Ontmijning buurt gaat gepaard met grote vertraging Ex-verzetsman: 'Ik zag alles weer voor me' Operatie 9bom in binnenstad9 Twee ongelukken en opstoppingen bij afzetten bomgebiecf SHöWTdPr as. sksSk WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 LEIDEN (Vervolg van pagina 1) LEIDEN De ontruiming van een flink stuk van de Leidse binnenstad is vanochtend met grote vertraging gepaard gegaan. Om twaalf uur waren politiemensen nog bezig met de ontruiming van het belastingkantoor en het kantoor van Heerema aan de Plesman- laan. De bedoeling was dat de A-zone met twaalfhonderd panden en 2.600 bewoners om tien uur half elf zou zijn ontruimd. Kort daarna was het gebied rond Morsweg en Morssingel geheel ontruimd en werd begonnen met de B-zone. Daar mochten de men sen wel in hun woningen blijven, maar zich niet meer op straat verto nen. Door de vertragingen begon ook de demontage van de bom veel later dan de bedoeling was. Maar weinig mensen bleken in de B-zo- ne ramen en deuren te hebben opengezet. Met twintig minuten vertraging werd vanochtend de operatie inge zet. Het slechte weer was daar de oorzaak van. Door de zwaar be wolkte hemel was het langer don ker dan gehoopt, terwijl de politie het omvangrijke karwei zoveel mo gelijk bij daglicht wilde uitvoeren. Vervangend politiecommissaris H. Mostert wist nog een andere oor zaak: "De huizen zijn hèel grondig doorzocht". Afgegrendeld Om twee minuten over acht was het gebied rond Morsweg en Mors singel afgegrendeld. Volgens de plannen had dat om kwart voor acht moeten gebeuren. Voor men sen van gemeentewerken en de po litie was de actie echter al veel eer der begonnen. Gemeente-ambte naren plaatsen 's nachs al hekken en de politiemensen werden om zes uur in de Groenoordhallen op getrommeld, waar ze gezamenlijk ontbeten en hun instructies kre gen. De actie stond onder leiding van de Leidse hoofdinspecteur J.H. la Rivière, terwijl als comman dant voor de bewaking de politie man F.C.H. Born uit Spijkenisse was ingeschakeld. Hij heeft derge lijke operaties al vier keer eerder geleid. De ontruiming werd door de po litie in acht groepen gedaan en ver liep ietwat chaotisch. In het alge meen werkten de bewoners goed mee. Wel merkte een bewoner in de beginfase dat hij zo zijn huis weer kon inlopen. "En dat was de afspraak niet". Anderen kwamen voor het omgekeerde te staan. Na dat vrouw en kinderen waren weg gebracht, trachtte een man tever geefs zijn woning weer in te ko men. Voor vertraging zorgde ook een auto die afgesloten was en waarvan de eigenaar niet bekend Om 8.35 uur werd bewoners doo middel van geluidwagens het be gin van de operatie aangekondigd Iets voor negen uur werd journalis ten verzocht zich uit het gebied te rug te trekken. Plastic De bewoners moesten de ramen en deuren van hun woningen open laten. Zij mochten er wel doorzich tig plastic voor hangen, dat door de gemeente was verstrekt. Dit deel van de operatie was echter geen succes. Het plastic bleek niet be stand tegen de wind en scheurde op diverse plaatsen. Politievoor- lichter Graveland merkte vanoch tend op dat "het van dat dikke zwarte plastic had moeten zijn". Er was echter voor het lichte plastic gekozen om het toezicht op de wo ningen mogelijk te laten. Het vervoer van de bejaarden uit de wijk (zeven ouderen zijn in be jaardencentrum Roomburgh on dergebracht) verliep aanvankelijk stroef, omdat de voorlichting toch niet bij iedereen op juiste wijze was doorgekomen. Ook dat leidde tot vertraging bij de ontruiming, die overigens later soepeler ver liep. Achttien zieken uit de wijk waren al eerder vervoerd naar het ziekenhuis. Eén van de bij de actie betrok ken agenten moest ook plotsklaps naar het Academisch Ziekenhuis: voor een bevalling van zijn vrouw. De beleidsadviesgroep heeft het echtpaar inmiddels gefeliciteerd met de geboorte van zijn kind. Bij de ontruimingsactie waren in totaal 1600 mensen betrokken, zes honderd rijks- en gemeentepolitie mensen (behalve uit Leiden uit plaatsen elders in Zuid-Holland en uit Zeeland) en nog duizend ande re hulpverleners. Bewoners en een winkelier aan de Morsweg sluiten hun deur af met plastic vuilniszakken. (foto anp) r s'iiI jSr'ii ML.q fv ilL %*(<f ill pa r'Pf BH L5 V -.V" sr j s1 Alle betrokken politiemensen werden vanmorgen ontvangen en kregen daar hun instructies De Morsweg met op de achtergrond de Morspoort vanmorgen vroeg: politie controleert de wijk onder meer met honden (foto anp» Met het plastic dat de afgelopen dagen te krijgen was, hebben bewoners hun huisraad afgedekt Bewoners uit zone A vertrokken vanmorgen onder politiebegeleiding e met medeneming van de huisdieren uit hun wijk. (foto an LEIDEN Het verkeer kreeg van ochtend met diverse opstoppingen te maken. Zij werden uiteraard veroorzaakt door de afzettingen, zoals bij het Stationsplein, maar ook doordat er op de Plesmanlaan nabij bij Holiday Inn een auto in brand vloog en zich op rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam) kort na el kaar kettingbotsingen voordeden. De ongelukken, waarbij in totaal