zaalvoetbal Van der Plas: 'Ik het nuchter' Italië is voetbalgek Alle wegen leiden naar Rome Van der Zee door oog van de naald Toernooi van LFC Contract in Portugal Kwaliteit laat te wensen over ZATERDAG 29 DECEMBER Perfect ^Schilöer^rken VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 9 ALPHEN - Voor dé partij van de dag in het tenniscentrum Nieuwer- sloot - waar de districtstitel indoor op het spel staat - zorgden gisteren Bub van der Zee en Rien Booy. LEIDEN - Na Sleutels en Lugdu- num (vandaag) is het morgen de beurt aan LFC om in de Groenoordhal een zaalvoetbaltoer nooi te organiseren. Op een paar Jan de Groot in het C-toernooi clubs na doen vooral Leidse enigingen mee aan dit evenement, dat 's ochtends om half tien begint. Van die buitenstaanders (Fore- holte, Alphen en Vitesse Delft) spreekt hoofdklasser Wilhelmus het meest aan. De Voorburgse ploeg heeft in Ruud de Groot (trai ner), Frans Sjardijn, Hans Braat en Henry Pouw een grote Leidse in breng. De prijsuitreiking In het heren enkel B was Booy duidelijk op een verrassing uit. Hij vocht voor wat hij waard was om tenslotte tot tweemaal toe aan het eind van de set net even tekort te komen. Op zijn tenen lopend kon Van der Zee, de favoriet, nog juist overeind blijven. De tie-break in de eerste set verg de maar liefst 22 punten. Met 12-10 en dankzij een gave backhand-vol ley trok Van der Zee die naar zich toe. Ook in het vervolg moest Van der Zee tot het uiterste gaan. Pas na 7-5 kon hij opgelucht ademha len. In Warmond, bij Dekker, had geen schijn van kans tegen de als nummer één geplaatste Visser. Diens tempo lag gewoon veel te hoog voor De Groot die met 6-1 en 6-4 van de baan werd gespeeld. Er zal overigens in Warmond ook op bescheiden schaal op B-niveau worden getennist. De poule be staat uit Faas, Van der Wilk, Van der Sman, Van Leeuwen, R. Kop- rond vijf pelle, R.A. Koppelle en D. Hulse- bos. KATWIJK De wonderen zijn de wereld nog niet uit. Vraag het Martin van der Plas, niét de vermaarde Quick Boys-spits maar zijn zoveel onbekendere naamgenoot van de voet balvereniging Katwijk. Het is echt déze 20-jarige vleugelspits die afgelopen zomer door een scout werd ontdekt en eind volgende week in loondienst treedt bij Sporting Club Olhanese, een club uit de tweede divisie van het Portugese betaalde voetbal. "Ze hadden een doelpuntenmaker nodig", zegt Martin van der Plas, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is dat zo'n club die eventjes in Katwijk haalt. ROME Reuter- Alle wegen leiden naar Rome. Dat is hét probleem waarmee de organisatoren van de formule 1-race kampen, die ko mend seizoen in de Italiaanse hoofdstad zou moeten worden ge houden. Ironisch genoeg maakten de bedenkers hun plan bekend op het moment dat Rome aan het bij komen was van de ergste verkeers chaos, die de stad sinds jaren had beleefd. Twee weken geleden zaten ruim 700.000 auto's de hele dag muurvast door de fatale combina tie van stakende buschauffeurs, he vige regenval en de extra-drukte door de inkopen voor het naderen de kerstfeest. Inde volksmond is de ze catastrofe als 'zwarte vrijdag' bestempeld. Eén van de grootste voorstanders van de formule 1-wedstrijd, die zou moeten meetellen voor het Grand- Prixklassement, is burgemeester Ugo Vetere. Hij en zijn medebe stuurders kregen na de verkeers- ramp een stortvloed van kritiek te verwerken, omdat zij de situatie hadden kunnen voorzien en dus voorkomen. JWet de race steken we onze nek uit", weet Vetere. ,M<*a,r het is een unieke kans de jonge mensen in onze stad spektakel te bieden. Het