FNV kondigt Graaf geding De aan Geen steun staalbedrijven Topman Boskalis op de wip Stadspost geen zorg PTT 'Volgende week gelijke wwv-rechten' Vliegvakanties naar de zon zeer in trek Volker Stevin gaat 100 banen schrappen China wil 6 trawlers bestellen in Holland Vegin wil uitspraak van rechter over de gasprijs DINSDAG 18 DECEMBER 1984 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De FNV zal een kort geding aanspannen tegen staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), tenzij hij voor morgenmiddag erkent dat alle gehuwde vrouwen met ingang van volgende week in principe recht hebben op een wwv-uitkering. AMSTERDAM (ANP) - De vlieg- vakanties naar de zon zullen vol gend jaar zomer naar verwachting een ongekende stijging vertonen. Nu al ziet het er naar uit dat vol gend jaar 700.000 Nederlanders ons land richting zon zullen verlaten, tegen 600.000 in 1984. Dit blijkt uit een gisteren gepubliceerd onder zoek van het toeristisch onder zoeksbureau Toeristiek. Toeristiek-woordvoerder W. Bloem zei dat de vliegreizen naar de zon met ruim 21 procent zullen stijgen, een cijfer dat in de afgelo pen vijftien jaar van onderzoek nooit is voorgekomen. Bloem zei dit bij de opening van de toeristi sche vakbeurs „Toer-85" in de RAI in Amsterdam. Uit een nog niet gepubliceerd onderzoek van het NIPO blijkt ver der dat de reisbureaus in 1984 een sterke groei in hun aandeel in de totale reisverzorging hebben ge had. De achterstand van 1983 werd daardoor ruim ingelopen, aldus het NIPO. Opmerkelijk was dat de zogehe ten "dichtbij-landen" aan populari teit hebben ingeboet. België, Lu xemburg en Duitsland zakten dit jaar van 24 naar 20 procent. Ook Frankrijk viel terug, van 21 naar 19 procent. De zonbestemmingen Spanje, Griekenland, Portugal en Joegoslavië daarentegen zagen hun aandeel stijgen van 22 naar 27 procent. Oostenrijk, Zwitserland en Italië bleven gezamenlijk op 24 procent, aldus het NIPO. Het zomertoerisme naar Spanje blijft de absolute topper. Nu al is 17 procent meer ingekocht dan vorig jaar. Het aantal verblijfsaccommo- daties in dat land is toegenomen van 921 in 1984 tot 1.076 volgend jaar. Vliegen naar Griekenland, welk land de afgelopen jaren al in populariteit was gestegen, zal in 1985 spectaculair toenemen. Heel Griekenland lijkt door de Neder landse touroperator te zijn afge- Dat heeft de federatieraad van De FNV gisteren besloten. De vakcen trale wijst er op dat de Nederland se wetgeving voor 22 december aan de Europese richtlijn moet worden aangepast. Die aanpassing houdt in, dat mannen en vrouwen dezelfde rechten krijgen op het ge bied van de uitkeringen. De huidi ge wetgeving is discriminerend, omdat gehuwde vrouwen alleen recht hebben op wwv als ze kost winner zijn. Voor mannen geldt die eis niet. Zoals bekend is De Graaf wel van plan de uitkeringsrechten van mannen en vrouwen wel gelijk te trekken. Hij wilde dat echter be werkstelligen door ook mannelijke niet-kostwinners het recht op wwv te ontzeggen. Op die manier zou met de gelijkschakeling ook een bezuiniging worden doorgevoerd. De wwv is een uit de belastingpot betaalde, loonafhankelijke, uitke ring voor een periode van maxi maal twee jaar, die aansluit op de via premies gefinancierde ww-uit- kering (een half jaar). Het voorstel sneuvelde vorige week in de Tweede Kamer, die in meerderheid (PvdA, WD en een deel van het CDA) van oordeel was dat De Graaf de rechten voor vrou wen moest uitbreiden inplaats van die van mannen in te krimpen. De WD koppelde daaraan wel de eis dat de extra kosten van zo'n gelijk trekking werden teruggehaald door een vermindering van wwv- rechten voor jongeren. Dat leidde het voorstel van De Graaf