bbhibbbh Zoeterwouds beleid dreigt te stagneren Yoorschotenaar wil geen 59, maar 62 jaar zijn Bewoners in de strijd tegen vlaggen en naam 'Winkelhof 'Huiswerkproject is concurrentievervalsend Als steun van provincie uitblijft Stiltekring in Oegstgeest van 'Vrouwen voor Vrede' Oegstgeester wethouder is tegenmaar SJJO wil doorgaan 'Bolleboom' blijft slepende zaak PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 Buitenlandse werknemer wendt zich tot Raad van State Agenda DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Ambtenaren van de burgerlijke stand krijgen steeds vaker te ma ken met Marokkanen en Turken die op het op hun kaart vermelde geboortejaar willen veranderen. Vaak gaat het om mannen die 'ou der willen worden' om in aanmer king te komen voor de AOW- of VUT-uitkering. In veel gevallen nemen gemeenten die administra tieve wijziging zonder problemen over. Er zijn echter ambtenaren die weigeren de betrokken persoon 'ouder of jonger te maken'. Zy gaan ervan uit dat de Marokkaanse of Turkse juridische documenten, waaruit de ware leeftijd van de man of vrouw zou moeten blijken, onbetrouwbaar zijn. Ook Voor- schotense ambtenaren denken in die richting. Dit tot groot verdriet van de Ma rokkaan El Aribi. De man woont al jaren in Voorschoten en behoort tot de eerste generatie buitenland se werknemers. El Aribi is geboren in 1925. Of was het 1922? De vraag kan niet zomaar worden beant woord omdat in zijn geboorteland de burgerlijke stand pas in de jaren zestig is ingevoerd. Veel grootmoe ders gingen toen naar een van de grote steden en lieten hun hele na geslacht registreren. Bij die opera tie werden leeftijden geschat en fa milieleden verwisseld. Verwisseld Ook El Arabi werd het 'slachtof fer' van de operatie. Tot vorig jaar was zijn geboortedatum bepaald op 1 januari 1925. Na gesprekken met zijn familie, tijdens maar liefst drie vakanties in zijn geboorteland, kwam hij tot de conclusie dat hij bij het registreren was verwisseld met zijn drie jaar oudere broer. Ook uit moeizaam bevochten do cument van een rechter bleek dat hij eigenlijk in 1922 geboren is. De ambtenaar van de Voorscho- tense burgerlijke stand verklaarde het document echter ongeldig. El Aribi verkeert hierdoor een vreem de situatie: in Marokko is hij 62, in Nederland 59. Hij besloot dan ook naar de rechter te stappen, zoals zovele lotgenoten. Gisteren stond hij voor de Raad van State, samen met een landgenoot. Twee partijen stonden tegenover elkaar. Aan de ene kant de verdedi ger van de staatssecretaris van bin nenlandse zaken, de 'baas' van de gemeenten. Hij vindt dat in Marok ko en Turkije het omgooien van de leeftijd vaak op 'twijfelachtige gronden worden toegestaan'. Ter wijl volgens internationale afspra ken de zaak ter plaatse goed moet worden onderzocht. Recht tegenover hem stond prof. mr. Jessurun d'Oliveira, hoogle raar internationaal privaatrecht in Amsterdam. "Fraude is vrijwel on denkbaar", voerde hij aan. Hy pleitte dan ook voor een versoepe ling van het beleid. De hoogleraar had daarvoor nog een tweede reden. Volgens de in ternationale regels moet de Neder landse overheid een uitspraak van een buitenlandse rechter erkennen wanneer die niet indruist tegen de Nederlandse openbare orde. Jesse- run d'Oliveira: „Wat is er nou on schuldiger dan het veranderen van een leeftijd. Ook al kost het de Ne derlandse staat soms geld (in geval van AOW-ers bijvoorbeeld), van verstoring van de openbare orde is geen sprake". Wanneer de Raad van State El Aribi gelijk geeft kunnen veel ambtenaren van de burgerlijke stand nog veel van dergelijke ver zoeken verwachten. Van de eerste generatie buitenlandse werkne mers raken velen op leeftijd. VUT- of AOW-uitkeringen lijken binnen handbereik. ZOETERWOUDE De gemeente Zoeterwoude wil een eenmalige uitkering uit het stadsvernieuwingsfonds van de provincie. Zonder deze incidentele steun zal het lopende beleid stagneren, zo heeft Zoeterwoude aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ge schreven. De oorzaak van het Zoeterwoudse schrijven is de nieuwe wet op de stadsver nieuwing. Voor subsidie bij woningbouw is Zoeterwoude aangewezen