Leiderdorpse jeugd leert programmeren Experiment op 'Springplank' Voorschotens kruispunt veiliger voor kinderen Alleen wonende bejaarde overvallen Enerverende rit eindigt in Oegstgeest 'Luxe appartementen onhaalbaar' PAGINA 2 REGIO LEIDEN VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 LEIDERDORP - Leiderdorpse kinderen van tien, elf jaar die een computer programme ren. We hebben het hier niet over een ver toekomstvisioen, maar over een zeer nabije ontwikkeling. Binnen een paar maanden wil schoolhoofd J.H. Koster van de Leiderdorp se 'Springplank' de leerlingen uit de bovenste klassen die techniek gaan bijbrengen. Hij denkt dat er ruimschoots animo voor is. Mirjam, Mirna, Frank en Walter van de Leiderdorpse 'Springplank' gaan al net zo vertrouwd met de computer om als met hun schoolschrift. En binnenkort kunnen ze zelf programmeren. (foto Holvast) Nu al wordt de sinds kort aange schafte computer dagelijks be stormd door computer-leergierige kinderen. Zoals die middag tijdens het gesprek. Zodra de bel de laat ste lessen heeft uitgeluid wordt Koster, die zich net bij het appa raat ophoudt, bestormd. "Meester, mag ik met de computer werken?" "Meester, ik ook?" En de paar gelukkigen zijn meteen druk in de weer met het toetsenbord. Koster slaat het tafereel met vol doening gade. Goed, de benodigde 2000 gulden die de computer met bijbehoren moest kosten, vormde was een flinke aanslag op het bud get, maar die betaalt zichzelf als leermiddel dik en dwars terug. De mogelijkheden van het apparaat- van-de-toekomst worden nu met de paplepel ingegoten. "Je hebt er kinderen bij die je rond vijf uur naar huis moet sléén", lacht hij. Het schoolhoofd kan zichzelf ook niet helemaal vrijpleiten: er gaat menige week voorbij waarin hij vier avonden 'zoet' is met de com puter. Er valt immers oneindig veel te leren over de mogelijkhe den die de computer hem en zijn leerlingen te bieden heeft. Hij moet toegeven dat sommige kinderen iets 'uitvinden' dat hij zelfs na naarstig speurwerk nog niet wist. Uitkomst Koster heeft inmiddels ervaren dat de computer ook een uitkomst is voor leerlingen die over een be paald lesonderdeel struikelen. "Kinderen die bijvoorbeeld slecht zijn in spellen of werkwoorden kunnen er speciale oefeningen aan doen. Die zijn er volop, want de school wordt bedolven onder de speciale onderwijsprogramma's. In tegenstelling tot de spelletjes voor de homecomputers zijn die programma's nog voor een prikkie te koop ook. Volgend jaar woonwagens bij Hoflandbrug Voorschoten? VOORSCHOTEN - Het woonwa genkampje bij de Voorschotense Noord-Hoflandbrug is mogelijk in mei volgend jaar klaar. De gemeen te heeft een rijksbijdrage gekregen van 205.500 gulden en is bereid de dan nog benodigde 35.500 bij te passen, zo blijkt uit het onlangs verschenen beleidsplan. Het kampje krijgt de beschik king over drie standplaatsen. Drie andere plaatsen wil Voorschoten realiseren bij Allemansgeest, maar dit is nog onzeker omdat een be roep is ingesteld tegen deze plek. Vraagtekens hangen ook rond de zes overige standplaatsen die Voorschoten nog moet aanleggen. De gemeente heeft een oogje laten vallen op de wijk Starrenburg, maar deze wordt pas over enkele jaren gebouwd. Ze heeft de provin cie dan ook gevraagd of deze een oogje wil toeknijpen wanneer deze laatste zes plaatsen pas rond 1990 gereed zijn. WASSENAAR - Twee onbekenden zijn gisteravond rond elf uur bin nengedrongen bij een 93-jarige vrouw, die alleen in een villa aan de Wassenaarse Rust en Vreugd- laan woont. De knapen belden eerst aan. Toen er niet direct werd opengedaan forceerden ze de voordeur, waarna ze naar bin nen stapten. In de gang werden ze geconfronteerd met de blinde, slechthorende en slecht ter been zijnde hoogbejaarde. Ze werd op zij gezet en even later op de grond gegooid. Toen de vrouw begon te gillen werd haar mond dichtge- drukt en sloegen de indringers haar op het lichaam. Diverse kamers werden vervol gens doorzocht. Voordat de onbe kenden het pand weer verlieten sloegen zij de vrouw met een hard voorwerp op het hoofd. Een dok ter constateerde later dat zij daar van op het oog alleen een flinke bloeduitstorting zal overhouden. Toen ze weer alleen was begon de vrouw te gillen, waarna een meisje uit de buurt haar vond. De Wassënaarse politie is driftig op zoek naar de indringers. Een uit gebreid signalement ontbreekt echter vanwege het beperkte ge zichtsvermogen van de bejaarde. 