Janssen en de Wit snel aan op faillissement Onzekerheid over bouw woningen boven school Kerstboom dit jaar in trek Politie zoekt naar man in verband met Leidse moord Reflectoren als proef op rijksweg 4 'Stad Leiden' uit de lucht Steun voor mijnwerkers proefvak wegdek reflectoren Leidse raadscommissie verdeeld over plan Gemeente wil opknap beurt flats doorzetten FNV laat het kort geding over de wwv wel doorgaan Europese auto's straks goedkoper in Nederland Gorbatsjov: praten zonder voorwaarden RSV RPF Hondje Uitstel superheffing gaat miljoenen kosten Grundig lijdt verlies Schouwburg en gaat reorganiseren DONDERDAG 20 DECEMBER 1984 DO/ST PAGINA 19 (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - De Leidse politie zoekt naar aanleiding van de moord op studentenpastor Ben Juffermans- naar een man, die op 3 december bij de woning van Juffermans is gesignaleerd. In de loop van die middag is bij de woning van het slachtoffer aan de De Sitterlaan een auto gezien die daar niet thuis hoort. Het was een roodbruine/ oranjebruine Opel Ascona of Ford Taunus. De bestuurder van deze auto zou volgens getuigenverkla ringen bij Juffermans aan de deur zijn geweest. Het signalement van de man luidt: een buitenlands type van ongeveer 35 40 jaar, lengte 1.70-1.75 m, mager postuur, lang, vettig haar tot op de schouders, lange bakkebaarden. De man was gekleed in een donker kostuum. De recherche heeft kunnen vast stellen dat Juffermans op die be wuste 3 december om vier uur 's middags een afspraak had met ie mand van buitenlandse afkomst. Althans de naam wijst in die rich ting. Ook is vastgesteld dat Juffer mans die dag om kwart over vijf 's middags iemand heeft gebeld met de mededeling dat hij wat later op de geplande vergadering zou ko men. Die vergadering zou om- kwart over acht 's avonds begin- De politie vraagt zich af of de man die bij het slachtoffer aan de deur is geweest, dezelfde is als met wie Juffermans die middag een af spraak had. Ook zou de politie wil len weten wie of welke instantie deze man heeft (door)verwezen naar Ben Juffermans. Bovendien is het onduidelijk of de man met wie Juffermans een afspraak had zijn werkelijke naam gebruikte of een gefingeerde. Wie inlichtingen kan verschaffen omtrent deze vragen, wordt ver zocht contact op te nemen met de Leidse politie, telefoon 071-149961, of met het recherchebijstandsteam in Leiderdorp, telefoon 071-899304. LEIDEN - Rijkswaterstaat heeft op de A4 tussen Leiden en Leidschen- dam een proefobject van 8 km met zogenaamde wegdekreflectoren op de westelijke rijbaan aangelegd. Om de weggebruikers over de aan wezigheid van deze reflectoren op de hoogte te brengen zijn informa tieborden geplaatst met de tekst 'proefvak wegdekreflectoren'. Als- men erover heen rijdt is dit goed te horen. Rijkswaterstaat wil met deze proef een ruimere ervaring opdoen en de ervaringen van de wegge bruiker verzamelen om die bij een verdere toepassing te gebruiken. Men kan daarom zijn reactie toe zenden aan de beheerder van dit wegvak: de dienstkring Leiden van de Rijkswaterstaat, postbus 36, 2400 AA Alphen aan den Rijn. Rijkswaterstaat houdt geregeld onderzoek naar de markering van rijstroken. Tot nu toe werd in hoofdzaak gebruik gemaakt van met verf en glasparels gespoten markeringen als strepen en pijlen. Ook worden kunstharsmortels ge bruikt, die een langere levensduur hebben. Maar onder meer bij harde regen is de gehele weg afgedekt met een waterlaag, waardoor de re flectie de markering onherkenbaar maakt. De wegdekreflectoren zijn ge plaatst, omdat uit eerdere onder zoeken is gebleken dat zij 's nachts en bij regen een goede zichtbaar heid hebben. LEIDEN - Voor de vierde keer bin nen één jaar heeft de politie giste ren de illegale fm-zender 'Stad Lei den' uit de lucht gehaald en in be slag genomen. De zender stoorde de kanalen van de BB, die paraat moest zijn in verband met de de montage van de vliegtuigbom. De eigenares is een 28-jarige vrouw, die woont aan de Wiekei- horst. De waarde van de zender is ongeveer duizend gulden. LEIDEN - De hulp- en informatie dienst van de Socialistiese Partij (S.P.) is de twintigduizend gulden gepasseerd in de steuncampagne voor de gezinnen van Britse mijn werkers. De S.P. gaat door met voedsel hulp-actie. Dezer dagen zal er huis aan huis folders over de actie wor den verspreid. Ook zal zaterdag op de Leidse markt aandacht worden gevraagd voor de mijnwerkersdor pen, waar al sinds maart van dit jaar wordt gestaakt. Dit bord op de rijksweg tussen Leiden en Leidschendam geeft c (foto LEIDEN - Er bestaat nog onzeker heid over het plan om zes wonin gen te bouwen bovenop de nieuw te bouwen basisschool op het ter rein van de reiniging aan de Noor- HinHpr derstraat in Leiden. kunnen opleveren. Aan de mogelij ke geluidshinder die de woningen van de school kan ondervinden zal extra aandacht worden besteed. Aanleiding voor die combinatie van school met woningen is het te gengaan van het vandalisme dat schoolgebouwen vaak treft. Geble ken is dat de huidige basisschool, gelegen aan de Maresingel (Marnix van St. Allegonde en De Goud sbloem), veel minder van vandalis me te lijden heeft doordat de school temidden van woonbebou wing staat. De gemeente Leiden is daardoor op het idee gekomen de 'sociale controle' op-de nieuw te bouwen school te verhogen door woningen bovenop de school te si tueren. Het wonen op deze plek, aan de singel en het Huigpark, is ook erg aantrekkelijk. Door woningen op de school te bouwen wordt volgens de gemeente ook het toezicht op de fiets- en looproute door het Huig- park verbeterd. De combinatie school met woningen wordt gezien als een test-case voor toekomstig te ontwikkelen scholen. Technisch, financieel en be heersmatig is het maken van wo ningen bovenop de school geen probleem. De woningen zullen ook niet duurder uitvallen dan andere gezinswoningen in de stad. Inte gendeel, het gebruikmaken van de zelfde bouwkundige en technische voorzieningen door school en wo ningen (fundering, dak) zou zelfs een besparing van 30.000 gulden Het WD-raadslid mevrouw Driessen vreest evenwel dat toe komstige bewoners toch teveel hinder van de school zullen onder vinden en is daarom geen voor stander van de bouw van wonin gen bovenop de school. PvdA, PSP en PPR zeiden, gisteravond in een commissievergadering, het plan wel te zien zitten. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting zal nu CDA en D'66, die niet in de ver gadering aanwezig waren, moeten consulteren om te zien of er een meerderheid in de raad vóór het gecombineerde school/woning bouwplan is. Eén en ander moet voor 1 januari duidelijk zijn omdat anders niet kan worden voldaan aan de absolu te eis dat de ontwikkeling van de school geen vertraging mag onder vinden van het plan om er wonin gen bovenop te bouwen. SCHIJNDEL (ANP) - De bewind voerders van textielfabriek Jansen en de Wit zullen de rechtbank ver zoeken het bedrijf op korte termijn failliet te verklaren. Ook hebben zij gisteren bekend gemaakt dat de raad van commissarissen de direc teur van het bedrijf, C.N. Willemse op non-actief heeft gezet en dat de raad hem wil ontslaan. Regeringswaarnemer J.W. Frijns zal verder als gedelegeerd bestuur der optreden. De onderhandelin gen om een koper voor de beide vestigingen te vinden zullen ge woon doorgaan, aldus de verkla ring van de bewindvoerders. Hoe wel er spake is van een mogelijke „voortzetting in afgeslankte vorm", richten de onderhandelin gen zich volgens de bewindvoer ders mede op het behoud van zo veel mogelijk banen bij Jansen en de Wit. Over de onderhandelingen werd verder niets bekend gemaakt Directeur Wilemse, die enige we ken geleden bekend maakte zelf het bedrijf te willen overnemen, is nu in overleg met de onderne mingsraad aan de kant gezet. Eer der uitte de vakbond al heftige kri- UTRECHT (ANP) - De FNV heeft vandaag besloten het aangekon digde kort geding tegen staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken) door te laten gaan. Ze is er name lijk nog steeds niet van overtuigd, dat vrouwen op grond van de wet werkloosheidsvoorzieningen vanaf 23 