PAGINA 12 OUDEJAARSBIJLAGE ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 PAGINA VOOR JONGEREN Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Zoals beloofd is deze hele pagina voor KITS bestemd. Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium in Leiden en van scholengemeenschap Al- banianae in Alphen schreven hun toekomstverwachtingen op. De 'leukste' plaatsen we op deze KITS- pagina. Echt leuke toekomstver wachtingen zijn er trouwens maar weinig, zo is ons bij lezing gebleken. De meesten zijn nogal somber ge stemd en doemdenken viert hoogtij. Niettemin hebben de auteurs hun fantasie fors aangesproken en het re sultaat is het lezen best waard. KITS wenst jullie een knallende jaarwisseling. Tot volgend jaar: woensdag 2 januari zijn we er weer. Als ik antwoord moet geven op de vraag: "Wat gaat er volgens jou in de toekomst gebeuren?", zeg ik, denk ik dat de toekomst waarschijnlijk niet zo veel nieuws zal brengen.Want als ik naar het verleden terugblik ko men ontwikkelingen en dingen die toen zijn gebeurd weer een beetje terug in het heden. Kijk maar 'ns naar deze voorbeelden: Allereerst dat men nu natuur lijk nog steeds achter elkaar nieuwe technische uitvindingen doet, waardoor de omstandighe den waarin we leven steeds beter worden, maar ook het gevaar be staat dat we onszelf niet meer de baas zijn (computers etc.). Dan heb je ook nog bijvoor beeld een persoon als Marx die rond 1850 zelfeigen speciale denkbeelden over de wereld en over God had, waarvoor je nu zeg maar Bhagwan hebt, die'door ve le mensen met zijn ideeën 'aan beden' wordt. De oorlogen komen ook altijd weer terug in verschillende lan den. Maar de wapens zijn, door betere techniek, in de loop van de tijd wel veranderd (kernbom). Maar wat weet ik ervan? Want zelf denk ik nooit zo na over de toekomst, of ik dan wel werk kan krijgen en zo. Het interesseert me gewoon niet zo erg. Mis schien komt er wel weer een ijs tijd of komen er mensen (of die ren) van andere planeten naar ons toe. Er kan ook zelfs wel één heerser over de wereld komen die de mensen onderdrukt, 't Liefst zou ik natuurlijk in de toe komst in een vrije, vrolijke we reld leven. Maar ja, we zullen zien. ESTHER We zullen het nooit weten.... Hoe zal men over vele jaren te rug kijken naar 1984 of 1985? En hoe zal het gaan met de evo lutieleer? Zal de mens steeds groter wor den in verhouding tot de afgelo pen 2,2, miljoen jaar? Of zal de mens in de komende 2,2 miljoen jaar weer gaan zak ken met zijn schouders, weer be- haarder worden en weer aap worden zoals dat tot nu ook al is gebeurd: keert de aapmens te rug? Een meer wiskundige aap die zich ook interesseert voor de ge schiedenis van de aap tekent in het jaar 2.191.985 een grafiekje waarin duidelijk te zien is dat de aap ooit een tweevoeter is ge weest. Top voor zijn grafiekje is het jaar 1985 waarin - zoals dat toen genoemd werd - 'de mens' toch wel het rèchtste liep. Het hoofd omhoog, de neus vooruit en uit oude boeken blijkt zelfs dat de aap of 'de mens' toen 'kleren' droeg. "Ja, ja", mompelt onze slimme aap, "slim waren ze toen ook al". Dankzij de gegevens uit die tijd weet de aap hoe de hele evolutie leer is begonnen tot het moment waarop de mens langzaam uit stierf. Op een voor de aap goede dag vindt hij een vreselijk oude hoop papieren 1) waarin mannetjes en vrouwtjes van nog geen 16 jaar uit die tijd verhaaltjes schre ven. "Maar kijk, hoe frappant dit is: eureka!"