'De Springplank' is er trots op één van de eerste basisscholen te zijn die het apparaat-van-de-toekomst in huis haalde. Temeer daar tijdens de afgelopen begrotingsvergade- ring in Leiderdorp D'66 stelde dat alle basisscholen in het dorp een mini-computer zouden moeten krijgen. "Laten ze dan eerst hier maar komen kijken", meldt een nog immer trotse Koster, die het overigens een "heel verstandige" opmerking vond. "Want wij als grote school kunnen ons wel eens wat veroorloven, maar als je met een veel minder aantal leerlingen zit betekent zo'n computer een enorme uitgave". Overigens wordt het idee van D'66 niet meteen overgenomen door de gemeente, maar wethouder Beze- mer heeft al wel toegezegd dat hij zich er eens over zal beraden. De wethouder zei tijdens de begro tingsbehandeling zich niet te kun nen voorstellen dat "een vooruit strevende gemeente als Leider dorp achter zou lopen". Wat de Springschans betreft is daar hele maal geen sprake meer van. Snel leren In een paar maanden tijd zijn de leerlingen van de hoogste klassen vertrouwd gemaakt met de P2000. Of eigenlijk: de computer in strueert zichzelf. In de beginfase kunnen de kinderen (twee tegelijk) er allerhande spelletjes op spelen. Zo raken ze automatisch gewend aan het toetsenbord en de verschil lende knoppen. Elke fout wordt onmiddellijk gemeld en gecorri geerd op het beeldscherm. Het werken met de computer ver eist wel een soepele manier van lesgeven, zo ervaart hij. "Bij een strak, klassikaal systeem lijkt het mij erg moeilijk. Je kunt nu een maal niet met alle leerlingen tege lijk rond zo'n beeldscherm gaan staan. Steeds verdwijnen er dus twee kinderen om ermee te werken. En dat moet je wel kun nen inpassen in je manier van les geven". Het schoolhoofd is uiterst tevreden over de verrichtingen tot nu toe. De meeste kinderen leren ontzet tend vlug, waarbij hij geen enkel verschil ziet tussen de sexen. "Meisjes zijn volstrekt niet de slechtsten", roept hij meteen. Heel anders ligt dat bij de ouders van de leerlingen. Tijdens ouder avonden drommen de meeste va ders rond het beeldscherm, terwijl de moeders wat minder geïnteres- NOORDWIJK/OEGSTGEEST - Een vrij ernstig gewonde Hagenaar is gistermiddag in etappes van Noordwijk naar het academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Daarbij werden een politiewagen en een personenauto zwaar be schadigd. Bewoners weg: inbrekers slaan hun slag LEIDERDORP - Terwijl de bewo ners op vakantie waren, is er dezer dagen ingebroken in hun huis aan de Leiderdorpse Grotiuslaan. Het is nog niet precies bekend wat er wordt vermist. Waarschijnlijk een video-recorder. Wel is zeker dat de inbreker(s) via de schuifdeur aan de achterkant van de woning zijn binnengekomen. seerd vanaf een afstandje toekij ken: de generatie die niet met de computer is opgegroeid. Voor hun kinderen is het al veel vanzelfspre kender, denkt het schoolhoofd. "Daarom heb ik er het volste ver trouwen in dat ze straks ook kun nen leren programmeren", zegt hij over het nabije experiment, dat ta melijk uniek is: nooit eerder is het uitgevoerd op een basisschool. Het is de bedoeling dat de zesdeklas- sers er tegen het einde van het schooljaar mee beginnen. Koster: "Dan geef je hen op de valreep toch nog iets heel nieuws mee, in plaats van lesstof te gaan herhalen. Dat is toch leuk?". GEEN BOETE - In de week van ze ven tot en met twaalf januari van het volgend jaar kunnen leden en oud-leden van de Zoeterwoudse openbare bibliotheek aan de Van Alkemadelaan zonder boete boe ken inleveren die zij langer dan drie weken in hun bezit hebben. 