organisatiecomité heeft me verzekerd dat de hinder voor het stadsverkeer tot een minimum wordt beperkt". Tot de grootste tegenstanders van het evenement - naast die van Imola en Monza de derde Italiaan se formule 1-race - behoort de in Ro me geboren coureur Elio de Ange- lis:-, Julius Caesar zou zich in zijn graf omdraaien als-ie ervan zou horen. Trouwens, ik ben uit princi pe tegen racen tussen huizen". Ook Altieri Spinelli, namens de rege ring verantwoordelijk voor histori sche monumenten, en diverse bliek en sponsors 4,6 miljoen dollar (ruim zestien miljoen gulden) op. De kosten bedragen 'slechts' 3,4 mil- tuurverenigingen keren zich tegen joen dollar (bijna twaalf miljoen de wedstrijd. De Angelis' collega e stadgenoot Andrea de Cesaris is net als de Italiaanse Automobiel Club groot voorstander. „De strijd tussen de zwaarste wagens kan de autosport populariseren", zegt De Cesaris. „En wat de moeilijke en gevaarlijke situaties betreft, er zul len heus wel voldoende veiligheids garanties zijn voor coureurs en pu bliek". De Cesaris voelt zich gesterkt door het verwachte aantal toe schouwers: 200.00Ö, twee keer zo veel als op Imola of Monza. Volgens de Automobiel Club brengen pu- gulden). Bijna de helft daarvan is bestemd voor de noodzakelijke ver betering van het wegdek. Het 3,7 kilometer lange parkoers ligt middenin Eur, de door Mussoli ni's architecten geschapen wijk met als hart een permanent exposi tiecentrum. De zes-baans Colum- bus-hoofdstraat is in de huidige staat niet bestand tegen het geweld van de formule 1-wagens. Om de nodige voorbereidingen te kunnen treffen, willen de organisatoren de buurt rond het parkoers enkele da gen voor de race, die 13 oktober moet plaats vinden, afsluiten. En dan nog wel bij de plaatselijke derdeklasser, terwijl de talenten zogezegd toch op Nieuw Zuid lo pen. Wie van de scouts die bij Quick Boys op talentenjacht gaan, zal sportpark Hoornes weten te vinden? door Gerard Haverkamp Het was ook niet dóér dat Martin van der Plas belangstelling voor zijn persoon opwekte. Afgelopen zomer deed hy mee aan een toer- nooitje in Friesland, "Als enige blanke in een Surinaams elftal". Een week voor Sinterklaas kreeg zijn vader, jeugd voorzitter bij Kat wijk, te horen dat er belangstelling was voor zijn zoon. "Daarna is het allemaal verschrikkelijk snel ge gaan. Het gebeurt allemaal zomaar opeens. Van de ene op de andere week zit je in het vliegtuig en even later zit je dan in Portugal. Dat is wel het laatste waar je ooit aan had kunnen denken". Van der Plas verbleef twee we ken op proef bij Olhanese, zowel zustervereniging als opleidings centrum van Benfica. "Het vervoer is er door de slechte wegen niet best", ervaarde de jonge Katwij- ker, maar verder werd alles dat elk voetballertje in zijn stoutste dro men wel eens beleeft werkelijk heid. DEN HAAG (GPD) - 378 Doelpunten en 11.500 toeschouwers.„dat is het resultaat van de openingsdag van het profzaalvoetbaltoernooi van de KNVB, dat volgende week zaterdag wordt afgesloten met een finalepoule in sporthal Ahoy' te Rotterdam. Voor die finale bestaat volgens de organisatoren nu al zeer veel belangstelling. Maar de komende dagen, als de resterende wedstrijden uit de eerste ronde en de kruisfinales worden afgewerkt, zal nog moeten blijken in hoeverre het publiek daadwerkelijk geinterresseerd is in zaalvoet bal door betaalde clubs. De voetballiefhebbers uit Rotter dam en omgeving zullen zich bij voorbeeld nog wel een tweede keer bedenken voordat ze opnieuw de gang naar de Merwehal in Dor drecht maken. Want de ruim 3000 toeschouwers (500 meer dan de Merwehal eigenlijk kan bergen), die gisteravond naar - Dordrecht waren gekomen in de hoop daar vooral een sterk Feyenoord (bij voorbeeld met Gullit en Been) aan het werk te kunnen zien kwamen zeer bedrogen uit. Met uitzonde ring van Simon Tahamata liet trai ner Ab Fafié namelijk alleen spe lers van de tweede garnituur en de neef van Tahamata, Bobby Matita- hatiwen, opdraven. Laatstgenoem de was door Fafié als gastspeler aan de selectie toegevoegd vanwe ge zijn reputatie als zaal voetballer van de club Datarex. Feyenoord, dat weinig moeite had met RBC (14-6) heeft overigens uitstel gekregen van de KNVB voor de competitiewedstrijd van zondag 20 januari, thuis tegen GA Eagles, en is zodoende in staat om gebruik te maken van de (nieuwe) uitnodiging van de Indiase voet balbond om tussen 14 en 18 januari twee demonstratie-wedstrijden te komen spelen in New Dehli en Cal cutta. Aanvankelijk zou de trip van Feyenoord tussen Kerst en Nieuw jaar plaatsgevonden hebben. Maar omdat de regering van India geen sportevenementen wilde laten plaatsvinden in verband met de verkiezingen kon de trip niet door gaan. Alvorens Feyenoord defini tief besluit om op de uitnodiging van de Indiase bond in te gaan, ver langt de Rotterdamse club wel een bankgarantie uit India. Krijgt Feyenoord die garantie dan wordt de competitiewedstrijd tegen GA Eagles verplaatst naar een doorde weekse avond. Amsterdam Bij Ajax wordt tegen die tijd ge rekend op Walter Meeuws, die gis teravond in de Amsterdamse sporthal Zuid (4000 toeschouwers) ontbrak vanwege een grote angst voor blessures. Met de gebleseerde Van Basten was hij in feite de eni ge speler van naam die niet aantrad tegen het verrassend sterk spelen de Telstar (15-9 in het voordeel van de Amsterdammers). Erg serieus leken de Amsterdammers het kwarwei evenwel niet te nemen, al vestigde de weer herstelde Gerald Vanenburg een paar keer de aan dacht op zich door enkele fraaie technische acties. Meest opvallen de speler in Amsterdam was niette min Piet Keur van Haarlem met ze ven treffers. AZ'67, dat een vere deld C-team had gestuurd werd on der de voet gelopen door FC Utrecht (17-4). Leeuwarden In de bijna uitverkochte Fries landhal in Leeuwarden waren de 2500 toeschouwers vooral getuige van veel doelpunten (95 in totaal). De kwaliteit van het spel liet net ADVERTENTIE groot zaalvoetbaltoernooi in de Groenoordhal, aanvang 9.30 uur TJA Henny Blikman Woningdecoratie Hilversum 035-40925 Voor de jeugd is er gratis de moon walk als trouwens in Dordrecht en Am sterdam echter veel te wensen over, hetgeen voor een belangrijk deel kan worden verklaard door het feit dat de clubs veelal een be roep hadden gedaan op spelers uit het tweede elftal. Alleen Martin Wiggemansen van PEC Zwolle (hij scoorde zeven keer) liet zo nu en dan aardige dingen zien. Opval lend was verder de felheid waar mee hier werd gespeeld. Het duel tussen FC Groningen en Veendam spande wat dat betreft de kroon. Den Bosch De wedstrijden in sporthal De Maaspoort in Den Bosch trokken slechts 500 mensen. Als belangrijk ste oorzaak van die geringe belang stelling werd het ontbreken van de plaatselijke favoriet FC Den Bosch én PSV gezien. Beide clubs zagen, zoals bekend, van deelneming af, omdat ze worden gesponsord door een concurrent van het bedrijf dat het zaalvoetbaltoernooi financiert. Het openingsduel in Den Bosch (tussen Fortuna Sittard en RKC) begon overigens twaalf minuten te laat doordat er op het allerlaatste moment nog gesleuteld moest wor den aan de boarding en de recla meborden. De organisatie