LEIDSCH DAGBLAD Staalconfiict VS-EG opgelost Eis: 280 miljard gulden vandaag AD VI heeft toekomst' Metgruma- vers 't jaar uit gfFIUIffM Grote zege Gandhi Voor een tientje véél wijzer Akkoord over marktaandeel Rotterdamse zakenman in Bolivia ontvoerd data voor uw LEIDSCH DA ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37589 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hcoldredadeur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs zie colofon Slachtoffers giframp Bhopal claimen schade NEW YORK (AP) - Ten behoeve van de slachtoffers van de giframp in het Indiase Bhopal is vrijdag bij een rechtbank in New York een schadeclaim van 80 miljard dollar (fl 280 miljard) ingediend tegen het verantwoordelijke Amerikaanse bedrijf Union Carbide. De claim is ingediend uit naam van 22 slachtoffers en bestaat uit een geëiste schadeloosstelling we gens persoonlijk letsel van 30 mil jard dollar en een vordering van 50 miljard dollar wegens materiële schade. Bij de ramp in Bhopal overleden meer dan 2000 mensen, die in contact kwamen met het ui terst giftige methyl-isocyanaat dat uit de fabriek lekte. Vele duizen den anderen die aan het gas heb ben blootgestaan, hebben nog steeds last van ogen, longen en keel. "Niemand in de wereld heeft ooit zo'n zaak in handen gehad," ver klaarde de Amerikaanse jurist Da vid Lewis Feld, die de claim voor zijn Indiase cliënten indiende. Naar zijn zeggen was het advoca tenkantoor waar hij voor werkt be naderd door een in de V.S. wonen de Indiër die persoonlijk letsel heeft opgelopen bij de giframp. Feld zei dat al zijn cliënten een standaardverklaring hebben on dertekend waardoor een derde deel van het toegekende schadebe drag als honorarium aan de juridi sche adviseurs toekomt. Peckinpah: veel geweld. Sam Peckinpah (59) overleden LOS ANGELES (AFP) - De Ameri kaanse filmregisseur Sam Peckin pah, die naam maakte met films als „The Wild Bunch" en „Straw- dogs", is gisteren op 59-jarige leef tijd in een ziekenhuis in Inglewood (Californië) overleden. De regis seur werd onlangs ziek in Mexico en werd na enkele hartaanvallen opgenomen in het ziekenhuis. In de films van Peckinpah, waar onder veel 'westerns', stond het ge weld bijna altijd centraal. In 1961 regisseerde hij zijn eerste speelfilm: „The deadly com- (fotoAP) panions". BRUSSEL (AP/ANP) - De staaloorlog tussen de EG en de VS is afgewend. De Europese Gemeenschap is met de Verenigde Staten overeengekomen de export van stalen buizen en pijpen naar de VS te beperken tot een marktaandeel van 7,6 procent. Dit heeft een woordvoerder van de Europese Commissie gisteren bekendgemaakt. 18 PAGINA'S EN EEN OUDEJAARSBIJLAGE heeft zijn museum Het voorstel moet nog ter goedkeu ring worden voorgelegd aan de Amerikaanse regering.'Wij hebben officiële bevestiging van de VS over het akkoord nodig," aldus de woordvoerder. Hij achtte het niet waarschijnlijk dat nog verder zal worden overlegd over de kwestie. Eerder op de dag lag Frankrijk nog dwars en kon geen overeen stemming over het voorstel wor den bereikt. Frankrijk vreesde dat te stemmen. In het Indiase dorp zjjn staalproducent Vallourec als uw gebruik van haar stemrecht. gevolg van het akkoord niet langer (foto AP) zou kunnen leveren aan Ameri- NEW DELHI (AFP/DPA/AP) - De Congrespartij die India sinds de onafhankelijkheid in 1947 bijna on afgebroken regeert, is op weg naar de belangrijkste verkiezingszege uit haar geschiedenis. Volgens de eerste uitslagen en computervoor spellingen behaalt de partij van premier Rajiv Gandhi voor het eerst meer dan 50 procent van de stemmen en meer dan twee derde van de 508 te vergeven parlements zetels. De staatstelevisie voorspelde dat de Congres-partij beslag zal leggen op ten minste 360 en mogelijk 400 Bisschop