Nederland 'dichtst bekoorde' land ter wereld Leidse 'kerkcollectanten 175 jaar ZATERDAG 29 DECEMBER 1984 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Honderd van de bekendste koren in beeld Naar schatting is één op de vijftig Nederlanders lid van een koor. Ons land telt tussen de 5000 en 6000 koren en zang-ensembles, variërend van vier tot driehonderd stemmen. Het gaat daarbij om ongeveer 300.000 mensen, die actief bezig zijn met de (hoofdzake lijk) amateuristische zang. Nederland is het 'dichtst bekoorde' land ter wereld. Een andere schatting gebaseerd op kijk- en luisteronderzoe ken - is, dat zo'n twee miljoen mensen waardering hebben voor koormuziek. Een buitenlands filosoof zei het eens treffend: "Eén Nederlan der: een mening; twee Nederlanders: verschil van mening; drie Nederlanders: een coalitie; vier Nederlanders: een koor. De man die deze toch wel opmer kelijke gegevens verstrekt is Jaap van den Hurk, programma-maker bij de NCRV-tv. Hij heeft in de af gelopen twintig jaar een groot aan tal koorprogramma's op het scherm gebracht en is de samen steller/schrijver van het 'Groot Ne derlands Korenboek', dat deze maand bij de uitgeversmaatschap pij J. H. Kok in Kampen is versche nen (146 bladzijden, 100 foto's van koren, f 19,90). Er zijn in de vaderlandse koren- wereld ook heel grote verschillen. Velen houden van de bekende geestelijke liederen. Anderen luis teren liever naar gospelmuziek. De gregoriaanse zang lijkt te herleven en cantorijen en kamerkoren groeien in het korenbos als pad destoelen. De oratoriumkoren zijn populairder dan ooit, hoewel zij de economische teruggang het sterkst in de koorkas terugvinden. En dan zijn er nog de operette- en operako- Van den Hurk zet dit alles in zijn boek een beetje op een rij. Zijn se lectie geeft een goede indruk van het Nederlandse korenbestand, al geeft hij toe, dat in zijn overzicht de operette- en operakoren en go spelgroepen een ruimere plaats hadden verdiend. Hij had een dui delijke voorkeur voor de 'traditio nele en vaak monumentale koren', Samenstelling van deze pagina S. J. de Groot "die zijn ontstaan vanuit de christelijke kerk en liederen zin gen ter ere van God Maar zelfs bij die beperking vond hij zijn keuze nog moeilijk, want heel veel goede en bekende koren konden niet voor plaatsing in dit boek in aanmerking komen. Zo worden van de koren in de Leidse regio alleen genoemd het Katwijkse mannenkoor 'Jubilate', het Rijnlands mannenkoor (Lei den) en het Bachkoor Holland (Lei den), het eerste en tweede onder leiding van Sander van Marion, het laatste met Charles de Wolff als di rigent. Weinig beweging Jaap van den Hurk begint met een beknopte schets van de ge schiedenis en de ontwikkeling van de koormuziek. Over het repertoire zegt hij, dat dit bij de meeste koren niet gron dig is veranderd. Werken die ver vóór de Tweede Wereldoorlog al op het repertoire stonden, worden nog steeds fris en monter gezon gen. "Het repertoire van veel koren Het Katwijkse mannenkoor 'Jubilate'. is zeker niet zo exclusief als veel dirigenten willen doen geloven" Toch vindt Van den Hurk dat ook wel gelukkig, "want als de koor zang hetzelfde beeld te zien zou ge ven als de hitparade van Hilver sum 3, zou veel moois verloren De mannenkoren zijn wel het meest stabiel in hun keuze. Veel materiaal is oorspronkelijk be doeld voor gemengd koor. Man nenkoren zijn zeer populair, maar er zit in het totale beeld weinig be weging. Er worden haast geen nieuwe koren opgericht en de be staande hebben sterk te maken met vergrijzing. Dat kan een reden zijn dat het repertoire nogal vast blijft zitten. Er komen regelmatig kinderko ren en jeugdkoren bij, maar door het ontbreken van een vaste kern verdwijnen ze ook weer gemakke lijk. Veel dirigenten maken zelf liedjes. Die worden meestal niet in druk uitgegeven, zodat ze alleen voor eigen gebruik blijven. De traditionele koren, die meest al het bekende geestelijke repertoi re zingen, hebben weinig behoefte om het scala te verrijken. Overal kom je de 'Ambrosiaanse Lofzang' tegen en het 'Geprezen zij de Heer' van Arne. Die melodieen liggen