december dezelfde rechten zul len krijgen als mannen, zoals een richtlijn van de EG voorschrijft. De staatssecretaris heeft gisteren in een debatje in de Tweede Kamer - volgens de FNV mede onder de druk van het dreigende kort ge ding - toegezegd, dat het kabinet de wwv-uitkeringen in elk geval met terugwerkende kracht tot 23 december zal aanpassen aan de EG-richtlijn. Maar de FNV vindt de brief die de staatssecretaris over de wwv heeft geschreven nog steeds 'een lege dop'. In het debat heeft de staatssecretaris geen en kele toezegging gedaan over de vorm of inhoud van de aanpassing, aldus een woordvoerder van de FNV. Het kort geding dient op 8 januari voor de president van de rechtbank in Den Haag. Het kabinet wil trachten zo snel mogelijk met een nieuw voorstel te komen, dat na een spoedige afhan deling door de kamer dan wellicht op 1 maart kracht van wet zou kun nen krijgen. De Graaf denkt daar bij aan terugwerkende kracht tot 23 december, de datum dat de der de EG-richtlijn van kracht wordt. tiek op de rol van Willemse. De huisbankier, die op 18 decem ber de kredietfaciliteiten aan de onderneming zou beëindigen, heeft inmiddels toegezegd het kre diet tot in januari volgend jaar te zullen verlengen. In afwachting van het faillisse ment zullen de werkzaamheden na de kerst pas worden hervat als er een koper is gevonden. Verwacht wordt dat de rechtbank op 3 janua ri het faillissement zal uitspreken. Eerder is de verwachting uitge sproken dat van het personeelsbe stand - Jansen de Wit heeft vesti gingen in Schijndel en Emmen (Danlon) - na een afslanking nog 180 mensen in vaste dienst zullen werken. ARNHEM (GPD) De prijzen van nieuwe Europese auto's zullen in ons land goedkoper worden en in het buitenland hier en daar wat duurder. Zelf importeren van een nieuwe auto heeft in de nabije toe komst voor de automobilist geen zin meer. Dat is het gevolg van een door de Europese Commissie in Brussel vastgestelde verordening, die inhoudt dat de autoprijzen in de lidstaten van de EG worden ge nivelleerd. Het gelijktrekken van de prijzen was nodig omdat er thans nog zeer grote prijsverschil len bestaan. Volgens Bovag-voorlichter Rob Boon is nog niet helemaal zeker wanneer de verordening van kracht wordt, maar vermoedelijk zal dit tijdstip vallen op 1 juli vol gendjaar. „Er bestaan thans tussen importeur en dealer exclusieve af- namecontracten voor auto's en on derdelen van hetzelfde merk. In de nieuwe situatie zijn er niet meer zulke afnamecontracten. Dat is een uitvloeisel van het verdrag van Ro me. Wel worden er eisen gesteld. Thans mag een dealer niet zelf im porteren. In de nieuwe situatie wel, mits het prijsverschil meer is dan 12 procent". Ook wordt het de dealer dan toe gestaan andere onderdelen (niet originele) te leveren, mits die van dezelfde kwaliteit zijn. „In de prak tijk maakt dat geen verschil, want de toeleveringsindustrie levert nu ook dezelfde onderdelen aan de fa brikant". Een andere eis is dat er contracten komen voor minimaal vier jaar; thans nog één jaar. „Fa brikanten en importeurs zijn niet blij met de regeling. Ze raken een stukje macht kwijt". De Bovag verwacht,, dat het zelf importeren door dealers op den duur een druk zal geven op de prijs bij de importeurs. De gevolgen zul len pas over een paar jaar goed merkbaar worden. Gevolg zou ook kunnen zijn dat de verzekerings premies (op basis van de catalogus prijs) zullen dalen. De Bovag juicht de mogelijkheden voor dealers tot parallelimport erg toe. LONDEN (RtrVAFP) - Het lid van het politburo van de Sowjet-Unie Michail Gorbatsjov heeft tijdens overleg met de Britse oppositielei der Neil Kinnock gezegd dat Mos kou geen voorwaarden stelt voor het hervatten van bewapenings- overleg met de Verenigde Staten. De tweede man van het Kremlin onderstreepte echter de Russische bezorgdheid over het vraagstuk van de militarisering in de ruimte. Gorbatsjov zei te hopen dat de Britse premier, Margaret Thatcher, tijdens haar ontmoeting met presi dent Reagan haar verzet tegen ruimtewapens zal laten horen. Kinnock