wonder van de 'gaatjescamera' Leerlingenstatuut weer stapje verder Raad van Kerken weer in opspraak inzake Israël Van Aardenne blijft zitten ondanks heibel rond RSV Vijftiende kerst-in 'Bona' WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 PAGINA 11 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 Jan Jonker rechtsaan het werk met aejotograjen in ae dop. Als twee mensen naar hetzelfde onderwerp kij ken, zullen zij ieder daar zo hun eigen gedachten over hebben. Neem nou een fiets: de een zal aan getrokken worden door de mooie kleur, terwijl de aandacht van de an der zal uitgaan naar het versnellingssysteem. Zo is het ook met fotograferen. De een zal het accent leggen op een détail, terwijl de ander een overzicht wil vastleggen. Iedereen heeft dagelijks met beelden te maken en om je be wust te worden van al die hon derden beelden is fotografie een goed hulpmiddel. Maar het is ook een dure hobby. Jan Jonker, fotograaf en le raar fotografie, vond het altijd jammer dat fotograferen zo Minister Van Aardenne - hij is de man die in de regering economi sche zaken doet - hoeft niet op te stappen. Het stond vorige week allemaal uitvoerig in de krant. De minister - maar hij niet alleen - heeft een nogal vreemde rol ge speeld in de zogenaamde RSV- affaire. En dat wordt hem ernstig kwalijk genomen. Daarom heb ben sommige politieke partijen gezegd: hij moet weg. Maar dat zal niet gebeuren. De minister heeft gisteren tegen de Tweede Kamer gezegd dat hij destijds verkeerde dingen heeft gedaan en dat hij voortaan niet meer zo raar zal doen. En daar gingen de regeringspartijen - dat zijn CDA en WD - mee akkoord. Vandaag zouden ze laten weten dat Van Aardenne niet hoeft op te stap pen. Wat heeft de minister dan 'ver keerd gedaan? Eigenlijk een he leboel. Maar laten we beginnen bij het begin. Een commissie van de Tweede Kamer heeft het afgelopen jaar tientallen mensen verhooFd die betrokken waren bij het RSV- schandaal. In een bepaalde pe riode - zeg maar: de afgelopen 15 jaar - hebben achtereenvolgende regeringen veel geld gestoken in scheepsbouwbedrijven. Een aan tal werven werd samengevoegd tot één groot concern: Rijn- Schelde-Verolme (RSV). De overheid heeft daar vreselijk veel geld in gestoken. Want dat con cern liep niet goed. Helaas: het hielp allemaal niks. Er werd voor zo'n 2,2 miljard gulden in RSV gepompt. Maar achteraf bleek dat al dat geld in een bodemloze put was verdwenen. Dochterbe drijven van RSV sloten hun poorten en duizenden werkne mers kwamen op straat te staan. De commissie van de Tweede Kamer - de zg. RSV-enquète- commissie - heeft nu haarfijn uit gezocht wat er alemaal is ge beurd. Uit dat onderzoek blijkt, dat er van alles en nog wat scheef zat: RSV was nooit te redden ge weest omdat er grondig de klad zat in de scheepsbouw, de bazen van RSV deden hun werk niet goed, minister durfden geen be slissingen te nemen of namen de verkeerde, ambtenaren vergaten soms dat ze voor de overheid moesten werkeh in plaats van voor RSV, de Tweede Kamer deed maar een beetje lauw-lauw en minister Van Aardenne... Tja, minister Van Aardenne. Volgens de RSV-commissie heeft hij de Tweede Kamer des tijds 'ronduit misleid'. Hij heeft met RSV een geheime afspraak gemaakt waarbij hij voor ettelij ke honderden miljoenen guldens steun heeft toegezegd. Maar hij heeft dat niet aan de Tweede Ka mer verteld. En dat is, vindt de commissie, 'onaanvaardbaar'. Verder heeft de minister