op deze nieuwe wet. Niet toekennen van de hoognodige (locatie)subsidie van meer dan tienduizend gulden per kavel bete kent volgens de gemeente dat de woningbouw in het plan De Goede Herder en daarmee in geheel Zoe terwoude volledig stil komt te lig gen. De gemeente krijgt in het ka der van de nieuwe wet ruim een ton van de provincie. Dat is echter niet genoeg om een aantal zaken op het gebied van de woningbouw en stadsvernieuwing aan te pakken. De gemeente ge bruikt die honderdduizend gulden niet als subsidie voor woning bouw. Hiervoor is een apart bedrag van 270.000 gulden nodig, namelijk tienduizend gulden per te bouwen woning. Voor 1985 heeft Zoeter woude toestemming om 27 wonin gen te bouwen met premie A en B. Van de honderdduizend gulden die Zoeterwoude van de provincie krijgt, wendt de gemeente de helft van het bedrag aan om particuliere woningen te verbeteren. De andere helft wordt gebruikt voor het in voorbereiding zijnde verkeersvei- ligheidsplan. Met name Westeinde II (Vogel weide) zal van dit bedrag profite ren. De bewoners van deze wijk dringen al jaren aan op (verkeers- )maatregelen in de wijk. Een com missie heeft dit jaar een zeer uitge breid rapport aan de gemeente overhandigd. Het begint er nu dus op te lijken dat de gemeente iets met de vele aanbevelingen over de leefbaarheid van de buurt gaat doen. De verbetering van Vogel weide zal in twee fasen gebeuren. De eerste fase moet in 1985 zijn af gerond. De totale kosten zijn ge raamd op 120.000 gulden. OEGSTGEEST - De 'Vrouwen voor Vrede' en het IKV Oegstgeest willen komende zaterdag een stil tekring houden 'in de stille hoop op vrede. Om onze stille hoop dat de kruisraketten alsnog niet ge plaatst worden, kenbaar te maken', zo kondigen de vrouwen de actie zelf aan. Iedereen is zaterdag welkom om zich - net zo kort of zo lang als hij/ zij zelf wil - bij de kring te voegen. Dat kan tussen elf en twaalf uur op de Lange Voort in Oegstgeest. "Misschien dat iedereen er ooit eens bij zal stilstaan in plaats van zich te verschuilen achter politieke en economische belangen. Dat zal een lange weg zijn, maar voorlopig- zullen we hier samen staan om de mensen te blijven confronteren met het vraagstuk vrede", aldus de Vrouwen voor Vrede/IKV. Meerjarenplan Vanwege de nieuwe wet op de stads- en dorpsvernieuwing die per 1 januari ingaat hee* de gemeente een meerjarenplan opgesteld voor de dorpsvernieuwing, het plan be treft de jaren 1985 tot en met 1989. Een meeijarenplan is nodig omdat de gemeente in de toekomst jaar lijks een vast bedrag krijgt. Tot dusver kregen gemeenten geld voor stads- en dorpsvernieuwing uit verschillende potjes van het rijk. De decentralisatie (het overhe velen van taken van de rijksover heid naar de provincie en de ge meenten) maakt dat gemeenten nu steeds meer hun eigen boontjes moeten doppen. Twee keer een hersenschudding in Voorschoten VOORSCHOTEN - Twee Voor- schotense jongens, van 10 en 11 jaar, hebben gistermiddag een her senschudding opgelopen bij een botsing met een bestelbusje op de Koningin Julianalaan. De 11-jarige had bovendien een gebroken been. Het tweetal is over gebracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. De aanrijding ontstond doordat de jongens, die zich op één fiets in de richting van Leiden voortbewogen, zortder om te kij ken de straat overstaken ter hoogte van de Prinses Margrietlaan. De 34-jarige bestuurder uit Lei den, die evenals de jongens rich ting Leiden reed, kon niet op tyd uitwijken. Haar auto mankeerde weinig. Het fietsje was daarente gen totaal ontzet. De besteding van het bedrag (voor Zoeterwoude 120.000 gulden in 1985) dat de provincie uitkeert, wordt via de meerjarenraming en een rapportage over het vooraf gaande jaar in de gaten gehouden. De verwachting is dat in 1986 de jaarlijkse uitkering van de provin cie hoger zal zijn. Uit de meerjarenplan blijkt on der meer dat de gemeente van plan is per jaar één van de 28 monumen ten te restaureren. Elf monumen ten hebben al een opknapbeurt ge had. Onder het kopje monumenten staat in het plan verder dat de Wei poort, Zuidbuurt en de Westeind- seweg wellicht in de toekomst de status 