KALKULATOR China en Sowjet-Unie sluiten drie verdragen Jill Clayburgh: 'Dolgraag eens in een kostuumfilm' Televisie Vrij circuit ERGON ELECTRIC B.V. VRIJDAG 28 DECEMBER 1984 PAGINA 11 Nu te zien in politieke thriller Ml an na K.' VENETIE - Onlangs ging de film 'Hanna K.' in Nederlandse premie- re. Costa-Gavras, kampioen van de politieke thriller, maakte een poli tieke love story. Zich dit keer af spelend in in Israël waar twee vol ken willen wonen maar de een niet onder de souvereiniteit van de an der. Costa-Gavras verdicht die tra gische situatie tot een driehoeks verhouding met zowel een Israëli sche als een Palestijnse minnaar voor de Amerikaanse actrice Jill Clayburgh. door Pieter van Lierop De Amerikaanse actrice Jill Clayburgh ontleent haar grootste faam aan de hoofdrollen die ze ge speeld heeft in 'La Luna' en 'An Unmarried Woman'. Sindsdien heeft ze in zeven films (o.m. 'Silver Streak Express' en 'It's My Turn') telkens het type van de moderne jonge vrouw neergezet, meestal net gescheiden en noest werkend aan een mooie maatschappelijke car rière. - Hoe zit dat? Weigert u ander soortige rollen, of krijgt u nooit iets anders aangeboden? Een genre drama of kostuumfilm? "Nee, zoiets krijg ik nooit aange boden. En ik zou het zo graag eens doen. Op een bepaald moment kunnen mensen alleen nog maar op die ene manier aan je denken. Zo helaas werkt Hollywood. Het is ook van begin af aan zo gegaan ei genlijk". Lange tijd werkte Clayburgh in komedies. Dat beviel haar niet zo. "Acteren met minimale middelen, dat interesseert mij veel meer. Dus moest ik bij film terecht zien te ko men. Aanvankelijk lukte dat niet. Op audities kwam ik steevast Dia ne Keaton tegen. Bij de voorselec ties zaten wij ook toen al vast op hetzelfde soort typecasting, maar Diane won het altijd". "Pas sinds Paul Mazursky me vroeg voor An Unmarried Woman en voor hem hoefde ik niet eens auditie te doen - kwam mijn car rière op gang. Maar het is helaas waar, men geeft mij sinds 'An Un married Woman' voornamelijk dat soort vrouwen te spelen". "Maar mijn personage als Hanna K. wijkt desondanks tamelijk af, ook al ben ik wéér een advocate met een mislukt huwelijk achter de rug. En in mijn volgende Ameri kaanse film, I'm Dancing As Fast As I Can, speel ik toch ook iets ge heel anders: een drugverslaafde". - Is het een groot verschil om te werken met Europese regisseurs als Bertolucci of Costa-Gavras dan on der Amerikaanse regisseurs? "Het is meestal anders, maar dat heeft minder met die regisseurs te maken dan met de systemen waar in ze moeten functioneren. Toen ik met b.v. Claudia Weill moest werken in It's My Turn, toen had zij dan de regie, maar feitelijk ont brak haar de vrijheid om te doen wat ze wilde. De studio heeft die film gewoon gebrutaliseerd zonder dat zij daar iets tegen kon onderne men. Maar als je in Amerika kunt werken met een gearriveerde regis seur als Paul Mazursky, dan is het verschil met Europese regisseurs niet fundamenteel". In de periode nadat u het script voor Hanna K. kreeg voorgelegd en het moment dat uiteindelijk de opnamen van start gingen, heeft zich de Israëlische invasie in Liba non afgespeeld, heeft dat invloed gehad op uw houding ten aanzien van deze film? "Ik had de rol al geaccepteerd, dus maakte het geen verschil Een tweede week van lachfilms op de tv. De VPRO brengt vlak voor de jaarwisseling haar serie films met de Marx Brothers. Morgenavond 'Cocoanuts'. Een film uit 1929 met (toen nog) vier broers. Een groot succes op Broadway, als film iets minder geslaagd. Nederland 2, 23.20 uur. Zondag kan de pret helemaal niet op. Later op de avond 'Ani ma! Crackers', ook al een voor film bewerkt theaterstuk. De scenes daarvoor moesten regel matig worden overgedaan omdat