(*2) roept de aap. Plots vindt hij een verhaaltje van een scholier van het 'Albanianae' en die jongen wist 2 miljoen jaar van te voren te voorspellen: een held in de evolutieleer Mark Harmsma (♦1) krant (*2) miljoenen jaren oude kreet. Toekomst, mooi woord, maar wat hebben wij (de jeugd) daar nu over te zeggen? Helemaal niets toch! Alles wordt wel bepaald door de regering: de volwassenen. Nou is mijn vraag: voor wie is die 'toekomst' bedoeld? Voor ons (de jeugd) ja! Maar wie regelt on ze toekomst? De 'volwassenen'. Wü mogen daar niets van zeggen. Dat zou een te grote verantwoor delijkheid zijn. Dat zouden wij niet kunnen. Nou vraag ik me weieens af kunnen zij 't wel? Hoe zal de wereld er over 40 jaar uitzien? Overal computers? De criminaliteit die toeneemt, met excuses die er altijd wel ge vonden worden; bijvoorbeeld dat de mensen zich vervelen. Wel ja praat alles maar weer goed. Zal 't ook zo worden dat een moordenaar zal worden vrijge sproken omdat hij zich verveel de? En dat noemt men dan een toe komst. Mooie toekomst hoor! Waarom zitten wij op school? Omdat er over 40 jaar overal computers zullen zijn: dus dat er een enorme werkeloosheid zal zijn! Oké, er zullen ook wel prettige re dingen komen, (alhoewel dat er weinig zullen zijn naar mijn mening), maar toch zie ik mijn toekomst somber in. Dat neemt niet weg dat ik wat van mijn le ven zou willen maken. Maar hoe zal 't gaan met de kernwapens? Hoe zal 't gaan met Amerika én Rusland? Zal die kernoorlog komen of niet? Er wordt nu over gepraat. Maar wat heb je aan praten? Niets toch? Je moet 't doen (kernontwapening van beide kanten). En als die oorlog komt, kun nen wij daarna nog leven? Hoe lang? Dat zijn allemaal vragen die onbeantwoord zullen blijven tot op het moment dat ze gebeuren. Dus blijft de vraag: hebben wij wel een "TOEKOMST"? B. MULCKHUYSE "Tja, daar vraag je me wat. Ik zou niet weten wat ik daarvan moet zeggen, vooral met het steeds ge vaarlijker wordende oorlogstuig zoals kernbommen weet je maar nooit of je wel een toekomst hebt. Maar laten we het daar maar niet over hebben want er wordt al genoeg over gepraat. Ik zie mijn toekomst zonnig in. Afgezien van de werkloosheid vandaag de dag denk ik wel dat ik aan het werk kom. Ik ben van plan om voorlopig nog te blijven studeren. Je kan nooit genoeg di ploma's op zak hebben. De meeste mensen denken dat over vijftig jaar alles zal zijn over genomen door de computer, ik denk dat het wel zal meevallen. Waar ik wel bang voor ben is waar we in de toekomst al het chemische en radio-actieve afval moeten laten. Ik zal niet gek op kijken als de oceaan de algemene dumpplaats gaat worden. Dit moet hoe dan ook voorkomen worden, want de hele wereld hangt af van de zee. Maar, hoe voorkom Je dat? Dat is een vraag die ik niet kan beantwoorden; misschien in de toekomst. Er zal veel veranderen. Van één ding weet ik het zeker dat het niet zal veranderen en dat is één van de betere gewoonten van de mens: feest vieren. Ik heb nu alles geschreven wat ik van de toekomst verwacht. Hoe of het uitpakt? Niemand kan het zeggen. AD v.d. BERG Het was een grauwe herfstdag. Mohan Singhli, een zeventienja rige Indiër, keek, in het hokje bij de bushalte ineengedoken, naar hoe de machtige wind zonder ge nade aan de bomen rukte en vol leedvermaak met hun bladeren speelde alsof het niets was. "Ja, wind", zei de jongeman dromerig in zichzelf, "speel jij maar lekker met die blaadjes. Nu heb je de tijd nog. Wie weet zijn ze er over dertig jaar niet meer, gezien de milieuvervuiling. En denk vooral niet, dat ze gespaard blijven wanneer de energievoor- raad op is, want het zal alleen maar erger worden, daar men dan op kernenergie over zal gaan. Volgens mij wordt de angst voor een nucleaire oorlog op zo'n moment ook groter, hoewel de eerste bom waarschijnlijk toch niet valt. De mens kan namelijk wel gek, keihard en harteloos zijn, maar