Sowjet-bevolldng steeds ongeruster over de volksoorlog Bij standsuitkering en aow iets omhoog Sowj et-troepen vielen vandaag vijf jaar geleden Afghanistan binnen Reportage Minimumloon ongewijzigd DONDERDAG 27 DECEMBER 1984 PAGINA 13 Vandaag is het vijfjaar geleden dat Sowjet-troepen Af ghanistan binnenvielen. In die periode is de Sowjet- Unie er niet in geslaagd Afghanistan te pacificeren on danks het feit dat het goed getrainde en met superieure wapens vechtende Rode Leger het moet opnemen te gen slecht bewapende doodarme rebellen. Uit gesprek ken met vertegenwoordigers van het verzet, zoals Mo hammad Eshaq, politiek adviseur van de commandant van de Panjshir-vallei Ahmad Shah Massoud, en met goed geïnformeerde waarnemers, zoals professor dr. Sayd E. Majrooh, directeur van het niet-partijgebonden Afghaanse Informatie Centrum in Peshawar, komt het volgende beeld naar voren. De Sowjets hadden gedacht dat het een operatie van beperkte duur zou zijn. Hoogstens twee tot drie jaar. De Russen hadden niet verwacht dat het verzet in .Afghanistan zo hardnekkig en massaal zou zijn. In de afgelopen vijf jaar is de oorlog geëscaleerd in een echte volksoorlog waar vrijwel de gehele Afghaanse be volking op de een of andere ma nier aan deelneemt. Dit jaar is het Kremlin er zelfs toe overgegaan zijn contingent troepen uit te breiden van 110.000 naar circa 150.000. Het Rode Leger raakt steeds meer betrokken bij de werkelijke ge vechten en de Sowjet-autoritei- ten kunnen voor de eigen publie ke opinie niet meer verzwijgen dat er in Afghanistan Sowjet-mi- litairen sneuvelen in een echte oorlog. Strategie De Sowjet-strijdkrachten heb ben dit jaar een nieuwe strategie ontwikkeld tegen de Afghaanse vrijheidstrijders (mujahedeen). Er werden langere, intensievere en kostbaardere offensieven uit gevoerd en bombardementen van grote hoogte, onder meer te gen de Papjshir-vallei. Deson danks kregen de Sowjets de bol werken van het verzet niet ge heel in handen. De systemati sche terreur tegen de burgerbe volking bereikte een nieuwe hoogte..Er wordt gesproken van een bewuste genocide of ontvol king van Afghanistan (van de oorspronkelijke bevolking van 15 miljoen is circa 7,5 miljoen ge vlucht: 1,5 miljoen naar Iran; 3 miljoen naar Pakistan; en 3 mil joen "interne" vluchtelingen). Onderdeel van de nieuwe stra tegie vormde eveneens het be stoken van dorpen en Afghaanse vluchtelingenkampen in het grensgebied van Pakistan. In de maanden augustus tot en met ok tober kwamen daarbij tenminste 90 Pakistaanse burgers en Af ghaanse vluchtelingen om het le ven. De beschietingen werden vanaf augustus geïntensiveerd, kort voordat de indirecte VN-be- sprekingen tussen Pakistan en Afghanistan in Genève zouden worden hervat. Maar ook de islamitische vrij heidsstrijders hebben hun strijd- methoden verbeterd. Het Af ghaanse overheidsapparaat werd met succes geïnfiltreerd. De hoofdstad Kabul kwam vrijwel wekelijks onder raketvuur van de muiahedeen te liggen, elektri- citeitsmasten werden opgebla zen en de mujahedeen haalden een Sowjet-transportvliegtuig In een vraaggesprek met ANP zegt de Oost-Europa-deskundige Huib Hendrikse, wetenschappe lijk hoofdmedewerker van het Nederlands Instituut voor Inter nationale Betrekkingen "Clin- gendael", dat de Russen ervaring hebben met het onderwerpen van volken in hun eigen land, bij voorbeeld in het aan Afghanistan grenzende Centraal-Azië. "Na de machtsovername door de com munisten in 1917 is daar vele ja ren lang gevochten, zeker tot in de jaren dertig". Het Kremlin ziet de gevechten in Afghanistan volgens Hendrikse eigenlijk als een voortzetting van die strijd en het rekent er op dat het heel lang kan duren voor Afghanistan is gepacificeerd. Op de vraag waarom de Rus sen Afghanistan zijn binnenge