'Hoogste niveau wist van moord' Afghanistan massaal herdacht Mi uister: staat niet schuldig aan aanslag Z.-Afrika schendt akkoord Mozambique Syiii 1 Poolse verdachten hoopten op promotie Moord op Gandhi was belangrijkste nieuws Libanon krijgt steun ië tegen Israël Dodental India stijgt 'Suriname gene| ïgeerd' Kernproef Sowjet-Unie VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 7 TORUN (Rtr./UPI/DPA) - De drie leden van de Poolse veiligheidspolitie, die terecht staan wegens de moord op priester Popieluszko, rekenden op steun van hogerhand en gingen ervan uit dat zij zouden worden beloond. Dat heeft de aanklager verklaard bij de openingszitting van het proces tegen de verdachten van de moord. NEW YORK/AMSTERDAM (AP) - Uit het jaarlijkse onder zoek dat het Amerikaanse pers bureau Associated Press onder zijn bureaus en abonnees heeft gehouden komt de moord op de Indiase premier Indira Gandhi als de belangrijkste nieuwsont wikkeling van 1984 naar voren. Twee andere rampzalige gebeur tenissen in India komen evenens voor in de "toptien": de giframp in Bhopal (op de vijfde plaats) en het optreden tegen gouden tem pel van de sikhs in Amritsar (9de plaats). De herverkiezing van de Ame rikaanse president Reagan komt op de tweede plaats. Voor onze bureaus en abonnees in de V.S. was dit het belangrijkste nieuws feit van 1984, terwijl de ramp in de Union Carbide-fabriek in In dia op de tweede plaats kwam en de nominatie van de eerste vrouw in de persoon van Geral- dine Ferraro voor het vice-presi- dentsschap het derde in belang werd geacht. Dit is de lijst die het onderzoek in 45 landen in de hele wereld heeft opgeleverd: 1. Moord op Gandhi 2. Herverkiezing Reagan 3. Dood van Joeri Andropov en opvolging door Tsjernenko 5. Giframp in India 7. Olympische Zomerspelen e boycot Sowjet-blok 9. Actie tegen de gouden tem pel van sikhs in India 10. Ontwikkelingen in Midden- Amerika en de Amerikaanse rol daarbij. Tijdens het proces zullen 22 getui gen worden gehoord. Het vonnis wordt naar verwachting uitgespro ken op 21 januari. De verdachten hangt een straf boven het hoofd, die kan varieren van acht jaar cel tot de doodstraf. Drie officieren van de veiligheidspolitie hebben de moord bekend. Het zijn de 33- jarige kapitein Grzegorz Piotrows- ki, de 32-jarige luitenant Leszek Pekala en de 29-jarige luitenant Waldemar Chmielewski. Hun chef op het ministerie van binnenland se zaken, kolonel Adam Pietrusz- ka, wordt beschuldigd van aanzet ten tot en medeplichtigheid aan de moord op de aanhanger van Soli dariteit. De aanklager noemde de mis daad een „van te voren beraamde en goed voorbereide moord". De twee luitenanten hebben tegen over de politie verklaard dat hun chef hen had verteld dat de op dracht om de priester te vermoor den „van het hoogste niveau" kwam. Piotrowski zou hen hebben verteld dat de operatie „topge heim" was en dat de moord hun carrière ten goede zou komen, al dus de aanklacht. Kapitein Piotrowski ontkende de tegen hem gerichte beschuldi- DAMASCUS (Rtr.) Syrië heeft gisteren zijn afwijzing van de Israë lische voorwaarden voor een terug trekking uit Zuid-Libanon her haald. Damascus blijft voorts de Libanese eisen voor een „onvoor waardelijk bevrijding" steunen. Het officiële Syrische nieuws agentschap Sana meldde dat presi dent Hafez El-Assad deze bood schap gaf aan de Libanese presi dent, Amin Gemayel, bij diens der de bezoek aan Damascus van dit jaar. „Assad verzekerde Gemayel ervan dat Syrië Libanon krachtig blijft steunen in zijn zoeken van de onvoorwaardelijke bevrijding van NEW DELHI (Rtr./AFP/DPA/UPI) - Als gevolg van geweld bij de ver kiezingen in India zijn gisteren minstens acht personen gedood. Het dodental is daarmee opgelo pen tot 33, terwijl het aantal ge wonden 250 bedraagt. Indiase waarnemers spreken desondanks van een betrekkelijk rustig verloop van de maandag begonnen, drie ■dagen durende parlementsverkie zingen, die vandaag worden afge- slo'.p. Volgens het persbureau PTI was DEN HAAG (ANP) - Nederland lijkt een van de weinige landen, zo niet het enige, dat zich bekommert om de rechten van de mens en de democratie in Suriname. Zo er al andere landen zijn die dit ook doen, dan gebeurt