zijn verstand zal hij niet zomar verliezen, vooral niet nu Hiroshima en de gevolgen daarvan nog vers in het geheu gen liggen. Wellicht zullen er wel andere oorlogen uitbreken, zoals een Spaanse burgeroorlog, con flicten in het Midden-Oosten en ongetwijfeld een rassenstrijd in Zuid-Afrika, want discriminatie zal nooit uit de maatschappij ver dwijnen, vooral niet nu de econo mie achteruit gaat. Zolang dat gebeurt zullen de mensen naar mijn mening steeds naar zonde bokken blijven zoeken, die best eens de kleurlingen zouden kun nen zijn. Ach, onrechtvaardig zal de mensheid blijven; door geld ge dreven is zij tot vele dingen in staat en geeft ze pas toe als ze met de neus op de feiten wordt gedrukt, maar dan komt ze wel van alle kanten met acties aan zetten. Weetje, met de toekomst is het somber gesteld, ofschoon er na tuurlijk ook goede dingen zijn, zoals de techniek die verbetert, Toch blijft het een kringloop: het aantal computers is vaak evenre dig met de hoeveelheid werklo zen, medicijnen redden meer mensenlevens, wat óók weer ge lijk is aan grotere overbevolking en meer schaarste, waardoor er nog meer ellende en stress ont staat. Of zal de mens in het heelal kunnen leven? Zal er genoeg voedsel zijn voor iedereen? Zul len we ooit naast elkaar kunnen leven zonder onderscheid te ma ken tussen blank en zwart? Discriminatie zal wel een rol blijven spelen, maar er leven nog steeds mensen, onder wie ik, die zullen strijden voor de rechtvaar digheid met de volle overtuiging van de gelijkheid van alle rassen en het uiteindelijke zegevieren van het recht, hoelang het ook duurt! Bovendien...." Het geluid van de bus verstoor de Mohan echter in zijn gepeins. Daar stapte zijn zusje manü al uit, en terwijl ze samen langzaam tegen de wind in naar huis stap ten, vroeg Mohan plotseling aan Manü: "Denk jij dat het recht al tijd zegeviert?" Manü keek hem strak aan met haar grote, donkere ogen. "Ja", antwoordde ze. "Ik geloof ook dat men je alles kan afnemen, be halve je zelfrespect. En als je dat en je gevoel voor eigenwaarde behoudt, zul je zeker winnen, wanneer je in je recht staat, zelfs al is al je hoop weg". Mohan lachte. Gek, het gelach leek opeens vermengd te worden met een ge schreeuw, dat steeds harder werd en de lach op het laatst vol ledig overstemde. "Mohan!" werd er geroepen. Mohan Singhli, een tweeënder- tigjarige strijder, keek vanaf zijn stoel naar zijn vriend. "Kom je, Mohan?" vroeg deze zacht, "we moeten gaan. Droomde je daar net of zo?" Hij keek onderzoe kend in het door een kaars ver lichte gezicht van zijn compag non. "Ja", antwoordde Singhli, "ik dacht terug aan vroeger en dat mijn gedachten zijn uitgeko men. Maar ga jij maar vast. ik kom eraan". Puki knikte, zoals gewoonlijk Mohan zonder woorden begrij pend, en ging rustig de legertent uit. De jongeman zelf staarde, met z'n geweer tussen zijn knieën ge klemd en de kaars tussen zijn wijsvingers, onbeweeglijk in het kaarslicht. Daar brandde de kaars, in al haar waardigheid, al tijd kaarsrecht, met haar hoofd opgeheven en haar licht, haar hoofd daar bovenop. Wat je ook met haar deed, ze bleef recht en behield haar eigenwaarde, ook wanneer je haar haar licht en hoop afnam. Ze had door al die eeuwen heen, zelfs tot en met nu 2005, haar functie behouden. Even aarzelde Mohan, maar vervolgens stond hij resoluut op, blies de kaars uit, nam zijn ge weer in z'n hand en liep vastbera den de tent uit, naar het slagveld, naar de strijd voor de rechtvaar digheid, om te vechten in de mooie, vredige nacht, met de maan als zijn gids, zijn hoopge- ver, het geluid van de krekels als zijn marsmuziek. En niemand die meer lette op een statige, witte