Europees vervoer wordt eenvoudiger bij 'Kamer niet met opzet misleid' 'Reorganisatie kost banen' dem meubelfabriek Eén formulier in 1988 In 1985 hogere premie voor autoverzekering Staat dekt ook Duits risico in Argentinië Geen krant na actie ii Perscombinatie Winkels, post en trein tijdens Kerst aangepast WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 BRUSSEL (GPD) De grensformaliteiten voor het goederenvervoer binnen de Euro pese Gemeenschap worden met ingang van 1988 aanzienlijk vereenvoudigd. Er komt één formulier dat de stapels papier die nu nog moeten worden ingevuld gaat vervan gen. DEN HAAG (ANP) - Hoewel per 1 januari 1985 de premies voor au toverzekeringen ongewijzigd blij ven valt in de loop van volgend jaar waarschijnlijk niet te ontkomen aan een premiestijging, waarvan de hoogte thans nog niet valt te voorspellen. Dit zei mr. J.W.Ub- bink, voorzitter van de Nederland se Vereniging van Automobielas suradeuren NWA, gisteren tij dens een persbijeenkomst in Den Haag. Volgens Ubbink nopen de slech te resultaten in de autoverzekerin gen tot een premieverhoging bin nen afzienbare tijd. „De verdien sten zijn op het ogenblik marginaal en we balanceren rond de nul-lijn. Wanneer we de beleggingsop brengsten uit de technische reser ves niet meerekenen wordt per sal do zelfs met verlies gewerkt", al dus Ubbink, die constateerde dat na jaren van betrekkelijke rust aan het tarievenfront thans een kente ring voor de deur staat. Ubbink vertelde verder dat thans voortvarend wordt gewerkt aan een bijwerking van het centra le registratiesysteem van autover zekerden in Veendam. „Daar zitten op het ogenblik enkele tientallen miljoenen personenwagens in het bestand terwijl er maar ruim vier miljoen personenauto's op de weg zijn. Dit komt doordat slechts de verzekerden werden opge nomen terwijl opzeggingen buiten het bestand bleven", aldus Ub bink. Daar komt nu verandering in. Sinds enige tijd zijn verzekeraars bezig hun bestanden opnieuw aan Veendam te leveren waardoor het hele bestand kan worden ge schoond. Verwacht wordt dat deze operatie omstreeks eind volgend jaar kan zijn voltooid. De politie heeft dan effectievere mogelijkhe den om zwartrijders op te sporen", aldus Ubbink die geen schatting kon en wilde geven van het aantal mensen dat zonder verzekering rijdt. De regeringen van de tien EG-lan- den werden het hier gisteren in Brussel over eens. Daarmee zal een al lang door de goederenvervoer ders gekoesterde wens in vervul- door Hans de Bruijn ling gaan. Niet alleen het papier werk op de kantoren, maar ook het oponthoud aan de grenzen binnen de EG zal zo tot een minimum kun nen worden teruggebracht. Tot nog toe moeten goederenver voerders voor één vrachtstroom op soms meer dan tien verschillende formulieren wel 150 rubrieken in vullen. Zo waren er verschillende formulieren voor invoer, doorvoer en uitvoer. Vanaf 1 januari 1988 zal er slechts één formulier in te vullen zijn. Het nieuwe standaardformulier telt niet meer dan 48 rubrieken en zal bovendien, als gevolg van een Frans voorstel, geschikt zijn voor het vermelden van twee verschil lende soorten goederen die met één vrachtauto worden vervoerd. Dat de goederenvervoerders nog drie jaar moeten wachten alvorens het nieuwe fomulier kan worden gebruikt, komt doordat eerst de bestaande toepassingsregels moe ten worden aangepast, en boven dien nog een aantal formuleringen door de juristen van de EG moet worden uitgewerkt. Het was wellicht mogelijk ge weest daarmee al eerder gereed te komen, „maar we