Omroepen samen tegen Brinkman 'Soms denk ik, dat we niets zijn opgeschoten Ploeg legt visserij aan banden Sonja's uitgever tekent beroep aan ALS U OUDEJAARSAVOND ERGENS HEEN WILT, HOUDT U ER DAN WEL REKENING MEE DAT ER NA 8 UUR 'S AVONDS GEEN TREINEN MEER RIJDEN.*** Bezwaarschrift rond 'reclame-boetes Amsterdamse commissaris schrapt nieuwjaarsfeest CPN: links moet meer samenwerken Riet ten Hagen-Pot na 4 jaar CDA-vrouwenberaad ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 HILVERSUM (GPD/ANP) - De voorzitters van de voor sluikreclame gestrafte omroepen Veronica, TROS, KRO, VARA en NOS zullen gezamenlijk een bezwaarschrift indienen bij minister Brinkman (WVC). Voordat er verdere stappen genomen worden tegen de hoge boetes (tot 780.000 gulden), wordt eerst de reactie van de minister op het bezwaar schrift afgewacht. Dit is gistermiddag besloten tij- dens het overleg van de vijf ge strafte omroepen met hun juri disch adviseurs. De Haagse advo caat mr. E. J. Dommering en om- roepjurist mr. B. Geersing zullen het bezwaarschrift opstellen. In een bijlage zal worden ingegaan op de afzonderlijke overtredingen. Over de inhoud van de protestbrief aan de minister wil men in Hilver sum niets loslaten voordat de juris ten deze hebben uitgewerkt. De omroepen vinden het recla- mebeleid van de minister onjuist. De huidige richtlijnen acht men in Hilversum onduidelijk en ook wordt de strenge benadering van de minister afgewezen op bedrijfs informatie die volgens de omroe pen geen reclame is maar journa listiek onmisbare informatie. De beboete omroepen hebben van acht drie weken de tijd om zich tegen Brinkmans boetebeschikking te verweren. Alle vijf hebben ze ove rigens al vorige week aangekon digd een spoedprocedure aan te spannen bij de Raad van State als AMSTERDAM Amsterdammers konden gisteren gratis bij de gebakkramen een oliebol halen. Dit i mocht blijken dat het bezwaar- kader van de promotie-actie Amsterdam. Burgmeester Van Thijn behoorde tot de schare belangstellenden. schrift geen effect heeft. Het beoogde effect is kwijtschelding of ingrijpende verlaging van de boe tes en de toezegging voor een werkbare regeling in de toekomst. jaar wegens cocaïne-handel HAARLEM (ANP) - De officie van justitie bij de Haarlemse recht bank, mr F. Slits, heeft gisterer een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van acht jaar geëist tegen een 41-jarige man uit Colombia wegens de handel in cocaïne. Voo de officier staat vast dat de man juli dit jaar op Schiphol heeft ge staan om een partij van 3,4 kilo gram cocaine op te halen. De cocaïne zat verstopt in de kof fers van een Colombiaans echt paar, dat wegens die smokkel middels is veroordeeld. Aanvanke lijk verklaarde één van de koeriers dat de man het brein achter de smokkel is, maar die lezing werd tijdens de zitting volledig ontkend. Nu zei de getuige uitsluitend te hebben gehandeld op verzoek van een opdrachtgever in Colombia. De officier meent dat de koerier zijn standpunt heeft gewijzigd on der dreiging van de verdachte, die dat echter ontkende. AMSTERDAM (ANP) - Hoofdcom missaris J.J. Valken van de Am sterdamse politie heeft besloten de traditionele nieuwjaarsbijeen komst van het korps, die woensdag 2 januari in de RAI gehouden zou worden, af te gelasten. Reden hier voor is de door de afdeling Amster dam van de Nederlandse Politie Bond (NPB) aangekondigde actie tijdens die bijeenkomst tegen bur gemeester Van Thijn. Inzet daar van is onenigheid over een reiskos tenvergoeding. De NPB heeft zijn leden opgeroepen demonstratief de zaal te verlaten als de burge meester aan zijn toespraak zou be ginnen. Van Thijn heeft onlangs zijn goedkeuring onthouden aan een voorstel van de hoofdcommissaris en de politiebonden om jaarlijks 239.000 gulden uit de gemeentekas te besteden voor een verhoging van de reiskostenvergoeding van de politiemensen die meer dan 30 kilometer buiten Amsterdam wo nen. De burgemeester had bij het rijk voor een verbetering van de reiskostenregeling gepleit, maar minister Rietkerk van binnenland se zaken oordeelde hier negatief over. In een verklaring stelt Valken dat het traditionele karakter van de nieuwjaarsbijeenkomst