mcmmmwiiamm 'Deze show moet hoogtepunt in mijn carrière worden' TV-rubriek Ministeriële censuur op tv B&am. Onder het melkwoud moeilijk grijpbaar Willem Ruis begint aan nieuw tv-avontuur ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 PAGINA 15 door Nico Scheepmaker H. Berkhof werd op 11 juni 1914 geboren in Appel- tern, Gelderland. Hij studeerde, hoofdzakelijk in Leiden, theologie, was hervormd predikant in Le- mele en Zeist en rector van het hervormd theolo gisch seminarium in Driebergen. In 1960 werd hij hoogleraar dogmatiek en bijbelse theologie in Lei den. Van 1954 tot 1975 was hij lid van het Centrale Comité van de Wereldraad van Kerken en van 1974 tot 1983 voorzitter van de Raad van Kerken in Ne derland. Als 'rustend' hoogleraar vult hij zijn tijd met schrijven, preken en lezingen houden. Hij woont in de Leidse Merenwijk. Hebt u dat nou ook? Dat u de laatste tijd, dank zij minister Brinkman, veel aan dachtiger, veel geïnteresseerder ook naar de televisie kijkt dan vroeger? Ik wel. Zoals een botanicus de berm afspeurt naar nieuwe ge wassen, zo speur ik de televisie programma's af naar dansende gele vierkantjes of bliepjes. Sinds de Spoetnik is er niet meer zo veel gebliept op de tele- Vroeger kregen misdadigers die niet herkend wilden worden, of homoseksuelen, of politieke dissidenten, een zwarte balk over hun ogen of een deken over hun hoofd, maar tegenwoordig is die balk of dat verhullende vier kantje afgezakt naar hun borst of borstzakje, waarop een merk naam of merkteken is aange bracht. Ik heb de tijd nog meege maakt dat schaamdelen werden afgedekt, of het zogenoemde „seksespleetje" tussen de bor sten werd verdoezeld, maar om dat soort dingen malen we allang niet meer, alleen de merken zijn nog van belang. We hebben im mers gekozen voor niet-commer- ciële televisie, over niet-seksuele televisie is nooit gesproken! Een nadeel van dat „nieuwe speuren" is wel, dat je geen oog meer hebt voor de programma's. Een goede voetbalscheidsrech ter let ook alleen maar op de overtredingen, en kan je na af loop met geen mogelijkheid zeg gen of hij nu een goede, matige of slechte wedstrijd heeft geleid. Datzelfde probleem voel ik nu. Ik zie elke ongerechtigheid, het kan niet zo klein zijn of zo snel voorbijgaan of ik zie het! Vroeger duurde het minuten voordat ik in de gaten had dat er KAASU NIE op de ijsmuts van Hilbert van der Duim stond, hoewel hij toch met zijn hoofd in close-up in beeld stond, maar nu hoeft er maar een boek in het NOS-Jour- naal getoond te worden en ik zie onderaan op de titelpagina de uitgeverij staan en strek mijn hand al uit naar de telefoon. Gauw even bellen naar de kijk en speurdienst van de minister, stel je voor dat ze er overheen ge keken hebben! „Hallo, met de kijk- en speur dienst? Hebt u zojuist het jour naal gezien? Nee, mijn naam doet er niet toe, schrijft u maar „een plichtsgetrouw burger". Ik ben tenslotte geen denunciant, geen aangever, geen verrader, ik doe alleen maar mijn burger plicht! O, u hebt het gezien. Erg hè? En dan nog wel in verschil lendejournaals, ik schat dat toch al gauw op een guldentje of 80.000, dacht u ook niet? als ik weer wat heb bel ik wel weer, nee, niets te danken, heel graag gedaan!" Hebt u „De Boezemvriend" ge zien? Ik dus niet, ik wist na af loop niet of ik nu naar „De Revi sor" van Gogolj of naar „The In spector-General" met Danny Kaye