Kroniek van 1984 JANUARI FEBRUARI MAART APRIL MEI JUNI PAGINA 8 OUDEJAARSBIJLAGE ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 1. In Engeland staan de eerste kruis raketten sinds 0.00 uur op scherp. Iets later wordt bij een vechtpartij in de Leidse Ververstraat een inwoner van Leiderdorp doodgestoken. Cuba viert de 25ste verjaardag. De kop van een grimmig jaar is er af. 2. Almere installeert zijn eerste ge meenteraad. Twee leden van de Cen- trumparij ontbreken, omdat nog niet duidelijk is of ze wel echt in Al mere wonen. 3. Huurachterstand van Molukkers leidt tot ontruiming van huizen in Ca- pelle aan de IJssel. De politie schiet met scherp: zes gewonden. Na tot drie jaar gevangenisstraf te zijn veroor deeld voor zijn aandeel in een fatale steekpartij op de Leidse Rijn en Schiekade, wordt een jongen uit Al phen door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Zeker 20 doden bij een 'broodoproer' in Tunesië. 5. Goede vooruitzichten voor de eco nomie sterken de handel. Records op de Amsterdamse effectenbeurs. Ge heel onwetend van dit alles, wordt in Australië een reageerbuisvierling ge boren. De vier jongetjes en hun 30-ja- rige moeder maken het goed. 6. De oudste man van Nederland, D. van der Kooij uit Rotterdam, over lijdt op 108-jarige leeftijd. 8. In Suriname treedt de regering-Ali- bux af. Er zijn te veel fouten gemaakt, zegt Bouterse. En hij kan het weten. 9. Leidens oudste inwoner, A. Geer- lings, wordt 106 jaar. 10. Eerherstel voor een mysterie: in Leiden wordt een straat vernoemd naar Marinus van der Lubbe. Een 'his torische hamerslag' in de gemeente raad van Valkenburg: de Hoofdstraat wordt opgeknapt. 11. De hartluchtbrug naar de VS wordt opgeheven. Er is voldoende ca paciteit in eigen land, zegt staatsse cretaris Van der Reijden. 12. De ambtenarenrechter wijst het beroep van prof. Bastiaans tegen zijn ontslag als directeur van de Jelgers- makliniek af. De Westduitse generaal en vrijgezel Kiessling wordt met ver vroegd pensioen gestuurd omdat hij homoseksueel zou zijn en daarom een veiligheidsrisico zou veroorzaken. Onderzoek volgt op een storm van protest. Protesten ook bij de AVRO te gen de komst van Wibo van de Linde als directeur radio/tv. 13. De Leidse politie neemt een alma nak van studentenvereniging Miner va in beslag wegens een daarin opge nomen rascistisch gedicht: 'Als je met een Turk praat en verstaat wat hij blaat, dan weet je dat hij geilen gaat'. 16. Tegen het decor van vechtpartijen en rondvliegende bierflessen worden de raadsleden van de Centrumpartij alsnog in Almere geïnstalleerd. De garnalenbranche gaat door een diep dal, nadat al dertien mensen in Utrechtse en Amersfoortse bejaarden huizen blijken te zijn overleden na het eten van 'Noorse' garnalen die overigens uit Zuidoost-Azië afkom stig zijn. 17. Herdershond 'Lappie' uit de Leid se Transvaalbuurt zet te graag zijn tanden in buurtgenoten. De kanton rechter neemt het dier in beslag. 18. De garnalen-affaire eist een veer tiende slachtoffer. De dwaze moeders trekken bij de nieuwe Argentijnse president Alfonsin aan de bel, met de onverbiddelijke eis de moordenaars van hun familieleden op te pakken. Ruding heeft een meevaller in petto: het begrotingstekort blijkt 2,7 mil jard minder dan voorspeld. Toch maar gewoon doorbezuinigen, houdt hij het volk voor. 19. Het Zoeterwoudse betonbedrijf Oosthoek ontslaat 44 van de 100 werk nemers. Er is niet genoeg werk meer. Lubbers op bezoek bij Reagan, maar houdt daar geen pleidooi voor minder kruisraketten. De veelbesproken stuurgroep van De Brauw is klaar met haar werk en is van mening dat er geen nieuwe kerncentrales in Ne derland moeten komen. 