Gemeentelijke kredietbank krijgt steeds meer werk Een doodnormale bank, maar ook met een sociale functie Containers bij museum weggehaald Parkeergarage mag, bezwaren afgewezen ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 DQ/ST LEIDEN Hoewel zij nog steeds nadrukkelijk het aureool heeft van laatste red dingsboei, voor mensen die zich diep in de schulden hebben ge werkt, is de gemeentelijke krediet bank (gkb) in wezen ook een dood normale bank. Zoals bij alle com merciële banken kan een klant er geld lenen, tot een bedrag van 25.000 gulden, ook als hij niet in problemen zit. Aan de andere kant heeft de gkb ook een duidelijke sociale functie: voor sanering van schulden en be middeling met schuldeisers. Ook mensen die door commerciële ban ken als een te groot financieel risi co worden gezien kunnen er aan kloppen. Volgens woordvoerder Chris Driessen gebeurt het zelden dat de bank iemand met lege han den, al was het alleen maar een nuttig advies, de deur uitstuurt. Het werkgebied van de gkb be slaat Leiden en de wijde omgeving, hetzelfde terrein waar ook de Leid se Kamer van Koophandel ope reert. Het rentepercentage van de bank verschilt niet wezeniijk van dat van andere banken. De bank moet hiervoor voldoen aan richtlij nen van het ministerie van econo mische zaken. "Daar zitten we ruim onder, ongeveer op het ni veau van de rijkspostspaarbank. Sinds 1 januari van dit jaar loopt de gkb mee met de goedkoopste tarie ven", aldus Driessen. De bank heeft een speciale ma nier van berekenen van de tarie ven, zodat ze kostendekkend kan werken. Voor een lening betalen mensen vooraf de rente en de be- handelingskosten. Van te voren wordt ook altijd nagegaan of een klant de aflossing kan opbrengen. Zelfs als een cliënt een ton per jaar verdient en duizend gulden wil le- Toetsing Bij het Bureau Kredietregistratie in Tiel is de gkb een vaste klant. Steevast wordt daar geïnformeerd of een klant nog andere schulden heeft en of aan die betalingver plichtingen wordt voldaan. Dries sen: "Dat is essentieel voor het werk van de kredietbank. De reden voor het vragen van een krediet wordt wel gevraagd, maar als je kredietwaardig bent zal het ons een worst wezen waarvoor je Over kredieten die een bedrag van 10.000 gulden te boven gaan, of aan een schuldenaar die bij meer schuldeisers een totale schuld heeft van meer dan tien mille moe ten worden verstrekt, oordeelt een toetsingscommissie. Over de lage re leningen beslist de directeur. In dien een kredietaanvraag in de laatstgenoemde categorie wordt af gewezen kan de betrokkene bij de toetsingscommissie in beroep gaan. Voor het oplossen van schuld problemen is de gkb aan een code gebonden, die ook voor de andere gemeentelijke kredietbanken in Nederland geldt. De basis daarvan is dat de kredietbank een lening kan verstrekken als de cliënt in staat is om deze in drie jaar af te lossen. Als de kredietbank een schuldenregehng aanbiedt aan schuldeisers, dan moeten ze alle maal meedoen. Verzwijgen van schulden bete kent: geen lening. Als namelijk een aantal schuldeisers met minder dan de volledige schuld genoegen neemt (dat kan variëren van tien tot negentig procent of zelfs kwijt schelding) mag een klant niet op zijn eigen houtje een andere schuldeiser voor honderd procent afbetalen. "Daarin zijn we kei hard", zegt Driessen. "Anders is de vertrouwensbasis weg tussen kre dietinstellingen en kredietbank". Contijiukredieten zijn iets vreselijks' door Raymond Peil LEIDEN "De oplossing van vandaag mag nooit de valkuil van morgen zijn. Wat betreft de saneringskredieten, schuld middeling en sociale kredieten is de kredietbank strenger ge worden. Het heeft namelijk geen zin om vandaag 2000 gul den te lenen omdat een cliënt zijn schulden bij het energiebe drijf niet kan voldoen waar door morgen de huur niet kan worden betaald. Het is schip peren. Saneren biedt soms geen oplossing. En met zonder meer afwijzen help je mensen vaak alleen verder in de drek. Ook de kredietbank komt voor situaties te staan waarin weinig meer mogelijk is". "De laatste jaren heeft de krediet bank in toenemende mate werk. Dat zit hem met name in de sane ringskredieten en