Optimisme over akkoord OPEC De Times viert tweede eeuwfeest Elf landen eens met controleregeling Bloemenveilingen over omzet van drie miljard Boek Lakeman hoeft Effectenbeurs ontzegt advocaat de toegang niet uit de handel Staalproduktie bijna dertig procent hoger Met stijgende oplaag en vooruitzicht op winst PAGINA 6 ECONOMIE VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 GENEVE (AP) - Elf van de 13 lidstaten van de Organisatie van Olie-exporterende Landen (OPEC) hebben ingestemd met een nieuw systeem voor handhaving van $e prijzen door de produktiebeperking dwingend op te leggen en geheime kortingen zo veel mogelijk tegen te gaan. De Indonesische minister van olie zaken Subroto, de huidige voorzit ter van het oliekartel, zei gister avond dat alleen Ecuador nog twij felde aan de rechtmatigheid van het bewakingssysteem en dat het standpunt van Nigeria nog onbe kend was. Hij zei dit tijdens een pauze in de openingsvergadering van de tweede ronde in de einde- jaarsconferentie van olieministers die gisteren na een vakantiereces werd hervat. De vergadering was twee keer uitgesteld in afwachting van de komst van de Nigeriaanse af gevaardigde, minister Tam David- West. Door zijn afwezigheid heb ben de ministers zich, zo wordt verondersteld, aanvankelijk be perkt tot procedurele en admini stratieve kwesties. De belangrijke onderhandelin gen over een procedure voor het nieuwe bewakingssysteem en over voorstellen voor een aanpassing van de "gelaagde" prijzenstructuur van de OPEC, zouden worden uit gesteld tot vandaag. In vraaggesprekken voor het be gin van de vergadering, die achter gesloten deuren plaatsvindt, spra ken ministers hun vertrouwen uit dat de besprekingen zouden leiden tot een stabielere markt. Dit opti misme staat in contrast met het scepticisme van westerse deskun digen, die betwijfelen of de OPEC, waarvan het aandeel op de niet- communistische markt tot een der de is geslonken, nog genoeg in vloed kan uitoefenen op de wereld- prijzen voor olie. Woensdag heeft bijvoorbeeld de Amerikaanse oliemaatschappij Phillips Petroleum de prijs voor Texaanse ruwe olie van hoge kwa liteit verlaagd met een dollar tot 28 dollar per vat. Dat is een dollar minder dan de richtprijs van de OPEC voor ruwe olie die van min dere kwaliteit is. Kort zakelijk De minister van oliezaken van de Verenigde Arabische Emiraten, Mana Saeed Otaiba, waarschuwde woensdag dat als er geen over stemming zou worden bereikt over een streng toezicht op de produk tiebeperking en over een aanpas sing van de prijsverschillen voor olie van hogere en lagere kwaliteit, de OPEC in een prijzenoorlog ge stort zou worden. Deze mening werd door enkele andere ministers gedeeld. De Saoedische minister van olie zaken, sjeik Ahmed Zaki Jamani, baarde ook de voortdurende tan keroorlog tussen Iran en Irak zor gen. Hij zei gisteren dat deze zou "leiden tot een dramatische versto ring van de oliemarkt en tot een verhoging van de olieprijs". Jamani waarschuwde Noorwe gen en Groot-Brittannie, twee olie producerende landen die geen lid van de OPEC zijn en prijsverlagin gen hebben ingesteld, dat "in geval van een prijzenoorlog... zij meer zullen verliezen dan de OPEC". In de pers in het olierijke Golfgebied wordt er bij Saoedi-Arabië en Koe weit op aangedrongen om zelf met een prijzenoorlog te beginnen. Ja mani sprak echter het vertrouwen uit dat de OPEC in staat zal zijn om de officiële prijzenstructuur te handhaven. Investering AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Amsterdamse effec tenbeurs heeft met ingang van af gelopen