Gemeente ontplooit speciale activiteiten voor buitenlanders Jeugdwerkloosheid is verder gedaald 'Macht van PvdA leidt tot jaloezie' Inspraak mogelijk over ontwerpplan Hond bijt schaap dood PAGINA 4 ST LEIDEN WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 LEIDEN - De gemeente zal volgend jaar bijzondere aandacht schenken aan anti-discrimi- natie activiteiten op scholen. Deze aandacht zal moeten worden opgenomen in het zoge naamde schoolwerkplan. Dit staat in het ontwerp-actieplan migranten van de gemeente, dat voor inspraak is vrijgegeven. LEIDEN - Een hond heeft giste ren in een weiland achter het Pri muladuin in de Merenwijk een schaap doodgebeten. Wie de eige naar van de hond is, weet de poli tie; alleen de bezitter van het schaap is nog onbekend. CDA vergadert LEIDEN - In restaurant Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11 wordt vanavond een algemene le denvergadering van het CDA ge houden. Aanvang: 20.00 uur. Op deze vergadering zullen nieuwe be stuursleden worden gekozen; te- zal Joop Walenkamp spreken de gemeentebegroting voor het jaar 1985. In het actieplan worden ook initia tieven aangekondigd op het gebied van beroepsscholing voor (kinde ren van) migranten. In het kader van het achterstandsgebiedenbe- leid is aan de gemeente Leiden een miljoen gulden ter beschikking ge steld ten behoeve van werkgele genheidsprojecten. De gemeente zal in overleg met het Arbeidsbu reau een plan maken van projecten die met dit geld kunnen worden uitgevoerd. In 1985 zal bij de directie gezond heidszorg voor 20 uur per week een verpleegkundige worden aange steld, die voorlichting aan migran ten moet geven over gezondheids zorg. Om de kennis over cultuur verschillen te vergroten en om de techniek van de hulpverlening aan buitenlanders te verbeteren, gaan enkele artsen en verpleegkundigen volgend jaar daarvoor geschikte cursussen volgen. Het ontwerp-actieplan voorziet tevens in voorlichting aan migran ten over de bepalingen en wijzigin gen in de Vreemdelingenwet. Fol dermateriaal, in diverse talen ge steld, zal worden uitgereikt. Op ba sis van afspraken van de Orde van Advocaten worden voldoende garanties gegeven met betrekking tot inschakeling van rechtskundi ge hulp bij dreigende uitzetting. Er zal worden gestreefd naar het zoveel mogelijk in dienst nemen van leden van minderheidsgroe pen door de politie, een ontwikke ling die door het ministerie van binnenlandse zaken wordt gesti muleerd. In het kader van deze rijksrege ling krijgt Leiden in 1985 ruim 40.000 gulden. Voorwaarde is dat vóór begin volgend jaar een activi teitenprogramma is opgesteld dat "aansluit bij de behoeften van de minderheden in de gemeente". Dit activiteitenprogrmma wordt opge steld aan de hand van de activitei tenplannen die van diverse organi saties worden verkregen. De in spraak op dit programma loopt ge lijk met de inspraak op het actie plan. Voor de realisering van een activiteitenprogramma zal de ge meente ook weer een bedrag stor ten in het 'fonds voor sociaal-cultu rele activiteiten voor en door mi granten'. Eveneens in het kader van de rijksregeling krijgt Leiden, als zo genaamde concentratie-gemeente, vanaf 1987 nog eens een bedrag van bijna 140.000 gulden. Dit geld zit nog vast in de regionale stich tingen welzijn buitenlanders, die in de periode tot 1 januari 1987 veel personeel zullen moeten afstoten. Het bedrag dat de gemeente in 1985 zal krijgen is nog onbekend. De mogelijkheid bestaat ook dat van dit geld een medewerker van de Stichting Welzijn Buitenlanders (Rijn en Lek) bij een Leidse instel ling gaat werken. Hierover wordt gesproken met de Stichting Rijn InSDTclclk en Lek. Over de werkzaamheden van een eventuele medewerker zal worden gesproken met de zelforga nisaties. overlegt met de stichting wat zij met het pand gaat doen. Er zijn twee mogelijkheden: de exploita tie voortzetten ten behoeve van mi granten of het pand afstoten en van de zo vrijgekomen gelden andere activiteiten ten behoeve van bui tenlanders ontplooien. De gemeente heeft ook een