Betrokkenheid van gemeenten bij de derde wereld groeit Bijbelaanbieding bij de verkoop van koffie 'Het blijft een druppel op een gloeiende plaat' kvnèit 'h h m jaar pat mmr tup y007 goek voornemens.... ..ais ik ook maar enigszins pacht pat hit beter kon, Duitse capitulatie: vieren of toch niet? VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 13 Toen de gemeente Wad- dinxveen nu bijna tien jaar geleden besloot een ontwikkelingsproject in het Bovenvoltaanse Torna te adopteren, was het de uitzondering die de regel bevestigde. Een jaar later volgde Noordwijk. Sinds dien hebben meer ge meenten in de Leidse re gio hun voorbeeld ge volgd. Uiteenlopende plaatsen als Leiden, Rijns burg en Warmond zijn iets aan ontwikkelingssamen werking gaan doen. En hun aantal groeit nog al tijd. Recentelijk voegden Oegstgeest, Hillegom, Boskoop en Zoeterwoude zich bij de ongeveer 180 gemeenten die wat aan derde-wereldwerk doen. De gemeenten Boskoop en Woubrugge besloten bovendien in het kader van de actie Eén voor Afri ka een bedrag per inwo ner over te maken. door Sjaak Smakman Ook René Grotenhuis, coördina tor projectadoptie van de NO VIB, constateert een groeiende belangstelling. Een paar maan den geleden schreef deze parti culiere organisatie voor ontwik kelingssamenwerking alle ge meenten aan. Tot nu toe hebben er bijna vijftig gemeenten gerea geerd 'en ik vind dat een bemoe digend resultaat. Het bewijst dat het derde-wereldwerk leeft'. De gemeentelijke bemoeienis met de derde wereld is betrekke lijk nieuw. Tot aan de jaren ze ventig was het exclusief een rijkszaak en verbood de minister alle uitgaven van gemeenten voor dit doel. De kentering kwam door toedoen van CDA en PvdA, die stelden dat het onzin is om gemeenten uit te sluiten van ontwikkelingssamenwer king. Gemeenten mochten geld uittrekken voor de derde wereld, mits dat gepaard zou gaan met activiteiten onder de eigen be volking. Rimpelloos verliep het alle maal niet. Berucht is Waddinx- veen, dat volgens de provincie in 1980 teveel geld (46.000 gulden) uittrok voor het Toma-projekt. Hei provinciebestuur dreigde de hele begroting af te keuren. Een protestactie met brede steun uit het hele land leidde ertoe dat de provincie inbond en een paar maanden later met een nota kwam waarin gemeenten veel (meer) speelruimte kregen. In de meeste gevallen verdub belt een gemeente het geld dat een werkgroep onder de bevol king ophaalt voor een project in de derde wereld, waarbij de ge meente dan behalve deze subsi die ook vaak allerlei faciliteiten aan zo'n groep geeft. Gemeenten als Waddinxveen, Noordwijk, Warmond, Oegstgeest, Rijnsburg en Boskoop hebben dat model gekozen. Leiden daarentegen trekt jaarlijks een bedrag uit voor bewustwordingsaktivitei- ten, Hazerswoude geeft de plaat selijke wereldwinkel een gratis kraam op de weekmarkt, Hille gom geeft een subsidie aan de derde-wereld werkgroep. Alphen verdubbelde dit jaar opbreng sten van acties van onder meer gemeenteambtenaren, Terre des Hommes en de wereldwinkel tot een bedrag van 25.000 gulden. Die subsidie wordt afgekapt om dat de raad het bij de begrotings behandeling niet eens kon wor den over de vraag waar dit be drag vandaan gehaald moet wor den. 'Een schandalige zaak', oor deelde CDA-raadslid Kortmann, een van de initiatiefnemers van de Alphense ontwikkelingshulp. Hoewel met dit werk vaak be- Arno Bos: "Uiteindelijk bulken we hier van het geld vergeleken met daar". (archieffoto) dragen van tien, twintig of zelfs vijftig mille zijn gemoeid, is dat volgens René Grotendijk beslist geen noodzaak. "Een gemeente kan heel veel doen zonder het di rect veel geld kost. Als je bijvoor beeld steun geeft aan zo'n adop- tiegroep in de vorm van ruimte om te vergaderen, gebruik van kopieerapparaten, of bijvoor beeld met iemand van de afde ling welzijn die een aantal uren vrijmaakt voor de groep, kost dat niet zoveel. Het