wil niet naar 'pausavond' AMSTERDAM (ANP) - Bis schop Bar van Rotterdam zal niet aanwezig zijn op de paus avond, die het Amsterdamsch Studentenweekblad Propria Cures en Paradiso op 18 januari organiseren onder het motto: „Stop de paus! Basta Papa!" Dit schrijft de perschef van het bisdom aan het 95-jarige week blad, dat deze brief in het Kerstnummer heeft afgedrukt. „Uw verzoek aan Monseig neur Bar om vrijdag 18 januari in Amsterdam aanwezig te zijn heb ik beoordeeld en afgewo gen tegen de andere verzoeken voor dezelfde datum. Ik heb de bisschop van Rotterdam wat uw verzoek betreft negatief moeten adviseren en namens hem deel ik u nu mede, dat het 95-jarig bestaan van Propria Cures objectief bezien helaas een onvoldoende reden is op uw uitnodiging in te gaan," al dus de brief van de perschef van het bisdom Rotterdam. zetels. Dat is ongeveer tien procent meer dan bij de parlementsverkie zingen van 1980, toen de partij 353 zetels veroverde. De partij boekte belangrijke overwinningen in het noorden en het midden van het land, gebieden waar de Congrespartij traditioneel sterk uit de bus komt. Maar ook in de zuidelijke deelstaten Kerala en Tamil Nadu deed ze het goed. Daarentegen werden onverwachte verliezen geleden in Calcutta, West-Bengalen, Bombay, Maha rashtra en de zuidelijke staat Andhra-Pradesh. In zijn eigen district Amethi, in de deelstaat Uttar Pradesh, boekte Gandhi een persoonlijke overwin ning, door zijn schoonzuster Mena- ka Gandhi met een stemmenver- schil van meer dan 20.000 stemmen te verslaan. Sinds de dood van haar echtgenoot Sanjay, Rsgivs oudere broer, heeft zij zich afgekeerd van de familie Gandhi en werkt zij met een eigen politieke partij. De verkiezingen gaan om 508 van de 544 zetels in de Lok Sabha, de tweede kamer van het Indiase parlement. De overige zetels blij ven vacant tot de rust in de roerige deelstaten Punjab en Assam en in de gifstad Bhopal is teruggekeerd en ook daar verkiezingen mogelijk zijn. In totaal hebben ongeveer 200 van de 380 miljoen stemgerechtig den aan de verkiezingen deelgeno men. Vooral op de eerste en twee de verkiezingsdag (maandag en donderdag) kwam het tot een reeks gewelddadigheden waarbij zeker 35 mensen omkwamen. De defini tieve resultaten zullen niet voor zondag bekend zijn. NIEUWJAARS RECEPTIE Burgemeester en wethouders van Katwijk delen u mede. dat de openbare nieuwjaarsreceptie t.g.v. de jaarwisseling gehouden zal worden op in het raadhuis. Zij vinden het prettig u en de uwen daar te be groeten. Een ensemble van de gemeentelijke muziekschool zal u verwelkomen. De burgemees ter zal omstreeks 19.30 uur zijn nieuwjaarstoespraak houden. Burgemeester en wethouders van Katwijk, de secretaris, burgemeester, G. Feenstra. C.A. Bos. Gemeente Katwijk Doodgestoken ROTTERDAM (ANP) - Als gevolg van een steekpartij op de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam is giste ren een 34-jarige man uit Ridder kerk om het leven gekomen. Het slachtoffer overleed in een zieken huis aan een aantal messteken. In verband met de dodelijke steekpartij heeft de politie een 52- jarige Rotterdammer aangehou den. Over de aanleiding tot de steekpartij bestaat nog maar wei nig duidelijkheid. De politie weet alleen dat de twee mannen op straat ruzie kregen waarbij de da der plotseling een mes trok. kaanse pijpleidingenprojecten en eiste op dit punt garanties. Frank rijk kreeg die garanties en liet zijn bezwaren tegen het voorstel varen, aldus diplomatieke kringen in de EG. Krachtens het akkoord zal de EG in 1985 de uitvoer van staal naar de Verenigde Staten tot 7,6 procent verminderen. Europese producen ten zouden dat plafond slechts mo gen overschrijden wanneer er spra ke is van een tekort aan staal pro- dukt op de Amerikaanse markt. De