vrijdag het toegangsbe wijs van de Amsterdamse advocaat mr G.J.M. Zuidinga ingetrokken, aldus een schriftelijke mededeling gisteren op de beurs. Zuidinga is behalve advocaat ook gemachtigd beursbediende van het commissio nairshuis Keyser en Co. Als zoda nig had hij toegang tot de beurs. Zuidinga kondigde vorige week donderdag op de aandeelhouders vergadering van het in moeilijkhe den verkerende baggerconcern Boskalis in Sliedrecht aan, dat hij de officier van justitie zou verzoe ken het faillissement van Boskalis aan te vragen op grond van het al gemeen belang. De beurs vindt volgens een woordvoerder het optreden van Zuidinga in zijn hoedanigheid van advocaat strijdig met wat van hem zou mogen worden verwacht in zijn hoedanigheid van beursge- machtigde. De actie van Zuidinga in Sliedrecht is volgens de beurs niet in het belang van de beleggers. Van een beursgemachtigde mag worden verwacht dat hij wel het belang van beleggers in het oog houdt, zo meent de beurs. De ondernemingsraad van Bos kalis en een aantal aandeelhouders wezen er vorige week op dat Zuid- inga's actie voor vrijwel alle be trokkenen schadelijk is. Alleen baisse-speculanten (handelaren die speculeren op een koersdaling) zouden ermee gebaat zijn. Het in trekken van het toegangsbewijs betekent dat de beurs alle banden met Zuidinga heeft doorgesneden. Firmant J. Brink van Keyser en Co zei dat het zijn bedoeling was dat Zuidinga mede-firmant zou worden van het commissionairs huis. Hij wilde geen commentaar geven op het ontnemen van het toegangsbewijs tot de beurs. Zuid inga zelf zei desgevraagd „er niet wakker van te liggen. Ik vind beursgemachtigde een prachtig vak, maar ik was niet van plan het te worden. Ik heb inmiddels geko zen voor de advocatuur", aldus Zuidinga. Volgens hem was hij slechts pro forma in dienst bij Key ser en Co omdat dit een manier was een toegangsbewijs voor de beurs te verwerven. AMSTERDAM - Het boek "Het gaat uitstekend - zwendel en wan beleid in het Nederlandse bedrijfs leven" van Pieter Lakeman mag van de Amsterdamse rechtbank president mr. B. Asscher in de ver koop blijven, mits een van de door Beheersmaatschappij Lubbers ge wraakte passages in de volgende druk wordt gecorrigeerd. Dit bleek gisteren uit de in spanning verbei de uitspraak in het kort geding dat Lubbers had aangespannen tegen Unieboek, de uitgeefster van "Het gaat uitstekend". De heer R.M. Lubbers had de president gevraagd het boek uit de handel te laten nemen gezien de 'onjuiste, onrechtmatige en beledi gende' passages over de familie Lubbers. Volgens de eiser richten bepaalde passages in het boek zich rechtstreeks en keihard tegen de familie Lubbers en zetten zij de ge broeders Lubbers te kijk als profi teurs. Bedoeld werden delen uit het hoofdstuk waarin de rol van Hollandia Kloos bij de ondergang van het Nederhorst-concern ter sprake worden gebracht. Hollan dia is eigendom van de familie Lubbers onder wie de minister president Ruud Lubbers. In 1975 vroeg het in moeilijkhe den geraakte bouwconcern Neder- horst met name voor de staalpoot overheidssubsidie. Dit plan werd Rechter gebiedt een aanpassing AMSTERDAM - In de hoofdstad is de middenstand gisteren begonnen met de officiële verkoop van vuurwerk lan particulieren. Direct na de opening van de winkels vloog het spul de winkel uit. Zoals elk jaar is de vraag veer enorm. ifotoANP) Minder bedrijven failliet Shell Nederland Raffinaderij b.v. gaat in de Tweede Petroleumha ven in de Rotterdamse haven voor 110 miljoen gulden een nieuwe ka de met laad- en losfaciliteiten bou wen. De