ont- werp-activiteitenprogramma mi granten 1985 opgesteld. Hierin ko men subsidieregelingen ten be hoeve van migranten aan de orde. In het programma wordt opge merkt dat Leiden voor Surinamers en Antillianen tot nu toe niet is aangemerkt als 'concentratie-ge meente'. De gemeente stelt alsnog pogingen in het werk om als zoda nig te worden aangemerkt. De Stichting Surinamers Leiden krijgt volgend jaar van het ministe rie van wvc een subsidie van ruim 46.000 gulden. Dit is ruim 15.000 gulden meer dan vorig jaar ter be schikking werd gesteld. De Stich ting Surinamers Leiden heeft een hierop afgestemde begroting inge diend. Het overleg daarover is nog niet afgerond. In elk geval, zo staat in het activiteitenprogramma, is het onderdeel 'huisvesting' te laag geraamd. Daardoor is voor activi teiten ruim 5.000 gulden minder beschikbaar dan begroot. In nader overleg zal worden bepaald voor welke activiteiten met minder kos ten zal moeten worden volstaan. Eerste paal Kantorenhuis LEIDEN - In januari 1985 zal de eerste paal worden geslagen voor het 'Kantorenhuis', een van de com plexen die op het Schuttersveld worden gebouwd. Dit gebouw komt naast het nieuwe hoofdpostkantoor aan de Schipholweg te staan. Het Leidse Kantorenhuis wordt een complex met vier lagen (begane grrond en vier verdiepingen). De totale opppervlakte bedraagt 5200 vierkante meter. Het gebouw bevat faciliteiten voor kleine en middel grote kantoren. Het plan voorziet in kleine kantoorruimeten van 67 vierkante meter en meer. De ge bruikers van het Kantorenhuis kunnen van eigen parkeerruimte gebruik maken. Overigens worden in het hele land dergelijke gebouwen met de naam Kantorenhuis gebouwd. On langs is er nog een in Apeldoorn ge opend. In andere plaatsen zijn kantorenhuizen in voorbereiding of in aanbouw. Het Leidse Kanto renhuis wordt gebouwd door de Leidse aannemer IBB-Kondor. (foto PR) Eigen beleid Op 1 januari 1985 treedt de Rijksregeling Welzijnswerk Min derheden van het ministerie van wvc in werking. De bedoeling is om gemeenten financieel meer Doezastraat Het is de bedoeling van minister Brinkman dat het pand Doeza straat 34, dat nu in gebruik is bij de Stichting Rijn en Lek in de loop van volgend jaar aan de gemeente wordt overgedragen. De gemeente Wethouder Peters: De beide ontwerpen zullen tij dens een informatie-avond op don derdag 20 december worden be sproken. Een inspraakavond wordt vervolgens op donderdag 10 januari gehouden. Beide avonden zijn in het Antonius Clubhuis, Lan ge Mare 43, aanvang 19.30 uur. Er zullen Turkse en Marokkaanse tol ken aanwezig zijn. De bijeenkomsten kunnen zowel door vrouwen als mannen worden bezocht. Voor vrouwen die op deze avonden niet aanwezig kunnen zijn worden aparte avonden gehou den waarbij ook tolken aanwezig zullen zijn. Er is een avond voor Turkse vrouwen op woensdag 9 ja nuari en een avond voor Marok kaanse vrouwen op maandag 14 ja nuari. De vrouwenavonden zijn in buurthuis 't Spoortje, Bernhardka- de 40. Ze beginnen ook om half acht. Vredesacties Het Leids Vredesplatform ver gadert vanavond ter voorberei ding van de acties die rond de kerst worden georganiseerd en van het volkspetitionnement in Leiden. Wie aan deze voorberei dingen wil meedoen kan om acht uur terecht in het gebouw van Verbum Dei, Plantage 16. voor postzegelliefhebbers in de kantine van het Visser 't Hooft ly ceum aan de Anthonie Duyck- laan 1. Ook is er een veiling en bingo. Aanvang acht uur; de zaal gaat om half acht open. Voor deur delers Het Verenigd Aktie Overleg Laagste Inkomens (VAOLI) or ganiseert vrijdag een informa tiemiddag over de voordeurde- lersregeling. Wiens uitkering wordt door deze regeling gekort en met hoeveel? Is de korting te vermijden? Dergelijke vragen komen aan de orde. Een verte genwoordiger van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH) is aanwe zig. De bijeenkomst begint om twee uur en wordt gehouden in het gebouw van de Jongerenbe weging, Koppenhinksteeg 2. Vegetarisch Kerstviering Het Dienstencentrum Binnen stad/Zeeheldenwij k houdt