21. Het eerste echte onschuldige nieuws van 1984: Annie Schilder ver laat de popgroep BZN. Een nieuw Vo- lendams mereltje staat al in de start blokken. 22. Sneeuw en gladheid verrassen het verkeer: 5 doden op de weg. Hilbert van der Duim prolongeert probleem loos zijn Europese schaatstitel. 23. Francesco Moser verbetert voor de tweede maal in vijf dagen het wereld uurrecord van Eddy Merckx, dank zij onder meer een unieke futuristische fiets. 24. Er mogen weer garnalen worden verkocht, al hapt de consument nau welijks. De besmetting blijkt bij een bedrijf in Volendam te zijn ontstaan. 25. Uitkeringsgerechtigden uit Lei den, Den Haag en Delft bezetten het landelijk secretariaat van het CDA. Zij krijgen een gesprek met De Vries en Bukman. 26. Officier van justitie noemt Leiden "een kwalijk nest voor de heroïnehan del" en kondigt harder optreden aan. Uit een onderzoek blijkt overigens dat 1 miljoen Nederlanders wel eens een stickie rookt. Amateur-archeolo gen graven bij slot Teylingen in Sas- senheim de restanten van een eeuwen oude boot op. De noordelijke rond weg van Alphen, de Zcgerbaan, gaat open. 27. Het Leids gemeentebestuur wijst 93 bezwaarschriften af tegen de bouw van een nieuwe school aan de Vliet. 28. Tijdens de opnamen van een recla mespot legt een rookbom de manen van Michael Jackson bijna in de as. Het loop allemaal met een sisser af. Statenleden maken een rondrit door de Rijnstreek, met het oog op samen te voegen gemeenten. Een van de fel ste tegenstanders is de burgemeester van Wcubrugge, wie door een toeval- lig(?) kapotte microfoon de mond wordt gjesnoenL 29. Carl Lewis verbetert het wereldre cord verspringen indoor (8.79). Op naar Bob Beamons 8.90. Tijdens een vriendschappelijke uitwedstrijd van Ajax bij HMSH stort een dug-out in; hulptrainer Hassie van Wijk moet als gevolg daarvan enkele tenen i 1. Foster Parents Nederland is het middelpunt van verdachtmakingen aangaande de besteding van het geld; 5000 donateurs zetten hun bijdragen stop. Prinses Christina maakt bekend dat ze terug wil naar Nederland; haar man gaat werken voor een hotelke ten. 2. C&A Leiden ziet af van nieuwbouw aan de Breestraat. Een interview met bondscoach Vlieg zorgt voor een nieu we tafeltennisrel, met Vriesekoop en Bakker als lijdend voorwerp. Rudi Koopmans neemt afscheid van de bokssport met een nederlaag tegen Caramanolis (EK-titel). 3. Het voormalige restaurant Gulden Vlies aan de Leidse Breestraat wordt na restauratie heropend en gaat dienst doen als vergaderruimte. Ne derland toont zich plotsklaps trouw lustig. Oorzaak: de aangekondigde wet tweeverdieners. Luns verlaat de .NAVO; niet hij, maar Nederland is veranderd, zo luidt zijn afscheids-sta- tement. 5. De reprise van een historische vliegtocht is een feit: de Uiver komt in Melbourne aan. De DC-2 vertrok op 18 december uit Londen en maakte onderweg 22 tussenlandingen. 6. Mitterrand vereert ons land met een tweedaags bezoek; in de Tweede Kamer bepleit hij de plaatsing van kruisraketten. Felle gevechten in Bei roet, maar die zijn niet van vandaag of gisteren. 7. Een kleine tragedie: Leidse jónge ren voetballen op het Ir. Driessen- plein met een tamme eend, die op het politiebureau in een bak met water mag bijkomen van de stoeipartij. 