Alsnog recht op wwv voor vrouw Oplichting in Katwijk: 2 jaar geëist 'Meer toezichthoudend personeel nodig' Kabinet moet nog dekking vinden Twee jaar geëist in Egmondse moordzaak Kamer verwerpt fiscaal voordeel kloosterlingen Rapport-Udenhout is 'niet voldoende' Voorzitter Roethof van commissie 'kleine criminaliteit' WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 DEN HAAG (ANP/GPD) - Werkloze (gehuwde) vrouwen die geen kostwinner zijn kun nen vanaf 23 december toch aanspraak maken op een wwv-uitkering (wet werkloosheids voorziening). Het kabinet zal op korte termijn een wijzigingsvoorstel van deze strekking indienen. Daarmee zou tegemoet worden gekomen aan de EG-richtlijn die voorschrijft dat man en vrouw in de sociale zekerheid gelijk moeten worden behandeld. Het is alleen nog niet duidelijk hoe een dergelijke regeling, die maximaal 450 miljoen gulden kan gaan kosten, moet worden betaald. Uit een gisteren aan de Tweede Ka- 23 december - de door de EG ver eiste datum van invoering - kun nen ingaan. AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. C. Ficq, heeft gis teren twee en een half jaar gevan genisstraf geëist tegen vier van de vijf verdachten in de zogenaamde Egmondse strandmoordzaak. Daarbij werd op 22 juli dit jaar de 26-jarige Jochem Keesman uit Hei- loo zodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. De 29-jarige vriend van Keesman, John Spies, raakte daarbij zwaar gewond. De procureur-generaal achtte al le vijf schuldig aan de dood van De Alkmaarse rechtbank veroor- Keesman „maar ze hadden niet de deelde de vijf Egmondse jongens opzet hem te doden, zoals de publi- tot 15 maanden gevangenisstraf, citeit rond deze zaak deed den- terwijl 4 jaar was geëist. Door deze ken", aldus de procureur generaal, lage strafmaat ontstond grote De publiciteit die volgens Ficq maatschappelijke onrust. Ook Ficq overmatig, veelal geladen en soms ongeproportioneerd was, was er re den voor de zaak snel door het Am sterdamse hof te laten behandelen. Dit hoger beroep was ingesteld door het openbaar ministerie, dat vier jaar had geëist en door enkele van de verdachten zelf die vonden dat de straffen te hoog waren. Vol gens de procureur-generaal heeft de Alkmaarse rechtbank wel te recht rekening gehouden met de jeugdige leeftijd van de verdachten en hun vrijwel blanco strafblad, maar is in de straf onvoldoende re kening gehouden met de manier waarop de delicten zijn gepleegd. „Daarbij sprak een volstrekte min achting voor de weerloosheid van de slachtoffers", aldus Ficq. „Wij zijn geschokt door de dood van Keesman maar hebben dit nooit kunnen zeggen. We werden constant de grond ingeschreven", aldus de verdachten in hun laatste woord. Ook hun advocaten be klaagden zich over de voor hun verdachten negatieve publiciteit als zouden zij strandmoordenaars zijn geweest. Het gerechtshof in Amsterdam doet op 28 december uitspraak. mer aangeboden brief van staatsse cretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) blijkt dat de fi nanciële dekking van de maatregel een harde voorwaarde is. Te ver wachten valt dat de Tweede Kamer binnenkort een keuze moet doen aan de hand van het nog in te die nen wijzigingsvoorstel van De Graaf. De staatssecretaris wil deze zaak in elk geval vóór 1 maart rond hebben; de nieuwe regeling zou dan met terugwerkende kracht tot Mannen Vorige week verwierp de Kamer het oorspronkelijke wijzigings voorstel van De Graaf. Dat kwam erop neer dat geen van de niet- kostwinners - dus zowel vrouwen als mannen - recht op een wwv-uit kering zou krijgen (nu hebben alle mannen daar recht op). In de visie DEN HAAG (GPD) - De Tweede- Kamerfracties van WD, CDA en PvdA zijn er tegen dat kloosterlin gen worden beschouwd als alleen staande en in aanmerking komen voor een belastingverlichting. De drie fracties daarin hebben staats secretaris