'Dammen is gewoon kunst' Winst op Wilander lucht McEnroe op 'We moeten nu risico's nemen' Wassenaarder Vermin: Michels leeft met angst en beven naar duel met Cyprus toe Fiscus brengt Heerenveen in de problemen Brandts wil snel zekerheid Bregman in beroep tegen schorsing Volendam leent Ajacied WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 SPORT PAGINA 15 LEIDEN - Veertig uur 'treinen' naar Moskou, in één en dezelfde coupé met Jannes van der Wal. Dat moet op zich al een belevenis zijn. Toch trof Hans Vermin het niet zó met zijn, voornamelijk om andere dan 'damkundige' zaken vermaarde reisgenoot. "Het enige dat hem interesseert is dammen", zegt Vermin, die begin deze maand samen met de ex-we reldkampioen de vaderlandse driekleur hooghield op het sterk bezette internationale toernooi van Bakoe. De 23-jarige inwoner van Wassenaar komt er eerlijk voor uit dat hij tijdens zo'n trip "wel wat meer wil zien en doen dan alléén dammen". Jannes van der Wal ("Hij is in zijn voordeel veranderd", zegt Ver min) bevestigde met de toernooize ge zijn rentree aan de wereldtop. Vermin eindigde achter vijf groot meesters op een alleszins respecta bele zesde plaats. Toch overheerst in een nuchtere terugblik op zijn eerste ontmoeting met de 'schijf- schuivende' wereldtop lichte te leurstelling. De thans werkloze fy siotherapeut beschouwde zijn tweede trip naar de USSR (twee jaar geleden maakte hij deel uit van de KNDB-ploeg die jaarlijks een ontmoeting met de Sowjets af werkt) namelijk niet louter als een ontdekkingsreis. Vermin mocht aan het einde van het toernooi in Bakoe, inmiddels alweer twee weken geleden, de prijs in ontvangst nemen voor dè speler die tegen de verschillende grootmeesters het hoogste aantal punten scoorde. "En het schijnt dat ik tegen Gantwarg nog gewon nen heb gestaan". Die partij tegen de wereldka'm- pioen eindigde in remise. Vermin: "Zou Auke Scholma mij in soort gelijke stand remise aanbieden, dan kon hij dat op zijn buik schrij ven. Maar als Gantwarg dat doet... 'Kan ik wel weigeren'?, heb ik me afgevraagd. Ik heb toch een zekere eerbied voor hem. Hij is de sterkste van de wereld. Met die remise had ik in elk geval een punt, dat vond ik mooi zat. Ook al zou hij verloren hebben gestaan, dan weet je nog niet hoe zo'n partij loopt als je dat aanbod afslaat. Als-ie er dan eens écht voor gaat zitten..". "Oké, die zesde plaats was een redelijk resultaat, maar achteraf had er toch meer ingezeten. Ik heb werkelijk geen punt cadeau gekre gen en één keer onverdiend verlo ren. Als je dan soms zag hoe ande ren in hele simpele slagzetjes lie pen. Wat dat aangaat verliep het toernooi voor mij niet zo geluk kig". Platvloers Hans Vermin bekijkt het alle maal erg nuchter. De tijd dat hij te gen nationaal en internationaal be kende grootheden uit de damwe- reld opkeek, ligt al een aardig eind achter hem. "Als jongetje kijk je uit naar het moment waarop je Harm Wiersma ontmoet en als dat eenmaal zover is, is dat niets bij zonders. Voor de buitenstaander is het een apart wereldje. Een vrien din vond het een hele belevenis toen zij vorig jaar in Schevingen bij Nederland-Rusland was. Dammers zijn een apart.slag volk, net zoals hockeyers en wandelaars en voet ballers dat zijn. Dat is toch mooi? Dat maakt het leven een stuk inte ressanter. Stel je voor dat we alle maal hetzelfde waren". Als twaalfjarige beroerde Hans Vermin de damstenen voor het eerst. "Schijven", corrigeert hij. "Stenen liggen op straat, zeggen dammers altijd. Dat klinkt zo plat vloers, dat hoort niet bij deze sport. Dammen is kunst, al klinkt dat zo verheven". Hij lacht zelf om die uitdrukking, maar meent het wel degelijk. "Het is kunst om, zoals dat heet, een partij uit één stuk op het bord te