gisteren verloren van de Nederlander De Wit. Dit tweetal be vindt zich nu in gezelschap van de Zweed Hellers en de Engelsman Howell op de eerste plaats. Allen hebben zes punten. De Leidse deelnemer Jeroen Piket verloor gisteren in tweede zitting van de Schot Burgess. Blanchard 7de MEXICO STAD (EFE) - Europees kampioen halfzwaargewicht Alex Blanchard staat zevende op de ranglijst, die gisteren in Mexico Stad is gepubliceerd door de World Boxing Association (WBA). Het klassement, tellend over decem ber, rangschikt de mogelijke uitda gers van de huidige wereldkam pioen, de Amerikaan Michael Spinks. De eerste die in aanmer king komt is zyn landgenoot Eddie Davis. zoen de zwaarste tegenstand niet uit de Scandinavische hoek komt. Hij heeft meer ontzag voor de Sow- jet-Unie, dat de vorige winter reeds als beste schaatsnatie naar voren trad. Of, om het in zijn eigen be woordingen weer te geven: „We krijgen straks een straffe oosten wind tegen en geen noordenwind". Pas halverwege januari leggen kopman Hilbert van der Duim en zijn metgezellen de laatste hand aan de voorbereiding, wanneer op de gladde ijsvloer van Davos de snelheidstraining grondig kan worden aangepakt. Aangezien Gemser tot dusver aan school was gebonden (het Heerenveense CIOS) bleek een buitenlandse trai ningsstage onuitvoerbaar. Die schade hopen de Nederlanders in een veel later stadium dan normaal in te halen, maar voor het EK in het Zweedse Eskilstuna eind januari zou het sprintvermogen volledig zijn teruggekeerd, verzekert Gem ser. De zwaarbelaste coach, die soms tijd te kort komt om al zijn allroun- ders en sprinters terzijde te staan en de schaatsbond zal bewegen een aparte conditietrainer aan te stellen, wil de confrontatie met de Scandinaviërs niet kleineren. Voorgangers van hem kwamen steevast met de klaagzang dat de interland ongelegen kwam in de voorbereiding. Gemser echter: „Schaatsers kunnen maar een heel beperkt aantal keren in de interna tionale competitie met hun sport bezig zijn. Dergelijke wedstrijden kun je op de vingers van een hand tellen. Daarom is het te dol om zo'n interland maar weg te wuiven". Voor de Nederlandse allroun- ders is de krachtmeting ook om een andere reden bloedserieus. Er zit een selectie aan vast voor het EK, want de beste en tweede Ne derlander van het weekeinde wor den zonder meer ingeschreven. De vier afvallers wacht op 8 en 9 ja nuari in Heerenveen een tweede en laatste kans, waarvoor ook een viertal regionale rijders een invita tie ontvangt. Zowel in Oslo als bij de herkan sing staat er een kleine vierkamp op het programma en daarmee zijn niet alle gegadigden ingenomen. Stayers als Robert Vunderink en Emiel Hopman voelen zich bena deeld omdat de tien kilometer, hun favoriete afstand, in de hele proce dure niet aan bod komt. Hein Ver geer heeft daarentegen een uitste kende mogelijkheid zich te kwalifi ceren omdat de langste afstand hem juist het minst ligt. Oog voor toekomst Gemser: „Je zult het nooit ieder een naar de zin kunnen maken. Voor de mannen van de tien kilo meter is inderdaad een handicap ingebouwd, want ik moet ook oog hebben voor de toekomst. Dan wil len we weer vier Nederlanders op het EK hebben en daarvoor telt de stand na drie afstanden en speelt de 10.000 meter geen rol meer". Voor dit argument kryt Gemser en de alles beslissende Begelei- dings Commissie Kernploegen weinig bijval van Vunderink en Hopman. Zij zien zich voor een bij na hopeloze opgave geplaatst en hebben het EK al vrijwel afge schreven. Vunderink: ,,Ik denk niet