vallen zegt Hendrikse: "Die inva sie moet worden gezien als een poging om hun jarenlange inves teringen in Afghanistan voor al tijd te beschermen. Het is dus een koloniale oorlog. Ze zijn niet zozeer gekomen om een bepaal de groepering te helpen, ze ko men primair zichzelf helpen. Het uiteindelijke doel van die invasie is Afghanistan voor eens en voor altijd vast te klinken aan de Sow- jet-Unie". Succes "Als je mij vraagt 'wat is in de voorbije vijf jaar het grootste succes van het Afghaanse ver zet', dan zeg ik dat het Kremlin er niet in is geslaagd de Afghaan se oorlog te verzwijgen. Ook niet in het eigen land. Dat is een groot succes. De Russen moeten de oorlog gaan uitleggen aan de ei gen bevolking. Er komen name lijk verminkte.en dode soldaten terug". Hendrikse, die dagelijks de Russische kranten uitpluist, ver telt dat er de laatste tijd grote on rust begint te ontstaan bij de Afghaanse gurerrillastrijders staan bij het restant van e Loghar terechtgekomen was. Russische bom die hun dorpje in de provincie (foto ANP) Sovjet-burger over de "hulp aan het Afghaanse broedervolk". Vroeger moest een Russische dienstplichtige voor 2 jaar onder de wapenen. Het was een rottijd, maar je had als soldaat geen en kele kans om naar het slagveld te worden gestuurd. Nu is dat wel het geval. "De onrust onder de Russische jongeren en hun ou ders groeit. Er zijn berichten dat de bestemming Afghanistan wel eens als straf wordt gebruikt. De meeste verhalen in de Russische pers over Afghanistan zijn niet Hendrikse wijst erop dat de Russen de afgelopen vijfjaar niet in staat zijn geweest in Afghanis tan mensen naar voren te schui ven die het land kunnen bestu ren. Dat is ook onmogelijk, zo zegt hij. "Je kunt een land niet tegen de zin van de bevolking lei den". Er-worden duizenden Af- ghanen naar de Sowjet-Unie ge stuurd om daar te worden opge leid, maar dat zal niets oplossen. "Kijk maar naar Polen, hoeveel zijn er daar niet in de Sowjet- Unie opgeleid". "Er is bovendien een sowjetisering van Afghanis tan aan de gang. Allerlei Sowjet- instellingen zie je ook in Afgha nistan terug. Ook het paaien van de godsdienst, dat is ook niets nieuws. Maar of het iets zal hel pen is vers twee". De relatieve stilte, die de afge lopen jaren rondom Afghanistan is ingetreden, doet de vraag rij zen of Afghanistan voor de bui tenwacht een gepasseerd station is. "Als het aan de externe krach ten lag wel, maar er zijn twee fac toren die we niet moeten verge ten. Ten eerste de houding van het Afghaanse verzet, want die is doorslaggevend. En ten tweede zal het conflict niet beperkt blij ven tot Afghanistan. Als de Sow jet-Unie Afghanistan namelijk wil pacificeren dan moet Mos kou zoveel druk uitoefenen op Pakistan en Iran dat dat interna tionale repercussies zal oproe pen. Daarom blijft het conflict niet beperkt. Niet omdat de Rus sen dat niet willen, maar omdat het gewoon niet kan". Overdreven "Je kunt zeggen al die scena rio's over de Russen die zouden willen oprukken naar de Perzi sche Golf dat is overdreven, maar om een voorbeeld te geven. Ik was in 1980 in Polen. Daar werd mij op het ministerie van buitenlandse zaken schertsen derwijze gezegd dat de Russen zeker uit Afghanistan zullen ver trekken, maar dan wel via Pakis tan. Dat ligt in de aard der zaak. Om Afghanistan te beveiligen moet je zorgen dat Pakistan de Sowjet-Unie terwille is. En dat kan slechts worden gerealiseerd door een soort finlandisering in een zeer vergevorderde staat. Het zou betekenen dat de Sow jet-Unie dan inderdaad een ge weldige strategische doorbraak heeft bereikt en dat willen de Amerikanen voorkomen". "Er zit een soort logica in", al dus Hendrikse. "Of wat de Rus sen noemen 'zakonomernost' (wetmatigheid). Polen kan je af sluiten van de