'Zeven maanden was het hier een gekkenhuis' De A4 blijft levensgevaarlijk PAGINA 4 OUDEJAARSBIJLAGE ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 Niet iedereen vindt het leuk om door Monty op een plakplaatje te worden zet, zo bleek halverwege dit jaar. De beroemde popzanger Michael Jackson liet het Leiderdorpse bedrijf in juni via de rechter weten er helemaal niet van gediend te zijn dat zijn hoofd miljoenen malen zou worden afgedrukt in Leiderdorp. Mentink kon kiezen: of Michael Jackson-plaatjes uitbrengen en dan een boete van 10 miljoen gulden betalen, of er maar van afzien. Immers, de rechten voor het beroemde hoofd waren al lang en breed verkocht aan een Engelse kauwgumfabrikant. door Paul van der Kooij De zaak is inmiddels weer ge sust; Monty ontliep de dwangsom. En directeur Mentink blijft volhouden dat hij helemaal niet van plan was om Michael op miljoe nen plaatjes uit te brengen. Hij is gewoon de dupe gewor den van een smerig spelletje met stromannen, lieden die net deden of zij belangstel ling hadden voor dergelijke plaatjes. Tot verbazing van Mentink, want die zag van meet af aan veel meer in zijn A-team. Dat is actie, dat is af wisseling. Steeds datzelfde hoofd van Michael gaat toch ook maar vervelen? Met snelle stappen beweegt de directeur zich door zijn Leider- dorpse kantoor. Links en rechts pakt hij handelswaar. Plak plaatjes, plaatjesalbums, mu ziekbladen en postermagazines: alles krijgt een plaatsje. Even betrekt zijn gezicht als hij een poster bekijkt van The A-team, hét grote succes van het afgelo pen jaar. Te veel vlees "Ik kan er gewoon niet naar kijken. Te veel vlees", zegt hjj, wijzend op een schaars geklede Mr. T. Hij pakt een ander exem plaar. De robuuste, ebbenhouten tv-held kijkt hierop wat vriende lijker. En met een tevreden glim lach hangt de directeur hem op. Toch ontbreekt er nog iets. De Leiderdorper móet een baseball- petje op. Dé grote rage voor 1985. Als het plastic rond zijn hoofd zit, is het zover: er kan een foto worden gemaakt van C. Mentink, directeur van Monty Suiker- kerkfabriek te Leiderdorp. Zijn zaak heeft drie personeelsleden en vertegenwoordigers in vele landen van Europa. En voor de lens lacht de 'plakplaatjesgigant' breeduit, want 1984 was een "ex ceptioneel jaar". Mentink: "The A-team was werkelijk een rage. Zoiets heb je maar eens in de zeven jaar. Waar om het zo aansloeg? Ach, het is een tv-serie met enig geweld, maar er vallen geen doden. Er zit een dosis humor in en vier vijf acteurs doen mee. Dat is een voorwaarde hoor, een paar ac teurs. Dan kunnen de mensen zich ermee- identificeren. We heb ben miljoénen plakplaatjes ge maakt, voor half Europa", aldus Mentink. "400 verschillende fo to's hadden we, een handvol al bums waarin de plaatjes kunnen worden geplakt, en vijf poster- magazine's. Zeven maanden lang was het hier een gekkenhuis". Op dit moment ligt het wat stil. In juli verdween The A-team van het scherm en volgens Mentink is het dan ontzettend moeilijk om terug te komen: "De serie moet beter zijn dan ie in de ge dachten van de mensen was". In januari, als Sint en Kerst achter de rug zijn, zal moeten blijken hoe sterk het team is. "Ach, je weet nooit hoe het loopt", zegt de baas. "Mijn werk is net een lote rij, zeg ik wel eens. Het enige dat ik kan doen is goed bijblijven. Wat is er gaande, wat loopt er? Wat wordt er gemaakt in Taiwan, Hong Kong en de VS? Dóér gaat het om". Travolta En er zit lijn in, zo heeft hij ont dekt. Neem nou John Travolta, zes jaar geleden. Mentink: "Hij zag er uit als een jonge god, dan ste goed en maakte iedereen in de VS gek. Hij trad op in tv- shows en maakte films met leu ke, goed in het gehoor liggende liedjes van de Bee Gees". "In Nederland deed het niks. Want ja, -wij kijken de kat altijd uit de boom. Maar toch: het werd schuchter gedraaid op de radio en op de tv zag je wat shots uit films. In mijn muziekblad Mu ziek Parade begon ik het dan ook een beetje te voeden. Niet teveel natuurlijk, omdat hij nog niet echt in de belangstelling was. Maar toch". "En op een gegeven moment denk je: dóen. Iets voordat Tra volta in de bioscopen kwam, gin gen wij met stickers, plaatjes en postermagazines naar de gros