werd af gewezen zonder dat er tot een nieu we regeling werd besloten. Daar door is de oude regeling van kracht gebleven. De Graaf heeft inmiddels aange kondigd met een nieuw voorstel te zullen komen. In afwachting van de besluitvorming in de Tweede Kamer over een nieuw wetsartikel zal vanaf 22 december de gelijke behandeling in de praktijk dienen te worden gegarandeerd, aldus de FNV. De Graaf zal de gemeenten er daarom van op de hoogte moeten stellen dat vrouwen die geen kost winner zijn recht hebben op een wwv-uitkering, aldus de vakcen trale. Deelt De Graaf die opvatting niet, dan volgt waarschijnlijk vol gende week maandag een kort ge ding, dat voor de president van de Haagse rechtbank zal dienen. De vakcentrale eist dat De Graaf uiter lijk morgenmiddag om twaalf uur in een circulaire aan de gemeente besturen duidelijkheid verschaft. ROTTERDAM (GPD) - Het bouw en baggerconcern Volker Stevin vraagt voor om en nabij honderd personeelsleden collectief ontslag aan wegens het uitblijven van or ders in het buitenland. Dat het zo ver zou komen, werd enige maan den geleden bij de presentatie van de concerncijfers al aangekondigd. Volker Stevin draait in Neder land zelf goed en heeft volop werk. Er wordt dan ook geen moment aan getwijfeld dat er een goed eindresultaat uit zal komen. De ac tiviteiten in het buitenland (grote betonnen projecten) zijn echter zo slecht dat er een 'marktconforme aanpassing' nodig is in de kantoren die voor de buitenlandse divisie werken. - De aanpassing (inkrimping) zal uiteindelijk toe^dat alle lagen van het personeel tref- j directieniveau zal daarbij niet gespaard blijven. Op de internationale markt, waarop Volker Stevin opereert, be staat door het geringe aantal orders een geweldige concurrentie. Vol ker Stevin wil in de prijzenslag die daar het gevolg van is, echter niet meedoen. „We schrijven niet in op werken, waarvan we al bij voor baat kunnen verwachten dat ze verlies gaan opleveren", aldus een woordvoerder. „We willen niet het risico lopen dat we met het aanne men van dergelijke verliezen bren gende orders het voortbestaan van het hele concern misschien in ge vaar zouden brengen". Bij de divisie 'civil engineering' blijft een kern van mensen over waarvan kan worden uitgegaan, wanneer de zaken in het buiten land weer aantrekken. De Bouw- en Houtbond FNV wilde gisteren nog niet reageren op de voorgenomen ontslagen. „We moeten ons nog beraden op een standpunt. Daarbij willen we niet alleen de belangen van deze afde ling, maar van het hele bedrijf in overweging nemen", aldus dis trictsbestuurder Van der Linden. GENÈVE - Een personenauto reed gisteren door het gaatje dat boze vrachtwagenchauffeurs hadden opengela ten bij hun blokkade van de grens tussen Zwitserland en Frankrijk. De blokkade, gericht tegen de heffingen op vracht- en personenverkeer, werd gisteravond weer opgebroken. (foto anp> Vergiftigd Een Westduitse actiegroep heeft gisteren beweerd produkten van de cosmeticafabrikant 4711 met mierenzuur te hebben vergiftigd als protest tegen 'wreedaardige en beestachtige' dierproeven van het concern- De vergiftigde cosmetica zou in winkels in de hele Bondsre publiek zijn verspreid. Het bedrijf ontkent zelf dierproeven te gebrui ken en betwijfelt de mogelijkheid van vergiftiging. ROTTERDAM (GPD) - Neder landse scheepswerven onderhan delen met de Volksrepubliek Chi na over de levering van zes grote vissersschepen. Tot de werven be hoort Wilton-Fijenoord, dat voor Taiwan nog twee onderzeeboten in aanbouw heeft. De contacten met de Chinezen over de trawlers lopen al jaar. Ze passen in het beleid gen zijn hersteld. De verhouding tussen ons land en de Chinezen kwam op