Meidensoos: niks 'eng feministisch', gewoon 'gezellig' Extra toezicht op directrice bejaardenoord Adegeest Nieuw initiatief in jongerencentrum Handbalvereniging straks om 't hand? Nieuwe 'Hofwijck' bijna klaar Takelwagen vast in berm Na ontsmetting en ontruiming Voorschotense flat PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 VOORSCHOTEN - 1985 wordt een spannend jaar voor de Voorschotense handbalvereniging HW'70, nog immer gehuisvest in een keet naast de sporthal. Wanneer ze voor 1 september geen betere accommodatie heeft mogen haar teams niet meer in Voorschoten deelnemen aan de competi tie. Een oplossing is echter nog niet in zicht. Uit het onlangs verschenen beleidsplan blijkt dat de gemeente eerst wil afwachten wat de gemeente raad begin volgend jaar zal zeggen van de plannen voor een tweede sport hal naast de huidige. Wanneer de partijen 'ja' zeggen tegen de tweede sporthal, voorzien van extra kleedkamers en wasgelegenheden, wil de bond misschien de hand over het hart strijken. Tenminste, dat is de inschatting van de gemeente. Zekerheid hierover heeft ze allerminst. Wanneer de plannen voor de tweede sporthal worden afgewezen is de toekomst helemaal onzeker. Gemeente en HW'70 moe ten dan rond de tafel gaan zitten. Maar op voorhand zegt de gemeentese cretaris dat de financiële mogelijkheden van de gemeente klein zijn. Bejaarden verhuizen volgende maand VOORSCHOTEN - "Als het maar geen enge feministi sche heksenpot wordt", zei den de meisjes wat bangig voor meidensoos aflevering één. "Ontzettend goed", klonk het na afloop in de Voorschotense 'Lindehoe ve' uit acht meidenkelen. door Paul van der Kooij Organisatrice Hilde Klein (23) is niet overdonderd door het succes. Deze studente van de Haagse So ciale Academie had altijd al ge dacht dat in een "door mannen overheerst jongerencentrum" een plek voor meiden moet zijn, waar dames tussen de 14 en 20 zich thuis kunnen voelen. Waar het gezellig is en diepgravend kan worden ge praat over de spannende puberteit waarin zo vreselijk veel gebeurt en ontzettend veel moét worden uit geprobeerd. In het nabijzijn van jongens ko men de broodnodige gesprekken niet zo op gang, zo had ze tijdens haar stage van vijf weken gemerkt. VOORSCHOTEN - Een maand ge leden brachten reinigingsdienst en politie van Voorschoten een be zoek aan de flat van mevrouw P. Ruitenbeek, directrice van bejaar denoord 'Adegeest'. De reinigings mannen zagen: vele boktorren, een kadaver van een huisdier en drie ton huisvuil. Dit vuil lag her en der verpreid in de kamers en zwaar be groeid stond het op het balkon, dat hierdoor was gaan lekken. Op re kening van de directrice werd de zaak ontsmet en ontruimd. Oók de gewone meubelen verdwenen. Hamvraag was, zo beaamt ook de zwijgzame bewonerscommissie: kan de directrice in functie blij ven? Het antwoord is inmiddels gegeven en luidt 'ja'. Wel wordt er extra toezicht op haar gehouden. Daarnaast moet zij afstand doen van de flat aan het Frans Hals plantsoen, die ze al lang niet niet meer bewoonde en een jaar gele den voor het laatst bezocht ("Ik durfde er gewoon niet meer heen", zo verklaart ze). Voorzitter van het bestuur, A. de Jong, licht het besluit toe en vertelt over de weken nó de ontruiming. "Het was een hele schok voor ons", vertelt hij in zijn ruime werkka mer. "We hebben het meteen on derzocht bij mevrouw Ruitenbeek. Urenlang hebben we, heel inten sief, met haar gepraat". Duidelijk werd toen dat "de berichten niet volledig waren". Kadaver Zo vertelde de directrice van Hilde: "Het is heus niet zo dat je niet met jongens kunt praten. Maar: het gaat op een andere ma nier. Jongens zitten gevoelsmatig anders in elkaar, ze reageren ook anders. Bij meisjes heb je ook veel