hebben liever de Kort zakelijk Stork Ketels Stork Ketels (SK) in Hengelo maakt dit jaar voor het eerst winst. Directeur ir. K. van Duinen ver wacht een positief saldo van 7 8 mihoen gulden. De verwachting was dat het bedrijf, in 1982 uit het VMF-concern voortgekomen, in 1984 noch winst zou boeken noch verlies zou lijden. Hoe het Stork Ketels de rest van dit decennium vergaat is volgens directeur Van Duinen nog zeer on zeker. Vast staat dat de produktie in de tweede helft van 1985 belang rijk terugvalt. Tot 1987 zal het in elk geval voor de produktie-afde- lingen van SK een moeilijke perio de worden. Visserij Met ingang van vandaag is de visserij op kabeljauw in de Noord zee en de Noorse Zee verboden. Het verbod geldt zowel voor vis sers met een speciale vergunning (de K-documenthouders) als voor de overige vissers. Tegen overtre ders van het vangstverbod zal niet alleen proces-verbaal worden op gemaakt, maar in voorkomende gevallen wordt ook de opbrengst van de illegale kabeljauwaanvoer of de vangst zelf in beslag geno men. Morgen wordt een deel van de haringvisserij gesloten. Het gaat hier om de visserij in de wateren rond Zuidoost-Ierland, de ingang van Het Kanaal en de West-Kelti sche Zee. Van Nelle De vakbonden en de centrale on- dernemningsraad houden er reke ning mee dat zij nog voor het eind van het jaar van de directie van het levensmiddelenbedrijf Van Nelle te horen krijgen dat het bedrijf op nieuw zelfstandig wordt. Van Nelle is momenteel nog volledig eigen dom van het Amerikaanse concern Nabisco Brands, maar deze maat schappij vindt de Nederlandse dochter te weinig winstgevend (omzet in 1983 550 miljoen gulden, netto winst 16,2 miljoen). Als gega digde voor (gedeeltelijke) overna me wordt onder andere de Neder landse participatiemaatschappij NPM genoemd. Mensenvlees Slecht nieuws voor kannibalen: mensenvlees is zo vervuild dat consumptie ervan afgeraden moet worden. Gemiddeld bevat het vet- weefsel van de mens in ons land 5,21 milligram gechloreerde kool waterstoffen, waarvan 2,59 milli gram DDT. In dierlijk vet is maxi maal 1,25 milligram DDT toege staan. Deze "waarschuwing" staat in het boekje "Spuiten maakt ons giftig" van het Milieu-edukatie en voorlichtingscentrum De Kleine Aarde, waarvan het eerste exem plaar vandaag aan de Consumen tenbond zal worden uitgereikt. Beursberichten op pagina 17 zekerheid dat het in 1988 goed ge regeld is dan een jaar eerder onvol ledig", zei staatssecretaris Van Ee- kelen (buitenlandse zaken) giste ren. Het nieuwe formulier maakt het ook veel eenvoudiger voor de lidstaten, hun grensformaliteiten geheel via de computer te admini streren. Met dit standaardformulier loopt de EG eigenlijk een beetje achter de Benelux aan. België, Nederland en Luxemburg gebruiken al enige jaren een simpel document, dat echter omdat tussen de drie lan den al een vrij grensverkeer be staat - slechts voor statistische doeleinden wordt gebruikt. Bolkestein: niets bijzonders DEN HAAG (ANP) - Van de 1,1 miljard gulden aan goederen en diensten voor het Cogascoproject van Boskalis in Argentinië heeft 55 procent direct betrekking op Ne derlandse export. Nog eens 18 pro cent betreft buizenleveranties door onder meer het Duitse staalbedrijf Mannesmann, waarvoor Hoogo vens compensatie-orders heeft ont vangen. De resterende 27 procent is geleverd door buitenlandse be drijven. Met die cijfers heeft staatssecre taris Bolkestein (economische za ken) gisteren tegengesproken, dat de Nederlandse staat teveel het ri sico van buitenlandse bedrijven