een heel laag pitje te staan toen de Tweede Kamer vergunning gaf voor de le vering door Wilton-Fijenoord van de twee onderzeeboten aan de ma rine van Taiwan. De relaties wer den hersteld nadat een vervolgor- half der door de Nederlandse overheid was tegengehouden. De twee Volksrepubliek om de handelscon- derzeeërs uit de oorspronkelijke tacten met Nederland te intensive- Taiwanese order worden volgend ren sinds de politieke betrekkin- jaar en in 1986 voltooid. Kernenergie De elektriciteitsproduktie van kerncentrales in de Europese Ge meenschap is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1983 toegenomen met 37 procent tot ongeveer 172 miljard kilowattuur. Het aandeel van kern energie in de stroomvoorziening groeide daardoor van twintig tot 26 procent, zo heeft de vereniging van Westduitse elektriciteitsbedrijven gisteren meegedeeld. Speelgoed In Nijverdal is gisteren een pro ject van start gegaan om jongeren in het kader van een zogenoemd leer/werkproject speelgoed te laten maken voor gehandicapte kinde ren. Het initiatief hiervoor is geno men toen uit het markonderzoek van de TH Twente een grote be hoefte bij instellingen aan thera peutisch speelgoed bleek. Op dit moment is dat soort speelgoed vaak nogal duur. Bovendien wordt te weinig rekening gehouden met de specifieke eisen die aan speel goed voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen moeten worden gesteld. Bedrijf zet machines in voor pellen van garnalen GRONINGEN-ZOUTKAMP (GPD) De nieuwe onderne ming BV Garnalenpellerij Ver- haagen en Co uit Terschelling start komend vooijaar in Zout kamp het eerste garnalenpel- centrum ter wereld. In dit be drijf, waarin anderhalf miljoen gulden wordt geinvesteerd, ko men in eerste aanleg tien pel- machines te staan. De verwach ting is dat dit aantal later fors wordt uitgebreid. Hoeveel mensen er werk kunnen vin den is nog niet bekend, maar het gaat om een bescheiden aantal. In het garnalenpelcentrum komen pelmachines van Van Woensel uit Brouwershaven. Van Woensel heeft sinds 1976 aan de ontwikkeling ervan ge werkt. Verhaagen heeft garan ties gekregen van het garnalen- bedrijf Heiploeg uit Zoutkamp, dat hij voldoende aanvoer van garnalen krijgt. stroopt, aldus Bloem, om het land tot het laatste bed te contracteren. De stijging ten opzicht van 1984 is 35 procent. Volgens een onderzoek van de RAI blijkt dat de reisorganisatoren en hun klantentoeristen erg prijs bewust inkopen. De toeristen wik ken met hun portemonnee in de hand met als resultaat een kortere vakantie, aldus de RAI. Op vakantie met de eigen auto mag zich nog steeds verheugen in een stijgende belangstelling, aldus de reisorganisatoren, tot zelfs tien procent meer dan in 1984. Zij con stateren ook enige toename van treinvakanties. Het aanbod van de touringcar is sterk uitgebreid, met als gevolg dat deze zomer 3.000 van deze vervoermiddelen nodig zullen zijn om de vakantiegangers naar hun diverse bestemmingen te ver- FGH bereidt juridische stappen voor tegen ABP UTRECHT (ANP) - De Friesch Groningsche Hypotheekbank (FGH) bereidt juridische stappen voor tegen het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP). De twee instellingen liggen met elkaar overhoop over de aankoop door het ABP van het grootste deel van het belang van de FGH in het We reld Handelscentrum (WTC) in Amsterdam. Volgens een woordvoerder van de FGH zijn er over de verkoop af spraken gemaakt, die door FGH en ABP verschillend worden geïnter preteerd. Op het moment hebben FGH en ABP elk een belang van 50 procent in het WTC. De FGH wil 40 procent verkopen aan het ABP. Een woordvoerder van het ABP zei gisteren desgevraagd dat het pensioenfonds nog