dit zo discreet dat het in Den Haag niet bekend is, zo blijkt uit minister Van den Broek's antwoord op vragen van Tweede Kamerleden ter voorberei ding van de discussie over de be groting van buitenlandse zaken. Suriname, aldus de minister, on derhoudt diplomatieke betrekkin gen met een veèlvoud van landen. Van de buurlanden zijn de relaties met Brazilië verreweg het best en het meest omvangrijk. gingen. Hij stelde dat de drie vei ligheidsagenten Popieluszko om het leven brachten wegens diens „tegen de staat gerichte" activitei ten. Volgens hem heeft de politie niet de juiste maatregelen geno men om het drietal tegen te hou den. Buiten het rechtsgebouw verza melden zich honderden belangstel lenden, maar zij werden verspreid door de politie. Enkele aanhangers van de verboden vakbond Solidari teit probeerden tevergeefs de rechtszaal binnen te komen. De hoofdverdachte, Grzegorz Piotrowski, verklaarde dat hij in een „toestand van haat" en uit „be roepsmatige frustratie" had gehan deld. Volgens hem was de moord geen politieke provocatie. De vei ligheidsagent was naar eigen zeg gen verantwoordelijk voor „het in dammen van de tegen de staat ge richte, anti-socialistische en on wettige activiteiten van enige geestelijken, onder wie priester Popieluszko". Zijn inspanningen hadden volgens hem echter geen resultaat. Piotrowski wilde met zijn daad de houding van andere geestelijken beïnvloeden en het episcopaat tot een wijziging van zijn beleid bewegen. Uit de aanklacht bleek dat Po pieluszko voor zijn dood hard was geslagen en geboeid. Na op 13 ok tober een eerste, mislukte poging te hebben ondernomen om Popie luszko en zijn chauffeur om het le ven te brengen, hielden de daders op 19 oktober de auto van de pries ter aan onder het voorwendsel van een alcoholcontrole. Piotrowski bond de chauffeur vast en deed hem handboien aan. De daders sloegen de priester neer en stopten hem in de kofferruimte van hun dienstauto. De chauffeur zag op een gegeven moment kans uit de auto te springen. De daders moes ten enkele keren stoppen wegens autopech en op die momenten klopte Popieluszko tegen de wan den van de kofferruimte. Piotrows ki sloeg de geestelijke dan iedere keer met een ongeveer 50 centime ter lange stok of met de vuisten. De priester kreeg verscheidene malen een prop in de mond geduwd. Toen de auto eenmaal was aan gekomen in een bos bonden de mannen de voeten van Popielusz ko vast met een touw, dat aan een uiteinde een strop had, die om de hals van het slachtoffer was gesla gen. Als de priester zijn benen be woog trok de strop om zijn nek dicht. Popieluszko is of door de prop in zijn mond, of door het PTI maakte verder melding van bloed of door het samentrekken klachten over fraude bij 11 stemlo- van de strop gestikt. De mannen i stuwmeer Libanon van Israëlische bezettting en tegen iedere concessie die de Li banese soevereiniteit aantast". Libanon heeft met Syrische steun de Israëlische eisen afgewe zen voor een grotere rol van de Unifil-troepen van de Verenigde Naties en de legering van een door Israel gesteunde militie na een Is raëlische aftocht. Sana meldde dat Assad voorts de steun uitte voor het herhaaldelijk gedwarsboomde Libanese veilig heidsplan om het geregelde leger te stationeren tot aan de Israëli sche frontlinies in zuid-Libanon. het proces rond de moord op Popieluszko zich afspeelde. De t Peres naar ons land TEL AVTV (GPD) - Premier Peres van Israël zal in de tweede helft van volgend jaar ons land bezoe ken. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft Pe res daartoe onlangs uitgenodigd. Volgens woordvoerders in Jeru zalem is het officiële bezoek via „diplomatieke kanalen" deze week geregeld. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Tel Aviv wilde vanmorgen hierop geen commentaar geven. Het bericht over de reis van Peres naar ons land had om nog onopgehelderde redenen niet in de publiciteit mo gen komen. Ook het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wilde niet reageren op het bericht. De Jerusalem Post meldde dat het initiatief om Peres naar Neder land te halen is gekomen van het hoofd van de Israèl-Holland Vriendschap Associatie, de Israëli sche ex-diplomaat Gideon Rafael. Aanvankelijk was het de bedoe ling van de Israëlische premier al vrij snel naar ons land te komen, maar volgens een woordvoerder in Jeruzalem laat de economische si tuatie van dat land een afwezigheid van zelfs een week van de premier niet toe. het geweld het hevigst in de deel staat Andhra Pradesh, waar zes mensen omkwamen en dertig per sonen werden gewond. Andhra Pradesh is het bolwerk van de ex- filmster en huidige deelstaatpre mier Rama Rao, die enkele maan den na een tijdelijke afzetting en een politieke twist met de Congres (I) partij onder druk van de bevol king in zijn functie moest worden hersteld. Drie van de doden in Andhra Pradesh vielen toen mee gevoerde bommen voortijdig ont ploffen. Een persoon werd doodge stoken en twee mensen werden ge dood toen de politie het vuur open de om een eind te maken aan ge welddadige botsingen tussen me nigten. 195 Polen in BRD gebleven HAMBURG (AP) - Tijdens de kerstdagen hebben opnieuw 195 Polen van de veerdienst tussen Gdansk en Kopenhagen gebruik gemaakt om asiel te zoeken in de Bondsrepubliek. Op Tweede Kerstdag bleven 112 passagiers van het onregel matig varende schip Pomera- nia in Duitsland achter. Zater dag waren al 83 passagiers van de wekelijks varende Rogalin van boord gegaan om niet meer terug te keren. In totaal hebben zich tijdens de kerstdagen en kele duizenden vluchtelingen bij de Westduitse vreemdelin gendienst gemeld. kalen. Volgens de eerste berichten is de vrees voor verkiezingsgeweld in de aan Pakistan grenzende deel staat Jammua en Kashmir onge grond gebleken. Gisteren stemde een kwart van de kiezers, nadat maandag het grootste deel van de kiezers zijn stem reeds had uitgebracht. Van daag wordt nog in drie geïsoleerde kiesdistricten in het noordoosten gestemd. Verkiezingsfunctionaris sen verwachten dat de verkiezin gen een recordopkomst van 60 tot 65 procent te zien zullen geven. Volgens peilingen voor de verkie zingen gaat de Congres (I) partij van premier R^jiv Gandhi een gro te overwinning tegemoet. wierpen het lijk i bij Wloclawek. Pekala zei op de openingszitting dat hij betrokken is geweest bij de moord op Popieluszko maar dat men niet uit was geweest op de dood van de geestelijke. Popielusz ko werd ontvoerd om hem bang te maken opdat hij zijn steun aan de buiten de wet gestelde vakbond Solidariteit zou opgeven, aldus Pe kala, die het woord voerde na het voorlezen van de aanklacht. BOLOGNA/ROME (UPI/AFP/ DPA/Rtr.) De daders van de bomaanslag hebben het „vertrou wen in de democratische staat" willen schokken, aldus de Italiaan se minister van binnenlandse za ken, Luigi Scalfaro, tijdens een speciaal debat in het Huis van Af gevaardigden. Volgens Scalfaro wordt bij het zoeken naar de daders geen enkele hypothese uitgesloten. Hij noemde in dit verband neo-fascisten, linkse terreurgroepen, internationale ter roristen en een mogelijk verband met de internationale handel in verdovende middelen en de maf fia. Scalfaro wees de gedachte van betrokkenheid van overheidsver tegenwoordigers en een daaruit voortvloeiende inefficiëntie bij het ohderzoek van de hand. Volgens de minister heeft de Italiaanse jus titie de laatste tijd bewezen niet te rug te schrikken voor het in staat van beschuldiging stellen van rechters en politici. In de Italiaanse publieke opinie wordt na de aan slag op de trein juist gewezen op het gebrek aan opheldering bij alle grote bomaanslagen die sinds 1968 zijn gepleegd. In de media wordt gesuggereerd dat functionarissen van de geheime dienst bij aansla gen waren betrokken. Tijdens een bijzondere zitting van de senaat gaf premier Craxi toe dat het onderzoek naar eerdere aanslagen een „bittere serie van mislukkingen" te zien gaven. In een kennelijke verwijzing naar ver meende activiteit van functionaris sen van de geheime dienst sprak Craxi van „sporen van bemoeienis en samenspanning welke een droe vig hoofdstuk vormen in de ge schiedenis van onze diensten". Duizenden Italianen, onder wie president Sandro Pertini, hebben gisteren de rouwdiensten bijge woond voor de slachtoffers van de bomaanslag op een passagiers- trein, waarbij afgelopen zondag vijftien personen om het leven kwamen. De openbare rouwdienst werd