brengen. Niet iedereen kan dat. En soms heb je een stel ling op het bord, zo mooi, dat het eigenlijk zonde is om een volgende zet te doen". Vermin verstond de kunst. Als twaalfjarige kroop hij voor het eerst achter het bord voor het schoolkampioenschap. Als één van de besten werd hij afgevaardigd naar het kampioenschap van Was senaar, vervolgens dat van Zuid- Holland en uiteindelijk dat van Ne derland. "Ik wist eigenlijk van niks, ik damde maar wat. Bij dat eerste Nederlands kampioenschap liep ik in een heel simpel openings zetje. Wist ik veel? Ik deed nooit wat aan theorie". Daar kwam nadien verandering in. Door de aansprekende resulta ten werd Vermin op den duur een redelijk intensief dammer. "Je zat als jochie dan wel vaak tussen ou dere lui, maar als 15-jarige over nachten in een hotel, dat maakte ook niet iedereen mee". "Dan wil je verder komen en ga je je echt interesseren. Je kijkt eens in een boekje en je vindt het ook leuk om in je eentje te dam men. Dan zie je eigenlijk dat dam men een kunst is". Reiskosten Toen Hans Vermin voor zijn stu die fysiotherapie voorlopig naar Haarlem verhuisde, werd het lid maatschap dat hij al sinds zijn achtste had bij Blauw Zwart ("Ik kon aardig keepen") opgezegd. Vermin, in de loop der jaren lid van WDG, RDG, Katwijk en sinds dit jaar bij Westerhaar in Overijssel ("Ik wilde in de hoogste klasse spe len en ik kende daar wat mensen"), voegde zich bij de nationale dam- top, al presteerde hij de vier keer dat hij aan het Nederlands senio renkampioenschap meedeed altijd tegenvallend. door Gerard Haverkamp Hij deed zes jaar over zijn studie in plaats van vier. "Door privé-aan- gelegenheden, en ook het dammen stond in de weg". Afgelopen jaar studeerde hij af en heeft nu dus als werkloze elk uur van de dag tijd voor analyses. Een misvatting, zo blijkt. "Dam men is altijd een hobby van me ge weest en dat blijft het ook. Ik wil aan het werk komen als fysiothera peut. Ik zoek een baan in het bui tenland. Behalve dat ik resultaten op een Nederlands kampioen schap moet halen, zal het daar ook van afhangen of ik nog eens naar een toernooi als in Bakoe kan". "Zou ik naar een WK willen, dan zou ik véél meer voor de sport moeten doen. Maar om alleen met maar met dammen bezig te zijn vind ik zó beperkt. Net zo beperkt als wanneer je alleen maar voet balt. In deze en andere sporten maakt het geld het echter aanlok kelijk om daar je leven naar in te richten". t schijven, niet met stenen. Die liggen "Zou ik net zo goed kunnen ten nissen als dammen, dan was ik al lang miljonair", belicht Vermin het lage niveau waarop het profdam- men staat. Hijzelf verhult niet te gen een aantrekkelijk reiskosten vergoeding voor Westerhaar te dammen, "maar een al te fraaie voorstelling hoef je daar ook weer niet van te maken; ik kan af en toe een boekje kopen om de nieuwste ontwikkelingen in na te slaan". "Alleen de wereldkampioenen kunnen geld verdienen. Van der Wal heeft echter jaren zonder geze ten, ook omdat hij om een of ande re reden geen uitkering had aange vraagd. En wat zal hij nu verdie nen? Ik denk dat hij net boven mo daal zit. Nog karig". "De topdammers zullen voor zich zélf moeten opkomen, wil er verbetering in die situatie komen. Ik heb tijdens Nederland-Rusland eens geopperd om niet verder te dammen als we niet meer geld kre gen. Maar ik ben maar een simpele dammer. De topdammers vonden dat dan wel een goed idee, maar ze werkten niet mee. Ze zeggen dan: ik sluit me aan bij de meerderheid. En als ze er allemaal zo over den ken, schiet je natuurlijk niets op". Hans Vermin zou het dammen graag populairder maken. In Ne derland, maar vooral ook daarbui ten. "Hoe weet ik eigenlijk zelf niet. Niet door in een bestuur of zo te gaan zitten. Dammen