herkenning en steun. Je voelt el kaar aan en kunt praten over din gen die ook jij hebt meegemaakt". Verkeerd adres Bijvoorbeeld: lastig gevallen worden. Ieder meisje heeft wel eens zoiets aan den lijve ondervon den, zo bleek na het vertonen van de video 'Meisjes en lastig vallen'. De een had plotsklaps gemerkt dat een jongen in het café, die lange tijd leuk praatte, opeens opdringe rig wordt. De ander werd in de kont geknepen of geconfronteerd met een glurende docent. Woede, minachtig en vernedering waren het gevolg. Bitterheid voerde echter niet de boventoon tijdens de gesprekken in de soos. "Er werd veel gela chen", aldus Hilde, "we hebben el kaar ook oplossingen gegeven. Weet je bijvoorbeeld wat je moet doen wanneer een niet zo leuke jongen je adres vraagt? Nee? Dan moet je het verkeerde adres ge ven". Of er vaker dergelijke gesprek ken komen? Hilde weigert in de glazen bol te kijken. De ideëen agenten te hebben gehoord dat er was ingebroken in haar flat. Dit was een hele geruststelling voor het bestuur. Zonder de sterke arm verder te raadplegen, concludeer den de bestuursleden dat de Voor schotense niet verantwoordelijk is voor het kadaver van het dier. Ook de toestand van de flat hoefde niet (helemaal) op haar conto te worden geschreven. Natuurlijk, het blijft "een zeer vervelende zaak" dat zij zoveel vuil heeft achtergelaten in de flat. De Jong vindt het ook niet echt een excuus dat zij slechte knieën heeft en moeilijk trappen kan lopen. Maar of ze de zaak echt heeft laten verloederen? Hij vindt van niet. En de Voorschotenaar wijst op de woorden van mevrouw Ruiten beek. Zij voert aan dat zij het vuil keurig in dubbele vuilniszakken heeft gedaan en zorgvuldig afge sloten in een zijkamer heeft gezet. Ruitenbeek: "Natuurlijk, daaruit blijkt dat ik boter op mijn hoofd heb, maar dat het zo wanordelijk was zoals is afgeschilderd? Nee toch zeker. Men zei dat er ook vuil in de slaapkamers lag. Hoe kan dat nou? Dat doe ik toch niet. Daar stonden ook gewone spullen". Nee, er zijn mensen die mij ontzettend haten", zegt ze, zonder dit verder te willen toelichten. Ander verhaal Dat politie en gemeente ontken nen dat er sprake is geweest van een inbraak, is De Jong niet be kend. Wanneer het hem wordt meegedeeld, belt hij terstond adju- moeten uit de meiden komen, klinkt het beslist. Als zij tijdens de donderdagavondbijeenkomsten tussen half acht en half tien een vi deo of oorbellen willen maken, vindt de begeleidster dat prima. Over seksualiteitsbeleving of voor behoedsmiddelen lijkt haar even zeer een schone zaak. Echt zware onderwerpen als ver krachting doen haar daarentegen aarzelen. "Ik ben geen therapeu te", brengt ze uit. "Ik wil het niet zomaar aansnijden. Maar als het naar voren wordt gebracht zal ik het niet zomaar afkappen. Wél zal ik zoveel mogelijk doorverwijzen". Rollen Maar ook bij andere onderwer pen dringt ze zich niet op de voor grond. Het gebeuren in goede ba nen leiden, dat is haar taak. En ze denkt dat het goed is zo. Meiden kunnen op die manier worden ge stimuleerd om ervaringen uit te wisselen. 'Non-actieven' komen dan bij voorbeeld aan de praat met meisjes die wél wat in de melk te brokke len hebben in 'De Lindehoeve' ("of daarbuiten, natuurlijk"). En die 'doe-meiden' kunnen vertellen hoe het is om te leven tussen de jon gens, die van allerlei kanten in hun rol gedrukt worden. dant Maat. En wanneer die keihard verklaart dat er geen sporen van braak zijn gevonden, verstrakt de voorzitter. Toch vindt hij niet dat de directrice onwaarheid heeft ge sproken. Ze heeft de politie ge woon "verkeerd begrepen". Hij staat er niet te lang bij stil. "Deze wetenschap betekent vooralsnog niet zoveel voor ons", zegt het be stuurslid. En snel vestigt