gefaald met zijn RSV-beleid. Maar hij is niet de enige. De commissie heeft 16 boeken volgeschreven over RSV en daaruit blijkt dat ook andere ministers en RSV-ba- zen het niet zo best hebben ge daan. Maar goed. Van Aardenne heeft de Tweede Kamer bewust om de tuin geleid. En dat mag niet. Een minister hoort de Tweede Kamer volledig te infor meren (hij heeft'een informatie plicht) en mag niet bepaalde din gen verzwijgen. De minister zei gisteren dat hij destijds gegevens had achtergehouden omdat hij bang was dat andere bedrijven - de concurrenten van RSV - daar misbruik van zouden maken. Het was trouwens vorige maand al duidelijk dat de minis ter, ondanks alles, niet hoeft op te stappen. De rapporten van de commissie waren toen nog niet eens klaar. Maar de partij waar van de minister lid is - de WD - had er lucht van gekregen dat de commissie Van Aardenne niet de schoonheidsprijs zou geven. Dus riep de WD met zoveel woor den: wat er ook gebeurt, hij blijft. Het zou natuurlijk ook niet leuk voor de WD zijn geweest als Van Aardenne moest aftre den. Hij is na premier Lubbers de belangrijkste figuur in de re gering en daarmee de belangrijk ste WD-minister. Het CDA, dat samen met de WD regeert, vindt trouwens ook niet dat Van Aardenne weg moet. Deze partij moet nog een tijdje met de WD samenwerken en voelt natuurlijk niks voor een ruzie. Bovendien zeggen de twee regeringspartij- het ii de r ter een zondebok te maken, want ook zoveel andere mensen heb ben schuld aan het RSV-drama. De uitkomst van alle politieke heibel is dus simpel: Van Aar denne blijft gewoon zitten waar hij zit. Er zijn mensen die zich afvra gen wat een minister niet alle maal moet doen voordat hij een keer naar huis wordt gestuurd. Het Leidse Bonaventuracollege organiseert elk jaar een kerst-in voor bejaarden. Dit jaar gebeurt dat voor de vijftiende keer op vrijdag 21 december. De leerlingen van 'Bona' zame len van te voren geld in, waaruit de middag betaald kan worden. Om aan adressen te komen, wor den van te voren bejaardenhui zen aangeschreven met de vraag wie van de bewoners belangstel ling heeft voor zo'n middag. De bejaarden worden gehaald en weer thuis gebracht door do centen en met busjes. Op de kerst-in verzorgen de leerlingen en docenten een programma met toneel, dans, muziek, zang en sa menzang. Er wordt ook bingo ge speeld, waarbij prijzen te winnen zijn. Vrijdagmiddag begint dit jaar lijkse festijn om half drie. Leiden was vandaag in de ban van de bom. Een Engelse vliegtuigbom werd ontmanteld en zo'n 4.000 Leidenaren moesten hun huizen uit. Drie mannen van de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) gingen vervolgens aan het werk om het gevaarte van 1000 pond onschadelijk te maken. Koene kerels, die zich niet door zo'n bom van de wijs laten brengen. In tegenstelling tot het stadsbestuur, dat een heel rampenplan heeft overge nomen van Spijkenisse, waar al vier keer een bom ontmanteld is. In de gevarenzone waren de scholen dicht, dus dat was boffen. Verder ging in de rest van de stad het leven zo gewoon mogelijk door. Spannend was het allemaal wel, want een bom is een onvoorspelbaar stuk werk. Het leerlingenstatuut, waarover je een tijdje geleden in KITS kon lezen, lijkt er nu toch aan te komen. Staatssecretaris Ginjaar-Maas van onder wijs zal de Tweede Kamer begin volgend jaar een voorstel doen over zo'n statuut. "Dat is mijn bijdrage aan het jongerenjaar 1985", zei ze