gekeken had, maar dat ene bliepje, toen er een drankmerk werd genoemd, is mij niet ont gaan! Ik kan er een paar gemist hebben, omdat ik af en toe ben weggevlucht naar „Adam in bal lingschap", maar toen ik dat ene bliepje hoorde droomde ik hele maal weg. Stel je voor, bedacht ik, dat de minister tot het inzicht kwam dat zo'n film eigenlijk één grote commerciële onderneming is, niet bedoeld om de filmkunst te verrijken maar om de kassa te laten rinkelen, dan zou hij wel eens kunnen besluiten zo'n film door één grote bliep van ander half uur te laten wegdrukken! Wat zou de TROS dan kwaad zijn! De TROS reageerde nu al met een politieke tegenaanval, door in tekst op het scherm tot twee keer te benadrukken, dat de opgelegde boete die de pro grammering in gevaar bracht af komstig was van de CDA-minis- ter Brinkman. CDA apart in blauw afgedrukt, opdat we het ons bij de komende verkiezingen goed zouden herinneren: geen regeringsbesluit, maar een eigen machtige CDA-beslissing! Grap pig eigenlijk, dat zoiets wel mag. Ik hoop overigens niet dat u nu denkt dat ik steeds de minister bel zodra ik een ongerechtig- heidje op het scherm zie! Beware nee! Ik heb niet gebeld toen ik in een kinderprogramma Nike op de trui van een jongetje zag staan, integendeel, ik ben naar de winkel gehold en heb net zo'n Nike-trui voor mijn dochtertje gekocht! En ik verraad ook niet in welk programma van welke omroep ik op de trui van een mo torcrosser in een kerk een spon- sornaam zag staan, want dat vond ik een veel te leuk progam ma! Stel je voor dat zulke pro gramma's voortdurend werden onderbliept! Want laten we eer lijk zijn: het is natuurlijk alle maal onzin, en ik kan dat bewij zen ook. De kranten staan vol over die boetes, de gelaakte pro gramma's worden met name ge noemd, de omroepen zijn veront waardigd, spreken van censuur of muggenzifterij, maar niet een tje durft dat aan te tonen door het gewraakte fragment in een actualiteitenrubriek ter illustra tie nog eens ter kennis van het nieuwsgierige publiek te bren gen. Wat een waanzin! We mogen dus niet zien waarover we redet wisten! Is dat censuur of niet?! Uit de tijd dat de Nieuwe Rotter damse Courant nog prijs stelde op een christelijk vernisje (en niet zoals nu op het omgekeerde) stamt een verhaal dat ik van een journalist hoorde, en dat me ty perend lijkt, ook als het niet waar zou zijn: er moest weer vlak voor de Kerst een halfstichtelijk arti keltje over dit feest worden ge schreven. Maar niemand bleek daar zin in te hebben. Toen werd het hoofdartikel van het vorige jaar nog eens afgedrukt, met de inleidende mededeling, dat de redactie dit had gedaan omdat velen daarom hadden gevraagd! Daaraan moest ik denken toen ik zag dat de TROS vrijdag de kerstweek inzette met 'Het is kerstfeest bij Walt Disney', aan gekondigd als... een herhaling van een uitzending van 1983! Dat maakte me nieuwsgierig. Ik ging daarom de tv-uitzendingen van die week na met in mijn achter hoofd de vraag: hoe gaat de tv in een half-christelijk land om met de kersttijd, waarvan de oor spronkelijke bedoeling velen volstrekt koud laat en die toch niemand wil missen? Ik genoot weer van de in dub bele zin fantastische Walt Dis- ney-kunst. Maar het Kerstfeest was alleen herkenbaar aan enige Amerikaanse rekwisieten: Santa Claus (de kerstman, een gedege nereerde Sinterklaas), sneeuw, cadeautjes en onverstaanbare, smeltende