studeert op de voorwaarden. Volgens hem is het ABP niet ongenegen het 40 pro cent belang van de FGH over te ne men, maar zjjn de partijen het niet eens over de verkoopprijs. Hij ver wacht dat het ABP voor het einde van het jaar zijn studie naar de koopvoorwaarden zal hebben afge rond. EG houdt voet bij stuk BRUSSEL (ANP) - De EG-rege- ringen zullen zich voorlopig moe ten houden aan de al veel eerder gemaakte afspraak dat er na 1 ja nuari 1985 geen exploitatiesteun aan staalbedrijven meer gegeven mag worden. Sommige EG-landen willen die steun nog enige maan den na 1 januari voortzetten en be paalde lidstaten willen die steun niet alleen voortzetten maar ook nog verhogen. Vijf EG-lidstaten (Nederland, West-Duitsland, het Verenigd Ko ninkrijk, Denemarken en Grieken land) konden gisteren in Brussel wel akkoord gaan met het nog wat langer uitsmeren van de steun. Maar zij voelen er niets voor dat be paalde Europese staalbedrijven meer exploitatiesteun zouden ont vangen dan die welke in juni van dit jaar is afgesproken. Als sommige staalbedrijven toch meer exploitatiesteun krijgen, dan willen de bedrijven die geen extra exploitatie nodig hebben (zoals de Nederlandse Hoogovens) een com pensatie. Want, zo is hun redene ring, door zo'n extra exploitaties teun worden de concurrentiever houdingen opnieuw scheef getrok ken. De compensaties zouden bij voorbeeld kunnen bestaan in de verplichting voor die bedrijven die meer steun krijgen, meer produk- tiecapaciteit af te bouwen. Een an dere mogelijkheid is dat de bedrij ven waarvoor de steun niet ver hoogd wordt, een „beloning" krij gen in de vorm van hogere produk- tiequota. De besluitvorming over deze zaak is verschoven naar een staalraad die eind januari of begin februari gehouden zal worden. In kringen van de Europese In- dustrieraad in Brussel is gisteren vernomen dat zeer binnenkort in de GATT in Genève de eerste ge sprekken zullen beginnen over de sluiting van de Amerikaanse gren zen voor Europese stalen buizen en pijpen. Die gesprekken zouden nog voor de kerstdagen moeten worden afgerond. Leveren deze gesprekken geen resultaat op dan, zo is de verwach- Aandeelhouders tasten in duister AMSTERDAM/SLIEDRECHT (ANP) In de kring van aandeel houders rond het in problemen ge raakte bouw- en baggerconcern Boskalis in Sliedrecht wordt ver wacht dat topman jhr. ing. J. Kraayeveld van Hemert binnen kort zal opstappen. Mogelijk ge beurt dat al aanstaande donderdag tijdens de buitengewone aandeel houdersvergadering. Geruchten in financiële kringen als zouden de banken het vertrou wen in hem hebben verloren kun nen nergens worden bevestigd, maar voorzitter A. Gerla van de Vereniging voor Effectenbescher ming (VEB) twijfelt er echter niet aan dat Van Hemert zal aftreden, De agenda voor de vergadering bevat als concrete punten slechts de ontwikkelingen van het con cern sinds 7 juni 1984, de reorgani satie en mogelijkheden voor de na bije en verdere toekomst. Verder wordt voorgesteld de heer Th. Da- nel te ontslaan als lid van de raad van bestuur, iets wat het bestuur hem overigens half september al heeft gevraagd. Voor het overige zwijgen alle be trokken partijen (banken, andere schuldeisers en het bedrijf zelf) als het graf, terwijl aandeelhouders slechts kunnen gissen. Enige voor informatie, iets waarom de Vereni ging Effectenbescherming VEB met klem heeft gevraagd, ont breekt. „Nu krijgt men hoogstens bij het betreden van de vergader- Intussen heeft de Amrobank (huisbankier van Boskalis) de ruim 50 betrokken banken gevraagd te rughoudendheid te betrachten bij hun vorderingen.In Bahrein zijn op verzoek van de Aria Bank Inter national echter al twee tot Boska