onlangs voor de radio. "Alle zeilen zullen worden bijgezet om vóór het eind van 1985 een leerlingenstatuut rond te hebben". In het statuut kan bijvoorbeeld worden vastgelegd hoeveel een leerling in te brengen heeft bij de samenstelling van keuzepaketten. Ook maakt het mogelijk dat een leerling protesteert tegen een cijfer en vastgesteld wordt wanneer een leerling de les uit kan worden gestuurd. Zo weet je beter waar je aan toe bent. Het leerlingenstatuut is geen idee van Ginjaar-Maas zelf, maar van de Raad voor het Jeugdbeleid. De invoering van de regeling gebeurt in over leg met de leerlingenorganisaties. Ginjaar-Maas zette overigens meteen een domper op de vreugde: "Ver wacht er geen gouden bergen van. Een snipperdagenregeling komt er bijvoorbeeld zeker niet in". Een paar weken geleden werd de Eindhovense Scholengemeenschap Genderdal nog door de onderwijsinspectie op de vingers getikt: daar hadden ze een 'snipperkaart' ingevoerd. Met die kaart kon je 30 vrije uren per jaar opnemen. Maar voor een dergelijke vrijheid voelt Ginjaar-Maas niets. Vier foto's, gemaakt met een gaatjescamera. Op de bovenste foto een kasteeltje, door Henk van Weeren. Op de foto daaronder een auto, door Pieter van Hoven. Dan een auto op laan, door Huis Hillebrand. De onderste foto toont een huizenrij en is gemaakt door Henriët de Zeeuw. En ging op zoek naar andere middelen. Het systeem van de aloude camera obscura kwam in zijn gedachten en opeens kreeg hij een idee: met een leeg conservenblik gaat het ook! Zo 'vond' hij de gaatjescamera uit: je neemt een schoon, leeg, 1 li ter conservenblik, aluminium folie, een speld, zwart tape, zwarte (sneldrogende) verf, een kwast, een lineaal, een viltstift, een stuk (zwart) landbouwplas tic, knijpers of een elastiek. Hoe het dan verder in zijn werk gaat, kun je leren op een cursus die Jan Jonker in janua ri gaat geven voor K O. Vanaf 16 januari zal hij twaalf weken lang op woensdagmiddag van half drie tot half vijf de werking van de gaatsjescamera uitleg gen. Het is de bedoeling dat je eerst zelf zo'n camera maakt, vervolgens ermee leert fotogra feren en uiteindelijkje eigen fo to's afdrukt. De kosten van de cursus zijn 75 gulden, inclusief alle materiaal. Voor kinderen van 10 tot 15 jaar is hij toegan kelijk, maar "een beetje ouder mag ook nog", aldus Jan Jon ker. In de praktijk Wie al kennis hebben ge maakt met de 'gaatjescamera' zijn leerlingen van vbo-school 'De Manse' aan het Kiljanpad. Trouwens zij niet alleen, want Jan Jonker geeft les op nog een stuk of wat Leidse scholen. KITS ging gisteren eens een kijkje Tiemen op de Manse, en het moet gezegd worden: foto graferen met een gaatjescame ra is hardstikke spannend. Allereerst moet je in de 'don kere kamer' het fotopapier erin stoppen. Vervolgens ga je bui ten eens op zoek naar een leuk onderwerp. Omdat het bijna Kerstmis is, wilden de kinde ren van de Manse een kerst boom op de gevoelige plaats vastleggen. Maar die was moei lijk te vinden, dus zochten ze een boompje dichterbij huis. Belangrijk is, ook al omdat het niet zo zonnig was, je 'camera' stil te houden. Het best kun je hem ergens opzetten. Dat de den de fotografen in de dop ook: de blikjes werden voor zichtig neergezet, plakkertje voor het gaatje weggehaald en dan maar wachten. Omdat het vrij donker was, had Jan Jon ker gezegd dat 500 tellen wach ten wel nodig was. Dat duurt dan wel lang, maar je krijgt het beste resultaat. Daarna moet