schuldmiddelin gen. Hulpacties die direct voort vloeien uit problemen van cliën ten. De omvang van de schulden neemt toe. Er zijn meer mensen met schuldproblemen omdat zij langer op een minimuminkomen zitten. Mensen om ons heen raken in problemen. Het is logisch, het is onvoorkoombaar. Het neemt ont zettend toe. Het is een groot pro bleem". In een paar zinnen legt woord voerder Chris Driessen van de ge meentelijke kredietbank de vinger op de zere plek. De bank wordt juist in alle hevigheid geconfron teerd met het 'na-ijleffect': de toe nemende beperking van de beste» dingsruimte in het algemeen en de groei van het aantal mensen met een minimumuitkering. Mensen met schuldproblemen die de socia le dienst niet kan of mag helpen, kloppen op het Stadhuisplein aan. De kans 'dat deze groep mensen groter wordt is levensgroot. "Ik denk dat er nog ontzettend veel verborgen schuldproblemen zijn. Die, als de huidige situatie voor de minima langer duurt, boven tafel komen", meent Driessen. Overcreditering Een belangrijke oorzaak van de schuldproblemen is het feit dat kredietinstellingen, vooral in het verleden, leningen hebben ver strekt aan mensen die zich dat ei genlijk niet konden permitteren: overcreditering in het bankjargon. "Die neiging tot overcreditering is er nu eenmaal", meent Chris Dries- Als tweede oorzaak noemt hij te rugval in inkomen. "Ontegenzeg gelijk en veelal niet verwijtbaar. Neem iemand die op oudere leef tijd werkloos wordt en een maan delijkse aflossing van 400 gulden had. Toen hij werkte kon hij dat makkelijk afbetalen. Wanneer hij in de RWW of de bijstand terecht komt wordt dat onmogelijk". "Vorige week had ik te maken met iemand die van een bijstands uitkering leeft en een aflossings verplichting van 300 gulden in de maand had. Men kan op voorhand zien dat een dergelijke aflossing niet haalbaar is. Als er onverant woord is geleend, is het voor ons geen enkele moeite om te zeggen dat de kredietverstrekker genoe gen moet nemen met minder. Mijn ervaring is dat de banken zich in zo'n geval redelijk opstellen", al dus Driessen. "Continukredieten zijn ook zo iets vreselijks. Die maken een groot aandeel uit van het totale aantal schulden. Minstens even groot als de schulden bij de postor derbedrijven. Ik snap niet waarom de mensen niet liever een persoon lijke lening nemen". Niet alleen Driessen signaleert dit probleem. Bij de Tweede Ka mer ligt de wet consumptieve kre dietverstrekking, die een einde aan overcreditering moet maken. "Die wet is keihard nodig. Het ongelimi teerd verstrekken van continukre dieten zou niet moeten mogen. De overheid kan mensen beschermen tegen overcreditering". Minima Het grootste gedeelte van de schuldenaars die de hulp van de gkb inroepen, het ligt triest genoeg voor de hand, heeft een inkomen van rond de 20.000 gulden. De mi nima en net daarboven. Driessen: "Ik praat liever over mensen met een bestedingsruimte op mini mumniveau. Het kan namelijk ook iemand zijn die 2000 gulden in de maand verdient. Maar dan zijn de schulden vaak hoger". Als het om sanering gaat zijn het vaak mensen die door een andere instelling worden doorverwezen. De kredietbank maakt dan een af weging tussen de schuld de kre dietwaardigheid en de aflossings ruimte van de betrokkene. "We ne men grotere risico's dan de com merciële banken, waar het gaat om sanering. Afhankelijk van de hoog te van het bedrag en de krediet waardigheid kan een extra zeker heid worden gevraagd in de vorm van een persoonlijke borg. Tegen een krediet voor een nieuwe video recorder kun je met meer gemak 'nee' zeggen dan als het om een huurschuld gaat en uitzetting dreigt", verduidelijkt Driessen dit. Op de vraag hoeveel mensen de gkb niet kan helpen verzucht Driessen: "Die zijn er gelukkig heel weinig". "Mensen zelf zijn na melijk niet gebonden aan de code waaraan de bank zich wel moet houden. Met adviseren en coachen kun je ook heel wat bereiken, vaak in de richting van een oplossing die de bank op grond van de ge dragscode niet op zich kan ne- Toch zijn er mensen die ondanks de hulp van de kredietbank de boot in gaan. "We zijn uitgepraat als mensen nieuwe schulden ma ken. Hoewel