buitenwereld. Maar in het geval van Afghanis tan moet je werkelijk de omge ving beheersen anders blijven die Afghaanse verzetsstrijders maar heen en weer peddelen. En wanneer zijn die Afghanen te vertrouwen. Wanneer is een on derworpen volk te vertrouwen. Het kan wel 50 jaar komedie spe len en dan beginnen ze ineens weer. Je ziet het nu al. Vanaf het begin hebben de Russen niet eens grip gehad op de Afghaanse communistische partij. Ze be vochten elkaar om het hardst. En tenslotte hebben ze hun leider Amin moeten opruimen. Om Af ghanistan te pacificeren moet je Pakistan dwingen tot medewer king". Vraag: Wat zijn de moeilijkhe den bij het bereiken van een di plomatieke oplossing voor Af ghanistan? Amerika "Een complicerende factor bij het bereiken van een oplossing voor de oorlog in Afghanistan is dat de Russen zeggen 'in feite is het een oorlog tussen ons en Amerika'. En Amerika wordt ge steund door China en door enke le reactionaire krachten in het Midden-Oosten, zoals Egypte en Saoedi-Arabië. Op die basis heb ben zij die oorlog gerechtvaar digd. Het Afghaanse volk moest beschermd worden tegen ban dieten die door vijandige buiten landse krachten de grens over werden gestuurd. Amerika zou volgens de Russen een garantie moeten geven dat die 'bandieten' aan de andere kant van de grens blijven. Maar hoe kan Washing ton dat nou ooit garanderen. De regeling die de Russen voorstel len, sluit al een regeling uit". Vraag: Wat is de positie van Iran ten opzichte van het pro bleem Afghanistan? "De val van de sjah en de Russi sche inval in Afghanistan zijn di rect met elkaar verbonden. Het ingrijpen van Moskou is een po ging geweest om zich te doen gelden als de veiligheidsmana ger van Zuidwest-Azië. De Sow jet-Unie wordt de dominerende mogendheid en Iran en Pakistan moeten zich voegen naar haar ei sen. Die eisen worden in de loop der jaren opgeschroefd. Dat gaat soms heel langzaam in de Sow- jet-politiek, maar er zit wel een zekere progressie in. Zolang de situatie in Iran instabiel blijft, zal de neiging van het Kremlin om Afghanistan te verlaten er niet groter op worden. Zolang Iran zo wankel blijft, biedt het de Sow jet-Unie bovendien op termijn mogelijkheden tot invloed. Iran is ten slotte strategisch veel be langrijker dan Afghanistan. Af ghanistan is naar mijn mening een schoolvoorbeeld van een be paald Sowjet-gedrag: als ze in de verleiding komt om invloed om te zetten in controle kan ze deze verleiding niet weerstaan". Mondjesmaat Over de rol van de Verenigde Staten merkt Hendrikse op: "De Amerikanen zijn om verschillen de redenen beperkt in hun actie. Allereerst bestaat daar in het Westen geen concensus over. De Europese landen zijn over het al gemeen, ik wil het woord laf niet noemen, maar niet erg heldhaftig in deze kwestie. Zij zouden de Amerikanen waarschijnlijk aller lei verwijten zijn gaan maken als ze van begin af aan wapens had den gestuurd. Punt twee is dat Pakistan zeer voorzichtig moet zijn. Dus is de Amerikaanse hulp mondjesmaat. De Amerikanen willen dat de Sowjet-Unie de oorlog verliest en dat is naar mijn mening ook in het belang van de wereldvrede". Volgens Hendrikse wordt het conflict-Afghanistan langzaam maar zeker in de Oost-West-sfeer getrokken "ook al willen de Eu ropeanen dat niet". "Het conflict is hier erg gebagatelliseerd. Men gaat de zaken loskoppelen. Dat is vrij dom. Zoals het praten over Europese veiligheid in Stock holm met een land dat een volk hier niet zover vandaan uit moordt, dat is natuurlijk toch ta melijk onzedelijk". (ANP) Minimumloon Per 1 januari 1985 zullen het mini mumloon en het minimumjeugd loon niet worden gewijzigd. Door verlaging van depremies en de be lastingen zullen de netto-mirti- mum(jeugd)lonen over het alge meen licht stijgen. Voor een werkpemer