'beschermd dorpsgezicht' kfijgen van monumentenzorg. Ónder nieuwbouw valt ook de verwerving van de voormalige ma nege aan de Hoge Rijndijk. Hier wil de gemeente zes huizen bou wen en een fiets-voetverbinding aanleggen. De bushalte aan de Ho ge Rijndijk zou op deze wijze voor bewoners van het plan de Goede Herder bereikbaar worden. De koop en sloop van de voormalige manege zal de gemeente ongeveer drieënhalve ton kosten. Verder blijkt uit het meerjaren plan dat op korte termijn twee bruggen over de Noordbuurtse- vaart moeten worden vernieuwd. Het bruggetje bij de bibliotheek heeft voorrang. Andere belangrijke voornemens uit de meerjarenraming van de ge meente zijn een herinrichting van de Dorpsstraat, een parkeerterrein voor vrachtwagens aan de Mie- ning, (opnieuw) een herinrichting van de Ambachtsherenweg, een trapveldje in de Zuidbuurt en rio lering voor de Westeindseweg en de Zuidbuurt. WOENSDAG Leiden Wienerwald, Steenstraat 2, lezing over de blauwe tram, 20 uur. Nieuw Minerva, Vrouwensteeg, leden vergadering CDA, 20 uur. Verbum Dei, Plantage, vergadering Leids Vredesplatform, 20 uur. Gulden Vlies, Breestraat, raadscommis sie onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie, 20 uur, raadscommissie volkshuisvesting, 20 uur. Antonius Clubhuis, Lange Mare 43, kerstconcert Werkmans Wilskracht en Bloks dameskoor, 20 uur. Filmhuis LVC, Breestraat 66, film 'Qua- drolphenia', 20 en 22.15 uur. DONDERDAG Lelden SSR, Hogewoerd 108, Leids proza- en poëziefestival, 20 uur. Vrouwenhuis, Hooigracht, Zweedse film 'Liliane', 21 uur. Koppenhinksteeg 2, spelletjesavond jongerenbeweging, 20.30 uur. Oegstgeest Gemeentehuis, gemeenteraadsvergade ring, 20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis, gemeenteraadsvergade ring, 20 uur. Warmond Gemeentehuis, raadsvergadering alge mene beschouwingen, 19 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, vergadering profiel schets nieuwe burgemeester, 19.30 uur. Voorschoten Gemeentehuis, raadsvergadering, 20 Bondsgebouw, Leidseweg, kerstmid dag voor ouderen, 14 uur. Lindehoeve, Van der Haarplein, mu ziekcafé, 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 14 tot vr 21 door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, Leiden, tel. 763134. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leider dorp, tel. 894400. Het Leiderdorpse 'Winkelhof. Het complex ligt er naamloos bij. Als het aan het management van het winkel centrum ligt zal dat veranderen, ondanks felle protesten van de mensen die in de bovengelegen flats wonen. (archieffoto) LEIDERDORP - Bewoners van de Soeverein, Statendaalder en Obool (de flats boven Winkelhof) gaan bij de notaris uitpluizen hoe het eigen domsrecht van het complex in el kaar zit. Inmiddels hebben ze ook een advocaat ingeschakeld omdat de eigenaar van het Leiderdorpse winkelcentrum, Nationale Neder landen, op en rond de balustrade van het gebouw de naam 'Winkel hof wil aanbrengen plus er een aantal vlaggen ophangen. Een en ander om adspirant-bezoekers be ter de weg te kunnen wijzen: nu leidt het ontbreken van een naam vaak nog tot verwarring, zo meent het winkelcentrum-management. De mensen die in de flats boven Winkelhof wonen zijn er echter fel tegen gekant. Dat hebben ze Natio nale Nederlanden deze week in een speciaal belegde vergadering laten weten. Woordvoerder B. Göllner van de vereniging van eigenaren: "Het is ons inziens een oneigenlijk middel. Die naam en vlaggen hebben wei nig zin, het is weggegooid geld. Na vijf jaar actief bezigzijn weet de doelgroep van de winkeliers echt wel waar Winkelhof ligt. Boven dien gaat het winkelcentrum aan de ene kant schuil achter bebou wing, terwijl er aan de braakliggen de kant straks misschien wel flats konten. Wie ziet die naam dan nog?". "Kijk, we zijn best geïnteres seerd in hoe het met het winkel centrum gaat. Het is per slot van rekening onze directe woonomge ving. Maar ik denk dat ze het beter kunnen zoeken in een scherpe prijsstelling, de hygiëne, dat soort dingen, in plaats van een naam die nota bene in paars en groene let ters wordt uitgevoerd". Doorzetten Ondanks alle kritiek zegt assis tent-manager Linda