lis' baggervloot behorende cutter zuigers opgelegd. De bank kon dat gemakkelijk doen, omdat ze in de haven op werk lagen te wachten. ting, gaan de Amerikaanse grenzen op 1 januari weer open. Maar de Amerikanen zullen dan niet meer dan 5,9 procent van het Ameri kaanse verbruik aan Europese pij pen en buizen binnenlaten. In Brussel verwacht men dat de Euro pese exporteurs reeds half maart dat quantum bereikt zullen heb ben, zodat voor de rest van 1985 geen export van Europese buizen en pijpen naar Amerika meer mo gelijk zal zyn. Het bijzondere overleg dat giste ren in Genève is gepleegd onder de paraplu van de GATT heeft geen oplossing gebracht in het conflict dat er tussen de EG en de Verenig de Staten is gerezen over de Euro pese staalexport naar de VS. Philips gaat beeldptaten leveren aan Britse bank EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat 1500 interactieve beeldplaatspelers leveren aan de Britse Lloyds Bank. De order heeft een waarde van f 17 miljoen. De bankinstelling gaat de apparaten gebruiken voor de trai ning van haar 46.000 personeelsle den en voor interne communicatie doeleinden, zo heeft Philips giste ren bekendgemaakt. Deze opdracht betekent voor Philips het tweede grote succes binnen enkele weken voor het in teractieve beeldplaatsysteem in Groot-Brittannië. Onlangs werd het zogenaamde domesday book- project aangekondigd waarbij de BBC samen met de Britse overheid en Philips een maatschappelijke momentopname gaat samenstellen op beeldplaat. Ontslagen AEG-Telefunken Nederland heeft voor dertig persqneelsleden ontslag aangevraagd. De ingreep is volgens de directie nodig om de or ganisatie in 1985 weer winstgevend te kunnen maken. De verbetering die zich in 1983 voordeed in de fi nanciële resultaten van de Neder landse tak van AEG-Telefunken, zet zich in 1984 niet voort. Ze zul len, blijkens een verklaring van het bedrijf, omslaan in verlies bij een veel lagere omzet dan in 1983 werd bereikt. Goud De goudprijs is gisteren gedaald tot 315 dollar per ounce (31,1 gram). Dat is de laagste prijs sinds 29 maanden. In Londen werd de officiële goudprijs vastgesteld op 315 dollar, 7,50 dollar lager dan vrijdag. Eerder op de dag werd gis teren een prijs van 313,50 dollar be reikt. In Zürich werd gisteren voor een ounce 317 dollar betaald na 322,75 dollar vorige week vrijdag. AMSTERDAM - De Finse am bas- 0 sadeur in ons land, Matti Hakka- Stroom kerstkaarten komt op gang ner (links) heeft gisteren in het Am- 1 sterdamse Marriot-hotel een "Finse week" geopend. De wethouder van economische zaken van Amster dam, E. Heerma, nam samen met de ambassadeur plaats in een slee. Voorop de slee een zak vol speel goed die de ambassadeur had mee gebracht voor het Emma Kinder ziekenhuis. «foto ANP) Prime rate is verlaagd NEW YORK (UPI) - De -Ameri kaanse bank Manufacturers Ha nover Trust heeft gisteren aange- kondigs de prime rate, de rente die de banken in de VS berekenen over leningen aan hun beste cliën ten, te verlagen van 11,25 tot 10,75 procent. De verlaging geldt met in gang van vandaag. Verwacht mag worden dat de andere grote Ameri kaanse banken ook hun prime rate zullen verlagen. De voorlaatste ver laging vond eind vorige maand plaats. UTRECHT (ANP/GPD) - De PTT maakt zich geen grote zorgen over de concurrentie van particuliere bezorgdiensten, de zogenoemde stadpostdiensten. Uit het aanbod van kerst- en nieuwjaarskaarten dit jaar blijkt volgens het postbe drijf in ieder geval niet dat de klan ten massaal met hun kerstwensen zijn overgelopen naar de stadspost. De particuliere postbedrijven zijn dit jaar erg actief en hebben aangekondigd dat zij een flink deel van de seizoenspost voor hun reke