'Opknapbeurt Frisozaal broodnodig' VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten blijft in 1985 probe ren rijkssubsidie los te peuteren voor de broodnodige renovatie van de Frisozaal aan de Juliana van Stolberglaan. Ze hoopt dat de school, die samen met verenigingen de zaal gebruikt, geld krijgt om een eigen accommo datie te stichten. Voor dit geld zou ze de "tamelijk aftandse zaal" moe ten overnemen en opknappen. Andere mogelijkheid is dat de rijksvergoeding voor het onderwijs flink wordt verhoogd om zo de kosten van de opknapbeurt te dek ken. Het rijk voelde hier tot nu toe niet zoveel voor. Den Haag voerde aan dat de renovatie niet zo ingrij pend hoeft te zijn. De gemeente denkt hier anders over. Ze vindt dat de inrichting van de zaal te wensen overlaat, de ko zijnen erg slecht zijn, isolatie hoog nodig moet worden aangebracht en groot onderhoud niet langer achterwege kan blijven. De 52-jarige Hagenaar was als monteur werkzaam bij een bedrijf aan de Noordwijkse Boulevard. Tijdens zijn werkzaamheden liep de man een slagaderlijke bloeding aan zijn arm op. Hij werd door de te hulp geroepen politie per sur veillancewagen naar de groepspraktijk aan het Wantveld in Noordwijk gebracht. De dienstdoende arts achtte het echter noodzakelijk dat de man naar een ziekenhuis werd overge bracht. Twee agenten van de Noordwijkse politie namen deze taak op zich. Ter hoogte van de stoplichten bij de afslag Rijnsbur- gerweg/rijksweg 44 in Oegstgeest ging het fout. Daar kreeg de poli tiewagen voorrang van een NZH- bus, maar achter de bus verscheen de wagen van een 29-jarige Katwij- ker, die de politiewagen niet op merkte. De wagen van de Katwij- ker werd bij de botsing die volgde geheel vernield. Ook de politiewa gen kon niet meer verder. De gewonde Hagenaar kon toch naar het ziekenhuis worden ge- 'Het Wedde' zwemt in de bezoekers VOORSCHOTEN - De gemeen te Voorschoten is tamelijk te vreden over de bezoekersaan tallen van recreatiebad 'Het Wedde'. Wordt een gemiddeld Nederlands bad per jaar be zocht door 140.000 bezoekers, het Voorschotense bad zal dit jaar ongeveer 190.000 tot 195.000 bezoekers trekken. Dit staat in het onlangs verschenen beleidsplan. Toch was de situatie niet ide aal in het bad: het afgelopen jaar moest de gemeente op en kele onrendabele ochtenduren het bad sluiten. "Gelukkig heeft deze maatregel bijna geen invloed gehad op het bezoe kersaantal", aldus B en W. OEGSTGEEST - Burgemeester Sj. Scheenstra van Oegstgeest ge looft niet in de haalbaarheid van 64 terrasflatwoningen voor 55-plus- sers in Haaswijk. Desgevraagd tempert hij het enthousiasme van een groot aantal gegadigden voor de luxe appartementen. "Het aan tal van 64 gaat ten koste van de so ciale woningbouw in Haaswijk. Wij zijn altijd duidelijk geweest over de plannen van Deenen. Hij kan er hooguit dertig bouwen. Laat hij zijn luchtkastelen maar achterna bracht omdat een winkelier zijn auto ter beschikking stelde. Een van de twee agenten voltooide de rit naar het ziekenhuis, de andere bleef achter bij de surveillancewa gen. Er vielen bij het ongeluk in Oegst geest geen gewonden. De Hage naar maakt het volgens een woord voerder van de politie weer goed. VOORSCHOTEN - Het Voorscho tense kruispunt Papelaan/Baron Schimmelpenninck van der Oye- laan/Hyacinthstraat wordt wellicht volgend jaar veiliger gemaakt voor schoolkinderen. Na jarenlang praten overwegen B en W het komende voorjaar met een "eenvoudige, makkelijk uit te voeren" maatregel te komen. Zij denken aan een klein 'cirkelplein tje' op of bij het midden van de kruising, waar de wegassen elkaar snijden. Om dit pleintje aan te kunnen leg gen is het nodig om van de omlig gende trottoirs een beetje af te snoepen, denkt wethouder Van Dalen. Helemaal zeker hiervan is fietsen, wij vertellen de nuchtere waarheid". Oegstgeestenaar W.H. Deenen is al tijden enthousiast bezig zijn plannen te ontwikkelen om in de kop van deelgebied VI ongeveer zestig luxe flatwoningen te bou wen. Dit aantal is volgeriS Deenen nodig om het idee betaalbaar te houden. Onlangs werd de Vereni ging van Toekomstige Eigenaren Terrasappartementen opgericht in