liederen. Het meest boeide mij de KRO- uitzending 'Uit de grond van mijn hart' op maandagavond. Eerder had ik die serie wel eens met twijfel gadegeslagen. Maar dit gesprek door gewone mensen over de betekenis van het Kerst feest vond ik heel goed, vooral door de manier waarop van alle kanten spontaan stukjes voor een echt feestelijke mozaïek wer den aangeschoven - nuchter en warm tegelijk. Wij Leidenaars keken vooral uit naar de kerstnachtuitzending H. Berkhof (Archieffoto) vanuit onze Hooglandse kerk. Een heerlijk gezicht, die prachtig gerestaureerde en stampvolle kerk. De viering was stijlvol en indrukwekkend. Maar waarom moest bij de lezing van het kerst evangelie de zeventiende eeuwse statenvertaling met onleesbare gothische letters worden ver toond? Een kwalijk vervreem dingseffect voor moderne kij kers. Liturgie en preek waren er vooral op uit om op te roepen tot medewerking aan de komst van Gods volmaakte wereld. In de preek ging het over ons geweten. Wij moeten allen Jezussen wor den. Ik vroeg me af wat de kij kende leeftijdgenoten van de le den van de studenten-ekklesia moeten hebben gedacht. Steeds meer van hen voelen zich naar de rand verschoven. Zij hoorden al maar dat ze zich voor anderen moeten inzetten, maar over de hulp die het kerstgebeuren in hun persoonlijke nood beteke nen kan was er niets bij. Een ge miste kans. Een tweede kans werd door de kerkelijke omroepen gemist. De ze avond was voor de KRO. De Leidse Ekklesia is een vooruitge schoven post van oecumenisch kerk-zijn. We zagen een priester en een predikant broederlijk sa menwerken. Waarom zond de KRO dat niet zelf uit? Waarom moest de protestantse IKON dat doen? Of waarom niet beide sa men? Van wie mocht dat niet? De eerste kerstdag zelf bood twee protestantse kinderpro gramma's, totaal verschillend. De IKON (plus RKK) belichtte de kerstverhalen van Mattheüs als een herhaling van het leven van Mozes; een mijns inziens ge wrongen verklaring, waarvan ik me niet kan voorstellen dat ze een kind iets kan schelen. De EO deed onder de titel 'Wie weet wat Kerstfeest is?' zijn best om de kern van het feest onder woor den te brengen. Dat gebeurde door een Canadese tante die op haar bezoek Nederlandse, ruzie makende kinderen bekeerde. Evenals de TROS leunt de EO zwaar tegen de Noord-Ameri kaanse 'cultuur' aan. Ik vrees dat dit buiten de eigen groep weini gen aantrekt. Ik had niet kunnen raden dat uitgerekend de TROS op de Tweede Kerstdag voor een laat ste grote kerstuitzending zou zorgen. 'Een Kerstfeest om nooit te vergeten' met Dolly Parton en Kenny Rodgers. Ik heb er verbij sterd naar zitten kijken. Voor de ze sentimentele brij van seks, kerst en kitsch had ik het Neder landse publiek te goed geacht. Blijkbaar ten onrechte. En dat was dan het Kerstfeest van 1984 op de tv: een babyloni- sche spraakverwarring van talen, stijlen en overtuigingen die niet of nauwelijks verstaanbaar en verteerbaar zijn voor de anderen. Zelfs een poging daartoe lijkt me zelden te worden gedaan. 