Jansen toch te willen doorzetten. "De kwestie is te belangrijk voor ons om zomaar te laten schieten. Wat we nu doen is de zaken op een rijtje zetten en uitzoeken hoe het precies met het eigendomsrecht zit. Volgende maand zullen wij opnieuw met de bewoners om de tafel gaan zitten. Maar we doen alles heel keurig. Nationale Nederlanden wil de zaak op een nette manier afhandelen". Overigens dacht het manage ment in september dit jaar dat de naamsaanduiding er al een maand later zou kunnen hangen. Aanvan kelijk wilde men de letters boven op het hogere kantorencomplex Statenhof laten aanbrengen. Maar daar stak eigenaar Matser (tevens voormalig bezitter van het winkel centrum) een stokje voor. Kórt daarop liet Matser de naam van het nog grotendeels leegstaande kan torencomplex in levensgrote neon letters op het gebouw zetten. Raadsheren- buurtwacht de dingen af OEGSTGEEST/LEIDEN Het bestuur van de Leidse Raadsherenbuurt zal geen voortrekkersrol spelen bij een eventuele wijziging van de ge meentegrens. Geluiden uit de buurt dat de Raadsherenbuurt terug moet naar Oegstgeest, waarvan het zestig jaar geleden deel uitmaakte, zijn voor het bestuur geen aanleiding om ac tief te onderzoeken hoe de stemming in de buurt is. Een groepje buurtbewoners dat daarmee bezig is, wordt af wachtend gade geslagen. "We nemen een neutraal standpunt in", zegt bestuurslid Susan Nij- dam. Verwacht wordt dat de groep bewoners die naar Oegst geest willen, tijdens de algeme ne ledenvergadering in februa ri 1985 met een voorstel komen. Het bestuur van de buurtver eniging zal de kwestie niet op de agenda zetten. De vraagstelling of de Leidse Raadsherenbuurt naar Oegst geest moet, is aangekaart door het Oegstgeester raadslid G. Wuisman. Hij deed dit tijdens de algemene beschouwingen over de begroting voor volgend jaar. OEGSTGEEST - Wethou der Blom van Oegstgeest is tegen het plan van de Stich ting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest (SJJO) om een huiswerkproject te be ginnen. Zij vindt het plan om vrijwilligers hiervoor in te schakelen "concurrentie vervalsend". Werkloze on derwijzers zouden meer ge schikt zijn voor deze taak. Bovendien vindt de wethouder dat het project niet thuishoort in de so ciaal-culturele hoek, maar dat het een taak van het onderwijs is. Jan Merkenstein van SJJO is het niet eens met wethouder Blom. Hij Kort geding omwonenden afgewezen denkt dat het huiswerkproject in een grote behoefte kan voorzien omdat de begeleiding op een niet- schoolse manier zal plaatsvinden. "Vrije tijd en onderwijs kunnen 'dan goed op elkaar aansluiten. Het raakvlak tussen sociaal-cultureel werk en onderwijs is erg groot. Met onze aanpak kunnen we kinderen aan het leren krijgen", aldus Mer kenstein. Ondanks het veto van wethouder Blom willen de vrijwilligers van het tienerwerk van SJJO met hun huiswerkproject doorgaan, maar dan niet onder de vlag van de SJJO. De stichting krijgt immers subsidie van de gemeente. Het plan om bij de SJJO met een huis werkbegeleidingsproject te begin nen is bedacht door werkloze on derwijzers die bij de stichting vrij willigerswerk doen. Beroofd Diderik Selier is één van hen. Hij weet dat veel leerlingen problemen hebben met hun huiswerk. Door op woendagmiddagen groepen aan te bieden denkt hij een verbetering in deze moeilijkheden te kunnen brengen. In principe zouden deze bijeenkomsten gratis moeten zijn. Daar zit echter het punt dat bij wet houder Blom moeilijk valt. Werkloze onderwijzers die tegen woordig tegn een tarief van twintig tot vijfentwintig gulden per uur bijles geven, zouden door de koste loze service van werkloze collega's van hun bijverdienste worden be roofd. Volgens Diderik Selier is hier sprake van een ongelijkheid: "Veel mensen met kinderen die huiswerkles nodig hebben, kun nen geen hoge tarieven betalen. Die groep valt dan buiten de boot". Als het niet anders kan, in ver band met een verbod van de ge meente, zullen de onderwijzers te gen de laagst mogelijke kosten les geven. Deze kosten zijn vooral no dig om de huur van een lesruimte te kunnen betalen. De huiswerk- vrijwilligers zullen in een roule rend systeem les geven. Een