Groucho de medewerkers aan het lachen bracht (21.30 uur, Ne derland 1). In het begin van de avond 'Monkey Business' waar voor voor het eerst een speciaal filmscenario werd geschreven. Zeer geslaagd met de broers als verstekelingen op een luxe schip. Aanvang 19.10 uur. Duitsland 1 vertoont dinsdag avond 'Victor/Victoria'. De ge slaagde terugkeer van Julie And rews op het doek onder leiding van haar echtgenoot Blake Ed wards. Ze speelt Victoria, een weinig succesvolle zangeres die onder leiding van de homoseksu eel Teddy meer succes heeft als de travestiet Victor. Een onder houdende film. Aanvang 20.15 uur. "Dezelfde dag op Duitsland 2 'Juggernaut'. Een sterke thriller van komedie-regisseur Richard Lester over een bomalarm op een luxueus schip met Richard Harris als de bomexpert. Niet slecht gekozen zo een paar we ken na de ontmanteling van de 'Leidse bom'. Aanvang 22.50 uur. Vrijdag kan er èn gegriezeld èn gelachen worden met 'American werewolf in London'. Regisseur John Landis laat twee Ameri kaanse jongens op een voettocht in Engeland aangevallen worden door een weerwolf. De één is di rect dood, de ander krijgt nare dromen en last van allerlei be stiale trekjes. De vonk van weerwolf. België 1, 20.25 uur. de - Maar zaken als het uitmoorden van die Palestijnse dorpen en wat zich allemaal nog meer aan dra ma's afgespeeld heeft, dat moet toch effect hebben als je speelt in een film die gaat over de verhou dingen tussen Israëli's en Palestij- "Het deed er niet zo toe voor de rol die ik moest spelen. Die vrouw is nogal naïef in politieke kwesties. Het is één van de specifieke dingen in haar karakter dat ze voorname lijk afgaat op haar instincten. Ik zag haar vooral als een vrouw in een heel moderne, progressieve si tuatie zoals ik er nog nooit een in een Amerikaanse film ben tegen gekomen. Zo'n vrouw die drie min naars heeft en zelf niets anders ze ker weet dan dat ze haar baby ter wereld wil brengen, ook al is de verwekker iemand die ze intussen niet meer kan uitstaan. Die baby geeft ineens een centrum aan het leven van Hanna. Die baby geeft haar als het ware een thuis". Jill Clayburgh samen met Mi chael Douglas in 'It's my turn'. Clayburgh: "De studio heeft die film gebrutaliseerd". (fotoGPDi vrouw zou spelen die zo maar in eens besluit om naar Israël te emi greren, dan zou dat voor mij toen beter te begrijpen zijn geweest, dan nu, na de oorlog in Libanon. "Dat is heel eng bekeken, want ik speel niet zo maar een vrouw, maar een jodin en voor joden is Is raël werkelijk het vaderland. Dat is zo klaar als een klontje. Dan zou ik als Jill Clayburgh ook zeker mijn staatsburgerschap moeten opge ven, omdat ik me mede-verant woordelijk zou moeten voelen voor alles wat de Amerikaanse regering misdreven heeft. Landen, plaatsen, ze hebben voor mensen betekenis sen en gevoelswaarden die verder reiken dan de laatste misstap van een tijdelijke overheid. Als ik mor gen hoor dat er vandaag in New York 1000 mensen zo maar zijn ver moord, dan nog neem ik overmor gen het vliegtuig naar huis". Illllll BLIJVERS 'Amadeus' - Milos,Formans specta culaire verfilming van het toneel stuk van Peter Shaffer over Mozart en Salieri, Lido 2, Leiden. 'Ghostbusters' - Komisch trio be strijdt spoken, Luxor, Leiden. 'Gremlins' - Bekwame mix van hu mor en spanning, Lido 1, Leiden, Euro 3, Alphen. 'Purple Rain' - sexsymbool Prince in zijn eerste speelfilm, Lido 4, Lei- 'Red Dawn' - Amerikaanse jongens helden in body warmers nemen het op tegen de Russen, Lido 3, Leiden 'Broadway Danny Rose' - Goede film van Woody Allen, maar geen 'extra-plus', Studio, Leiden. 'The never ending story' - Vakkun dig gemaakte (sprookjes)film, Tria- 'Bachelor Party' - een hengstenbal waar weinig om te lachen valt. 