VS blokkeerden vorige maand eenzijdig de import van Eu ropese staalprodukten en had aan gekondigd die blokkade tot het einde van het jaar te zullen voort zetten. De EG-producenten zou den destijds meer dan 14 procent van het Amerikaanse marktaan deel voor staalprodukten in han den hebben. Over het invoerverbod diende de EG een klacht in bij de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT). De commissie- woordvoerder zei dat de EG de handhaving van klacht in het nieu we jaar bestuderen. Hij zei niet of de Gemeenschap bereid is de klacht in te trekken. Volgens het nu bereikte akkoord zal Nederland volgend jaar 0,28 LA PAZ (AP/ANP) - Politiefunc- procent van het Amerikaanse ver- tionarissen en legereenheden in bruik van stalen buizen en pijpen Bolivia hebben in een groot- naar de VS mogen exporteren. scheepse klopjacht op de ontvoer ders van de 45-jarige Nederlandse schoenenfabrikant Antonius van Es de stad Cochabamba omsin geld. Voor het leven van Van Es wordt gevreesd, omdat de ontvoer ders niet zijn ingegaan op het aan bod het gevraagde losgeld van 1 miljoen dollar te betalen. PARDOEZA Vanavond 22.30 uur DIXIE TWO PLUS FOUR Doezastraat 43, Lelden. Proef met 100 km in Beieren MUNCHEN (AP) - Op drie stuk ken Autobahn in de Westduitse deelstaat Beieren zal vanaf volgen de week vrijdag een maximum snelheid gelden van 100 kilometer per uur. Het Beierse ministerie van binnenlandse zaken heeft gemeld dat de maatregel past in het stre ven van de Bondsregering om de snelheid op het Duitse wegennet te beperken. De maatregel is een proef die voorlopig geldt tot het najaar van 1985. De maximumsnelheid geldt op de wegen van München naar Stuttgart, Neurenberg en Gar- misch-Partenkirchen. Van Es werd op 21 december ontvoerd uit zijn woning in Cocha bamba, 225 kilometer ten oosten van de hoofdstad La Paz. Het nieuws werd een week geheim ge houden. De kidnappers ontvoer den tevens een dienstmeisje, Cyn thia Gutierrez. Zij werd enkele uren later dood in de bruine Volvo van Van Es aan de rand van de stad aangetroffen. De vrouw was met twee kogels om het leven gebracht. In de auto werd een dreigbrief gevonden waarin het losgeld werd geëist. De ontvoerders verzeker den in die brief Van Es na vijf da gen te zullen vermoorden als hun eisen niet zouden worden ingewil ligd. Het Bata-concern heeft inge stemd met de betaling van het geld. Via twee advertenties in de plaatselijke pers is dit aan de ont voerders duidelijk gemaakt. De ge geven termijn van vijf dagen middels verstreken, maar de ont voerders lieten niets van zich ho ren, aldus de honorair consul ir Boliviaanse Cochabamba, L.A. den Eijnde. Van Es is algemeen directeur van de schoenenfabriek Manaco, een dochter van het Bata-schoene- nimperium. dat zijn hoofdvesti ging heeft in Toronto. Hij komt uit Rotterdam, is getrouwd en heeft geen kinderen. Zijn vrouw maakt het volgens Van den Eijnde naar omstandigheden goed. Vakbonden, or en directie maken plan AMSTERDAM (GPD) - De steun door ADM moeten opschui- scheepsreparatiewerf ADM in Am sterdam heeft nog toekomst. Het oordeel van het zogenaamde Ad viescollege voor de Herstelfinan- brengen, ciering van de scheepsreparatie- sector is veel te negatief, aldus de Het personeel zal moeten af- loonsverhogingen en mo gelijk nog extra offers moeten Binnen enkele dagen zal het defi eensluidende conclusie van direc nitieve plan worden gepresenteerd tie, ondernemingsraad en vakbond dat een periode van drie jaar moet ne (economische zaken) afgezien de modernisering van de Peruaan van extra steun voor de werf, waar se kruiser Almirante Grau, zal na die drie jaar moeten blijken of de werf alsnog een gezonde financiële toekomst tegemoet kan gaan. Vakbonden, ondernemingsraad en directie