zich niet verdraagt met het voeren van ac ties. „Nu de door de NPB voorge- ZEIST (GPD) - Unieboek BV gaat in verweer tegen de uitspraak in het kort geding dat Fred van Zijl heeft gevoerd tegen deze uitgeve rij. Fred van Zijl heeft bezwaar te gen een gedeelte uit het boek 'Ge zond weer op' van Sonja Barend en Ellen Blazer. Het ging hier om het deel waarin onder de kop '25 keer in de week' over seksuele contac ten van Van Zijl wordt gesproken. Het hoofdstuk is gebaseerd op een gesprek dat Sonja Barend met Van Zijl in haar televisieprogramma heeft gevoerd. De Amsterdamse rechtbank-pre sident mr. B. J. Asscher vonniste dat het boek uit de handel moest worden genomen. De advocaat van Fred van Zijl, mr. J. F. G. Schouten te Zeist, heeft nu meegedeeld dat Unieboek in appèl gaat tegen de uitspraak van het kort geding. Dit naar aanleiding van het feit dat de zelfde president een voor de auteur Lakeman gunstige uitspraak heeft gedaan in de zaak, die de familie Lubbers had aangespannen over het boek 'Het gaat uitstekend'. AMSTERDAM (ANP) - De Com munistische Partij van Nederland (CPN) zal plaatselijk, regionaal en landelijk initiateven nemen om te komen tot een progressief samen werkingsakkoord. De CPN „treedt op voor bundeling van krachten om te bereiken dat er een andere regeringsvorming komt, en voor een regeringsvorming die berust op zulk een progressieve krachten bundeling", aldus de toelichting op een ontwerp-congresresolutie voor "krachtenbundeling tegen rechts beleid". De ontwerpresolu tie wordt behandeld op een op 1, 2 en 3 maart van volgend jaar te hou den CPN-congres in Amsterdam. In de toelichting wordt het nood zakelijk genoemd, dat de regering van CDA en WD zo snel mogelijk verdwijnt en na de verkiezingen niet terugkeert. Naar de mening van het partijbestuur is progressie ve krachtenbundeling mogelijk, gezien „het feit dat zich op een aan tal punten, die wezenlijk zijn voor een andere regeringspolitiek, groeiende overeenstemming afte kent tussen progressevie partijen en bewegingen". Als centrale pun ten van gemeenschappelijke inzet worden genoemd: onvoorwaarde lijke afwijzing van plaatsing van kruisraketten, verdediging en ver nieuwing van de Sociale zekerheid en het bevorderen van drastische arbeidstijdverkorting (een 25-urige werkweek). trad, ziet voldoende reden om de nieuwe uitspraak als jurispruden tie te kunnen aanvoeren bij het verkrijgen van vernietiging van het vonnis, gedaan in het kort geding Van Zijl-Unieboek. De nieuwe rechtszaak dient op 10 januari voor de meervoudige kamer in Amster dam. Fred van Zijl en zijn advocaat overwegen inmiddels een financië le schadevergoeding te eisen van Unieboek BV, maar met het star ten van de juridische actie daartoe zal worden gewacht tot de uit spraak van het hof in Amsterdam. Valken: geen acties. nomen actie zich bovendien richt tegen de burgemeester van Am sterdam, de korpsbeheerder, wil ik de verantwoordelijkheid niet dra gen voor een openlijke confronta tie van een deel van de politie met het bevoegde gezag", aldus Val ken. Overleg over deze zaak heeft volgens hem niet tot een oplossing geleid. De hoofdcommissaris zal zijn nieuwjaarsrede via het dage lijkse korpsbericht verspreiden. Burgemeester Van Thijn zegt in een reactie de voorgenomen actie een slecht begin van het jaar en een dieptepunt in de relatie tussen korpsbeheer en de NPB te vinden. Hij onderschrijft en respecteert de beslissing van Valken plan „de bijeenkomst te misbrui ken voor een demonstratie van o genoegen over een onderdeel vj het sociaal beleid" volstrekt af. Noorderlingen minder dronken achter 't stuur GRONINGEN (GPD) - In de provincies Groningen, Drenthe en Friesland stappen aanzien lijk minder beschonken men sen achter het stuur van een au to dan in de rest van het land. Dit blijkt uit een in 1983 gehou den onderzoek van de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid. Vijf van de honderd aange houden automobilisten in het noorden verkeren onder in vloed van alcohol tegen 12 ge middeld in het hele land. Hoe dat komt weet de SWOV niet. In het noorden was het beeld altijd al gunstiger dan in het zuiden van het land en sinds het voorlaatste onderzoek in 1977 is dat beeld nog verbeterd. Tussen het zuiden en het mid den van het land bestaan thans geen verschillen meer. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch gestemd over het wetsontwerp van de bewindslie den van sociale zaken om gemeen ten te verplochten ten onrechte verleende bijstandsuitkeringen zo veel als mogelijk en billijk is terug te vorderen van de ontvanger of te verhalen op derden. Dat blijkt uit het advies dat de Raad over het wetsontwerp heeft uitgebracht. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken vindt de huidige niet- verplichte terugvorderingsproce dure te tijdrovend en ondoelmatig, waardoor er een rem zou worden gezet op de bereidheid van de ge meenten om bijstandsvrhaal door te zetten. Dat laatste bezwaar wordt echter al ondervangen door invoering van een verhaalsplicht, zo meent de Raad van State. De vraag is of de terugvorderingspro cedure dan nog wel gewijzigd dient te worden. De Raad vreest dat de nieuwe procedure waarschijnlijk meer tijd zal vergen dan de bestaand. Een deel van de beroepen tegen terug vordering van verleende bijstand zal weliswaar niet meer afgehan- Raad van State kritisch over bijstandsverhaal deld worden door de kantonrech ter, maar door B ep W. Maar te ver wachten valt dat er legio beroepen zullen worden aangetekend, die Gedeputeerde Staten en de Kroon extra zullen belasten en eveneens veel tid zullen vergen. Het bevreemdt de Raad van Sta te dat het Kroonberoep tegen bij standsverhaal in het wetsontwerp is opgenomen, terwijl het in de be doeling ligt juist bij bijstandszaken die mogelijkheid af te schaffen en te vervangen door een beroep op de sociale verzekeringsrechter. De Raad van State vraagt zich tenslotte af of de nieuwe wet wel kan worden uitgevoerd, met slechts vijftien miljoen gulden compensatie voor sociale diensten van gemeenten die met veel extra werk zullen worden opgezadeld. De Raad verwijst naar de "scepcis" van de Raad voor de gemeente-fi- nanciën. Voor de toegenomen werklast bij gedeputeerde staten en de Kroon wordt zelfs in he heel geen extra geld uitgetrokken, aldus de Raad van State. De Raad vreest dat "primaire taak" van d sociale diensten hierdoor verder i het gedrang zal komen. Staatssecretaris De Graaf van sc ciale zaken wijst er in zijn verweei schrift op dat uitsluitend een vei phchting tot bijstandsverhaal met behoud van de bestaande beroeps procedure bij de kantonrechter toch al tot een extra werkbelasting bij de rechterlijke macht zou lei den. "Dat de belasting van de ad ministratie hier bezwaarlijker zijn dan een extra belasting van de burgerlijke rechter kan ik niet i zien," aldus de staatssecretaris. De staatssecretaris verwacht dat ge meenten een financieel voordeel kunnen halen door het verplichte bijstandsverhaal, omdat zij ïmi tien procent van de verleende bij standsuitkering voor eigen i ning moeten nemen. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse vissers mogen met ingang van 1 fe bruari 1985 alleen nog maar vissen op vissoorten waarvoor de Europe se Gemeenschap een vangsthoe- veelheid heeft vastgesteld, als zij beschikken over een speciale li- keurt het centie voor hun schip. Staatssecre- taris Ploeg van Landbouw en Vis serij heeft gisteren besloten een dergelijk licentiesysteem in te voe ren om een dreigende nieuwbouw- golf in de visserij-scheepsbouw te voorkomen. Om te voorkomen dat vissers voor 1 februari nog snel een nieuw schip bestellen heeft Ploeg be paald dat licenties voor nieuwe schepen alleen nog zullen worden afgegeven, waarvoor op zijn laatst gisteren zijn aangegaan. De maat regel is gisteren gepubliceerd in de Staatscourant. Ploeg praat met het visserijbedrijfsleven nog verder De EG heeft vangsthoeveelhe- nemen, den vastgesteld voor haring, kabel- De georganiseerde visserij, jauw, tong, schol, makreel, wijting, enigd in het Visserijcentrum, staat, blauwe wijting, heek, zeeduivel, aldus een woordvoerder in een eer- sprot en horsmakreel. De Neder- ste reactie, niet afwijzend tegen- landse vloot, grote en kleine zee- over de „feitelijke bouwstop", zo-: visserij, telt thans ongeveer 600 als zij de nu door Ploeg afgekon- schepen, waarvan bijna