ik me dat overigens wel kan voorstellen", zegt Dries sen. "Drie jaar lang aflossen is na tuurlijk een lange tijd. Iemand met een bijstandsuitkering - met een onvolledig gezin of een gezin - kan misschien met veel moeite 100 gul den in de maand aflossen. Maar om dat vol te houden is zeer veel disci pline nodig. Dat betekent een gi gantische aanslag op het gezins budget. Drie jaar lang". Niet los te zien hiervan is de vraag of de schuldeisers bereid zijn genoegen te nemen met een rege ling. "Er is een aantal schuldeisers bij wie het niet mogelijk is om min der aflossing of kwijtschelding te bedingen, zelfs niet als jarenlang trouw is betaald. De giro, het ener giebedrijf en de woningbouwver enigingen gaan maar zelden ak koord met kwijtschelding of afko pen". Landelijk PvdA-leider Den Uyl heeft zich onlangs uitgesproken voor een lan delijke aanpak van de schuldensa nering bij mensen met een mini muminkomen. "Een uitstekende zaak", vindt Chris Driessen. "Om dat ik elke mogelijkheid toejuich die het mogelijk maakt dat de toch vaak door derden veroorzaakte overcreditering niet op de schou ders komt van de mensen die er vaak ongewild in zijn verzeild. Maar hoe, als je niet in conflict wil komen met onder meer de afspra ken tussen commerciële banken en kredietbanken. De plannen van Den Uyl zijn over het geheel geno men erg vaag". De gkb zou de lasten van de mi nima kunnen verlichten door bij voorbeeld mensen met lage inko mens leningen tegen extra lage rente te verstrekken. Soortgelijke initiatieven ontplooit de Stichting Werkgelegenheid Leiden voor be ginnende ondernemers. Driessen: "Als je puur vanuit de portemon nee van de minima kijkt is het wel goed". Maar ik kan de consequenties niet zo een twee drie overzien. Het zal heel moeilijk zijn, wantje komt in de sfeer van concurrentiebedin gen. Met als extra tegenwicht de banken en de overheid. Bovendien zal het geld kosten en waar moet dat vandaan komen. Dit is een zaak voor de politiek". De sociale taak van de bank wordt een steeds groter deel van het werk. Bovendien is het erg ar beidsintensief werk. De aanbeve ling van de Leidse sociale dienst, om de gkb extra personeel te ge ven, spreekt Driessen wel aan. "Dat kan ik me voorstellen. Extra personeelsinformatie zodat uitvoe ring van de sociale taak van de bank meer armslag krijgt, wanneer er meer werk komt in de toe komst". Maar: "Dit is een moeilijke situa tie. Zelf kan ik daarover geen standpunt innemen. Misschien zal er bezinning moeten plaatsvinden op de functie van de kredietbank. Dit zou moeten leiden tot een poli tieke afweging. Dan moet de func tie van de bank opnieuw politiek worden bevestigd". Stedelijk Het Leidse CDA heeft een voor stel gedaan voor een sanering van schulden van gezinnen met een mi nimuminkomen. Hiervoor zou twee tot drie ton in de begroting moeten worden gevonden, uit te keren aan tweehonderd, in de schulden zittende echte minima. In andere politieke partijen wordt aan de haalbaarheid getwijfeld. 'Waar moet het geld vandaan ko men als soms al wordt gekibbeld over honderd gulden'? en 'Hoe stel je redelijkerwijs vast welke mini ma ervoor in aanmerking komen', luidden onder meer de vragen van andere raadsleden. Een stedelijke bredere aanpak van het schuldenprobleem, ook wel eens gelanceerd, lijkt eenvou diger uit te voeren. Het overleg hierover is inmiddels begonnen. Daarvoor is het noodzakelijk de kredietbank, de sociale dienst, het energiebdrijf en de woningbouw verenigingen op één lijn te krijgen. Zaken als huisuitzettingen, incas- sobeleid, afsluitingsbeleid en het signaleren van betalingsachter standen zouden hierin onderwerp van gesprek moeten zijn. "Ik vind dat oze cliënten een goede serieuze en grondige aanpak verdienen", is alles wat Driessen dienaangaande kwijt wil. Heeft hij nog wensen ten aanzien van de bank? "Van het aureool, dat we alleen probleemgevallen be handelen, moeten we af. Het pu bliek moet weten wat je hebt te bieden, ook 'normale' leningen. We moeten meer in de schijnwerper staan", zegt hij. En tot slot toch: "Mensen moeten niet wachten tot er vijf deurwaarders op de stoep staan. Als je in problemen zit, kom dan