dat ik er op deze manier tus senkom, al zal ik niks kado geven. Natuurlijk heb ik bezwaar ge maakt tegen deze wijze van selec teren. Het gaat in een allround- toernooi toch zeker om alle vier af standen en niet om drie? Maar je trekt toch altijd aan het kortste eind, je hebt je er gewoon bij neer te leggen. En als je blijft mokken, gaat dat ten koste van je training en daar schiet ik niets mee op". geen partij voor de Leidenaars, bij wie Emill Hagens weer een hoofd rol speelde. Leiden-coach Ruud Harrewijn gebruikte bijna al zijn spelers zon der dat de ploeg daardoor zwakker werd. Bij de Britten moest bijna al les komen van de Amerikaan Allan Cunningham, die 24 punten scoor de, maar van zijn ploeggenoten vrijwel geen steun kreeg. Alleen de als extra Amerikaan ingehuurde Terry Crosby vond regelmatig de basket, maar dat was duidelijk te weinig om Leiden in problemen te brengen. Leiden-Worthing (Eng) 96-78 (44- 36). Topscorers Leiden: Beek 20, Lockhart 18, Kragtwijk 14, Hagens 11, Heijdeman 10. Worthing: Cum- mingham 24, Crosby 19, Jenkins 14. In de tweede wedstrijd van de avond was er duidelijk meer span ning. Chicago kon nooit verder dan een punt of tien van Haaksbergen weglopen, waardoor de wedstrijd aantrekkelijk bleef tot het laatste fluitsignaal. Dat de oostelijke ploeg niet voorbij de Amerikanen kon komen, lag vooral aan het merkwaardige wisselbeleid van coach Al Loonin, die halverwege de tweede helft Eugene Richard son naar de kant haalde, de enige Haaksbergen-speler die echt flink scoorde. Zijn taak werd daarna enigszins overgenomen door And- re Gaddy, maar winst zat er voor Haaksbergen niet in: 95-90. Chicago-Haaksbergen 95-90 (46- 37). Topscorers Chicago: Grear 30, Simson 15, Price 12 en Kaminsky 12. Topscorers Haaksbergen: Ri chardson 23, Gaddy 23, De Vries 18. Den Bosch Den Bosch won gisteravond het jaarlijkse toernooi in Oostende. In de finale versloeg de Nederlandse kampioen de organiserende ver eniging met 97-93. Bij rust stond de ploeg van de coaches Heger en Dekker nog achter, 42-46. Vooral door toedoen van de sterk spelen de Akerboom en de Amerikaan Fields kwam de zege toch bij Den Bosch terecht. In de halve finale Leiden-speler Randy Wiel scoort. Bill Hungecker (10) doet geen pogingen dat nog te verhinderen. (foto anpi had de Nederlandse titelhouder dat wordt getraind door Maarten Oostende - Den Bosch 93-97 (46- het Amerikaanse team van St. Jo- van Gent, te sterk voor Honved 42). Topscorers Den Bosch: Aker- seph verslagen en was Oostende, Boedapest. boom 36, Fields 30, Esveldt 15. OSLO (GPD) - Voor het eerst in deze schaatswinter is bondscoach Henk Gemser met zijn manschappen de grens overgetrokken. Met uitzondering van een weekje Inzeil, de Nederlandse schaatsenclave in Beieren, trainden de toprijders nu eens dichter bij huis. De dubbele interland van dit weekend tegen de Noren en Zweden, die het vorig jaar in Heerenveen royaal werd gewonnen, is het eerste tussenstation op de ongebruikelijke route naar de grote titeltoernooien. Net als Vunderink geeft ook Hopman zich de meeste kans om tot het WK door te dringen. Daar voor is namelijk het Nederlands kampioenschap bepalend, inclu sief een tien kilometer dus. Hop man: „Ik ben me pas een maand geleden in de selectienormen gaan verdiepen. Je kunt dan praten wat je wilt, veranderen doe je het toch niet meer. Nu wordt het voor mij wel erg moeilijk om aan het EK mee te doen". De pas 21-jarige crack onder de marathonrijders heeft zich ten doel gesteld deze winter in elk geval op een