heeft gedekt in Argentinië. Cogas- co is voor maximaal 2,2 miljard gulden, met staatsgarantie, verze kerd bij de Nederlandsche Crediet- verzekerings Maatschappij (NCM). Het is volgens Bolkestein een vui stregel binnen de EG dat bij het verzekeren van exportorders bui tenlandse leveranties worden mee verzekerd tot een maximum van ongeveer 30 procent. De staatssecretaris reageerde gisteren tijdens een mondeling overleg van de vaste kamercom missie voor financiën, economi sche zaken en buitenlandse handel op de veronderstelling van PvdA- kamerlid Van der Hek, dat de bui zen voor het Argentijnse aardga sproject zouden zijn geleverd door het Duitse staalbedrijf Hoesch. Op die manier zou indirect ook de ont vlechting van Hoogovens en Hoesch (eens gefuseerd binnen Estel) in de hand zijn gewerkt. Het Argentijnse bedrijf Cogasco, dat een 1800 kilometer lange gas leiding exploiteert, is voor 90 pro cent eigendom van het in moeilijk heden verkerende aannemings concern Boskalis. De resterende 10 procent zijn in Argentijnse han den. De pijpleiding is aangelegd door Nacap, een werkmaatschap pij van Boskalis. De Gasunie (Shell, Esso, staat) is volgens Bolkestein als ontwerper van het project verantwoordelijk voor het technisch goed functione ren. Hij kon niet zeggen hoe groot het risico is dat de Gasunie daarbij loopt. De Gasunie is geen mede-ei genaar van Cogasco. VS komen EG tegemoet in staalruzie BRUSSEL (RTR/DPA) - De Ver enigde Staten hebben de EG een voorstel gedaan waarmee de staal ruzie kan worden bijgelegd. In kringen van de Europse Com missie is vernomen dat de VS een staalimport van Europese buizen en pijpen zou willen toelaten tot een maximum van 7,6 procent van de Amerikaans markt. Een maand geleden zetten de VS de invoer uit de EG stil; voor volgend jaar zou den ze aanvankelijk een Europees marktaandeel willen toestaan van 5,9 procent tegen een percentage van 14,6 dit jaar. Al eerder hebben de VS een per centage van 7,6 procent van de Amerikaanse markt aangeboden, maar met een grote lijst van uitzon deringen. Nu zouden alleen die soorten en kwaliteiten van buizen en pijpen zijn uitgezonderd die de Amerikaanse fabrikanten zelf niet kunnen maken. Dat laatste schijnt nu in West-Duitsland verkeerd te zijn gevallen, hetgeen ook met eer dere uitzonderingen het geval is geweest. De Amerikaanse vertegenwoor diger in Genève, Peter Murphy, heeft laten weten dat er in Was hington een dringend verzoek van de EG is binnengekomen om zo GOUDA - Op de Markt in Gouda, voor het oude stadhuis, werd gisteravond weer de traditionele kerstboom snei mogelijk weer te gaan praten versierd met echte Gouda-kaarsen. Er was veel publiek om het kerstplaatje te aanschouwen (foto anp> over je staalkwestie. AMSTERDAM (GPD) - Een werk onderbreking door de werknemers van de opmaakafdeling bij de pers combinatie in Amsterdam is er de oorzaak van dat de ochtendkran ten Trouw en De Volkskrant van ochtend niet zijn verschenen. Het Parool zal vanavond in verschillen de delen van het land evenmin ver schijnen. Rond het middaguur werd nog onderhandeld over het drukken van de stadseditie. Inzet van de actie is een me ningsverschil over de vraag wie in de toekomst de zogenoemde op- maakschermen gaat bedienen, de huidige opmakers of de grafici, die nu alleen nog de technische kant voor hun rekening nemen. De gra fici vinden het hun toekomstige taak, de journalisten willen de schermen op de redactie en slechts een beperkt aantal grafici naast zich. Volgens de woordvoerder van de Perscombinatie eisten