don derdag een kerstviering in het buurthuis hoek Groenesteegl Kaarsenmakersstraat voor de oudere bewoners van de wijk Noordrijnevest e.o. Het program ma bestaat uit bloemschikken, NVSH kaarten, een film, een gezamen lijke keVstlunch en volksdansen. De vegetarische vrijdag in eet huis Repelsteel (Breestraat 19, Leiden) heeft ditmaal Vlaams op het menu staan, 's avonds tussen half zes en half acht. Voor meer informatie: tel. 121296 ('s mid dags). Postzegels l.V. Philatelica houdt donder dag de maandelijkse ruilavond De afdeling Leiden van de NVSH organiseert zaterdag «en kerstavond onder 'de naam 'Candlelight'. Het weekend-café is omgetoverd in kerstsfeer en vanaf tien uur te bezoeken. Plaats: Rapenburg 48, Leiden. LEIDEN/STREEK - De daling van de jeugdwerkloosheid zet zich voort. Vooral de schoolverlaters blijken in toenemende mate werk te vinden. In het rayon Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) daalde het aantal werklozen in november met 75. In het rayon Lisse kwamen er daarentegen 259 bij. Volgens het GAB is deze toena me toe te schrijven aan seizoensin vloeden. De maand november sprong er bij de GAB's uit door een grotere inschrijving van werkzoekenden dan gebruikelijk. In Leiden meld den zich 1157 mensen, in Lisse 765. In beide rayons gaat de daling van de jeugdwerkloosheid door. In november waren er in totaal 159 werkloze mannen en vrouwen tot en met 22 jaar minder dan in de maand ervoor. Vooral schoolverla ters kwamen volgens de gegevens van de arbeidsbureaus in toene mende mate aan de slag. Eind no vember waren er 220 minder inge- Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Mannen Vrouwen schreven dan in oktober. Het aantal werkzoekenden in de categorie 'algemene dienst', me rendeels ongeschoolden, groeide sterk: met 190 tot 2401. Onder de bouwvakkers steeg vooral het aan tal werkloze huisschilders, met 75. In de metaalsector deed zich een geringe daling voor (-31). Een rela tief lichte stijging van de werkloos heid kwam voor in de categorieën horeca- en kantoorpersoneel. Een lichte daling trad op in de handels- beroepen. De arbeidsbureaus hadden eind november 291 vacatures in de map pen, 30 minder dan in oktober. In november werden er in totaal 366 vacatures gemeld. Een derde was afkomstig uit de handelssector, een derde van niet-commerciële bedrijven. De rest kwam vooral voor rekening van bouwnijverheid en industrie. Bij bijna de helft van de vacatures worden geen bijzon dere eisen gesteld aan opleidings niveau. okt. 1984 nov. 1984 okt. 1984 nov. 1984 Alkemade 225 209 132 122 Katwijk 773 798 343 332 Leiden 4768 4782 2264 2245 Leiderdorp 464 437 237 228 Oegstgeest 271 267 190 183 Rijnsburg 142 134 79 69 Valkenburg 31 29 25 23 Voorschoten 434 426 220 225 Warmond 95 97 45 42 Zoeterwoude 110 118 60 62 Overige 17 .22 10 10 Rayon Leiden 7330 7319 3605 3541 Hillegom 344 366 216 254 Lisse 290 312 196 248 Noordwijk 523 - 553 306 308 Noordwijkerhout 242 267 139 158 Sassenheim 195 205 122 142 Voorhout 106 117 43 49 Overige 1 2 v 2 3 Rayon Lisse 1701 1822 1024 1162 Totaal Gewest 9031 9141 4629 4703 LEIDEN - PvdA-wethouder Pe ters heeft zich opnieuw uitgespro ken voor een linkse meerderheid in de Leidse gemeenteraad na de verkiezingen in 1986, omdat op die manier de PvdA haar beleid beter kan uitvoeren. Peters schrijft dat in het plaatselijke PvdA-blad de Partijgenoot. Eerder deed hij soortgelijke uitspraken in een vraaggesprek met het gemeentelij ke blad Stadswerk. Volgens Peters leidt de grote in vloed van de PvdA tot "jaloezie" en "irritatie" bij de collegepartner WD en de andere politieke partij en. "Ik pleit niet voor minder in vloed (van de PvdA-red.)", schrijft Peters, "maar de duur van de macht wekt wrevel. Irritatie daar over moet eens worden betaald. Zaak is het daarom vooral een rechtse meerderheid bij de volgen de verkiezingen te voorkomen". Onevenredig De wethouder van ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer schrijft verder dat de PvdA in feite de dienst uitmaakt in Leiden: "De invloed van onze