Koning (financiën) ge vraagd de fiscale regeling die daar in voorziet, te verscherpen. Het ziet er naar uit dat daartoe een motie van de WD'er De Grave zal wor den aangenomen. Zowel De Grave als de PvdA'er Vermeend eiste gisteren in moties dat de staatssecretaris zou afzien van de voorgestelde regeling waar bij kloosterlingen als alleenstaan de een belastingverlichting zouden krijgen. De Grave verzocht echter alleen om een verscherping van de regeling, terwijl Vermeend wil dat het voorstel wordt ingetrokken. De motie van de PvdA'er zal waar schijnlijk niet voldoende steun krijgen. Konings voorstel gaat er van uit dat leden van orden en congrega ties in alle gevallen hun gehele in komen aan de kloosterorde af staan. Dat betekent dat ook het fi nanciële voordeel van het samen wonen ten goede komt aan de or de. Daarom heeft hij beslist dat kloosterlingen niet tot de categorie tweeverdieners behoren en dus recht moeten hebben op de alleen- staandentoeslag. Volgens De Grave is dit besluit te ruim geformuleerd. In zijn motie benadrukt hij dat in bepaalde ge vallen leden van orden of congre gaties wel degelijk zelf bepalen welk deel van hun inkomen zij aan de orde afstaan. In die gevallen geldt de overweging van de be windsman dus niet, aldus De Gra- Koning bestreed de visie van de Kamer. Volgens hem is zijn besluit met opzet zo ruim geformuleerd van de staatssecretaris zou de gelij ke behandeling ook op die manier tot stand komen. Maar de Kamer ging hiermee niet akkoord. In zijn brief schrijft De Graaf nu dat het kabinet op korte termijn een nieuw wetsvoorstel zal maken en dat er voor de extra kosten die daarmee gepaard gaan, een blij vende dekking moet worden ge vonden. Het laat daarbij in het midden of het kabinet zelf daartoe een keuze zal doen of dat het dat overlaat aan de Kamer. Als vol gend jaar alleen vrouwen die nog werkloos zullen worden, tot de nieuwe regeling worden toegela ten, kunnen de kosten tot enkele tientallen miljoenen worden be perkt. Worden ook vrouwen mee gerekend die nu al een ww-uitke- ring hebben - en dus sneller dan andere vrouwen de wwv instro men - dan kan het bedrag oplopen tot 80 miljoen gulden. In de discussie over de wwv speelt ook een rol dat er per 1 juli 1986 een nieuw systeem van werk loosheidsverzekering van kracht wordt. Ww en wwv gaan dan in el kaar op. De wwv, die voor reke ning van de staatskas komt, zal dan geheel vervallen en de wet werk loosheidswet (ww), waarvan de uit keringen worden betaald uit pre- van werknemers en werkge- om de uitvoering van de regeling vers, zal worden uitgebreid. niet te bemoeilijken. De meeste ge vallen worden met deze regeling gedekt, zodat hij geen behoefte zei te hebben aan een uitspraak van de Kamer. De motie van Vermeend wees hij geheel van de hand. Hij bestreed met name het argument dat de regeling in strijd zou zijn met het gelijkheidsbeginsel in de grondwet. In de Eerste Kamer gingen de fracties van CDA en VVD gister middag akkoord met de nieuwe (derde) fase van de wet tweeverdie ners. Dat betekent dat de wet (waarmee een belastingverlichting voor alleenverdieners wordt door gevoerd en de belastingen voor tweeverdieners worden verhoogd) in de komende weken van kracht kan worden. Net als in de Tweede Kamer wezen ook in de Senaat de PvdA en klein links het voorstel van de hand. De Tweede Kamer zal morgen avond op verzoek van de PvdA een kort debat aan de brief van De Graaf wijden. Voordeurdelers De regeringspartijen CDA en WD hebben gisteren met steun van klein rechts voorstellen van de oppositie om bepaalde groepen bij standsgerechtigden uit te zonde ren van de zogenoemde voordeur- delerskorting, weggestemd. Ook een voorstel van de PvdA om de maatregel later dan de beoogde da tum van 1 april 1985 te laten in gaan, sneuvelde. De voordeurde- lerskorting houdt in, dat alleen staanden met een