'The karate kid' - Prima vermaak. Euro 4, AJphen. (Op)nieuw 'Police academy' - Komedie met ze kere platvloersheid, City 1. Katwijk. 'Romancing the stone' - Avontuur lijk amusement. City 2, Katwijk. 'Conan de vernietiger' - Geweld, Ci ty 3, Katwijk. 'Ciske de Rat' - Oud verhaal opge poetst, City 4, Katwijk. 'Against all odds' - Teleurstellende film over misdaad. City 4, Katwijk. 'Star trek' - Science Fiction, Lido 2, Leiden. SEXFILMS NACHTFILMS 'China love' - Rex, Leiden. 'Bachelor party' - Euro, Alphen. 'The karate kid' - Euro, Alphen. 'Hey baby hey' - Euro. Alphen. ,'t Snelle slippertje' - Euro, Alphen. DEN HAAG 'Ghostbusters' - Asta (463500), al. 'Gremlins' - Asta, al. 'Amadeus' - Babylon 1 (471656), al. 'Ghostbusters' - Babylon 2, al. 'Rhinestone' - Babylon 3, al. 'Under fire' - Cineac 1 (630637), al. 'Te jong om te sterven' - Cineac 2,16 jr 'The woman in red' - Cineac 3, al. 'The neverending story' - Euro (667066), al. 'Gremlins' - Metropole 1 (456756), al. 'The never ending story' - Metropole 2, al. 'Broadway Danny Rose' - Metropole 3, al. 'Once upon a time in America' - Me tropole 4, 12 jr. 'Police academy' - Odeon 2. al. 'Ghostbusters' - Odeon 3. al. 'Betrayal' - Odeon 4. 16 jr. 'Superboezem' - Le Paris 1 (656402), 18 jr. 'Prikkeling der zinnen' - Le Paris 2, 18 jr. 'Katharina, de naakte tsarina' Le Paris 3, 18 jr. 'Bachelor party' - Passage (460977), 12 jr. AMSTERDAM 'Broadway Danny Rose' - Alfa 1 (278806), al. 'Paris Texas' - Alfa 2, 16 jr. The woman in red' - Alfa 3. al. 'Purple rain* - Alfa 4. al. 'Once upon a time in America' - Al- hambra 1 (233192), 12 jr. 'Gebroken spiegels' - Alhambra 2. 16 jr. 'Amadeus' - Bellevue Cinerama (234876/266227), al 'Bachelor party' - Calypso 1 (266227/ 234876), 12 jr. 'Bachelor party' - Calypso 2. 12 jr. 'Police academy' - Calypso 3. al. 'Wilde sex parties' - Centraal (248933), 18 jr. 'Indiana Jones and the Temple of Doom' - Cineac (243639), 12 jr. 'Broadway Danny Rose' - Cinecen- ter (236615), al. 'Under the volcano' - Cinecenter, 16 jr. 'Under fire' - Cinecenter. 16 jr. 'Love streams' - Cinecenter. 16 jr. 'Gremlins' - Cinema 1 (151243), al. The Muppets take Manhattan' - Ci nema 2. al. 'Shaolin drunkard' Cinema Rex (246132), 16 jr. 'Ghostbusters' - City 1 (234579), al. 'The neverending story' - City 2, al. 'Rhinestone' - City 3. al. 'The key' - City 4. 16 jr. 'Top secret' - City 5, al. 'A Christmas story' - City 6, al. 'The Muppets take Manhattan' - Ci ty 7, al. 'Tightrope' - City 7, 12 jr. 'Don Giovanni' - Kriterion, (231708), 12 jr. 'The postman always rings twice' - Studio K (231708), 16 jr. 'Vurige meisjes orgieèn' - Parisien (248933), 18 jr. 'Ghostbusters' - Rembrandtplein- theater 1 (223542), al. 'Police Academy' - Rembrandt- pleintheater 2, al. 'Paris, Texas' - The Movies 1 (245790). 16 jr. 'Desiree' - The Movies 2. 16 jr. 'Los santos inocentes' - The Movies 3, 16 jr. 'Gremlins' - Tuschinski 1 (262633), al. 'The never ending story' - Tuschins ki 2. al. 'Te jong om te sterven' - Tuschinski 3. 16 jr. 'Broadway Danny Rose' - Tuschins- Morgen- en zondagavond maakt het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoor- steeg) de serie films met Monty Python af. In 'Yellowbeard' heb ben de meeste Monty Python-le den wel een rolletje, maar echt leuk wordt de film er niet van (20.00 en 22.15 uur). Sissy Spacek speelt een fraai rolletje in 'Raggedy man' onder regie van haar echtgenoot Jack Fisk. Ze is een jong gescheiden vrouw die met haar twee kinde ren een nieuw leven probeert op te bouwen in Texas ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. Dan komt matroos Eric Roberts - la ter bekend van van 'Star '80' - langs. Woensdag (zelfde tijden) te zien in het Kijkhuis. het Filmhuis LVC staat gedu rende de maand januari