Parallellen met het verleden Bestrijding jeugdwerkloosheid heeft voorrang in beleidsplan De toenemende armoede en werkloosheid in Alphen 'Geen warm eten, noem dat maar armoede' ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 OUDEJAARSBIJLAGE PAGINA 11 "Als een vader, omdat hij er geen gat meer in ziet, naar de buren loopt, omdat zijn kinde ren al drie dagen geen warm eten hebben gehad, dan kun je dat armoede noemen. Of een moeder die bij ons komt en ver telt dat ze haar kinderen in de hele zomervakantie één keer geld heeft kunnen geven voor een bezoekje aan het zwembad". De bijstandsmaatschappelijk werkers van de sociale dienst komen als eerste in aanraking met de mensen die financieel helemaal aan de grond zitten. "En daarmee lopen de spannin gen in een gezin op. Soms schaamt men zich er voor om bij ons te komen", vertelt Rien Oltvoort van de Alphense socia le dienst. De situatie verslechtert, weet hij. Als voorbeeld noemt hij de huurverhoging van 4 procent en de verlaging van de huursubsi die van 10 tot 50 gulden per maand. Banken geven bij standstrekkers geen krediet meer, het energiebedrijf sluit bij achterstand rigoreus af, de huurschulden nemen toe, de be lastingdienst geeft geen kwijt schelding van onroerend goed- belasting meer, als iemand schulden heeft en zo kan hij nog wel even door gaan. Oltvoort geeft toe, dat de so ciale dienst weinig mogelijkhe den heeft. Van enige solidariteit bij het gemeentebestuur voor de minstdraagkrachtigen en voor het moeilijke werk van de bijstandsmaatschappelijk werkers merkt hij niet veel. Op de houding van de kerken heeft Oltvoort - zelf kerklid - ook kritiek. "De kerken zijn op dit punt weinig actief. Het spijt me dat ik het zeggen moet, maar de kerk van vandaag is er een. voor de middenstand, niet voor de underdog". De geschiedenis herhaalt zich. Deze uitspraak heeft zich door de tijd heen als een ijzeren wet doen gelden. Zoals een couturier zich bij zijn scheppend werk laat inspireren door uit het verleden te putten, waardoor de op- en neergaande beweging van de roklijn slechts een kwestie van tijd is, zo lijken in de geschiedenis bijzondere gebeurtenissen zich in de loop van decennia, soms eeuwen te herhalen. Zonder de dwingende hand van de modeontwerper, schijnbaar als vanzelf, zijn er markante overeenkomsten te onderscheiden. Bijvoorbeeld de economische crisis van de dertiger jaren en de werkloosheid en armoede van nu. Balancerend op de drempel 'van 1985 zal menigeen zich afvragen of hij zieh in het nieuwe jaar kan staande houden. Vadertje Tijd heeft helaas geen macht over het spookbeeld van de werkloosheid, nóch over de harde realiteit waarin de armen verkeren, tegenwoordig echte minima geheten. Als werldozen op het terrein van de zwakzinnigeninrichting 'Hooge Burch' in Zwammerdam het perevuur in het bomenbestand te lijf gaan en andere werklozen onderhoudswerk verrichten aan de rietkragen van de Nieuwkoopse Plassen, dan dwalen in Alphen de blikken onwillekeurig af naar het Bospark, een project van de werkverschaffing in '35. En zo is er weinig nieuws onder de zon. Vijftig jaar later ligt de geschiedenis inderdaad op herhaling te wachten. De frappante overeenkomst tussen 1935 en nu zal in dit artikel over de toenemende armoede en werkloosheid aan de hand van gebeurtenissen in Alphen aan den Rijn met enkele voorbeelden worden onderstreept. Uitkering Dit jaar hebben ongeveer 2250 Alphe.naren de eenmalige uitkering voor de echte minima aangevraagd. Ervaringen sedert 1981, toen de van rijkswege verstrekte aalmoes voor het eerst werd gegeven, leren dat waarschijnlijk ongeveer 1500 mensen voor dit extraatje in aanmerking komen. Het leger der armen groeit snel, ook in Alphen aan den Rijn. In 1981 kregen 648 mensen de eenmalige uitkering. Driejaar later is dit aantal dus al meer dan verdubbeld. Eenzelfde somber beeld geeft het toenemend aantal werklozen