1959: Provo staat al in de korte broek ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 OUDEJAARSBIJLAGE PAGINA 13 Het beeld van Nederland aan het begin van de jaren zestig is er een van een land dat een periode van sterk groeiende welvaart door maakt. Verolme begint met de bouw van een serie mammoettan kers. Het zijn de grootste schepen die ooit in opdracht van een Ne derlandse reder op een Nederland se werf zijn gebouwd. Met de order is een bedrag van 240 miljoen gul den gemoeid. In maart loopt bij Van Doorne het eerste Daf-je met het pientere pookje van de band. Begin 1960 verwacht men in Eindhoven dagelijks 200 van die au to's te kunnen afleveren. En stadge noot Philips brengt de eerste transis torradio op de markt. 25 jaar later wordt met een enquête het RSV-debê- cle ontrafeld, vliegen bedrijven elkaar in de haren over Van Doorne's trans missie-octrooien en is Philips verwik keld in een felle strijd met de Japanse concurrentie. Ons land sluit de jaren vijftig af zon der Drees. Minister-president De Quay neemt het roer over en dat is even wen nen. De PvdA mist de regeringsboot na een verlies van twee zetels bij de ka merverkiezingen in maart. De KVP, met 49 gelijk gebleven, is de grootste partij en zit muurvast in het politieke zadel. Na twee maanden formatie-gekisse- bis vormen de drie bloedgroepen van het toekomstige CDA samen met de grote winnaar WD (6 zetels meer) een kabinet. De regering telt een aantal 'grote namen': mr. Luns (buitenlandse zaken), mej. Klompé (maatschappelijk werk), mr. Toxopeus (binnenlandse za ken) en prof. Zijlstra (financiën). Op de derde dinsdag in september kan de laatste het parlement een begroting presenteren met een tekort van slechts 951 miljoen gulden. Toch is er de waar schuwende vinger van De Quay: "Men moet niet alle heil van de overheid ver wachten". Huurders hebben dat in middels begrepen: er is een huurverho ging van 20 procent aangekondigd. Terug De in ons land verblijvende Ambo nezen worden voorlopig in aparte wijken gehuisvest. "Want ze gaan toch weer terug", concludeert een onder zoekscommissie. Wel wordt 'de grootst mogelijke aandacht voor de jongere ge neratie' bepleit. Wijster is dan nog heel ver weg. In de politieke arena verschijnt ene kapitein P.J.S. de Jong als staatssecre taris van defensie. Hij zal het nog eens ver brengen in de politiek. Zijn minis ter Sydney van den Bergh ruimt al snel het veld omdat hij bij een echtschei ding betrokken is. Dat geeft geen pas voor een excellentie. De Kamer heeft het er trouwens ook moeilijk mee dat de tweede voorzitter een vrouw is. Hoe spreek je haar nu aan? Bovendien vraagt de krant zich bezorgd af of ze met die late vergade ringen 's ochtends wel op tijd is om haar 15-jarige dochter naar school te helpen. De lezer kan opgelucht adem halen. "Dat moet. Er zijn dingen waar niet mee te schipperen valt", aldus me vrouw Stoffels-Van Haaften. Op diverse fronten gaat het er in 1959 heet aan toe. Een langdurige droogte verschroeit de weilanden. In de buurt van Steenwijk moet zelfs een koe wor den afgemaakt omdat het beest geen gras maar 50 pond zand in zijn maag heeft. 'Waterdragers' schieten op de Velu- we het wild te hulp en er zijn zelfs plan nen om regen te gaan maken. De lucht macht zou met vliegtuigen cumulus wolken moeten injecteren met sproei- stof. Heet gaat het er ook toe rondom het monument op de Dam. De politie treedt op tegen de 'nozems', maar vol gens de Amsterdamse penoze gebeurt dat veel te zoetsappig. Daarom nemen zij het recht in eigen hand. Beruchte vechtjassen als Haring Arie en Vette Lap slaan er met andere Zeedijkers krachtig op los. Vóór'alles wil men rust om de 'handel' op de Walletjes niet te verstoren. De 'warme