gehouden in Bologna zonder de doodskisten van de overlede nen. Familieleden van de slachtof fers hebben de stoffelijke over schotten overgebracht naar hun woonplaats voor een begrafenis in eigen kring. Bedrijven en winkels in Bologna bleven vrijwel allemaal dicht voor de rouw om de slachtoffers. De openbare rouwdienst in de base- liek San Petronius werd geleid door de aartsbisschop van Bologna Giamo Biffi. De kerk was te klein voor alle belangstellenden, die ook op het plein buiten stonden. Bij de bomaanslag op de trein van Napels naar Milaan werden niet alleen vijftien personen ge dood, maar ook ruim 110 gewond. De bom ontplofte in een 19 kilome ter lange tunnel. De politie gaat er voorlopig van uit dat de aanslag het werk is van een extreem rechtse organisatie. LONDEN (AP/Rtr./ANP) - Dui- aanvallen door de „illegale bezet- DE BILT (ANP) - De Sowjet-Unie kracht van de explosie 7.1 op de heeft vanmorgen in het proefge- schaal van Richter, hetgeen over- bied van Semipalatinsk in Oost- e£n lading yan 150 ki- Kazachstan een kernlading tot ex- loton TNT. De explosie vond plosie gebracht. Dit heeft het Plaats °m 4.50 uur (onze tijd). KNMI in De Bilt bekendgemaakt. °P december bracht de Sow- w Volgens de seismologische jet-Unie in hetzelfde proefgebied ding van de mensenrechten dienst van het KNMI bedroeg de °°k een kernlading tot ontploffing, i^d alsmede de herhaalde bom- zenden demonstranten hebben gis teren in West-Europa, de Verenig de Staten, India, Bangladesh, Thai land en Iran geprotesteerd tegen de Russische bezetting van Afgha nistan, die vijf jaar geleden begon. De Verenigde Staten en Westeuro- pese landen hebben opnieuw de te rugtrekking geëist van de naar schatting 140.000 man Sowjet-troe- pen in Afghanistan. De Britse mi nister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe, erkende echter dat "de vooruitzichten niet bemoedi gend zijn." In een gezamenlijke verklaring van de tien EG-landen veroordelen zij vooral de systematische schen- tingstroepen van de Sowjet-Unie". De Afghaanse regering heeft de Sowj et-interventie in Afghanistan in een uitzending van radio-Kaboel verdedigd. Volgens de radio-uit zending heeft de communistische partij van Afghanistan met steun van haar „grote vriend" de Sowjet- Unie het land vijfjaar geleden we ten te redden van „contra-revolu tionairen en Amerikaanse en Chi nese imperialisten". President Babrak Karmal stuur de ter ere van de herdenking een boodschap naar de soldaten die „grote overwinningen boeken bij hun directe confrontatie met de re bellen in de Pansjir-vallei. Volgens het partijblad Prawda neemt de „imperialistische inmen ging" in de binnenlandse aangele genheden van Afghanistan voort durend toe. Het blad bevatte giste ren een uitvoerig artikel naar aan leiding van de 20e verjaardag van de communistische partij van Af ghanistan. De vijfde veijaardag van de Sowjet-invasie, 27 decem ber, bleef echter onvermeld. De Prawda schreef dat Afghanistan niet alleen te maken heeft met „bendes van klasevijanden, maar tevens wordt geconfronteerd met een omvangrijk imperialistisch komplot onder leiding van de Ver enigde Staten". Volgens het partij- orgaan bedraagt de buitenlandse hulp aan de „contra-revolutionai ren" tussen de 800 miljoen en één miljard dollar per jaar. Ook in Den Haag werd gedemonstreerd. Op de foto spreekt een Afghaan se vluchteling een betoging toe die voor de Sowjet-ambassade werd gehou- dm. (t.t. Upi KAAPSTAD - Het Mozambikaanse dagblad Noticias, dat algemeen als de spreekbuis van de Frelimo-regering van president Zamora Machel wordt beschouwd, heeft woens dag op haar voorpagina gemeld dat Zuid-Afrika nog steeds doorgaat met het ondersteunen van de NMR-rebellen. Dit door Ruud de Wit ondanks het in maart van dit jaar tussen Mozambique en Zuid-Afrika afgesloten Nkomati-akkoord. Volgens dit vei ligheidsakkoord belooft Zuid-Afrika de steun aan de NMR- rebellen te staken, terwijl Mozambique op zijn beurt toezeg de de aanwezigheid van het ANC, de in Zuid-Afrika geboren anti-apartheidsorganisatie, in het land ongedaan te maken. Noticias haalt in zijn artikel een anonieme Zuidafrikaanse parlementariër aan van de regerende Nationale Partij van