maatschappij heeft dat vandaag bekend gemaakt. Het pro ject is een onderdeel van het ingrij pende moderniseringsplan dat de komende vijf jaar bij Shell Pernis zal worden uitgevoerd. De totale kosten van die aanpassing en ver betering zijn 2,5 miljard gulden. Tarieven De verhogingen en verlagingen van een aantal tarieven in het tele foon- en telexverkeer leveren de PIT per saldo een extra opbrengst op van een half procent. De effec ten van de tariefveranderingen gel den vooral voor het zakelijk ver keer en zijn voor de individuele ge bruiker over het algemeen gering. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat) schrijft dit in een overzicht van de tariefaan passingen aan de Tweede Kamer. De PvdA'er Van der Doef had hier om gevraagd. Hotels De werkgevers in de horeca (Ho- recaf, Horeca Nederland), het Be drijfschap Horeca, de ANWB, de KNAC en het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) hebben be sloten om op zeer korte termijn te komen tot één classificatiesysteem voor de Nederlandse hotels. Door de afspraak komt er binnenkort een eind aan het naast elkaar be staan van twee hotelclassificaties, de Nationale Hotelclassificatie (van ANWB, KNAC en NBT) en de Benelux-hotelclassificatie van het Bedrijfschap Horeca. Henkei De omzet van het Westduitse chemische bedrijf Henkei zal dit jaar 9,3 miljard mark bedragen, tien procent meer dan vorig jaar. Volgens de onderneming zal de winst eveneens een „verheugend" herstel te zien geven. De export nam met twintig procent toe en daardoor steeg het aandeel van de uitvoer in de omzet van 55 tot 57 procent. Dwangsom De uitgeverij Spaarnestad kan in het uiterste geval een dwangsom verspelen van 7,5 miljard gulden indien zij nogmaals een bankbiljet afdrukt in het weekblad Libelle. Dat zou het gevolg zijn van een vonnis in een kort geding dat door de Nederlandsche Bank was aan gespannen omdat Libelle de af beelding van een bankbiljet had gebruikt ter illustratie van een puz zelactie Daarmee werd het au teursrecht van de bank geschon den. NAALDWIJK/LEIDEN (ANP) - De twaalf bloemenveilingen in ons land hebben gisteren voor het eerst in de geschiedenis de drie miljard gulden-omzetgrens voor bloemen en planten gepasseerd. Een van de twaalf, Bloemenveiling Westland in Naaldwijk, behaalde voor het eerst in haar bestaan de omzet- grens van één miljard gulden. Na de Verenigde Bloemenveilin gen Aalsmeer, die enkele jaren ge leden de grens van meer dan een miljard gulden per jaar over schreed, is Bloemenveiling West- land de tweede die een dergelijke omzet binnen een jaar behaald. Aalsmeer en Westland zijn daar mee de grootste bloemenveilingen in de wereld. Samen met de veilin gen Flora in Rijnsburg en Berkel en Omstreken nemen zij het me rendeel van de omzet voor hun re kening. Premier Lubbers reikte gister morgen in de uitdeelhal van bloe menveiling Westland de partij ro zen die de de een miljard volmaak te uit aan de betrokken koper. In een korte toespraak memoreerde hij de problemen waarmee de bloe- mensector heeft te kampen, zoals dé gasprijs en de economische re cessie. Door de inzet en het aanpas singsvermogen van telers en han delaren zijn deze problemen omge zet in een explosieve groei, aldus Lubbers. In vergelijking met vorig jaar is de omzet van de bloemenveilingen 'Varen zonder loods niet aanvaardbaar' DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes van verkeer en water staat vindt het onaanvaardbaar, als schepen die een gevaarlijke lading vervoeren zonder loods de haven van Terneuzen verlaten. Dat ant woordt zij