'Ne derland heeft een pluralistische cultuur', zeggen we dan deftig. H. BERKHOF Onder het melkwoud van Dylan Thomas door toneelvereniging DRAM. Regie: Geraedts. Met: Yvonne van den Hurk, Debbie Kor- per, Sjoerd Pleysier en Huub Stapel. Gezien op 28 december in de Leidse Schouwburg. LEIDEN Under Mille Wood was aanvankelijk een hoorspel, maar geniet ook als toneelstuk wereldfaam. "Een gematigd sur realistisch werk over 'realisti sche' vraagstukken met een deels poëtische zeggingskracht; of de toneelbewerking recht doet aan het poëtisch gehalte ervan, mag op zijn minst betwijfeld worden". Typisch naslagwerken-taal: wollig, verheven en eigenlijk nietszeggend. Toch is in dit geval deze 'informatie niet onbelang rijk. Gemakkelijk is het stuk al- lerminst, en er is blijkbaar spra ke van een duidelijk spannings veld tussen (poëtische) inhoud en (toneel-) vorm. Onder regie van £anci Geraedts hebben vier leden van de jonge toneelgroep DRAM een poging gewaagd om toneelbeelden te bedenken bij dit stuk over het leven van één dag in de fictieve stad Llaregyb. Wie het werk van Qanci Ge raedts kent (samen met Josée Ruiter bedacht en speelde zij een 'Medea-interpretatie en vorig sei zoen regisseerde zij o.m. een op zienbarende 'Hamlet'), weet, dat men van haar een eigenzinnig werkstuk kan verwachten. Vaart, brutale uitbundigheid met als contrast zwaargeladen stiltes, naaktheid, erotiek en veel sym boliek: het zijn maar een paar trefwoorden om de sfeer van haar regies aan te geven. Onder het melkwoud is ook zonder meer een duidelijk Ge- raedtsprodukt. Ook ditmaal zijn er enkele fraaie vondsten te be wonderen, zoals een klok met te ruglopende tijd en een indruk wekkend toneelbeeld met acht lijkenkoelcellen, waaruit de per sonages van het verhaal tot leven worden gewekt. Toch is er een verschil. 'Medea' en 'Hamlet' wa ren overbekende verhalen, die door de tegendraadse vormge ving opnieuw ontdekt moesten worden. Dit stuk van Thomas daarentegen is op zich al moei lijk grijpbaar, waarbij ook de enscenering geen handreiking tot meer inzicht biedt. Daardoor stoort de beeldenrijkdom af en toe; een soberder aanpak zou ge schikter geweest zijn. Uiteinde lijk blijft de taal (het is 'a play for voices') het belangrijkste uit gangspunt van dit oorspronkelij ke hoorspel. WIJNAND ZEILSTRA. In het Limburgse Geleen, op dezelfde plek waar zich jaarlijks het Pinkpopfestival ontrolt, wordt vanavond een begin ge maakt met een nieuw televisieavontuur. In een Italiaanse cir custent brengt Willem Ruis voor de VARA De Sterrenshow aan het rollen. Een elf weken durend spektakel dat geld moet ople veren voor Humanitas, maar vooral ook een serie aantrekkelij ke televisieprogramma's. „Wat hier gaat gebeuren is nog niet eerder vertoond op de Nederlandse televisie", zegt Willem Ruis twee dagen voor de première. Hij wijst niet zonder trots in de richting van het gigantische decor in de tent waarin de meest geavanceerde elektronica is ondergebracht. Onder meer wordt gebruik ge maakt van een in Amerika gehuurde computergestuurde licht show. Na de eerste show van vanavond wordt de tent plus toe behoren razendsnel afgebroken om naar de volgende plaats van handeling te worden gereden. Dat gebeurt in een uit zes tien trucks bestaande karavaan. De tweede show komt uit Waalwijk, daarna volgen programma's in Goes, Zwijndrecht, Alkmaar, Drachten, Veendam, Meppel, Winterswijk, Deventer en ten slotte op 9 maart de laatste show in Rhenen. Tijdens de repetitie van donderdag geeft Ruis toe voor het eerst echt behoorlijk nerveus te zijn. „Er moet nog zoveel ge beuren. Het is nu echt een compleet gekkenhuis". Zoals men gewend is van Ruis neemt hij ook ditmaal slechts met het aller beste genoegen. De gehele donderdagavond wordt bijvoor