ning zullen nemen. Volgens plaats vervangend hoofddirecteur Post F. Litjens is het niet precies bekend hoeveel kerst- en nieuwjaarswen sen de particuliere bezorgdiensten dit seizoen verwerken, maar de PTT zelf verwacht er dit jaar 120 miljoen, evenveel als in 1982. Vorig jaar liep de kerstpost als gevolg van de stakingen bij de PTT een knauw op: toen kreeg het postbe drijf 10 miljoen kerstkaarten min der te verwerken. Stadspostdiensten hebben de PTT onlangs verweten poststuk ken die voor hen bestemd zijn, maar die per abuis in een PTT-bus terechtkomen, te verduisteren Volgens Litjens is dat verwijt niet terecht: „Als poststukken die gef rankeerd zijn met een zegel van een stadspostdienst bij ons terecht komen, bezorgen wij ze niet. Als de afzender te achterhalen is sturen we zo'n kaart of envelop terug. Dat doen we omdat we niet precies we ten wat de bedoeling van de afzen- kele duizenden keren voor dat mensen post met een stadspostze gel in de PTT-bus gooien. Hoeveel het kost deze stukken terug te be zorgen bij de afzender kon Litjens niet zeggen. Post waarvan de af zender op geen andere manier te achterhalen valt gaat naar Den Haag om te worden geopend door een speciaal daartoe ingestelde af deling. De stroom kerstpost is in het af gelopen weekeinde goed op gang gekomen. De lichting van zondag nacht was acht tot tienmaal zo zwaar als de lichting op een norma le zondag. In de komende week zal de PTT op topdagen zo'n tien mil der geweest is. Als we de afzender joen kerstkaarten binnenkrijgen, niet kennen kan deze bij het post kantoor informeren of zijn post stuk daar is". Het komt in het kerstseizoen boven de 15 miljoen normale post stukken. Het postbedrijf heeft voor de verwerking van deze extra post 5000 deeltijdkrachten ingezet. APELDOORN (ANP) - Het bestuur van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) wil via de rechter een antwoord op de vraag, in hoeverre de jaarlijkse beschikkingen van minister van Aardenne (economische zaken) met betrekking tot verhoging van de gas prijs voor kleinverbruikers rechtsgeldig zijn. Met een juridische procedu re wil de Vegin duidelijkheid over haar zelfstandige en vrije positie ten opzichte van de minister van EZ en de Gasunie in onderhandelingen over de voorwaarden voor levering en afname van aardgas. Dit heeft een woordvoerder van de vereniging gisteren meegedeeld. Het voorstel om juridische stappen te ondernemen tegen EZ en of Gas unie zal donderdag tijdens een ledenvergadering van de Vegin in Utrecht aan de orde worden gesteld. Met name de vier grote steden hebben in november al aangedrongen op juridische stappen, toen de Vegin onder protest noodgedwongen akkoord ging met de door minister Van Aarden ne voorgeschreven gasprijsverhoging voor kleinverbruikers van drie cent per kubieke meter (exclusief btw) per 1 januari 1985. De bewindsman zal die tariefsverhoging middels een prijsbeschikking doorvoeren omdat Vegin en Gasunie eerder geen overeenstemming kon den bereiken over de toekomstige gasprijs. Van Aardenne wil de gasprijs voor kleinverbruikers de komende twee jaar telkens met dne cent pert kubieke meter verhogen om de tarieven meer in de pas te krijgen met die van huisbrandolie. De Vegin vindt echter dat de gasprijs voor kleinverbruikers gekoppeld moet worden aan de prijs van stookolie. De Gasunie hanteert die koppe ling wel bij de verkoop van gas aan grootverbruikers. Eind vorig jaar trachtte de Vegin al de vu een ministeriële beschikking voorgeschreven gasprijsverhoging voor dit jaar aan te vechten via de Raad van State en via een kort geding voor de Haagse rechtbank. Dat bleef echter zonder resultaat.

Leidsch Dagblad | 1984 | | pagina 9