fractie blijft one venredig groot. Daar vindt een be langrijk deel van de afweging van de gemeenteraad plaats". Hij erkent in het stuk, dat hij voor de begrotingsbehandeling al schreef, dat de collegepartijen veelal van tevoren zaken regelen. "Soms op basis van stukken die de oppositie niet kent", aldus Peters. "Begrijpelijk dat ze daar boos over zijn. Dat zou ik zelf ook zijn". Hij vindt het echter logisch dat de col legepartijen bepaalde stukken krij gen en de oppositie met. Dat is het gevolg van de politieke situatie in Leiden, waar de wethouders een onlosmakelijk geheel vormen met hun eigen fracties. Peters vindt het jammer dat de PvdA-fractie zo weinig met alge mene politiek bezig is en veel meer met sectoren. Bepaalde besluiten zijn niet het gevolg van een politie ke discussie, maar komen tot stand omdat PvdA-raadsleden veel meer geneigd zijn hun eigen specialisme te verdedigen. Hij noemt het geen verwijt richting de specialisten, want "ik behoor daar ook bij. Dus een stukje zelfkritiek". Tot voor kort leek de fractie nog voor een groot deel te bestaan uit 'generalisten'. "De echte politici", aldus Peters, die niet hecht verwe ven zijn met een bepaald onder deel van het beleid, maar zich alge mener en vooral politieker opstel- (foto Wim Dijkman) len. Deze generalisten konden nog wel eens de doorslag geven bij stemmingen in de fractie, maar nu dreigt het gevaar dat de specialis ten om hun eigen sectoren zoveel mogelijk te sparen de bezuinigin gen pondsgewijs gaan verdelen. "Voor elke sector gelijkelijk wat wils. Eigenlijk een weinig politieke wijze van besturen. De PvdA is de afgelopen jaren veel meer een doorgeeforganisatie geworden voor het doorgeven van specifieke belangen dan een besluitvormings organisatie op basis van politieke ideeën". Groen Peters heeft ditmaal wederom een 'onthulling' uit zijn privéleven. Zei hij in Stadswerk "emotionele problemen" te hebben met de aan schaf van een plastic regenpak, in de Partijgenoot zegt hij dat hij "zelfs uit zijn bed wordt gebeld als bomen dreigen te worden gekapt". De wethouder betreurt het dat de bezuinigingen op groen zo wei nig aandacht krijgen van de Leidse politiek, terwijl er wel veel woor den worden besteed aan de perike len rond het Instituut Burgerraads lieden en de Technisch Bewoners- adviseurs. Peters: "Ik heb zelf de indruk dat wanneer de bewoners van Leiden per opiniepeiling of re ferendum hiernaar zou worden ge vraagd, de uitslag anders zou zijn dan nu politiek wordt beslist". Konijn (1) Een gezette jongeman kijkt nieuwsgierig naar de konijnen. Al snel heeft hij begrepen dat de eigenaars van de zogenaamde konijnenwagen iets aan de kaak willen stellen. Hij richt het woord tot één van de actievoer ders die stencils staat uit te de len. Activist: "Beter van niet; eet in elk geval geen konijn dat is vet gemest in zo'n kooitje". Jongeman: "Maar hoe kan ik dat nou weten, ik bedoel, dat het konijn uit zo'n kooitje komt?" Activist: "Als je nou zo nodig konijn wilt eten met kerst, vraag dan aan de poelier een wild ko nijn". Met de kerstdagen in zicht is de stichting Lekker Dier een lan delijke campagne begonnen te gen het leed dat konijnen wordt aangedaan in batterijkooien. Tot Kerstmis zal de actie 'Ban de Bout' duren en de stichting hoopt dat de campagne de com- sumptie van konijnevlees dras tisch zal verminderen. Verder meldt de stichting: "Aanleiding tot deze konijnen campagne zijn wetenschappelij ke onderzoekingen die aantonen dat batterijkonijnen dusdanig in hun welzijn en gezondheid ge schaad worden, dat het niet lan ger verantwoord is de dieren op deze wijze te huisvesten". "In ons land worden jaarlijks door circa 800 fokkerijen rond de 3 miljoen mestkonijnen in batte rijen geproduceerd; de con sumptie van de dieren is rond de kerst geconcentreerd. De Stich ting Lekker Dier hoopt met druk op de verkoop van konijncvlees de overheid aan te zetten tot in grijpende maatregelen". Konijn (2) Met een konijnenwagen koerst de stichting dezer dagen dus door het land. Daarin een aantal