bijstandsuitke ring die met anderen een woning delen, nog slechts 60 in plaats van de huidige 70 procent van het net to-minimumloon krijgen. LEIDSCHENDAM - Staatssecre taris Van der Reijden (WVC) ont ving gisteren uit handen van voor zitter Dijkstra van de Algemene Nederlandse Drankbestrijdingsor- ganisatie een alcoholvrij kerstpak ket. De organisatie wil vooral rond de feestdagen de aandacht vestigen op de gevaren van alcoholgebruik. (foto ANP) 'Beleefde' inbreker ZAANDAM (GPD) - „Wat ik hier kom doen? Gewoon, inbre ken". Dat zei een ongeveer 18- jarige inbreker, toen hij in een Zaanse woning plotseling oog in oog kwam te staan met een zoontje des huizes. Het kind, dat alleen thuis was, wilde wel eens weten wat die vreemde man in huis deed. Hij kreeg ook beleefd ant woord van de jongeman, die vervolgens een ijzeren barbe cue door een raam smeet en er met een videorecorder vandoor ging. DEN HAAG (GPD) De voorstel- de zetels. De andere zetels worden len om te komen tot een democra- ingenomen door de werkgevers Grond zou ten onrechte als bouwplek zijn verkocht AMSTERDAM - De Amsterdam se officier van justitie, mr. J. de Bruin, heeft gisteren een gevange nisstraf van 2 jaar geëist tegen een 39-jarige inwoner van Zuidoost- Beemster. Hij beschuldigde de man van oplichting. De man zou in Katwijk een stuk grond als bouw grond hebben verkocht, terwijl er niet op gebouwd mocht worden. In Amsterdam zou hij de Rijkpspost- spaarbank voor IV2 miljoen gulden hebben opgelicht bij de aankoop van een gebouw. In Katwijk bewoog de verdachte een aannemer tot de aankoop van een stuk grond. De aannemer werd in juni 1978 benaderd door een ma kelaar die hem vijf hectare bouw grond te koop aanbood. Volgens de makelaar was er haast bij omdat de zaak met een andere aannemer al bijna was beklonken. De Katwij- ker ging meteen kijken met de ma kelaar en de verdachte. Daarna gingen ze naar het gemeentehuis in Katwijk om te controleren of het wel bouwgrond was. De verkoper zou tegen de koper gezegd hebben dat hij maar in de auto moest blijven zitten. Het zou te veel argwaan wekken bij de ge meenteambtenaar als zij daar met z'n drieën zouden komen informe ren. De verkoper zou doen alsof hij een taxateur van grond was voor een verzekeringsmaatschapij. Zo gebeurde het. Even later kwamen de makelaar en de verdachte naar buiten met de mededeling dat alles 1 orde De niet doorgaan. Er zat een fout in de koopacte, waarin stond dat alle grond in volle eigendom wilde toen de den overgedragen. Dat was echter niet zo, 200 vierkante meter was erfpacht. Hij liet zien dat hij de grond al aan een derde had doorverkocht. Die wilde de grond alleen in volle eigendom hebben. De Rijkspost spaarbank spande een kort geding grond wel kopen, zij het met een garantiebepaling dat de koop ont bonden zou worden als er geen huizen op mochten worden ge bouwd. Uiteindelijk bleek deze garantiebepaling niet in het koop contract te staan. De aannemer wil de daarop de grond niet afnemen. Hij werd toch overgehaald door de advocaat van de verdachte. Deze liet hem stukken zien van de ge meente Katwijk met geheime in formatie. Hieruit zou blijken dat er wel op de grond mocht worden ge bouwd. Uiteindelijk is de Katwijkse aan nemer door deze affaire twee mil joen gulden armer geworden. Hij had de grond gekocht voor 3,6 mil joen gulden en heeft hem voor 1,5 miljoen weer moeten verkopen. UTRECHT „Onze samenleving "Deze oplichting is dermate ge- heeft een tekort aan mensen met raffmeerd dat het zeer moeilijk is een toezichthoudende taak. In dat hem aan de rechtbank voor te leg- opzicht moet de klok worden te gen", zo sprak de officier, en hij ruggedraaid. Als wij vinden dat er vervolgde "Ook al zou de recht- werkelijk iets tegen de kleine aan om de verdachte alsnog te dwingen de grond te kopen. De bank verloor en verdachte kreeg een