in Den Bosch was trouwens toch nogal amateuristisch van opzet. Het spel peil deed daar weinig voor onder. De grote uitblinker in Den Bosch was André van der Ley, die als gastspeler van RKC optrad en met de Waalwijkse ploeg voor een lich te verrassing zorgde door Fortuna Sittard met 12-11 te verslaan. MW, dat met 14-11 van NAC verloor, verscheen in Den Bosch zonder de Belg Eric Gerets. De ex- international, die een langdurige schorsing uitzit wegens zijn rol in het Belgische omkoopschandaal mocht niet als gastspeler voor de Maastrichtse ploeg uitkomen om dat AC Milan, waar Gerets nog steeds onder contract staat, daar voor geen toestemming wilde ver lenen. MW speelde zodoende zon der gastspelers en bestond met uit zondering van Pierre Vermeulen verder uit tweede elftalspelers. NAC daarentegen liet wel de eer ste keus opdraven, maar maakte net als de andere ploegen nog on voldoende gebruik van de boar ding. Arnhem In de Arnhemse Rijnhal, waar voor de gelegenheid een aparte vloer was gelegd om het blessure gevaar enigszins in te dammen ver maakten de 1500 teschouwers zich Gerald Vanenburg te stoppen. hoofdzakelijk bij het duel tussen NEC en Helmond Sport. Beide clubs traden in tegenstelling tot GA Eagles, De Graafschap, Vitesse en Wageningen wel met de vaste keus aan. Meest opvallende speler was hier Frans Janssen van NEC, die zeven keer doel trof. "Alle mensen leven daar voor het voetbal. Het is voetbal voor en voetbal na. Bij de training komen zo'n twee-, drieduizend man kij ken. Op straat willen ze je hand schudden. En wil je een drankje af rekenen, dan blijkt dat al door ie mand betaald. Dat doen ze niet al leen voor mij, maar voor alle spe lers. Je bént daar echt iemand". "De scout regelde en vertaalde alles, want niemand sprak Engels. De eerste twee dagen heb ik het dorpje kunnen bekijken, 't Is een kustplaatsje, vlakbij Farao. Daarna kwamen de trainingen, vijfeneen- half uur per dag. Overdag is het daar 22 graden. Ik moest wel even aan die hitte wennen, maar al met al viel het mee. Het ging heel ge moedelijk. Voor een goal op de training juichen ze net zo hard als wanneer je in een wedstrijd scoort". "Er lopen een paar Brazilianen, één komt uit Barcelona en ook nog één uit China. Vier of vijf spelers komen uit het dorpje zelf. Wie te laat komt krijgt een geldboete, als je iets anders doet wat niet mag dan krijg je straftraining. Ik schoot voor de training wat op doel. Nie mand die mij had gezegd datje niet mocht doelschieten. Wist ik veel. Dat betekende dus drie rondjes ex tra. Niet zoveel, maar als je al vijf uur op het veld staat toch behoor lijk pittig". Over SC Olhanese: "De club heeft altijd in de hoogste divisie ge speeld, maar een jaar of vier gele den waren er problemen rond de betaling van de spelers. Zij kregen hun geld te laat. Toen is besloten om maar een stapje lager te gaan voetballen zodat de salarissen van de spelers omlaag konden. Nu gaan de zaken weer goed. Er is een nieuw stadion in aanbouw; dat wordt het op één na grootste van Portugal. Bij elke thuiswedstrijd kimen er zo'n 10.000 bezoekers. Olhanese staat nu derde en wil weer trachten de stap naar boven tf maken". De soepel verlopen contractbe sprekingen maakten Martin van der Plas duidelijk dat er niets kwaads in de bedoelingen van de Portugezen stak. "Ik heb ook nog met spelers zelf over betalingen ge sproken. Dat bleek elke maand pri ma voor elkaar. Geen problemen". "De club wilde een goede ama teur, die niet teveel geld mocht kosten. Zelfs een speler uit een C- elftal van een betaalde vereniging was al te duur. Ik