de bonden van de hoofddirectie een verkla ring waarin werd toegezegd dat "het werk aan de opmaakscher- men tot in de lengte der dagen gra fisch werk zou zijn". Een onredelij ke eis, zo meent de directie. Volgens een woordvoerder van de FNV-bond Druk en Papier, door de werknemers van de Pers combinatie ingeschakeld om te be middelen in het conflict over de opmaakbeeldschermen, is sprake van een 'wilde actie' van de op maakafdeling. ROTTERDAM (ANP) - Het dage lijks bestuur van de PvdA-fractie in Rotterdam wil dat het gemeen tebestuur maatregelen neemt te gen de enorme toename van de ko- lenoverslag bestemd voor Groot- Brittannië. Sinds de tien maanden geleden begonnen mijnstaking in Engeland is de kolenoverslag in de Rotterdamse haven met ruim 1000 procent gestegen, aldus het dage lijks bestuur in een brief aan de ge meenteraadsfractie. Personeel van PGEM ontvangt kortingen op elektriciteit ARNHEM (GPD) - De werkne mers van de PGEM (Provincia le Gelderse Energiemaatschap pij) krijgen met terugwerkende kracht vanaf 1 juli van dit jaar korting op hun elektriciteitsre kening. De korting bedraagt tien procent. Zij geldt ook voor 'gepensioneerden en werkne mers die met vut zijn gegaan. Directie en ondernemingsraad van de PGEM hebben hiertoe besloten. Volgens directiesecretaris Hagenbeek is het niet onge bruikelijk dat werknemers van een bedrijf korting krijgen op door dit bedrijf vervaardigde produkten. Om in aanmerking te komen voor de reductie moe ten de PGEM-medewerkers hun rekening aan het eind van het jaar naar het hoofdkantoor van de PGEM in Arnhem stu ren. Alleen kosten voor huis houdelijk gebruik komen voor korting in aanmerking. Hoger personeel energiebedrijven: PvdA: vervoer minder kolen naar Engeland Volgens de PvdA moet het ge meentebestuur alle mogelijke maatregelen onderzoeken die een DEN HAAG (GPD) - De ingrij pende reorganisatie bij de elektri- citeits- en gasbedrijven die de ko mende jaren moet worden uitge voerd, betekent het verlies van een nog onbekend aantal arbeidsplaat sen of hogere energierekeningen voor de consument. Om onaange name verrassingen te voorkomen en het proces van herstructurering in de hand te houden, is het drin gend gewenst dat er een duidelijk werkplan komt. Dit standpunt heeft de Vereni ging van Hoger Personeel bij de Nutsbedrijven kenbaar gemaakt aan de Tweede Kamer. De VHP wil een plan waarin de financiële, so ciale en organisatorische gevolgen zijn aangegeven en waarin ook een tijdslimiet aan de operatie wordt gesteld. De overheid mag zich niet aan haar verantwoordelijkheid onttrekken door de uitvoering van het proces dat zij wenst aan ande ren over te laten. Voorjaar 1985 zullen de Tweede Kamer en de minister van econo mische zaken zich met deze pro blematiek gaan bezighouden. Er zijn nu elf bedrijven waar elektrici- einde kunnen maken aan deze „on gewilde en onbedoelde rol" die de Rotterdamse haven in de mijnsta king vervult. „Rotterdam functio neert thans als haven die overslag faciliteiten verleent waarmee de staking van de Britse mijnwerkers nadelig wordt beïnvloed", aldus het dagelijks bestuur. Het gemeentelijk havenbedrijf bevestigde gisteren desgevraagd dat de cijfers voor kolenoverslag 1 zijn. teit (en warmte) wordt geprodu ceerd en ongeveer 160 bedrijven die gas en-of elektriciteit distribue ren. In totaal werken bij die bedrij ven ongeveer 45.000 mensen. De bedoeling is in de toekomst een scheiding tot stand te brengen tussen elektriciteitsproduktie en -distributie. Ook moet het aantal distributiebedrijven