beeld uitgetrokken voor het repeteren van het onderdeel 'Wil- lems wens' waarin hij speelgoedtreintjes laat rijden. Aan dit in elke show terugkerend onderdeel wordt steeds een optreden van artiesten gekoppeld. Vanavond zijn dat Lori Spee, Lee To wers, Margriet Eshuys, Oscar Harris en Albert West. Ruis: „Het aantal treintjes zal in de loop van de serie worden opgevoerd. Overigens hebben de reclameregels van minister Brinkman tot gevolg gehad dat we van enkele wagonnetjes de opschriftjes 'PTT-post' zullen moeten afplakken. Te gek voor woorden natuurlijk". GELEEN/HILVERSUM (GPD) - Midden in de winter op pad met een circustent, op elf verschillende plaatsen neerstrijken en wekelijks een rechtstreeks uit te zenden tele visieshow verzorgen. Dat lijkt sme ken om problemen. Willem Ruis: „Toen de klus werd aangeboden in januari, heb ik nooit overzien waar dat toe zou leiden. Eerst uitstel tot 6 juli daarna werd het 15 augustus. Als ik dat allemaal geweten had, had ik toen nee gezegd. Eigenlijk is deze klus niet te bemannen. We hebben nu in een harde kern van zes a zeven mensen werk op ons nek genomen wat je normaal met een organisatie van 25 mensen zou moeten doen. De eerste show moet nog beginnen, maar we lopen alle maal al op ons tandvlees". door Dick Versteeg „Het merkwaardige is dat je er niks van kunt zeggen hoe dit avon tuur gaat aflopen. Je kan proble men voorzien in de vorm van regen en storm. Nou dat hebben we hier in Geleen dan inmiddels al mogen meemaken. Stortregen en wind kracht acht. Op een paar druppel tjes na leverde dat geen enkel pro bleem op. De tent bleef als een huis staan, dus ik verwacht op dat ge bied weinig problemen. Wat de technische voorzieningen binnen de tent betreffen, kun je de situatie zonder meer vergelijken met nor male studiofaciliteiten". „Ik weet alleen niet hoe het zal zijn om elf wekelijkse uitzendin gen te maken. Het is zo voorbereid dat het allemaal net moet kunnen De laatste zeven weken zijn er veertig stukken muziek gemaakt. Daarna volgt nog een pakket van twintig uur. Producer Mare Jansen heeft dus dag en nacht in de stu dio's gezeten. Met de produktie zijn we nu met de achtste show be zig. Dus buiten het maken van het wekelijkse programma moeten we ook nog die resterende shows ver der voorbereiden". - Bij de 1-2-3-show van de KRO heeft men vooraf een stuk of tien proefuitzending en gemaakt. Jullie slechts eentje. Is dat niet ietwat aan de magere kant? Ruis: „Ja ik weet het. Een kwes tie van tijd en kosten. Vorige week hebben we hier drie dagen gere- perteerd met een schema van 's ochtends tien uur beginnen, 's avonds elf uur klaar en nauwelijks pauze. Daar is het proefprodukt uit voortgekomen. Na dat programma zijn we zaterdagavond laat naar huis gegaan. Om half twee was ik thuis. Zondag ben ik meteen met de opnamen aan de slag gegaan en heb naar aanleiding daarvan nog wat veranderingen aangebracht. De show duurde ook 24 minuten te lang". „En een interessante vraag is verder hoeveel boete we krijgen van Brinkman na zaterdag. Want ja, op dat gebied wil-ik ook wel eens bovenaan zien te komen. Het moet toch mogelijk zijn die slag ook te winnen? Maar even serieus, als je ziet hoeveel montagetijd er in heeft gezeten om uit de vooraf op genomen prijzenfilmpjes de ver meende reclame te knippen. Dat is onvoorstelbaar. Onze regisseur Eg- bert van Hees is daar beide kerst dagen mee