verklaarde tegenover verslaggevers dat hij Gorbatsjov heeft gevraagd of vooruitgang bij besprekingen over een verbod van ruimtewapens een voorwaarde is voor het hervatten van het overleg over beperking van de kernbewa pening. Gorbatsjov antwoordde volgens Kinnock „Wij stellen (de oplossing van) het vraagstuk van een demilitarisering van de ruimte niet als voorwaarde voor het her vatten van besprekingen over een beperking van de nucleaire bewa pening. Wij stellen helemaal geen voorwaarden vooraf'. Het Witte Huis heeft gisteren verklaard de bereidheid tot dia loog, zoals die in Londen is ten toongespreid door Gorbatsjov, „bemoedigend" te vinden. De Ver enigde Staten zullen het komende Sowjet-Amerikaanse overleg in ja nuari in Genève „onbevangen" te gemoet treden en „bereid zijn te luisteren" naar voorstellen van de zijde van de Sowjet-Unie, zo zei de woordvoerder in Washington. LEIDEN - De gemeente Leiden wil het bestuur van de woningbouw vereniging De Tuinstad wijk dwin gen mee te werken aan een op knapbeurt van bijna 200 woningen aan de Van 's-Gravensandestraat en omgeving. Volgens een plan van de ge meente zouden de daken van de flatblokken op korte termijn ver nieuwd moeten worden. Het be stuur van de woningbouwvereni ging heeft het gemeentebestuur evenwel laten weten niet aan zo'n opknapbeurt te willen meewerken omdat het huidige jaargetijde zich niet zou lenen voor het op zo uitge breide schaal treffen van voorzie ningen. Bovendien meent het be stuur van De Tuinstadwijk dat de beoogde woningverbetering de rentelast van de woningbouwver eniging te veel zal verzwaren. Leden van de raadscommissie voor volkshuisvesting zeiden gis teravond de weigerachtige hou ding van het bestuur van de wo ningbouwvereniging niet aan vaardbaar te vinden. De la Mar (PSP) pleitte er voor het bestuur van De Tuinstadwyk door middel van een aanschrijvingsbeleid te dwingen alsnog mee te werken aan de woningverbetering. Wethouder Tesselaar wilde zover nog niet gaan. In een brief aan het bestuur van de woningbouwvereniging zullen nu nader te bepalen maatre gelen in het vooruitzicht worden gesteld indien men niet wil mee werken aan het vernieuwen van de daken zodra het weer (in februari/ maart) dat wel toe laat. Nederlandse boom wint terrein Dat de heer Van Aardenne de Tweede Kamer opzettelijk ver keerd heeft ingelicht, is natuurlijk een ernstige zaak. Maar hij ver keerde toen kennelijk in een nood situatie. Het regeringsbeleid was er indertijd steeds op gericht zoveel mogelijk arbeidsplaatsen in stand te doen houden, ook bij RSV. Van daar, dat er door de regering veel geld is gepompt in menige onder neming in de jaren zeventig. He laas is er veel te weinig controle uitgeoefend op het financiële be heer in de desbetreffende onderne mingen. Veel ernstiger is het feit, dat in het geval van RSV de verscheidene mis-managers er zelf aanzienlijke bedragen aan hebben overgehou den (gouden handdruk, declara ties), waardoor enige duizenden ontslagen werknemers het nu moe ten doen met een sterk geredu ceerd inkomen. Bovendien moeten de verdwe nen twee miljard gulden nu wor den opgebracht door bezuiniging op de inkomens van vooral de mid dengroepen en de burgers met de laagste inkomens, yan wie velen zelfs hun gasrekening niet meer kunnen betalen. Het rechtsgevoel van ieder recht geaard Nederlander eist nu van de WD-CDA-regering en van de Tweede Kamer een grote mate van genoegdoening in deze zaak. Aangezien het CDA in de afgelo pen jaren zeer veel aan vertrouwen heeft ingeboet, heeft deze partij nu een unieke kans er voor zorg te dragen, dat de mensen die wezen lijk te veel aan de RSV-combinatie verdiend hebben, ieder een zo groot mogelijk bedrag terugbeta len aan de Nederlandse Staat, ui teraard via gerechtelijke uitspra ken. Deze eis van barmhartigheid is het CDA aan zijn christen-zijn ver plicht en is zelfs een kabinetscrisis waard. M. Weima Van Wijckersloothplein 307 A.A. Breebaart Emmalaan 46 Oegstgeest moord overstuur ben van een ver dronken hondje en een opgehan gen konijn. Ik kan