gaat ook om méér dan geld, gemeenten kun nen een signaalfunctie hebben". Dooddoener Veel gemeenten zien die taak echter niet voor zichzelf wegge legd. In Lisse bijvoorbeeld stelde PvdA/PPR/PSP-fractievoorzit- ter Rosdorff het rondschrijven van de NOVIB onlangs tever geefs aan de orde. Dat is een rijkstaak, reageerde loco-burge meester De Kort met instem ming van een ruime raadsmeer- derheid. "Dat is wel de makke lijkste dooddoener, daarmee ben je gelijk van -Idles af', reageert Arno Bos, voorzitter van de Noordwijkse werkgroep Boven- Volta, "gemeenten gaan wél door met uitwisselingen met Franse of Duitse gemeenten. Nou, daar van kun je ook zeggen: dat is een taak van buitenlandse zaken. Ik vind datje als rijke gemeenten in Nederland best wat aan ontwik kelingssamenwerking kunt doen. Uiteindelijk bulken we hier van het geld, vergelekeft met daar". Later in het gesprek voegt Bos er nog een argument aan toe: ge meenten pakken vaak kleinscha lige projecten aan, het rijk vaak juist grote. Aan grootschalige, prestigieuze dingen is echter vaak weinig behoefte en blijken miskleunen. Voorbeelden die Bos met eigen ogen heeft gezien: een verkeerslichteninstallatie in een klein dorpje en een brede as faltweg met een fietspad ernaast. Inclusief een mooi Nederlands bord: verplicht fietspad. Bos: "Het enige waar die mensen be hoefte aan hebben is een water put, een lokaal waarin ze les kun nen geven en gereedschap. Voor hen is van belang dat ze hun voedselproduktie weer op poten kunnen zetten". Kermis Toen de Noordwijkse PvdA in 1977 met het voorstel kwam om geld voor ontwikkelingssamen werking uit te trekken, had de partij de wind «nee, realiseert Bos - actief lid van deze partij - zich. De crisis deed zich nog niet gelden, zeker niet met het toen malige overschot van een mil joen gulden op de begroting. Of het anno 1984 weer zou lukken om de overige partijen 'om' te krijgen, betwijfelt hij, 'hoewel je toch ziet dat het in andere dor pen nog steeds lukt' Het Noordwijkse project is een schoolvoorbeeld van succes: de halve ton die de gemeente elk jaar beschikbaar stelt om de op brengst van de acties te verdub belen is nog altijd binnenge haald; de jaarlijkse Boven-Volta- markt is een begrip in de wijde omtrek geworden en van de film die de werkgroep heeft gemaakt over het Noordwijkse project zijn onlangs tien kopieën op vi deo gemaakt om aan de vraag te voldoen. Heeft de werkgroep de Noord wijkse bevolking nu ook bewus ter gemaakt van de problema tiek? Dat blijft een probleem, geeft Bos gelijk toe. Zo stond op de markt dit jaar een grote tent met een expositie en doorlopend films en diaseries. Het was de he- le dag 'bomvol' maar, aldus Bos: "Het is en blijft een grote ker mis". Wel geeft de werkgroep les brieven uit, verzorgt dia-series en gaat naar scholen en instellin gen toe voor lezingen. De reac ties daarop zijn vaak erg positief, vertelt Bos. Forumdiscussies, dia-avonden en filmavonden worden volgens hem vooral be zocht door 'het wereldwinkelpu- bliek, mensen uit kerken en af en toe zie je een nieuw gezicht. Maar het blijft toch de groep die je óók ziet bij anti-kernwapenbetogin gen en anti-fascismecomités'. "Weet je wat werkt? Sentimen ten. Zo'n actie als Eén voor Afri ka of het Foster-parentsplan. Want niemand kan een kind dood zien gaan van de honger Als wij wel eens dia's laten zien, is soms het eerste wat we horen: nou, daar is het zo slecht nog niet. En inderdaad, je ziet geen uitgemergelde kinderlijfjes. Maar dan denk ik: moet dat dan? Die mensen hebben toch ook recht op iets méér dan alleen maar net genoeg te eten hebben. En dat soort opmerkingen hoor ik óók van mensen die tot onze eigen achterban horen". Druppel De vraag óf je iets aan bewust wording moet doen, is trouwens niet onomstreden. In Oegstgeest was het in eerste instantie zelfs een onoverkomelijk struikel blok. Want, zoals raadslid Moo- nen (WD) van de gemeentelijke voorbereidende werkgroep stel de, 'je gaat geen geld geven om je ervan te laten overtuigen dat jouw standpunt verkeerd is'. NO- VI B-medewerker Grotenhuis: "Je moet een twee-sporenbeleid volgen. Wij zijn daarin vaak veel gematigder dan de derde-wereld landen zelf. In de Verenigde Na ties hebben die voorgesteld dat de westerse landen voor elke gul den die ze aan hulp geven, ook een gulden in het eigen land te besteden aan bewustwording. Ik denk dat wanneer je als gemeen te bijvoorbeeld 50.000 gulden uit trekt, je heel goed tien mille kunt uittrekken voor activiteiten in je eigen gemeente. Gevraagd hoe lang hij er nog meer doorgaat, zegt Arno Bos tenslotte: "In feite waren we dit jaar klaar, maar hebben we toch gekozen voor een nieuw project, de bouw van een technische school. Niemand wil stoppen. Zolang de gemeenteraad geld be schikbaar stelt, zolang er mensen zijn die bereid zijn om wat te doen, hoe kun je het voor jezelf dan verantwoorden om te stop pen? Je gooit dan toch een ton per jaar weg, en dat is een bedrag waarmee je in de derde wereld toch heel wat kunt doen. Ook al is het maar een druppel op een gloeiende plaat". BONN - Op 8 mei 1945 capituleer de nazi-Duitsland onvoorwaarde lijk. Over ruim vier maanden is dat veertig jaar geleden en net als de 40-jarige herdenking van D-day in Normandië zal de achtste mei 1985 in elk geval herdacht worden. Voor de overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog, de geallieerden, is dat geen probleem. Die vieren feest. Voor de verliezers, Duits land, Japan en in feite ook Italië, ligt het moeilijker. In de Bondsre publiek Duitsland is daarom nu al een discussie ontbrand over de vraag wat er met en op de achtste mei volgend jaar tlgedaan" moet worden. Vier decennia na de on voorwaardelijke capitulatie is al thans het westelijk deel van het eens Grootduitse Rijk er niet in ge slaagd om een soort overeenstem ming te bereiken over wat de acht ste mei 1945 eigenlijk voor de in woners van de Bondsrepubliek be tekent: nederlaag of bevrijding. In de DDR is dat eenvoudiger. De Oostduitsers organiseren para des en vieren de 40-jarige bevrij ding van het fascisme. Daarbij wordt misschien wel een beetje te veel de indruk gewekt alsof de meeste huidige Oostduitsers van boven een bepaalde leeftijd alle maal verzet tegen Hitier hebben gepleegd. Dat is historisch onjuist. Maar het is wel waar dat één van de grondslagen van de DDR de wak ker gehouden herinnering aan de terreur van de nazi's is en het is eveneens niet te bestrijden dat de leiding van de Oostduitse staat zel den was bevlekt door het - later uitgekomen - nationaal-socialisti- sche verleden van een van de func tionarissen. Moeras Dat kan voor West-Duitsland niet worden volgehouden. De Bondsrepubliek heeft staatssecre- Dregger catastrofe. (foto: AP) tarissen en ministers (Globke, Overlander) gehad, die diep in het bruine moeras verkeerden. Bonds kanselier Kurt Georg Kiesinger heeft gewerkt op het nazi-propa- gandaministerie van Goebbels en het voorlaatste staatshoofd Karl Carstens is lid van de nazi-partij geweest. Er zullen niet zeer veel Duitsers meer rondlopen die geloven dat de achtste mei 1945 een bittere neder laag was, een echte ineenstorting. Hoewel het Duitse volk met mil joenen achter de hakenkruizen heeft gemarcheerd, is wel zeker dat vrijwel niemand van die geestdrif- tigen van weleer het achteraf be treurt dat Hitier de oorlog niet heeft gewonnen. Maar, zoals de fractievoorzitter van de CDU-CSU, Alfred Dregger, het uitdrukt: „De achtste mei 1945 was niet alleen de nederlaag van Hitier, maar ook de overwinning van Stalin. Dat bete kent de vlucht en verdrijving voor 14 miljoen Duitsers uit de oost-ge bieden. Dat betekende ook de bru tale en meedogenloze deling van Europa. Misschien was dit wel de grootste catastrofe in de Europese geschiedenis, en een catastrofe