siers". Aanvankelijk reageerde men afhoudend, maar de Leiderdor per kreeg gelijk: Travolta bleek een immense kraker. Nu, met popfenomeen en filmster Prince, is de situatie precies omgekeerd. Iedereen vraagt wanneer er plak plaatjes verschijnen met de man die wekenlang de hitlijsten aan voerde en in de Verenigde Staten de bioscopen doet volstromen. Maar Mentink durft niet. Hij kan zich eenvoudig niet voorstellen dat plaatjeskopers, kinderen on der de veertien, deze man be wonderen. En wanneer ze tóch voor hem in zwijm vallen, zullen de ouders dat zeker proberen te ontmoedigen, is zijn indruk. "Misschien vergis ik me, hoor. Maar ik vind dat die Prince erg wrede dingen doet. Het heeft me erg geschokt. Bij zijn capriolen voel ik me niet happy", zegt Mentink. En vol zwier springt hij op om met een van afkeer ver vuld gezicht te laten zien hoe Prince een meisje tegen de grond gooit en zijn zware laarzen op haar keel zet. "En dat is nou op zondagavond om zeven uur op tv, als het hele gezin kijkt", brengt hij uit. "On- be-grij-pelijk". Dat ook de jon gens van The A-team geen lie verdjes zijn, zal hij geen moment ontkennen. "Maar kennelijk roe pen zij iets op. Iets sympatieks. Als de kinderen bijvoorbeeld zien dat de jongens bang zijn om een vliegtuig in te stappen. Ja, dan doet dat ze wat". Óók meisjes vallen voor het team. Maar bij The Knight Rider ligt dat anders. "Dat is alleen voor jongens", vertelt zijn ge voel. "Die snelle auto's en dat computergefriemel doet meisjes niets". Geen rage ontketenen Als tegenhanger heeft hij daar om de Pink Panther op de markt gegooid. Een 'serie' die volgens Mentink geen geweldige kraker zal worden, maar die lange tijd zal "doorlopen". Ook de voetbal plaatjes behoorden tot deze cate gorie. Ontelbare foto's werden gemaakt en Dik Bruynesteyn fa briceerde reeksen karikaturen voor Monty. Het bedrijf heeft zich echter teruggetrokken uit de voetbalwereld. In 1973 'deed' de firma voor het laatst de eredi visie. "De belangstelling is te klein, vooral door de gebrekkige Directeur C. Mentink van het Leiderdorpse Monty: "The A-team was werkelijk een rage". (foto Holvast) resultaten van het Nederlands elftal", aldus Mentink. En hij zal nooit meer proberen een rage te ontketenen: "Er zijn jaren geweest dat er helemaal niks ontstond in de belevingswe reld van kinderen waarop je kon inhaken. Nou, dan dacht je: laat ik iets ontketenen. Autoplaatjes met een gouden finish bijvoor beeld. Mooi dat het niets oplever de". Het bijna veertig jaar oude be drijf werd er niet door geveld. Als van de tien pogingen er twee raak blijken is de directeur al te vreden. Die andere acht slaat hij dan wel op in het magazijn ach ter zijn fabriek, waar onbekend gebleven figuren een plaatsje hebben naast sterren die het op kleine plaatjes niet blekea te doen. Annie bijvoorbeeld. Mentink: "Vorig jaar, begin de cember bracht men de film uit hè. Iedereen zat te snotteren in de bioscoop, ook ik kreeg tranen in mijn ogen door dat kleine meisje. Ik regelde het verkoop recht, liet de plaatjes ontweipen en binnen 16 dagen lag het bij de grossiers. Het heeft bijna niks ge daan. Die winkeliers wilden het gewoon niet in de winkels leg gen. Ze zetten hun zinnen op du re sinterklaas- en kerstcadeaus. Want je weet, wij zijn natuurlijk Zakformaat Het is een bewuste keuze "in deze tijd van economische terug gang". Ook over het formaat is goed nagedacht: de plaatjes pas sen in de "steeds kleiner worden de broekzak". Mentink heeft dat wel eens over het hoofd gezien. Toen John Travolta In was, maakte hij briefkaarten met de 'jonge god'. Die dingen konden niet in de broekzak en opsturen deed de jeugd niet. Het gevolg: een sof. Heus niet omdat het niet toon de. Mentink denkt trouwens wel dat "de afwerking" niet meetelt. Ook slecht uitgevoerde projecten sloegen namelijk ont zettend aan. Hij probeert deson danks zo mooi mogelijk te werken. Vaak is dit simpel om dat men "prachtig art-work en dia's krijgt aangeleverd". De ont werper hoeft dan niets anders te doen dan de werkjes te verklei nen, dan wel te vergroten en er (kleurig) kader omheen te zetten. Op dit moment wacht hij op het art-work van de Fabeltjes krant, die vanaf oktober