kooitjes waarin de konijnen zit ten. Op deze wijze hoopt de stichting de mensen duidelijk te maken dat het batterij-konijn een konijnonwaardig leven moet leiden in een fokkerij. Gisteren stond de wagen op het Vijf Mei plein, alwaar een markt werd ge houden. Een woordvoerder van Lekker Dier vertelt dat de marktmeester zich al heeft laten zien. Wat ze van plan waren, had hij willen weten. "Tot twaalf uur mochten we blijven volgens hem. Toen heb ben we maar geantwoord dat we toch al van plan waren om zo te gen half één verder te trekken". De mensen van Lekker Dier trekken direct de aandacht. Dat komt vooral doordat de vrouwen die de 'konijn met pijn'-posters ronddelen in het wit zijn ge kleed. Een jongeman van de stichting vertelt dat de konijnen die gekooid in de omgebouwde gebakswagen zitten, zijn gekocht van een fokker die met batterij- kooien werkt. "En nu denk je waarschijnlijk: wat zitten die die ren dicht op elkaar, maar besef dan dat ze doorgaans nog minder ruimte hebben". We wenden ons tot de Leide- naar die aan het begin van deze rubriek een gesprek had met de activist. Vindt hij dit geen vrese lijk gezicht, die konijnen zo op elkaar gepropt? Ja, knikt hij. De vetgemeste konijnen in hun te kleine hokjes. Ze v C A (4) Op een levensgrote tekening gaf slager Anton van der Zon gis teravond aardrijkskundeles Met een heuse aanwijsstok gaf hij aan waar parkeerplaatsen waren be loofd maar niet kwamen. De leerlingen - leden van 'zijn' winkeliersvereniging Haarlem merstraat/De Camp - zaten niet bepaald braaf op te letten. Ze hadden de gang naar de buiten gewone ledenvergadering in lunchroom Hendriks gemaakt met maar één doel voor ogen: het bestuur van de vereniging moet niet langer dwars liggen bij de verhuizing van C A naar de Haarlemmerstraat. Zoals bekend waren voorzitter Van der Zon en zijn trawanten tegen nieuwbouw van het Kijk- huis in De Camp. Dan gingen er wéér parkeerplaatsen verloren. Met als gevolg: het Kijkhuis blijft zitten waar het zit en C A, hevig geïnteresseerd in dat pand. moet in de wachtkamer. En dat wil C A helemaal niet. De meeste winkeliers van de Haar lemmerstraat ook niet, zij heb ben liever C A dan een paar parkeerplaatsen. Het bestuur moest dus om. Maar wat zei Van der Zon toen hij zijn aanwijsstok opborg? "Be denk dus wel: een stem tegen het bezwaarschrift is een stem tegen parkeerplaatsen". Alle kinken in de kabel had secretaris Zandvliet daarvoor echter al rechtgestre- ken. "Na het gesprek dat wij on langs met de gemeente hadden, lijkt het ons zinvol de bezwaren in te trekken". Het bestuur was dus al om. Zo kon het dus gebeuren dat C A gisteravond unaniem wel kom werd geheten. Hoewel...als persoon, of eigenlijk als slager, heeft van der Zon nog steeds een bezwaarschrift in het vuur. Daar mocht verder niet over gespro ken worden, een persoonlijke zaak immers. "Maar de bespre kingen bevinden zich in een gun stig stadium" (zei Zandvliet), dus dat zal ook wel loslopen. Iedereen leek trouwens al blij genoeg dat deze hete aardappel nu door alle strotten was gegle den. De resterende vergadertijd ging in de sfeer van hand in hand kameraden. Tegenstrever Luc Palm van Haarlemmerstraat Pro motion keek goedkeurend toe. Nieuwe bestuursleden bloeiden opeens op en het oude bestuur lijkt blij binnenkort te kunnen kappen - ja, ook Van der Zon. Alle kameraden vonden elkaar bovendien in de strijd voor de bouw van een parkeergarage aan de Aalmarkt. Het plannetje van André de Jong wordt nu al ge steund door C A, V D én alle winkeliers inclusief Zon Palm. Van der Zon liep over van en thousiasme. "Heeft de pers het gehoord", wilde hij weten. De pers had het gehoord. Toen aan het slot een winkelier het ge meentebestuur 'dat rooie zooitje' noemde, werd de pers echter ge vraagd even de oren te sluiten. De pers had ook dat gehoord, maar pen en blocnootje al opge borgen. Winterstop Steeds bergt trouwens pen en blocnoot nu voor een paar weken op. Een korte winterstop, in ja nuari zijn we er weer.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 4