De Roode Leeuw. Een groot aantal gegadigden heeft inmiddels 150 gulden gestort om lid van deze ver eniging te worden. Deenen gelooft nog steeds heilig in zijn plannen. Volgens de gepen sioneerde Shell-man hoeft hij slechts aan te tonen dat hij zestig kopers voor de appartementen heeft. Het Bouwfonds Nederland se Gemeenten (BNG), de exploi tant van Haaswfjk, zou dan ak koord gaan met de inpassing van Deenen's plannen in deelgebied VI. Als het aan burgemeester Scheenstra ligt, zal dit minder van zelfsprekend zijn dan Deenen zegt. In deelgebied VIII van Haaswijk komen overigens 41 'terrasflats'. Voorschoten beknibbelt op werkweken beginners VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten laat nieuw, jeugdig personeel zoveel mogelijk werken in werkweken van 32 of 36 uur. Zelfs werken mensen 24 uur per week. Ze hoopt hierdoor in de toe komst meer arbeidsplaatsen te kunnen scheppen, zo staat in het onlangs verschenen beleidsplan. Of, zoals de gemeentesecretaris het zegt: minder minder arbeidsplaat sen. Immers, in Voorschoten geldt al geruime tijd een vacaturestop. Alleen in het allernoodzakelijk ste geval neemt de gemeente men sen aan. En dan nog het liefst tijde lijk. Dit bhjkt wel uit de gang van zaken vorig jaar: van de 6 7 men sen die werden aangenomen, werkte het merendeel slechts en kele maanden in het gemeente huis. hij nog niet. De ambtelijke werk groep verkeer en vervoer moet de zaak nog goed bestuderen en met concrete voorstellen komen. B en W willen het kruispunt graag aanpakken omdat het een van de 'aandachtspunten' was van de nota 'veiliger schoolroutes'. Automobi listen die uit de Papelaan komen "rijden vaak met een akelige gang de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan in", aldus de wethou der. Mocht de raad niets voelen voor deze variant of mochten er veel bezwaren tegen binnenko men, dan zullen burgemeester en wethouders in 1986 met een nieu we variant komen. In het beleids plan hebben ze hiervoor alvast 30.000 gulden gereserveerd. Begin januari zal het BNG een fol der verspreiden over deze luxe flats die tussen de anderhalf en twee ton zullen kosten. Het com plex gaat 'Professor van Eysinga State' heten en wordt - gelegen langs het Oegstgeester kanaal. Vol gens een woordvoerder van de ge meente zijn de flats voor alle leef tijden en met minder faciliteiten dan het plan van Deenen. In zijn 'luchtkasteel' komt een fitness ruimte, zwembad en dergelijke lu xe voorzieningen. Voorschoten krijgt wellicht werker voor bejaarden VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten wil een functionaris voor het gecoördineerd bejaarden- werk. Deze figuur moet de samen werking tussen vrijwillige en pro fessionele bejaardenorganisaties verbeteren. Ook moet hij/zij de knelpunten in de hulpverlening op een rijtje zetten. De precieze invulling van de werktaak maakt de gemeente ove rigens pas wanneer het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft besloten tachtig pro cent van de salariskosten te subsi diëren. Dit besluit valt begin volgend jaar. Dan moet ook worden beke ken of de functionaris in dienst komt van de gemeente of van de instellingen. De gemeentesecreta ris verwacht dat kort nadat een po sitief geluid is gekomen uit Den Haag, de functionaris in dienst kan treden. Jazzconcert De Harbour Jazz Band treedt komende zondag in Warmond op. Dit orkest komt naar de Jazz So ciëteit in Meerrust (Dorpsstraat). Aanvang drie uur, toegang 7,50. VRIJDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, disco, 19.30 Repelsteel - Breestraat 19, Vlaams vege tarisch eten, 17.30-19.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Lesbiese Vrouwen Leiden - Caecilia straat 18, disco, 21-2 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Privates on Parade', 20 en 22.15 Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, kerstdisco, 20.30 uur. ZATERDAG Leiden Breehuys - Breestraat 19, electric boog ie, 15-17 uur, daarna superswingavond. LVC - Breestraat 66, reünie van deelne mers aan de LVC gitaar- en saxofoon cursussen, inl. 146449. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Oegstgeest Joris de Wittschool - Kamperfoelielaan, kinderfeest: 4-6 jarigen van 11-13 uur; 7- 12 jarigen van 14-16 uur. Voorschoten Lindehoeve - Burg. v.d. Haarplein, kin- dersoos, 10-12 uur; presentatie begin nende popgroepen, 21 uur. !,I.BIHBIB.MHf ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12 tot 12.30 uur. (alleen voor spoedeisen medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 •- Mastenbroek, Tan, v. Tol, Zwijnenburg, Meijer, R. v. Leeuwen. Verhage, Groeneveld, Schonenberg: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Bisschop, tel. 121641; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en Lahr: za 8 uur tot zo 8 uur- R. Taytelbaum, tel. 120266; spreekuur Hogewoerd 138. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. Groep 3 - Pleiter, J. van Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jürgens, Heren gracht 116, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412. Groep 4 - v. Wingerden, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waard, za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Bénit, Brahmslaan 315, tel. 720404; spreekuur Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Paga- ninistraat 1, tel. 314349; spreekuur Ken nedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, de Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein, A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: B. en J. Crul, Noordeindsplein 8a, tel. 142888. zo 8 uur tot 24 uur: A. Hammerstein, tel. 767646; spreekuur Saffierstraat 3. Leiderdorp a, F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139; zo, M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D. Held, Marelaan 36, tel. 174955. Voor de praktijk Haaswijk: J.J. Voor- zaat/G.A. van der Steenhoven, Querido- laan 2, tel. 176867; dag en nacht bereik baar ook in het weekend. Voorschoten za, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462; zo, W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, War mond, tel. 01711-10030. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 28 tot 31 december door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel. -125057. H. Vestjens, Rijn en Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest R.J.W. Duijn, Pres.-Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- R. v.d. Welle, Piet Heinlaan 30, Oegst geest, tel. 175394. WIJKVERPLEGING Leiden Jnterkruis, Middelweg 38, tel. 121753 en 134604, na 17 uur en in het weekend te bereiken via dokterstelefoon: 122222. Groepen De groepen D-Rection, Spagnantie Intrade en Leon his Big Mass Band komen zich mor gen presenteren in de Voorscho tense Lindehoeve. Het gaat hier om een presentatie van groepen, die willen uittesten of ze tegen pu bliek kunnen en of het publiek dat tegen hen kan. Aanvang negen uur, toegang twee gulden. Mor genochtend is er van tien tot twaalf kindersoos in het centrum. LEIDSCH DAGBLAD Bij automatische overschrijving l_r geen administratie- en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging Is ontvangen, volgt automatische verlenging. Post uitsluitend aan: Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-10 00 uur. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling Ie voldoen. Restitutie is niet toegestaan. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV Kwartaalabonnement 65,70 Per post 09,30 Maandabonnement 22,10 (Autom. betaling) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Hoofdredacteur Drs. J. W. E. Metselaar Ad|. Hoofdredacteur: R. D. Paauw Commentaren: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B W T. Jungmann (plv) H. I. J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F J. Wirtz (bin.buit./eco) P. J-. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W. C. H. Schrama (feature) tel. 071-144941, tst 219 Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Cairo, Rome, Madnd, Mexico en Wenen. vernield. (foto Holvast) Scheenstra over woningbouwplan Haaswijk

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2