hij de aandacht op het tweede deel van Maat's ant woord, namelijk dat de politie het kadaver niet zélf heeft gezien. De mensen van de reinigingsdienst hebben het bewijsstuk direct in de vuilnisauto gegooid. Ruitenbeek aanklagen wegens dierenmishan deling leek de politie dan ook niet haalbaar. De Jong: "Het versterkt mijn mening dat mevrouw Ruitenbeek dat niet zou doen, een beest laten verkommeren. Zij is een grote die renvriend en heeft twee honden. Het past ook niet in haar karakter structuur om zoiets te doen. We konden de zaak gewoon niet plaat sen in haar gedrag". Het bestuurslid heeft nog meer pijlen op zijn boog: "Als zij daad werkelijk een dier zou laten ver kommeren. dan zou dat zeker tot de buren zijn doorgedrongen, dat gekef of gemiauw, al naar gelang". De kous was voor hem helemaal af toen mevrouw Ruitenbeek ontken de "een beest te laten verkomme ren". De directrice: "Het is de aller ergste beschuldiging die ik me maar kan voorstellen. Dit heeft me Niet alleen zijn hun stemmen zwaarder, "waardoor ze beter kun nen overrulen". Maar ook worden ze door de maatschappij enorm ge stimuleerd om hogerop te klim men. Bij meisjes ligt dat anders. Zij worden nog steeeds opgevoed om passief te zijn, zo is de indruk van Hilde: "Waarom zou ik me sores op de hals halen?, denken ze al gauw. Nee hoor, ik blijf lekker passief'. Hilde vindt dat jammer. Ze hoopt dat tijdens het jaar dat zij de soos begeleidt, mannen en vrou wen eindelijk eens gelijkwaardig zullen worden. Een doel dat alleen maar kan worden bereikt wanneer de twee seksen de handen ineen slaan. Oók in de meidensoos. Hil de: "We zouden de jongens eens kunnen uitnodigen en dan praten over lastig vallen. Waarom doe je dat?, kun je dan vragen. En: ik vind het helemaal niet leuk als je zomaar weer die hand om me heen slaat". OEGSTGEEST - De renovatie van het Oegstgeester bejaarden centrum Hofwijck aan de Hazen- boslaan is bijna voltooid. Op 15,16, 17 en mogelijk 18 januari zullen de bejaarden van hun tijdelijke huis vesting in de wisselwoningen nabij het winkelcentrum Lange Voort verhuizen naar het gerenoveerde Hofwijck. De verbouwing heeft meer dan een jaar geduurd. Geruststellend zegt directeur N.J. Jonk over de aanstaande ver huizing: "Alle bejaarden worden volledig geholpen. Familieleden komen bij de verhuizing helpen in pakken, zodat de persoonlijke spulletjes in vertrouwde handen blijven. Nee, het is erg goed gere geld, daar hoeft niemand zich zor gen om te maken". Het gaat medio januari om de verhuizing van ongeveer tachtig bejaarden. Door de uitbreiding van bejaardencentrum Hofwijck met een woonlaag kunnen er naast de ze tachtig nog twintig bejaarden worden aangenomen. Dit is inmid dels gebeurd. De twintig nieuwko mers verhuizen ook in de week van 15 januari. De uitbreiding heeft tot gevolg dat er minstens vijf extra personeelsleden in dienst kunnen worden genomen. ontzettend veel pijn gedaan en het is beslist niet waar". Geborgenheid De Jong is altijd afgegaan op de verklaringen van de directrice. En dat blijft hij doen, verklaart hij kort nadat adjudant Maat feiten op tafel heeft gelegd die haaks op haar ver klaringen staan. "Ik zie geen reden om niet op haar af te gaan", brengt hij uit. "We kennen haar een paar jaar en ze functioneert naar alle te vredenheid. Door haar optreden zorgt ze voor een sfeer van gebor genheid in het bejaardentehuis: de mensen voelen zich er thuis". Ook na de ontruiming van haar flat? De Jong knikt van ja. Hij heeft de indruk dat ze de "verhalen en ongerustheden" uit de wereld heeft geholpen door de zaak uit de doeken te doen tijdens het koffie- Over de periode dat de bejaarden in de 92 wisselwoningen zaten, is directeur Jonk tevreden: "We heb ben er