8. Opening van de Olympische Win terspelen in Sarajevo, die een diepte punt zullen worden voor de Neder landse schaats(t)ers en bobbers. In ei gen land meldt het Centraal Plan Bu reau dat herstel bij voortzetting van het huidige kabinetsbeleid zal uitblij ven en dat de werkloosheid zal toene men tot 1,2 miljoen in 1987. RSV is nog hoopvol inzake het kolengraaf- project in de VS. 9. Andropov op 69-jarige leeftijd overleden, maar dat zal zoals gewoon lijk pas morgen door het Centrale Co mité in Moskou bevestigd worden. Ook niet mis: een voormalig Leids student meldt zich bij de politie om alsnog te bekennen dat hij 17 jaar ge leden een solex bij het station heeft gestolen. Last van wroeging. 13. Tsjernenko (72) wordt de opvolger van Andropov. Na het congres van de CPN dreigt een breuk tussen horizon talen en vernieuwers, over onder meer de 'feminisering' van de partij. 14. De detailhandel luidt de noodklok: winkeldiefstallen belopen 2 procent van de jaaromzet oftewel 400 miljoen gulden. De gemiddelde diefstal kost 14 gulden. Wyers-complex in Amster dam tamelijk rustig ontruimd door een leger ME-ers en rechercheurs. Andropov ter aarde besteld. 15. Ravage in de Katwijkse Adriana- straat na gasontploffing in een wo ning (1 gewonde). ■H «Bgpp «gj» Samenstelling: Willem Schrama 1984 was het jaar van de RSV-enquête, van besmette garnalen, van een weer aantrekkende economie en van een falend Nederlands elftal. Maar er waren ook minder gewichtige zaken: de brandende haardos van Michael Jackson, het opdoeken van de popgroep Doe Maar en een gasontploffing in Katwijk. Kortom: we regen ze aaneen. Opmerkelijke gebeurtenissen uit stad, streek, binnen- en buitenland. Maar ook op het gebied van sport, kunst en geestelijk leven. Het jaar 1984 in kort bestek. 16. Koningin Beatrix der Nederlan den spreekt het Europees Parlement toe en krijgt luid applaus als ze een lans breekt voor een krachtig en een drachtig Europa. Casper, het kabel net in de Rijnstreek, staat aan de rand van een financiële afgrond en wordt verkocht aan Casema. De deelnemen de gemeenten moeten samen 9,5 mil joen gulden verlies ophoesten. 17. 'Dikke Piet' uit Wassenaar is 167 kilo afgevallen. Hij zegt zich weer een normaal mens te voelen. Uit gegevens van het Energiebedrijf Rijnland blijkt dat in 1983 300 maal bij een huishouden het gas is afgesneden we gens wanbetaling. 19. Einde Olympische Winterspelen Sarajevo. Geen enkele medaille voor de Nederlandse ploeg. 20. Christina's plannen om zich in de Wassenaarse Horsten te vestigen stui ten op protesten van natuurbescher mers. De eerste vrouwelijke dijkgraaf van ons land komt uit Voorschoten: J.M. Leemhuis-Stout. 22. Menige tiener is ontroostbaar: de popgroep Doe Maar houdt het voor gezien. Weer anderen juichen deze stap toe. 23. Dit kenden we nog niet: pseudo- politiemannen beroven 's nachts een tot stilstand gedwongen automobilist op rijksweg A4 bij Leiderdorp. 24. Het CDA dreigt met een crisis als besloten zal worden 48 kruisraketten te plaatsen. Het moeten er minder worden, zegt De Vries. 26. Door kortsluiting moet een groot deel van Leiden het op deze zondag urenlang zonder elektriciteit stellen. 27. Wegens twijfelachtige onroerend goed transacties worden de ABP-di- recteuren Masson en Van der Dussen uit hun functies gezet. Uit een onder zoek blijkt dat in Nederlandse zieken en verpleeghuizen zeker 52 mensen al langer dan een half jaar in coma lig gen. 'Recordhouder' is een patient die al 21 jaar een vegetatief bestaan leidt. 