in Alphen te zien, waaruit - met de gebroken huwelijken als goede tweede - de 'echte minima' worden gerecruteerd. Deze maand staan 3732 door Henk Houtman NU: Werkervaringsprojecten, 'Ander Werk', werkverruimende maatregelen, werkverenigin- gen, sport voor degenen die overdag tijd hebben, hobbyclub voor werklozen, loonsubsidie. De re gelingen en activiteiten buitelen over elkaar heen. Alleen de kerken laten het in dit bonte pa let van werklozenzorg nog afweten, vindt Rien Oltvoort van de sociale dienst. Na werkverschaffingsprojecten als de omlegging van de Kromme Aar en de aanleg van de begraafplaats kreeg Alphen aan den Rijn subsidie om met behulp van werkloze jongeren en ouderen aan de aanleg van het Bospark te beginnen. Het park werd aangelegd in de jaren 1935-1937. De toenmalige arbeiders hebben eer van hun werk. (foto's wim Dijkman) Alphenaren als werkloos genoteerd, van wie de helft langer dan een jaar. In de jaren 1977-1979 blijft de werkloosheid onder de Alphense beroepsbevolking nog binnen de perken, 712,795,791. Vanaf 1980 gaat het hard bergafwaarts: 1324, 1799,2587,3538 en in 1984 dus 3732. In de afgelopen vier jaar zijn in Alphen ongeveer 65 bedrijven failliet gegaan, meldt de Kamer van Koophandel voor Rijnland. Een onbekend aantal bedrijven en instellingen, waaronder de gemeente Alphen als een goede bekende, heeft een vacaturestop ingesteld, wat een verder verlies aan arbeidsplaatsen betekent. Het landelijk werkloosheidscijfer ligt op de 800.000. Bij 14 miljoen Nederlanders ligt dat verhoudingsgewijs ongeveer gelijk met vijftig jaar geleden. In 1935, toen ons land 8 miljoen inwoners telde, waren er 430.000 werklozen. In '36 bereikte het werkloosheidscijfer in de 'crisistijd' het hoogste niveau, 480.000. Daarna zakte het cijfer in driejaar tijd naar 300.000. Depressie 1 januari 1935. 'In New York wordt het nieuwe jaar ingehaald met een opgewektheid en feeststemming als sedert den aanvang van de depressie niet meer was voorgekomen', schrijft de krant op 2 januari. De stemming in Europa is minder himmeljauchzend. Hitier zit stevig in het zadel. In een proclamatie tot de NSDAP pocht de dictator op de nieuwjaarsdag van 1935: "Duitsland en het Duitse volk zijn in de afgelopen twaalf maanden op alle gebieden van het nationaal bestaan en zelfbehoud sterker geworden". Het dagelijks leven in ons land wordt vijftig jaar geleden beheerst door de crisis en de NSB. In het Nutsgebouw in Alphen en in al die andere verenigingsgebouwen in steden en dorpen houden de NSB'ers hun propaganda-avonden. De werkloosheid en de armoede vormen de voedingsstoffen voor het gif van Mussert en de zijnen. Op 24 januari 1935 houdt NSB'er Vlekke van Overveen voor de Alphense afdeling 'onder groote belangstelling' een toespraak. Volgens hem hebben de Oranje's het fascisme al in 1579 ons land binnengebracht. De strijd gaat tegen het liberalisme, het communisme en het socialisme. "Alleen door kameraadschappelijke samenwerking, die vooral in deze sombere tijd nodig is, kunnen we wat bereiken". Daverend applaus en onder 'Hou-zee'-geroep gaat men uiteen. Crisiswetten Op 5 maart 1935 volgt in hetzelfde Alphense Nutsgebouw een bijeenkomst met ir. A.A. Mussert zelf. Zelden heeft het gebouw zoveel bezoekers gehad, meldt de krant. Gelukkig is het ook druk als prof.dr. K. Schilder uit Kampen twee weken later zijn referaat 'Is de NSB christelijk?' houdt. De belangstelling is zo groot dat men moet uitwijken naar de gereformeerde kerk in de Raadhuisstraat. Vijftig jaar geleden. Op nieuwjaarsdag worden drie uitgehongerde jongetjes uit Rotterdam naar de politiepost van Bodegraven gebracht. Ze waren op eigen houtje gaan zwerven. Ze worden gevoed en op transport naar Rotterdam gesteld. De Woubrugse politie heeft in het voorgaande jaar maar liefst 272 processen-verbaal uitgeschreven. Dat hoge aantal is vanwege het handhaven van de