zou gelijk moeten worden gesteld met scha ken. Maar dammen is meer een huis-, tuin- en keukenspelletje. Schaken heeft meer uitstraling, dat is op een of andere manier nou een maal zo gegroeid". GOTENBURG (GPD) - John McEnroe en Mats Wilander zorg den twee jaar terug nog voor een memorabel Davis Cup-duel. Beide tennisvedetten hielden elkaar des tijds maar liefst 6 uur en 32 minu ten bezig, waarna de Amerikaan uiteindelijk over de langste adem bleek te beschikken. Dergelijk vuurwerk kon gisteren in Goten- burg echter bij voorbaat uitgeslo ten worden geacht. De finale van de landenontmoeting tussen Zwe den en de Verenigde Staten was immers reeds beslist en er werd nog slechts om twee gewonnen sets gespeeld. Of zoals Wilander na afloop be kende: „Deze partij vond ik van geen belang. Of we nu met 5—0 of 3-2 winnen maakt niets uit". Hij verloor de partij tegen McEnroe dan ook (6-3, 5-7, 6-3), hetgeen de onbetwiste nummer één van de wereld zichtbaar opluchtte. In drie dagen tijd drie keer een nederlaag moeten incasseren, meer dan tij dens het hele jaar, had de Wimble- don-kampioen ongetwijfeld een onbehagelijk gevoel gegeven of zelfs aan het twijfelen gebracht. Twee verliespartijen voor een man, die ondanks nog de noodklok luid de wegens zijn gebrek aan serieuze concurrentie, waren al pijnlijk ge noeg. „Eindelijk speelde ik zoals ik eerder had gehoopt te kunnen spe len", reageerde de opvallend ont spannen McEnroe, die bepaald niet gerust moet zijn geweest op een goede afloop. Want sinds de reeds genoemde Davis Cup-partij in 1982 zegevierde Wilander drie keer op rij in directe confrontaties met McEnroe en hij deed dat bo vendien als enige op allemaal ver schillende werkvloeren. Vorig jaar was de 20-jarige, om belastingtech nische redenen naar Monte Carlo uitgeweken Zweed zelfs de meest succesvolle speler van het interna tionale veld met liefst negen Grand Prix toernooi-overwinningen ach ter zijn naam. Begin februari stond hij even derde op de wereldrang lijst, nog voor Connors. Maar de hoge verwachtingen die Wilander wekte, drukten te zwaar op zijn schouders. Hij viel in korte tijd ver terug en maakte duidelijk door. Met name te gen landgenoten wilde de jonge Scandinaviër bewijzen nog steeds de sterkste te zijn, hetgeen juist een averechtse uitwerking had. Edberg klopte hem in finale van Milaan en Sundstrom bedwong Wilander zelfs tweemaal in Monte Carlo en Hamburg. Bovendien kreeg de huidige nummer vier in de computerrang schikking te kampen met een sle pende polsblessure waarmee hij te gen beter weten in lange tijd ge woon bleef doorspelen. Tot Wilan der op Wimbledon al tijdens de tweede ronde werd verslagen door de Australische belofte Pat Cash. Hij trainde vervolgens een maand niet en mijdde twee maanden lang het toernooicircuit. De Zweed kwam echter bewonderenswaar dig terug. Zijn come-back in Cin cinnati, waar McEnroe al in de eer ste ronde uitgleed tegen de Indiër Amritraj, vierde hij met zijn eerste titel van het jaar. Op Flushing Meadow zat het nog even tegen wegens een overladen programma opnieuw Cash vorm de een te groot obstakel in de kwartfinale - maar Wilander be vestigde daarna weer volledig een juist pad te zijn ingeslagen door de open Australische titel te prolonge ren. Het leverde hem niet alleen een enorme dosis zelfvertrouwen op, maar ook de overtuiging dat hij inderdaad een compleet tennisser kan worden, zoals zijn streven was en is. Het Zweedse 'grascomplex' geldt zeker niet voor Wilander, die zowel beter is gaan serveren als vo- leren en steeds meer een avontuur wenst te zoeken. Zelfs op de gra- velpiste in Gothenburg pakte hij de zaken vaak ongekend offensief aan, vooral tegen Connors. Trou wens, ook Sundstrom was in het duel met McEnroe