28. Na een grensblokkade van een week verlaten boze vrachtwagen chauffeurs langzaam maar zeker de Brennerpas. Er zijn toezeggingen dat het formaliteitenverkeer bij de Ita liaanse douane zal verbeteren. Uit een regeringsonderzoek blijkt dat kolonel Hans Valk niet betrokken is geweest bij de Surinaamse coup. 29. Het Leids City Centrum wordt op geheven en heet voortaan 'Leiden Leeft'. 1. Omkoop- en zwart geldschandaal in de Belgische voetbalwereld ontdekt. Trainer Goethals en voorzitter Petit van Standard Luik nemen onmiddel lijk de benen. 7. Tweede Kamerleden weten te voor komen dat de Surinaamse jongen Sjam Chatterpal het land wordt uit gezet. Hij beschikte niet over een ver blijfsvergunning. Invallen in de Leid se Merenwijk (in verband met de speurtocht naar Sjam) blijven ovcri- ges zonder resultaat. Een samenraap sel van Leidse voetballers schrijft in Lisse historie door het Nederlands elf tal met 2-1 voor schut te zetten. 10 en 11. Reeks bomaanslagen op Ara bische doelen in Engeland. 25 gewon den in Londen en Manchester. That cher waarschuwt Libische regering. 12. De geregistreerde criminaliteit in Leiden blijkt in de eerste twee maan den van 1984 met maar liefst 43 pro cent te zijn gestegen. 13. EG-ministers worden het eens over een drastische inkrimping van de melkproduktie. Nederlandse zui- velboeren moeten 7% minder pro duceren. In Engeland begint de mijn werkersstaking tegen de voorgeno men sluiting van onrendabele mijnen. Een psychopaat gijzelt een Romeinse schoolklas zes uur lang; de concierge van de school wordt doodgeschoten. 14. Tuinders protesteren bij het mi nisterie van landbouw en visserij te gen de hoge gasprijzen; later zal een deel van de gasrekening massaal ni^t worden betaald. 16. Ruim honderd pas gerenoveerde woningen in het Leidse Haagweg- kwartier blijken grote gebreken te vertonen. De schade wordt geraamd op 1 tot 3 miljoen gulden. 17. Een automobilist vindt bij de af slag Zoeterwoude op rijksweg 4 twee boodschappentassen met daarin voor een half miljoen gulden hasj. De poli tie vindt later nog twee tassen. Bij Gevonden Voorwerpen komt maar geen aangifte. 18. De grootste ontsnapping uit de ge schiedenis van de Scheveningse straf gevangenis: tien gedetineerden weten te ontkomen. Hoe eigentijds: Katwijk opent centrum voor randgroepjonge ren. Een bom-melding verstoort in Rotterdam een fraaie partij tennis tussen Lendl en Connors. Wederom een rel rond Bettine Vriesekoop, die zich niet wenst te houden aan het trai ningsschema van de bond. Een com promis doet de zaak sussen. 21. In de havenstad Paradip doodt de Indiase politie honderd mensen uit wraak voor de moord op vier colle ga's; de rellen braken uit tijdens een havenstaking. 23. Jaap van Meekren keert de AVRO de rug toe vanwege de vrijwel zekere komst van Wibo. Het kabinet besluit de wao-, ww- en wwv-uitkeringen niet te korten tot 70 procent (uitstel tot 1985). Prinses Margriet bezoekt Koudekerk, waar met vereende krachten een schitterend vrijetijds centrum is gerealiseerd. Wel duur. 24. Alphense postbode vindt brisant- granaat in slootje en waarschuwt de plaatselijke nar Poedel van Dam, die het ding in zijn keukenkastje wil be waren. Politiemensen maken het pro jectiel toch maar liever onschadelijk. 26. In El Salvador roept José Napo leon Duarte zich uit tot winnaar van de verkiezingen. Beschuldigingen van fraude, grote chaos in het land. 27. Acht door Frans-Guyana uitgewe zen Surinamers komen in Nederland aan. Ze lijken een staatsgreep tegen het bewind-Bouterse te hebben be raamd. Interpol moet klaarheid in de zaak brengen. 