drastisch wor den verminderd (wellicht tot onge veer 50). Daarbij zullen tevens gas en stroom door één bedrijf worden gedistribueerd. De vereniging reageert positief op de ideeën over een slagvaardi ger opzet van de energiebedrijven, zoals bijvoorbeeld minister Van Aardenne (economische zaken) die voorstaat. Op langere termijn zul len moderne en efficiënt geleide organisaties in het voordeel van de consument zijn. Maar de VHP waarschuwt tegen de vele onduidelijkheden en onze kerheden die nu nog over deze gi gantische ingreep in de energie voorziening bestaan. Zo wordt ner gens gesproken over de kosten van de operatie; kosten die zeker in de tarieven worden verwerkt, zo vreest de vereniging. Daarnaast wil de regering een einde maken aan de winstafdracht van de bedrijven aan gemeenten en provincies (enkele centen per kilowattuur of kubieke meter gas). Ook daardoor zullen lasten voor de consument kunnen stijgen. Pas als de hele operatie is voltooid en aan alle gestelde idealen is voldaan, kan het positieve gevolg ook merk baar worden in de portemonnee, zegt de VHP. Letterlijke tekst verklaring Van Aardenne „Ik heb de Tweede Kamer ge vraagd een verklaring te mogen af leggen naar aanleiding van het rap port van de Parlementaire Enquê tecommissie RSV omdat in dat rapport een kwalificatie voorkomt waardoor naar mijn oordeel mijn relatie met de Staten-Generaal in het geding is. Ik meen dat daarover voorafgaande aan de verdere ge- dachtenwisslingen over het rap port, een verklaring mijnerzijds ge boden is. De commissie acht het feit dat ik op 24 april 1980 de Kamer op een bepaald punt niet volledig in over eenstemming met de feiten heb in gelicht ronduit misleidend en daar om onaanvaardbaar. Bij de drie de batten op 16, 17 en 24 april 1980 over de ROS, stond ik als minister van Economische Zaken ook toen voor een groot dilemma. Dat dilemma kwam voort uit het spanningsveld dat bestond tussen mijn verantwoordlijkheid voor het belang van de Staat, die be schermd diende te worden tegen hoge schadevorderingen enerzijds en mijn informatieplicht jegens de Kamer anderzijds. Ook ik acht de ze informatieplicht van essentieel belang voor de democratische con trole. Hierbij moet worden bedacht dat er op 16 en 17 april '80 nog geen afgeronde afspraak met RSV was over een mogelijke afdekking van verliezen groter dan 330 miljoen gulden op 24 april echter wel. Opgelucht na zijn verklaring leunt Van Aardenne achterover (foto gpd» Ik was in die tijd van mening dat de sluiting van de ROS niet veel meer zou gaan kosten dan het ge raamde bedrag van 285 miljoen en zeker niet meer dan 330 miljoen. Om een regeling voor het geval die sluiting toch meer zou gaan kosten dan 330 miljoen gulden, werd op 16 april 1980, zoals zo juist vermeld, nog onderhandeld tussen de Staat en RSV. Ik was de vaste overtuiging toe gedaan dat niet bekend mocht worden dat de Staat zich ook bo ven 330 miljoen gulden had gecom- miteerd omdat ik een reëel risico zag dat schuldeisers van RSV dan zouden worden uitgelokt tot extra hoge vorderingen. Daartegen moest de Staat naar mijn mening worden beschermd. Toen ik 16 april 1980 de Kamer meedeelde dat over de kosten die het bedrag van 330 miljoen te bo ven zouden gaan gepraat zou moe ten worden, was dat op dat mo ment in zoverre niet onjuist dat op dat ogenblik nog geen definitieve regeling was getroffen. Op 24 april heb ik echter deze mededeling her haald en toen was hij niet juist, im mers inmiddels was de aanvullen de regeling overeengekomen. Mijnheer de