prettig in het gehoor. Toch is het repertoire in deze ca tegorie meer veranderd dan bij de mannenkoren. Er is een grote waardering voor de Engelse koor muziek. Veel Nederlandse compo nisten worden geïnspireerd om iets dergelijks te maken. De voor keur van dirigenten voor buiten lands werk is opvallend. Daardoor kon oud materiaal, zoals van Jo hannes de Heer, worden afgesto ten. Troetelkinderen De kamerkoren zijn de troetel kinderen van de muziekuitgeverij en. Ze zingen alles wat voor deze bezetting geschikt is, en dat is alle meerstemmige a cappella-muziek. Omdat het stemmenmateriaal goed geschoold is, kunnen ze zich ook sneller een werk eigen maken. Deze kamerkoren zijn heel flexibel in het vertolken van zowel heel ou de kerkmuziek en de barok als van laat-romantische en moderne voca le werken. Het zijn vooral jonge mensen die de uitdaging aanne men om nieuw en ook moeilijk re pertoire in te studeren. Over de gospelgroepen zegt Van den Hurk, dat deze precies weten waar ze hun nummers vandaan moeten halen: uit de Verenigde Staten. "De gospelindustrie heeft een multinationale omvang, die onoverzichtelijk groot aan het wor den is. Toch weten de honderden groepen aardig de weg in deze overstroming". De oratoriumkoren hebben het 't moeilijkst. Zij zitten op hoge kos ten, want uitvoeringen met orkest en solisten zijn duur. "Veel waar dering moeten wij hebben voor die koren, die ondanks de hoge gages toch in staat zijn om ambitieuze werken uit te voeren". Geen beroeps Er zijn heel wat goede dirigen ten, is een conclusie van Jaap van den Hurk. "De problemen komen pas als de dirigent verder wil slaan dan zijn dirigeerstok lang is". Vooral bij radio- en tv-optredens wordt nogal eens te hoog gegre pen. "Dan komen allerlei tekortko mingen aan het licht". Een goede dirigent hoeft geen beroeps te zijn. Van den Hurk kent amateur-diri genten die hun beperkingen ken nen, maar met een uitstekende mo tivatie zeker tot professionele hoogte kunnen komen. Over de koorbegeleiding-met-or- gel merkt Van den Hurk op. dat er heel vaak te hard wordt geregi streerd. "Veel organisten horen lie ver zichzelf, en de koren geven dan de moed maar op om nog harder te schreeuwen". De onvoldoende muzikale vor ming van de schoolgaande jeugd is volgens de samensteller/auteur van het korenboek de sterkste fac tor die het zingen in ons land on gunstig beïnvloedt. Dirigenten van kinder-, jeugd- en jongerenkoren moeten eigenlijk zelf de basis leg gen. Ze hebben dan wel een gemo tiveerde groep, maar het betekent toch een achterstand vergeleken met landen als Engeland. Duits land en Zweden. "De wisselwer king tussen motivatie en ontwik keling van de zangtechniek is dé basis voor vernieuwing van het re pertoire". Honderd Het boek geeft ook een beeld van de tien organisaties waarin de vele koren zich hebben verenigd. Zo zijn bij de Koninklijke Christelijke Zangersbond niet minder dan 1800 koren met meer dan 78.000 leden aangesloten. En bij de Bond van Arbeiders-zangverenigingen in Ne derland ruim 80 koren. Het hoofdbestanddeel van het boek is een overzicht van 'honderd van de bekendste koren' met een groepsfoto van elk koor. Het is verleidelijk, dit tekstueel en fotografisch goed verzorgde ko renboek nu eens niet aan het begin maar pas bij pagina 47 te gaan le zen, want daar komen de koren, met hun geschiedenis en tegen woordige positie, zelf in beeld. Toch kan men dat beter niet doen. De karakteristiek van elk koor wordt alleen maar scherper met het landelijke verhaal als achter grond. En dat is een goed verhaal. Ge schreven met liefde voor onze zangcultuur en -traditie, met ken nis van zaken én met oog voor de zwakke plekken. LEIDEN - Als érgens in protes tants Leiden het gevoel voor tradi tie teder en met overtuiging wordt gekoesterd, dan is het wel in de beide hervormde diaconie- en kerkcollectanten-colleges. Dat laatste kerkelijke 'gilde' bestaat nu 175 jaar, en het gaat dat vieren op zaterdag 5 januari met een receptie in de hal van de Vredeskerk aan de Burggravenlaan. Niet alleen onderscheiden de ju bilerende kerkcollectanten bij de uitoefening van hun