28. De zwaarste gevechten in Beiroet sinds de vredesconferentie in Lausan ne op 13 maart: 26 doden. Rinus Mi- chels, de laan uitgestuurd bij het Westduitse FC Köln, wordt adviseur bij MVV. Meubelboulevard in Leider dorp krijgt groen licht door admini stratieve blunder van de provincie. 30. Twee mannen uit Noordwijker- hout plegen gewapende overval op een uitzendbureau aan het Kort Ra penburg. Ze worden dezelfde dag nog aangehouden en bekennen ook een overval op een benzinstation in Sas- senheim, enkele dagen eerder. 31. De Streekmuziekschool Leiden en Omstreken bestaat 150 jaar. 1. Terwijl AZC uit Alphen voor de zes de maal de nationale waterpolotitel grijpt, wordt de negerzanger Marvin Gaye in Los Angeles door zijn vader doodgeschoten. 2. Het Leger- en Wapenmuseum sluit in Leiden zijn poorten en verhuist naar Delft. Leden van de vereniging Milieudefensie en de actiegroep Greenpeace 'bezetten' de schoorste nen van de British Petroleum-raffi- naderij in het Botlekgebied, als pro test tegen de uitstoot van stikstofoxy- de dat goeddeels het verschijnsel zure regen veroorzaakt. 3. Een 33-jarige Leidenaar wordt door de Haagse rechtbank tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld voor de dodelijke steekpartij in de Verver straat (zie 1 januari). Een geliefd landgenoot gaat van ons heen: Theo Koomen overlijdt aan de verwondin gen van een nachtelijke aanrijding. Militairen plegen een coup in de Afri kaanse staat Guinee. 4. Het vrouwenvredeskamp bij de Britse luchtmachtbasis Greenham Common wordt met militaire precisie ontruimd. In de Leidse Merenwijk be zwijken twee katten aan het eten van vlees op straat met strychnine; een dag later volgt een derde. 5. Freddy Heineken schenkt de Am sterdamse politie een half miljoen als dank voor zijn bevrijding; de politie bonden vinden dat maar niks. Lub bers heeft vandaag een leuke: bij een miljoen werklozen zal hij aftreden. Het Noordwijkse Lido-theater sluit definitief. 6. De Leidse wethouder Waal wordt benoemd tot burgemeester van De venter. Bij Thomassen Drijver al daar wacht 200 buitenlandse werkne mers een vertrekpremie van 25.000 gulden als ze teruggaan naar hun ge boorteland. 8. De politie verricht 175 arrestaties bij de vliegbasis Volkel, waar gepro testeerd wordt tegen het plaatsen van kruisraketten. 9. NS-machinisten raken overspan nen door het toenemende aantal zelf moorden op de rails (thans zo'n 500 per jaar). 10. De film 'Terms of endearment' wint 5 Oscars. Jesper Olsen tekent bij Manchester United. 11. Op de A4 bij Leiderdorp voltrekt zich een ramp in dichte mist: zeven doden en tientallen gewonden. Kon- stantin Tsjernenko wordt door de Op perste Sowjet gekozen tot president. De parkeergarage van Digros aan de Langegracht te Leiden wordt officieel geopend. 12. Twee directeuren van een Arn hems bedrijf worden veroordeeld tot een boete van 12.000 gulden vanwege ongewenste intimiteiten met een 21 jarige werkneemster. 13. Israëlische veiligheidstroepen be vrijden 40 gijzelaars uit een bus die daags tevoren door vier Arabische commandostrijders werd gekaapt. Gedeputeerde Jansen opent de rond weg om Lisse. 16. Twee Amsterdamse rechercheurs worden gearresteerd omdat ze ervan worden verdacht informatie over de Heineken-ontvoering aan een week blad te hebben doorgespeeld. 17. Paniek in Londen: vanuit de Libi sche ambassade wordt het vuur ge opend op een groep demonstranten. Een agente wordt daarbij gedood en tien betogers raken gewond. Een week later zal Engeland het ambassa depersoneel uitwijzen. 19. Pieter van Vollenhoven opent in het Wassenaarse Tikibad de langste waterglijbaan (130 meter) ter wereld 29. Unitas Leiden, thans nog de club van Cor Sip, wordt kampioen van de Leidse zondagafdeling. 