kaars, die een zaam doch waardig prijkte op de houten tafel van een legertent, met slechts een gloeiend, lichtge vend puntje op haar pit. SAMAYAD SHADID Laatst zag ik een Chinees jon getje met blauwe ogen(!) over de Haarlemmerstraat lopen. Zijn vader was een rasechte Chinees en zijn moeder had blond haar en blauwe ogen. Op dat moment schoot het door me heen dat ras sendiscriminatie in de toekomst niet zal bestaan. Want als alle ras sen zich vermengd zullen heb ben, zal niemand kunnen zeggen wie een neger en wie wit is. Ie dereen zal dan- dezelfde kleur huid en vorm ogen hebben. En welke taal zal dat Chinese jon getje thuis leren spreken? Chi nees of Nederlands? Waarschijn lijk Nederlands, maar misschien zal z'n vader hem ook wat Chi nees willen leren. Nadat ik hierover had nage dacht, ben ik tot de conclusie ge komen dat er in de toekomst ook maar één taal zal zijn. MARINA Wat de toekomst ons brengen zal is een vraag die de mens eeuwen bezig houdt. Ondanks al onze po gingen een duidelijk beeld van die periode te schetsen is het raadsel nog niet opgelost en zal dat vermoedelijk ook nooit wor den. Immers, één onverwachte gebeurtenis en al je voorspellin gen liggen aan duigen. Zo was men er in de negentien de eeuw van overtuigd dat er nooit in steden gewoond zou kunnen worden; de vele paar den, die men voor vervoer ge bruikte, zouden een zo grote hoe veelheid mest produceren dat men zou vergaan van de stank. Helaas was er geen rekening ge houden met de heren Daimler en Benz, uitvinders van 's werelds eerste bruikbare automobiel. En al hadden de mensen in die tijd geweten wat er hun allemaal boven het hoofd hing, ze zouden het tóch niet geloofd hebben. Als morgen een geschiedkundige opstaat en uitroept dat wij na 2090 weer naar de Romeinse be schaving terug zullen keren, dan zeggen we dat dat niet kan, dat hij het bij het verkeerde eind heeft en zich maar snel onder be handeling van een psychiater moet laten stellen. Maar ook op de boeken van Jules Verne is zo gereageerd en die bleek achteraf toch niet zo stom te zijn. Je zou kunnen gaan berekenen hoe rijk ons land in 1990 zal zijn, maar één oliecrisis kan alles in de war sturen. Er word je altijd aangera den rekening met je toekomst te houden, op school met pakket ten kiezen, in het dagelijkse le ven met zaken als stemmen. Hoe die toekomst eruit zal gaan zien, weet ik niet. Misschien zal ik. mijn dagen slijten hoog en droog, omringd door home-com puters, in een Rotterdamse paal woning. Hoogst onwaarschijn lijk hoor, de rekening van de gla zenwasser zou me iets te veel worden, ik ga nog liever gewoon dood.... SARA BLETZ De computers werken dag en nacht. Ik ben bijna overbodig. Ik werk van twee uur tot half zes. Het is niet veel maar ik mag blij zijn dat ik werk heb. Ik ga zitten achter één van de vele computers van dit bedrijf. Het raam staat open en ik ga er even lekker uithangen. Nee, het is niet meer als het geweest is. Vroeger, als ik uit mijn slaapka mer keek zag ik parkjes en gezel lige tuintjes. Maar nu kijk ik van de dertigste verdieping naar de drukke straat. Aan de overkant staat weer zo'n groot gebouw. Gelukkig woon ik nog in één van die paar wijkjes waar nog van die leuke huizen staan. De mensen van die wijk proberen alles zo ge zellig mogelijk te houden, zoals vroeger. Aan de computer naast mij zit een aardig meisje. Ze zit gezellig tegen me te kletsen. Ik hoor niet veel tot ik het woord trouwen hoor. Ik vraag haar of ze echt gaat trouwen. Dat is volgens mij overbodig. Waar is dat nou voor nodig? Je gaat trouwen, maar je gaat toch weer scheiden. Dat is toch zo in deze tijd? Wie trouwt er nou? Tegenwoordig woon je samen