in het te ken van de Italiaanse film. Woensdag 'Luci del varieta', de eerste film van Federico Fellini. Giulietta Massina, lange tijd Fel- lini's favoriete, speelt een varie- té-ster die een rijke aanbidder vindt. Donderdag Fellini's laatste, 'E la nave va'. Een bonte verzame ling mensen reist mee op een boot waar een overleden opera diva naar haar laatste rustplaats wordt vervoerd. Een hoogtepunt in Fellini's oeuvre (aanvang steeds 20.00 en 22.15 uur). Noteringen van vrijdag 28 december 1984 (tot 12:30 uur) iglin 172.00 172.00 itosh 277 00 278.00 AANDELEN binnenland doorlopend 185.70 99.00 359.00 203.00 203.00 230.00 L 11400 254.00 708.00 88500.00 8900.00 9260.00 2100.00 nbm-boih 215.00 25350 7500X 75.00 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen nl 7'/2 84-00 bng bg11'/4 82-07 bg 10% 82-07 bg 10 80-88 bg 9V2 82-07 bg 9 83 08 bmh9V2 83-93 bmhB'A 84-94 bfnh8'/4 84-92 bvg 10 83-93 cc rabo 815 84 cc rabo 7% 84 fgh 11 81-88 Igii 9 78-86 Igh 9 83-92 indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.index/eff.rend.(c.b.s.) Inde* 107 8 Staatsleningen 7 24 -nw3 langt 768 - 3-5 iaar 7 16 -sfal^sil 7 39 Goud en zilver Goud onbewerkt: 35050 - 35550 Zilver onbewerkt: 695 - Op de laatste beursdag van dit jaar lag de Amsterdamse effectenbeurs er wat verdeeld bij. Erg afwijkend waren de meeste noteringen overi gens niet. Koninklijke Olie deed het nog het beste van de hoofdfondsen en de koers van de oliewaarden trok met meer dan een gulden aan. on danks het feit dat de notering van de dollar na een flink hoger begin later weer wegzakte. De andere in ternationals waren erg rustig en kwamen niet ver van de vorige no de verzekeraars was Amev de markt. Dit fonds was tegen de middag dan ook drie gulden duur der geworden. Océ van der Grinten mocht zich ook verheugen in de gunst van de beleggers en kon enkele guldens bijschrijven. Nedlloyd echter, waar gisteren tegen het slot van de markt een klein deel van de die dag geleden verliezen was terugge haald, moest opnieuw bijna twee gulden achteruit. Lezers schrijven Giframp Naar aanleiding van de artikelen in deze krant over de gasramp in Bhopal, het volgende: Eindelijk worden de mensen wakker geschud omtrent hoe ge vaarlijk bepaalde chemische sub stanties zijn als zij in kontakt ko men met het menselijk lichaam. Nu was de concentratie in Bhopal zo groot dat mensen direkt stier ven of heftig leden. Echter dagelijks worden er door iedereen giftige stoffen in het li chaam opgenomen. Dit is niet di rekt voelbaar, maar het heeft wel degelijk zijn invloed. De Ameri kaan L. Ron Hubbard ontdekte bij voorbeeld dat giftige stoffen zo kunnen accumuleren in iemands lichaam dat het leervermogen enorm achteruit gaat. Het assimile ren van dagelijkse gegevens zoals ze op de mens afkomen gaat steeds moeilijker. In dat licht gezien is de ramp in India nog veel gigantischer dan werd aangenomen. Ik hoop dat de gegevens van Hubbard bekend worden omdat hij ook een oplos sing ontdekte. Het is ook te hopen dat die stak kers in India geholpen worden. Het is absoluut geen pretje om als een zombie door het leven te moe ten. Van Aardenne Van Aardenne beweert de kamer te hebben misleid (hoe hij dat ook wenst te formuleren) omdat anders de schuldeisers zich zouden heb ben geroerd. Het was toen echter al wel duidelijk, dat het met R.S.V. was gedaan. En wie waren de schuldeisers? Juist, de banken. Hadden deze zich bijtijds ge roerd, dan was de R.S.V. zonder overheidsgelden te gronde gegaan en hadden de banken de strop moeten dragen. Nu zijn deze er mooi uitgesprongen en draagt de gemeenschap de strop; dus wij al lemaal. Van Aardenne heeft dus gezorgd voor een douceurtje voor het bank wezen dat de strop had behoren te dragen, omdat ook zij gefaald heb ben in goed management. Waar blijft het veel geroemde onderne mersrisico? De arbeiders die op straat komen te staan lopen meer risico dan de ondernemers die er doorgaans zeer fraai uitspringen. En waar blijft hun risico-vergoeding? Van Aardenne heeft de banken onrechtmatig bevoordeeld en hij maakt mij niet wijs dat hij dat on bewust heeft gedaan. Moet deze man ons mede blijven regeren? Schande! J.J.F. van de Watering Prof. dr. A.E. van Giffenstr. 