van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij vergader den gisteren gezamenlijk om een antwoord te vinden op de negatie ve reactie van minister Van Arden- Het overlevingsplan dat vakbon den, ondernemingsraad en directie gistermiddag uitwerkten, gaat uit van steun van de lagere overheden. Zo zal de gemeente Amsterdam, die eerder financieel te hulp kwam, het bedrijf de aflossing op deze ne op een verzoek om 25 miljoen gulden steun. Die steun was nodig om "de balanspositie v; te versterken". De werf heeft werk genoeg, maar moest daarvoor zo laag inschrijven dat er van winst op het werk geen sprake was. Van daar de noodzaak van overheids steun. Volgens een woordvoerder van de ADM heeft het bedrijf "voortdu rend laten zien dat we hier in Am sterdam iedere klus aankunnen. Dat is ook een beetje het beleid. Zonder bijzondere steun redt geen enkele reparatiewed" het. Er wordt overal tegen kostprijs gecalcu leerd. Als je dan toch zorgt voor een redelijk volle orderportefeuil le, zou je juist wat meer vertrou wen in een werf moeten krijgen". Van Es, die in september in Boli via aankwam, werd drie weken ge leden vijf dagen in zijn kantoor vastgehouden. De Bata-werkne- mers eisten een loonsverhoging van 300 procent om enigszins bij te blijven bij de inflatie in Bolivia van 1.200 procent in 1984. Volgens Van o den Eijnde heeft de ontvoering van de werf Van Es geen politieke achtergrond. Het gaat hier volgens de honorair- consul om „pure afpersing". TUTU De Tanzaniaanse presi dent Julius Nyerere heeft vrijdag een twee uur durend gesprek ge voerd met de Zuidafrikaanse win naar van de nobelprijs voor de vre de, bisschop Desmond Tutu. Nye rere zei dat Tanzania door zal gaan met het verlenen van steun aan de campagne tot omverwerping van het apartheidssysteem in Zuid- Afrika, zo is meegedeeld door het Tanzaniaanse persbureau. Lichte vorst Zonnige perioden en droog. Minimum temperatuur rond 3 graden. Middag- temperatuur om het vriespunt. Zwak ke, later matige oostenwind. De vooruitzichten van maandag tot en met donderdag: eerst lichte vorst en overwegend droog, vanaf dinsdag kans op een bui en iets minder koud. 30 december 1984 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.37 uur. Maan op: 12.47 uur, maan onder: 00.25 31 december 198'4 Zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.38 uur. Maan op: 12.58 uur, maan onder: 01.34 A.s. maandag zijn onze kantoren na 16.00 uur gesloten. Advertenties voor de krant van woensdag 2 januari dirnen maandag 31 december voor 12.00 uur in ons bezit te zijn. Direktie Leidsch/Alphens Dagblad data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 Lelden De Mey van Streelkertilr. 53 Royaal herenhuis 237.500,- k.k. Oegstgeest Regentesselaan 18 hoekherenhuls 1 125.000,- k.k. Oegstgeest Prins Bernhardlaan 41 halhrrljst. villa 329.000,- k.k. Leiderdorp Anna van Burenstraat 6 tussenwoning 159.000,- k.k. Leiderdorp Boekwellkamp 37 eengezinswoning 185.000,- k.k. Noordwlik Te huur/Ie koop Beyaert 71 topllat 1.050,-p.m. escl. senrlcekst. 1 179.000,- k.k. malse biefstuk 100 gram 25® qoudreinetten 2 kilo l?8 varkensschnitzel 100 gram 00 iW 2 kroppen sla 149 fondue/gourmetschotel voor 4 personen 1 1*98 bami-pakket co. 800 gram A 9 179 friki kippebout kilo spruiten 500 gram 69 geldig t/m maandag 31 december navelir 2 kilo 3!» Ja, ik wil deze kompiete krant over wereld, stad en land oraaa 4 weken voor 10,- op proef in de bus ontvangen Daarna beslis ik over een definitief abonnement. Noteer mi| voor een kwartaalabonnement 63.10); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis Naam Adres Tel. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941 En met gruma komt u ook in 1985 het verst! j

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 1