weet dat ze eerst nog met een jongen uit Amsterdam bezig zijn geweest, maar zijn ver eniging vroeg meer geld dan ge bruikelijk. Katwijk heeft mij niets in de weg gelegd. De reacties wa ren erg positief, de club beschouwt het als een eer dat ik daarheen mag". Olhanese wilde de rossige stuca- door ("Ik vroeg m'n baas of hij me ontslag wilde geven. Dat kwam hem goed uit, want hij moest toch iemand ontslaan") graag hebben. In vijf oefenwedstrijden voldeed Van der Plas ruimschoots aan de vraag om doelpunten. Als lid van het tweede elftal scoorde hij in on deronsjes met het standaardteam in totaal 17 goals. Het derde duel werd door de reserves met liefst 10- 2 gewonnen. Van der Plas scoorde acht keer. "Ja, toch was dat een se rieuze test. Het eerste kreeg direct een straftraining". "De trainer vond dat ik het goed had gedaan. Ik hem nog apart met hem getraind op de afwerking. Hoe hij heet? Sorry, weet ik niet. Wel dat hii een paar jaar geleden bondscoach van Portugal is ge weest". "Het voetbal is er heel anders dan hier. Van de voorhoede-spe lers verwachten ze dat die ook vóór blijven. Je hoeft niet mee te verde digen. Trouwens, opkomende backs kennen ze niet. Buitenspel ook niet. Een schouderduw wordt afgefloten, maar er wordt niets van gezegd als je met gestrekt been in komt. Alles gaat verder op tech niek. Het spel loopt over zoveel schijven. Hun probleem was ech ter dat niemand er een goal in kon schoppen. Nou, als die bal voor mtfn voeten kwam, dan gaf ik er wel een trap tegen". Van der Plas, met zijn 1.75 meter lengte naar Portugese begrippen groot van stuk en tijdens zijn ont dekkingsreis voortdurend gevolgd door journalisten, kreeg een drieja rig contract aangeboden. "Maar ze toonden er begrip voor dat ik voor lopig maar voor een half jaar wilde tekenen, met een optie voor nog één seizoen. Ik wil het toch eerst even aankijken. Bang voor heim wee ben ik niet, al zal ik best wei eens aan thuis denken. Eind janua ri komt mijn vriendin een poosje over. En ook m'n vader is voor twee weken uitgenodigd. Alles wordt betaald, da's geen probleem. Klasse". De klasse van Martin van der Plas ("Nee, helemaal geen familie van de spelers van Quick Boys") is hier nooit ontdekt. Weliswaar maakte hij als junior deel uit van het Leids en districtselftal en vroe gen verenigingen uit de omgeving om "voor een prikkie" elders te ko men voetballen, maar de profclubs lieten nooit van zich horen. "Dus dacht ik eigenlijk dat ik niet goed genoeg was". Toch durft hij van zichzelf te zeg gen dat hij een aardig balletje kan trappen. "Ik ben een koele scorer. Snel, goed dus voor de lange bal. Met één of twee man voor me heb ik dan meestal niet zoveel moeite". In het lopende seizoen kwam daar bij Katwijk echter niet veel van te recht. In de derde competitie-wed strijd tegen Zevenhoven kreeg Martin van der Plas een trap in het gezicht. Een bijholte-ontsteking in de kaak met een operatieve in greep waren daarvan het gevolg. "Ik was pas twee weken in training toen in naar Portugal ging. Maar het ging toch goed, daar". Het hele avontuur heeft iets weg van een sprookje, wat onterecht de indruk wekt als zou Van der Plas helemaal in de wolken zijn. "Ik be kijk het nuchter. Ik vind voetbal leuk en ik zeg geen nee als ik er m'n geld mee kan verdienen. Ze verwachten daar dat ik het natuur lijk helemaal ga maken, en dat ver wacht ik zelf ook. Hoezo? Omdat ik nog hogerop wil komen dan nu. Ik zal proberen het hoogste te pakken wat er te pakken is". De winnende getallen van lotto-ex tra nr. 51a zijn: 7 - 12 - 25 - 33 - 36 - 38. Reservegetal: 24. Deelnemers: 264.901, inleg: f 1.158.488,00, prijzenbedrag: f 550.281,80. Extra prijzen vielen op de vol gende nummers: 799 en 8184. De uitslag van cijferspel-extra nr 51a is: 627758. Deelnemers: 168.987, inleg: f253.481,00, vaste prijzen. Een ex tra prijs viel op nummer: 684. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse eredivisie staat niet al leen in Europa waar het de ver mindering van het aantal toe schouwers betreft. Slechts de Italiaanse competitie vertoont een uitzondering op de dalende tendens, terwijl in Engeland een voorzichtig herstel op treedt nadat de league in zijn totaal de afgelopen jaren een verlies aan kijkers had geleden dat in de miljoenen loopt. De situatie in Nederland is in de periode tot de winterstop dramatisch. Mede doordat Feyenoord-zonder-Cruyff min der trekt, bedraagt het verlies ten opzichte van het vorige sei zoen ruim tien procent. In eer ste helft van het seizoen kwa men 1.178.000 kijkers bij de wedstrijden in de eredivisie, in het vorige voetbaljaar waren dat er 135.000 meer. In de eerste divisie is er ook verlies, on danks de stijgende belangstel ling voor de Friese clubs Cam- buur en Heerenveen en voor Heracles. In Italië is alles anders. De nieuwe sterren, Diego Marado- na voorop, hebben het voetbal nog meer in de belangstelling gebracht. Maradonaé club Na- poli verkocht voor het begin van het seizoen bijna 70.000 jaarkaarten. AC Milan en Inter- nazionale hebben kort voor de kerstdagen vergaderd met als agendapunt of het niet noodza kelijk zou zijn gezamenlijk te werken aan een groter stadion dan het oude San Siro. Gedacht wordt aan een accommodatie voor 120.000 of meer kijkers waardoor de oude records uit Hampden Park in Glasgow zouden kunnen worden bena derd. Hampden kwam voor de veiligheidsmaatregelen in het begin van de jaren zestig wer den verscherpt geregeld boven de 120.000, meest staande, toe schouwers. Ruim zestig jaar ge leden werden er in Wembley (Londen) voor de bekerfinale tussen Bolton Wanderers en West Ham United 126.047 kij kers „gestampt", maar het nu al jaren geldende maximaal toe gestane aantal ligt onder de 100.000. Italië is voetbalgek. Er is dit seizoen nog geen competitie ronde in de A-liga geweest met minder dan 300.000 toeschou wers, het gemiddelde per wed strijd ligt omstreeks 40.000. Vier jaar geleden werd bij de eindronde van het Europese kampioenschap in hetzelfde land een moyenne bereikt van bijna 25.000. In Italië komt het publiek voor de sterren, maar clubs, behalve Feyenoord dan, die verder moesten zonder gro te vedetten zijn niet vanzelf sprekend verliezer. Barcelona zonder Maradona trekt beter. De winst ten opzichte van 1983 bedraagt tot nu toe byna vijf tien procent. De Spaanse herfstkampioen is door de bank genomen goed voor meer dan 90.000 kijkers. Bayern München, ook een nationale topper halverwege, verloor niet, ondanks het vertrek van Karl-Heinz Rummenigge. Maar de Bundesliga in zijn totaliteit levert in. In Frankrijk, dat in de zomer maanden bij het toernooi om het Europese kampioenschap veel volk in de stadions haalde (150.000 meer dan Italië vier jaar eerder), ligt het verlies aan belangstelling voor het compe titievoetbal ook op ongeveer tien procent. „De toeschouwers zijn verzadigd", meent Fernand Sastre, de oud-voorzitter van de bond. „Men is te veel ver wend door het nationale elftal. Bovendien wordt het land overvoerd met voetbal op tele visie en het feit dat Platini in Italië speelt is natuurlijk ook slecht voor de penningmees ters".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9