met degene die je leuk vindt en als je er genoeg van hebt ga je weg. Als je kinderen wilt is het heus niet nodig om te trou wen. Nee, dat is wat anders dan vroeger. Toen was het een schan de. Kinderen krijgen en niet trouwen kon echt niet hoor! Maar nu, als je nu kinderen wilt kun je gewoon even naar het zie kenhuis stappen voor een rea geerbuisbaby. Zo simpel is dat. Het is half zes. Ik heb bijna niets gedaan, maar m'n werkdag is voorbij, ik stap in mijn super auto en ik rijd naar de super markt. Daar zit een mevrouw met haar breiwerkje. Ze wordt betaald om te kijken of de com puter geen artikelen overslaat. Bah, wat een rotwerk, dan nog liever mijn eigen werk. Daar kan ik tenminste nog wat inprogram- meren. Ik ben gelukkig niet zo'n computeroppas. Daarna ga ik wee naar huis. Ik pak m'n krantje en lees, "kernwapens gevonden bij ban dieten". Dat is wel wat anders dan die pistooltjes van vroeger. O, ja, vroeger was ik zo bang van atoombommen en zo. Dat hoeft nu niet meer, ja, elk land heeft wel van die kernraketten, maar die worden toch niet gebruikt, want als je er één afschiet dan wordt hij gevolgd door duizen den andere kernraketten en dan wint niemand die zogenaamde derde wereldoorlog (kernoorlog). Dan leeft er niemand meer, dus daar blijven ze wel van af. Je kan die raketten net zo goed weer weg halen. Maar ja, het is het idee alleen maar. Het is twaalf uur, ik denk dat ik maar eens naar bed ga. Voor dat ik in mijn bed stap kijk ik weer even naar buiten. Het lijkt wel overdag. Het is nog altijd zo druk op de weg. Eindelijk lig ik in m'n bed en val in slaap, op weg naar weer een eentonige dag. MARTINE WALSTRA Het jongetje Xaxriyd, genoemd naar een pas ontdekte planeet, speelde met zijn vader Mars, een bij een kernoorlog vernietigde planeet, oude ruimtespelletjes voor de Zx-Spectrum computer op zijn supermoderne ultrage- voelige systeem. Xaxriyd, die in het dagelijks le ven ook Xax wordt genoemd, vond ze helemaal niet leuk; je moest alleen maar om een paar muren heen vliegen en wat inva ders neerschieten. Hij speelde liever Nascomp, een spel waarbij je je zonnestelsel moet verdedi gen tegen mutant-droids uit een ander universum. Plotseling kwam zijn moeder binnen en deze vroeg aan Mars of die al tickets voor vanmiddag had gekocht; ze zouden namelijk met z'n drieën naar hun tante op Jupiter gaan. Maar omdat hun ei gen zoefmobiel kapot was, moes ten ze met de spaceshuttle gaan. Eenmaal op weg kwamen ze langs een groot monument, dat Xax nog niet kende; dus vroeg hij aan zijn vader wat het was. Deze zei dat het een gedenkte ken voorstelde voor een allang overleden professor, die Chriet Titulaer heette. Toen ze uiteindelijke bij de lanceerbasis aangekomen waren, wilde Xax nog een pilletje Coca Cola kopen. En dat deed hij ook. Het pilletje kostte 'slechts' 15 megaguldens. (De inflatie was de laatste 3 Centura ontzettend ge stegen door toedoen van onder meer een zeer bekende minister, van wie ik de naam niet wil noe men). Terwijl ze door de lanceertun- nel liepen, vroeg Mars of Xax al wist dat Coca Cola vroeger in flessen zat. Hierop antwoordde deze dat hij liever een pilletje had. Eindelijk in de shuttle aange komen ontmoetten ze een man, die Xax vroeg of hij een stukje voor vidotex wilde schrijven. Dat deed hij natuurlijk graag; want hij wilde namelijk later net zo beroemd worden als de eerste man op Jupiter, prins Willem Alexander en dan is een beetje vroege informatie lang niet weg. Zo begon Xax te schrijven of liever gezegd te typen op zijn tekstverwerker. Wanneer u zijn verhaal wilt le zen, koopt u dan het oudejaars- nummer van déze krant van 2156, want daar staat het name lijk