van 23 jaar of ouder blijft het bruto minimum loon per 1 januari 1985 1.987,70 gul den per maand. De bruto minimumjeugdlonen bedragen per 1 januari 1985 voor 22-jarigen 1.689,50 gulden, voor 21- jarigen 1.441,10 gulden, voor 20 ja rigen 1.222,40 gulden, voor 19-jari- gen 1.043,50 gulden, voor 18-jari- gen 904,40 gulden, voor 17-jarigen 785,10 gulden, voor 16-jarigen 685,80 gulden en voor 15-jarigen 596,30 gulden. Voor een 16-jarige is het mini mumjeugdloon per 1 januari 1985 bij twee dagen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen f. 411,48 per maand en f. 94,98 per week. Aow en aaw De bruto-uitkeringen op grond van de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet worden met ingang van 1 januari 1985 gewijzigd. Deze uitkeringen zijn op netto-basis gekoppeld aan het minimumloon. .Gehuwde be jaarden ontvangen vanaf 1 januari bruto per maand een uitkering van 1.564.16 gulden. Ongehuwde be jaarden krijgen 1.096,17 gulden. Weduwen met kinderen 1.564,16 gulden, weduwen zonder kinderen 1.096.17 gulden, wezen tot 10 jaar 350,77 gulden, wezen van 10 tot 16 526,16 gulden en wezen van 16 tot 27 701,55 gulden. De bovenstaande aow-bedragen zijn vastgesteld op basis van de huidige wetgeving. De aow zal ech ter met ingang van 1 januari 1985 worden gewijzigd in verband met de invoering van de gelijke behan deling van mannen en vrouwen. Het wetsvoorstel dat daartoe bij het parlement is ingediend, moet nog, voor zover het de gelijke uit keringsrechten betreft, worden goedgekeurd. Volgens dit wetsvoorstel krijgen gehuwde mannen en vrouwen ie der recht op een eigen basispen sioen, waarvan de hoogte gelijk is aan 50 procent van het pensioen voor een echtpaar. Het is de bedoe ling deze nieuwe regeling met in gang van 1 april 1985 te laten in gaan. Aww Voor de vaststelling van de grond slagen voor de Algemene Arbeids ongeschiktheidswet geldt even eens de koppeling met het mini mumloon. De grondslagen bedra gen per 1 januari 1985 voor 21-jari- gen en ouder 81,85 gulden (algeme ne grondslag, voor 20-jarigen 72,77 gulden, voor 19-jarigen 63,78 gul den, voor 18-jarigen 54,72 gulden. Middengrondslag 93,16 gulden, ho ge grondslag 114,02. Gehuwden en ongehuwden met kinderen beneden de 18 jaar kun nen, als het overige inkomen van de uitkeringsgerechtigde en zijn echtgeno(o)t(e) beneden respectie velijk 30% en 15% van de hoge grondslag ligt, uitkeringen krijgen naar respectievelijk de midden- of naar de hoge grondslag. Ww, wwv, wao De daglonen waarnaar de uitkerin gen op grond van de wwv en wao worden berekend, zullen per 1 ja nuari 1985 niet worden aangepast aan de stijging van de loonindex. De uitkeringen van de ww, wwv en wao gaan per 1 januari 1985 omlaag naar 70% van het laatstverdiende loon. Voor mensen die op die da tum al 2 jaar of langer onafgebro ken een wao-uitkering ontvangen en 50 jaar of ouder zijn, wordt de uitkering verlaagd naar 72,5%; voor hen gaat de verlaging naar 70% eerst in op 1 juli 1985. De kor tingen die in 1984 zijn toegepast op de daglonen van de ww-, wwv- en wao-uitkeringen worden tegelijk met de verlaging van de uitke ringspercentages ongedaan ge maakt. Door die kortingen kwa men de uitkeringen feitelijk al overeen met een uitkeringspercen tage van 75,2% (voor de wao en ww) en van 72,75% (voor de wwv). De verlaging van de uitkerings percentages heeft geen gevolgen voor de netto-uitkeringen van mensen die een uitkering hebben op basis van het minimumdagloon. Wel zullen als gevolg van de verla ging van premies en belastingen de netto-uitkeringen voor hen vanaf 1 januari 1985 iets hoger liggen dan in 1984. De minimumdaglonen per 1 ja nuari 1985 zijn voor de ww 140,86 gulden, voor de wwv 140,84 gulden en voor de wao (alléén voor de zgn. art. 90 aaw-gevallen)140,09 gulden. Het