kan niet gevierd worden". Vieren? Vieren of niet vieren? Daarover zal nog lang gepraat worden. Maar het lijkt inmiddels wel zeker dat de Bondsrepubliek Duitsland niet zal proberen om zo weinig mogehjk aandacht aan de veertigjarige her denking van de onvoorwaardelijke capitulatie te besteden. De huidige Bondspresident Richard von Weiz- sacker, wiens vader staatssecreta ris van buitenlandse zaken onder de nazi's was en tevergeefs heeft geprobeerd daar „het beste van te maken", zei tijdens zijn kersttoe spraak dat het erom gaat het on overzienbaar grote aantal slachtof fers te herdenken. Zowel bij de te genstanders van toen als bijna in elke Duitse familie. Vooral Russen en Polen, verklaarde Von Weizsac- ker, is onmetelijk leed berokkend. Uit de geschiedenis kan alleen ge leerd worden als die niet wordt verstopt. Kanselier Helmut Kohl, die zelf onophoudelijk roept dat hij aan het einde van de Tweede Wereldoorlog pas 15 jaar oud was, zou het liefst willen dat de achtste mei 1945 on opvallend met een oecumenische dienst in de Dom van Keulen wordt herdacht. De sociaal-demo craten vinden dat de Bondsdag de geëigende plaats is om woorden aan de herdenking van de capitula tie te wijden. En de Amerikaanse president Ronald Reagan heeft te kennen gegeven dat hij begin mei 1985, als hij toch in West-Duitsland is voor de economische topconfe rentie, wel in een voormalig con centratiekamp wil spreken. Daar nu zijn de Duitsers fel tegen. Want ten eerste zouden er dan allerlei door Hans Amesz vervelende herinneringen ruw worden wakker geschud en ten tweede zou in de berichtgeving al leen maar aandacht worden be steed aan Reagan in Dachau, en niet aan bijvoorbeeld het mooie van de onverbrekelijke Ameri kaans-Duitse vriendschap. Motto Een paar weken na de achtste mei 1985, namelijk half juni, wil Bondskanselier Helmut Kohl aan gebieden herinneren, die geens zins door de Russen zijn „bevrijd" van het fascisme. Als eerste rege ringsleider na Ludwig Erhard in 1965 is Kohl van plan om te praten op een bijeenkomst van de „ver drevenen van Silezië". Het voorlo pige motto luidt: „Veertig jaar ver drijving - Silezië blijft van ons". Inmiddels is in de Bondskanselarij een licht opgegaan en schijnt men in te zien dat juist ook vanwege de achtste mei een rede van Kohl on der uitgerekend dit motto „zeer tactloos" tegenover vooral Polen zou zijn. Naar verluidt denken de Sileziërs na over een andere leuze. Ondanks wrange commenta ren van voornamelijk kerkelijke kant gaat de koffiebranderij 'Eduscho' in Bremen gewoon door met het aanbieden van een 'gezinsbijbel' voor ruim dertig gulden in de vele vestigingen van het bedrijf in de Duitse Bondsrepubliek. Directeur Wolf gang Schrecker deelde mee, dat de bijbelverkoop naar wens ver loopt. Op 29 november is Schrecker met zijn 'bijzondere aanbieding', zoals hij het zelf noemt, begon nen. Hij verwacht, dat er 300.000 bijbels verkocht zullen zijn als binnenkort de actie wordt beëin digd. Dat vindt Wolfgang Schrecker een uitstekend resul taat, gezien het feit dat per jaar in de Bondsrepubliek ongeveer 800.000 bijbels worden verkocht. Bestuurslid Rolf Koppe (Han nover) van de Evangelische Kerk van Duitsland reageerde op de aanbieding van de 'Eduscho-bij- bel' met een waarschuwing te gen de 'uitverkoop van de christelijke boodschap door re clamemakers'. Koppe geeft toe, dat de bijbel nu ook wordt aan geboden aan mensen die nooit in een boekhandel komen. Maar hij bfijft het bedenkelijk vinden dat dit boek als 'lokmiddel' wordt gebruikt om de afzet van koffie te vergroten. "De bijbel kan nu eenmaal niet willekeurig als elk ander consumptie-artikel wor den gezien". Koffiebrander Schrecker raakt van de kerkelijke kritiek niet on der de indruk. Hij reageerde: "De kerk zou juist in haar nopjes moeten zijn dat het 'Boek der boeken' op deze manier nog be schikbaar komt voor brede lagen van de bevolking". 