zondagse diensten zich door hun - nog steeds voorgeschreven - zwarte pak, zwarte handschoenen en grij ze of zwarte stropdas, ook op hun doordeweekse vergaderingen in het Hooglandse Huis houden zij, bij alle gezelligheid, de oude regels zorgvuldig in ere. Zo hebben de ereleden, voor- zove. aanwezig, hun plaats ter rechterzijde van het bestuur, ge volgd door het oudste lid in dienst tijd. De kring wordt dan ter linker zijde van het bestuur gesloten door de laatst toegetredene. Ook houden de heren kerkcol lectanten nog steeds vast aan de boetebepalingen van vroeger, met dien verstande dat die enigszins zijn aangepast aan de levensstan daard. Voorzichtige pogingen om de boetes te schrappen, als zijnde 'uit de tijd', bleven zonder succes. Wel was het soms nodig, eraan te herinneren dat boetes ook werkelijk worden betaald. Een erfenis uit de Napoleontische tijd Een lid dat onnodig na half 9 ter vergadering komt is de pot f 1 ver schuldigd, evenals het lid dat zon der reden te vroeg weggaat. Ver zuimt iemand zonder voorkennis de vergadering, dan kost 'm dat f 1,50, maar verzuimt hij onaange kondigd zijn zondagse dienst, dan wordt hem dat zwaarder aangere kend en moet hij f2,50 betalen. En de collectant die tijdens de dienst het kledingvoorschrift overtreedt moet die zonde bekopen met een boete van f 1,50. Het verhaal gaat, dat een overi gens correct, dus zwart geklede collectant - van welk van de twee colleges doet hier niet ter zake - eens met een knalrode das ter ker ke verscheen. Nog afgezien van de smaak is zo'n ontduiking van de mores onduldbaar. Wijn De kerkcollectanten staan eigen lijk in dienst van de kerkvoogdij (vroeger 'gemeentecommissie' ge heten). Die doet op haar beurt be reidwillig mee met het eerbiedigen van de historie. Vroeger kregen de collectanten ter beloning van hun getrouwe diensten van de heren kerkvoog den jaarlijks een anker wijn (38,8 liter). Bedoeld als hartversterking op hun vergaderingen. Later werd dat omgezet in een geldelijke bij drage van f. 55 per jaar, ter bestrij ding van de kosten. En dat 'symbo lische' bedrag krijgt het collectan tencollege nog steeds. Daar koop je natuurlijk geen veertig liter wijn voor, maar de col lectanten drinken tegenwoordig dan ook niet meer, zoals vroeger, uitsluitend wijn als ze in vergade ring bijeen zijn, hoewel de twee jongsten in dienstjaren officieel nog altijd als 'schenker' fungeren. Voor de zelf meegebrachte drank jes na de koffie. Het college bestaat op dit ogen blik uit achttien werkende leden. De anderen zijn 'ereleden', nu ze ven in getal. Stuk voor stuk heb ben zij de kerk vele jaren al 'henge lend' toegewijd gediend. Deze ere leden zijn: F. van Leeuwen, A. Lin- schoten, J. Chaudron, H. Tijster man, F. Reyneveld, B. Hoogstraten en F. Knotter. Van de werkende leden traden de laatsten nog toe in februari vo rig jaar en april van dit jaar. Ook van hen wordt verwacht, dat ze zich zonder morren voegen naar wat binnen het college gebruike lijk is. Trouwens, nieuwelingen kunnen pas toetreden als alle leden ermee instemmen. Is er maar één tegen een mogelijke kandidaat, dan gaat de benoeming niet door. En dus is de kans dat een lid nog eens het breekijzer zet in de colle ge-traditie vrijwel uitgesloten. Over het plechtig 'zwart' zei een bestuurslid mij: "Dat handhaven wij niet in de eerste plaats uit lou ter traditionele oogmerken. Het wil uitdrukken, dat de collectant in de kerkdiensten niet als particulier fungeert. Hij is dienaar van de Hengelstokken Toch houden de collectanten niet koste wat het kost aan hun ge bruiken vast. Zo hebben zij in het begin van de jaren 60, naar het voorbeeld van de heren kerkvoogden zelf, de hoge hoed laten vervallen. Die werd al tijd gebruikt bij de uitgangscollec ten. Ook de 'drilmeester' bestaat niet meer. Hij was, toen er nog met de 'lange middelen' (de bekende 'hen gelstokken') werd gewerkt, nodig om nieuwe leden in te leiden in de geheimen van het collecteren. Met zware sleutelbossen in de collecte- zak leerden zij, hoe ze de lange stok tussen de rijen door moesten han teren. Dat vereiste niet alleen spierkracht