schadevergoeding van IV2 mil joen gulden. Volgens de officier had de ver dachte van het begin af aan gewe ten dat een deel van de grond in erfpacht was. De derde, die de grond zou kopen, was ook op de hoogte. tisering van de Surinaamse leving in het rapport-Udenhout ko men 'over het geheel genomen on voldoende tegemoet' aan de ver wachtingen van de Nederlandse regering en grote delen van de Su rinaamse bevolking, zoals de vak bonden en de kerken. Volgens de regering kan er op basis van dit rapport nog geen sprake zijn van een hervatting van de normale relaties tussen Neder land en Suriname. Er zijn ook geen plannen om bewindslieden naar Suriname te sturen om bijvoor beeld te spreken over de hervat ting van de ontwikkelingshulp aan Suriname. Het rapport-Udenhout voorziet onder meer in de vorming van een assemblee als hoogste wetgevend lichaam. In de assemblée krijgen de militairen de meerderheid van TWEE DODEN Twee inzitten den van een personenauto zijn gis teren door een verkeersongeval in Haamstede om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 23-jarige bestuurder van de auto J.A.N. Al- tena uit IJsselstein en diens 24-jari- ge medepassagier E.W. Schoenma ker uit Arnhem. Altena verleende volgens een po litiewoordvoerder op een kruising geen voorrang aan een andere per sonenauto. Beide auto's botsten, waarna de auto van Altena in een sloot belandde. Beide slachtoffers overleden ter plaatse. de vakbonden. In het rapport- Udenhout wordt niet gerept over verkiezingen, wel wordt de moge lijkheid in het midden gelaten om eventueel over de nieuwe grond wet een referendum te houden. Juist tegen het ontbreken van verkiezingen in de voorstellen en de grote macht die de militairen houden heeft de Nederlandse rege ring grote bezwarqn. Onderzoek naar Moermantherapie 'gaat gewoon door' UTRECHT (ANP) - Het weten schappelijk onderzoek naar het ef fect van de Moermantherapie bij kanker gaat waarschijnlijk gewoon door. Onderzoeksleider W. Aakster verwacht niet dat de afwijzing van het onderzoek door de patiëntenor ganisatie Amnestie het onderzoek onmogelijk zal maken. Hij zei te hopen dat Amnestie nog op haar besluit zal terugkomen. Amnestie heeft de begeleidings commissie laten weten geen heil meer in het onderzoek te zien, on der meer omdat er alleen kanker patiënten aan mee zouden doen die eigenlijk al opgegeven zijn. Am nestie heeft inmiddels de Moer man-artsen opgeroepen niet aan het onderzoek mee te werken, maar volgens Aakster hebben zich nog geen artsen teruggetrokken. Amstelveense huisarts niet langer bevoegd AMSTERDAM (ANP) - Het Me disch Tuchtcollege in Amsterdam heeft gisteren in openbare zitting een 71-jarige Amstelveense huis arts S. de bevoegdheid ontzegd tot het uitoefenen van de genees kunst. Deze uitspraak volgde op de be handeling 30 oktober door het col lege van twee klachten tegen de huisarts. In beide gevallen oordeel de het college dat de klachten te recht waren en in één geval dat S. zich schuldig had gemaakt aan handelingen die het vertrouwen in geneeskundigen op ernstige wijze ondermijnde. De eerste klacht kwam van een alleen wonende patiënte van S., die een beroep op de arts deed inzake buikpijnklachten en hevig braken. S. weigerde te komen en adviseer de telefonisch zijn patiënte warme melk te drinken. Een dag later be zocht S. zijn patiënte, na herhaald aandringen daartoe, maar kon ech ter geen bijzonderheden constate ren. De vrouw werd uiteindelijk een week na haar eerste oproep in een ziekenhuis opgenomen waar een darmafsluiting werd geconsta teerd, die operatief werd verhol pen. In de tijd voorafgaand aan de op name is door familieleden van de vrouw en door buren herhaalde malen aangedrongen op de komst van de huisarts, omdat de toestand van de vrouw sterk verslechterde. De tweede klacht tegen S. werd ingediend door de echtgenoot van een