crisiswetten. De rechtbank van Utrecht veroordeelt een man tot 50 cents boete 'wegens het in het openbaar dragen van een roode tulp'. B. Samson is in Alphen de voorzitter van het plaatselijke crisiscomité. Door inzamelingen probeert men de ergste nood onder de armen te lenigen. Er wordt een comité van actie opgericht dat zich speciaal wil bezighouden met de 'moreele zorg voor de werklooze jeugd'. Burgemeester Colijn, twee predikanten en een aantal vooraanstaande burgers nemen zitting in het comité. Bij de provinciale staten-verkiezingen van maart '35 behalen de NSB'ers 300.000 stemmen, in Alphen blijken 622 inwoners een voorkeur voor deze beweging te hebben. Lijdzaam Terug naar nu. De bijstandsmaatschappelijk werkers van de Alphense sociale dienst: "Wij staan er zelf ook van te kijken dat er nog zoveel Het arbeidsbureau in Alphen heeft voor 1985 1,2 miljoen gul den in kas voor scholing, studie kostenregelingen en loonsubsi dies. Voor het eerst is voor het nieuwe jaar een beleidsplan ge maakt. Prioriteit nummer een: bestrijding van de jeugwerk- loosheid. Het arbeidsbureau zal probe- •ren in 1985 1500 vacatures bin nen te halen en er 40 procent van te slijten. Via bemiddeling van het arbeidsbureau kwamen in 1984 540 mensen aan de slag. Een ander ambitieus voorne men is om de jeugdwerkloos heid onder de jongeren tot 23 jaar met 10 procent terug te dringen. "Hoewel het werkloosheids cijfer in Alphen in vergelijking met elders laag is te noemen, be tekent dat niet dat onze aan dacht voor de arbeidsbemidde- ling verslapt", vertelt directeur H. van Smaalen van het Alphen se arbeidsbureau. Met name tij delijk werk komt bij het be drijfsleven volgens hem steeds meer beschikbaar. Men heeft voor kortere of langere tijd mensen nodig, maar de bedrij ven zijn nog wat huiverig vast personeel aan te trekken. Met spanning wordt op de arbeids bureaus op het moment ge wacht, dat zich een ommekeer gaat voltrekken en bedrijven weer vertrouwen in de toe komst hebben. Niettemin ziet men in de belangstelling voor tijdelijk krachten al een voor bode van betere tijden. Het arbeidsbureau propa geert ook herverdeling van werk, al kan het bureau er zelf weinig aan doen. Alleen als de werkgelegenheidsverruimende maatregel wordt toegepast (100 procent subsidie op het salaris gedurende maximaal een jaar) kan het arbeidsbureau eventu eel deeltijdbanen (tweelingba- nen) 'afdwingen'. Het aantal regelingen en pro beersels bij het arbeidsbureau is legio. Onbetaald werk is er een van, het zogeheten 'derde arbeidscircuit', tevens de goed koopste. De Sociaal-Economi sche Raad heeft onlangs uitge sproken dat werken met behoud van uitkering in beginsel niet moet worden toegestaan. Het beleid van het arbeidsbureau gaat van een andere filosofie uit. Wie bijvoorbeeld in het 'derde circuit' werkt en geen uitdrukkelijke wens uit om een betaalde baan te krijgenj wordt door het bureau met rust gela ten. De arbeidsbemiddeling wordt meer gericht op inge schrevenen, die alles op alles zetten om een baan te bemachti gen. Werklozen die een bedrijfje willen opzetten, kunnen tot ma ximaal 12 maanden hun uitke ring houden om te proberen in die tijd in eigen onderhoud te voorzien. Als een bedrijf ie mand aanneemt, die moeilijk plaatsbaar is, dan kan een forse aanloopsubsidie op het loon worden verkregen. werkervaringsprojecten bij het bedrijfsleven werkt het ar beidsbureau ook mee. Het 'so ciale' denken heeft bij de ar beidsbureaus meer en meer plaatsgemaakt voor het 'econo misch' denken. mensen hun mond dichthouden. Bijstandsmoeders, oudere werklozen, die lijdzaam hun lot dragen en zich vertwijfeld afvragen hoe zij het hoofd boven water moeten houden". Bij sommigen is het station van de lijdzaamheid gepasseerd. Het hedendaagse jargon kent inmiddels termen als proletarisch winkelen. De grootwinkelbedrijven hebben eigen cellen aangeschaft om er in de kraag