maar ook behendig heid. En de 'bode' van het college is al geschiedenis geworden. Tegen een jaarlijkse vergoeding bezorgde hij alle convocaties bij de leden. Sinds januari 1967 doet de PTT dat. De 'bezwaarmeester' is er nog wel. Die moet in geval van ziekte voor plaatsvervangers zorgen. De collectanten die net een paar vrije zondagen hebben genoten worden dan het eerst 'bezwaard'. Bij het 150-jarig bestaan waren de kerkcollectanten nog met 27. Men had er toen ook meer nodig, omdat er meer preekplaatsen wa ren en nog met de trage 'lange mid delen' werd gewerkt. Bovendien hebben de kerkcollectanten tegen woordig samen met die van de dia conie één rooster. Gemiddeld doet een kerkcollectant per jaar iets minder dan de helft van het aantal zondagen dienst. Langste tijd "...geboren in donkere dagen, toen niemand 'Oranje' mocht noemen of dragen", zo vertellen de oude an nalen - past niet de wens dat het nóg eens 175 jaar aan zijn bestaan zal mogen toevoegen. Gezien de in grijpende veranderingen binnen de kerk - denk alleen maar aan de toekomstige samenvoeging van hervormden en gereformeerden mag men gerust zeggen, dat de his torische collectanten hun langste tijd hebben gehad. Maar dat is nog geen reden om dit 175-jarig bestaan niet te vieren. Alleen al de stipte trouw waarmee de collectant zijn plaats in de kerk altijd heeft waargemaakt rechtvaardigt zo'n feestje. Wat dat betreft is de huidige voorzitter van de kerkcollectanten, G. G. Brinks, een levend voorbeeld van de geest die het college door de jaren heen heeft gekenmerkt. Hij is het oudste werkende lid in dienst jaren. Dertig jaar! En zo zijn er nog wel een paar die daar vlak onder zitten. Die 175 jaar zeggen eigenlijk niet zoveel. Dat gaat vanzelf, van ge slacht tot geslacht. Dit jubileum ontleent zijn zin vooral aan de betekenis van het be langeloze, veelvormige vrijwilli gerswerk in de kerk. Want dat is het, dat het kerkelijke leven, mate rieel gesproken, op de been houdt. De komende viering is een goede gelegenheid om dit nog eens te ac centueren. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Graaf, H.woude; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.)' 10 ds. Panne- koek; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Koolstra: Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou- Waalse kerk (tijdel. Rapenburg 6): 10.30 Bevrijdingskerk 10.30. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Achter berg, elke zat. 10.30 rk. dienst; Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. Schou ten; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. Lo cher; Merenwijk: zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk): 10 kand. A. Verweij. Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 ds. Heida. 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 ds. Af- fourtit, 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.V 10.15 ds. Maasdorp, Den Haag. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Friederich. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3): 10 evang. Dikkes (onderwerp: 'Een bij bels standaard voor gelovigen'). Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): 10 hr. Zijlstra. Evang. gem. Merenwijk: geen bijeen komst in 'De Lelie', wel huissamenkom- Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. testraat): 10 heiligingssamenk., 5 gezins- Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6): 10.30. Leidse Soefi-stichting: 11 mevr. Y. Jel- ten-de Groot over 'Open handen' (in zaal Pieterskerk). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk: zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel.Geref. Kerk: 10 ds. Stoi'k, 6.30 kand. Karreman, Diemen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4 ds. Den Har- tog, Veenendaal. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 dr. Zwanenburg, Ede; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, ha, 6.30 ds. De Jonge; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Moll, 6.30 ds. Tase- laar; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 en 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Hooykaas, Den Haag; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. v.d. Pol, Bos koop, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 kand. mevr. Karreman, Diemen, 6.30 ds. Stolk; Salv- .kerk 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school): 9.30 en 6.30 student Boersma. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 (ha) en 4.30 (oudejaarsdienst) ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.30 ds. Blom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. Jongejan. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v. Putten. Pinkstergem. (school Batenstein 16). 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo:9.45; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Kirpestein, Nieuw-Lekkerland, 6 ds. v. Leijen, Wilnis. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. De Wilde, Soest; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. De Vreugd, Amers foort, 6.30 ds. Roelofsen, Zeist. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Niemantsverdriet, Moordrecht. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.): 9.30 en 4.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem.: 9 ds. Tielkemeijer, Reeuwijk. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 dienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't HofT, 5 ds. Hoo- gerwerf, Nieuwerkerk a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. v. Dijk. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Ouwendijk, Alphen, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer, Katwijk, 5 ds. Damsma, Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 ds. A. J. O. v.d. Wal, Vinkeveen. Geref. Kerk: 10 ds. Koster, Katwijk. Chr. Geref. Kerk: 10.en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Koele- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Mackaay, Rk Kerk: zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Kret, Sassenheim, 6 ds. Driebergen; Ontm.kerk 10 dr. v.d. Bank, Ede. 6.30 ds. Bouman, Scheveningen. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 10 hr. Vreugdenhil, Koude kerk. 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Driebergen. 6 ds. Vroegin- dewey; O. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Sma ling; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. v. Roon; Pniëlk. 9.30 kand. Spaans, 6 ds. v. Slie- aula Bestevaer-mavo (Rynsoever) 10 ds. H. Visser; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; De Hoek steen (Burgersdijkstraat) 10 doven- dienst, hr. P. C. v.d. Bos. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college): 10 ds. J. W. van Swigchem (Leiden). Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 hr. P. G. Molenaar. Geref. K. Vrijg.: 10.15 ds. De Putter, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. De Lange, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. Den Boer, Twijzel. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.): 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16): 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Boswijk, Lisse. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 7 zie herv. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw; Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. F Lourens. Rk Kerk: zat. 7, zo. zat. 7. zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hey- mans, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Gesink, Noord- wijk, 7 ds. Koole, Nootdorp. Rk Kerk: zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE Herv. Gem. Dorpskerk 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft Geref Kerk: 10 ds. Boswijk, 5 dr. Bade, Koudekerk. Geref. K. Vryg.: 8.45 ds. Heida. 4.30 ds. Kamphuis. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 kand. Vos, R.dam, 7 ds. H. de Jong, Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dij ken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 10 en 11.45. Engelbew. zat. 7, zo. 9.30. Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ferwerda, S.heim, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien, 6.30 kand. J. Boer. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang, 7 ds. Oege- ma, Valkenburg. Rk Kerk: zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, Lijnden, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Breder- veld, Hilversum, 7 ds. Rang, N.-Vennep. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen)'lO ds. Keuning, 5 ds. Roet- man, Wadd.veen; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v.d. Lee; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Vroeginde- wey, Katwijk. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. El- gersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Bach, A.dam. Rk Kerk: Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11. Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDW1JKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zo. 10.30; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lytw.) geen dienst. Geref. Kerk: 10 prof. mr. Reugebrink, Leiderdorp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school): 10.30 ds. Heida. 4.30 stud. Hagg, Kampen. Ned. Geref Kerk (Gem.centrum): 8.45 ds. Janse. 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth: 4 mevr. ds. Visch, ha- Endegeest: 10 ds. Koek. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4 Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter, Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Baayen. 5 ds. Ribbennk; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Boog aard, Bussum. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br Wijmenga, Bilthoven. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10.30 ds. De Gelder, Lisse, 7 ds. Ferwerda. Geref. Kerk: 10 ds. Baas, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 ds. Aarnoudse, 5 ds. Mijnders, Zwijndrecht. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Holst, Naaldwijk, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Nieuwenhuis, Al phen, 6.30 kand. Hibma, A.dam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. jeugddienst, mmv Revival Singers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v. Echten, Schiedam. Geref. K. Vryg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 hr. Hoffe- Rk Kerk: zat. 7. zo. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN: Herv Gem Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw; 'De Ark' (Leidseweg 31) 10 jongerendienst; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Herv. evang. op geref. grondslag (aula Lucas-college, Beeth.laan): 9.30 ds, Westland, Scherpenzeel, 4.30 ds. Muil wijk, Monster. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Zwart. Geref. K. Vryg. (Bachlaan). 10 en 3.30 stud. Hagg, Kampen. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk zat. 7, zo. 10. Church of England (British school Jan van Hooflaan 3): geen dienst WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Goossen, 6.30 ds. Verduin, Zeist; Bethelk. 9.30 ds. Kommers, 5 ds. Wie- let, Gouda. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Rossum, Voor burg. Rk Kerk: Victork. zat. 5, zo. 10; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr. Taal, 4.30 ds. Wüllschleger, Den Haag; Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Cuperus, Nieu werkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk: Zyllaan 10 ds. v.d. Woude: Zuid (Bloemcamplaan) 10 mevr. ds. At- tema-Roosjen, Nieuwerbrug. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 dr Nepveu, Naarden. Rk Kerk: Will. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7. zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 5, zo. 9 en 11. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Rietveld, Woerden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders, Woubrug- ge, 7 ds. Verheul, Alphen. ZOETERWOUDE: Herv Gem. 10 ds. Wolthaus, zangdienst met meditatie. Rk Kerk: St Jan zo. 9.30 en 11. Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Ryndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. Vianen. Geref. Kerk: 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Van den Berg, Bodegraven. De kerkdienstenlijst voor Oud en Nieuw komt in de krant van maandag.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11