tijdig". izzzxEssnam—m Kroon over plannen Pancras-Oost LEIDEN Met een speciale hijs kraan zijn gisteren de twintig con tainers verwijderd die rond, een vleugel van het Rijksmuseum voor Volkenkunde stonden. Die contai ners waren daar twee weken gele den geplaatst in verband met de ontmanteling van de Engelse vlieg tuigbom vorige week woensdag. Gistermorgen om zes uur werd al met het omvangrijke karwei begon nen. De containers waren moeilijk bereikbaar. Vrachtwagens konden er via de ingang aan de Steen straat niet bij komen zonder ver nielingen aan te richten. Daarom moest een hijskraan met een mast- lengte van 72 meter er aan te pas komen. "De enige in Nederland", aldus woordvoerder Ouwerling van het transportbedrijf Gerlag dat het werk leidde. De twintig gevaarten waren bij het museum voor Volkenkunde ge plaatst op last van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. Formeel viel het museum niet in zone A, de directe gevaren zone bij het onklaar maken van de bom. Maar omdat de ramen van het museum niet te openen waren, werd besloten tot een 'omsingeling' door containers. De verwijdering, die in het begin van de middag was voltooid, heeft volgens de politie niet voor ver keersproblemen gezorgd. Inmid dels is alles wat nog aan 'bom-dag' herinnerde - zoals dranghekken en dergelijke - uit de stad verdwenen, aldus de politie. (foto Holvast) Schouwburg Bij alle negatieve publiciteit rond om de Leidse Schouwburg, die de afgelopen maanden onder meer in deze kolommen heeft gestaan, zou men haast vergeten dat het po diumleven al die seizoenen ge woon door is gegaan. Vijf tot zes avonden per week om 20.15 uur ging - en gaat - het voor doek op, stond er een decor, was er een belichting, kortom, draaide er een voorstelling. Toneel, muziek, cabaret, circus. Er was koffie, er waren ouvreuses, er waren placeurs en zaal en toilet ten waren schoon. Kees Hoogeveen en de zijnen verdienen - daarom - al die nega tieve publiciteit niet: dankzij hen hebben publiek en artiesten van al le ernstige problemen in de prak tijk maar bitter weinig gemerkt. LEIDEN - De bezwaren tegen de bouw van een parkeergarage op het Ir. Driessenplein zijn afgewe zen. In dezelfde uitspraak heeft de Kroon tevens het opengraven van de Uiterstegracht op de lange baan geschoven. Tevens gaf zij de uni versiteit toestemming om het voor malige Elisabethziekenhuis aan de Hoogracht voor meer dan alleen lesgeven te gebruiken. De uitspraken van de Kroon over de bezwaren tegen het bestem mingsplan Pancras-Oost beteke nen dat de hoogste beroepsinstan tie nu over dit plan heeft geoor deeld. De Kroonuitspraken wijken overigens nauwelijks af van de be slissingen die het provinciebestuur begin 1982 over de bezwaren tegen het plan nam. dat het opengraven slechts moge lijk is na een wijziging van het vast gestelde bestemmingsplan. Er wordt aan getwijfeld of het open graven op korte termijn kan gebeu ren. Belanghebben moeten daar om de gelegenheid krijgen uitge breid hun zegje te doen over deze operatie. De door de provincie afgewezen bezwaren van de universiteit tegen een zeer beperkt gebruik van het voormalige Elisabethziekenhuis - uitsluitend voor onderwijs - heeft de Kroon vernietigd. De universi teit mag, als zij dat wil, dit gebouw nu onder meer ook gebruiken voor het vestigen van de centrale dien sten, het bureau van inschrijving of andere kantoren. Tegen de bouw van de parkeer garage op het Ir. Driessenplein wa ren verschillende bezwaren inge diend. Sommige mensen willen meer dan de geplande 350 parkeer plaatsen, anderen willen juist hele maal geen garage. De Kroon heeft ze allemaal afgewezen. Kort geding tegen krakers Zo. Dit moest mij toch even van het hart. h.S. Snijders Ungerplein 2 Rotterdam Kabelkrant Maandag 24 december plaatste Het Leidsch Dagblad onder ,de titel "Kerken en Rijnland op één kabel krant" een goed informatief arti kel. Het laatste gedeelte van het ar tikel tracht uit te leggen waarom de Stichting Welzijn, ook in bezit van een kabelkrantvergunning, niet meedoet. De laatste alinea stelt dat de Stichting Welzijn "een meer educatieve invulling van de kabelkrant voor ogen had". Hierin ligt de suggestie