bezig geweest, terwijl we die man natuurlijk ergens an ders voor nodig hebben. Dank zij Brinkman. En wat zien de kijkers nu straks? Er zitten weer gele vlekken op KLM-vliegtuigen! Dan denk ik, mijn God!" „Ja de kerstdagen waren erg ge zellig. Voor het gezinsleven heb ben we zo'n twee uurtjes uit kun nen trekken. Echt een gekkenhuis dus. Dit gehele project leeft met de dag. Kijk, showmatig weet ik hoe het komende programma er uit gaat zien. Maar vraag me niet wat die tweede in Waalwijk gaat wor den. Want hoe krap je ook in je schema zit, ik ben toch niet iemand die met iets minder genoegen neemt. Zo van: ach laten we daar maar even een liedje tussen stop pen". Jou kennende moet dit project weer beter worden dan het vorige. „Ik weet niet of het beter wordt. Wat mij betreft krijgt het toch een beetje dezelfde kwaliteit als de Lottoshow. Dat reizen, dat wordt het grootste probleem denk ik. Kijk het was dus niet mijn idee om met die tent op stap te gaan. Dat wilde men bij de VARA. Uiteinde lijk is er een soort compromis uit gekomen. Niet in een theater, zoals ik wilde? Nou dan een theater in een tent. Dat is dan wel ten koste van die vijfduizend zitplaatsen ge gaan. Maar ik wilde een televisie show maken en geen circusnum mers". „Wat ik zo aardig vind aan deze show is dat de deelnemers wensen hebben die wij in vervulling heb ben kunnen doen gaan. Straks zit er een compleet symfonie-orkest op het toneel. Dat is normaal ge sproken alleen weggelegd voor Danny Kaye, maar hier gebeurt het voor een van de kandidaten. En ik denk dat die showtrap aan het eind van het programma ook heel aar dig wordt. Heel spannend. Ik doe zelf ook mee, ik ken de vragen niet en ik mag dus meedoen binnen tien minuten die prijs van vijftig mille binnen te slepen". - Heb je het gevoel datje de 1-2- 3-show moet gaan overklassen? Kijkers zullen onherroepelijk gaan vergelijken. „Door de voorbereidingen van onze eigen show heb ik niet steeds naar de 1-2-3-show gekeken. Ik heb wel de laatste gezien om te kunnen vergelijken. Nou in de loterijvorm lijken we zeker op de 1-2-3-show maar de rest absoluut niet. Ik vind de 1-2-3-show showmatig nog steeds een heel goed programma. Ik denk alleen dat het soms wel eens in mijn nadeel werkt, dat mijn shows vaak een enorme temposlag zijn. Maar ja, dat brengt uiteraard ook het live-aspect met zich mee. Ik denk dat de kijkers het ook een beetje van mij verwachten". „Dat live-aspect is bij mij gaan horen. Tien jaar geleden ben ik bij de KRO begonnen met Jos van der Valk en sindsdien ben ik toch ge groeid naar een bepaald niveau. Ik denk dat het het leukste voor de echte fans is om mij puur live aan de slag te zien. Ze willen zien wat er nu weer gaat gebeuren. Aanvan kelijk heeft men bij de VARA wel overwogen om de boel van tevoren op te nemen, maar dat kon niet meer na de toevoeging van het ele ment van de auto die tijdens de uit zending door het land rijdt. Ik had dat destijds ook al tijdens de Lotto show willen doen, maar dan met helikopters. Mensen ophalen uit hun huiskamer waarin men dan mag meespelen. Het gekke is dat er tegenwoordig live vrij weinig meer misgaat, maar ik denk als er iets mis zou gaan dat de mensen thuis dat helemaal niet erg vinden. Inte gendeel juist". Ruis: „Ja, zo zie ik het toch wel. Het moet ook wel een beetje een hoogtepunt in mijn carrière wor den, want er valt niet echt veel meer