opvallend vaak aan het net te vinden. De Scandi navische winst in de Davis Cup kan dan ook beslist niet alleen op de invloed van het speeloppervlak worden afgeschoven, al wilde McEnroe anders doen geloven. „Deze situatie is absurd. De baan was nog slechter dan die van de Fransen in Grenoble. De ballen stuiterden werkelijk alle kanten op. Bovendien vind ik het belache lijk om een Davis Cup-finale vlak ARNHEM (GPD) - Met angst en beven leeft Rinus Michels toe naar een interland die niet meer dan een formaliteit zou mogen zijn. „Maar of je nu wel of niet zegt, dat er in het voetbal geen kleintjes meer bestaan", herhaalde de bonds- manager gistermiddag op Papendal tot bijna- vervelens toe, „een tegenstander als Cyprus heeft nu eenmaal niet de uitstraling van Oostenrijk of Hongarije. Er is altijd hèt gro te gevaar, dat je tegen dit soort tegenstanders loopt". Het is echter niet alleen het verle den dat Michels angst inboezemt voor een verkeerde afloop zondag middag in Nicosia, maar ook het gemis aan echte klasse dat de rou tineklus tegen de Cyprioten tot een uiterst hachelijke onderneming maakt. „Individueel", zo heeft de spionagereis van Dick Advocaat hem nog eens geleerd, „hoeven we van die amateurs niet wakker te liggen. Dat stelt allemaal erg wei nig voor. Maar collectief hebben ze in de loop der jaren hun lesje wel geleerd en verdedigt iedereen mee, tot de spits toe". Maar om zo'n verdedigingsblok HEERENVEEN (ANP) - SC Hee renveen dreigt opnieuw in finan ciële problemen te geraken. De fis cus eist enkele tonnen van de Friese eerste-divisieclub. Het gaat om een navordering op grond van de aan de spelers uitbetaalde reis kosten. Hoewel de hoogte van het bedrag pas over enkele weken be kend wordt gemaakt, verwachtte bestuurslid Tielken maandag dat het om „een paar honderdduizend gulden" gaat. De spelers van Heerenveen krij gen momenteel een onkostenver goeding van 35 cent per kilometer De belastingdienst accepteert dat niet. „Dit kan best problematisch worden," aldus Tielken. „Dit is een onvoorziene strop". Het bestuur van de eerste divisieclub legt zich echter niet zonder meer bij de claim van de fiscus neer. Tielken: „Wij hebben de indruk dat er met twee maten wordt geme ten. Andere belastinginspecties ac cepteren deze reiskostenregeling wel". Eerder dit jaar zag do toe komst van Heerenveen er bijzon der triest uit toen bleek dat de club een schuld had van ruim één mil joen gulden. Een grote actie en meer bezoekers hebben de Friese vereniging inmiddels uit de rode cijfers gehaald. van vaak zeven of acht spelers open te breken komt er heel wat om de hoek kijken. „Daar liggen ook de knelpunten", neemt Mi chels het Nederlands elftal al bij voorbaat in bescherming. „Om dat te bereiken heb je mensen van klasse nodig, en die missen wij mo menteel". Daarom betreurt de op volger van Kees Rijvers het ook in hoge mate dat Gerald Vanenburg in de twee wedstrijden die Michels hem in actie zag (tegen Heeijans- dam en PSV) niet kon voldoen aan de eisen die hij aan de Ajacied stel de. „Met hem erbij denk ik een van de problemen te hebben opgelost, omdat Vanenburg in staat is indivi dueel een man uit te spelen. Want zo'n type speler heb ik nodig tegen een ploeg die je zo weinig ruimte geeft. Maar tegen Heeijansdam kon hij niet de concentratie op brengen om nog goed uit de verf te komen, en door het scherpe tegen spel van PSV, zowel individueel als collectief, lag zijn rendement veel te laag. Zeker voor een speler met zijn kwaliteiten. Ook voor mij was dat een teleurstelling". Concentratie Met de beslissing Vanenburg thuis te laten is Michels terug bij af en staat hij andermaal voor het probleem te moeten kiezen tussen Mario Been of Michel Valke. Vier weken geleden in