maximumdagloon voor de be rekening van de ww-, wwv- en wao-uitkeringen wijzigt per 1 ja nuari 1985 niet. Dit dagloon wordt gehandhaafd op 262,28 gulden. Werklozen tussen de 50 en 60 jaar met een wwv-uitkering die op of na 1 januari 1985 afloopt, komen in aanmerking voor een verlenging van hun uitkering. De hoogte van deze verlengde uitkering ligt op het sociaal minimum voor een al leenstaande, dat is 70% van het mi nimumloon. Voor gehuwden en voor onge huwden die de financiële zorg voor een kind onder de 18 jaar hebben, kan de uitkering - afhankelijk van het gezinsinkomen - worden ver hoogd tot 100% van het minimum loon. Voor de uitkering komt men in aanmerking ongeacht het ver mogen (bijvoorbeeld in de vorm van een eigen huis) of inkomsten van de partner. De verlenging van de wwv-uitkering voor oudere werklozen is een overgangsmaatre gel en geldt tot de inwerkingtre ding van een nieuwe werkloos heidswet, die de bestaande ww en wwv zal vervangen. Het streven is dat deze wet op 1 juli 1985 van kracht wordt. Ziekenfonds Het ligt in het voornemen om op korte termijn de bejaardenzieken fondsverzekering en de vrijwillige ziekenfondsverzekering op te hef fen. Daarbij zullen verzekerden uit deze eerste verzekeringsvorm overgebracht worden naar de ver plichte verzekering. Uitkerings trekkers en bejaarden in de vrijwil lige verzekering met premiereduc tie zullen eveneens verplicht verze kerd worden. De toelatingsgrens voor de be jaardenziekenfondsverzekering zal per 1 januari 1985 23.806,92 gulden bedragen, terwijl de volgende in komensgrenzen en premies zullen gelden (voor de meeste bejaarden zal in de premieheffing per 1 janua ri geen wijziging komen) De gemiddelde landelijke pre mie voor de vrijwillige verzekering blijft per 1 januari 1985 ongewij zigd en bedraagt 165 gulden per persoon per maand. De geredu ceerde premies zijn eveneens on gewijzigd, met uitzondering van de premies in de reductieregeling voor gehuwde bejaarden. De inko mensgrenzen in de verschillende reductieregelingen zijn alle gewij zigd. Reductieregelingen: voor stude rende en invalide kinderen, voor werkloze schoolverlaters en het huishouden (mee)verzorgende kin deren blijft de premie per 1 januari 1985 gehandhaafd op 85,35 gulden per maand. Voor gehuwden jonger dan 65 jaar (met een meeverzekerd kind van 16 tot 26 jaar) en een inko men dat in 1984 niet hoger was dan 33.500,- gulden, zullen de volgen de premies verschuldigd zijn (ten zij de premie van het fonds lager is): voor inkomens tot en met 23.700 gulden: 85,35, voor inko mens tussen 23.700,01 tot 28.600 gulden: 137,35, voor inkomens van 28.600,01 tot 33.500 gulden: 159,50. Awbz De verschuldigde bedragen in het kader Van de eigen-bijdragerege ling in de Algemene Wet Bijzonde re Ziektekosten blijven per 1 ja nuari 1985 onveranderd. Deze zul len zonodig op 1 juli worden aange past. Wel zal het minimum ter vrije besteding blijvende bedrag (het zo genaamde "zakgeld") wijzigen. Voor ongehuwden wordt dit 300,96 gulden, voor gehuwden 501,62 gul den. Bijstand De bijstandsuitkeringen zijn per 1 januari als volgt vastgesteld. Als gevolg van de lagere premies en belastingen zijn de bijstandsbedra gen in het algemeen iets hoger dan in 1984. Voor echtparen zonder en met kinderen is het normbedrag per maand 1471,30 gulden. Voor één oudergezinnen is het normbedrag 1324,20 gulden. Het vakantiegeld bedraagt bij echtparen 78,37 gul den per maand en bij één-ouderge zinnen 70,53 gulden per maand. Voor thuisinwonende (werkloze) kinderen zijn de normbedragen bij 20 jaar 426,65 gulden, bij 19 jaar 340,50 gulden en bij 18 jaar 337,85 gulden. Het vakantiegeld bedraagt per maand bij 20 jaar 43,73 gulden, bij 19 jaar 37,37 gulden en bij 18 jaar 32,33 gulden. Voor alleenstaanden zijn de