inmiddels overleden patiënte van de huisarts. Ook hierbij con stateerde het college dat de dokter de ernst van de situatie kennelijk in het geheel niet heeft ingezien. In april van dit jaar vroeg de man aan S. om een huisbezoek omdat zijn vrouw ernstig ziek was. De arts verzocht de man daarop de urine van zijn patiënte voor onderzoek te komen brengen. Hieruit kon S. echter niets bijzonders conclude ren. De arts beloofde wel de vrouw in het begin van de avond op te ko men zoeken. De dokter verscheen evenwel niet, waarop de echtge noot herhaalde pogingen heeft ge daan S. te bereiken en uiteindelijk de politie om hulp heeft gevraagd. Tegen middernacht verscheen uit eindelijk een waarnemer, die de vrouw met spoed in een ziekenhuis heeft laten opnemen. Vijf dagen la ter overleed zij daar. Een onderzoek door de inspec teur van de volksgezondheid voor Noord-Holland heeft aangetoond dat S. door frequent alcoholge bruik en door een combinatie van daaraan toe te schrijven geestelijke en lichamelijke verschijnselen on geschikt is geworden voor de prak tijkuitoefening als huisarts. bank op grond van te weinig be wijs niet tot een veroordeling kun nen komen, dan heeft het open baar ministerie in ieder geval ge daan wat het kon". In Amsterdam zou de verdachte voor 16 miljoen gulden gebouwen kopen van de Rijkspostspaarbank. Op het laatste moment, de dag van de transactie, liet hij de verkoop ADVERTENTIE WARM AANBEVOLEN EN NOG VEEL MEER AANTREKKELIJK GEPRIJSDE WINTERMODE. Leiden, Breestraat 142 -144 Tel. 071 -13 3511 19 Vbii^ineni door ^dieel Nederland. minaliteit dient te worden gedaan, moet er weer meer toezichthou dend personeel komen". Dr. H. J. Roethof, voorzitter van de commissie 'kleine criminaliteit' kortweg de commissie-Roethof genoemd - pleit voor meer con ducteurs in het openbaar vervoer, meer conciërges, onderwijzers, le raren, parkwachters, stadionsup poosten en winkelpersoneel. „Als de samenleving hiertoe niet bereid is, staat de commissie machteloos. Maar erger is dat de kleine crimina liteit dan alleen maar zal toene- door Peter van de Maat De commissie is ervan overtuigd dat ouders en andere opvoeders bij de kleine criminaliteit ook een be langrijke rol spelen. Een oproep tot een hechter gezinsleven wijst zij echter af. Roethof: „Wij willen geen moraliserend appèl doen op de burger. De persoonlijke vrijheid achten we daarvoor van te groot belang". Het aansporen van de individue le burger om op te treden tegen de kleine criminaliteit wordt even eens door Roethof verworpen: „Burgerwachten hebben het grote gevaar in zich dat er eigenrichting uit voortvloeit. Wij waarschuwen er tegen omdat er onhoudbare si tuaties door zouden kunnen ont staan". Roethof werd op 28 september van het vorig jaar geïnstalleerd door minister Kort hals Altes (justitie) om adviezen op te stellen voor het voorkomen en bestrijden van kleine criminaliteit. Behalve het ex-PvdA-kamerlid Roethof zitten onder anderen de hoofdofficier van justitie in Am sterdam mr. O. van Steenderen, burgemeester mr. P. Bevers van Hengelo, enkele hoogleraren en een korpschef van politie in de Het gistermiddag gepresenteer de tussentijdse rapport is de eerste stap van de commissie. Zij zal nu gesprekken gaan voeren met des kundigen en maatschappelijke en bestuurlijke organisaties om in de haar resterende twee jaar de huidi ge plannen uit te werken. Ook zal de commissie de samenwerking proberen te bevorderen tussen alle instanties die op dit vlak actief zijn. Utrecht Vorige week heeft Roethof een ontmoeting gehad met burgemees ter Vos, hoofdcommissaris Wiarda en hoofdofficier van justitie Her stel in Utrecht, omdat de commis sie graag in de Domstad een onder zoek zou willen doen naar de be strijdingsmogelijkheden van de kleine criminaliteit. Roethof: „We hebben voor Utrecht gekozen om dat het een zeer geschakeerde