op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Lank- horst (PPR). Op 28 november, zo liet Lank- horst weten, heeft het schip 'Boro- dine', geladen met uranium hexa- fluoride, de haven van Terneuzen wegens een staking van het lood- spersoneel zonder begeleiding ver laten. Vermoedelijk zijn nog meer schepen zonder loods vertrokken, maar de minister heeft daarover geen cijfers. De minister wijst er in haar ant woord op. dat onlangs in de Twee de Kamer een weisvoorstel tot wij ziging van de Loodswet 1957 is in gediend. zodat het mogelijk wordt overtredingen van de wet straf rechtelijk te sanctioneren. met ongeveer elf procent toegeno men. Volgens voorzitter drs. G. Ho- gewoning van de VBN „blijven on danks deze spectaculaire groei, die in grote mate bijdraagt aan het overschot op de betalingsbalans, de zorgen binnen de sector be staan". „Niet vergeten mag worden dat de inkomenspositie van vele bloemisterij bedrijven nog steeds negatief is. Daarnaast bestaat er nog altijd het probleem van de ho ge gasprijs", aldus Hogewoning. De export van bloemen en plan ten naar de Bondsrepubliek Duits land, Frankrijk en Groot-Brittan- nië is dit jaar volgens de VBN nog fors gestegen. Naar de Verenigde Staten is zelfs zestig procent meer uitgevoerd. Dat had, aldus de VBN, nog hoger kunnen uitvallen als er meer luchtvrachtruimte be schikbaar was geweest. De VS en Canada namen samen voor meer dan 200 miljoen gulden af. LONDEN (Rtr) - De Times, de oudste krant van Engeland, trekt zijn stropdas los en haalt de champagne voor de dag om de 200 jaar van zijn bestaan te vie ren. In de afgelopen tien jaar twee maal dichtbij sluiting, steekt de Times zijn blijdschap niet onder stoelen of banken dat 1985 voor hem begint met een stijgende op laag en langverbeid vooruitzicht op winst. Zijn eerste editie van het nieu we jaar zal een facsimile bevat ten van de Universal Register - de naam van de krant tot haar oprichter John Walter er driejaar later The Times van maakte -- van 1 januari 1785. De feestelijke viering van het tweede eeuwfeest duurt het hele jaar en ze bestaat uit speciale uit gaven, tentoonstellingen, een postzegelboek, een galafeest in een koninklijk paleis en zelfs Ti- mes-champagne en een Times- Wat in feite wordt gevierd zijn twee eeuwen van persvrijheid belichaamd in een krant die door Abraham Lincoln werd ge noemd "One of the greatest po wers in the world". Hij sprak toen de Britse imperiale macht halverwege de 19e eeuw op haar hoogtepunt was. Nu heeft de Ti mes lang niet meer dat gezag, hoewel velen in Engeland en er buiten hem nog altijd zien als de in 1984 DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in 1984 ge daald met 19 procent ten op zichte van 1983, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vanaf 1978 tot en met 1982 was het aantal faillis sementen van jaar op jaar toe genomen. In 1982 werd het grootste aantal uitgesproken faillissementen waargenomen sedert het begin van de Faillis sementsstatistiek in 1900. In 1983 bedroeg de daling al 11 procent. Het aantal faillissementen bedroeg in 1984: 6.217 tegen 7.691 in 1983. In Oost-Neder land bedroeg de daling van het aantal faillissementen 14 pro cent, in West-Nederland 18 pro cent en in Zuidwest-Nederland 35 procent. Het aantal besloten vennoot schappen dat failliet is ver klaard bedraagt in 1984: 2.366 (2.982), een daling van 21 pro cent ten opzichte van 1983. stem van de regering in Londen. „Wij zijn niet meer het paro chieblad van de gevestigde orde in Engeland", zegt de 47-jarige hoofdredacteur Charles Douglas-Home. Douglas-Home "besteeg