buurten' halen vaker de voorpagina. Achtereenvolgens worden Zwarte Truus, Tijger Annie en Blonde Dolly vermoord. Vooral de wurging van Dolly in haar huisje aan Haagse Nieuwe Haven doet veel stof opwaai en. Niet in de laatste plaats omdat ze vertoefde in 'betere kringen'. Als dure gezelschapsdame voor kapitaalkrachti ge zakenlieden verwerft ze zich een vermogen: acht huizen en nog eens ruim twee ton op de bank. Tal van sjieke Hagenaars worden door de politie uitgenodigd om te ko men vertellen waar ze op de dag van de moord uithingen. De moord wordt ech ter nooit opgelost.... Daarentegen ont loopt het 'Goede Heertje' zijn straf niet. Vijf jaar belandt de Amsterdamse boekhouder achter de tralies omdat hij zijn werkgever ruim 2 miljoen gulden lichter maakte. Het strooien met enor me fooien en dure cadeaus bezorgt hem zijn bijnaam. Op de rechtszitting zegt hij zich te hebben willen wreken voor de armoe de waarin hij leefde toen zijn vader, een kaashandelaar, failliet ging. Van zijn gulheid profiteert vooral het meis je waarmee hij 17 jaar 'verloofd is en met wie hij pas trouwt als zijn moeder overlijdt. En dan is er nog 'Blinde Willem', de meest beruchte figuur uit de Haagse onderwereld die wegens 'een zee van misdrijven' 9 jaar tegen zich hoort ei sen. "Ik zorgde voor bezitsspreiding", zegt Willem, die op dat ogenblik al zo'n 20 jaar gezeten heeft. Theo Eerdmans De televisie zet haar opmars voort. Midden 1959 wordt het halfmiljoenste toestel geplaatst. Kort tevoren is de tv- zendtijd uitgebreid tot 15 uur per week. Theo Eerdmans is dank zij het scherm Neerlands bekendste quizmas ter. Maar zijn spel 'Je neemt er wat van mee' heeft concurrentie te duchten van Mies Bouwmans 'Van je familie moet je het hebben'. Verder scharen we ons massaal rond de buis voor Dorus en zijn gabber Cor Steyn en de Teledisco- parade van Dick van Bommel. Waren door Ruud Paauw en Bram van Leeuwen Een kilo runderlappen voor nog geen riks. Wat er in een kwart eeuw allemaal niet kan veranderen. Overigens, kunt u het zich nog herinneren? De vertrouwde blik van Drees voorgoed van het politieke toneel. De moord op Blonde Dolly. Teddy Scholten, die met 'Een beetje' het Eurosongfestival won. En niet te vergeten: de Leidse studentensociëteit Minerva totaal uitgebrand. Nederland in 1959: een jaar waarin Sparta nog gewoon landskampioen werd. Tredily schollen er kijkcijfers geweest, het programma 'Dit is uw leven' zou hoog scoren. Nederland veert op als Teddy Schol ten het Eurovisie-songgfestival wint met 'Een Beetje'. Teddy heeft een gui tige voordracht en de tekst is schattig en ondeugend, ook al is het dan ook maar kunst met een kleine k, meldt de recensent. De gedoodverfde winnaar Domenico Modugno wordt met zijn 'Piove' slechts zesde. De rest van het jaar zien we Teddy's kopje voortdu rend opduiken in advertenties voor tandpasta, shampoo en allerhande cos metica. Nog meer internationale successen volgen: Corinne Rotschaefer wordt in Londen Miss World en wordt omschre ven als 'blauwogige, platinablonde schoonheid'. 'Om mijn opmaak niet te vernielen', barst ze na de bekendma king niet in tranen uit. De 'rel van het jaar' komt op naam van het hoofd van de AVRO-tv Siebe van de Zee. In een Vlaardings hotel roept hij duidelijk verstaanbaar voor andere gasten uit dat socialisten en vooral VARA-mensen 'rooie rothon- den' zijn, 'die ze voor mij allemaal vier maal mogen klieven'. Iemand in zijn gezelschap roept nog 'Sssst', maar Van der Zee annonceert op luide toon dat iedereen het mag horen. De toevallig aanwezige Vrije Volk-journalist Willy Levie besluit Siebe te helpen en zet de uitroep in de krant. Grote woede alom. Van der Zee wordt enige tijd op non- actief gezet maar blijft ten slotte toch tv-baas bij de AVRO. Bij de VARA lo pen sommige personen opnieuw rood aan als 'Tijd voor teenagers' in de ether verschijnt. Een programma boordevol tophits, waar Hilversum juist zo karig mee is. 