be volking heeft en er enkele aantrek kelijke objecten zijn. het winkel centrum Hoog Catharijne, de sup porters van FC Utrecht, en het ex periment vandalismebestrijding in Zuilen. Bovendien is Utrecht een van de eerste gemeenten die de bu schauffeurs weer kaartjes laat con troleren". Meer politie De kleine criminaliteit is een groot en maatschappij-bedreigend probleem, zo heeft de commissie vastgesteld. Jaarlijks is er een mil joen vergrijpen in de sfeer van ver nielingen, voetbalvandalisme, fiet sendiefstallen, stelen in winkels, inbraken in woningen en lichtere vormen van lichamelijk geweld. Daarbij komen per jaar nog eens zo'n drie miljoen verkeersovertre dingen, die ook tot de kleine crimi naliteit worden gerekend. De directe schade die door dit al les wordt aangericht beloopt zo'n twee miljard gulden per jaar. Maar Roethof vermoedt dat de werkelij ke schade een veelvoud van dit be drag is, omdat de kosten van her stel van de braakschade en de kos ten van opsporing, vervolging en Uit sommige hoeken van de maatschappij klinkt de roep om meer politie op straat om de kleine criminaliteit terug te dringen. Maar de commissie-Roethof voelt daar niets voor. Roethof: „Het is niet ge wenst en bovendien niet mogelijk om op elke hoek een politieman neer te zetten. Deze criminaliteit heeft zulke massale vormen aange nomen dat een oplossing niet via politie en justitie moet worden ge zocht". Er ligt een taak voor politie en Justitie als de maatschappelijke geledingen hebben gefaald bij de bestrijding van de kleine criminali teit, zo staat het in het rapport van de commissie. Strafrechtelijke ver volging wordt als een 'sluitstuk' beschouwd. Het zijn voornamelijk jongeren die de kleine vergrijpen plegen. En de slachtoffers zijn de zwakkeren in de samenleving. Roethof: „De aangerichte schade wordt hersteld met gemeenschapsgelden. Voor collectieve voorzieningen is daar door minder beschikbaar. Van ver nielde telefooncellen en kapotge maakte treinen zijn de zwakkeren de dupe". De 'grote profiteurs' van de klei ne criminaliteit zijn volgens de commissie de helers van gestolen goederen. Roethof: „De heling dient veel effectiever te worden aangepakt. Er moet een landelijk registratiesysteem voor het aange ven van gestolen spullen worden opgezet en de politie zal meer toe zicht moeten houden op de opko- tweede- De kleine criminaliteit is volgens de commissie sinds de jaren zestig sterk toegenomen doordat de jon geren steeds meer vrijheden heb ben gekregen. De verstedelijking speelt eveneens een grote rol: jon geren houden zich de meeste tijd in een anonieme omgeving op. In haar rapport schrijft de commissie dat de sociale banden in vereni ging en door de ontzuiling vrijblij vender zijn geworden, waardoor er minder mogelijkheden voor toe zicht zijn overgebleven. „De grootschaligheid van scho len is ook een belangrijke factor. Op. spijbelen wordt nagenoeg niet meer gelet en die kinderen kunnen hun gang gaan", zegt Roethof. Hij vindt dat het ministerie van onder wijs en wetenschappen in dit ver band doordrongen moet raken van zijn eigen verantwoordelijkheid voor onder meer de verloedering van schoolgebouwen. Roethof beschouwt drugs, alco hol en de werkloosheid als 'duwen de' factoren voor de kleine crimi naliteit. „Toch delen wij niet de pessimistische visie van sommigen dat de kleine criminaliteit niet ef fectief kan worden aangepakt zon der dat er een oplossing is gevon den voor de verslavingsproblema tiek", zegt hij. "Het grootste deel van deze vergrijpen wordt ge pleegd door niet-verslaafden. Het terugdringen van de jeugdwerk loosheid zal weliswaar een vermin dering van het probleem tot gevolg hebben, maar als de overige om standigheden niet wijzigen blijft de kleine criminaliteit op een on aanvaardbaar hoog niveau".

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 5