de troon" een jaar nadat de Australische krantenmagnaat Rupert Murdoch de Times in 1981 had gekocht en een parel van groot prestige toevoegde aan zijn krantenimperium in Austra lië, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten. De aristocratische hoofdredac teur - men spreke zijn tweede naam uit als 'Hume' - wijst ver wijten van de hand dat de Times ordinairder is geworden door het inkorten van het buitenlandse nieuws, het binnensluipen van slordig taalgebruik, een teveel aan ruimte voor sport en de ko ninklijke familie en het sturen van de krant naar rechts. Traditie Hij zweert bij hoog en laag dat de Times zich houdt aan zijn tra ditie van politieke onafhanke lijkheid en niet kritiekloos ach ter premier Margaret Thatcher aanholt. „Onze redactionele lijn is nu duidelijker", zei Douglas- Home op een persconferentie. „Er is geen voorspelbare steun voor mevTouw Thatcher. Haar kabinet heeft het soms bij het rechte eind maar dikwijls ook niet". door de toenmalige minister van economische zaken, Ruud Lub bers, afgewezen, aldus Lakeman's boek. Eiser bestrijdt dit maar stelt dat de minister geen beslissing heeft genomen. De rechter erkent dat het een mening van de schrij ver is zonder bewijs, maar dat deze tegenover een publieke figuur moet kunnen worden uitgespro ken. Ook enkele conclusies van La keman uit de door hem weergege ven feiten worden niet onrechtma tig geacht omdat deze niet beledi gend of onnodig grievend is. Een van de omstreden passages acht mr. Asscher evenwel onrecht matig jegens eiser. Hier staat dat 'het toenmalige ministerie-Lub- bers toezegde eventuele onderbe- zettingsverliezen van de joint-ven ture (bedoeld werd de combinatie Hollandia en De Groot met de Expediteurs zetten half miljard om SCHIPHOL (GPD) - De Neder landse luchtvrachtexpediteurs zul len dit jaar gezamenlijk een omzet bereiken in de uitgaande vracht, die ver boven de 500 miljoen gul den uitkomt. Dit voorspelt secreta ris J.G.M. Knuvers van de Neder landse Vereniging Voor Luchttransport (NVVL). Ook de import gaat dit jaar om hoog. Het begrip omzet ligt vol gens Knuvers in de luchtvracht an ders dan bij andere bedrijven. „De omzet is het bedrag dat door de ex pediteurs is betaald aan de lucht vaartmaatschappijen. De vracht kosten zijn dit jaar iets omhoogge- gaan dus dat is ook een aspect dat meespeelt". De omzet in uitgaande luchtvracht was vorig jaar 469 mil joen gulden. Hoeveel de expediteurs dit jaar exact hebben vervoerd, wordt pas in maart bekend als de jaarlijkse enquête onder luchtvrachtexpedi teurs (ruim vijftig die bij de vereni ging zijn aangesloten) is afgerond. Dat de stijging in luchtvracht dit jaar weer door zou zetten, was al vroeg duidelijk. „We verwachtten al enige tijd geleden dat we dit jaar het half miljard zouden passeren", aldus Knuvers. Vervoerder KLM en de luchthaven Schiphol breken Wat de buitenlandse berichtge ving betreft wijst hij erop dat zijn krant nu 16 stafcorrespondenten overzee heeft, een meer dan er zeven jaar geleden waren. De tra ditionalisten vlogen in juni van dit jaar bijna in de gordijnen toen Douglas-Home een bingo-achtig kansspel met geldprijzen invoer de dat is verbonden met het aan- delengedrag op de Londense ef fectenbeurs. Met zijn aandelenportefeuille- spel ('Portfolio game') werd de Times het eerste dagblad van ge wicht dat zich aansloot bij de weggeef-rage van de boulevard bladen die om abonnees vech ten. Murdoch had het lokaas van snelverdiende miljoenen al ge bruikt om zijn andere landelijke krant, de populaire Sun - Enge- lands bestverkochte dagblad