normbedragen bij 23 jaar en ouder 1029,90 gulden, bij 22 jaar 884,40 gulden, bij 21 jaar 770,40 gulden en bij 18-19-20 jaar 719,50 gulden. Het vakantiegeld voor alleenstaanden bedraagt per maand bij 23 jaar en ouder 54,86 gulden, bij 22 jaar 52,89 gulden, bij 21 jaar 51,82 gulden, bij 20 jaar 43,73 gulden, bij 19 jaar 37,37 gulden en bij 18 jaar 32,33 gulden. Het vakantiegeld wordt eens per jaar, in juni, uitbetaald. Vanaf 1 januari 1985 wordt voor de verzorging van bejaarden in be jaardenoorden geen bijstand meer gegeven. De bejaardenoorden wor den voortaan namelijk betaald door de provincies (die daarvoor geld krijgen van het ministerie van WVC). Ook dan wordt rekening ge houden met eigen bijdragen van de bewoners van die oorden. Net als tot nu toe in de bijstand wordt al tijd een bedrag voor persoonlijke uitgaven vrijgelaten. Voor bijzon dere kosten bijft bijstand mogelijk. Huurders met een huur tussen 239,60 gulden en 650,- gulden per maand hebben meestal recht op huursubsidie. Bijstandsontvan gers met een eigen huis waarvan de woonkosten tussen 239,60 gul den en 650,- gulden per maand lig gen, kunnen een toeslag krijgen die gelijk is aan de huursubsidie. Bij woonkosten boven 650,-- gul den per maand kan hooguit tijde lijk een toeslag worden gegeven. Van het geld dat een bijstands ontvanger verdient, wordt 25 pro cent niet van de uitkering afgetrok ken. Voor één-oudergezinnen geldt daarnaast, dat de eerste 73,55 gul den van wat de ouder per maand verdient niet wordt afgetrokken. Van alle verdiensten samen mag niet meer worden behouden dan 220,70 gulden per maand voor het hoofd van een één-oudergezin en voor een echtpaar met of zonder kinderen, 154,50 gulden per maand voor een alleenstaande van 23 jaar of ouder, 64,- gulden per maand voor een thuisinwonende van 20 jaar. Voor alleenstaanden beneden de 23 jaar en thuisinwonenden on der de 20 jaar gelden aparte bedra gen. Niet al het spaargeld behoeft te worden aangesproken voordat men voor bijstand in aanmerking komt. Het vrij te laten vermogen is 15.600,- gulden voor gezinnen en 7.800,-- gulden voor alleenstaan den. Voor mensen die een bijstands uitkering ontvangen voor hun da gelijkse levensonderhoud, jonger zijn dan 65 jaar en een eigen huis bewonen, geldt een extra vrijla ting. Bij hen wordt van het vermo gen in het huis namelijk nog eens 15.000,-- gulden volledig vrij gela ten en van het meerdere de helft. De totale vermogensverijlating is begrensd tot 75.400,-- gulden voor gezinnen en 67,600,-- gulden voor alleenstaanden. Kinderbijslag De basiskinderbijslagbedragen worden per 1 januari 1985 ver hoogd met 1,44 procent. Dit wil echter niet zeggen dat de bedragen in alle gevallen stijgen. Per diezelf de datum wordt namelijk ook de volgende stap gezet op weg naar een leeftijdsafhankelijke kinder bijslag. Voor gezinnen met kinde ren in de leeftijd van 0-6 jaar kan daardoor een verlaging van de kin derbijslag optreden. In onderstaand overzicht wordt die volgende stap in beeld ge bracht. De kinderbijslagbedragen per kind en per kwartaal (achtereen volgens voor 0-6 jaar (twee bedra gen); 6-12 jaar; 12-18 jaar en 18-27 jaar). Bij 1 kind: 204,66; 248,52; 292.38; 350,85 en 298,01 Bij 2 kin deren. 268,44; 325,96; 383,48; 460,18 en 390,87. Bij 3 kinderen: 287,44; 349.04; 410,63; 492,76 en 418,54. Bij 4 kinderen: 313,97; 381.25; 448,53; 538,24 en 457,17. By 5 kinderen 329,88; 400,57; 471,26; 565,51 en 480,34. Bij 6 kinderen: 347,23; 421,64; 496,04; 595,25 en 505,60; Bij 7 kinderen: 359,62; 436,68; 513,74; 616,49 en 523,64. Bij 8 kinderen: 374.43; 454,66, 534,90; 641,87 en 545,20. Bij 9 kinderen: 385,94; 468,65; 551,35, 661.62 en 561,97. Bij 10 kinderen: 395,16; 479.84. 564,52, 677.42 en 575.39.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 13