netjes gezeten, ik geloof dat de bejaarden er ook zeer tevreden over waren. Tenminste, dat mag je opmaken uit het feit dat ze eerst niet uit Hofwijck weg wilden, ter wijl ze nu niet meer uit de wissel woningen willen". Te klein De totale kosten van de renova tie liggen rond de vijftien miljoen gulden. De gemeente Oegstgeest staat garant voor een bedrag van maximaal 14,2 miljoen. De afbeta ling van de bouwkosten zal over veertig jaar worden uitgesmeerd. Het terugbetalen van dit bedrag zal gebeuren uit de pensionprijs. De renovatie van Hofwijck was hoognodig omdat het gebouw niet meer aan de eisen van deze tijd vol deed. De kamers in het centrum waren te klein en ze hadden geen eigen douches. Ook andere voor zieningen waren niet meer van de ze tijd. Zeven jaar geleden keurde de provinciale inspectiedienst het gebouw af. Mede hierdoor werd het achterstallig onderhoud de laatste jaren steeds groter. Om een uurtje van de bejaarden. De' voor zitter beaamt dat ze toen het, in middels weerlegde, verhaal vertel de over de poging tot inbraak. Het doet hem niets. Veel belangrijker vindt hij het dat de bewonerscommissie de ex cuses heeft aanvaard en hij geen enkele reactie heeft binnengekre gen van bewoners. "Als de bewo ners echt ongelukkig waren ge weest met de gang van zaken dan zou ik zeker zijn aangeklampt", zo is zijn inschatting. Mevrouw Rui tenbeek brengt het zelfs iets zonni ger: "Men reageerde heel positief. Ik heb veel steun gehad. Niemand kon het zich voorstellen. Ook fami lieleden en kennissen reageerden heel lief. Ik heb nog nooit zoveel kerstkaarten en bloemen gehad. Daar ben ik heel erg gelukkig mee". dreigende gedwongen sluiting af te wenden waren er twee alternatie ven: renoveren of elders in Oegst geest een nieuw centrum bouwen. Omdat ruimte voor nieuwbouw ontbrak, is gekozen voor renovatie. Het resultaat is binnenkort te aan schouwen. Vooruitlopend hierop zegt directeur Jonk: "Ik ben trots op het nieuwe gebouw". OEGSTGEEST Twee takelwa gens waren gisteravond omstreeks half zeven nodig om de auto van een 46-jarige Warmonder uit de sloot langs rijksweg 44 te takelen. De auto was na een inhaalma noeuvre ter hoogte van Oegstgeest in een slip geraakt en nadat een boom was geramd, achterwaarts het talud afgegleden. Een takelwa gen van een Oegstgeester bedrijf die de geheel vernielde auto weer op de weg zou trekken, zakte met twee wielen weg in de berm, zodat een tweede takelwagen moest wor den opgeroepen. De Warmonder raakte bij het on geval niet gewond. Kritisch volgen Toch is voor het bestuur de zaak nog niet helemaal afgedaan. Het bestuur heeft besloten mevrouw Ruitenbeek in de toekomst "extra kritisch te volgen". Op welke ma nier dat moet gebeuren is echter nog onbekend. Duidelijk is wel dat het bestuur niet van plan is perso neelsleden en bewoners uit te ho ren óver haar functioneren. Over een tweede sanctie is hij wat concreter: het bestuur heeft de directrice verzocht de flat te verko pen. Zij kan hem niet beheren, zo is duidelijk gebleken. En boven dien is het geen goede zaak wan neer de flat zomaar aan de woning markt wordt onttrokken, aldus de voorzitter. De directrice is het hier mee eens. Ook heeft ze beloofd het ZATERDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19. electric boog ie, 15-17 uur, daarna superswingavond. LVC - Breestraat 66, reünie van deelne mers aan de LVC gitaar- en saxofoon cursussen, inl. 146449. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, tot 17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Yellowbeard', 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, pre sentatie beginnende popgroepen, 21 ZONDAG Leiden Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Yellowbeard', 20 en 22.15 uur. Warmond Jazz Sociëteit - Dorpsstraat, jazzconcert Harbour Jazz Band, 15-19 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, kerstdisco, 14 uur; videocafé, 21.30 uur. Clubhuis SVLV - Juliana v. Stolberg- laan, koffieconcert, 11.30 uur, drumfan fare Laurentius div. moderne muziek. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 28 tot 31 december Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel.«120136. 'Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. Kerstdisco Net als vanavond barst er aan staande zondag in het Voorscho tense jongerencentrum de Linde hoeve een kerstdisco los. Van avond kan er vanaf half negen worden geswingd, zondag vanaf twee uur 's middags. Entree twee gulden. Overigens kunnen de lief hebbers alvast een oudjaars- nacht-concert noteren met de groep 'Ritmico Especial'. De zaal is die nacht om één uur open. Koffieconcert De Voorschotense drumfanfare St. Laurentius verzorgt aanstaan de zondag een koffieconcert in het clubhuis van SVLV aan de Julia na van Stolberglaan. Er worden diverse moderne stukken ge speeld. Aanvang half twaalf. Cursussen De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest begint in ja nuari weer met een aantal nieuwe cursussen voor verschillende leef tijdsgroepen. Alle cursussen wor den gehouden in gebouw Taberna aan de Julianalaan. Een greep uit het aanbod: cursus schimmenspel (9-12 jaar), gezichtsverzorging (13- 18 jaar), grimeren (vanaf 16 jaar), klussencursus (vanaf 16 jaar) en zeefdrukken/andere druktechnie ken (vanaf 16 jaar). Inlichtingen en opgave bij Taberna, telefoon 071-154773. LEIDERDORP -Niet de kinderen van de Leiderdorpse 'Spring- schans', maar die van de basis school 'De Regenboog' gaan straks leren programmeren. Ten onrechte stond gisteren in het verhaal over de computer op school dat het om de 'Springschans' ging. Onze excu ses voor deze storende fout. Red. in de toekomst anders te zullen doen. Haar arbeidscontract voor onbepaalde duur komt niet in ge- De Jong ziet daar geen aanlei ding toe en benadrukt dat "me vrouw Ruitenbeek zelf het zwaarst is getroffen door de hele affaire". Mevrouw Ruitenbeek beaamt dit. Vergeten zal zij de zaak nimmer meer. "Ik heb het vertrouwen be schaamd en dat weegt wel duizend kilo", zegt zij. Toch vindt ze het niet zo zwaar wegen als het feit dat ook de naam van 'Adegeest' "door het slijk is gehaald". De Jong ziet het minder somber. Hij verwacht niet dat het bejaar dentehuis volgend jaar minder aanmeldingen zal krijgen: "Het huis staat verder goed bekend". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Post uitsluitend aan: Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 10 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag v 16.30-18.00 u Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 65,70 Per post/ 89,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Losse nummer 1,- Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakemaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur: Plv. Alg redactiechef: Commentaren: M. Hoenson-de Graaf! Rubriekchefs. J. Kroon (stad) B. W. T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) stad en randgemeenten tel. 071-144941,ts correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïro, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. -L' ;L In deze wisselwoningen aan de Floralaan zijn de bejaarden van Hofwijck nu nog gehuisvest. Op 15 januari begint de grootscheepse verhuizing naar het inmiddels bijna gereed gekomen centrum aan de Havenboslaan. (foto Holvast) De 'meidengroep' van de Lindehoeve. Initiatiefneemster Hilde Klein (links boven op de foto): 'Emanciperen moeten we samen met de jongens' (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2