dertig gro- digde maatregel zien. Voor het te (vries)trawlers. Het gezamenlijk eerst is motorvermogen bedraagt onge- ADVERTENTIE volgens het Visserijcen trum nu een mogelijkheid motorvermogen van de schepen te beperken. De licentie zal worden gegeven voor alle schepen die thans staan geregistreerd in het Centraal Visse reregister en waarvoor tevens t zogenoemd certificaat van deugde lijkheid is afgegeven. Schippers/re ders van een geregistreerd schip, die niet over een certificaat be schikken, kunnen ook een licentie krijgen als zij kunnen aantonen da het schip de laatste tien jaar is ge bruikt voor de bedrijfsmatige uit voering van de visserij. DEN HAAG - Na vier jaar voor zitterschap van het CDA-Vrou- wenberaad kan Riet ten Hagen- Pot alleen maar vaststellen dat de ideeën van vrouwen over emancipatie zich binnen het CDA (en niet alleen daar) sneller ontwikkelen dan die van man nen: „Soms denk ik dat we geen syllabe zijn opgeschoten. Het geeft een gevoel van machteloos heid wanneer je het idee krijgt dat mensen gewoon niet begrij pen dat vrouwen in de maat schappij als mens mee willen doen". Een contributieverhoging van het CDA-lidmaatschap voor vrouwen die lid zijn van het be raad, was voor haar de druppel die de emmer deed overlopen. Het werd haar fysiek te zwaar en ze besloot zich niet meer herkies baar te stellen voor het voorzit terschap. door Runa Hellinga Behoefte aan wat meer vrije tijd speelde in dat besluit ook een belangrijke rol. Het voorzit terschap was een hele, zij het on betaalde, dagtaak en dat werd haar naast haar lidmaatschap van de Provinciale Staten van Overijssel te veel. Ze verheugt zich op meer vrije tijd, het werken in haar tuin, de wande lingen in de schitterende omge ving van haar huis, het lezen van boeken. Ze kijkt niet in wrok achterom, maar wel in verwon dering. Verwondering over het feit dat het zo moeilijk blijkt om mannen ervan te overtuigen dat vrouwen recht hebben op een ei gen plaats in de wereld, dat vrou wen niet in de eerste plaats moe der, onderdeel van een gezin, maar zelfstandig mens zijn. „Ik wil me niet afzetten tegen het CDA. Dit soort problemen speelt door alle partijen heen en ik heb met veel plezier in het Vrouwenberaad gezeter). Maar zo nu en dan kreeg ik het gevoel dat vrouwen niet als normale mensen gezien worden. Dan merk je dat er veel moet gebeu ren eer dit soort ideeën echt doordringt. Toch zie je in de par tij gelukkig ook steeds meer mannen die oog voor emancipa tie krijgen. Daarom moet je als vrouwenorganisatie niet weglo pen, maar richting aan die ont wikkelingen geven". gezindsdiscussie „We zijn in het Vrouwenbe raad begonnen met de gezinsdis cussie. Het gezin verandert. Vrouwen krijgen minder kinde ren, ouders zijn niet meer inwo nend, het is niet meer gebruike lijk een bedrijf aan huis te heb ben en er zijn allerlei huishoude lijke apparaten die het werk makkelijker maken. Vrouwen krijgen ook meer en meer een be roepsopleiding, zij hebben te genwoordig tijd om zich met an dere dingen bezig te houden en ontdekken dat het eigenlijk heel vreemd is dat ze alleen maar op hun relatie en niet als individu, als mens worden aangesproken". Ze heeft binnen het CDA een angst bemerkt voor die zelfstan digheid van vrouwen: „Ze halen begrippen door elkaar. Ze heb ben het idee dat zelfstandigheid relaties ontkent. Dat is onzin. Jij zit hier, je hebt een relatie, maar je zit hier als individu, net zo als zij in de Tweede Kamer of elders als individu zitten. Mensen zijn natuurlijk van elkaar afhanke lijk, maar dat hoeft niet per se in het gezin te zijn. Als je kiest voor het huwelijk is dat prima, maar als mensen daar bewust niet voor kiezen, moet je hen niet af hankelijk van elkaar maken alsof ze getrouwd zijn". De neiging om in de wetgeving andere samenle vingsvormen gelijk te stellen aan het huwelijk, wijst ze daarom af. overheid betaalde voorzieningen te veranderen in een gingsmaatschappij, sen weer voor elkaar moeten gen, hebben tot gevolg dat v wen weer in de positie van moe der in het gezin terechtkomen „De voordeurdelers, die tot een heid worden gebombardeerd omdat ze toevallig in hetzelfde huis wonen, echtparen, waarvan zowel man