'Censor' Ary van Nierop ziet het allemaal knarsetandend gebeuren. Een pril begin van de oprukkende jeugd in omroepland. Jongeren komen, ouderen gaan. Di rigent Eduard van Beinum sterft tij - Oud-Hortuszicht gesloten. dens een repetitie met het Concertge bouworkest. En Nederland neemt af scheid van revue- en cabaretartiest Lou Bandy. De broer van zanger Willy Derby, die in Leiden werd geboren als L.F. Dieben, is een nationale bekend heid dank zij zijn onafscheidelijke strooien hoed en zijn liedjes als 'Zoek de zon op'. Ook bekende schrijvers als Raymond Chandler en Leonard Rog geveen overlijden. De laatste schreef 140 kinderboeken met de Daantje- en Okkie-series als de bekendste. Brigitte Bardot In de filmwereld komen het overlij den van Cecil B. de Mille, de man van monsterprodukties als De Tien Gebo den, De Kruisvaarders en Samson en Delilah, en de dood van acteur Errol Flynn hard aan. Maar het meest opzien baart het huwelijk van sekssymbool Brigitte Bardot met Jacques Charrier. Er is ook serieuze seks op het witte doek. De film 'Hoe vertel ik het mijn dochter?' wordt week na week gepro longeerd. De rolprent, die een ernstige waarschuwing tegen abortus bevat, is alleen toegankelijk voor boven de 18 jaar... "Heeft de jeugd dan geen enkel ide aal?", vraagt de recensent van deze krant zich ontzet af als hij de Franse film Les Tricheurs (Zondaars in spij kerbroek) waarin de losse seksuele mo raal van de jeugd wordt geschilderd, heeft gezien. Daar tegenover staat veel braaf filmwerk als De Familie Trapp en Teenager melodie met Connie Fro- boess en Peter Kraus. En wie gewoon wil lachen gaat naar Danny Kaye's Hof nar of Jerry Lewis als De schrik van het bataljon. Buiten het theater doet het feno meen M-brigadier zijn intrede onder het motto 'Mensen die wat mans zijn drinken melk'. Beckers - die net heeft gehoord dat bij Slochteren een gasbel is ontdekt - produceert nog braaf ko lenhaarden en het gulle volk geeft de 50-jarige koningin Juliana een miljoen. Óp het reclamefront heersen Flipje van De Betuwe uit Tiel, de natuurzui vere Planta en The Three Castles, de sigaret van distinctie en goede smaak. Vader smeert Brylcreem in het haar en de modieuze vrouw hult zich in de Lo- tuslijn van Pierre Balmain. Maar vóór alles rijden we op Berini's en Solexen, zitten we thuis op rotanmeubeltjes en halen we voor f 2.48 een kilo runderlap pen bij slager Teekens. Wat meer geld komt er kijken voor de trouwpartij van prins Albert en prinses Paola in Brussel. De prinses ziet er (ui teraard) stralend uit in haar bruids kleed van wit satijn met een sleep van vijf meter en een sluier van Brussels kant, "die nog heeft toebehoord aan haar grootmoeder van moeders zijde". Brussel juicht over het pril geluk. "Het jawoord van de prinses sterft weg in een snik". Nadat het maanden heeft gegonsd van de geruchten verlooft de sjah van Perzië zich met Farah Diba, een 21-jari- ge studente in de architectuur. De sjah zegt vol optimisme over de toekomst van zijn land te zijn. Er vindt, volgens hem, een duidelijke ontwikkeling naar democratisering plaats. "Het feodalis me behoort tot het verleden, de macht van enkelingen is weggevaagd. De staatsgrond zal ter beschikking van de kleine boeren komen". De sjah meent dat 99% van het volk achter hem staat. De Russische partijleider Nikita Chroestsjov maakt een tournee door de Verenigde Staten. Dat kan dan nog. President Eisenhower ontvangt zijn gast "zeer gereserveerd", maar vraagt zijn landgenoten wel vriendelijk voor de Rus te