Wenen viel de keus uit in het voordeel van de PSV'er, een maand na dato lijkt Valke andermaal de beste papieren te bezitten. „Been is een jongen", oordeelt Michels over zijn oogap pel, „met wie je erg voorzichtig moet omspringen en die je op dit moment nog niet kunt belasten met de verantwoordelijkheid voor het Nederlands elftal. Daar is hij nog veel te jong voor. Maar dat is tegelijk ook de worsteling i Nederlandse voetbal. We een speler die in balbezit bepaalt wat er gaat gebeuren, die bepaalt of er langzaam of snel wordt ge speeld. Nu wordt er te veel breed en achteruit gevoetbald. Het duurt mij allemaal veel te lang. En juist tegen Cyprus zal er zeer snel ge speeld moeten worden". In de visie van Michels is er ook geen plaats voor Valke en Been. „Zij spelen allebei het liefst in het Michels houdt Spelbos de bondstra centrum. Dus zal ik moeten kiezen voor één van die twee, want anders verliezen ze allebei aan rendement. Tenzij ik Valke zou dwingen om links te spelen en hem als opdracht zou meegeven om de bal voor de goal te brengen. Maar dan zou hij zich moeten opofferen, terwijl je vooraf weet dat hij het beste tot zijn recht komt als centrale mid denvelder". De verhandeling van Michels vertoonde ook gistermiddag ver dacht veel overeenkomst met een puzzel-doorloper, waarin de ene naam op de andere aansluit. „Maar een wedstrijd als deze", zo verde digde hij de geheimzinnigdoenerij, „is met niets te vergelijken. Al vooraf weet je dat het puur één richtingsverkeer zal worden, waar bij een enorme concentratie van de spelers wordt gevraagd. Want het is niet de moeilijkheid om Cyprus in de greep te houden, maar het probleem is de ploeg zodanig on der druk te houden, dat er kansen worden geschapen". Michels trekt daarbij de parallel met de laatste interland van Cy prus tegen Hongarije. „In die wed strijd domineerden de Hongaren 90 minuten lang, maar kregen zij niet één uitgespeelde kans. De doelpunten ontstonden door het gedrang voor het Cypriotische doel, En daarbij zullen wij onze op stelling en speelwijze moeten aan passen. Wij kunnen het ons ook niet permitteren de zaken rustig af te wachten, maar zullen moeten scoren. Dat betekent dus dat we al meer risico's moeten nemen". Voor Orar\je betekent dat een to taal andere aanpak dan vier weken geleden tegen Oostenrijk, toen het voorkomen van doelpunten op de eerste plaats stond. „Daarom", zo gaf Michels uiteindelijk toch zijn gedachten prijs, „overweeg ik ook met vier spitsen (Gullit, Van Bas ten, Houtman en Van der Gijp) te spolen. Maar voorop staat of de aanvallers, of dat er nu drie of vier zijn, elkaar in de breedte goed ver staan. Want al§ ze elkaar in de weg ANP) lopen, schiet ik er nog niks mee op. Er zal daarom ook een goed samen spel moeten z(jn". De aanval begint echter al op de eigen helft. Daarom ligt het ook min of meer voor de hand dat Ro nald Spelbos zijn plaats zal moeten afstaan aan Ronald Koeman, die achterin terzijde zal worden ge staan door drie mandekkers (Si- looy of Van Tiggelen, Brandts en Wijnstekers). „Spelbos", zo beaam de Michels, „is voor mij op de eer ste plaats een mandekker en in tweede instantie een defensieve vrije man. De libero zal echter im pulsen moeten geven aan de op bouw van de aanval". voor Kerstmis af te werken, als je al een slopend jaar achter de rug hebt", klaagde de Newyorker, en ditmaal niet geheel ten onrechte. Zeker wanneer het gaat om de zeer discutabele regel dat het thuisspe- lende land de vloer mag bepalen. Maar ook de Zweden hadden re den genoeg tot het leveren van een kritisch woord, wat ze geheel over eenkomstig hun imago van 'een stel sympathieke jongens' niet de den. Want, van de 700.000 gulden die klaar liggen voor het uiteinde lijk met 4-1 winnende