met een oplaag van -4,2 miljoen exemplaren --, omhoog te stu- Douglas-Home zegt dat de op lage van de Times door Portfolio "aanzienlijk (is) gestegen", maar dat mensen die hem voor het spel kochten, vaste lezer bleven om de kwaliteit van de journalis tiek. De oplaag heeft het record van meer dan 460.000 exemplaren be reikt. Toen Douglas-Home begin 1982 hoofdredacteur werd. stond ze op 300.000. De maatschappij die de Times, staalpoot van Nederhorst) in de eerste drie jaar voor zijn rekening te nemen. Eventuele verliezen op reeds aangenomen werken zouden wel voor rekening van Hollandia en De Groot zijn. Beide soorten verliezen zijn natuurlijk makkelijk in elkaar om te zetten. Door deze regeling was dus een extra winst component voor de Lubbers-be- drijven ingebakken', aldus de pas sage. Deze uitlating houdt volgens de rechtbank een beschuldiging van fraude in, ook aan het adres van ei ser. Deze beschuldiging is niet met feiten gestaafd of anderszins aan nemelijk gemaakt en publicatie daarvan acht de rechtbank jegens eiser onrechtmatig. Volgens het vonnis is Lakeman's boek geschreven in een agressieve overigens op het gebied van de luchtvracht maand na maand de records. De stijging in de lucht vracht zette in het laatste kwartaal van 1983 in. Knuvers verwacht dat de luchtvracht ook volgend jaar zal stijgen al is dat dan niet zo sterk als het afgelopen jaar. Hoewel een omzetcijfer van een half miljard voor zich spreekt, is de NWL meer geïnteresseerd in het totaal aantal kilo's dat is vervoerd en hoeveel vrachtzendingen er zijn geweest. Dit geeft een duidelijker beeld van de stijging van de lucht vracht. In de omzetcijfers worden namelijk ook stijgingen in tarieven voor luchtvracht verwerkt. Een stijging van omzet (het bedrag dat de expediteurs aan luchtvaart maatschappijen betalen) wil daar om zeker geen even grote stijging van winst betekenen. de Sunday Times en verschillen de bijlagen beheert, boekte vorig jaar een verlies van iets meer dan 4 miljoen pond sterling. Toen Murdoch eigenaar werd bedroeg het verlies 25 miljoen sterling, volgéns de directie. De vooruitzichten lijken gun stig voor een zwaai naar winst in de jaren die komen. De beheer ders hopen dat de Times en zijn zusterbladen niet meer geplaagd zullen worden door de chroni sche arbeidsconflicten die ze op het einde van de jaren zeventig elf maanden uit de circulatie hielden en in 1982 opnieuw met sluiting bedreigden. „De combinatie Murdoch- Douglas-Home is een zegen voor de krant", zegt een directielid. 'The Thunderer' Bij het vieren van twee eeuwen dienstverlening zullen grote en minder grote ogenblikken in her innering worden roepen uit het bestaan van een krant die de bij naam kreeg "The Thunderer", voor haar negentiende-eeuwse strijd ter hervorming van het Britse kiesstelsel. Sommige zaken zullen naar al le waarschijnlijkheid heilig blij ven, hoezeer de Times zich ook begeeft in nieuwe vormen van journalistiek en produktieme- thoden. stijl en maakt het de indruk van een verzameling 'columns'. Zoals menig columnist bekommert hij zich niet al te zeer om de bewijs baarheid van zijn beweringen. Hij vervormt personen tot karikaturen door slechts de aanval op hen te openen en consequent al datgene weg te laten wat door hen ter ver dediging van hun beleid of hun be slissingen aangevoerd zou kunnen worden. Bovendien simplificeert hij situaties. Mr. Asscher zei "dat Lakeman's boek zich veeleer richt tot een bre de kring van lezers die bevestiging van een reeds gevormd oordeel zoeken dan tot hen die geïnteres seerd zijn in een objectieve