zijn. Dat kost de Amerikanen weinig moeite, want hoe weinig ze ook op hebben met communisten, voor Chroestsjov met zijn boerse opge wektheid koesteren ze al gauw een ze kere sympathie. Ramp In de laatste maand van het jaar vol trekt zich in het dorpje Fréjus, in het zuiden van Frankrijk, een ware ramp. Het er vlakbij gelegen stuwmeer van Malpasset is door zware regens overvol geraakt. In de avond van 4 december houdt de dam het niet meer en zonder dat de bewoners van Fréjus zich ook maar van iets bewust zijn, stort de wa tervloed zich op hen. In enkele minu ten komen ruim 400 personen om. De ramp maakt diepe indruk in Neder land, waar de herinnering aan de wa tersnoodramp nog vers is. Een onder zoek wijst uit dat bij de constructie van de dam ernstige fouten zijn gemaakt. Aanzienlijk minder erg, maar toch voor velen een grote schok, is wat zich in de nacht van 2 op 3 december in Lei den afspeelt: sociëteit Minerva in de Breestraat brandt vrijwel geheel uit. Niet alleen de bibliotheek, waar de brand door kortsluiting zou zijn ont staan, gaat verloren, maar ook "ontel bare relikwieën van het Corps, talloze herinneringen en onvervangbare kost baarheden". De vaste bewoner van de soos, de rode kater 'mijnheer Hendrik' weet aan de vuurzee te ontkomen. "Hij is wel een beetje hoteldebotel, maar mankeert gelukkig niets", zo wordt ge meld. Eerder in het jaar waren er nog meer tragische gebeurtenissen. Een explosie bij de Rijnlandse Metaal Maatschappij kost een leven. Vier broers Van Rijn (uit een gezin van elf) uit Katwijk ver drinken als ze, terugkerend van het bieten rooien in Heemskerk, bij een slecht verlichte brug bij Heemstede met hun auto te water raken. In mei doet zich in Rijnland een gro te vissterfte voor. De vermoedelijke oorzaak is de storting van giftige afval stoffen in de Hollandse IJssel door be drijven uit Pernis. De vergiftiging spreidt zich uit over vele wateren (Rijn, Gouwe, Aar). In de krant verschijnt een oproep om elk contact met het bui tenwater te mijden. Bij de opening van het seizoen blijkt de visstand vrijwel geheel ten gronde te zijn gegaan. Minder dramatisch, maar ook niet leuk is dat de legendarische speel- en theetuin Oud-Hortuszicht aan de Witte Singel in Leiden dicht gaat. Sinds 1903 was dat de grote uitspanning voor de Leidenaars. Er werden ontelbare brui loften gevierd en in het weekeinde ver maakte de jeugd zich er in de speel tuin. Het pand blijft nog jaren staan en wordt steeds havelozer. Sjoukje Dijkstra Er gebeuren wel degelijk ook plezie rige dingen. Op de Leidse veemarkt wordt het vijfmiljoenste schaap aange voerd. Het wordt feestelijk gevierd. Wethouder Drijber is er zelfs vroeg voor uit de veren gekomen. Het schaap wordt door het gemeentebestuur aan gekocht voor 100 gulden en mag tot zijn dood in de boerderij van de Leidse Hout verblijven. Tijdens zijn bezoek aan Nederland doet koning Boudewijn van België ook Noordwijk aan, waar hij in zijn jeugd wel eens verbleef ten huize van burge meester Van der Mortel. Allen met wie hij toen contact had, zijn ook nu pre sent, onder wie de hoofdagent op wiens rug de Belgische vorst ooit paardje reed. Boudewijn toont zich al lerhartelijkst, maar herinneren kan hij zich weinig meer. "Ik was toen nog zo jong". Na jaren van wachten wordt in Lei den eindelijk begonnen met de bouw van de NS-halteplaats aan de Lammen- schansweg. Ook gaat de eerste paal de grond in voor het grote aquaduct onder de ringvaart van de Haarlemmermeer. In volle glorie verkeert Royal McBee flater overgenomen door Adler). Elf honderd man werken daar in de schrijfmachinefabricage en de Leidse fabriek zoekt nog 300 werknemers/ sters. Het leegstaande pand aan de Rooseveltstraat is het enige dat res