helaas nog steeds niet accepteren dat de we reld zo wreed is. Hoe ouder je wordt hoe meer je dit beseft. Vre de, welbehagen, het hoort bij de Kerst. Waar vind je dit in 1984? Mevrouw Uljé Tulpenstraat 2 Leiden Ik werd zo beroerd toen ik las over dat hondje dat door Alphense man- nen is verdronken. Een brok beton en een hamer om het beestje z'n nek. Die doodstrijd van dat beest je. Wat zit een mens toch rot in el kaar. Alles moordt maar, mensen maken elkaar af, dieren die' zich niet kunnen verweren worden op een walgelijke manier omgebracht. Zal deze mijnheer volgende week met Kerstmis zingen 'In de men sen een welbehagen'? Of zal hij met Kerstmis smullen van z'n ko nijn dat hij eerst heeft opgehangen. Welbehagen, wat is dat? Geestelijk welbehagen? Of een gevoel van welbehagen als je je buik vol hebt gegeten. Vreemd dat ik in een wereld vol Het is te betreuren dat een objec tief blad als het uwe zulke over trokken informatie in handen wordt gespeeld. Ik ben zelf op ie dere vergadering aanwezig ge weest en mocht af en toe een klap op de grote trom geven. Het is waar dat op 17 november 1984 de heer Wagenaar (Tweede- Kamerlid voor de RPF), indien hij zijn halstarrige houding ten op zichte van fractievoorzitter, federa tiebestuur en federatieraad niet laat varen, medio mei 1986 ver dwijnt. Het heeft echter niets met de koers van de partij te maken. Er is geen Leerling- (Getuigenis-) of Wagenaar- (Reformatorische) stro ming. Dit wordt kunstmatig door Wagenaar gepropageerd om zijn onverzettelijke houding te dekken. Het is onvoorstelbaar dat men de nieuwe voorzitter van een bepaal de stroming een bepaald etiket op geeft. Hij komt van rasechte Refor matorische huize, maar heeft de moed om zijn politieke overtuiging te laten leiden door zijn geloof sovertuiging. Juist deze houding heeft ons doen besluiten hem met grote meerderheid van stemmen te kiezen en te benoemen. Iedere RPF'er die de capacitei ten heeft en oprecht de uitgangs punten van ons, namelijk politiek naar bijbelse normen, wil uitdra gen, zoals de heren Wagenaar en Leerling dat doen, maar zich schikt in democratische besluitvorming van federatieraad en bestuur en geen last heeft van het Scholten- Dijkman virus, is van harte wel kom. De RPF blijft en groeit. Wa genaar - wat te betreuren is - ver dwijnt. Het is zijn keuze, niet de C.W. Kistemaker voorzitter RPF Amethisthof 28 Leiden ARNHEM (ANP) - De Nederlandse kerstboom wint terrein. Dit jaar komt ongeveer de helft van de ruim drie miljoen in Nederland verkochte bomen uit eigen land. In voorgaande jaren was dat niet meer dat dertig procent. In kwali teit hoeft een goede Nederlandse boom zeker niet onder te doen voor exemplaren uit de traditione le kerstboomgebieden, zoals Sauerland in Duitsland en de Ar dennen in België en Luxemburg. Dat zegt G. Pelgrum, "kerstbo menexpert" van de Heidemij in Arnhem. "De Nederlandse kerst boom is, mits deskundig ge kweekt, een hele goede boom". Volgens hem kunnen Nederlandse bomen bovendien voor lagere prij zen op de markt worden gebracht dan hun buitenlandse soortgeno ten, omdat de transportkosten rela tief laag zijn. "De Nederlandse kerstboom is doorgaans ook frisser omdat er in ons land niet al maan den voor de kerst hoeft te worden gekapt om de bomen op tijd op de markt te krijgen", aldus Pelgrum. Een Nederlandse kerstboom komt naar zijn mening doorgaans "kerst vers" bij de consument terecht. Volgens Pelgrum mag 1984, vooral in vergelijking met vorig jaar, een redelijk kerstbomenjaar worden genoemd. Uit onderzoek van het Nipo blijkt dat in ruim 70 procent van alle Nederlandse wo ningen een kerstboom staat dit jaar. Dat betekent dat ongeveer 3,5 kerstbomen zijn verkocht. Het ge ven van cadeautjes onder de kerst boom lijkt in populariteit toe te ne men: dit jaar wisselen 28 procent van alle gezinnen geschenken on der de kerstboom uit, tegen 22 pro cent vorig jaar. Volgens Pelgrum is het aanbod zeer royaal, de prijzen normaal en de kwaliteit over het algemeen goed. Een waarschuwing is naar zijn mening echter op zijn