terug komt met een hele nieuwe serie. Hij verkneukelt zich er nu al op. "In '71 en '72 heeft het fantas tisch verkocht, en nu komt het iedere avond op de buis. Het moet wel heel slecht zijn, wil het dan niet lopen". De paus wordt waarschijnlijk ook opgenomen in het oeuvre van Monty. Niet dat de kerklei der op een plakplaatje komt. Maar een pausposter met mooi papier en mooie kleuren lijkt Mentink wel wat. Het moeten wel fatsoenlijke dingen zijn. "Als je niet achter zo'n man staat moet je niet op hem katten", is zijn opvatting. ."Trouwens, er is al narigheid genoeg tegenwoor dig: je leest en hoort gewoon niet anders. Jeugdporno, jeugdpros- titutie, heroïne: ik vind het alle maal zo onsmakelijk. Laat de weekendbijlagen daar maar over schrijven. Mijn plaatjes, posters en albums maak ik er niet aan vuil. Niet omdat we zo'n net be drijf zijn, maar gewoon omdat we de aangename.dingen in het leven willen laten zien. We zijn een tegenwicht". De remsporen zijn na acht maanden nog hardnekkig zichtbaar. Zwijgende getuigen van een gruwelijk ongeluk op dat stukje rijksweg A4 bij Leiderdorp. Op die mistige ochtend van de 1 le april zouden er zeven levens verloren gaan. Nog eens 25 automobilisten raakten gewond tijdens dat chaotische gebeuren. Hoe kon het minder: er waren maar liefst 120 auto's bij betrokken. De wrakstukken waren dezelfde dag nog opgeruimd. Maar pas nu wordt bij stukjes en brokjes duidelijk dat de gevaren, die juist aan zo'n overvolle rijksweg kleven, moeten worden ingedamd. Gevaren waaraan in principe dagelijks de inzittenden van zo'n 48.000 voertuigen blootstaan. Want zoveel auto's gebruiken dat stukje snelweg tussen Zoeterwoude en Hoogmade. Een drukte van belang daar, vooral tijdens spitsuren. Waarbij een kind kan zien dat de op- en afritten er angstwekkend kort zijn en de vluchtstroken op sommige gedeelten ontbreken. Meestal gaat het goed. Soms ook niet: het mistongeluk was dit jaar allesbehalve enig in z'n soort. Dat gewraakte stukje rijksweg heeft dit jaar meer klappen geïncasseerd. Een paar voorbeelden: in februari ontstond er een ravage doordat een vrachtwagen met aanhanger tegen de vangrail botste en op z'n zijkant terechtkwam. Een frontale botsing met een achteropkomende auto volgde. Het optelsommetje: twee gewonden, urenlange verkeersstremmingen. Wéér In oktober, wederom in dikke mist, botsten drie auto's ter hoogte van Albert's Corner op elkaar. En vorige maand nog was het tussen Leiderdorp en Roelofarendsveen wéér raak. Vijf auto's op elkaar, meldde de krant op 21 november. Een dag later stond de A4 andermaal in de krant, want toen raakten tien auto's betrokken bij een reeks botsingen ter hoogte van de Europaweg/Hoge Rijndijk. En zo zouden we nog wel even kunnen doorgaan. Maar de meeste consternatie verwekte uiteraard dat mistongeluk in april. Het bracht een ware kettingreactie teweeg. Zo vroeg het Tweede Kamerlid Dees (VVD) staatssecretaris Van der Reijden om een onderzoek naar de hulpverlening bij die ramp. Hij wilde weten waarom het Mobiel Medisch Team van het AZL niet was ingeschakeld. De verantwoordelijke man. Leiderdorps burgemeester Van der Have, had al geroepen waarom niet: omdat hij niet wist dat zo'n team in een dergelijke situatie op te trommelen was. Niets meer aan te doen. In elk geval was het gevolg van de kamervragen dat het ministerie nu overweegt of het team voortaan automatisch kan uitrukken. Dat was één. Maar Van der Have zat zelf intussen ook niet stil af te wachten. Samen met zijn collega-burgemeesters uit Alkemade en Woubrugge stuurde hij een maand na het ongeluk een brief aan minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat met de roep om speciale maatregelen, waardoor bij calamiteiten sneller hulp kan worden verleend. In die brief werd zwart-op-wit gesteld dat er regelmatig ernstige ongelukken op het bewuste deel van de rijksweg gebeuren. En dat juist dat gedeelte vaak in nevelen hangt. En dat op moeilijke punten (de viaducten) vluchtstroken totaal ontbreken. Kortom: of mevrouw door Miep Hoenson De A4 bij Leiderdorp op 11 april van dit jaar: 7 doden en 25 gewonden. Smit-Kroes niet iets kon doen. Rijstrook-signalering laten aanbrengen, bijvoorbeeld. Dan