internationaal titeltoernooi zijn opwachting te maken. „Lukt dat niet, dan heb ik een mislukt seizoen gehad", zegt hij ronduit. Toch zal Hopman er dan niet de brui aan geven, want dit is per slot van rekening voor hem een leerjaar tussen de allrounders. Hij wil het hooguit twee jaar aan zien, waarbij het verbeteren van zijn nog gebrekkige sprintsnelheid voorop staat. Hopman: „Zit ik het volgend seizoen nog niet in de buurt van de 39 seconden, dan heeft het verder geen zin meer en kan ik beter teruggaan naar de ma rathon. Het zal een half jaartje du ren om me weer om te schakelen en weer bij de besten te behoren. Zo niet dé beste, want een stuk of vijf marathons win ik zo en ik word ook weer eerste in het klassement. Daar ben ik helemaal van over tuigd". LEIDEN - Leiden is gisteren win naar geworden van het jeugdzaal- voetbaltoernooi dat Lugdunum in de Groenoordhal organiseerde. Zo wel bij de C- als D-junioren eindig den de roodwitten uit de Mors op een derde plaats, hetgeen bij de to taaltelling voldoende punten ople verde om de Jaap Eradesbeker in ontvangst te kunnen nemen. Met de uitverkiezing van D-junior Ro bin Verhoeven tot beste speler van het toernooi was het succes voor Leiden compleet. Maar er waren meer winnaars, gistermiddag na een lange en suc cesvolle zaalvoetbaldag. Bij de C- tjes was dat het team van Leidse Boys, dat in de finale even verras send als verdiend de leeftijdsgeno ten (12-14 jaar) van UVS met 2-0 naar het tweede plan verwees. Lei den eindigde zoals gezegd als der de, VTL werd vierde. Bij de D-junioren (10-12 jaar) won Noordwijk de finale met 3-0 De voetbaljeugd in actie, gisteren tijdens het zaalvoetbaltoernooi van Lugdunum in de Groenoordhal. (foto Holvast) van Roodenburg. In de strijd om de derde en vierde plaats won Lei den van Docos. Een laatste D-spe- ler die in de prijzen viel was Noord- wijker Arjan Wijnands, die zich van de organisatie de beste keeper van de dag mocht noemen. Seniorenzaalvoetballers kwa men gisteren in Valkenburg in ac tie. Het Fortu na-toernooi aldaar le verde een overwinning op voor Ju/ de Singel. FC Kok uit Delft werd tweede. Transvaal Boys derde. Ger Nagtegeller werd tot beste speler van het toernooi gekozen. De 44-jarige Gemser, die in 1979 voor het laatst en toen alleen bij de sprinters op internationaal niveau als coach langs de baan stond, heeft geen flauw idee wat zijn bei de ploegen op de kunstijsbaan Val- le Hovin te wachten staat. „Ik weet totaal niet hoe we er ten opzichte van die landen voorstaan. Bij ons heeft het korte werk pas sinds an derhalve week meer aandacht ge kregen. Ik denk dat dat nog onze zwakste kant is". Tegelijk is Gemser, die met zes allrounders en vier sprinters naar de Noorse hoofdstad afreisde, zich ervan bewust dat later in het sei- HAARLEM (ANP) - Leiden staat net als vorig jaar in de finale van de Haarlemse basketbalweek tegenover Chica go. Leiden, in '83 winnaar van het evenement, ondervond gisteravond op weg naar de eindstrijd nauwelijks tegen stand van betekenis. Invaller Worthing werd met bijna twintig punten verschil verslagen: 96-78. Chicago had meer moeite met Haaksbergen: 95-90. Leiden, de afgelopen week al win naar van toernooien in Parijs en Voorschoten, had in de openings wedstrijd geen enkel probleem met het Engelse Worthing (96-78), dat als invaller voor de ploeg uit New York naar Haarlem is geko men. Worthing, gecoached door de voormalige Nederlandse bonds coach Bill Sheridan, was in feite

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9