te bedenken, denk ik. Dit laat zich al nauwelijks beschrijven, die sfeer in deze tent. Het heeft iets fu turistisch". Ooit heb je gezegd: ik wil alles kunnen tot het tegendeel is bewe zen. Begint die grens zich al een beetje af te tekenen? „Als het 9 maart is en dit karwei is geklaard, dan zal er niet veel meer zijn wat we niet aan kunnen. Het is alleen nog maar een tech nisch probleem. Hoe je dat aan pakt, want mijn optreden zelf zal in dit programma toch niet veel meer afwijken van dat in de Lottoshow. De creatieve kant wordt inderdaad steeds moeilijker. Je verbrandt. Ik denk ook dat daarin weinig te beïn vloeden valt. Het klinkt hard, maar als het publiek als graadmeter zegt 'ik heb het wel gezien', dan kun je tegen de klippen op presenteren, dan is het gebeurd met je". Ben je bang voor dat moment? .Nee, niet echt. Want ik heb toch ook aspiratie in andere richtingen. Ik denk ook dat ik op een bepaald ogenblik niet meer in beeld hoef te verschijnen en dat ik dan ook een heel mooi en wezenlijk bestaan heb. Regisseurs zijn tenslotte in Nederland niet echt in ruime mate voorhanden. Ik ben ook niet ie mand die zonodig op de tv moet omdat hij dat het allerleukste vindt. Ik vind het creëren erg leuk. ook het spelen. Maar als men zou zeggen kijk eens naar je teruglo pende cijers, dan zou ik net zo snel weg zijn als ik gekomen ben. Tja, en dat moment is niet te bepalen. De mensen bepalen dat eigenlijk". „Binnen mijn talent, waar ik heel blij mee ben, dat is toch een soort verworvenheid waarvoor je niks hebt hoeven te doen en dat je ei genlijk alleen maar verder moet ontwikkelen en bijhouden, binnen dat talent dus zie ik toch wel moge lijkheden om ooit eens iets anders te kunnen gaan doen. Ik heb nu een contract voor twee jaar bij de VARA. Dit is het eerste en wat het tweede seizoen wordt, weet nog niemand. Als er vergunning komt zal er een tweede Sterrenshow ko men, en zo niet, dan iets anders. Ik ben er niet zo mee bezig. Het ge beurt met je, je hebt er zelf nauwe lijks invloed op. Je doet je best om er iets goeds van te bakken. Nou, en als je eten niet meer gegeten wordt, heb je slecht gekookt". „Ik ben niet verslaafd aan televi sie maken. Absoluut niet. Ik vind nog steeds mijn grootste geluk bin nen mijn gezin. Dat heeft zich na twee jaar voor mezelf heel goed hersteld. Ik heb daar ook altijd voor gekozen. Ik heb nooit geko zen voor een jet set-achtig bestaan, voor zover dat fenomeen al mocht bestaan. Ik ben eigenlijk een La- rense boer met kippen. Ik denk ook dat het niet anders kan. Mijn gezicht is ook duidelijk in twee de len verdeeld. De ene kant is duide lijk verschillend van de ander. En zo is het ook met mijn karakter. Ik kan het hier opbrengen, omdat het gevoed wordt in wat ik zoek elke dag. Boodschappen doen, koken, kippen voeren, bedden opmaken. Het klinkt raar, maar het is zo". „Vroeger was ik de ster op elke verjaardag. Mensen kinderen, wat heeft de familie altijd gelachen. Ik ging er ook altijd graag heen. Men verwacht het een beetje van me en ik vond het leuk. Het gekke was toen ik bij de radio en tv ging werken dat ze me steeds saaier be gonnen te vinden. Ik zei bijna niks meer op verjaardagen. Het bleek ook dat die uitlaatklep voor de vol le honderd procent bevredigd werd binnen dat vak. Ik ben echt voor mezelf heel goed terecht ge komen".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15