acht auto's waren betrokken, ge beurden rond tien voor half negen. Een bruine personenauto botste op een bestelbusje, knalde vervolgens op drie voor hem rijdende auto's en kneep er razendsnel tussenuit. Over de kop Evacuées in Vijf Meilial LEIDEN - Meer hulpverleners dan evacuées; dat was het over heersende beeld vanochtend in de Vijf Meihal, omstreeks acht uur. Zo tegen tien uur waren er onge veer vijftig bewoners uit het be dreigde gebied aanwezig. Om half een was dit aantal opgelopen tot tachtig. Verwacht werd aanvanke lijk dat er in totaal honderd tot honderdvijftig mertsen naar de Vijf Meihal zouden komen. Een Turkse familie meldde zich als eerste in de sporthal. Zij vertel de dat er correct was gehandeld door de politie: "Vier vijf mensen hebben de woning grondig door zocht". En om aan te geven hoe grondig: "Er werd zelfs onder de bedden gekeken". Bewoners uit de Van der Pas straat vertelden dat er vertraging was opgtreden. Om acht uur had den zij hun woning moeten verla ten; pas een uur later arriveerde de politie. Een bewoonster van de Morssingel had zelfs uren moeten wachten alvorens agenten zich meldden. Emotie Commissaris Van Voorden die omstreeks tien uur samen met wet houder Tesselaar de sporthal be zocht, bevestigde dit. Hij had ook wel een verklaring voor de vertra ging: "In het donker ontruimen be tekent ook: meer emotie. En dus vertraging. Maar ik heb de indruk dat het nu beter gaat. Het blijft ove- Direct hierop volgde een tweede kettingbotsing waarbij twee auto's waren betrokken. Een automobi list die dit alles had gezien, reed de berm in, sloeg over de kop en kwam tot stilstand in de bosjes. De onderkant van de auto vloog in brand, maar kon snel worden ge blust. De bestuurder mankeerde niets. Andere betrokkenen waren min der gelukkig. Een 36-jarige Voor- schotense vrouw liep een enkel- fractuur op en een Leidse passa gier had een hersenschudding. Eén auto was totaal vernield. De politie vermoedt dat de auto's te hard had den gereden en last hadden van het enigszins gladde wegdek. Het ver keer moest nog geruime tijd stap voets op de rijksweg ryden. Politie en gemeente waren van nacht al begonnen met het plaat sen van de afzettingen. Kort na acht uur was er geen verkeer meer toegestaan in het toen nog te onrui- men gebied (A-zone) en de straten daar omheen (B-zone). Niettemin negeerden diverse automobilisten de aanwijzingen, waardoor zij toch in de B-zone terecht kwamen. Daar aangeland, konden ze alleen maar terugkeren, hetgeen tot de nodige opstoppingen en vertragingen leid de. Veel verkeer deed zich vooral op de Willem de Zwijgerlaan voor. Fi les stonden er in de richting van en bij Oegstgeest. De Nederlandse Spoorwegen meldden vanochtend dat het treinverkeer verliep als was bedoeld. Het centraal station in Leiden was afgesloten. Na 8.36 uur reed er geen trein meer door Lei den. Ook bussen konden geen ge bruik maken van onder meer het Stationsplein en de Breestraat. De busomleidingen van de NZH verliepen volgens plan. Rond ne gen uur deden zich enkele vertra gingen voor, maar daar was op ge rekend, aldus een woordvoerder. Zoals viel te verwachten maakten veel minder passagiers dan anders gebruik van de bussen. ADVERTENTIE Onder meer met sjoelbakken verdreven bewoners i vanochtend de tijd. ADVERTENTIE rigens een zeer arbeidsintensieve manier van werken: van huis tot huis gaan". Wethouder Tesselaar, tevens lo- co-burgemeester, typeerde de sfeer in de stad als spookachtig. Verder zei hij dat de situatie hem deed denken aan Leiden in 1933. Opvallend was dat de jongeren die de hal bezochten meestal lache rig binnenkwamen, terwijl de ou deren in een ernstige stemming waren. Enkelen van hen vertelden zelfs dat ze de hele nacht geen oog hadden dichtgedaan. Een bewoner uit de Van der Passstraat: "Ik zat in '43 in het ver zet, in Frankrijk. Ik zag alles weer voor me. Ik heb dan ook zeer slecht geslapen en was om vijf uur al op". Dit gold ook voor het echtpaar De Wolf, woonachtig aan de Stations weg. Veel mensen brachten hun tijd in de hal door met het schrijven van kerstkaarten. Voorts bestond er gelegenheid tot het bekijken van video-films. Er kon ook worden ge tennist. De aanwezige E.H.B.O-ers waren vooral bezig met het schik ken van de matjes, zodat de vloer in de sporthal niet werd bescha digd. Bomlied Later op de ochtend bracht straatzanger Lampie een speciaal voor de gelegenheid gecompo neerd 'bomlied' ten gehore. Een deel van de tekst: Ik werd vanmorgen weer eens van m'n bed gelicht i door een agent meneer en geen raam of deur mag dicht. Kan m'n huissie weer eens luch ten. Ach, het werd tijd. Maar als het effe misgaat ben ik m'n huissie kwijt. Refrein: Ojee Ojaa, ik zit in zone A en kan niet naar m'n stamcafé want dat zit in zone B. Ojee Ojaa, ik woon in zone A. KOM NAAR DE GRAN0I0ZE WITTE NISSAN SHOW IN ROE LOF ARENDSVEEN«ÖffM Zond*) J, aecembe. IQOO'1 uu Maandag 41 cem ERWACHT U VEEL VOORDEEL! AUTOHEEMSKERK -EEZza ROELOFARENDSVEEN, Alkemadelaan 1. 01713 2866/2073.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 3