voorzitter: om de Staat en RSV tegen schuldeisers te beschermen heb ik toen de Kamer niet correct ingelicht. Dat heb ik niet gedaan om de Kamer tot een ander oordeel te brengen of zoals de commissie het noemt te mislei den. Hoezeer ik onderken dat thans dit vermoeden kon ontstaan, het was uitdrukkelijk niet mijn be doeling. Alles thans overziende is het mij duidelijk dat ik in het belang van het gemene overleg tussen minis ters en Staten-Generaal, waartoe betrouwbaarheid van de gegeven inlichtingen voorwaarde is, naar andere wegen had dienen te zoe ken dan de weg die ik toen naar eer en geweten handelende, in het door mij geschetste dilemma van verantwoordelijkheden, meende te moeten volgen. Ik verzoek echter de Kamer nota te willen nemen van mijn verkla ring dat elke opzet tot misleiding van de Kamer mij vreemd is ge- weest en dat ik in de toekomst in soortgelijke gevallen wegen zal zoeken de Kamer op de juiste wijze te informeren. Ik zeg dat mede om dat naar mijn opvatting - en ik ben tenslotte acht jaar lid van uw Ka mer geweest - inderdaad het geme ne overleg de essentie is van het parlementaire stelsel. Ministers hebben verantwoor ding af te leggen jegens de volks vertegenwoordiging. Ik onder schrijf dan ook de stelling van de Enquêtecommissie dat er in aange legenheden als de onderhavige we gen moeten zijn te vinden om de Kamer op vertrouwelijke wijze te informeren. Wij moeten uit het verleden lering trekken voor de toekomst. Ik ben daartoe vastbe sloten". AMSTELVEEN (ANP) - Alle su permarkten zijn op maandag 24 en maandag 31 december de gehele dag open. Dit heeft de Vereniging van Grootbedrijven in Levensmid delen (VGL) te Amstelveen giste ren meegedeeld. Binnen de vereniging is afge sproken de winkels op die dagen ook 's morgens voor het publiek open te stellen. De supermarkten willen daarmee het publiek de mo gelijk bieden de laatste inkopen voor de feestdagen over de gehele dag te spreiden. Ook een aantal diensten van PTT-post zullen op de dagen rond Kerstmis en Nieuwjaar zijn aange past aan de omstandigheden. Aan staande zaterdag is er een postbe stelling, waarbij ook de Kerst- en Nieuwjaarspost wordt meegeno men. Op die dag zijn de postaknto- ren gewoon open. Maandag is er een normale postbestelling, terwijl de postkantoren om drie uur 's middags zullen sluiten. Op zaterdag 29 december vindt er een volledige brief- en pakket postbestelling plaats en zijn de postkantoren de hele dag open. De maandag daarop, 31 december, is er geen postbestelling en sluiten de postkantoren om drie uur. Op Ou dejaarsdag sluit de PTT bovendien op verschillende plaatsen de brie venbussen af om vandalisme tegen te gaan. Treinen Zoals gebruikelijk zullen er tij dens de feestdagen minder treinen rijden dan normaal. Op Oudejaars dag rijden er na ongeveer 20.00 uur helemaal geen treinen meer. Op de zondagen 23 en 30 december en eerste en tweede Kerstdag rijden de treinen een beperkte zondags dienst (overal minstens een trein per uur), aldus NS. Op maandag 24, donderdag 27, vrijdag 28 en maandag 31 decem ber rijden de treinen als op zater dag. Op Nieuwjaarsdag rijden de treinen als op zondag. Tot onge veer 07.00 uur zal er geen treinver keer naar en van Schiphol zijn. Op woensdag 2 januari rijden de trei nen als op maandag. ADVERTENTIE bezoek een toonzaal of bel eerst 03450-1 zils va. 1185,- 3 zitsva 1265,- :hooo£n 4 zits v a 1580,- voor gratis ookumentatie levert het betere zitmeubel rechtstreeks aan de konsument

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9