kan in geval van een ongeluk het achteropkomend verkeer tijdig worden gewaarschuwd. Immers, op die 1 le april ontaardde één botsing in een reeks puinhopen, doordat in de dikke mist menige automobilist niet kon zien wat er vóór hem gebeurde. De drie burgemeesters vroegen de minister ook om een regel in te voeren waarbij het bij een ongeval verplicht is de linker rijstrook vrij te houden. Voor die vraag was ook genoeg aanleiding: de hulpverlening bij het ongeluk kwam moeizaam op gang, mede doordat er op twee kilometer weg vijf verschillende concentraties van ongelukken waren. En dat terwijl de weg door wrakstukken en inderhaast verlaten auto's geblokkeerd was. En ten slotte stond ook een gedeeltelijk demontabele vangrail op het wensenlijstje. Op sommige plaatsen zou de vangrail van de middenberm geopend moeten kunnen worden, opdat hulpverleners en materieel sneller van de ene naar de andere rijbaan kunnen komen. (Schoolvoorbeeld was weer dat aprilongeluk: toen stond menig hulpverlener aan de ene kant van de rijbaan met materiaal dat aan de overkant nodig was). Je zou dat epistel van die burgemeesters best een brandbrief kunnen noemen. Toch zou het stuk papier maanden onaangeroerd op het bureau van de bewindsvrouw blijven liggen. De staatssecretaris liet niets horen, maar inmiddels heeft de Raad voor de Verkeersveiligheid (een gewichtige club met Pieter van Vollenhove als voorzitter) zich erover ontfermd. Die club heeft er nu zelfs een heus onderzoek aan verbonden. Half januari hoopt de club met adviezen te komen. Er zit dus schot in de rijksweg-zaak. Beter Een man uit de praktijk alvast gevraagd in hoeverre de wensen van de burgemeesters uitvoerbaar zijn. Ingenieur H. Molenaar van Rijkswaterstaat hoofd dienstkring Leiden, zucht als het hem wordt gevraagd. Hij kan niet vooruitlopen op hetgeen de hogere bazen half januari zullen melden. Wel wil hij wat "hardop denken" en "voor zich uit filosoferen". Kort en goed: Rijksweg A4, voor wat het gedeelte tussen Zoeterwoude en Hoogmade betreft, blijkt bij Rijkswaterstaat alle aandacht te hebben. Omdat die weg zo gevaarlijk is vanwege frequent opkomende mistbanken, zoals een politiefunctionaris vlak na de ramp verzuchtte? Molenaar: "Dat kan ik niet zeggen. Het is gewoon niet onderzocht". En wat die korte invoegstroken betreft: Molenaar geeft toe dat de op- en afritten bij Hoogmade en Zoeterwoude "beter kunnen". En rijstrooksignalering kan de veiligheid van zo'n weg inderdaad verhogen, maar daarbij dient te worden aangetekend dat een dergelijke voorziening enorm kostbaar is, dat Molenaar tegen 'ad hoe' toepassingen ervan blijft en dat het de grote vraag is of je dergelijke signaleringen ook in een dikke mist opmerkt. Kritische kanttekeningen ook bij het eventueel dempntabel maken van delen vangrail. De man uit de praktijk zegt dat demontabel gelijk staat aan zwak. "De functie van zo'n vangrail is om de mensen op hun weghelft te houden. Je vermindert die functie dus. En de vangrail zal maar zeer incidenteel open moeten. In de tussentijd is 'ie waarschijnlijk vastgeroest. Dan moetje vliegensvlug demonteren en zul je nog een brander nodig hebben om de vangrail open te krijgen.." Verkeerstoename Molenaar filosofeert nog wat door over de kanttekeningen die bij 'het' stuk weg kunnen worden gezet: "Kijk. Oude mensen lopen soms op andere schoenen dan jonge. De tekeningen voor deze snelweg zijn al tijdens de oorlogsjaren gemaakt. Toen had men andere ideeën over hoe een weg er diende uit te zien. Bovendien had men geen idee natuurlijk hoe enorm het verkeer zou toenemen". "We kunnen nu zeggen dat die weg te smal is en het viaduct hoognodig een vluchtstrook moet hebben, maar dat vond men bij de aanleg klaarblijkelijk te duur. Maar echt, we zijn er nu over aan het denken. Die rijksweg komt snel aan de beurt, dat kan ik u verzekeren. Wanneer? Ik hoop morgen, dat zou ik best willen. Maar zo snel gaan de dingen nu eenmaal niet". Andere zaken gaan wel snel. Zo'n mistongeluk bijvoorbeeld ontstond voordat iemand er erg in had. Natuurlijk, meestal gaat het goed op rijksweg A4. Maar dringen blijft het er. Ook zonder kettingbotsing.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 22