als vrouw werken en wordt gezegd dat ze :er over mogen houden dan mensen die datzelfde geld al leen verdienen, het zijn stuk voor stuk plannen en maatregelen die de zelfstandige keuze van indivi duen aantasten". niets i Bezuinigen Financiële argumenten, tafel te vegen? Mannen Binnen het CDA bestaat het idee dat het Vrouwenberaad zich tegen het gezin keert met die na druk op zelfstandigheid en ont plooiing: „Als ik mannen hoor praten over het belang van het gezin, vraag ik me wel eens af waar ze het eigenlijk over heb ben. Wanneer ze vinden dat het eten op tijd op tafel moet staan, gaat het hen dan om hun gezin of om henzelf? Het belemmert vrouwen ook in hun activiteiten. Op vergaderingen zie je vrouwen eerder weglopen omdat ze eten voor hun gezin moeten koken. Mijn kinderen zullen het mis schien wel eens minder leuk ge vonden hebben als het eten pas laat op tafel kwam, maar als ik nu naar ze kijk, kan ik alleen maar zeggen dat het een heerlijk stel is, ondanks dat soort onre gelmatigheden. Ik denk dat het voor een gezin goed is dat een vrouw zich ook kan ontplooien. Natuurlijk moeten mannen dan wat ruimte inleveren, ze moeten plotseling rekening met hun vrouw houden. Maar gelijkwaar digheid komt een relatie alleen maar ten goede". Ze ziet in de huidige regerings maatregelen een tendens om mensen weer van elkaar afhan kelijk te maken, het gezin weer centraal te stellen. Ideeën om de verzorgingsstaat met door de Ze vreest dat veel besluiten die nu in de politiek genomen wor den, te maken hebben met de noodzaak tot bezuinigingen: „Kijk, er kan wel gezegd worden: ik vind dat de vrouwen gelijk hebben met hun eisen, maar we kunnen het op dit moment niet betalen. Maar je mag rechtmati ge eisen niet van tafel vegen van wege financiële argumenten". „Vrouwenemancipatie is een culturele verandering die niet meer uit te wissen is. Iedere stap die vrouwen zetten op weg naar ontplooiing, een eigen ontwikke ling, is een goede stap en een voorwaarde dat vrouwen verant woordelijkheid krijgen in de sa menleving. Het hoeft dan niet per se om betaalde arbeid te gaan. Ik ken geen vrouw uit mijn omgeving, die niet ergens in meedraait, in een schoolbestuur, een kerk, een vereniging. Vrou wen beperken zich niet meer, zo als vroeger, tot hun gezin. Het is jammer dat zo weinig mensen bereid zijn om mee te denken over de maatschappelijke veran deringen die dat tot gevolg heeft". In haar afscheidstoespraak waarschuwde Riet ten Hagen- Pot werkende en niet-werkende vrouwen om zich niet tegen el kaar uit te laten spelen: „In beide gevallen gaat het over vrouwen, die omdat het bij hun mens-zijn hoort, al die taken vervullen, maar die onvoldoende onderken nen, dat vroiiwen een volstrekt ongelijkwaardige positie in de samenleving hebben". Weerstand „Hier in de provincie, als lid van de staten, functioneer ik ge woon als mens. Niemand kijkt ernaar of je man of vrouw bent, maar in de fractie van meer dan twintig mensen zitten maar vier vrouwen. Tegen een structurele aanpak van de achterstand van vrouwen bestaat veel weerstand. Vrouwen met een goede ople- ding hebben zelf geen proble men op dat vlak, maar ze moeten niet vergeten dat dat voor andere vrouwen heel anders ligt. Scho ling is heel belangrijk. Je ziet ook een honger bij vrouwen naar scholing, terwijl de subsidies daarvoor juist terug worden ge draaid. Dat treft vooral de vrou wen die in eerste instantie niet de kans hebben gehad op goed onderwijs". „Er gaat ontzettend veel talent verloren doordat vrouwen de kans niet krijgen hun talenten te gebruiken. Door de eeuwen heen hebben ze altijd laten zien wat ze graag wilden: ze schilderden, dichtten, handwerkten, maar het werd nooit echt serieus geno men. toch is het, als je er over na denkt, toch eigenlijk vanzelf sprekend dat niet alle vrouwen alleen maar talenten als huis vrouw hebben. Je ziet vrouwen van mijn generatie en ouder, die plotseling allerlei maatschappe lijke activiteiten ontwikkelen. Ik ken een vrouw van 85, die na de dood van haar man heel actief is geworden en zegt dat ze eigenlijk pas nu is gaan leven. Zoiets is toch eigenlijk heel triest".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5