analyse van wat zich rondom de behandel de personen en onderwerpen heeft afgespeeld". Pieter Lakeman toonde zich na de uitspraak uitermate tevreden over de afloop. "We hebben duide lijk op de meeste hoofdpunten ge wonnen en hoewel ik het jammer vind dat die ene passage moet wor den aangepast vind ik het toch een goed vonnis met heldere overwe gingen". Ook de uitgever was niet ontevreden. De verkoop van de ze vende druk loopt volgens hem pri ma en zoals het er nu naar uitziet zal de achtste, verplicht herziene druk, eind volgende week van de persen rollen. Arbeidsduur korter voor meer mensen DEN HAAG (ANP) - Tussen maart 1981 en maart 1984 is het aandeel van de banen waarvoor een con tractuele wekelijkse arbeidsduur van minder dan 40 uren geldt toe genomen van 23 naar 32 procent. Voor de mannen trad een stijging op van 10 naar 17 procent, voor de vrouwen van 49 naar 58 procent. In het laatste jaar (maart 1983 - maart 1984) is in deze ontwikkeling een versnelling opgetreden: mannen van 12 naar 17 procent, vrouwen van 54 naar 58 procent. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statisi- tiek. Landbouw, overheidsinstel lingen en onderwijs zijn bij de be rekening van deze cijfers buiten beschouwing gelaten. Het totale aantal banen in de be trokken economische sectoren nam tussen maart 1981 en maart 1984 af van ongeveer 3.681.000 tot ongeveer 3.476.000 (min 6 procent). Het aantal banen van vrouwelijke werknemers bleef in deze jaren echter vrij constant. De NWL opereert samen met Schiphol en KLM in het Holland International Distribution Concept (HIDC) dat de luchthaven interna tionaal aanprijst als distributiecen trum. In dat licht pleit Knuvers voor een krachtige aanpak door de overheid van problemen die er zijn bij uitbreiding van luchthaventer rein. De NWL doelt daarmee op de op hahden zijnde beslissing van de provincie Noord-Holland om Schiphol meer de ruimte te geven met uitbreidingen bij vrachtareaal- zuid en de Ibis-driehoek. Een zaak die volgens Knuvers ten goede komt aan de internationale concur rentiepositie van Schiphol met an dere luchthavens. „De overheid moet toch inzien dat Schiphol de hete adem in de nek heeft van Frankfurt, Londen en Parijs", al dus Knuvers. Geen mens zou zich de Times kunnen voorstellen zonder zün pagina met ingezonden brieven over van alles en nog wat, van het horen van de eerste koekoek in de lente tot manieren om in de winter warme handen te houden bij het lezen van de krant in bed. De krant zou nooit meer de zelfde zijn als men de overlij densberichten wegliet die het verscheiden mededelen van ie dereen die aanspraak meende te maken op roem of respect. En de Times zou ook de Times niet meer zijn als de puzzel op de achterpagina ontbrak die som mige lezers proberen op te lossen tijdens het eten van hun eitje aan het ontbijt. BRUSSEL (ANP) - De staalbedrijven in Nederland hebben in de eerste elf maanden van dit jaar 5236 ton ruwstaal geproduceerd, 29,2 procent meer dan in die periode van vorig jaaf. Nederland heeft hiermee de groot ste produktietoeneming weten te realiseren van de 29 landen die hun gegevens aan het IISI (International Iron and Steel Institute) sturen, zo heeft het ijzer- en staalinstituut in Brussel bekendgemaakt. De Nederlandse ruwstaalproduktie in november was met 460 ton 19,8 procent groter dan in november vorig jaar. Luxemburg produceerde 19,2 procent meer en België 13,5 procent. Voor de hele EG noemt het IISI een produktie van 10.243 ton, een toeneming van 10,2 procent.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 6