8 Valkenburg PEKING (AP) - Na een bezoek aan een grote staalfabriek die tijdens de jaren vijftig nog werd gebouwd met hulp van de Sowjet-Unie, heeft de Russische vice-premier Archipov zijn negendaagse bezoek aan de Volksrepubliek China van daag afgesloten met de onderteke ning van drie verdragen over eco nomische samenwerking. Al drie dagen na zijn aankomst in China, op 21 december, was Ar chipov het met zijn gastheren eens geworden over de tekst van drie verdragen over handelsbetrekkin gen en wetenschappelijke en tech nologische uitwisseling. Ook werd besloten tot oprichting van een ge zamenlijke commissie van toezicht voor de uitwisselingsprogramma's. Na 25 jaar van starre strategische en ideologische geschillen hebben de twee communistische reuzen voor het eerst weer een handelsak koord bereikt, dat in de eerste helft van 1985 zal worden getekend. Op economisch gebied mag het bezoek van Archipov een succes worden genoemd, politiek hebben de twee delegaties elkaar geen haarbreed toegegeven. De Chine zen hebben hun Russische gast herinnerd aan de drie belangrijkste punten van frictie die verbetering van de politieke verhoudingen in de weg staan: de grote Russische troepensterkte langs de Chinese grens, de Russische steun aan de Vietnamese bezetting van Cam bodja en de Russische bezetting van Afghanistan. De handel tussen China en de USSR, die tussen 1982 en 1984 al groeide van 300 miljoen tot 1,05 miljard dollar, zal volgend jaar op nieuw met 35 procent toenemen. Het handelsvolume ligt daarmee nog steeds aanzienlijk onder dat van 25 jaar geleden, maar in april volgend jaar zullen beide landen weer aan tafel gaan zitten. In het kader van de nieuwe ak koorden zullen technici uit de Sowjet-Unie naar China gaan om te helpen bij het moderniseren van ongeveer 40 fabrieken die voor de breuk tussen beide landen werden gebouwd. mei vestigingen in Apeldoorn. Atmere. Assen en Zoeterwoude levert en installeert: - elektrotechnische installaties - systemen voor interne kommunikatie, bewaking en beveili ging Op korte termijn zoeken wij een Wij vragen: - een opleiding op HTS-niveau (elektrotechniek); - een ruime ervaring op het gebied van kalkuleren van elektro technische installaties voor utiliteitsprojekten; - ervaring in het ontwerpen strekt tot aanbeveling. Wij bieden: - de mogelijkheid om binnen een klein team zelfstandig te werken aan projekten van aanvraag tot opdracht. De man die op basis van zijn enthousiasme, opleiding en erva ring deze gevarieerde taak als een uitdaging ziet, wordt ver zocht telefonisch of schriftelijk kontakt op te nemen met de afdeling Personeelszaken. ERGON ELECTRIC B.V. Zwaansprengweg 20, Postbus 111 7300 AC Apeldoorn telefoon 055-422455. Hondje (2) Als ik in uw krant lees hoe twee grote 'kerels' hun huisdier verdrin ken met een blok beton en een an der zwaar voorwerp, gebeurt er iets bii mii van binnen. Wat er dan uit En als het dier in doodsnood pro beert uit het water te komen en op nieuw wordt ondergeduwd, dan denk ik dat zij toch duivels in men sengedaante zün. Hopelijk worden ze lang door dit beeld achtervolgd en kan het mis schien bijdragen aan verbetering van de mentaliteit. M.CJ. Bosch Merelstraat 168 Leiderdorp Regisseur John Landis.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11