dat de Stichting Welzijn het niet eens is met het be leid van de Stichting Omroep Rijn land Promotion en het "Media Overleg van de Kerken in Rijn land" (Moker). Deze suggestie is onjuist. Hoe zit het dan in elkaar? De Stichting Welzijn levert een grote bijdrage aan de opbouw van Omroep Rijnland en de Stichting Omroep Rijnland Promotion. Om dat de Vereniging Omroep Rijn land geen kabelkrant vergunning kan krijgen, vroegen zowel Om roep Rijnland Promotion en de Stichting Welzijn een kabelkrant vergunning aan. Om kabelkrant vergunninghouder van de eerste categorie te worden, en daardoor voorrang op de kabel te krijgen trachtte de Stichting Welzijn er kend te worden als educatieve in stelling. Dit lukte niet. Omdat Moker een kabelvergunning krijgt van de eer ste categorie als kerken, is er geen noodzaak voor de Stichting Wel zijn om mede als vergunninghou der de kabelkrant op te zetten. De Stichting Welzijn is een ondersteu- nings- en ontwikkelings-instituut, en wil het liefst bij haar leest blij- Alles is nu in kannen en kruiken. De Stichting Rijnland Promotion is een broer van de Vereniging Om roep Rijnland. Omroep Rijnland Promotion is een goede vriend van Moker. De Stichting Welzijn on dersteunt Omroep Rijnland en de kabelkrant van Omroep Rijnland Promotion en Moker. De Stichting Welzijn is erop uit dat vooral socia le, maatschappelijke en culturele organisaties goed aan de bak ko- Tot slot: Marco van Basten is een bekende voetballer, mr. R. van Basten Batenburg is adviseur van Omroep Rijnland en heet Rutger. J.H. Kamphuis directeur S.W.L. consulent Omroep Rijnland Breestraat Leiden Rover Ik vraag mij af of de organisatie Rover (Reizigers Openbaar Ver voer) zich niet wat breder en dieper met openbaar vervoer en bereik baarheid moet bezighouden. Het is bij overlegorganen in Lei den veelal gebruik geworden uit sluitend te praten over onderwer pen die niemand ernstig irriteren en zaken die deelnemende groepen niet graag besproken zien zorgvul dig te weren. Verboden onderwer Het beroep van burgemeester en wethouders van Leiden tegen een beslissing van de provincie over het opengraven van de Uiterste gracht wees de Kroon eveneens af. Met de provincie vindt de Kroon pen zijn dan: beter gebruik van ta xi's, taxibussen, opstapbussen, langparkeerplaatsen met busver binding, sneltramverbindingen Wellicht moet er 'toekomstige' voor de naam zodat men zich gaat afvragen hoe het openbaar vervoer zo aantrekkelijk te maken is dat er meer klanten komen. Met autootje pesten komen we er niet. Het open baar vervoer is tenslotte een parti culier bedrijf waar jaarlijks meer dan 3 miljard in gaat, RSV is er een kleine jongen bij. Als het echt particulier was zou den de ondernemers in de rij staan. Nu zit men in de vicieuze cirkel van steeds duurder en steeds min der en we kunnen toch niet met le vensgrote lege bussen over de Breestraat blijven rijden? J.J. Gijsman Hogewoerd 125 Leiden LEIDEN - De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) gaat een kort geding aanspannen tegen de krakers in het pand aan het Ra penburg 33. De officier van justitie besloot gisteren in overleg met de politie niet tot ontruiming over te gaan omdat het pand te lang leeg heeft gestaan. Wel heeft de politie de krakers te verstaan gegeven geen vernielin gen aan te richten in het kapitale pand van de SLS, waarin tropische geneeskunde heeft gezeten. "Mocht dit wel gebeuren", aldus hoofdinspecteur De la Rivière, "dan gaan we onmiddellijk tot ont ruiming over. Dat zullen ze zich goed moeten realiseren". De directeur van Studenhuisves- ting, L.J. van Rooyen, toonde zich gistermiddag teleurgesteld. "We proberen juist zoveel woningen neer te zetten voor jongeren. Dat een gedeelte van dit pand bestemd is voor kantoorruimte komt omdat we ook exploitabel moeten draai en. Daar houden ze totaal geen re kening mee. Het kort geding zal zo vlug mogelijk dienen. De eerste stappen hebben we al gezet". Chris Driessen: "Ik denk dat er ontzettend veel verborgen schuldproble- men zijn. Als de situatie voor de minima langer duurt, komen die boven tafel". (foto Holvast»

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3