het plakkertje weer voor het gat. En dan breekt het span nende moment aan. In de 'donkere kamer' wordt het fotopapier uit het blik ge haald en in de ontwikkelvloei- stof gelegd, vervolgens in water en daarna in fixeer. Even af spoelen en klaar is de foto: je hebt een negatief op fotopapier vastgelegd. Dat je door zo'n eenvoudig systeem hele bijzon dere plaatjes krijgt, zie je op bij gaande foto's die al eerder door kinderen van de Manse werden gemaakt. Het voordeel is, dat je je niet hoeft te beperken tot de lessen van Jan Jonker. Als je met een paar vriendjes en vriendinnetjes een pak fotopa pier koopt (100 vellen voor nog geen 25 gulden) kun je voorlo pig heel wat experimenteren. Zorg wel voor een 'donkere' ka mer bij een van jullie thuis, wat ontwikkelvloeistof en fixeer. Met heel simpele middelen heb je dan een ontzettend leuke hobby, waarmee je urenlang bezig kunt zijn. Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (Ojec) is verbijsterd over het voorstel van de Raad van Kerken om de Tweede Kamer een hoor zitting te laten houden over de si tuatie van de mensenrechten op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever. Dat laat het over legorgaan, waaraan over dit voorstel geen advies is gevraagd, blijken in een brief aan de raad. Volgens de brief maakt deze stap de 'excuses' van de raad na zijn ontmoeting met de PLO-ver- tegenwoordiger in Den Haag 'volstrekt ongeloofwaardig'. "Kennelijk laat de raad zich niets gelegen liggen aan de gevoelens van de joodse gemeenschap in Nederland, als zijn selectieve verontwaardiging zich alleen richt op de politieke daden van Israel in het Midden-Oosten". Ontslag. De raad van de Ne- derlands-Israelitische hoofdsy nagoge in Amsterdam zal de ar beidsovereenkomst met rabbijn Rodrigues Pereira 'op zo prettig mogelijke manier' ontbinden Het dagelijks bestuur van de hoofdsynagoge schorste hem op 10 december al. Het besluit van de raad is een gevolg van privé-problemen waarmee de rabbijn heeft te kampen. Drie rabbijnen uit Is rael en Zwitserland, vrienden van Pereira, hebben nog gepro beerd een oplossing te vinden, maar zijn daarin niet geslaagd. De rabbijn was eerder dit jaar al zes maanden met ziekteverlof. Maar in september hervatte hij zijn werk. Rodrigues Pereira is ook twee de voorzitter van het Overlegor gaan van Joden en Christenen in Nederland, waarbij onder andere de drie joodse kerkgenootschap pen en de 'Kerk en Israel'-instan- ties van vijf kerken zijn aangeslo ten. Kerst. De kerstnachtdienst in de Marekerk in Leiden (maan dagavond 11 uur) krijgt dit jaar een enigszins bijzonder karakter omdat nadrukkelijk rekening zal worden gehouden met de vele vreemdelingen die in Leiden wo nen. Men vindt in deze stad meer dan zeventig nationaliteiten. Er zullen in de dienst (voorgangers de predikanten A. Dronkers en H. E. Schouten) ook internatio naal bekende kerstliederen wor den gezongen. Medewerking ver lenen het jongerenkoor 'Emoe- na' en de organist Ben Feij. (De dienst is een initiatief van de commissie 'Experimenteel kerkewerk' van de hervormde gemeente). - Het jeugdwerk van de 'Mo lenwijk' en de zondagsschool 'De goede Herder' in Leiden houden zaterdagmiddag om half 3 in de Marekerk een 'kerstfeest voor ie dereen'. - Het jaarlijkse kerstconcert van het 'Orgelcomité Nieuwe Kerk Katwijk' is dit jaar op woensdag 26 december om kwart over 8. Organisten zijn Jaap van Rijn (Katwijk) en Jan van Wingerden (Hardinxveld). - In de hervormde kerk van Koudekerk aan den Rijn wordt zaterdagavond (22 december) om 8 uur kerstmuziek ten gehore ge bracht. Het programma vermeldt onder meer bewerkingen van Engelse, Duitse en Franse kerst liederen en samenzang. De uit voerenden zijn de organist D. E. Cnossen en de sopraan A. Cnos- sen-Algra. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Ochten F. Wijnhorst Dussen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: bedankt voor Gro ningen J. Slotman Enschede. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Benthuizen A. Moer kerken Nieuw-Beijerland. Kleuterbijbel. Bij Boeken centrum in Den Haag is een nieu we 'kleuterbijbel' uitgekomen, geschreven door Riet Tigchelaar en geïllustreerd door Reint de Jonge. De titel is: 'Luisteren naar de bijbel'. De uitgave is bedoeld als 'voorleesbijbel voor ouder en kind'. Riet Tigchelaar is naast schrijf ster lerares in Veenendaal. Reint de Jonge is tekenaar en illustra tor. Job en Josje zijn de hoofdfigu ren van het boek, twee kleuters van vijf jaar. Ze maken van alles mee, thuis, op school en als ze buiten spelen. Vanuit hun eigen belevingswereld vertellen hun ouders en anderen in hun omge ving, zoals de juffrouw op school, over de verhalen in de bijbel, in korte zinnen en in voor kleuters begrijpelijke taal. (De nieuwe voorleesbijbel kost f39,90). Potter Dr. Philip Potter (63), die eind dit jaar aftreedt als secreta ris-generaal van de Wereldraad van Kerken, hertrouwt zaterdag met de Westduitse theologe Baerbel von Wartenberg (41). Potters eerste vrouw overleed in 1980. Baerbel von Wartenberg is sinds 1980 directeur van de afde ling 'Vrouw in kerk en maat schappij' van de Wereldraad. Dr. Konrad Raiser, jarenlang plaats vervangend secretaris-generaal van de Wereldraad, zal in de hu- welijksdienst in Ludwigswinkel voorgaan. Potter keert na zijn laatste dag bij de Wereldraad terug naar zijn geboorteland Jamaica, een van de Westindische eilanden. Hij wordt daar onder meer theolo gisch docent aan de universiteit. Kosten pausbezoek. Uit een nu gepubliceerd officieel rapport blijkt, dat het bezoek van de paus in 1982 aan Groot-Brittan- nié ruim 29 miljoen gulden heeft gekost. De vergunningen voor de verkoop van souvenirs leverden slechts f 1 miljoen op in plaats van de geraamde f 4 miljoen. De resterende f 28 miljoen zijn door de Rooms-Katholieke Kerk zelf bijeengebracht vóór en na het pausbezoek. Enquête. Van de 1,5 miljoen Amerikaanse vrouwen die in een jaar abortus Igrten plegen is 25 procent rooms-katholiek, zo bleek uit een ofTicièle enquête van bet Nationaal Centrum voor Gezondheidsstatistiek. Van alle rooms-katholieke vrouwen in de Verenigde Staten is 72 procent vóór abortus 'on der bepaalde voorwaarden'. Meer dan 90 procent gebruikt voorbehoedmiddelen en laat dus de kerkleer van natuurlijke geboortenregeling voor wat die Priesters. De gezondheid van priesters kan de komende ja ren worden ondermijnd doordat hun aantal steeds geringer wordt. Dat is een conclusie in een rapport van de 'commissie voor de priesters' van de Ameri kaanse rooms-katholieke bis schoppenconferentie. De kans is groot dat het aantal priesters zal dalen van 57.000 nu tot 17.000 in het jaar 2000. De bisdommen wordt aangera den, voorrang te geven aan zaken van pastoraal beleid en de perso neelsvoorziening, vooral in ver band met de werkvermeerdering van de priesters.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 11