in. SJOERD MOSTERT Ze hebben me gevraagd of ik een leuk verhaaltje over de Toe komst wilde schrijven. Prima, Ik kan wel over politiek gaan lullen, waar ik niets van af weet, maar dat staat weer zo volwas sen; denken ze straks nog dat ik het niet zelf geschreven heb. Dan maar iets humoristisch, iets origineels. Wat vindt u van dit: "Laat koningin Beatrix voor taan door een computer uitspre ken en gaat prins Willem van Oranje (eh... Willem Alexander) in het vervolg op de luchtfiets met kogelvrij glas naar school?" Nee, dat kan ik niet maken, want dan krijg ik allemaal van die ko- nings'gezinden op m'n dak. (waarom weet ik eigenlijk niet) Nu ja, dan blijft er me niets an ders over dan te gaan vertellen hoe ik de toekomst voor mezelf zie. Ik zou bijvoorbeeld kunnen gaan vertellen dat ik zoals vele andere honderdduizenden kin deren in Nederland (nederland met een hoofdletter anders krijg ik van m'n docente Nederlands op m'n kop) hoop dat mijn ou ders eindelijk eens als een inves tering voor de toekomst een computer voor me gaan kopen. Gaat weer eens niet, want ik heb er al één. Of wat dacht u van: zullen mijn nachtmerries over mijn toe komst dan eindelijk over gaan, wanneer de heer Den Uyl met zijn fantastische banenplan aan de macht komt? Vind ik zelf ei genlijk maar niets, want over het algemeen stem ik op Mondale. Maar ja, u bent de lezer dus.... Mijn echte visie kan ik u na tuurlijk niet gaan vertellen, daar ik nu al met mijn biografie bezig ben en tevens zou de Privé weer eens iets hebben om te onthul len. De techniek van de toekomst interesseert me ook wel een beetje. Vooral of het ooit nog eens mogelijk wordt om door de tijd te reizen. Lijkt me heerlijk; nooit meer om zeven uur eruit om dan weer eens zes kilometer door weer en wind te gaan fiet sen. Gewoon om vijf over acht opstaan, aankleden en... FLITS. Tevens lijkt het me wel handig voor geschiedenis; vooral wan neer ik er weer eens niets van snap. Gewoon even terug in de tijd en...hupsaké. Ik zit nu al een hele tijd te pra ten zonder iets te zeggen (ik lijk Luns wel) en daarom lijkt het me het beste om maar eens te stop pen, vooral omdat de juffrouw maximaal 250 woorden zei. 't Is.nu alleen wel vervelend dat u mijn visie nog niet weet, maar wanneer u hem echt wilt weten, zult u óf nog zo'n 20 jaar op mijn biografie moeten wach ten of gewoon ook de volgende krant kopen, want na zo'n ver haal zullen ze me zeker voor een tweede keer vragen. FONZIE FONZ Niet lang meer zal de mens het uithouden als de hoogst ontwik kelde diersoort op deze aarde. De Prazzel zal de wereld namelijk beter kunnen overzien. Dit dier heeft, in tegenstelling tot de mens, het vermogen om te vliegen en z'n ogen werken 's nachts en overdag even goed. Bovendien heeft hij geen slaap nodig en ontwikkelt zich dus veel sneller dan de mens. Hier aan dankt hij ook zijn dertiende zintuig, helderziendheid. Menselijke hersens zijn voor de Prazzel essentieel geestelijk voedsel. In het begin van zijn be staan vormt dit voor hem 'n pro bleem, later wordt het voor de mensheid een ramp. Tijdig ech ter weten de Prazzels - helder als ze zien - dat als ze hun eetge woonten niet veranderen, de mensen op raken. Ze besluiten dan noodzakelij kerwijs tot het aanleggen van mensenfokkerijen. Zo redden ze niet alleen zichzelf, maar ook de mensen van hun ondergang. De ze hebben al zo lang het denken aan computers overgelaten dat ze niet meer in staat zijn tot enige actie van hun eigen brein. Daar om moeten ze al gauw ook de strijd tegen de onderdrukking door de Prazzels opgeven. En dus leven déze nog lang en ge lukkig. JOB DE KRUIFF

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 30