2. De politie arresteert een 33-jarige Leidenaar die ervan wordt verdacht 25.000 gulden te hebben verduisterd uit de opbrengst van een actie voor gehandicapte kinderen. 3. Feyenoord wint de nationale beker. Twee Groningse rechercheurs onder invloed rijden door na het aanrijden van een man. Opmerkelijk: een fo rumdiscussie in Leiden over verzet en jodenvervolging in de Tweede We reldoorlog trekt geen enkele bezoe ker. 4. Na afloop van de dodenherdenking in Katwijk blijkt een bloemstuk van de 'homoseksuele interactiegroep' vernield. 5. C&A Leiden kondigt aan naar de Haarlemmerstraat te verhuizen. Duit se metaalarbeiders gaan staken voor een 35-urige werkweek. 7. De Zweedse Herrey (lees: Herrie) Boys winnen met een stukje ochtend gymnastiek het Eurovisie Songfesti val. Feyenoord wordt landskam pioen. 9. In Alphen duikt een duistere 'agent' van de contra-inlichtingendienst op, die op eigen houtje de plaatselijke vredesbeweging begint door te lich ten. De dollarkoers begint omhoog te schieten. Het IMF voorspelt een ge stage groei van de wereldeconomie. Het Energiebedrijf Rijnland noteert zijn 100.000ste afnemer. De Sow- jet-Unie besluit de Olympische Zo merspelen te boycotten, weldra ge volgd door de meeste satellietstaten. 10. Minister Rietkerk slaat de eerste paal voor een nieuw politiebureau aan de Langegracht in Leiden. Werk onderbrekingen in het hele land tegen de plaatsing van kruisraketten. Prin ses Juliana opent het Katwijks Mu seum. Het overgrote deel van de Aar- landerveense bevolking laat weten liever bij Alphen te willen blijven. 12. De eerste experimentele radio- en televisieuitzending van Omroep Rijn land. Johan Cruijff stopt nu echt met voetballen. 13. Rijnsburgse Boys kampioen. Mi- chels 'als coördinator' naar de KNVB. Rijvers heeft een vreemd voorgevoel. 14. De Leidse politie arresteert bij Ho liday Inn vijf valsemunters en ont dekt voor zes ton aan valse bankbil jetten. In het AZL wordt voor de eer ste maal in Nederland een al vleeskliertransplantatie verricht. 17. Crisis in de Golfoorlog nu er ook op tankers wordt geschoten. Ironisch genoeg ziet Shell zijn winst bijna ver dubbelen.! 23. Koningin Beatrix opent het nieu we universiteitscomplex in de J^idse binnenstad. Jongeren gooien eieren naar de ook aanwezige WD-fractie- leider Nijpels. De projectielen missen doel. 28. De Gasunie meldt dat de voorraad aardgas van dien aard is, dat er nog een'kwart eeuw op hetzelfde niveau kan worden geëxporteerd. De partij van president Moebarak wint de 'eer ste vrije' verkiezingen in Egypte. 30. Een 38-jarige Leidenaar overlijdt in een politiecel, nadat een agent hem bij zijn arrestatie een bloedneus had geslagen. Een onderzoek zou later geen aanleiding tot rechtsvervolging geven. 1. De KW-4 van schipper Maarten Plug brengt de eerste Hollandse nieu we aan land. Het kabinet besluit kruisraketten te plaatsen, afhanke lijk van het aantal Russische SS-20's in november 1985. 7. Het Indiase leger bestormt de Gou den Tempel van de sikhs in Amritsar; er vallen honderden doden. Het Leids Werklozen Komitee biedt de sociale dienst een voordeur aan uit protest tegen de voordeurdelersregeling. Overigens fleurt Leiden op, vanwege het eerste Festival of Fools in de stad. 12. Lendl wint na een dramatische achterstand op McEnroe toch nog Ro land Garros. De Chinees Jianhua springt een wereldrecord (hoog): 2.39 meter.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 26