teert van dat brok werkgelegenheid. Ach, en dan is daar de Grofsmederij. Er wordt een nieuwe produktie-afdeling gebouwd en de directie meldt dat de toekomst er wolkenloos uitziet Ook uitgesproken zonnig zijn de vooruitzichten voor de kunstrijdsters Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel, die bij de Europese kampioenschap pen in Davos tweede en derde worden. Zo goed heeft Nederland het in die tak van sport nog nooit gedaan. Bij het paarrijden gaat de titel naar het ook in Nederland zeer geziene duo Marika Ki- lius/Hansjürgen Baumler, dat tot veler teleurstelling maar geen liefdespaar wil worden. Onze beste schaatsenrijder is Jan Pesman. Hij wordt vijfde bij zo wel de EK als de WK. De titels gaan naar resp. de Noor Knut Johannesen en de Fin Juhani Jarvinen. Sparta, onder leiding van Dennis Ne ville, wordt voetbalkampioen van Ne derland voor Rapid JC, Fortuna '54, DOS en Feijenoord. De zaterdagtitel komt in handen van het door Tonny Kantebeen getrainde Ter Leede, dat Zwart-Wit in de beslissende wedstrijd met 3-2 verslaat. Het Nederlands elftal, onder leiding van oom Elek Schwartz, maakt een wel zeer grillig seizoen door. Verlies tegen de Bulgaren (3-2) en te gen de grove Schotten (2-1), een gelijk spel (0-0) tegen de Turken, maar in de herfst haalt Oranje vernietigend uit te gen de Belgen (9-1), de z.g. Feije- moord. Kees Rijvers (die dan in onmin met zijn club Feijenoord leeft) opent de score en Faas Wilkes en Piet van der Kuil scoren ieder drie keer. Ópstekend "tien, tien" gebrul wordt door de sta dion-speaker de kop ingedrukt met de opmerking "Wil het publiek zich spor tief gedragen en opmerkingen over de stand voor zich houden". We zijn dan nog een heel net volk. Enkele weken later krijgt een door blessures verzwakt Oranje in Keulen zwaar klop van West-Duitsland, waar van de spitsen Uwe Seeler en Helmuth Rahn niet te houden zijn: 7-0. Weer en kele weken later wreekt het Neder lands elftal zich op de arme Noren: 7-1. Piet Kraak speelt zijn laatste interland, Abe Lenstra (gekraakt door de pers) heeft eerder dat jaar al afgehaakt. Klap Regionaal zijn er een paar stormpjes in een glas water. UVS-Xerxes (tweede divisie betaald voetbal) wordt acht mi nuten voor tijd b(j de stand 1-1 ge staakt. Nadat Wim van Kampen een strafschop voor UVS heeft benut, komt een groot aantal jongetjes jui chend het veld in. Een der Xerxes-spe- lers vergeet zich en geeft een 13-jarige jongen een klap op het oog. "De ver ontwaardigde tribunes wensten dit niet te nemen en in enkele seconden zag het veld zwart van de mensen". De broers Aat en Henk Heijmans van LFC worden voor een jaar geschorst door de KNVB wegens overtreding van de amateurbepalingen. Zij zouden ieder een handgeld van 100 gulden hebben aangenomen van de echtgeno te van het UVS-bestuurslid P. Kreke laar. Een getekende schuldbekentenis zou worden verscheurd als ze een be paald aantal wedstrijden voor UVS hadden gespeeld. Bahamontes, de adelaar van Toledo, wint eindelijk de Tour de France en de Sassenheimer Arie van Houwelingen behaalt op de stadiohbaan in Amster dam de wereldtitel bij de amateur- stayers. Siem Stokkel wordt Nederlands kampioen gewichtheffen en de in Lei den populaire Lex Karamoy behaalt voor de derde keer de Nederlandse ten- nistitel. Het vaderlandse damestennis trekt wit weg, want de 57-jarige(!) Mad- zy Rollin Couquerque weet zowaar de finale van het Nederlands kampioen schap te bereiken... Waar blijft de jeugd toch? Die vraag wordt aan het eind van de jaren vijftig op meer terreinen gesteld. Wie goed luistert, hoort in de verte de donder. De jaren zestig zitten er aan te komen. Pro vo staat al in de korte broek.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 31