Davis Cup team, strijkt de Zweedse tennis- bond verreweg het grootste deel op. Ongeveer zes ton wordt name lijk weer in het beroemde oplei dingsapparaat gepompt, waarmee de vicieuze cirkel rond is. Zelfs Jimmy Arias verdiende meer dan zijn succesvolle collega's uit Zweden. De 20-jarige Ameri kaan mocht gisteren in de laatste partij tegen Sundstrom toch nog opdraven - zonder resultaat overi gens want hij verloor met 3—6, 8—6, 6-3 - omdat Jimmy Connors in al le vroegte weer richting Florida was gevlogen. Diens grote wens: „Ik ben zo langzamerhand de enige speler die nog nooit de Davis Cup heeft gewonnen", ging weliswaar niet in vervulling, maar met een in verwachting zijnde echtgenote heeft 'Jimbo' wel belangrijker za ken aan zijn hoofd. ARNHEM (GPD) - Ernie Brandts bereidt zich voor op de interland tegen Cyprus en heeft de transfer- perikelen naar de achtergrond ge schoven. De verdediger is wel een beetje teleurgesteld in zijn huidige werkgever PSV. Trainer Jan Reker heeft het bestuur gezegd dat hij Brandts de rest van het seizoen niet kan missen en dat hij ook vol gend seizoen zijn centrale verdedi ger wil houden. Maandag beraadde het bestuur zich over de wens van Reker en de aanbieding van Manchester United en nam vervolgens geen standpunt in. PSV wacht op een concreet bod van de Engelse topclub en speciaal van zijn technisch directeur Ron Atkinson. De PSV-leiding heeft Brandts, wiens contract deze zo mer afloopt, ook nog geen nieuwe overeenkomst aangeboden, hoe wel manager Kees Ploegsma na af loop van Ajax-PSV toezegde dat Brandts een beter contract tege moet kon zien. Het uitblijven van die aanbie ding stelde Ernie Brandts teleur. „Of ik nu naar Manchester ga of bij PSV blijf, slechter zal ik van deze ontwikkeling niet worden. Ik wil alleen snel duidelijkheid. Ik wil weten waar ik aan toe ben. Ik be grijp PSV niet, Manchester heeft toch een duidelijk aanbod gedaan. Ze hebben het bod nog verhoogd van 1,1 naar 1,5 miljoen. Niet via zo maar een makelaar, maar via mijn zaakwaarnemer Ger Lagendijk. Die is kind aan huis bij PSV, orga niseert het eigen toernooi en vriendschappelijke wedstrijden". Voor Brandts zelf is het aantrek kelijker als hij aan het einde van het seizoen naar United overstapt. Ligt het aanbod van Manchester dan nog op tafel, dan verdient de banketbakkerszoon uit de Achter hoek enkele tonnen. Van de ander half miljoen gulden ontvangt PSV zes ton, de resterende negen wor den door de Eindhovense club en Brandts gelijkelijk verdeeld. Bij tussentijds vertrek bestaat die ver plichting niet. FRANKFORT (SID) - Kees Breg man gaat in beroep tegen de schor sing van zes maanden en twee we ken, die hem werd opgelegd we gens handtastelijkheden tegen en het beledigen van scheidsrechter Bruckner. De 37-jarige libero werd daarvoor op 20 oktober in de wed strijd van Fortuna Köln tegen FC Saarbrücken uit het veld gestuurd, waarna de tuchtcommissie van de Westduitse voetbalbond op 28 no vember het vernietigende oordeel "uitsprak. In zijn verweer stelt Bregman, dat hij zijn wandaden 'onopzette lijk' gepleegd heeft. Hij beëindigt zijn geschrift met: „ik hoop dat mij door een milder oordeel in de be roeps-behandeling de mogelijk heid gegeven zal worden op een fraaiere wijze afscheid te nemen van het profvoetbal". AMSTERDAM (ANP) - Ajax heeft de jeugdige linkervleugelverdediger Dennis de Graaf voor de rest van het seizoen uitgeleend aan Volendam. De 21-jange De Graaf, een voormalig jeugdinternational. vertoefde bij Ajax afwisselend in A- en B-selectie. Hij moet bij Volendam ervaring opdoen, waarna aan het eind van dit seizoen beslist wordt of hij als voet baller in het vissersdorp blijft of terugkeert naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 15