staatspresident P.W. Botha. Deze zou ten overstaan van Mo zambikaanse journalisten hebben beweerd dat de aanhan gers van de oppositionele Zuidafrikaanse Conservatieve Partij van Andries Treurnicht verantwoordelijk zijn voor het feit dat Zuid-Afrika zijn aandeel in het Nkomati-akkoord niet nakomt. De publikatie in Noticias komt enige dagen na een rede voering van president Machel in de buurt van de Mozambi kaanse hoofdstad Maputo, waarin deze Zuid-Afrika en Por tugal beschuldigt van het ondersteunen van NMR-rebellen ondanks het Nkomati-akkoord. In zijn rede vraagt Machel zich af of het nog wel zin heeft het Nkomati-akkoord na te blijven leven wanneer Zuid-Afrika zich niet aan de uitvoe ring ervan houdt. „De sleutel van het probleem van het ter rorisme in Mozambique ligt in Zuid-Afrika. Daarom hebben we het Nkomati-akkoord ondertekend. Maar als Zuid-Afri ka zich niet aan de afspraken houdt kunnen we het akkoord wel nietig verklaren", aldus Machel. Noticia publiceerde tevens een lijst van gewelddadighe den die plaatsvonden na de afsluiting van het Nkomati-ak koord. De belangrijkste getuigenis over Zuidafrikaanse be trokkenheid bij NMR-activiteiten kwam van een zekere Ar- naldo Martins. Deze werd twee weken geleden gevangen genomen. Martins vertelde op dezelfde bijeenkomst waarop Machel afgelopen maandag zijn redevoering uitsprak, dat hij in oktober in Zuid-Afrika was gearresteerd vanwege ille gale aanwezigheid in het land. Hij beweerde daarna direct door de Zuidafrikaners te zijn overgedragen aan NMR-re bellen, die hem een twee weken durende basistraining ga ven alvorens hem over de grens te zetten om in Mozambique sabotagedaden te plegen. Ook meldde Noticias andere daden die met behulp van Zuid-Afrika zouden hebben plaats gehad nadat het Nkoma ti-akkoord was afgesloten, zoals het opblazen van elektrici- teitspalen vlakbij de Zuidafrikaanse grens en het droppen van materiaal per parachute in de provincies Manica en In- hambane, die bestemd waren voor NMR-geurrilla's. Van de kant van het ministerie van buitenlandse zaken te Pretoria kon nog geen commentaar worden verkregen op de redevoering van Machel en de beweringen in Noticias, maar de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof „Pik" Botha verklaarde gisteravond op de Zuidafrikaanse televisie dat Zuid-Afrika het gedrag met Mozambique zowel naar letter als geest tot nu toe volledig is nagekomen. Ook zei Botha uit de reactie van Mozambikaanse regeringsverte genwoordigers te hebben opgemaakt dat de Mozambikaan se regering tevreden is over de wijze waarop Zuid-Afrika het Nkomati-akkoord tot nu toe is nagekomen. Het is echter bekend dat Pretoria zich al enige tijd zorgen maakt over de ontwikkelingen in Mozambique na het Nko mati-akkoord. In tegenstelling tot de verwachting is het ge weld in Mozambique van de kant van de NMR alleen maar toegenomen na het afsluiten van het akkoord. Op dit mo ment is het er Pretoria alles aan gelegen dit akkoord na te komen, aangezien op de andere terreinen van zijn buiten landse politiek dit jaar nog maar weinig resultaat is behaald. Tot nu toe heeft de regering in Pretoria steeds geprobeerd een bemiddelingsrol te spelen tussen de regering-Machel aan de ene kant en vertegenwoordigers van de NMR. Poli tieke bronnen nemen nu aan dat Pretoria in de komende week een duidelijker gebaar zal maken naar de regering van president Machel en zal aankondigen dat de regering-Botha niet langer meer zal praten met vertegenwoordigers van de NMR. Dezelfde NMR, die zetelt in Lissabon, claimt overigens via haar woordvoerder George Jorge Correira vanuit Lissabon dat het Mozambikaanse verzet de hoofdstad Maputo tot op vier kilometer is genaderd en dat de spoorwegverbinding met de hoofstad en de water- en elektriciteitsaanvoer naar de hoofdstad zijn afgesneden. Doch vanuit diplomatieke bronnen in de Mozambikaanse hoofdstad wordt dit ont kend. Inmiddels heeft ook de Potugese regering zich ge distantieerd van Machels bewering dat Portugal de NMR- rebellen steunt. Afghanistan voor de Afghanen vermeldt één van de spandoeken die gisteren tijdens een demonstratie in Bonn werden meegedragen, (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 7