gegrepen winkeldieven op de politie te laten wachten Zwartwerkers, steunfraude, sociaal rechercheurs. In drie maanden brengt Alphens sociaal rechercheur P.M. A. Gerritsen voor 220.000 gulden aan steunfraude aan het licht. De 'oprotpremie' voor buitenlandse arbeiders doet opgeld. De Centrumpartij verwerft vooral in de grote steden een angstwekkend grote aanhang. In Alphen wordt in navolging van andere steden gewerkt aan het instellen van een centraal punt waar uitwassen van discriminatie kunnen worden gemeld. Klimkooien De parallellen met vijftig jaar geleden zijn op tal van gebieden te trekken. De regering gaat in '35 het vergunningstelsel voor buitenlandse arbeidskrachten verscherpen. Voortaan zullen ook metaalbewerkers, kappers, meubelmakers, arbeiders in schoenfabrieken en handels- en kantoorbedienden een werkvergunning nodig hebben. Met een scheel oog wordt gekeken naar de 25.000 tot 30.000 Duitse dienstbodes, die in Nederlandse gezinnen het huishouden doen 'omdat de Hollandse meisjes dit werk niet willen doen'. Als in de Stadsgehoorzaal in Leiden een ontspanningsavond voor werklozen wordt gehouden, dan is aan de soosmiddagen voor werklozen van nu te denken, of aan het initiatief'Sport Overdag'. Meer en meer wint de opvatting terrein dat de werklozen best kunnen werken voor hun uitkering. Werk wat er niet is, althans niet in bedrijfseconomische zin, maar dat wordt gecreëerd in de vorm van werkverschaffingsprojecten. Zo doen duizenden zwaar grondwerk in de Peel en in Groningen. In Alphen wordt de Kromme Aar verlegd door werklozen, wordt een nieuwe begraafplaats aangelegd en wordt aan de aanleg van het Bospark begonnen. Voor de werkloze jongeren worden speciale onderdelen uitgezocht. Zo maken ze klimkooien voor de rozen en het hertenhuis. Als herinnering aan de vakcursus voor jeugdige werkloze arbeiders staat op het grasgazon aan het Burg. Visserpark in Alphen nog steeds de smeedijzeren zonnewijzer. Ervaring De werkverschaffing niêuwe- stijl heet in Alphen 'Ander Werk', een project dat op i april 1982 is begonnen. Met behoud van uitkering kunnen met name jonge werklozen bij tientallen instellingen terecht. In de regel gaat het om overheids- en semi-overheidsinstellingen. Naar mate de regering de bezuinigingen in de welzijnssector opschroeft, gaan daar meer jongeren aan de slag. Op dit moment zijn in Alphen meer dan 200 werklozen werkzaam in verpleeg- en ziekenhuis, bibliotheek, scholen, kinderdagverblijf, peutergroepen, sportverenigingen, gemeente, etc. De vraag naar vrijwilligers overtreft het aanbod ver. Het bureau van 'Ander Werk' heeft van 161 instellingen 356 verzoeken om een vrijwilliger in portefeuille. 'Ander Werk' heeft meer pretenties dan de 'moreele en zedelijke zorg voor de jeugd'. De jongeren krijgen de broodnodige ervaring, ze kunnen bij sollicitaties referentieadressen overleggen, waardoor de kans op een echte baan toeneemt. 'Ander Werk' meldt met gepaste trots dat een veertigtal jongelui sinds het begin van het experiment een baan hebben gekregen. Een punt van kritiek vormt wel, dat de te werk gestelde vrijwilligers nauwelijks een .vorm van rechtsbescherming genieten. Ze mogen al blij zijn, als de werkgever hen tegen ongevalrisico's verzekert. Iri het hele land zijn volgens het ministerie van sociale zaken waarschijnlijk zo'n 47.000 werklozen op vrijwillige basis aan het werk. De Sociaal-Economische Raad noemt dat cijfer overigens een onderschatting van de werkelijkheid. Er is een wet in de maak, de wet onbeloonde arbeid door uitkeringsgerechtigden, die een en ander moet regelen. Regionale commissies zullen moeten bekijken of zich geen concurrentie- of budgetvervalsing voordoet. De mensen blijven nu eenmaal vindingrijk, niet alleen om het hoofd boven water te houden maar ook om er op een onfrisse manier beter van te worden.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 29