plaats waar het gaat om "dump-goed": bomen van matige tot zeer slechte kwaliteit die tegen stuntprijzen op de markt worden gebracht. "Het aanbod van die rommel, waar al na een paar keer schudden geen naald meer aan zit, is dit jaar groter dan ooit", aldus Pelgrum. De reguliere handel heeft vol gens hem daarom, zeker de laatste dagen voor kerst, te maken met zeer forse concurrentie van de stunthandel in bomen van slechte kwaliteit. "De consument is nau welijks in staat om goede en slech te bomen van elkaar te onderschei den", aldus Pelgrum. Kopen bij de reguliere handel, op de vaste adres jes, is naar zijn mening daarom het meest veilig. "Die hebben een naam hoog te houden", aldus Pel grum. BRUSSEL (ANP) - De weigering van landbouwminister Gerrit Braks om op 15 december de su perheffing op te veel geproduceer de melk in te vorderen gaat ons Na alle negatieve berichten over de Leidse Schouwburg is het verblij dend te lezen (via Podiumblik in het Leidsch Dagblad van 18 de cember) dat het functioneren van de schouwburg op zo'n uitsteken de wijze wordt voortgezet door Kees Hoogeveen. Het is duidelijk dat iemand met zo'n jarenlange er varing artistiek verantwoord de be langen van het Leidse publiek kan behartigen. Het gevarieerde aan bod van toneel, dans en cabaret is aantrekkelijk voor iedereen en geeft mogelijkheid tot keuze. Het is te hopen dat de Leidse Schouw burg na alle perikelen nu in wat rustiger vaarwater is gekomen. Riet Krispijn-De Wolf Lammenschansweg 29 Leiden NEURENBERG (DPA) - Het West- duitse elektronicaconcern Grun dig AG, waarin Philips een belang heeft van 31,6 procent, heeft in het boekjaar 1983/84 een verlies gele den van 286 miljoen mark, zo staat in het jaarverslag van de onderne ming. Hermanus Koning, voorzit ter van de raad van bestuur, kon digde bij de presentatie van het jaarverslag aan dat er volgend jaar 250 miljoen mark zal worden be steed aan een omvangrijke reorga nisatie, die ertoe moet leiden dat er in 1987 weer winst kan worden ge maakt. De reorganisatie zal zich onder meer richten op de vermindering van de - te grote - produktiecapaci- teit. Ook moeten de algemene kos ten worden verlaagd. Er zullen ont slagen vallen, maar volgens Ko ning is nog niet te overzien hoeveel dat er worden. In Westduitse bank- kringen wordt gesproken over een verlies van vijf- a zesduizend ar beidsplaatsen in de komende paar. In 1983/84 verminderde het aantal personeelsleden al met ruim 2800 tot 24.114. De cijfers van het afgelopen boekjaar zijn slecht te vergelijken met die van het voorgaande boek jaar. Zo zijn in de cijfers de activi teiten van Grundig in het bank- en hotelwezen niet meer meegeno men. Wordt die sector uit de cijfers van 1982/83 gehaald, dan resteert er over dat boekjaar een positief sal do van 65,5 miljoen mark. land in januari 1985 50 tot 65 mil joen gulden kosten. De EG-Com- missie heeft gisteren in Brussel be sloten geen genoegen te nemen met die weigering van Braks en enige van zijn Europese collega's. In EG-Commissiekringen is gis teravond bevestigd dat de Com missie besloten heeft om in januari 25 procent in te houden van de voorschotten in de zuivelsector die een aantal EG-landen in januari uit Brussel moeten ontvangen. De datum van 15 december was de uiterste datum waarop de EG- landen de helft van de opbrengst van de superheffing over de maan den april tot en met september aan Brussel hadden moeten afdragen. Volgens een door deskundigen ge maakte ruwe raming had Neder land rond de 10 miljoen gulden naar Brussel moeten overmaken. Weken geleden al bleek dat Frankrijk niet tot de inning van de superheffing in staat was. In twee Europese raden hebben de minis ters van landbouw toen getracht uitstel van de inning te verkrijgen. Eerst wilden ze uitstel tot 15 fe bruari en later uitstel tot zelfs eind maart volgend jaar. Een ruwe berekening van des kundigen in Brussel leert dat de „straf die de EG-commissie nu oplegt Nederland zo'n 50 tot 65 mil joen gulden gaat kosten.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 19