harde kern van drie werkloze onderwij zers zet in de kerstvakantie de plannen op papier. Behalve deze drie is er nog een aantal werkloze afgestudeerden van de pedagogi sche academie die by de groep wordt betrokken. In januari zal aan de komst van een huiswerkbegeleidingsgroep meer ruchtbaarheid worden gege ven. De bedoeling is dat er in fe bruari kan worden begonnen met de groepen. Het gebouw van de SJJO, Taberna aan de Julianalaan, moet als onderkomen dienen. Men richt zich vooral op de kinderen in de zesde klas van de lagere school en de eerste klas van het voortge zet onderwijs. Behalve met hun huiswerk zou den deze kinderen ook kunnen worden begeleid bij aanpassings problemen met de nieuwe school. Voor leerlingen van de hoogste klas van het basisonderwijs kan de huiswerkgroep ook helpen bij de voorbereiding op de CITO-toets. Muziekcafé In het Voorschotense jongeren centrum De Lindehoeve (Van der Haarplein) wordt morgenavond een muziekcafé gehouden. Aan vang half negen. Vrijdagavond is er vanaf acht uur disco. Kerst-klaverjas organiseert aanstaande vrijdag een kerst-drive klaverjaswed- strijd. De kantine van RCL in de Bloemerd is de plaats voor de wedstrijd. Aanvang achtuur. Niet leden betalen 3,50 toegang. Kerstmiddag Voor de Voorschotense ouderen is er morgen een kerstmiddag, georganiseerd door de Algemene Bond voor Bejaarden. Het feest vindt plaats in het Bondsgebouw aan de Leidseweg, vanaf twee uur. Voor informatie kan men het telefoonnummer 01717-6690 bel len. ZOETERWOUDE - De kwestie rond de varkensfokkerij van Bolle- boom aan de Slootweg in Zoeter woude is voorlopig nog niet afge rond. Het kort geding dat twee bu ren tegen de gemeente Zoeterwou de hadden aangespannen om daar mee sluiting van de illegale var kensfokkerij te bereiken, is afge wezen. De president van de Haagse rechtbank, mr. J.J. Brinkhof, heeft dit vanmorgen bekend gemaakt. Geëist werd dat Zoeterwoude uitvoering zou geven aan een eer der besluit van de Raad van State om de fokkerij te sluiten. De var kens zouden met bestuursdwang worden weggehaald. Zoeterwoude heeft inmiddels bepaald, in af wachting van een nog lopend on derzoek, dat Bolleboom vijftien varkens in de stallen mag houden. Ook hiertegen protesteren de bu ren Versluis en Steenwijk. Het langdurige kort geding heeft dus voor geen enkele voortgang gezorgd in de al bijna vijf jaar sle pende kwestie. De gemoederen zijn in deze vijfjaar enorm opgelo pen. De sfeer op het kleine stukje grond aan de Slootweg is ronduit dreigend. Dat ondervond de recht bankpresident toen hij vorige week poolshoogte ging nemen in het betreffende gebied. Zijn goedbedoelde poging om de vechtende partijen te verzoenen, had geen resultaat. "Daarvoor is al te veel gepasseerd", meenden de buren van Bolleboom toen. Na de afwijzing van het kort geding rest hen niets anders dan weer naar de afdeling rechtspraak van de Raad van State te gaan om de gemeente alsnog te dwingen de stal te slui ten. De poging van de rechtbankpre sident om de zaak in der minne te schikken is dus mislukt. "Het kan nu nog wel enkele jaren duren. On derling regelen was de enige ma nier om deze zaak te beëindigen. En dat is mislukt", aldus een woordvoerster van het paleis van justitie in Den Haag. LEIDSCH m DAGBLAD Qeafiadmini5t,atie en HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN incassokosten. Abonnementen kunnen dagelijks ingaan. Indien één maand Maandabonnement 21,21 (Autom. betaling) Commentaren: W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel 2311 BG LEIDEN Geen krant ontvangen: tel 071-123143 tussen 18.00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-10.00 uur. Abonnementsgelden bij Restitutie is niet toegestaan. Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 t.n v. Damiate Holding BV Directie. G. Koopman Hootdredacteur Drs. J.W.E. Metselaar Adj Hootdredacteur: P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) W C. H Schrama (feature) M. Hoenson-de Graaff regio Leiden P. C. Rosier (radio, televisie, kunst) tel. 071-144941. tst. 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo,

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 2