'Voorloper van antichrist' De anti-roomse stichting 'In de Rechte Straat', waarin de ex- priester dominee H.J. Hegger een belangrijke rol speelt, heeft haar activiteiten met het nader bij komen van het pausbezoek aanzienlijk opgevoerd. Een pagi na grote advertentie in enkele bladen, die 'de heer K. Wojtila uit Rome' moet confronteren met een aantal fundamentele roomse dwalingen, kost de stichting f198.000, waarvan na een paar oproepen tot steun reeds f65.000 is gedekt. De advertentie heeft al gestaan in het Reformatorisch Dagblad. Enkele landelijke bladen die ook in het zuiden des lands goed wor den gelezen volgen nog. "De be doeling is, rooms-katholieke le zers de leer van de zaligmaking door genade en geloof in Chris tus alléén bekend te maken", zo verklaart de stichting. De adver tentie schildert de ambtelijke paus af als een 'voorloper van de antichrist'. Het blad 'Waarheid en Een heid' - orgaan van de 'Vereni ging tot opbouw en bewaring van het Gereformeerde leven Schrift en Getuigenis' - publi ceert een protest van de stichting 'In de Rechte Straat', waarin de vraag wordt gesteld of na Zwit serland straks ook Nederland 'als laatste calvinistische bol werk' zal worden geslecht, "zo dat de paus ook hier zijn triomf tochten kan houden". "Heeft Schrift-getrouw Nederland nog de profetische kracht om daar tegenover een bijbels protest te stellen?" Hoewel eindredacteur ds. J. B. van Mechelen van 'Waarheid en Eenheid' de term 'voorloper van de antichrist' niet voor zijn reke ning wil nemen, is ook voor hem het komende pausbezoek een bron van ergernis. "Kwam hij al leen voor eigen kerkleden, het zij hem gegund. Dat echter velen voor de pauselijke propaganda opdraven - en dat nog graag doen ook - is huiveringwek kend", schrijft hij in een com mentaar op het stuk van 'In de Rechte Straat'. "Zich 'plaatsbekleder van Christus' achten is wel hoogst aanmatigend". De deelneming van reformatorische kerken aan de begroeting van de paus en de ontvangst van dit 'staatshoofd' door de koningin zijn voor 'Waar heid en Eenheid' zeer ergerlijke zaken. i Tn de Rechte Straat', ds. Hegger, laat nog in een ander geval van zich horen. In een 'open brief richt hij zich tot premier Lubbers over de vie ring van de bevrijdingsdag vol gend jaar op zondag 5 mei. "Waarom doet u, die uzelf als een oprecht christen wilt beschou wen, mee aan de ontheiliging van de dag des Heeren, die een noodzakelijk gevolg is van zulk een gebeurenAls u Christus van harte liefhebt, gaat het u dan niet aan het hart, dat Zijn Naam steeds meer uit het openbare le ven wordt weggedrukt?" Hegger houdt premier Lubbers voor, dat het voor hem geen enkel gewetensbezwaar zou opleveren. Beroepen Hervormde Kerk: aangeno men de benoeming tot pastoraal medewerker te Scherpenzeel- Munnekeburen-Nijetrijne (Fr.), hervormd-gereformeerd 'Samen op weg', R. Poesiat, pastoraal medewerker te Berkel-Roden- rijs, naar Oud-Beijerland (deelge meente Ontmoetingskerk) voor deelwerk C. Schakel (leraar) Rot terdam, voorheen gereformeerd predikant. Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Vlaardin- gen B. de Graaf Zierikzee Ontmoetingsdag. Ook dit jaar zal op initiatief van het alge meen diakonaal bureau van de Gereformeerde Kerken in Leus den en^het Radiopastoraat van ds. A. Klamer een ontmoetings dag worden gehouden voor men sen die in hun huwelijk te maken hebben met homosexuele, lesbi sche of bi-sexuele gevoelens. De organisatie is in handen van de werkgroep 'Huwelijk, ho mofilie en geloven', die voorna melijk is samengesteld uit deel nemers van vorige dagen. De ontmoeting is op zaterdag 19 ja nuari van 10 tot 4 uur in een plaats in het centrum van het land. Belangstellenden kunnen nadere inlichtingen krijgen en zich aanmelden bij het Radiopas toraat, Oranjelaan 8. 1217 LW Hilversum, telefoon 035-15555.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13